No. 21. Acht en tachtigste Jaargang. 1886. WOENSDAG 17 FEBRUARI. EEN SLACHTOFFER ZIJNER HARTSTOCHTEN. Prijs der gewone Advertentiën: #ffUieel ©cbeclte. Zij die in aanmerking' willen komen voor a. marktmeester der kleine veemarkten te Alkmaar, op f 150,jaarwedde b. meter op de graan- en zaadmarkt aldaarop f 130,jaarwedde worden verzocht, zich vóór 23 Februari as. hij eigenhandig op zegel van 0.22£ geschre ven verzoekschrift te wenden tot het ge meentebestuur. 1" nitrulaub FBUHjLETON. ISitttienlanb. ALKINAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, De 3 nummers f 0.06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HEBMs. COS- TER ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR noodigen belanghebbenden, die èf aan den gemeenteraad öfaan hen eenige vergunning weuschen te vragen, dringend uit, de daartoe strekkende verzoekschriften zeiven te onderteekenen en zulks niet te laten doenzooals tegenwoordig meestal ge schiedt, door hunnen timmerman of metselaar. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 16 Febr. 1886. De Secretaris NUUOUT van der VEEN. BELGIE. De Kamer heeft den 12 bij de behande ling der begrooting voor oorlog met 70 tegen 52 stemmen aangenomen bet voorstel van den minister van oorlogbetreffende de oproeping der met verlof gezonden lichtingen welke maatregel het begin is van de vorming eener legerreserve. DENEMARKEN. De regeering is bij koni nklijk be sluit gemachtigd om ter voorziening in het gebrek aan werk, waarover veel geklaagd wordt, de voorge nomen openbare werken te laten uitvoeren zooveel mogeHjk door deensche werklieden. PEUISEN. Huis v. Afgevaardigden. Den 13 is de beer Köller tot president gekozen met 314 tegen 2 stemmen, terwijl 27 blanco briefjes waren inge leverd. De heer Köller verklaarde met dankbaarheid en bereidwilligheid de herbenoeming te aanvaarden. Tot eersten onder-president werd gekozen de heer Heere man met 218 stemmen terwijl 4 stemmen op ver- chillende andere personen uitgebracht en 118 blanco biljetten ingeleverd waren en tot tweeden onder-pre- fjident de heer Benda met 276 stemmen terwijl 3 stemmen op verschillende andere personen uitgebracht en 32 blanco biljetten ingeleverd waren. Heerenhuis. Den 15 is het nieuwe wetsontwerp tot regeling van de aangelegenheden der katholieke kerk ingediend. Daarbij wordt het wetenschappelijk staats-examen der geestelijken afgeschaft. De semi naria worden toegelaten en slechts aan een staatstoe zicht volgens algemeene bepalingen onderworpen. Het IV. Overeenkomstig "Waller's verzoek had Pelix den vol genden dag in de vroegte zijnen chef van het voorge vallene mededeeling gedaan. Horsten was buiten zich zeiven minder om het verlies van het gelddan om het feitdat een met zulke voorbeeldelooze onbe schaamdheid uitgevoerde aanslag in zijn eigen huis kon plaa 8 vinden. Hij droeg Peiix op, over de geheele zaak voorloopig het stilzwijgen te bewaren en begaf zich toen naar de woning des boekhouders. Waller lag te bed, de wond in den hals met natte doeken omwondenhet oude zorgvolle gelaat doods bleek. Naast hem zat Annazijne hand in de hare maar bij het binnenkomen van den vriendelijk groeten- den ehef stond het meisje dadelijk op eu verliet op eenen wenk baars vaders de kamer. Horsten ging zitten. „Mijn arme oude Waller", zeide hij op medelijdenden toon, „het is een groot ongeluk, dat u getoffen heeft, maar ik heb hoop, dat uwe wond spoedig weder zal ge nezen zijn verontrust u overigens niet over bet ge beurde. Hebt gij wel een goeden doeter Ik ben an ders gaarne bereidu den mijnedr. Friedrichs, te zenden." „Gij zijt zeer goed", antwoordde de zieke, „maar zoo veel voorzorg is niet noodig. Binnen eenige dagen ben ik geheel hersteld en kan ik mijn werk weder opnemen." „Des te beter, Waller, des te beter." Horsten schoof onrustig op zijnen stoel been en weer. „Eu vertel mij du eens, boe de aanslag in zijn werk is gegaan. Gij kunt begrijpendat ik besloten ben de «aak met alle geestkracht te onderzoeken. De onga- gerech.sbof voor kerkelijke zaken wordt opgeheven eu bet hooger beroep op den Staat van beslissingen van kerkelijke overheden beperkt tot gevallen van ontzetting uit bet ambt en vermindering van inkomsten. Het hooger beroep op den Staat in het algemeen belang wordt afgeschaft en over liet hooger beroep waar dit is toegelaten beslist bet ministerie langs administra tieven weg. In de toelichting tot deze wet wordt be toogd dat de regeeriDg in haar reeds sedert twee ja ren bestaand voornemen om aan de wenschen der katholieke onderdanen betreffende opleiding en juris dictie der geestelijkheid te gemoet te komenwerd belemmerd door bet feitdat de bijeenkomst van het Parlement in de laatste jaren telkens was vergezeld van omstandigheden welke den indruk maakten, alsof de regeering door aanvallen en bedreigingen kon wor den genoopt tot besluiten welke zij vrijwillig en uit eigen aandrang niet zou genomen hebben. Aangezien thans geene aanleiding tot dergelijke vrees bestaat, heeft de regeering van het tegenwoordige tijdstip gebruik gemaakt, om hare voordracht niet langer uit te stellen. ENGELAND. De schade, den 8 te Londen door de plunderaars aangericht, wordt begroot op f 600.000 a f 1.000.000. In de bladen wordt druk besproken de vraagof zij die scbade geleden hebben aan spraak hebben op schadevergoeding. Volgens eene oude wet van George IV zou daarop eenig reebt bestaan. Op last van den minister van binnenl. zaken zal eene daartoe te benoemen commissie onder bet voor zitterschap van den heer Cbilders een onderzoek in stellen naar die ongeregeldheden en de handelwijze der politie bij die gelegenheid. Den 12, omstreeks 11 uren des avonds slaagde de politie te Leicester er in de oproerlingen uit een te dryven zonder hulp der militairen. 27 personen wer den in hechtenis genomen. De patroons gaven aan de werkstakers iets toe en stelden voor, de andere punten van geschil aan scheidsrechters te onderwerpen. Den 12 is de heer Morley, minister voor Ierland, te Newcastle met 11110 stemmen tot lid van het lager huis herkozen, tegen 8449 op den conservatieven kan didaat Hamond. De socialisten Hijndman, Champion, Burn en Wil liams zijn wegens bet houden van oproerige redevoe ringen op Trafalgar Square te Londen gedagvaard om voor den rechter te verschijnen. De vertegenwoordigers der sociaal-demokratische vereeniging hebben aan den heer Gladstone kennis gegeven dat den 21 in bet Hijdepark eene volksbijeen komst zal worden genoudenom van de regeering maatregelen tot ondersteuning der werkeioozen te eischen. Werklieden zonder werk bebben oen 15 te Birming ham ongeregeldheden uitgelokt. Zij werden echter spoedig door de politie onderdrukt. De kavalierie stond gereed maar beboelde niet uit te rukken. Ook te Yarmouth werd eene dergelijke poging der werklieden tegengegaan. twyfeld uiterst zorgvuldige voorbereiding van den aan slag doet het mij niet onmogelijk schijnen dat de dief niet ver te zoeken is. Hebt gij geen verdenking tegen niemand Over het gelaat van den boekhouder gleed eene uit drukking van ontzettende angst, die den chef niet ont ging. Zijne magere vingers plukten aan de dekens en zijn blik dwaalde onrustig door de kamer. „Ik heb geene verdenking en kan er geene hebben", antwoordde hij eindel jk met flauwe stem, „maar maar mijnheer Horsten ik smeek usta mij toe u een voorstel te doen. Ik ben schuld aan het verlies van het geld ik had het aiet mede naar het koffiehuis moeten nemen. Het vermogen mijner dochter bedraagt vijftig duizend gulden het is alles, wat wij beiden bezitten maar ik zal met Körbemijnen zwager, spreken en ik geloof „Gij zijt niet wijs Waller" viel Horsten hem in de reden. „Wilt gij mij misschien de negentig duizend gulden vergoeden Ik ben een man van zaken en als zoodan'g verlies ik niet een enkelen gulden gaarne maar aan den anderen kant heb ik het geluk rijk te zijn en kan dus, wanneer het moet, een belangrijk verlies lijden, en in dit geval moet het. Gij hebt mij jaren lang eerlijk en trouw gediend Waller en uwe nvoorzichtigbeid is sieebts indirect schuld aan het verliesoverigens is het te vergevenwant geen onzer is onfeilbaar. Maar dat nu daargelaten Geheel anders is het met de opsporing van den dader. De gedachtedat zich in mijn eigen huis onder mijn personeel misschien een laaghartige schurk verbergt maakt mij geheel van streek. Ik moet klaarheid hebben, ik wil de volle waarheid weten, Wa Ier Ik zie aan de uitdrukking van uw gelaat, ik lees het in uw oog: gij hebt eene verdenking „Neenmijnheer Horstenbracht de boekhouder angstig uit, „ik smeek u vraag mjj niet verder ik weet nietsvolstrekt niets." „Wees verstandig, Waller. Ik begrijp volkomen, FRANKRIJK. De minister van oorlog heeft het taptoe-blazen afgeschaft. In de den 13 gehouden ministerraad heeft minister de Freyeinet o. a. medegedeeld dat de buitenlandsche nijverheid over het geheel weinig gezind schijnt te zijn om aan de voorgenomen tentoonstelling van 1889 deel te nemen, wegens de tegenwoordige crisis en de groote kostenhun door de achtereenvolgende ten toonstellingen reeds veroorzaakt. Den 14 is tot lid van den Senaat in het depar tement Pas-de-Calais gekozen de conservatief, de heer d'Havrincourt met 876 stemmen zijn tegenkandidaat was de heer Camescassedie 860 stemmen bekwam. De republikeiusche kandidaten voor de Kamer werden gekozen in Ardêche met 2000in Lozere met 1000 en in Landes met 4000 sieramen meerderheid. Te Corsika werden 3 republikeinen en een bonapartist gekozen. üe gemeenteraad van Marseille heeft een krediet van 30000 aangenomen tot ondersteuning der slacht offers van de pokken die daar heerschen en ten be hoeve van voorzorgsmaatregelen. SERFIE. De russische gezant heeft last ontvangen om zijne mede gezanten te raadplegen over het in dienen van krachtige vertoogen tegen de wapeningen in dit rijk. TURKIJE. Do Porte heeft op het verzoek van Rusland om opheldering over de schikking betreffende Oost- Rumelië geantwoord dat die schikking niet in strijd is met het berlynsche verdrag. De bepaling over de militaire medewerking heeft alleen betrekking op mo gelijke, zeldzame gebeurtenissen. Zij hoopt dus dat Rusland overtuigd van Tnrkije's wenscb om aan het berlijnsche verdrag getrouw te blijven tot de overeen komst zal toetreden omdat Rusland zelf verlangt het verdrag te eerbiedigen. Afschrift van dit antwoord is aan de overige mogendheden verzonden. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Volgens het voorloopig verslag omtrent liet wetsontwerp tot wijziging van eenige artikelen der gemeentewet kon men zich vereenigen met de voorgestelde voorzieningen ten aanzien van benoemde raadsleden die door het niet afgeven van het bewijs van ontvangst, bedoeld in art. 13 der wet of door verzuim van indiening hunner geloofsbrieven oorzaak zijndat de vertegenwoordiging der gemeente onvoltallig blijft. Sommigen meenden echter, dat deze gevallen zoo zeldzaam voorkwamen, dat wetswijziging of aanvulling daardoor niet voldoende werd gerechtvaardigdoverigens gaf de wijzewaarop de regeering in die leemte wensehte te voorzientot verschillende beden kingen aanleiding. Meer verdeeld was het oordeel omtrent de artikelen III en Vwaarin blijkbaar de hoofdbepalingen van het voorstel en de voornaamste aanleiding tot de indiening daarvan gezocht moesten worden. dat gij schromen zulteene verdenking uit te spre ken die misschien niet gerechtvaardigd is. Voorloo pig echter denk ik er nog niet aan, de zaak in han den van bet gerecht te geven. Ik geef u mijn woord, Waller, dat ik voornemens ben, de zaak zelf in orde te brengen natuurlijk alleen dan wanneer gij my onomwonden zegttegen wien gij verdenking koestert. Anders zal ik van den aanslag aangifte doen en dan zijt gij genoodzaaktovereenkomstig den af te leg gen eed uwe verdenking openlijk uit te spreken." „Om Gods wildoe dat niet viel de zieke uit en zijne wangen gloeiden koortsachtig. „Ik herhaal u mynheer Horsten, ik heb volstrekt geene verdenking, het zou eene misdaad zijndaarop ook maar te zin spelen. Toen ik gisteren avond de donkere voorhal binnentrad was mijn eerste werk een lucifer aau te steken. Het licht flikkerde op in hetzelfde oogen- blik kreeg ik een heftigen slagmaar dat geschiedde toch niet zoo sneldat ik nog niet eenen blik op de ge stalte uaast mij werpen kon." „Ha", riep mijnheer Horsten uit en zijn oog rustte met eene uitdrukking van gespannen verwachting op den spreker j „gij hebt den dief herkend „Neen mijnheer Horsten." De oude man stootte de woorden letterlijk tusschen de tanden door. „Ik zag een slank man, wiens gelaat met een zwart masker was bedekt. Hij had een hoogen hoed op het hoofd en eene eene overjas van grauwe kleur „Van grauwe kleur P" Horsten schrikte, ea eene diepe blos overtoog zijn gelaat. „Zoover ik mij herinner, pleegt Eduard pleegt mijn zoon zulk eene jas te dragen." „Dat is zoo", steunde de oude man en zijne linker hand zocht smeekend Horsten's hand. „Wees niet boos, ik wilde het niet eens zeggeDomdat het zoo dwaas klinkt maar daar u er naar vroegt „Goed, goed, Waller", viel Horsten, plotseling zeer ernstig, hem in de reden. „Gij hebt uwe plicht gedaan. Overigens verzoek ik uuwe ontdekking voor een ieder

Alkmaarsche Courant | 1886 | | pagina 1