£ÜTc le grafische föerichtesu Sedert den 6 zijn ran Urk geene brieven verzon den bunnen worden terwijl sedert den 8 de rijksver lichting niet ontstoken werd. De cooperative winkelvereeniging van het district Amsterdam der vereeniging Eigen hulpwier leden aantal in 1885 van 250 tot 266 klom heeft den 15 besloten tot den aankoop van een huis, het aangaan eener hypothecaire leening en eener obligatieleening on der de leden voor koopprijskosten van koop en inrich ting. Volgens het verslag over 1885 was verkocht aan leden voor f 34 272, aan niet-leden voor f 28 715.63 en daarop 11.342.61% winst behaald. De bruto winst was 22 pet., zijnde 8% pet. meer dan in 1884. Van de winst kwam 10 pet. op reserve-rekening, 17% pet. aan beambten, 5 pet. aan bestuur, 67% pet. aan ledenen 6% pet. dividend. Den 16des morgens te 5 uren werd brand ontdekt in eene bergplaats boven de keuken van het hotel des Pays-Bss, to Amsterdam, in welk hotel voor eenige dagen een hevige schoorsteenbrand was ontstaan. Spoedig bleek dat deze brand gesticht was door een pottenkrabberArnold Metz genaamd, die zich daartoe van terpentijn voorzien had. Hij heelt bekend en o.a. verklaard dat hij den 15, des avonds te 7 uren, het plan reeds had willen uitvoeren. Door het krachtig optreden der brandweer veroorzaakte deze brand hoofdzakelijk waterschade. Den 16 is te 's Gravenhage aanbesteed a, het maken van een woongebouw voor den dienst der ver lichting op Terschelling. Laagste inschrijver de heer M. Poppen te Wieringen, voor f 7338 b. het maken eener woning voor den dienst der verlichting op Vlie land. Laagste inschrijver de heer D. Sieben te Vlie land voor f 4250. Het lid der 2e Kamer, de heer Jb. Duyvis, heeft den 16, bij gelegenheid dat hij in de vrijzinnige kies- vereeniging te Haarlem eene voordracht hield over de crisis op bet gebied van handel en nijverheidde oor zaken der malaise en de geneesmiddelen daartegen medegedeeld dat hij zich dezen zomer niet meer verkiesbaar stelt. Den 16 is overleden de heer dr. R. A. Mees hoogleeraar bij de wis- en natuurkundige faculteit der hoogeschool te GroningeD. Den 17 is de spoorweg Amersfoort-—Kesteren feestelijk geopend. Bij kon. besluit van den 18 is de heer jhr. mr. J. van Doorn substituut officier van justitie bij de arr. rechtbank te Middelburgbenoemd tot procureur- generaal in de kolonie Suriname. Op de lijn Amsterdam—Rotterdam is door de Holl. Spoorwegmaatschappij reeds uitvoering gegeven aan het plan, om ook de rijtuigen 3e klasse af te schei den in gedeelten waar welen waar niet mag worden gerookt. De hoogste prijs, in dit jaar in Drente voor plaats vervangers bij de nat. militie besteed is f 500. Dezer dagen is in de omstreken van Medemblik met de noorderzon vertrokken een der schijnbaar ge goedste onder de landbouwers. Te Purmerende is den 9 een kalf, dat op een wagen stond ontvreemd een week vroeger ge beurde betzelfde terwijl aldaarevenals onlangs te Hoorn, zich boterkoopers vertoond hebbendie niet betalen. De geschorste kerkeraadsleden te Amsterdam hebben den 15 van de algemeene synode der Nederl. herv. kerk ontvangen een afdruk van 1° een schrijven van hot prov. kerkbestuur van Noord- Holland van 26 Januari, waarbij het, doende wat des klassikalen bestuurs is, de zaak aan de synode overdraagt; 2°. memorie van noodige inlichtingen in zake het Amsterdamsche geschil, door het klassikaal bestuur op gemaakt en aan bovengenoemd provinciaal kerkbestuur toegezonden, onder mededeeling, dat zij hen in de ge legenheid stelt, uiterlijk vóór of op den 22 op te geven, wat zij raeenen naar aanleiding daarvan te hunner ver antwoording te moeten in het midden brengen. Tot vader en moeder in het weeshuis der herv. gemeente te Uitgeest zijn den 17 benoemd de beer T. Bolwerk en echtgenootete Helder. Met ten stonden op de voordracht de heer K. A. Minnigh en echtgenoote van Dordrechten J. Konst en echtge noote van Baarn. Armvoogden te St. Pankras hielden den 16 eene bet geld geweigerd zoodat ik het mij op andere wijze moest verschaffen. Vanwaar ik het nu gekregen heb dat is alleen mijne zaak De raad wilde uitvallen, maar hij bedwong zich. „Goed, Eduard", antwoordde hij „laat ons dit voorloopig hierbij laten misschien zult gij mij toch antwoord geven, wanneer ik je vertel, dat den boekhouder Wal ler gisteren avond negentig duizend gulden ontsto len zijn." „Waller ontstolen Eduard sprak deze woor den met zichtbaren schrik uit. „Maar hoe was dat mogelijk? Ik herinner mij, dat ik Waller gisteren na middag tusschen zes en zeven uur op de trap tegen kwam en hij mij zeidedat bij nog eene aanzienlijke som gelds op de bank moest brengen." „Zeide hij dat viel Horsten op scherpen toon uit. „Nu ja, ik had hem ook niet verboden, er over te spreken! Maar luister verder. Waller vond de bank reeds geslotenhij ging naar Bachmüllerwaar zijn zwager hem bescheiden hadwachtte daar eenige uren en keerde na elven naar huis terug. Nauwelijks binnen gekomen werd hij plotseling overvallen en door eenen geweldigen slag in den nek verloor hij zijne bezinning op het oogenblik dat hij een lucifer bad aangestoken om de trap te kunnen vinden. Bij bet schijnsel van het snel opflikkerende licht zag Waller, zij het ook slechts vluchtigden aanrander eenen man van uwe figuurEduard met een zwart masker voor het gelaateenen hoogen hoed op het hoofd en met een grauwe overjas aan zooals gij pleegt te dragen." Bevend over het geheele lichaam was Eduard op zijnen vader toegesprongen en had hij dezen krampachtig bjj den arm gevat. buitengewone uitdeeling van tarwemeel aan bedeelden en niet-bedeelden. De heeren C. J. BrantjesE. Schoenmaker en J. Schelünger Pz. zijn herkozen als hoofdingelanden van het waterschap Beemster. Er moet herstemming plaats hebben tusschen de heeren S. W. Bos en J. Kwadijk. De gezondheidscommissie te Amsterdam heeft gewaarschuwdnaar aanleiding van voorgekomen ge vallen van koolox jde-vergi'tigiDg, tegen de thans ia den handel voorkomende zoogenaamde „gepatenteerde ver plaatsbare carbon-natronkachels" en tegen alle soort gelijke stookinrichtingenniet in verbinding staande met goed trekkende schcorsteenen. Den 1 Maart e.k. herdenkt de heer L. van de Vijzel den dagwaarop hij vóór 25 jaar zijne betrek king als hoofdonderwijzer te St. Pankras aanvaardde. Korte dagen na zijne in functie treding als hoofdon derwijzer werd hem ook de betrekking van secretaris van het Bestuur van h-1 polderdistrikt St. Pankras (Geest- merambaebt) opgedragen, zoodat hij ook dat ambt bijna 25 jaren heeft vervuld. Do Vlaardingsohe stoombootmaatschappij keert over 1885 12 pet. en de Maassluissche 10 pet. divi dend uit. Te Beemster is dezer dageu esne boerenplaats met 17 bunders land die ia 1858 f 27000 opbracht, verkocht voor f 44693. De Edammer stoomzuivelboerdery heeft op het landgoed van den heer W. J. Tuyn in de Purmer, evenals in 1885weder een kunstmatige ijsberg ge maakt. Bij de Nutsspaarbank te Purmerend die op 1 Januari 1885 f 6751905 bezat, werd in 1885 inge bracht 29273.51% en uitbetaald f 23031.19%. Zij was op 1 Januari 1886 schuldig f 76100.67% en bezat een reservefonds van 13467.28. Van 1 Maart e.k. zullen te Avenhorn de brieven enz. dagelijks 2 malen van en naar den treiu bezorgd en gehaald wordenthans geschiedt dit alleeu des avonds. De te Hamburg woonachtige nederlander3 hebben aan den heer mr. S. Salverda te Leeuwarden onder voorzitter van den Nederl. schaatsenrijdersbond, een gouden medalje gezondenmet verzoek haar uit te reiken aan A. B. Veninga, kweekeling aan de nor maalschool aldaar, die bij den internationalen wedstrijd te Hamburg op de baan van 3500 el na Axel Paulsen bet beste reed. De medalje heeft 3% ned. duim mid dellijn en is zeer fraai bewerkt de ééne zijde is bet wapen van Hamburg, waaronder eene schaats, omgeven door het randschrift: „Hamburger Schlittschublaufer Verein von 1881". Aan de keerzijde is een met or nement versierd ovaalom daarin den naam van den winner te graveeren omgeven door een lauwerkrans waarboven in gothische letters Ebrenpreis. Bij de medalje is gevoegd een 3 duim breed lint, haif rood en ba'f wit de kleuren der stad Hamburg. In een te Amsterdam gehouden vergadering van afgevaardigden vau verschillende provinciale landbouw- besturenEriesland uitgezonderdis besloten tot de oprichting eener vereeniging „Nederlaudsah paarden stamboek" ten doel hebbende het aanleggen bijhou den en in druk uitgeven van registers van paarden. Ook zal zij trachten, het paardenras in Nederland te verbeteren. Provinciale vereenigingea van 10 leden kunnen worden opgericht. De jaarlijksehe bijdrage der leden werd op 10 bepaald. De statuten werden vastgesteld en eene commissie tot regeling benoemd bestaande uit de heeren Bultman te Haarlemmermeer, Tydeman te TielTroostwijk te NieuwarsluisSloet te Vollenhove eD Blom te Meppel. Van de 3 sollicitanten naar de betrekking van hoofd der openbare school te Broek op Langedijk heeft zich één teruggetrokken zoodat eene herhaalde op roeping van sollicitanten noodzakelijk is geworden. Het onderwijs aan de Vrije Universiteit te Am sterdam werd in 1885 door 56 studenten gevolgd waarvan 39 in de godgeleerdheid 4 in de rechtsge leerdheid 6 in de letteren5 in de godgeleerdheid en rechtsgeleerdheid en 2 in de godgeleerdheid en let teren. Achttien jongelieden bewoonden de beschikbare ruimte in het voor bewoning bestemde gedeelte van het Universiteitsgebouw. „Vader vader riep hij buiten zich zeiven „hoe moet ik uwe woorden verstaan Gelooft gij misschien almachtige Godacht gij uwen eigen zoon tot eenen lagen diefstal in staat „Luister verder" Horsten weerdezelf bevend van ontroering, den jongeling af. „De negentig dui zend gulden, die Waller ontstolen zijn geworden, waren mij gisteren door mijnheer Lupani voor Bernadelli en Co. betaald. Van Lupani kreeg ik de lijst der nummers van de bankbiljetten, waarmede de betaling geschied was. De regeling uwer zaken voerde mij naar Jonas Ball en van hem vernam ikdat gij uwe schuld reeds van morgen in alle vroegte hebt afgedaan. Ik liet mij het geld, de zeven bankbiljetten, die gij Ball gegevea hebttoonende nummers daarvan komen alle voor op miju lijstzij zijn afkomstig van de den boekhouder ontstolen som Eduard bracht ontzet de haud aan het voorhoofd. „Is het mogelijkGod in den hemelis het mogelijk?" riep bij uit. „Welk een verschrikkelijke verdenking neen, papa, er moet eene vergissing zijn, een vreeselijk misverstand Ik heb het geld gisteren reeds in den loop van den avond ontvangen voordat de aanslag op Waller plaats heeft gevonden van eene zijde die het waanzin zou zijn met de misdaad in verband te brengen." „Eduardik smeek jenoem mij dan ten minste dien geheimzinn;gen weldoener Ziet gij nietdat ook ik der wanhoop ten prooi bendat ik waarheid wil en moet hebben dat mij de gedachtedat Waller in jou deu misdadiger zou kunnen zoeken, pijnigt en foltert De jonge man stond langzaam op uit den armstoel waarin hy als vernietigd was neergevallen. De gemeenteraad van Monnikendam heeft den 16 met algemeene stemmen besloten, tot de oproeping van een tweeden geneesheer over te gaan 180 per sonen hadden een daartoe strekkend verzoekschrift in gediend. Den 16 zijn te Leiden bij de verkiezing van 4 leden van den gemeenteraad gekozen de liberale kan didaten de heeren mr. S. J. Fockema Andreae met 594, J. J. Masijk Huiser van Reenen met 565, L. G. Ie Poole met 571 en mr. J. B. Vos met 560 stemmeu; op do kandidaten der tegenpartij waren respectievelijk 465, 462, 481 en 489 stemmen uitgebracht. Den 16 werd te Bovenkarapel door de politie aangehouden een zwervend koopman in papierver dacht van diefstal te Broekerhaven. Ds. Benitpredikant te Oudorp, hoopt den 4 April intrede te Bovenkarspel te doen. Te Broekerhaven rijdt men schaatsen op de Zuiderzee. Ds. van Lingengevraagd door het klassikaal bestuur van Gelderland naar de waarheid of onwaar heid van het in de dagbladen vermelde feit, dat hij den heer J. H. Houtzagers bevestigd had tot predikant der herv. gemeente te Kootwijk, welk feit, waarheid zijnde, geacht zou moeten worden medewerking te zijn tot verstoring van orde en rechten in de Ned. Herv. Kerk en alzoo in de termen te vallen der kerkelijke tucht heeft rond en open zonder omwegen of verontschul diging geantwoord dat door hem de heer Houtzagers, kandidaat tot den Heiligen Dienst, te Kootwijk tot be dienaar des Goddelijken Woords ia bevestigd, overeen komstig de bepalingen der gereformeerde kerken. Voor de verkiezing van 4 hoofdingelanden van den polder Zijpe werden uitgebracht 41 stemmen. Herkozen werden de heeren G. Schuitmet 39 en D. Jimmink met 38 stemmen. Herstemming moet plaats hebben voor de vacature T. Lansertusschen de heeren C. Groenveld, die 18 stemmen en C. Paarl- berg die 7 stemmen bekwam, en voor de vacature J. Harp tusschen de heeren C. Paalbergdie 7 stemmen en H. Delverdie 6 stemmen verkreeg. De heer A. Hartlandhoofd der school te Koedijk, heelt als zoodanig zijn ontslag gevraagd. Den 17 werd te Ko hornin de kolfbaan van den heer D. Kisteen kinderconcert gegeven onder leiding vaa den heer Evenwel directeur der zangver- eeniging „Amicitia", waaraan een vijftigtal kinderen van 8 tot 15 jaren deelnamen. De zangstukjes werden zeer flink uitgevoerd, terwijl ook een paar sprookjes op zang werden voorgedragen door de kleinen, die tot belooning voor hunnen ijver op chocolade werden onthaald. Ver melding verdient het aardige uiterlijk van het programma. Den 17 vóór schooltijd vermaakten zich zeven jongens met naast elkander op het ijs in de Tuin- buursloot te Rijp te dansen. Het duurde niet lang of 2 zakten er door. Een der onderwijzers moeht er in slagen, de drenkelingen op het droge te brengen. De synode heeft den 16 besloten, de heeren prof. Bo- neval Faure te Leiden mrs. W. Thorbecke en O. W. Star Naman te 's Gravenhage uit te noodigen haar te dienen van gemeenschappelijk rechtsgeleerd advie3 in zake bet kerkelijk geschil. Omtrent deze heeren maakt de Standaard deze opmerkingenGelijk men weet, is prof. Boneval Faure de rechtsgeleerde, die art. KI in een zin geadstrueerd heeftwaardoor aan de „handhaving der leer" alle kracht en beteekenis ont nomen is. Mr. Star Numan is bekend door zijn stuk in de Prot. Bjdr., waarin het strengste synodalisme bepleit werd. Mr. Thorbecke is zoo we ons niet ver gissen, evenals zijn vader Luthersch en liet zich niet publiek over het kerkelijk vraagstuk uit. Donderdag 18 Febr. Londen. Volgens gerucht besloot de regeering de aangekondigde monstermeeting op aanstaanden Zondag te verbieden. Deze in lange jaren niet voorgekomen beperking wekte groote opspraak. Weenen. De vorst der Bulgaren verklaarde aan de consuls te Philippopel dat de vrede met Servie weldra te verwachten is. „Nu goed, papa", antwoordde hy op vasten toon, „ik ziedat ik met het oog op het gebeurde niet aarzelen mag voor de waarheid uit te komen. Ont stemd en toornig over 'de maatregelen die gij gezegd hadttegen mij te zullen nemen ging ik ook gisteren weder naar de club en speelde. Met de rest van mijn geld een paar honderd gulden won ik groote sommen, verloor toen echter weder aanzienlijk, maar hield nog ge noeg over, om van morgen Jonas Ball te kunnen betalen." „Tegen wien hebt gij gespeeld „Ik hield de bank en herinner mij niet meer nauw keurig alle heeren, die tegen mij zetten. Graaf Osten, RuggowOppenheim en Urselin waren er by het meest echter verloor een jong Engelschmandie op zijne doorreis zich hier ophield en zich sir Arthur Bla ker noemde." „Hebt gij Jonas Ball het geld in bankbiljetten van duizend gulden gegeven „Ja. Ik had ongeveer negen duizend gulden gewon nen meest in papier. Sir Blaker die vandaag in de vroegte weder op reis zou gaan had de goedheid mij die tegen groot bankpapier in te wisselen." „Wie is die geheimziunige sir Blaker?" „Geheimzinnig is hij volstrekt nietwant hy had zeer goede aanbevelingen voor den eDgelschen gezant. Ruggow bad hem aan de table d'hóte in het „Hotel de Paris" leeren kennen en in de club geïntroduceerd. Voor zoover ik weetdoet sir Blaker eene reis om de wereld „Hebt gij gisteren je grauwe overjas aangehad en droegt gij je hoogen hoed Eduard verbleekte. „Ik kan het niet loochenen antwoordde hy, maar zijn blik hield moedig dien van zijn vadar uit. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1886 | | pagina 2