No. 19. Acht en tachtigste Jaargang. 1886. VRUDAG 12 FEBRUARI. m SLACHTOFFER ZIJAER HARTSTOCHTEN. Prijs der gewone Advertentiën: #tficiëel (Öc&eelte. ËntUnlanb FEUILLETON. De boekhouder knikte. „Het is goed", zeide hij. Sinnenlanb. ALKIAARSCHE COUR AM. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Eijk f 1, De 3 nummers f 0 06. IA -V Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HEEMs. C08- TEE ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR herinneren naar aanleiding der bepalingen van art. 9 van bet koninklijk besluit van 17 December 1861 (Staatsblad Nr. 197), dat in den loop dezer maand de gelegenheid bestaat, om zich als vrijwilliger voor de militie te verbinden, op de voor waarden omschreven in de hiertoe betrekkelijk aangeplakte kennisgeving. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 11 Eebr. 1886. De Secretaris, NU HOUT VAN DER VEEN. DENEMARKEN. De Rijksdag is weder door den Koning gesloten. Thans zal de Koning andermaal eeue wet uitvaardigen waardoor voorloopig in de dage- lijksche uitgaven kan worden voorzien. DUITSCHLAND. Rijksdag. Met de derde en laatste lezing der begrooting is een aanvang gemaakt. De con servatieven en nationaal liberalen hebben voorgesteld, den bij de tweede lezing geweigerden post van f 480000 voor eene kanonneerboot weer op de begrooting te brengen Den 8 had de derde lezing plaats van het wetsont werp waarbij Duitschland gelijk de overige gro te mogendheden zich borg stelt voor de rente en aflossing der laatste egyptische leeningdat bij de tweede lezing geen bezwaar bad ondervonden. Een sociaal-demokra tische afgevaardigde bestreed het. Hij vond het niet noodig, de duitsche schatkist te bezwaren met verplich tingen ten gunste van de firma Rothschild. Egypte stak diep in schulden en kon zijne lasten niet dragen, waardoor het mogelijk en waarschijnlijk werd, dat het rijk wegens die borgstelling aangesproken werd. Reeds sedert Augustus j.l. was de bezoldiging der egyptische ambtenaren niet uitbetaald en zulk een Staat verdiende niet, dat men voor hem offers bracht, die den bankier Bleichröder gelegenheid gaven terug te verdienen wat hij voor den aankoop van het landgoed Schönhausen [het nationaal geschenk aan prins Bismarck op zijn 70en jaardag] had bijgedragen Een waarschuwend voorbeeld tegen de gevolgen uit zulke waarborgen en inmenging in buitenlandsche geldelijke zaken ontstaande, leverde Frankrijk op. En waarom zou de duitscbe boer de duitsche werkman belasting betalen voor bui- tenlandsche geldspeeulatiën Dr. Windtborst verklaarde zich niet tegen het wets ontwerp maar verlangde alleen nader onderzoek in de begrootings-commissieomdat dit voorstel nog niet met de noodige aandacht was onderzocht. Tegen dit laatste kwam dr. Bamberger op. De vrijzinnige partij bad dit wetsontwerp wel degelijk behoorlijk on derzocht maar bij de tweede lezing alleen gezwegen omdat zij „in dit bijzondere geval" zich met een voorstel van den rijks kanselier kon vereenigen. Hij had echter niets tegen eene verzending naar de begrootings-com missie waartoe met groote meerderheid besloten werd. 3) „Goeden avond, mijnheer Waller, waar gaat gij n g zoo laat heen P" „Naar de Bank, mijnheer Bergheimhet is hoog tijd, neem mij niet kwalijk, maar ik kan mij niet langer ophouden." Bergheim bad echter nog ontzettend veel te vertellen, voordat de boekhouder hem bon kwijtraken. Juist toen deze van plan waszichhoe Bergheim bet ook zou opnemen, van hem af te maken sloeg de klok van de nabijgelegen toren zeven uur. Zonder verder een woord te verliezen liet Waller Bergheim staandie hem honend nakeek en liep ijlings de Bank binnen. Doch het was reeds te laatde kas was gesloten. Hij kon voor vandaag zijne boodschap niet meer doen. Terwijl hij besluiteloos, waar hij met het geld blijven zou, op de straat stilstond, kwam een dienstman op hem toe. „Neem mij niet kwalijk, mijnbeer, zijt gij mijnheer Waller P" De boekhouder knikte. „Wat verlangt gij „Ik ben reeds op het kantoor geweestmijnheer Waller", ging de dienstman fluisterend voort, „maar vond u daar niet. Een heer wien ik op de trap ont moette zeide mij dat gij naar de Bank waart gegaan. Ik moet u de complimenten do n van mijnheer uwen zwager en u vragen o' gij zoo goed wild6t zjn tegen acht uur in het koffiehuis vau Bachmüiler te komen. Mijnbeer heelt u iets van gewicht te vertellenvoor het geval bij niet precies op zijnen lijd isverzoekt hij n, even te willen wachten daar het mogelijk een half Uur later zou kunnen worden." Pruisen. Huis van Algevaardigden. Het eerste wetsontwerp tot bescherming van het duitsche element in de Oostzee-provinciën is den 9 ingediend. Art. 1 van dat ontwerp stelt f 60.000 000 ter beschik te mg van de regeering, om duitsche boeren en hand werkslieden in de provinciën Westpruisen en Posen te vestigendaartoe gronden te koopen en de kosten te bestrijden ontstaande uita. de eerste inrichting, b. de regeling van gemeentelijke instellingenkerken en scholen. Art. 2 bepaalt, dat de Staat tegen be hoorlijke vergoeding die goederen aaü de nieuwe be woners in koop of in huur geeft. Art. 3 zegtdat de sommen door den Staat volgens het vorige artikel ontvangenin het bij art. 1 bedoelde fonds gestort moeten worden. Art. 4 geeft den minister van financiën de bevoegdheid, de vereisehte 60.000 000 door uitgifte van staatsobligatien te verkrijgen op de hem goed dunkende voorwaarden terwijl de leeningswet van 19 Dec. 1869 voor de aflossing geldt. Art. 5 stelt de acten van koop en overdracht vrij van zegel. Art. 6 verzekert den landdag van de ontvangst van een jaarlijksch verslag over de uitvoering dezer wet. Art. 7 eindelijk draagt die uitvoering (behalve aan den minister van financiën volgens art. 4) aan eene bij zondere onder het ministerie staande commissie op. Uit elk der twee Huizen van den Landdag Krijgen twee leden in die commissie zittingwelker samenstel ling en bevoegdheid bij koninklijk besluit geregeld wordt. ENGELAND. Den 9 waren te Londen weder honderden personen op nieuw op Trafalgarsquare samen geschoold welke samenscholing des namiddags al tal rijker werd. De winkels werden gesl >ten uit vrees voor nieuwe ongeregeldheden. De politiedie in grooten getale tegenwoordig was deed het plein ontruimen ea dwong de menigte niet stil te staan. Er gebeurde niets. De op den vorigen dag voorgevallen ongeregeldheden schijnen vooruit beraamd te zijn. Althans waren in de toespraken der sociaal-demokraten toespelingen gemaakt op het plunderen van bakkerswinkels en de groote macht, die 500 vastberaden mannen konden uitoefenen tot het brengen van verandering in de maatschappelijke orde eDz. Verscheidene personen hadden huDne zakken met steenen gevuld welke juist op een deel van het plein lagen. De aanvoerders der sociaal-demokraten waren de heeren Hyndeman, een speculant in effecten, en Barns. De politie was volstrekt niet voorbereid op dezen roof tocht, waardoor eene belangrijke schade is toegebracht en tal van personen mishandeld en bestolen zijn geworden. De nieuw opgetreden minister Roseberry heeft aan den griekschen minister Delyannis doen weten, dat de nieuwe regeering ten opzichte van jhet oostersche vraag stuk de staatkunde van den heer Salisbury denkt voort te zetten, In de aan de bevelhebbers der engelsehe oorlogschepen gegeven bevelen wordt geene verandering gebracht en zij zullen onvoorwaardelijk worden uitge voerd, mocht de gelegenheid zich daartoe voordoen. Aan de grieksehe regeering is hiervan kennis gegeven. Toen overlegde hij bij zich zeiven, wat hem nu te doen stoud. Naar huis gaan eerst kon hij nietom daar het geld op te bergen anders had hij de afspraak met zijnen zwager gemistwant het koffiehuis van Bach müiler lag aan het andere einde der stad en was min stens een half uur ver. Daarom besloot Waller het geld maar bij zich te houden. „Het is zoo ook het veiligst", dacht hij. „Niemand vermoedt immers, dat ik zulk eene som bij mij draag." Hij droeg den dienstman op, naar zijne dochter te gaan en haar te zeggen dat hij later zou thuiskomen en zij hem dus niet met het avondeten behoefde te wachten. En terwijl de dienstman zich verwijderde verborg Waller de portefeuille met het geld onderzijn vestknoopte zijne jas daarover dichtde overjas tot aan den hals toe en sloeg getroost den weg naar het koffiehuis in. III. Het koffiehuis »n Bachmüiler was het locaal waar Waller geregeld kwam. Hij dronk daar iederen avond tussehen zeven en acht uur met onderscheidene oudere heeren meest kooplieden zooals hijeen glas moezel wijn waarbij in het algemeen weinig gesproken werd. De oude heeren zaten zwij ead rondom hunne ronde tafel, met gebogen hootd en staarden strak in den gou den inhoud hunner glazen totdat van tijd tot tijd een hunner het hoold ophiefom met oenen vergenoegden glimlach eene eeuwenoude anecdote te vertellen. Dan lachte iedereen en weder begon de vroegere stilte. Zoo ging het ook heden bij Bachmüiler. Waller zat prompt acht uur aan de ronde tafel in den kring zijner collega's en keek in zijn glas moezelwijn. Maar het werd negen uur en zijn zwager liet nog steeds op zich wachten. In diens plaats was Felix Bergheim binnengekomen hij vertelde, dat hij tot een vervelend avondpartijtje was uitgennodigd waarbij het, zooals hy by ondervinding wist, zeer weinig te eten en j FRANKRIJK. Rocbefort heeft zijo ontslag als lid der Kamer aangenomen wegens de verwerping van zijn amnestie-voorstel. V ijt socialisten zijn den 8 weder naar de belgische grens gebrachteen ruseen belgeen pool en twee duitschers. Bij de stemming over het amnestie-voorstel van den heer Rochefort hebben de radicale ministers Lockroy en Gronet en één onder-minister zich van stemming onthouden. De onderteekenaars van het voorstel tot verbanning der prinsen van Orleans uit Frankrijk hebben besloten, dat voorstel te handhaven en den 11 rond te deelen. De minister-president heeft hun den 7 in een onder houd medegedeelddat hij zich tot niets wilde ver binden masr naar omstandigheden dacht te handelen Eene poging, om hen te bewegen het voorstel in te trekken mislukte. Kamer. Den 8 drong de heer Soubeijran er op aan dat de regeering nogmaals onderhandelingen met de mogendheden zoo aanknoopen om tot een goed muntstelsel te komen. Minister de Freycinet achtte den tijd daarvoor nog niet gekomen. De minister vau financiën verklaarde hetzelfde gevoelen te zijn toeged aan. OOSTENRIJK HONGARIJE. Twr9e poolsche bladen zijn in beslag genomen wegens heftige artikelen over prins Bismarck's redevoeringen in het huis der afge vaardigden over de uitzetting der polen. RUSLAND. Uit St. Petersburg wordt het gerucht bevestigd dat de russische regeering de overeenkomst tussehen Turkije en Bulgarije afkeurt en evenzeer wei gert aan eene bijeenkomst der mogendheden deel te nemen tenzij vooraf de mogendheden ten opzichte van de grondslagen zijn overeengekomen. SPANJE. De krijgsraad heeft twee deelnemers aan den opstand te Cartbagena ter dood en een derde, een zeer jong mensch tot 10 jaren dwangarbeid veroordeeld. VEREENIGDE STATEN. De Senaat heeft met 33 tegen 22 st. een wetsontwerp aangenomen wuarbij Dakota als de 39e staat in de Unie wordt toegelaten. Op een na stemden alle demokraton tegen. Het noor delijk deel van het grondgebied, dat afgescheiden en als nieuw grondgebied onder den naam Lincoln aan gemerkt wordt. Het prov. kerkbestuur van Noordholland heeft den 5 benoemd ds. S. Baart de la Faille te Purmerende tot secundus van het lid der synode ds. Q. van DuijL GWz. predikant te Broek in Waterland en de heer mr. F. Booij oud ouderling te Hoorn tot secundus van het lid den heer dr. C. G. von Reeken te Haarlem; deze benoemingen waren noodzakelijk gewor den door het bedanken van de vorige titularissen, de heeren ds. A. H. Claasen te Egmond aan den Hoef en P Bruinvis de Lange te Alkmaar. te drinken gaf, en dat hij zich daarom vooraf met een enkel glas wilde versterken. „Nu mijnheer Waller", vroeg hij zich eenen stoel bijtrekkende „zijt gij uwen snooden Mammon nog kwijt geraakt?" „Helaas neen", antwoordde de aangesprokene„de kas was bij mijn binnenkomen reeds gesloten en nu heb ik bet genoegen morgen nog eens diezelfde wan deling te mogen doen. Dat is alleen uwe schuld mijnheer Bergheim." „Ik buig mijn hoofd in ootmoed neer", lachte Felix, „en smeek u onderdanig om vergiffenis De vroolijke toon, dien Felix aansloeg, bracht leven onder de oude heeren. Alle mogelijke anecdoten en aardigheden werden ten beste gegeven en aan het lachen kwam geen einde. Tegen tien uur eindelijk stond Bergheim op. „Het is hoog tijd dat ik naar mijn partijtje ga", zeide hij en liet zich door den kellner zijne overjas geven, „ik vrees, dat ik zoowat de laatste zal zijn. Nu, mijn heer Waller, gij houdt het van avond uit, gaat gij niet met mij mede „Ik zou wel willen maar ik moet op mijnen zwager Körbe wachten. Hij schijnt den voorname te willen spelen maar langer dan half elf blijf ik hier in geen geval. Goeden avond mijnheer Bergheim Felix groette vriendelijk naar alle kanten en verliet het locaal. Waller wachtte nog geduldig een vol uur, zonder dat zijn zwager echter was komen opdagen. De boekhouder verwonderde zich daarover, want Körbe was een man van de klok hij dacht er echter verder niet over betaalde en nam eveneens afscheid. Waller koes, zooals altijd, wanneer hij eene aan zienlijke som gelds bij zich droeg, de drukste straten. Voordat hij de zware huisdeur open maakte, keek hij nog eens naar alle kanten ronddraaide toen den sleutel om en trad den volslagen duisteren gang binnen. Hier bleef hy een oogenblik staanhaalde een doosje met lucifers voor den dag en stak er een aan. Op

Alkmaarsche Courant | 1886 | | pagina 1