kundig staatstoezicht onderworpen worden. Op het voorrecht der apothekers worden echter uitzonderingen toegelaten voor de simpliciadie het publiek sedert onbeuchelijke tijden in andere winkels koopt, voor eenige zoogenaamd geheime mid delen waarvan de samenstelling en de heilzame of onschade lijke aard aan alle deskundigen wel bekend zijnen voor den handel in medicinale waren in het grootin het bijzonder op veilingen. Het bezoek der apotheken wordt niet meer jaarlijks voor alle voorgeschreven. Zitting van den 1. In deze zitting werd een adres van de afdeeling 's Graven- hage van den sociaal-democratischen bond over de schorsing van den ambtenaar Croll ter zijde gelegd, als ingezonden door eene vereeniging, die geene recntspersoonlijkheid bezit Tot voor zitters der atdeelingen zijn gekozen de heeren Wybenga, de Beaufort, van Wassenaer, van der Loeff en Schaepmau en tot ondervoorzitters de heeren van der Linden, de Bruijn Kops, van der Schrieckde Vos van Steenwijk en A. van Dedem. Aan de orde zijn gesteld tegen den 3, des voormiddags 11 uur: de wetsontwerpen tot vaststelling der beginselen van 't gevangeniswezenwijziging der consulaire wet enindien zij in staat van wijzen isde invoeringswet voor het wetboek van strafrechtdaarna de conclusiën in zake de spoorwegverbinding AmsterdamIJmuiden en ZwolleAlmeloo. Grondwetsherziening. De heer Gleichmau vroegof binnen eenige dagen te wachten was een voorstelom de ontwerpen betreffende de grondwets herziening aan de orde te stellen De Voorzitter antwoorddedat zijn voornemen is met bekwamen spoed zulk voorstel te doen. Hij heeft gemeend te moeten voorstellen eerst af te doen die ontwerpen waartoe nu besloten is, zoomede eenige anderen, bij voorbeeld het zalm verdrag, welks afdoening vereischt wordt. Zijn voornemen is, hoogstwaarschijnlijk reeds de volgende week een nader voorstel te doen tot regeling der werkzaamheden, waaronder behoort de grondwetsherziening Er is nog een redenwaarom hij niet spoedig de behandeling daarvan wilde voorstellenn 1. het verschil van meening tusschen regeering en een groot deel der Kamer over de wijze van bebandeling. De regeering toch heeft gezegd, zich niet te kunnen vereenigen met den voor rang, voor Hoofdstuk X (onderwijs) verlangd. Thans hebben de leden der verschillende partijen gelegenheid, met hunne vrien den daaromtrent te overleggen. De heer Gleichman meent, dat als 't geheele programma der werkzaamheden, nu aangekondigd en in 't vooruitzicht, moet worden afgewerkt, dan voor de behandeling der Grond wetsherziening vóór Pasehen geen tijd zal overschieten. Hij behoudt zich dus het reent voor, zelf nader een voorstel te doen. Daarna gaat de vergadering uiteen. Beroepen den 25 bij de Ned. Herv. gemeente te Hoorn ds. P. W. van Doorn, predikant te Drachten. Bij kon. besluit van den 26 is de beer C. J. Gonnet te Haarlem benoemd tot archivaris in Noord holland en tot bewaarder van het paviljoen Welgele gen met machtiging, om gelijktijdig de betrekkingen van adjunct-archivar s en bibliothecaris der gemeente Haarlem waar te nemen, Bij beschikking van den min. van staat, min. van binnenl. zaken van den 27 zijn benoemd in de commissiein bet voorjaar van 1886 belast met het afnemen der examens ter verkrijging van de acte van bekwaamheid, bedoeld in art. 56 onder letter es der wet op het lager onderwijs, in Noordholland tot lid en voor zitter de schoolopziener in het district Amsterdam tot leden de schoolopzieners in de arrondissementen Amsterdam (oostelijk), Purmerend Hoorn en Texel tot leden-plaatsvervangersde schoolopzieners in het district Hoorn en in de arrondissementen Alkmaar, Zaandam Medemblik en Amsterdam (westelijk). Den 27 is des morgens half acht te Zaandam brand ontstaan aan de Westzijde in een perceel achter den heer T. See, kashouder in goud- en zilverwerk. Het daarnaast staande woonhuis is door bet spoedig en krachtig optreden der brandweer behouden kunnen blijven. Den 27 heeft de gemeenteraad van Dieren het voorstel, om voor f 25000 aandeelen te nemeu in de tramwegmaatscbappij Velp Zutfen, waarover de stem men vroeger gestaakt haddenaangenomen met 8 tegen 6 stemmen. gelegenheid afhandig bad gemaakt; de eerste bewijzen voor de schuld van den jongen Horsten waren dus geleverd. Nu kwam ook het toeval den misdadiger te hulp. Hij wist wel, dat Eduard Horsten, die, als zoon van een rijk man, van een goed leven hield, door zijnen vader betrekkelijk kort gehouden werd en dientengevolge vaak in geldverlegenheid kwam, bij wist echter nietdat Eduard den avond van den aanslag eene aanzienlijke som in de speelclub gewonnen f>ad. Hij vernam dit eerst door zijnen medeplichtige Jonas Ball. Bij dezen bad Eduard Horsten namelijk eene schuldbekentenis in te lossen en bij maakte daartoe van het gewonnen geld gebruik. Bergheim wist bet nu zoo te leiden dat de oude heer Horsteu persoonlijk omtrent de geldzaken van zijnen zoon bij Ball inlich tingen kwam vragen het vi 1 den ouden beer op dat Eduard eene aanzienlijke som had betaald zor;der die van hem, zijnen vader, te fcebben gekregen van droevige voorgevoe ens vervuldliet bij zich de bankbilletten toonenwaarmede Eduard had betaald en ziet! deze waren afkomstig van de aan Waller ont roofde som. In de juiste veronderstelling dat de nummers der geroofde bankbilletten naar koopmans- gebruik waren opgeschreven had Ball, volgens afspraak met Bergheim mijnheer Horsten in plaats van de 7 billetteu die Eduard inderdaad had betaald die van het gestolen geld laten zien. Nu kou ook voor den vader nauweljjks meer twijfel bestaandat zijn zoon een misdadiger was En toch het vaderhart twijfelde nietook nu ge loofde mijnbeer Horsten nog met aan Eduards scbuld Hij besloot een onderzoek op eigen hand in te stellen. Dat stond Bergbeim slecht aan de ecburk wilde den voortnaligen vriend openlijk aan de baak stellen Ko- walczekHorstens huisknecht, was ontslagen en met hem stelden Ball en Bergheim zich in verbinding. Ko- walezek kreeg eene aanzienlijke som ten einde naar Amerika te kunnen oversteben en klaagde daarvoor Eduard bij het gerecht aan. Nu moest de rechtbank zich met de zaak bemoeien en zij bemoeide zich er ook medemaar ten nadeele van den misdadiger. Onze lezers weten op welke wijze de waarheid aan bet licht kwam. Den 27 zijn de medaljes en getuigschriften aan de bekroonden op de in Maart 1885 door do algemeene vereeniging van bloembollen cultuur te Haarlem gehou den tentoonstelling van bloeiende bol- en knolgewassen uitgereikt door den heer Commissaris des Konings in Noordholland en niet door den min. van waterstaat daar deze door ongesteldheid verhinderd was te komen. De Unie (vereeniging tot opwekking van staat kundig leven en bevordering van maatschappelijke be langen) te Amsterdam heeft den 27 met 16 tegen 9 stemmen terwijl I lid buiten stemming bleef, de vol gende motie aangenomen: „De vergadering, overtuigd, dat de vrijheid van ver gaderen, bij de grondwet gewaarborgd, ook voor ambte naren behoort te worden gehandhaafd, protesteert tegen de handeling van den minister in zake den heer Croll, als strijdig met het staatsburgerlijk recht van eiken burger in den Staat." Met 14 tegen 9 stemmen (2 buiten stemming) werd beslopen, deze motie ter bennis van den minister en van de 2e Kamer te brengen. Te GroningenHoorn en nog andere plaatsen worden adressen geteekend, om te protesteeren tegen genoemde handeling des ministers. De timmerlieden en metselaars te Andijk hebben besloten van den 1 Maart bet loon 2 centen per uur te verlagen. Den 1 had in de herberg „de Hengstman" te Heer Hugowaard <ene vergadering plaats van de Hengstenvereeniging voor Alkmaar en omstreken, voor namelijk belegd om den door de vereeniging aangekochttn hengst in uogenschouw te doen nemen en bijgewoond door een aanzienlijk deel der aandeelhouders, waaronder de voorzitter der Hollandsche Maatschappij van Landbouw, de heer C. J. vaa der Oudermeulen die ook in deze zaak krachtdadige bewijzen gaf van zijne belangstelling in alies wat de ontwikkeling van den boerenstand be vorderen kan. Door den voorzitter, den heer jbr. mr. P. van Eoreest werd, namens de commissie met den aan koop van den hengst belast, verslag uitgebracht van nare reis naar Aurich en mededeeiing gedaan van de vaststelling der instructie voor den bengsthouder J. C. Hofdijk te Heer Hugowaard. De vergadering be sloot Jb. Delver, die zich met het vervoer van den hengst van Aurich naar genoemde gemeente belast had, eene vergoeding van f 40 toe te kennen. Aan het bestuur werd opgedragen, voor de verzekering van den hengst tegen brand en bliksem en zoo mogelijk tegen ongevallen zorg te dragen. Bij monde van den secretaris, den heer S. de Jongb, werd ten slotte der commissie, door de vereeniging naar Aurich afgevaardigd, de dank der vergadering gebracht vuor de uitnemende wijzewaarop zij de haar opge dragen taak had vervuld. De hengst, „Horsa" gedoopt, droeg aller bewondering weg en voldoet naar veler deskundigen meeniug, aan de strengste eischen, dio de commissie van aankoop zich heeft kunnen stellen. Zoo heeft dan eindelijk eene vereeniging in dit deel onzer provincie haar beslag gekregen die algemeen noodzakehjk werd geacht, maar aanvankelijk, niettegen staande den toegezegden krachtigen steun van Hol lands Noorderkwartier scheen niet te kunnen tot stand bomen dewijl alle pogingen afstuitten op de hardnekkigheid, waarmede men de koorden der beurzen gesloten hield, totdat eindelijk door de van goed inzicht en onbekrompen zin getuigende doortastendheid van den tegenwoordigen voorzitter en den secretaris der vereeni ging, die de nog niet geplaatste aandeelen voor hunne rekening namenhet vertrouwen der boeren werd gewonnen en men bijna aandeelen te kort had. Be doelden heeren komtnu de vereeniging vooral met het oog op de gelukkige wijzewaarop de commissie van aankoop van den hengst is geslaagdkan .ge acht worden, op vasten grondslag te rusten, een woord van waardeeriDg ten volle toe. Degenen die uit belangstelling in de zaak de ge rechtszittingen in dit proces hebben bijgewoond, zullen zich vaak hebben afgevraagd, hoe bet mogelijk was, dat iemand tot heden van volkomen onbesproken gedrag plotseling met onwederstaanbare kracht door den demon der wraakzucht wordt aangegrepen en tot misdadiger gemaakt. In het meesterlijs pleidooi van Felix Berg- heim's verdediger vinden wij de oplossing van dit raad selachtige zielkundige feit. De waanzin der jaloesie heeft den ongelukkige te gronde gericht Treurigals het geheele verloop van het proces, was ook het slot daarvan. Met luide stem sprak de pre sident het vonnis uitzeven jaren tuchthuisstraf voor Bergheim en Ball iedertwee jaren voor de mede plichtige weduwe Meijer en vervallenverklaring van burger- en burgerschapsrechten. De president bad nog niet uitgesproken of een luide kreet weerklonk door de gerechtszaal. Eelix Bergheim had dien geslaakt. Zijne bevende band greep naar zijnen mond toen stortt8 hij, onder hevige stuiptrekkingen, ter aarde. Twee minuten later was hij dood. Op eene tot nu toe onverklaarbare wijze was het hem gelukt, zich een sterk werkend vergif te verschaffendat hij onmiddelijk na het uit spreken van het vonnis innam. Enkele maanden later kreeg de firma Karei Andreas Horsten eenen nieuwen chef. De oude heerwiens haar in die weinige noodlottige dagen geheel vergrijsd was, heeft zich uit de zaken teruggetrokken. Zjn zoon Eduard is in zijne plaats gekomen niet meer de Eduard van vroeger maar een man in den besten zin van het woord. Getrouw ter zijde staat hem Annazijne bloeiende vrouw zijne redster. Ook de boekhouder Waller wijdt weder ijverig zijne diensten aan zijnen nieuwen chef en schoonzoon; iederen avond bezoekt hij tiet koffiehuis van Bachmüller om met zijne voormalige collega's elkander anecdotes te vertellen en zuren wijn te drinken. Maar nooit weder neemt hij meer geld mede daarheendan hij noodig heeftom zijne vertering te betalen. EINDE. Den 1 ia door het gemeentebestuur van Amster dam aanbesteed het maken van een gebouw ter ver vanging van het gesloopte logement de Munt aan het Sophiaplein. Laagste inschrijver was de heer E. H. Heller aldaar voor f 31000- De hertogin van Albanyzuster der Koningin is een paar dagen te 's Gravenhage geweest. Den I vertrok zij naar Benthsim. Het gerechtshof te Amsterdam heeft den 1 bevestigd het vonnis der arr. rechtbank aldaarwaarbij de socialist J. de Zwart veroordeeld werd tot 3 maan den celstraf en f 8 boete, subs. 1 dag gevangenisstraf, wegens mishandeling en tot 3 maanden celstraf we gens verzet tegen de politie. Het provinciaal kerkbestuur van Gelderland heeft den heer E. P. C. L. van Lingenpredikant te Zettenomdat hij den heer Houtzagers heeft beves tigd als bedienaar des Heiligen Woords in eene Herv. gemeentewetende dat die heer niet was kandidaat tot den heiligen dienst volgens de door de kerk aangenomen en door baar op te volgen reglementen en omdat bij dus beeft medegewerkt om de orde cn rust in die gemeente te helpen ver storen door de voorloopig geschorste berkeraads leden te Kootwijk te stijven in hun verzet tegen de reglementen en verordeningen in de Ned. Herv. kerk schuldig verklaard aan verstoring van orde ea rust in de gemeente en aan vergrijp in de uitoelening van kerkelijke bedieningen. Daarom is op hem het eerste der in art. 4 genoemde tuchtmiddelen nl. eene berisping toegepast. Het Kotterdamsch leeskabinet1608 leden tel lende, heeft in ÏS^^S 492 nieuw verschenen werken en 121 op boekverkoopingen gekocht voor f 2071 23, ter wijl vele geschenken ontvangen werden De bibliotheek telt thans 2476 boekwerken of 3097 deelen. De reke ning die in ontvang f 22766.68 bedroeg sloot met een batig slot van f 1086.83 waardoor de reserve-re kening steeg tot f 6744.40. De balans sloot in debet en kredit met 90707 29. Op 31 December 1885 waren in het schooldistrict Hoorn tellende de 4 arrondissementen Hoorn Me demblik Zaandam en Purmerend 142 openb. lagere scholen met 17320 2 gesubsidieerde bijz. scholen met 172 en 28 niet gesubsidieerde bijz. scholen waarvan 18 r. k. scholen, 9 kerkelijke prot. scholen en 1 meis jesschool voor rekening van het hoofd met 2625 leer lingen. De 142 hoofden der openb. scholen werden bijgestaan door 207 onderwijzers en 97 onderwijzeressen en door 6 vakonderwijzers en 61 vakonderwijzeressen (voor vr. handwerken): de 2 hoofden her gesubs. bijz. scholen door .3 onderwijzers en 1 onderwijzer s en de 28 hoofden der niet gesubs. bijz. scholen door 19 on derwijzers of onderwijzeressen, 1 vak onderwijzeres: aldaar waren 21 kweekelingen werkzaam. In 45 ge meenten werd aan 988 leerlingen op 66 scholen ber- halingsonderwijs gegeven. Sedert de invoering der wet op het lager onderwijs zijn in dat district. 29 scholen nieuw gebouwd64 vergroot en verbouwd en waren 5 op 31 December nog in aanbouw. 26 sch Jen be hoefden bij de invoering der wet geene verbetering. Van de 16 overige scholen behoeven slechts enkele nog dringend verbetering. In Kennemeriand bomt de volgende aan dat blad van zeer bevoegde zijde verstrekte opgave voor om trent liet verbruik van gedistilleerd in Alkmaar en eenige omliggende gemeenten over 1884, vergeleken bij dat over 1883. aantal aant. kan. aantal kan.p. z. kannen p. ziel kan in '83 in '83 Beverwijk 52476 of 13.78 tegen 51436 of 43 38 Veis n 86370 14 36 84308 14 60 Wijk a. Zee en Duin 7735 4 77 6730 4 20 As endelft 22554 6 56 20898 6 16 Alkmaar 198972 13 85 196953 14 03 Bergen 9154 6 31 6594 4 44 Egmond binnen 4857 3.52 4755 3.50 Egmond aan Zee 18226 8 55 15993 7.65 Seboorl 7406 5.33 8595 6 40 Koedijk 3449 3.25 4755 3.50 üudorp 1291 180 1UI6 143 St. Pancras 1829 3 56 1834 3.60 Broek op Langedijk 3939 „3 17 3465 2.88 Zuidscharwoude 6921 5.76 7286 6 23 Nuordsv-harsvoude 4358 4 65 4756 4 92 Uitgeest 224 S0 8.89 21784 8.67 Heemskerk 7773 4.36 6790 3.86 Oastricum 9804 5.72 12517 7.36 Heiloo 8397 5 37 8477 5.41 Limmen 4937 4 79 4616 4 36 Akersloot 6943 4 30 6404 3.90 Het geheele verbruik in deze gemeenten met eene gezamenlijke zielensterkte van 51497 personen was in 1884 489821 kan of 9.51 ban per hoofd tegen 479009 kan of 9.43 kan per hoofd in 1883, alles herleid tot de sterkte van 50 percent. De heer H. VeeDstra veearts te Hoorn is ais zoodanig benoemd te Ooststellingwerf. He oud wethouders en oud raadsleden van Andel hebben zich op nieuw beklaagd bij de 2e. Kamer over onwettige handelingen van den burgemeester en bezwaren tegen zijne herbenoeming aangevoerd. Inmiddels blijven verschillende betalingen achterwege, o. a. die aan het onderwijzend personeel. Het hoofd der school heeft reeds f 600 te vorderen en de onderwijzeres in hand werken heeft dientengevolge eervol ontslag gevraagd, Ged. Staten van Noordbtabant maken bezwaar, art. 228 der gemeentewet toe te passen en bevelscbr ften van betaling af te geven, op grond dat die afgifte eerst kan geschieden wanneer de raad weigert en de booge re geering van oordeel is, dat te Andel geen raad bestaat, zoodat van weigering geen sprake ban zijn. Het gemeentebestuur van 's Hertogenbosch heeft de evering der buizen voor de in aanleg zijnde water leiding gegund aan de firma van den Berg Co. te Amsterdam voor f 119 631.54%. De in 1852 opgerichte vereeniging ten behoeve der arbeidersklasse te Amsterdam wier doel is, goede en geschikte woningen aan die klasse tegen billijken prijs te verschaffenhetzij door aanbouw op daartoe

Alkmaarsche Courant | 1886 | | pagina 2