fiinnenlauO. jaar bepaald voor eiken prinadie, door den president verbannen zonder machtiging der regeering in Frank rijk terugkeert. Kamer. Den 20 werd een voorstel om een staat op te maken over den toestand van 's rijks geldmiddelen, met 334 tegen 180 stemmen verworpen. ITALIË. De min. vnn buitenl. zaken heeft den 21naar aanleiding van het met Columbia bestaande geschil, in de Kamer gezegd, dat, na alle diplo mate ke middelen te hebben uitgeput, men in over weging zal moeten nemen hoe te handelen tegenover die zuid-amerikaansche republieken weike te veel van Italie's geduld vergen. OOSTENRIJK-HONGARIJE. In het oostenrijksehe huis van afgevaardigden hebben zeer onstuimige too- neelen plaats get ad bij de behandeling van een wets ontwerp tot aankoop der spoorwegen PraagDux en Dux Bodenbach. De linkerzijde verweet den minister van koophandelbaron von Pinodat b.j de over dien aankoop gevoerde onderhandelingen geldelijke knoeierijen hadden plaats gevonden, namelijk, dat hij daarover eene onbehoorlijke briefwisseling gevoerd had met verdachte personen, waaronder zekere Klier, wegens meineed veroordeeld. De ministerdie bij de vorige gelegenheden reeds tweemaal dergelijke, niet geheel ongegronde beschuldigingen had mceten hoorenkon ook ditmaal de juistheid van het aangevoerde niet ont kennen. Hij erkende, met Klier in briefwisseling geweest te zijn maar beweerde het karakter van dien man niet gekend te hebbenhij beriep zich op zijne veeljarige loopbaan als ambtenaar die den Staat altijd trouw gediend bad en verontschuldigde zicb hiermede, dat hij te goed van vertrouwen was. De rechterzijde beeft die verontschuldigingen in zoover aangenomen dat het wetsontwerp den 19 met 166 tegen 135 stem men bij eerste lezing aangenomen werd. Gedurende de stemming beerschte er de grootste beweging en spanning, maar toen alle clubs der rechterzijde voorstemden, was het pleit beslist. Alleen de club van graaf Coronini niet tot de rechterzijde öehocrendemaar in den regel met haar stemmendeschaarde zich ditmaal aan de linkerzijde. De hoofdreden der rechterzijde was, dat de overeenkomst op zich zplve vuordeelig was voor den Staat en wat er ook mocht zijn voorgevallen om haar tot stand te brengenmen zag het drinkgeld niet dat de minister zou ontvangen hebben. De Neuo Freie Presse is den 20 wegens eeu hoofdartikel over deze zaak in beslag genomen. PORTUGAL. Het plan der conservatieve regeering, om stedelijke octrooien in te voeren deed in het ge- beele rijk zulk eene ontevredenheid ontstaandat de Koning gehoor heeft gegeven aan den wensch van het volk om het ministerie door een liberaal ministerie te vervangen. De heer Luciano de Castroleider der liberale partijis minister-president en minister van binnenl. zaken geworden. SPANJE. De ministerraad, voorgezeten door de Koningin regentes, heeft besloten, de Cortes den 4 Maart te ontbinden. De regeering heeft op verzoek vaa de zwitsersche regeering haren gezant te Bern graaf de Soto, terug geroepen. Deze heer was ongenoodigd, in opgewonden staat verschenen op een bal, door een lid der bonds- regeering gegeven en had zich bij die gelegenheid zoo danig gedragen dat terstond zyne terugroeping ge vraagd werd. Bij een koninklijk besluit ziju 50000 mau troepen onder de wapenen geroepen. De infante Eulalia, zuster van wijlen Koning Alphon- sus lijdt aan keelontsteking. SERVIE. De regeering heeft eindelijk toegestemd in bet indienen van de van haar gevraagde schriftelijke vredesvoorstellen. Uit hare aanvankelijke weigering zouden moeielijkbeden voortgevloeid zijn. TURKIJE. De Porte heeft aan de regeering in Servië een schrijven gezondenwaarin nadrukkelijke verto gen voorkomeD tegen Servië's wapeningen, onder verklaringdat bij hervatting der vijandelijkheden de buigaren door Turkije veidedigd zoudeu worden. Ver der werd aangedrongen op het zenden van nauwkeurige bevelen naar Bucharest, om het sluiten van den vrede te verzekeren. hart was hij van de onschuld zijns zoons overtuigd maar zijn rechtsgevoel moest hem zeggen, dat de feiten beslist op Eduard's schuld wezen. Met grooten ijver bad Horsten zich aan het onderzoek der geheimzinnige zaak gewijd daar hij echter in zijn eigen belang slechts onder de band kon te werk gaan waren de resultaten dienovereenkomstig dan ook uiterst gering. Jonas Bal), wien bij voor de tweede maal had opgezocht, bleef bij zijne beweringde billetten van Eduard te hebben ontvangener was geene vergissing mogelijk daar dien morgen behalve de beide heeren Horsten geen ander bij hem was geweest. Was Jonas Ball niet zulk een klein, zwak mannetje geweest, de Raad zou op hem verdenking gehad hebbenwant „de zaakwaar nemer" maakte volstrekt geen indruk die vertrouwen wekte. Dat Ball intusscheu medeplichtig aan de mis daad was, dit was in ieder geval zeer waarschijnlijk maar het bleef eene veronderstelling. Ook het touw, dat gediend had om den boekhouder onschadelijk te maken gaf geen aanleidingom tegen iemand verdenking te kunnen koesteren. Het waren gewone touwen en twee doeken een zwarte katoenen doekzooals sommigen dien om den hals plegen te dragen en een nieuw wit linnen zakdoek zonder merk. Beide behcorden niet aan Eduard. HorBten hield vast aan bet denkbeeld dat de brutale roover ouder zijn personeel moest worden gezoohtin ieder geval een bewoner van zijn huis moest zijn. Een groot deel zijner ondergeschikten woonde in het huis, maar er was niemand onüer hendien de Raad tot zulk eene misdaad in staat achtte. Zelfs de ontslagen Kowalczekeen Pool van geboortewas wel een bab belaar en min of meer een drinkebroer, maar overigena een onschadelijk en ongevaarlijk mensch. En toch YEREENIGDE STATEN. Da heer Hoare heeft in den Senaat voorgesteld 625000 uit te trekken voor een standbeeld van generaal G-ant te W si- ni'ton Den 18 is te Nieuwer-Amste) beraadslaagd over den bouw eener herv. kerk in het Willemspark. Van de benoodigde f 40000 waren omstreeks f 3000 bijeen. De gemeenteraad van Amersfoort heeft den 18 in beginsel besloten tot hervorming van de dienst bij de brandweer; zij zal niet langer voor elk mannelijk ingezeten van bepaa'den leeftijd verplicht zijn maar waargenomen worden door 150 vaste, bezoldigde en geoefende personen. In diezelfde zitting is besloten tot verbetering van de vaart op de rivier de Eem. Den 18 is op den Lunterschen berg een arbeider, die grint groef, onder het zand bedolven geraakt en gestorven. Het gelukte aanvankelijk aan zijne broeders die bij hem waren, het hoofd en de borst te ontblooten, maar niet verder kunnende komen hadden zij om hulp naar het dorp gezonden in welken tijd de man door verder afvallend zand geheel bedolven was geraakt. Den 18 is te 's Heerenberg eene boerderij afge brand waarbij 5 varkens in de vlammen omkwamen terwijl 80 a 100 vim tarweden vorigen dag onder dak gebrachtgeheel verloren ging. De bewoners zaten rustig te eten toen de brand ontdekt werd en hadden te nnuwernood tijd om het overige vee uit den stal te redden. De eigenaar zelf was afwezig. Den 19 is te Wormerveereen knaapje van ongeveer 5 jaren dat met een stoeltje op het ijs gegaan was in een wak geraakt en verdronken. Den 19 is te 's Gravenhage de overeenkomst tot verlenging der concessie van de Nederlandsche rijn spoorwegmaatschappij onderteekend door de ministers van waterstaat en financiën en het bestuur der maat schappij. Tegen den 20 Maart zijn de aandeelhouders opgeroepen om haar al dan niet goed te keuren. Den 19 des avonds is te Haarlem een aan toe vallen lijdende werkman, 27 jaren oud, in de Nieuwe gracht geloopen en verdronken. Een persoon van middelmatige lengte30 jaar oud, bleeke gelaatskleur, blond haar en bakkebaarden gek'eed met duffelscbe jas en fantasiehood meldde zich in den avond van den 19 bij een collecteur der staatsloterij te Haarlem aan, opgevende genaamd te zijn J. Steenman en als schipper werkzaam te zijn bij den heer Goedkoop te Amsterdam doch tijdelijk mtt een vaarluig verblijvende te Sparendam. Hij bood 1/20 lot tot ontvangst aan van den daarop gevallen prijs van f 100.000 en wel Nr. 19944. De collecteur betaalde het bedrag van f 4250 uit. Het lot was uitgegeven doo bet kantoor van den heer Zubli te Amsterdam waar den 20 bleekdat het oorspronkelijk nummer 10941 was geweest en dat van do 0 een 9 en van de 1 een 4 was gemaakt. Den 19 trad in het departement Winkel der maatschappij tot Nut van 't Algemeen als spreker op de beer mr. J. R. Boerlage uit Amsterdam. Het on derwerp zijner lezing was: „De verhuizing van het platteland naar do steden." Men was bet lang niet in alle punten met den spreker eens; zoo b.v. hier, waar de meesten landeigenaars zijn sympathiseerde men volstrekt niet met zjne meening, dat de lage prijzen der producten de algemeene weivaart tevorderen Toch moet erkend worden dat de heer Boerlage zijne stellingen helder uiteenzette en flink voordroeg. Ten slotte leverde hij nog eene kernachtige bijdrage ge titeld „Reclame", evenais de lezing door hem zeiven vervaardigd. Algemeen stemde men in met den wensch van den voorzitter, dat het departement Winkel meer malen het voorrecht moge hebben den heer Boerlage te hooren. Bij kon. besluit van den 20 is herbenoemd tot burgemeester van Midwoud de beer F. Groot Jbz secretaris dier gemeente, en van Graft en de Rijp de heer S. Appel. Het gerechtshot te 's Gravenhage heeft den 20 bevestigd het vonnis der rechtbank aldaar, waarbij een student te Delft tot 15 dagen celstraf en 8 boete veroordeeld is wegens het toedienen van een klap aan eeu koetsier. Het utrechtsch provinciaal en stedelijk dagblad geeft in zijn nummer van den 21 een plan, dat als slechts iemanddie zeer nauwkeurig met de omstan digheden in Horsten's woning bekend waskon de misdaad hebben begaan. Den vierden dag na den aanslag op den boekhou der, die overigens reeds zeer vooruitginggebeurde er iets onverwachts. Een commissaris van politie liet zich bij Horsten aandienen. Deze deelde hem mede, dat bij den officier van justitie eene aanklacht was inge diend van den volgenden inhoud „Voor mijn vertrek naar Amerika gevoel ik mij ver plicht aan de bevoegde macht medefcedeeen dat de boekhouder Waller, procuratiehouder bij de firma Karei Andreas Horsten, in den nacht van den 11 op den 12 September dezes jaars in het voorhuisKoningstraat 61, door eenen onbekenden man is overvallen bewus teloos gemaakt en van eene som van negentig duizend gulden beroofd. Men tracht de verdenking te leiden op vreemde personende eigenlijke dader is echter niemand aoders dan mijnheer Eduard Horsten wiens zakmes ik zelf des morgens na den aanslag op de plaats der misdaad gevonden heb. Toen ik dit zeide, werd ik door mijnheer Horsten weggejaagd. Verdere inlichtingen vrage men aan mijnbeer Horsten en diens zoon, zoowel als aan den boekhouder en den zaakwaarnemer Jonas Ball, Rozenstraat 8. Frederik Kowalczek." De commissaris deelde Horsten die volkomen zijne zelfbeheersching verloren had, mede, dat hy dadelijk het noodige onderzoek had ingesteld. Hjj was zelf reeds bij Jonas Ball geweest en had daar van de ver wisseling der noodlottige zeven bankbilletten gehoord. Kowalczek had bij Balldie ook een klein pandhuis hield zijn horloge in pand gehad bij het terughalen daarvan vóér zijn vertrek naar Amerika was hij met Ball in gesprek geraakt en had bij ten slotte de roden leiddraad zou kunnen dienen voor hetgeen, naar het oordeel van Utrecht's ingezetenen, zou moeten geschie den om ook aldaar den verjaardag van prinses Wil- belmina, den 31 Augustus te wijden tot een algemeenen nationalen feestdag. Den 20 hebben in den raad der gemeente Rhe- den na breedvoerige besprekingen de stemmen gestaakt (7 tegen 7) over het voorstel van burg. en weth., om voor f 25000 deel te nemen in het kapi'aal van f 400,000, benoodigd voor den aanleg van een stoom tramweg Velp DierenZutphen, mits */<van het kapitaal in volgestorte aandeelen worden geplaatst bij particulieren. T en de heer J Ham te Broek op Langedijk den 20 aan het einde der morgenles afscheid van zyne leerlingen had genomenwegens zijn aanstaand vertrek naar Zuidscharwoude werd hij op een aan gename wijze verrastdaar een der leerlingen uit aller naamen uit naam hunner oudershem een sierlijk geschenk aanbood ter herinnering aan zijn ruim zevenjarig verblijf in die gemeente. Een dienstmeisje uit de Beemster is den 21 op weg naar hare te Ursem woonachtige ouders door het ijs geraakt en verdronken. Den 21 avonds te elf ure is aan het Oude Schild te Texel brand ontstaan in eene der garnalenkokerijen op de haventoebehoorende aan de heeren Vos en Kuyper. De belendende gebouwen, allen van hout, zijn door de brandwoer behouden gebleven. Het dak en de zoldering van het gebouw brandden af: de ko kerij was tegen brandschade verzekerd, doch niet al het materieel H. W. te Apeldoorn door de arr. rechtbank te Zutfen wegens het afleguen van een valsehen beslis- eenden eed veroordee'd tot 6 maanden celstraf, is den 22 in hooger beroep door het gerechtshof te 's Gra venhage vrijgesproken. Den 22 des avondsis bij de aankomst van den Noordhollandschen trein te Amsterdam een reiziger iu hechtenis genomen als verdacht van in de omstre ken van HoogUarspel of Lutjebroek ontvreemd te heb ben een prachtigen Newfoundlander hond die nog in zijn bezit was en in beslag genomen werd. Den 22 o.erleed te K>ed_'k, na een kort, doch hevig lijden het verdienstelijk hoofd der school dier ge meentede heer A. Hartland. Nadat op twee achtereenvolgende marktdagen te Purmerende nuchtere kalveren van de wagens werden gestolen is het den 23 aan den inspecteur van politie aldaar gelukt de persoon van K. S wonende te Hoorn, op heeterdaad te betrappen en in arrest te nemen. Den 1 Maart treedt als waarnemend hoofd der openbare school te Broek op Langedijk op de heer S. Wolf Vet, van Alkmaar. Het openbaar ministerie is in hooger beroep ge komen van het vonnis der rechtbank te's Gravenhage houdende vrijspraak der 2 personen vervolgd wegens papierdiefstal ten nadeele van het rijk. Het dividend over het oogstjaar 18S4 is door de Deli-Batavia maatschappij vastgesteld op 34 p.ct. Te Helder is overleden Cornelis Dito, die tal van personen in zijn leven gered heefo De synode heeft met het oog op de eigendunke lijke handelingen der kerkeraden te Voorthuizen en te Kootwijk die niet alleen voor zich zeiven maar ook zooals zij beweren namens de gemeenten welke zij vertegenwoordigen zich loimaken van het kerkelijk verbandop voorstel van den heer E. Cesar Segers aan het klassikaal bestuur van Harderwijk doende wat des kerkeraads is, voorloopig deze gedragslijn voorge schreven. Het moet, na vernietiging der onwettige be sluiten van den voormaligen kerkeraad van die ver nietiging onmiddellijk kennis geven aan den Koning en den minister van justitieen gemeenschappelijk met de ledeD die zich met die eigendunkelijke kerke raads handelingen niet vereenigenbij de regeering protest inzenden tegen de aanneming van den naam „Hervormde gemeente te Kootwijk", of „Voorthuizen". Verder zijn vertrouwen uitspreken dat de regeering er niet toe overga om reeds dadelijk die nieuwe ge meenten te erkennen zelf* onder een anderen Daam tenzij de sicli afscheidende leden eene verklaring afleggen, dat zij nimmer eenige aanspraak zullen maken op de bezittingen in komsten en rechten van de herv gemeente daar ter plaatse op welke voorwaarde alleen ook de afgescheidene ge meenten in 1841 erkend zijn. van zijn ontslag uit Horsten's dienst verteld. Nu had Ball weder van het opvallend bezoek van Horsten bij hem en van de verwisseling der bankbilletten ge-proken. Dit laatste was wel hoofdzakelijk de aanleiding tot Kowalczek's aanklacht geweest. Ook den boekhouder Waller had de commissaris reeds een bezoek gebracht. De ambtenaar, een nog jonge man wien het was aantezien dat hij zeer gaarne de eerste sporen verdienen zon verzekerde Horsten dat hij in den grond van Eduard's onschuld ten volle overtuigd was. Zooals de omstandigheden echter wa ren was hij verplicht den j mgen mijnheer in voor- loopige hechtenis te nemen. Het zou echter met aile omzichtigheid geschiedenopdat de eer des huizes niet onnoodig werd bezoedeld. Zulk eene wending der zaak had Horsten niet ver wacht. Hij bood den commissaris eene borgstelling aan van een door dezen te bepalen bedrag voor de vrijheid zijns zoons de ambtenaar betuigde echter zijn leed wezen, daarin niet te kunnen treden, daar hij „op hooger bevel" handelde. Hij ried Horsten overigens aan, zich in persoon naar den officier van justitie te begeven. Het was voor den ouden heer een moeielijk oogenblik, toen hij zijnen zoon de kwade tyding moest mededeelen Eduard werd doodsbleek maar antwoordde dat hij zich bereidwillig aau de bevelen van het gerecht zou onder werpen. De gesloten coupé van Horsten bracht hem met den commissaris naar het gerechtsgebouw. Nog dienzelfden dag werden Eduard's kamers ge rechtelijk onderzocht en daarop verzegeld. Horsten's persoonlijk bezoek bij den officier had, zooals hij reeds gevreesd had geen succes gehad. Deze had schouder ophalend geantwoord dat hij aan de treurige zaak niets veranderen kon. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1886 | | pagina 2