No. 24. Acht en tachtigste Jaargang. 1886. WOENSDAG 24 F E15 KIIA 151. EEN SLACHTOFFER ZIJN EU HARTSTOCHTEN. Prijs der gewone Advertentiën: gDffitiecl (öcöeelu. ËniUnlanb FEUILIaETOJNT. ALKMAARSCHE COUR ANT. Deze Courant wordt DinscL&g-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, De 3 nummers f 0.06. &R IA~-V Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. NATIONALE MILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van de belanghebbendendat de Militie- raadin dit district zijne eerste zitting, bestemd tot bet on derzoeken der redenen van vrijstelling van 1 o t e 1 i n g e n dezer gemeente, zal houden ten raadhuize der gemeet.te ALKMAAR, op Maandag 8 Maart e. k., des voormiddags ten lluur. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 22 Eebr. 1886. De Secretaris, NUHOUT van der VEEN. De BURGEMEESTER van ALKMAAR herinnert belang hebbenden dat hij op Donderdag 25 Februari, 's namiddags 6 uur, de getuigen zal ontvangen, die de bewijsstukken voor het verkrijgen van vrijstelling bij de Nationale Militie wegens fcroederdienst en wegens te zijn eenige wettige zoon willen onderteekenen. Alkmaar, De Burgemeester voornoemd. 22 Febr. 1886. A. MACLAINE FONT. BELGIE. Bij de trekking van de loterij der ten toonstelling te Antwerpen is de prijs van 100.000 francs gevallen op Nr. 958191. DUITSCHLAND. De door den Bondsraad in bet wetsontwerp tot invoering van een rijks-monopolie op het gedistilleerd gebrachte wijzigingen komen hierop ne der. De verkoopprijs voor gedistilleerd niet uit aard appelen maar uit granen of vruchten gestooktmoet overeenstemmen met de hoogere waarde en in verhou ding tot de thans daarvoor bestede prijzen. Dat voor nijvere of wetenschappelijke doeleinden zal niet voor den kostenden maar voor den inkoopsprijs verkocht worden. De Bondsraad zal nog lager kunnen gaau bij den verkoop van spiritus, die tot dranken verwerkt wordtalleen voor den uitvoer bestemd. Hetzelfde geldt voor spiritus, bij de bereiding van niet als sterke dranken te beschouwen waren gebruikt. Ook de bepalin gen omtrent den uitvoer zijn gewijzigd, zoodat de ruwe voor uitvoer bestemde spiritus in den regel in het open baar geveild zal worden. De zuivering van dien spiritus kan onder toezicht van het monopolie-bestuur door particulieren geschieden. Eene nieuwe bepaling is, dat apothekers alcoholische geneesmiddelen mogen verkou- pen. Verder is nog bepaald dat het monopoliegebied zich niet uitstrekt tot de vrijhavens van Hamburg en Bremen en dat de wet voor de drie zuid-duitscbe sta ten eerst in werking treedt nadat zij door hunne re geeringen in overleg met de landdagen is goedgekeurd, terwijl hare voornaamste bepalingen nooit zonder de uitdrukkelijke toestemming dier staten veranderd kunnen worden. Pruisen. Huis van Afgevaardigden. Den 22 is met de behandeling der polenwetten een aanvang gemaakt. De poolsche afgevaardigde Wierzbinski ver- 6) Er werd aan de kamerdeur geklopt. Bergheim trad met een verlegen gelaat binnen „lk vraag verschooning, wanneer ik u stoor, mijn heer Horsten zeide hj „en wanneer ik eene bood schap doewaartoe ik in zekeren zin gedwongen ben. Naar ik vermoeddoor eene onvoorzichtige uitlating van juffrouw Waller, heeft zich de tijding van den aanslag reeds in het geheele huis verbreid en algemeen groote ontsteltenis gewekt. De heeien van uw personeeldie in buis wonen vreezen nu, dat zij in ongelegenheden kunnen komen en hebben mij dienovereenkomstig opgedragenu te verzoekende zaak zoo mogelijk dadelijk in handen van het gerecht te geven." Horsten fronste bet voorhoofd. „De beeren zullen mij tochhoop ik veroorlooven in deze zaak waardoor alleen ik nadeel lijd naar eigen goeddunken te handelen riep bij toornig, „lk houd niet van zulk eene bemoeizucht ook gij hadt dat moeten weten Bergheim „Pardon mijnheer Horsten ik ben slechts de bood schapper der anderen", antwoordde de jonge man kalm en beslist„maar ik heb bun verzoek te moeiehjker kunnen afslaan daar er mij veel aan gelegen is om een ergerlijk zij het ook onzeker en vaag gerucht dat langzamerhand de rondte begint te doen in den kiem te verstikken. Kowalczek de huisknecht, beeft bij bet stoffen van den gang van morgen vroeg in de nabijheid der deur een zakmes gevondendat hij als dat van Eduard heeft herkend." „Als het mijne?" Het was een blik van buivering- wekkende ontzettingdien Eduard op Bergheim wierp. Klaarde zich er tegen, maar de minister van landbouw Lucius betoogde, dat deze wetten niet meer waren dan een maatregel tot zelfverdediging tegen de polen die de hoop op herstel van het koninkrijk Polen niet wil den laten varen. De regeering was voornemens om uit de duitschers een gezeten en krachtigen boerenstand te vormen, maar daarvoor moest het oog gevestigd worden op de bezittingen van den poolscben adeldaar aan bet in perceelen splitsen der domeinèn niet kon gedacht worden. De hiervoor aan te stellen commissie zal niet alleen een raadgevenden werkkring hebben maar ook practiscb moeten optreden. De regeering wist zeer goed, welke groote bezwaren verbonden waren aan het volvoeren dezer taakwaarvoor een menschenleeftijd noodig ismaar rekende op den steun van den Land dag en de vaderlandslievende bevolking des lands. Negentien sprekers hebben zich laten inschrijven om voor- en tegen die wetten het woord te voeren. ENGELAND. De leden der iersche partij in het Lagerhuis hebben zich voorloopig tevreden verklaard met minister Gladstone's verklaringen en besloten, in afwachting der beloofde wetten, niets te doen om het aan de regeering lastig te maken. Nadat de heer Charles Dilke in eene vergadering van zijne kiezers te Chelsea verscheidene ophelderingen ge geven had betreffende de echtscheiding van den heer en mevrouw Cramford en verscheidene vragen beant woord had, werd ten slotte eene motie aangenomen waarin zij hun onverminderd vertrouwen in hem be tuigden en zijne ontkentenis van harte verklaarden aan te nemen. De Times en de conservatieve bladen vinden de door de regeering in het Lagerhuis afgelegde verklaringen zeer teleurstellend. De leiders der conservatieve partij hebben besloien geene stemming over een punt van regeeringsbeleid uit te lokken waarbij zij niet kannen reaenen op den steun van den heer Hartington en eenige gematigde liberalen. Den 21, des namiddags, bad de aangekondigde bijeen komst van socialisten in het Hydepark te Londen plaats. Omstreeks 20.000 personon woonden haar bij. De aanvoerders der socialisten, waaronder Burns, voerden van drie wagens het woord tot de menigte. Eik voertuig was van eene roode vlag voorzien. De redenaars noemden zich de revolutionaire bewerkers eeuer reusachtige beweging welke op bloedvergieten zou uitloopenmocht de regeering geene verandering in den maatscbappe ijken toestand der werkende klas ten breDgen. Besluiten werden genomenwaarin de regeering werd gelaaktomdat zij hare goedkeuring onthield aan openbare werken voor hen die thans vau arbeid verstoken waren en waarin aangedrongen werd op het invoeren vau een werkdag van acht uren. De bijeenkomst duurde een balt' uur. Daarna werden de wagens naar een andere plaats vervoerd, waar Burns op nieuw de menigte begon toe te spreken. Docb de bereden pol tie deed toen een uitval en nam den wagen, waarop Burns zich bevond, in bezit. De menigte giDg „Heeft dan alles tegen mij samengezworen moet ik werkelijk tot eeuen misdadiger worden gestempeld Wat was dat voor een mes? Ik draag er zelden een bij mij - Kowalczek heeft onzin verteld Bergheim trad Eduard ter zijde. „Bet was inderdaad een van je zakmessen Edi", zeide hij zacht„het kleine met het zilveren hecht. Misschien hebt gij het toevallig verloren Ik heb Kowalczek gestreng het ongepaste van zijne babbelzucht onder het oog gebracht, maar toch geloof ik dat het 't best isom van den aanslag aangifte bij de rechtbank te doen om iedere mmder aangename verdenking te onderdrukken." Horsten bad met donker gelaat geluisterd. Nu viel hij opnieuw driftig uit. „Zulk eene verdenking is reeds eene schandelijke beieedigingeene onbeschaamdheid Zeg aan de beeren die u tot mij gezonden hebben dat het alleen myne zaak is, eene aanklacht in te dienen al of niet, dat ik hun ten strengste aanraad zich van iedere verdere inmenging te onthoudenKowalczek echter krijgt zijn loon over het verreljaars en op staanden voet zijn ontslag; ik kan zulke onbeschaamde babbe laars in mijne zaken niet gebruiken. Ik dank u Bergheim." Zonder een woord te antwoorden maakte Felix eene buiging en verliet bij het vertrek. Eduard snelde zijnen vader tegemoet. „Papaik smeek u voldoe aan het verzoek van uw personeel en geef de zaak aan", riep hij op bartstochte- lijken toon. „Het misverstand moet worden opgehelderd en dan ben ik bevrijd van de ontzettende lastdie mij druktBij den almachtigen God ik begrijp die aan eenschakeling van toevallige omstandigheden nietdie zich om mij heensliogeren en mij in het verderf drei gen te storten." Zwijgend nam Horsten zijnen zoon bij de hand en bi acht hem voor het portret zijner moeder. „Zie uwe moeder aan Eduard", zeide hij op heftig bewogen toon „zie haar in de oogen. Zij heef. u zeer vervolgens uiteen. Bij dat uiteengaan begon het ge peupel vensters in te werpen en trachtte het in de Parlementsstraat, waar de ministerien zijn in te drin gen dat door de politie belet werd. Achter da West- minsterbrug, waar het gepeupel versterking ontving, ontstond een hevig leven vensters werden ingeslagen en andere baldadigheden gepleegd. Ten slotte slaagde de politie er in de straten te doen ontruimen. Eenige personen werden in hechtenis genomen. Lagerhuis. Minister Gladstone beeft den 22 verklaard dat het niet in zijne bedoeling lagom aan de zending van den heer Drummond Wolff in Egypte eene veranderde bestemming te geven. Minister Chiiders diende het verslag in der commissie, belast met het onderzoek naar de jongste ongeregeldheden te Londen. De commissie dringt als slotsom van haar onderzoek nadrukkelijk aan op een onderzoek naar de inrichting en het beheer der politie. De heer Hendersonop perste commissaris van politieheeft zijn ontslag aan geboden dat aangenomen werd. Er werd besloten het voorstel tot wijziging van het reglemeot van orde naar eene bijzondere commissie te verzenden. Met 297 tegen 82 stemmen werd het regeeringsvoorstel aange nomen om de kosten van den veldtocht naar Birma door Indië te doen dragen. Het Hoogerhuis keu-de dat voorstel mede go d in den loop der beraadslaging verklaarde minister Kimberleijdat het ministerie de inlijving van Birma goedkeurde. Ierland. De graaf van Aberdeen, de nieuwe Onder- Koning, hield den 20 te Dublin zijnen intocht. Hij werd hartelijk ontvangen doch er onstond eene kleine botsing tusscheu de studenten van het Trinity College en eenige personen uit de menigte, die leve Parnell riepen. Aan weerszijden werden enkele personen licht gekwetst. FRANKRIJK. De heer Hovelacque heoft den 17 het voorzitterschap van den gemeenteraad van Parijs aanvaard met eene rede waarin hij krachtig aandrong op volkomen vrijheid van bestuur voor de stad. In die zitting werd eene motie van den heer Jacques aange nomen aandringende op het tot stand brengen eener internationale tentoonstelling te Parijs iü 1889. De regeering neeft 4 etoombooten gehuurd om 8000 man uit Tonkin terug te halen. De regeering besloot het internationale karakter van de tentoonstelling van 1889 te handhaven. De commissie uit de Kamer, in wier banden om be. richt en raad gesteld was het voorstel tot verbanning der prinsen van Orleansheeft met 10 tegen 7 stem men besloten de verwerping daarvan voor te stellen. Zij vereenigde zich echter met een door den afgevaar digde Rivet ingediend ontwerp bij het eerste artikel waarvan den president der republiek de macht gegeven wordt, om, in overleg met den ministerraad, elk lid van een der over Frankrijk geregeerd hebbende familiën onmiddelijk bet verblijf in Frankrijk te ontzeggen. Bij het tweede artikel wordt gevangenisstraf van 1 tot 5 liefgehad en haar geest tal in dit noodlottige uur met OQ8 zijn. Zweer mij onder de oogen uwer moeder en bij de herinnering aan haar, dat gij den aanslag op Waller niet bebt gepleegd 1" „Bj de herinnering aan mijne moeder, dat zweer ik", antwoordde Eduard plechtig en toen zonk hijluid snikkend, aan de borst zijns vadeis. „Ik geloof jemijn zoon." Ook Horsten's oogen badden zich met tranen gevu'd. „Ik geloof je. Er blijft geen andere veronderstelling over, dan dat de schurk, die de daad werkelijk volbracht, met opzet getracht beeftde verdenking op jou te leiden. Dat deze onbekende tot mijn huis behoortschijnt mij nauwelijks twijfelachtig, maar wij zullen hem vinden, hoop ik zonder dat wij bet gerecht noodig hebben want ook de rechters zijn menschen en zouden naar den schijn kunnen oordeelen." YI. Drie dagen verliepen dagen van ondragelijke smart en angst voor Horsten en Eduard. Het personeel van bet kantoor had aan den wensch van bunnen chef voldaaneen ieder vreesde zijn onlslag te krijgen gelijk Kowalczek die zijne onvoorzichtige uitlating zoo bitter bad moeten boeten. Maar ondanks het stille besluitdat ieder genomen had om over het raadsel achtige voorval het stilzwijgen te bewaren verbreidde zich bet gerucht van den aanslag toch spoedig in de stad. Eduard moest het zich laten welgevallen door de ondergeschikten zijns vaders met eigenaardig schuwe blikken te worden aangezienFelix zelfsmet wien hem tot nu toe altijd eeDe hartelijke vriendschap ver bonden had, scheen hem met opzet te willen vermijden. Horsten zelf zag men in die dagen niet anders dan met gefronsd voorhoofd en saaiDgetrokken wenkbrauwen zijne zaken doen. Eene zenuwachtige onruBt had zich van den ouden heer meester gemaaktontroofde hem deu slaap en bereidde hem smartelijke uren. In zyn

Alkmaarsche Courant | 1886 | | pagina 1