ST AATS-LiOTUatlJ. 10 Febr., 5e kl., 14e lijst. Nr. 14308 f 15.000; Ns. 4086, 6171 6272 en 19074 f 1000 Ns. 1397 13043 14677 15843 16230 en 18595 400; Ns 491, 5869, 8215,9756, 13771, 15255 en 15444 200; Ns. 369, 4026, 4578, 5619 7135, 8466, 11983, 15425 en 20221 f 100. Donderdag lf febr., 15e lijst, Ns. 5-09 101251*763 en 18953 f 1000Ns. 2030, 3670 en 12150 f 400; Ns. 6207, 6425, 14970 en 15914 f 200; Ns. 671, 1204, 5194, 7958, 8463, 10125 en 11411 f 100. QUlerUi. Is 't dau waarlijk tegenwoordig „zoo'n miseraoboien tied Het prov. kerkbestuur van Gelderland heeft den 8 beslotenhet kerkelijke vraagstuk te Kootwijk in handen der synode te stellen. De gemeenteraad van Zaandam heeft den 8 be sloten voor den genees- heel- en verloskundigen dienst voor de onvermogenden te benoemen twee genees heel- en verloskundigen één voor de oost- en één voor de westzijde der gemeenteieder op f 700 jaarwedde en twee vroedvrouwen ieder op 250 jaarwedde Den 9 is in het hoofdkiesdistrict Maastricht tot lid der 2e Kamer gekozen de heer L. F. H. C. Ru- land, burgemeester van Vaals, kandidaat der katho lieken met 742 van de 1237 geldige stemmen. Op den heer J. Kleuters, notaris te Meerssen, waren 344 Btemmen uitgebracht. De Assendelver-Zeedijk is in het openbaar verhuurd voor f 2015 tegen 2034 in 1884. De zaanlandsche kamer van koophandel en fabrieken heeft zich tot de 2e Kamer gewend met een adres te gen de door de regeering voorgeste de helfing van een statistiek recht en tegen de voorgestelde wijziging van het tarief van invoerrechten op petroleum gezaagd hout enz. Ds. F. E. Daubanton, predikant bij de Waalscbe gemeente te Zwolle, heeft bet op hem uitgebrachte be roep bij de ned. herv. gemeente te Heemstede aan genomen. De examens ter verkrijging der acte als onderwij zer of onderwijzeres vangen den 5 April aan zij die daaraan willen deel nemen moeten hunne stukken inzenden vóór 10 Maart aan hun districts-school- opziener. De kerkeraad te Voorthuizen heeft de gehoor zaamheid aan de synode opgezegd. Met de werkzaamheden aan den lokaal-spoorweg Hoorn—-Medemblik is een aanvang gemaakt. De jaarwedde van den gemeente-archivaris te Eindhoven is op 10 bepaald. In het le militiedistrict is benoemd tot voorzitter de heer J. Comnck Westenbergen tot zijn plaatsvervan ger de beer mr. A. F. K. Hartogh beiden leden der Prov. Staten tot lid de heer mr. D. J. Jitta, tot zijn plaatsvervanger de heer mr. L, J. G. van Ogtrop bei den lid van den gemeenteraad allen te Amsterdam in het 2e militiedistricttot voorzitter de heer F L. Kist en tot zijn plaatsvervanger de heer A. L Dyserinek, beiden lid der Prov. Staten tot lid de heer mr. G. Heshuysen tot zijn plaatsvervanger de heer M. O. de Kanterbeiden lid van den gemeenteraadallen te Haarlem. Te Amsterdam werden in 1885 222 nieuwe per- ceelen gebouwd tegen 520 in 1884633 in 1883 en 763 in 1882. De officieren der dienstdoende schutterij te Sneek hebben gezamenlijk bun eervol ontslag aan den Koning gevraagd naar aanleiding van eene in de raadsver gadering van 16 Januari 1. 1. door burg. en weth. gedane mededeelingdat zij wilden wachten met den aanleg eener schietbaan, totdat bij een eventueele grondwetsherziening ook de schutterij werd veranderd. Daardoor wordt naar hunne meeniug een onhoudbare toestand bestendigdwaarvan zij de verantwoordelijk heid niet durven dragen. Bij de hardrijderij den 10 te Groningen gehou den werden de prijzen gewonnen door Wiebe de Vries van Oenkerk 100), Remke van der Zee van Workum 70), Pieter Bruinsma van Sneek f 40) en Abraham Hesselink student van Groningen 20). Te Helder is den 10 plotseling overleden de kolonel W. C. Hojel, kommandant van het 4e reg- vesting-artillerie adjudant van wijlen Prins Alexander. Bij kon. besluit van den 10 is L. Eland, gepen sioneerd adjunct-commies bij bet ministerie van binnenl. zaken te Nieuwer-Amstelbenoemd tot broeder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Het primitief kohier van den hoofdelijken omslag te Leeuwarden wijst voor 1886 een belastbaar inkomen van f 4 433.250 aan waarvan geheven wordt f 173.811.45». De afdeeling Helder der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen heeft aan de commissie aldaar opge treden om te voorzien in den nood der broodelooze werklieden f 250 voor dat doel afgestaan, De bouwmaatschappijgevestigd te Amsterdam ter verkrijging van eigen woningen volgens de behoeften van een werkmansgezin, overeenkomstig de regelen der gezondheidswet en tegen eene vastgestelde aan geene hetzelfde oogenblik sprong vanachter den nabijzijnden pij ler, die het verwulft van de voorhal hielp dragen, een man te voorschijn. Met een doffenhalf verstikten schreeuw stortte Waller op den grond. Het zal tegen een uur in den nacht geweest zijn toen Felix Bergbeim thuiskwam hij woonde ook evenals Wallerby mijnheer Horsten aan huis. Een zachtekermende toon in de donkere voorhal drong tot zijn oor door. Felix bleef staan. „Wie is hier f" vroeg bij luid. Geen antwoord slechts hetzelfde eigenaardig geluid, dat nauwelijks op eene menschenstem geleek. Felix stak een lucifer aan en hield dien in de hoogte. „Almachtige God, mijnheer Waller!'' riep hij uit. Het schijnsel van het licht viel op de gestalte van den boekhouder in den hoek naast de deur. Zijne armen waren met een touw aan het magere lijf vastgesnoerd, terwijl ook de voeten gebonden waren. Een doek zat in zijnen mond en een tweede doek, die op het achterhoofd was samen gebonden hield den eerste vast. In den hals had Waller eene blauw ,opgeloopen maar niet bloedende wond ter grootte van eene vuist. Overjas, jas en vest waren opengescheurd. Felix kuieiüe naast den boekhouder neder, maakte de touwen om armen en voeten los, bevrijdde hem van den prop in den mond en h.elp hem toen op de beenen. „Om Gods wil, mijnheer Waller, wat is er met u gebeurd f'! „Stil stilsteunde de oude, „vraag niets -— niets Maar breng mij naar boven groote Godwat beet jkbet schemert my voor de oogen." verhooging onderworpen huurheeft besloten tot het aangaan eener 4% pet. hypothecaire geldleening groot f 550.000, waarvan voorloopig de helft of/275.000 wordt uitgegeven. Inhoud van het Februari-nummer der Economist de Bordes, De spoorwegen in Italië; Opgave van de laagste en hoogste koersen ann de Beurs te Amster dam. OctoberDecember 1885; Overzicht der geld en fondsenmarkt October -December 1885. Bankcij- fers enz. De geldmarkt. De muntquaestie. De fondsenmarkt; Overzicht van de opbrengst der middelen (hoofdsom en opcenten) over 1885 en vorige jaren De rijksmiddelen De belgische landbouwkolo niën (Ruysselede en Beernbem); bn. W. A. van Ver- schuer, Het jubilé der Statistical Society te Londen; Ar- mand Sassen, Spaarbankzaken. Mededeehngen uit bin nen- en buitenland Handelsoverzichten 1885. Suiker. Tabak. - Katoen. Tin. Granen Protectie argu menten (de nederlandsche industriëal)De suikerac- cijns in Engeland. Tarief, consumtie en schatkist; Economische nalezingen en berichten. Levensverzeke ring. Het laatste hygiène-congres. Wie betaalt de invoerrechten? Bij den uitgever P. üouda Quiut zal het 10e en laatste deel verschijnen van Alexander V. H's schetsen. Het zal bevatten reproductiesin den vorm der reeds verschenen teekeningenvan de bundelsHier en Daar Krijtkrabbels Tafeldans, benevens eene Nalezing, bestaande uit meerendeels vroeger niet in den handei gebrachte en nog onbekende platen. De bundel zal weder met 48 schetsen compleet zijn. Te Waraadin aan de Drau werden, naar het blad Muraköz vermeldtonlangs zeventien personen door een dollen hond gebeten en de ongelukkigen waren niet in de mogelijkheid naar Parijs te gaan om hulp te zoeken. Onder de gebetenen was ook Georg Gerencser, zoon van den schoolmeester van het dorp Nedacz, wiens vader thans aan het bovenvermelde blad schrijft, dat hij geheel genezen iB en zijn genezing aan den boer Nemcsicsdie te Reka woontte danken heeft. Tien dagen nadat Gerencser gebeten wasnum de boer hem in behandeling en de jongen beschrijft op de volgende wijzen wat met hem gebeurde Nemcsics gaf mij een glaasje met een vloeistofdie rood van kleur was, naar brandewijn smaakte en waarin stukjes van spaansche vliegen ronddreven. Hij iiet mij het vocht opdrinken en zei dat ik moed moest houden, daar ik geweldige pijnen zou gaau lijden; daarop sloot hij de deur en ging been. Spoedig werd ik doodmoemaar die vermoeidheid maakte plaats voor eene hevige koortsik kreeg ont zettende pijnen te verduren zuoals ik nooit had gedacht dat zij bestaan konden en daarop volgde een aanval van woededie zoo geweldig wasdat ik tegen de muren opvloog en tegen den grond smakte; ik zou alles vernield hebbenwat mij in handen kwam maar ik verloor spoedig het bewustzijn. Toen ik weer bijkwamzag ik Nemcsics naast mij staan ik jammerde en vroeg hem mijn vader te laleu komen. De boer maande mij vriendelijk aan moed te houden en zeide „Nog maar een poosje geduld, jonge man dan is alles weer goed 1" Daarop ging hij op nieuw heen en sloot de deur. Doodsmoede viel ik op een bank neer en de vreese- lijke angst, die mij beving, deed mij zoo vurig bidden, als ik nog nooit had gedaan toen riep ik mijn vader, Bergheim wilde den boekhouder ondersteunen, maar hij kwam te laatWaller was opnieuw in onmacht gevallen. In vliegende haast sprong Felix de trap op. De boekhouder woonde op de vierde verdieping. Bergheim trok aan de bel en bijna onmiddelijk daarop klonken schreden in den gang en eene meisjesstem vroeg achter de deur „55yt gij bet vadertje „Doe open, ais 't u belieftjnflrouw Anna", ant woordde Felix op fluisterenden toon. „Uwen vader is een ongeluk overkomen hij ligt in onmaotit op de trap." Er klonk een gilspoedig werd de deur geopend en Waller's dochter kwam met de lamp in de hand te voorschijn. Het jonge meisje was doodsbleek en staarde hem met hare groote blauwe oogen vol ontzetting aan. Felix greep Anna's hand. „Moedlieve juffrouw moed fluisterde hij. „De zaak is niet zoo erg als zij schijnt. De verwonding uws vaders lijkt my volstrekt niet gevaarlijk. Maar het is noodzakelijk dat bij te bed komt en hem comprossen in den hais gelegd wor den. Is de meid nog op, om mij te helpen den ouden heer naar boven te brengen „Ik zal zelve méégaan', antwoordde Anna en liep hem ijliDgs vooruit. Waher had zich reeds van zijne onmacht hersteld, zoodat bij met beider hulp hoezeer ook met moeite de trap kon opgaan. Geen woord werd daarbij ge wisseld slechts van tjja tot iyd drong een angstig steunend geluid uil de borst des boekhouders. Wordt vervolgd. want ik dacht dat hij in de nabijheid was. De pijnen keerden terugmaar nie, zoo sterk als vroeger en van woede was geen sprake meer. Eensklaps kreeg ik geweldig honger en Nemcsics, die weer binnenkwam haalde op mijn verzoek soep, die mij echter niet smaakte en waarvan ik niets at. Des avonds om zeven uur deelde de boer mij met een gelaat, dat van vreugde straalde, mededat ik geheel was genezen en naar huis kon gaan. Nu ben ik hier en heb volstrekt geen pijnen maar wel honger onbe- grij pel ijken en ontsettenden honger." De oude Gerencser voegt aan zijne mededeeling, dat zijn zoon volkomen hersteld is, toe, dat geen der zeventien personen, die door Nemcsics werden behandeld, door hondsdolheid zijn aangetast. EEN BOEREN PRAATJE. Overgenomen uit „Het Twentsch Zondagsblad." 't Is een miserabele tijd tegenwoordig I zegt Jan Hendrik tegen zijn vrouw, i Ja Jan, antwoordt Jennekeda's waar; 't is krek of 't vee en de vette waar om boter niet te vergeten, geen geld meer waard zijn. Een goed neurend beestje is nog aardig op prijs, maar anders is 't een misse boel. Ja, zegt Jan, zoo is'ten hij legde zijn ellebogen op de knieën om er het hoofd mee te steunen dat rood verlicht wordt door 't vlammend haardvuur. Zoo keuvelen Jan Hendrik en zijn vrouw nog wat voort, terwijl de baas zijn meer spraakzame wederhelft van tijd tot tijd ondersteunt door den uitroep't is miseraobel Jan Hendrik is een boer die weinig in zijn leven heeft ondervonden. Hij kreeg het erf, waarop hij woont, door erfenisen boerde net als zijn vader 't gedaan had. Met nieuwe dingen hield hij zich niet op. Dat was allemaal larie. Waren er menschen, die hun geld wilden voortsmjjten d >or allerlei vreemde kluchten te vertoonen hij was wel wijzer. Neenneenhij ver bouwde zijn rogge krek zoo deftig als een ander Zijn aardappelland werd evenmin door hem vergeten en zijn hooiland 1 Deukershij verbouwde zoo'n pak hooi In de wilde Maat en in 't Slag wou zulk best gras wassen. Bij zijn huis lag ook nog wel een stuk grasland maar daar stak hij zijn plaggen op en had hij zijn weide voor 't jonge vee. Liet hij u zijn stal zien, dan bracht hij u het allereerst naar zijn paardenstal waar in 't pikke du'ster twee flinke paarden zich stonlen te ver velen. Zijn veeoch jao't is al eveneens als bij anderen, 't ziet er redelijk goed uit: Grof van been deren dik van huid krom van rug en beenen. Een dikke laag koemest han't als een naar achteren ver schoven dek aan het achterlijf en den buik der dieren, 't Zijn b ijk baar geen melk- maar mestfabrieken. Vraagt men dan ook aan dezen landbouwer hoeveel voers mest uit zijn stal gereden worden dan weet hij u op een prik te zeggenzóóvaul veur Allerheiligenzóóveul veur Lichtmisse en zóóveul veur 't Veurjaor Maar vraagt ge hem hoeveel melk zijn koeien geven en welke melk dan kijkt hij min of meer wantrouwig nuar u heen, als dacht hij in zichzelf: „daar hei j dec al weêr één van de nije lichtinge." Melk? zegt Jan, daar weet 'k niks van. Dat mü'j an Jenneke vraogen. En als dan Jenneke, die na en dan al eens heeft staan loeren naar d'r baas en 't heerschap op 't hoo- ren van haar naam in den stal komt, dan blijkt het al heel gauw dat ook zij zich nooit heeft afgevraagd hoeveel melk elke koe per jaar wel geeft. Och wat, zegt zij allemaol fratsen! De beesten ge ven er niks meer om of je 't weet of niet weet Wie zal de boerin tegeospreken Niemand. Wat zij daar vertelde is een waarheid ais een koe. En toch hoewel 't vreemd schijntzit er een grove onwaarheid achter verborgen. Want 'k zou wel eeus willen weten of er één boer of ééne boerin in Twente te vinden is die vrede zon hebDen met haar stalindien gedurende een of twee jaren door herhaalde metingen van melkgift en room- gebalte gebleken ware, dat er uit de eene melkkoe 6J00 oort en uit de andere 4000 oort melk in 't jaar was gemolken. Dat bovendien de beste melkgetfster melk van 11 percent en de slechte melk van 9 percent room gaf. Zou ik vraag 't allendie lezen kunnen 1 zou er ééne boerin in Twente te vinden zijn, die zich daar rustig bij hield? Zou ze haar Jan Hendnk mei gedurig opzauren over die twee duizend oort melk en dat ver- scuil in de vetheid Zou ze haar baas met telkens weer onder 't oog breugen, dat, het oort melk slechts tegen twee cent berekend de eene koe veertig gulden min der winst in 't jaar gat dan de andere? Zou ze niet net zoo lang praten tot Jan Hendrik zijn slechte melk- geetsters had verkocht om er goede melkkoeien voor terug te koopen Zou ze er niet en volle vrede mee krijgen, dat Jan Hendrik haar vroeg, vóór hij ter markt ging: Jenneke, doe mi sestig gulden met, want, sie'j, 'k mut een béste d'r veur weerom hebb'n Want wat beteekenen die zestig gulden méér voor een koeals zij voor een waarde van veertig gulden aan melk per jaar méér opbrengt En nu gevoel ik levendig dat men na een oogen blik over 't geval nagedaeut Le hebbenbeweren zal dat „zoo'n schnever in de kraante 't al heel makkelijk oe vturpraoten kanmaar dat de praktijk zoo gemak kelijk met iswel zekerdat is een punt, dat ik niet betwisten zalmaar uitvoerbaar is hetindieu men er zich moeite voor getroosten wil. En waarlijk aan hulp ontbreekt het den landbouwer met. Het Twentsche runuveestamboek is bereid vermoedelijk zelfs al is uw vee nog me. waaruig genoeg om in 't Stamboek opge nomen te worden om u in te lienteu omtrent de in vulling der melklysten het meten der meikgiften, der verhoudiugen van room en melk enz. enz. De lamibouwleeraars gevoelen zich igelukkig als zij iemand tot raadsman kunnen zyn en in kleineren kring zijn er in elke gemeente wel lieden te vinden, die den landbouwer willen voorthelpen.

Alkmaarsche Courant | 1886 | | pagina 2