No, 22 Acht en tachtigste Jaargang 1886. V R IJ D A G 19 FE BK IIA RI. EEN SLACHTOFFER ZIJNER HARTSTOCHTEN. Prijs der gewone Advertentiën: (Dfficiëel (Bcbeelte. Bnitcal&ttb. ^HS"0"Z2Ls3LiH5TC>rikr. Biuneulatib. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, De 3 nummers f 0.06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. NATIONALE MILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR vestigen nader de aandacht van belanghebbende vrijwilligers voor de militie op het voordeeldat hieraan is verbonden namelijk, dat de vrijwilliger voor zoover hij geschikt bevonden wordt en er gelegenheid toe bestaat, ingeschreven wordt bij het korps zijner keuze. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE P0N11. 18 Eebr. 1886. De Secretaris, NU HOUT VAN DER VEEN. BELGIE. In den nacht van dt n 15 op den 16 is te Laeken bij Brussel een nonnenklooster afgebrand waarin 30 zusters en 105 kinderen gehuisvest waren, De schade wordt op f 150.000 geraamd. Den 16 werd de begrooting van oorlog door de Kamer aangenomen met 66 stemmen, waaronder 3 leden der linkerzijde tegen 24 tegen. Negen leden waar onder de heer Erère Orban, onthielden zich van de stemming, als protest tegen de aanneming van de voor- Btellen des ministers betreffende de oproeping van oudere lichtingen in tijd van noodwelke regeling voor het leger betreurenswaardig werd geacht, als strekkende om eene doeltreffende regeling der reserve af te schaffen. DUITSCHLAND. Uit het vonnis, waarbij kapt. Sarauw wegens landverraad tot 12 jaren tuchthuisstraf veroordeeld is, blijkt, dat hij jaren lang f 2500 per maand ontving voor do berichten die hij meestal over Kopenhagen naar Parijs zond. Daar bestaat een infor matie-bureau wel niet officieelmaar daarom toch niet minder zeker van den franschen generalen staf uit gaande en van dien staf last ontvaogende, omtrent welke zaken inlichtingen verlangd worden. Kapt. Sarauw had o. a. plannen der vestingwerken van Kolberg en Span- dau ge'everd, berichten omtrent eene nieuwe Boort van stormladders, omtrent kruidfabrieken, nieuwe uitvindin gen op het gebied der artillerie een plan van leger- mobilisatie enz. Zijne werkzaamheid was ontdekt door twee zijner talrijke agenteneen elzasserdie hem trouw geholpen badmaar later berouw kreeg en de zaak met bewijsstukken aan het duitsche gezantschap te Parijs bekend maakteen een klerk aan een der militaire bureaux in Duitschland, die hem nooit anders had bediend dan met medeweten van zijne chefs die zorg droegen dat de in zijne handen gespeelde be richten de nieuwsgierigheid te Parijs wel bevredigden maar het duitsche rijk niet benadeelen konden. De landdag in Baden heeft zich voor de invoering van het monopolie op gedistilleerd verklaard. 5) „Eigenaardig hahan hebt niet geheel ongelijk Maar lieve Heertje, men is maar eenmaal jong! Wat zegt u mynheer Horsten is het niet zoo Overi gens de waarheid dient gezegd j gij moogt trotsch zijn op uwen zoon Daar zit vuur en gloed in dat is adelvoornaamheid dat is een gentleman zooaJs die zijn moet. Hij pleegt Jonas Ball wel niet altijd even zachtbandig aan te vatten en heeft mij van mor gen nog gezegddat hij mijn goheele boeltje met dynamiet in de lucht wilde laten springen maar ik neem den jongen heeren dergelijke grappen niet kwalijk, hij meent het zoo kwaad niet en Met eene beweging van ergernis legde Horsten den babbelaar het zwijgen op. „Laat ons tot de zaak komen", viel hij bem in de reden „ik heb haast. Mijn zoon is vanmorgen vroeg bij u geweest?" „Daar gij het toch reeds weetwil ik het niet loochenen I" „Hij beeft u geld gebracht „Om u te dienen 1" „Hoeveel Jonas Ball maakte een gebaar, alsof hij het tegen over zijn geweten niet verantwoorden kon de som te noemen niettemin antwoordde hij„zeven duizend galdenmijnheer Horsten. Mijnheer uw zoon heeft een accept ingelost, nog vóór den vervaldag alle respect voor hemEr steekt eene goede dosis koopmansbloed in hem ik kan u verzekeren dat hij als een geroutineerd koopman gehandeld heeft Vijf honderd guldentjes heb ik moeten laten vallen ENGELAND. Bij de samenstelling van het opgetre den liberale ministerie werd gezegd dat aan den heer Charles Dilke geene betrekking aangeboden was of dat hij althans geen aangenomen had omdat een rechts geding van zeer teederen aard tegen hem aanhangig was. De heer Crawford lid van het Parlementhad namelijk de ontbinding van zijn huwelijk gevraagd op grond van overspel zijner vrouw met genoemden oud minister. Deo 12 beeft het gerechtshof te Londen in die zaak uitspraak gedaan; bet huwelijk van den heer Craw ford is ontbonden vertelaard, maar de rechter heeft uit gemaakt, dat er tegen den heer Charles Dilke niet het minste bewijs was. Mevrouw Crawford had vroeger een voor hem niet gunstig getuigenis afgelegd. Daar hij de beschuldiging onder eede niet ontkend heeftzoo als hij had kunnen doen, zoo hechten de conservatieve bladen aan zijne vrijspraak onder deze omstandigheden niet veel waarde. De Times hecht aan zijne vrijspraak uit een zedelijk oogpunt ook Diet veel gewicht, doch de Daily News is van oordeeldat hij thans wel eene regeeringsbetrekking kan aanvaarden. De Globe vreest, dat de kiezers te Cüelsea bem nu niet herkiezen zoudenmocht hij zich op nieuw verkiesbaar stellen. In de oproeping voor de door het algemeen bestuur der sociaal-demokratisehe vereeniging te Londen tegen den 21 uitgeschreven groote vergadering van arbeiders zonder werk wordt de wensch uitgesproken dat geen werkman ia staatsdienst langer dan 8 uren per dag arbeiden moge, met behoud van bet gebruikelijke loon; voortsdat met de ontginning van zekere kroonlanden en andere gronden terstond een begin worde gemaakt, en evenzoo met bet bouwen van arbeiderswoningen het aanleggen van rivierkaden en kanalen dat licht werk aan de vrouwen verschaft worde en aan de kin deren op alle openbare scbolen kosteloos voedsel worde verstrekt. Voor het fonds ter ondersteuning der werkeloozen te Londen is reeds bijna 500.000 ontvangen. Minister Gladstone heeft in de Daily News een brief gescbrevenwaarin bij ieder belanghebbende bij den toestand in Ierland uitnoodigt, hem vrij zijne meening mede te deelen, daar ieder schrijven kan bijdragen tot voorlichting der regeering bij den weg,dien zij tot rege ling der iersche toestanden moet inslaan. FRANKRIJK. Door den uitslag der op den 14 plaats gebad hebbende verkiezing van 18 republikeinsche kamerleden in de departementenwaar de verkiezing van conservatieven in October 1.1. van onwaarde werd verklaard, is het aantal conservatieven in de Kamer gedaald tot 202 en dat der republikeinen geklommen lot 396. Op dit oogenblik zijn nog 6 plaatsen onver vuld waarvan 5 door overlijden. Van de door den minister van koophandel geraad pleegde kamers van koophandel over de in 1889 te houden tentoonstelling hebben zich 563 voor en 36 tegen een internationale verklaard terwijl 32 haar enkel nationaal wilden doen zijn. gij ziet dusdat Jonas Ball toch een beetje beter is dan van hem gezegd wordt." „Hebt gij het geld nog dat mijn zoon u gebracht heeft „Zeker 1" „Wees dan zoo vriendalijk, bet mij eens te laten zien. Het is slechts om een misverstand op te helderen." Jonas Ball kroop onder zijuen lessenaar, opende de zich daar bevindendeaan den grond vastgeschroefde ijzeren kist en nam er een klein pakje bankbilletten uitdat hij vóór Horsten nederlegde. Toen trok bij zich in do vensternis terugmaar sloeg van onder zijne neergeslagen oogleden iedere beweging zijns bezoekers gade. Horsten had zijne portefeuille voor den dag gehaald en vergeleek de nummers der voor bem liggende bank billetten met de lijst, die signor Lupani hem gegeven bad. Het eerste billet was van serie E en droeg num mer 0274660. Horsten liep met den vinger Lupani's lijst door. Plotseling werd hij opvallend bleekeen heftige schok doortrilde zijn gebeele lichaamzijne banden beefden. Daar stond betE no 0274660. Philip Horsten sloeg de portefeuille dicht. „Wilt gij de goedheid hebben mijnheer Ball", zeide hij met eeue stemdie groote innerlijke ontroering verried, „mij dit geld te laten? Ik zal u daarvoor eenen check gevendien gij nog heden bij de Bank kunt inlossen. Neem dat voor uwe vriendelijkheid Horsten liet een goudstuk in de band van den zich diep krommenden Jonas glijden. „Het is mij eene eer en een genoegenu eenen dienst te kunnen bewijzen hooggeachte heer Horsten", zeide de kleine man„en ik beveel mij voor andere gelegenheden zeer aan wat het ook zij Snel verliet Horsten het kantoor. Toen hij weder in het rijtuig zat, was hij nog bleeker dan te voren en grcote tranen liepen hem over de wangen. GRIEKENLAND. De duitsche gezant te Athene heeft den L6 den minister Delyannis een schrijven van prins Bismarck overhandigd, waarin op de ontwapening van Griekenland wordt aangedrongen. RUSLAND, Het Digblad van St. Petersburg zegt met betrekking tot de tusschen de Porte en Bulgarije tot stand gekomen schikking, dat de mogelijkheid eener althans gedeeltelijke instemming daarmede niet is uit gesloten ofschoon Rusland meentdat ook het ver lengen van het mandaat van gouverneur van Oost-Ru- melie telkenmale aan de goedkeuring der mogendheden zou moeten onderworpen worden. Maar het onderge schikt maken van het bulgaarsehe leger aan Turkije beschouwt Rusland in elk geval als in strijd met bet berlijnsche verdrag en als eene gereede aanleiding, om de hartstochten in het Oosten tot een broedermoordenden strijd aan te wakkeren. Het kan niet toestaan dat het leger van Bulgarije, dat door Rusland bevrijd werd, eene zoodanige rol zou vervullen. VEREENIGDE STATEN. De katoenoogst wordt geraamd op 6% miljoen balen de inning zal 9 dagen later dan gewoonlijk plaats hebbende hoedanigheid aan de atlantische kast zal schraler dan ten vorigen jare zijn. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. De commissie van rapporteurs heeft een zeer nitvoerig ver slag uitgegeven over de door de regeering voorgestelde bepa lingen regelende het in werking treden van hel wetboek van strafrecht en den overgang van de oude tot de nieuwe straf wetgeving, alsmede om overeenstemming te brengen tusschen de bestaande wetten en het nieuwe wetboek. Daarin wordt medegedeelddat de commissie bezwaar had tegen den vorm, waarin de afschaffing of de handhaving (gewijzigd of ongewij zigd) van een aantal wetten en deelen van wetten was voor gesteld. De regeeringmet wie zij daarover in overleg was getredenhad ter bevordering van de spoedige invoering van het nieuwe wetboek dadelijk aan haar verlangen toegegeven en een gewijzigd ontwerp ingediend waarbij naast de vermel ding der strafwettendie behoudens de uitdrukkelijk uit te zonderen artikelen moeten vervallen, even uitdrukkelijk worden genoemd de strafnepalingen en artikelen rakende, onderwerpende welker handhaving zij noodig acht, opdat, gelijk de praktijk eischtmet een oogopslag kan worden nagegaan wat in Ne derland als strafrecht zal blijven gelden. De regeering heeft verder aan deD wensch der commissie,om het nieuwe strafwetboek op 1 Sept. 1886 in te voeren, ge volg gegeven. De gemeenteraad van Enkhuizen heeft den 11 besloten, na ingewonnen advies van den ingenieur van 's rijks waterstaat te Hoorn, den heer B. Hoogeboom, deu havenmond niet te verleggen, maar op de oude plaats te behouden, en dien heer op te dragen het maken van plannen tot vergrooting der havenmet last de ver betering van het noorder- of stoomboothoofd onder die werkzaamheden op te nemen. Y. Thuis gekomen sloot Horsten zich in zijne kamer op, ging aan de schrijftafel zitten en onderwierp de bankbilletten die hij van Jonas Ball gekregen had nog eens aan een nauwkeurig onderzoek. Het resultaat bleef hetzelfde: de nummers der bankbilletten kwamen ook op Lupani's lijst voor. Daardoor hield iedere twij'el op de gelden waarmede Eduard Horsten bij den woekeraar Ball zijne schuldbekentenis had inge lost, waren afkomstig van het geld, dat den boekhou der Waller gisteren avond was ontstolen. Met eene ijzeren bardheid in de ernstige gelaats trekken, stond Horsten op en schelde zijnen knecht. „Mijn zoon moet dadelijk hier komen", gelastte hij. Een oogenblik later trad Eduard binnenfriscb en stralend als altijd met eenen glimlach op de lippen. Horsten wees zwijgend op eenen stoel en Eduard nam ZGnder verdere complimenten plaats. Hij was in eene zeer goede luim en had zich blijkbaar voorgenomen, zich die niet te laten bederven zelfs niet door het weinig goeds verradende gelaat zijns vaders. „Van waar hebt gij de zeven duizend gulden gekre gen Eduard, waarmede gij vanmorgen vroeg je schuld bekentenis bij Jonas Ball hebt ingelost vroeg de raad gestreng. Diep blozend sprong Eduard op. „Weet gij dat ook al weder, papa?" riep hij op eenen toon van ergernis. „Bjj den hemelik heb geen lustom mij deze voortdurende voogdij nog langer te laten welge vallen Ik ben geen kleine jongen meer, die aan den leiband loopen moet „Hond je bedaard Eduard die drift past volstrekt niet bij den ernst van het oogenblik. Zoolang gij onder mijn vaderlijk opzicht staatheb ik bet rechtop je doen en laten toe te zien en te doen toezien. Wilt ge nu zoo goed zijn mijne vraag te beantwoorden „Neenpapadat wil ik niet I" was Eduard's op heftigen toon gegeven antwoord. „Gij hebt mij gisteren

Alkmaarsche Courant | 1886 | | pagina 1