No. 27. Acht en tachtigste Jaargang 1886. W OENSDAG 3 MAART. M SLACHTOFFER ZIJVER HARTSTOCHTEN. Prijs der gewone Advertentiën: ©ffiticel (Bcbeclte. ftnttzulanb. F-plITTT .X (Slot.) ÜSitmenlaui). sen I! co ANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs, per 8 maanden voor Alkmaar f 0,30; franco door het geheele Rijk f 1, De 3 nummers f O 08- 4rïa^v Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMb. COS- TER ZOON. KENNISGEVING. Het HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te ALKMAAR brengt, op grond van art. 1 der wet van 22 Mei 1845 (Staats blad n°. 22) bij deze ter kennis van de ingezetenen der ge meente, dat bet kohier voor de belasting op bet personeel, No. 6 en dat van bet patentrecht, beide over bet 3e kwartaal van bet dienstjaar 1885/86, op 27 Februari 1886 door den Provincialen Inspecteur der directe belastingen in Noordhol land executoir verklaardbeden aan den Ontvanger der Rijks directe belastingen binnen deze gemeente ter invordering zijn overgegeven. Ieder belanghebbende wordt vermaand, op de voldoening van zijnen aanslag acht te geven, ter voorkoming van gerech telijke vervolging. Alkmaarliet Hoofd van het Beduur voorn., 1 Maart. 1886. A. MACLA1NE PONT. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR beeft ter secretarie dier gemeente gedurende dertig dagen ter inzage van belanghebbenden nedergelegdeene opgave van uitkom sten, bedoeld in de artikelen 15,23 en 43 der wet van 26 Mei 1870 (Staatsblad No. 82), waarvan, ter voldoening aan art. 15, 2e lid van gemelde wet, bij deze afkondiging geschiedt. Alkmaar, De Burgemeester voornoemd, 2 Maart 1886. A. MACLAINE PONT. DUITSCHLAND. De Keizer is bij een val op bet laatste hofbal licht gekneusd aan de heup, waardoor hij zieh in den eersten tijd zeer bedaard moet houden. Peuisun. Heerenhuis. Den 27 werd met 108 tegen 13 stemmen, terwijl de katholieken buiten stem ming bleven een voorstel aangenomen va.i den heer dr. Dernburg, waarin de duurzame ondersteuning van het huis aan de regeering in het vooruitzicht wordt gesteld bij hare taak tot o- twikkeling van den duit- scten geest onder de bevolking der i o terscbe provinciën. De eerste redevoering van den bisschop van Eulda, dr. Kopp, wekte zeer de belangstelling op. Hij ver klaarde dat bevordering der eenheid van bet gemeen schappelijke vaderland de plicht was van eiken onderdaan en vooral van de geestelijken, Voor een terugkeer tot den strijd met de geestelijkheid vreesde hij met hij vertrouwdedat de regeering de bescherming van bet vaderland met die der verschillende belijdenissen zou doen samengaan en dat de samenwerking van regeering en landdag geen uitkomsten zou opleveren waarmede hij zich niet zou kunnen vereenigen. Den 27 is te Berlijn eene vergadering van duitsche spirituslabrikanten gehouden waarin na eene zeer heftige beraadslaging over het door de regeeriug voor gestelde spiritus-monopoliedat in eene vorige ta rijker bezochte vergadering in beginsel verworpen was 120 leden zich tegen elk monopolie en 267 voor een gewijzigd monopolie verklaarden. Huis van Afgevaardigden. De wetsontwer pen in het belang van het duitsche element in de oostelijke provinciën op de benoeming van geuees- Het „Handelsblad" der hoofdstad gaf in zijn nummer van den 25 November bet volgende artikel Met de zitting van heden in het proces tegen Berg- heim en de zijnen is ook het laatste bedrijf van dit drama afgespeeld. Op eene andere plaats van ons blad vindt de lezer een bijna woordelijk vers ag dezer slot zitting bij de algemeene belangstelling echter die het proces-Bergheim juist in de eerste kringen onzer stad vond, kunnen wij niet nalaten, nog eene korte be schouwing daarover te geven. Voor psychologen moet de ontwikkeling dezer treurige zaak eene hoogst bizondere aantrekkelijkheid bebben. De aangeklaagde is een jonge man die in zijne om geving aller achting genoot. Hij is van goede familie, zijne persoonlijkheid maakt een zeer aangenameD indruk, slechts nu en dan valt het zenuwachtig trekken zijner buitengewoon schitterende oogen op misschien zal ook een menschenkenner in den blik van den jongen man somtijds iets loerends ontdekken dat een listig karakter doet vermoeden. Eelix Bergheim is de zoon van den overleden procuratiehouder der firma Karei Andreas Hoisten en om zoo te zeggen in dit gro te, bekende en geachte handelshuis opgegroeid. Mijnheer Horsten, de chef der firmalaat hem met zijnen eigen zoon Eduard onderwijs geven en zendt de beide jongelingen later te zamen op reis. Eelix en Eduard worden zeer bevriend geen wonder want ook de eerste wordt b na als kind des huizes behandeld. Bergheim is geen ondankbare; als lid van het kantoorpersoneel der firma is hij voor alle anderen een voorbeeld van vlijt en plichts betrachting. De chef heeft alle redenom over zijnen beeren voor de inënting en het oprichten van herha. lingsscholeu zijn den 26 ook naar de commissie voor die wetten verwezen. ENGELAND. Den 27 werd de behandeling van de zaak der hoofden van de socialisten voor de rechtbank van politie in Bowstreet te Londen voorigezet. Zij riepen de voor ben gunstige getuigenis in van verschil lende personen, waaronder die van den heer Henderson, voormalig hoofd der politie. Ten slotte werd de be handeling tot den 3 verdaagd. FRANKRIJK. De minister van buitenl. zaken heeft aan hare vertegenwoordigers bij de mogendheden kennis gegevenuat de regeering zwichtende voor de open bare meening besloten heeft in 1889 te Parijs eene wereldtentoonstelling te houden en hun opgedragen hare onde danen tot deelneming op te wekken. Bij een door de regeering aan de Kamer ingediend wets ontwerp worden de uitgaven in het geheel ge aamd op f 21.500.000 waaronder f 1.500.000 voor onvoorziene uitgaven van deze som komt voor den staat f 8.000.000, voor eeüe wasrborg-maatschappij die gevormd wordt, f 9 500 000 en voor de stad Parijsbehoudens goed keuring van den gemeenteraad, f 4.000.000, Alle ont vangsten der tentoonstelling worden op grond van vroegere uitkomsten op f 10 000 000 geschat. Even- tueele overschotten zullen naar verhouding der lij- dragen onder den staat genoemde maatschappij en de stad Parijs verdeeld worden, terwijl de maatschappij eerst zal worden aangesproken wanneer het geld van den staat en de stad ontoereikend is. De sterkte der troepen die in Tonkin zullen blijven, is door den minister van oorlog op 15000 man bepaald. Den 25 is te Decazeville eene nieuwe werkstaking onder de mijnwerkers uitgebroken wegens eene veror dening op sommige betalingen en andere maatregelen der maatschappij. Zij dreigden o a., dat zij de vuren zouden uitdooven zoo hunne eischen niet ingewilligd werden waarna de prefect de toegangen daartoe door troepen liet afzetten. Den 27 was de werkstaking bijna algemeen. De werkstakers drongen op bot ontslag van den ingenieur Blaz aan. De troepen zijn nogmaals versterkt. Kamer. Het verdrag met Madagaskar- is met 436 tegen 28 stemmen den 27 goedgekeurd na intrekking der verschillende voorstellen zoo door de rechter- als de linkerzijde ingediend. OOSTENRIJK HONGARIJE. Brünn, de hoofdstad van Moravië, op 25 uren afstand van Weenen gelegen, is telefonisch met die stad verbonden. PORTUGAL. Het nieuw opgetreden ministerie heeft mededeehng van zijn programma gedaan. Zijn hoofddoel is het invoeren van bezuinigingen en voordat dit doel bereikt is, geeue leening te sluiten en tot geene be lasting verhooging over te gaan. Daardoor kunnen alleen deugdelijke waarborgen voor de nakoming van beschermeling tevreden te zijn en hij is dit ook en te meer, daar de goede invloed dien Eel.x op zyuen zoon uitoefent met te miskennen is. PiotseÜDg keeit het blad om. Felix Bergheim tot nu toe een trouw en werkelijk oprecht vriend van den jongen Eduard Horsten wordt diens meest verbitterde vijand. Gloeiende haat verteert zijne ziel eene ver terende wraakzucht grijpt bem aan en verstikt al'e goede kiemen in het hart van den jongen mao. Zijn geheele streven vereenigt zich vooitaan tot het eene doei den voormaligen vriend te vernietigen zedelijk, lichamelijk, s'.oflelyk op welke wijze ook! Tot heden een welmeenend raadgever van Eduardwordt Eelix nu diens verleider. In de oogen des vaders is hij wel is waar nog Bteeds Eduard's intiemste vriend, inderdaad echter is bij diens booze geest. Hij brengt hem in slechte lokalen beweegt hem tot spelen en voert bem eindelijs in de armen van eenen ouden schelm een dier harpijen die er een beroep van maken de jeugd ten verderve te brengen. Dat was echter nog niet genoeg. Te zamen met Jonas Ball, dien schelm en woekeraar ontwerpt Bergheim een plan aan het ge lukken waarvan wel is waar ook het toevalde beste vriend van alle schurken, heeft medegewerkt, dat echter toch zoo listig bedacht isdat bet eenen in de misdaad vergrijsden schurk eer zou hebben aangedaan. Men beslooteenen inb.-aak in Horsten's woning te bewerkstelligen en door zeer bezwarende vermoedens de schuld op Eduard te werpen. Eene geschikte ge legenheid die het eigenlijke pian wel is waar eenigzms wijzigt, wordt spoedig gevonden. In den namiddag van den Hen September hoort Bergheim toevallig, dat de boeshouder Waller nog op bet laatste oogenbhk eene som van negentig duizend gulden naar de Bank moet brengen. Plotseling schiet den jongen maa eene gedachte door bet hoofd de ontworpen inbraak wordt opgegeveneen aanslag en berooving moeten daar voor in de plaats komen. Hij ijlt naar Jonal Ballom met hem de zaak nader te bespreken. Eerst moet uen alle verbintenissen gegeven worden. In verband hier mede moeten eerst eenige administratieve en geldelijke vraagstukken opgelost worden daarna zullen die van zuiver staatkundigen aard volgen, waarbij blijk zal wor den gegeven van verdraagzaamheid. 8TATEN-GEN ERA AL. Tweede Kamer. Geneeskundige wetten. Bij de ingediende voor stellen tot wijziging der geneeskundige wetten zijn behouden de grondslagen der regeling van 1865 alleen heeft aanvulling plaais gehad, waar de ondervinding dit wenschelijk deed blijken, terwijl het toezicht, uit zucht naar bezuiniging, voor zooveel dit zonder sctiade kon geschieden, is vereenvoudigd. De belangrijkste wijzigingen betreffen de wet, regelende het geneeskundig staatstoezicht. Daarbij wordt een zelfstandig hygiënisch bureel ingesteld met laboratoriumwaar de genees kundige ambtenaren in het belang der openbare gezondheid de hoogst noodzakelijke geneeskundige chemico physisehe onder zoekingen kunnen doen. Aan de vergadering van geneeskundige inspecteurs worden enkele andere specialiteiten als lid toegevoegd terwijl uit een drietal leden dier vergadering eene centrale commissie wordt gevormd ter bevordering van het noodige verband der ambte nuren onderling. In plaats van de geneeskundige raden wordt de benoeming van geneeskundige adviseurs voorgesteld, terwijl in gemeenten met meer dan 15,UU0 zielen de oprichting van gezon.lheids- coinmissiën verplichtend wordt gestelddie gevraagd of onge vraagd adviezen aan het gemeentebest-unr en den inspecteur geven. De adjunct-inspec eurs vervallen. Het getal geneeskundige ambtenaren (8 inspecteurs en len minste 7 adviseurs voor iederen kring van een inspecteurvoor 3 jaren te benoemen) wordt op 3j, der oorspronkelijke sterkte teruggebracht. Door deze regeling denkt de regeering op het personeel ten minste 1 15U0U 's jaars te bezuinigen. Het rijk wordt in 7 inspectiën verdeeld. De kosten vau een eigen hygiënische werkplaats in een der rijksgebouwen te 's Gravenhage in te richten worden geschat op ten hoogste f 35UÜ voor eens. In de wijziging der wet, regelende de uitoefening der ge neeskunst is o.a een waarborg opgenomen tegen het afgeven door geneeskundigen van bewijzen van overlijden betreffende personenomtrent wier doud zij zich niet persoonlijk hebben overtuigd. Hun wordt de verplichting opgelegd, dat zij, alvorens eene verklaring af te geven zich door eigene waar neming van het lijk overtuigen omtrent den dood en de ver moedelijke oorzaken des doods. Voortaan behoeft de genees kundige bij het voorkomen van ziekten, die de volksgezond In-id bedreigenslechts van net eerst door hem waargenomen geval aan den inspecteur kennis te geven. Verder zijn bepalingen opgenomen omtrent ontzegging, wegens krankzinnigheid of scnorsmg wegens onhebbelijke dronkenschap bij rechterlijke uitspraakder uitoelening van het beroep van geneeskundige of vroedvrouw en legen het overbrengen van ziekten door vroedvrouwen. Bij de wijziging der wet, regelende de uitoefening der art- semjbereidknust, wordt de verkoop van geneesmiddelen in het klein, bestemd lot geneeskundig doel, alleen toegestaan aan artsemjbereidkundigenook met het doel om den verkoop van geheime middelen, die schadelijke bestanddeelen en vergiften bevattentegen te gaan. Diensvolgens wordt het voorrecht der apothekers tegenover andere winkeliers voor den verkoop van die soort van geneesmiddelen uitgebreid, maar zullen die middelen aan net onderzoek der ambtenaren van het genees boekhouder Waller worden belet, het bewuste geld kwijt te raken. Ball's zuster, weduwe Meijer, een indi vidu dat reeds menigmaal beetraft is, wordt naar eenen dienstman gezondeu, om dezen aan Waller te doen mel den, dat zijn zwager hem te acht uur in een koffiehuis verwacht. De dienstman vindt Wa'ler niet meer in de woning Van Horsten op de trap echter ontmoet hij een jongmensch, die hem zegt, dat de boekhouder naar de Bank is. De dienstman gaat heen, maar Bergheim neemt ïjnngs een rijtuig en stapt in de nabijheid der Bank uit werkelijk ontmoet bij ook den ouden boek houder daar nog en het gelukt hem, dezen zoolang op te honden, tot bet zeven uur geslagen heeft. Het eerste deel van het plan is gelukt; de boekhouder heeft zijn geld niet kunnen algeven. Waller gaat naar het kof fiehuis hem door de verzonnen boodschap van zijnen zwager als plaats van bijeenkomst aangegeven Berg heim volgt em overtuigt zich dat Waller de negen duitend gulden nog by zich heeft en dat hij het koffie huis niet vóór elf uur verlaten zal. Tegen tien uur gaat Bergheim heea ijlt naar Jonas Rail en verschaft zien daar eene grauwe overjas, zooala de jonge Horsten pleegt te dragen en zooals Bergheim die reeds eenigeu tyd geleden o.ereenkomstig zijne plannen, heeft laten maken. Daarop gaat hy naar het donkere voorbuis en verbergt zich daar. De aanslag geluktgekneveld gebonden en buiten kennis b.yft de boekhouder Walier liggen. Intusschen gaat Bergheim met het gestolen geld Daar Jonas Ball laat dit daar achter, verkleedt zich nogmaalB en keert eerst tegen middernacht naar buis terugom bet ongelukkige offer zijner misdaad uit de pyulyke positie, waarin hy het had achtergelaten te redden. Bergbeim's berekening is uitgekomen. Waller had bij het opflikkeren van eenen lucifer de gestalte van Eduard Horsten en diens grauwe jas meenen te herkennen. Den volgenden morgen vond Kowalczek, de huisknecht, ook nog bet mes van zijnen jongen mijnheer op de plaats der misdaad een mes, dat Bergheim Eduard bij

Alkmaarsche Courant | 1886 | | pagina 1