S[cUgvatt9ctu ijertctucu. VïUcvUt. jsbtabs-lievictUen. Teilingvan vasteuoederen aangekochten grondhetzij door aankoop en verbete ring of vernieuwing van gebouwde eigendommen, keert over 1885 5 pet. dividend uit. Uit het verslag bleek, dat thans 570 woningen verhuurd waren waarvan de onzuivere huurpenningen ruim 65000 beliepen dat in 1885 f 22400 3 pet. schuldbekentenissen afgelost waren waardoor de twee oudste geldleeningen geheel gedelgd waren en dat aan de Jan van der Heydestraat een nieuw blok van 64 woningen gebouwd werd. Uit het dezer dagen verschenen verslag over do verrichtingen aangaande het armbestuur over 1883 blijkt o. a., dat in dat jaar door de gemeentebesturen en de onderscheidene instellingen van weldadigheid uitgegeven werd de som van f 11 799.308 of 225.328 meer dan in 1882, zijnde ƒ2 80 per inwoner. Daarvan kwam voor rekening der burgerlijke gemeenten f 3.483.653 of 0 82 per inwoner tegen 0,78 in 1882. In de 19 gemeenten boven 20000 zielen was dit be drag f 1,27 per inwoner in die van 10000 tot 20000 f 1,01, 'van 3000 tot 10000 0,72, in die beneden 3000 f 0,39%. In 1882 was in de volkrijkste gemeen ten dit cijfer f 1,16, in de overige gemeenten byna gelijk. Ten aanzien van het armwezen in Friesland worden de volgende slotsommen medegedeeld: 1°. de subsidiën, uit de gemeentekassen aan instellingen van weldadigheid toegekend zijn belangrijk hooger dan in de overige provinciën 2°. de uitgaven, door kerkelijke armbesturen voor bedeeling gedaan, ziju veel lager dan die, gedaan door de burgerlijke armbesturen terwijl in Zuid-Holland en Gelderland de uitgaven door de kerkelijke besturen daarentegen belangrijk hooger zijn dan die der bur- ui I *J t*\J j 3°. door de gemeenten en armbesturen van verschil lenden aard te zamen zijn veel meer personen bedeeld dan in Zuid-Hoiland Gelderland en Groningen, terwijl ook de uitgaven dier bedeeling per inwoner berekend in eerstgenoemde provincie veel hooger waren dan in de drie laatstgenoemde provinciën. In de voorjaarsvergadering der Vereeniging tot ontwikkeling van den landbouw in Hollands Noorder kwartier Woensdag 17 Maart a.s., des voormiddags te 10 ure, in een lokaal van den heer J. Woud, te Winkel te honden zullen de navolgende punten wor den be -andeld Mededeelingen van verschillenden aardingekomen stukken jaarverslag der vereeniging (art. 8 der statuten); rapport van de üuaucieële commissie betreffende de reining en verantwoording over het dienstjaar 1885 rappo't° van het bestuur omtrent den aankoop, hot stationnement en het beschikbaar stellen van hengsten te Wieringerwaard en Alkmaar; rapport omtrent de oprichting "van een nedeilandsch paardenstamboek; be noeming van een afgevaardigde voor de vergadering van de°vereeniging „het nederlandsch rundveestamboek"; benoeming van een afgevaardigde voor het landbuis- houdkuadig congres; benoeming van drie leden van het bestuurin plaats vau de heeren Jb. Clay N. Brantjes en K. Zijp Hz. (art. 15, al. 4 der statuten), benoeming van een onder-voorzitter; bepaling van de plaats waar de aigemeene vergadering in November 1886 zal worden gehouden voordracht van het bestuur Alkmaar benoeming van eene commissie tot wetsher ziening (art. 20 al. 2 der statuten), voordracht van het bestuu- de heeren J. L. T. Groueman, Th J. VV aller en N. Loder voorstellen van het bestuur: a. tot het benoemen van een lid van verdienste, prseadvies de beer G. Wonder; b. tot het bedanken voor het lid maatschap van het nederlandsch rundveestamboek prseadvies de heer C. Wijdenes Gz.; c. tot het aangaan eener verbintenis met den heer C. Boekei te Wierin gerwaard om zijne methode kaasbereiding volledig onder het bereik van het algemeen te brengen, pread vies de heer S. de Jongh; d. betredende de te houden tentoonstelling van fokvee en vaststelling van het pro gramma preadvies de heer K. Zijp Hz.; e. tot bevor dering van een doelmatig hoef beslagpreadvies de heer N. Loder bespreking van de wik- en weeglooneu, in verband met het rapport daaromtrent van het hoofd bestuur der hollandscbe maatschappij van landbouw in te leiden door den heer Jb. Zijp Hz vaststelling der begrooting voor het dienstjaar 1886 bespreking van verdere werkzaamheden. Men schrijft ons To Akersloot werd eene collecte gehouden ten be hoeve der aigemeene armen. Er werd voor ongeveer 350 geteekend zoodat de behoeftigen eene aardige tegemoetkoming zullen ontvangen in deze barre win terdagen. Eere aan de commissiedie zichonder leiding van burgemeester en wethoudersmet deze collecte heeft belast. Te West-Graftdijk heeft zich eene commissie gevormd ter inzameling van gelden voor de armen. Aanvankelijk vindt haar streven veel bijval. De kerkeraden van West- en Oost-Graftdijk hebben de bekende circulaires van dr. H >edemaker en de Sneeker predikanten met aigemeene stemmen ter zijde gelegd Bij eene te Rijp gehouden hardrijderij waaraan 85 personen deelnamen is de prijs behaald door R. Schouten Pz. en de premie door D, Blaauw Az. De rederijkerskamer „Oefening Volmaakt" te Weet-Graftdijk geeft den 7 eene voorstelling waarbij de minvermogenden vrijen toegang hebben. De nieuwe Dokkumer stoombootmaatschappij keert over 1885 15% pet. dividend uit. Te Zwolle, waar op 31 Dec. 1885 3114 beer- tonnen geplaatst waren tegen 2870 een jaar vroeger, heeft de gemeeute-reinigiDg in 188o 9414 kub. el com post gemaakttegen 9200 in 1884. In 1885 werden 473 privaatputten des nachts geledigd tegen 5/2 in 1884. De aandeelhouders der Zwolsche—Rotterdammer schroefstoombootmaatschappij hebben den 26 besioten 5 pet. div'dend over 1885 uit te koeren, in strijd met het voorstel van het bestuur en de commissie die de rekening onderzocht, om 7 pet. uit to doelen. De elf bewaarscholen te Haarlem telden op 31 Dec. 1885 1033 jongens en 967 meisjes met 30 on derwijzeressen en 33 helpsters. De vaart van Assen naar Groningen en Zwolle is reeds sedeit 7 Januari door de vorst gesloten. De heer van Marken de bekende industrieel te Delftheeft aan den centralen raad van den sociaal- demokratiscnen bond in Nederland, op zijn verzoek om eeu lokaal beschikbaar te stePen tot het houden eener openbare vergadering, geantwoord dat bij de bedoelde lokalen niet verhuurt en alleen beschikbaar stelt voor samenkomsten, die naar zijne meening nut of genoegen kunnen schenken. De wijze, waarop de woordvoerders van genoemden bond in vergaderingen en in geschriften aanhangers trachten te winnen voor de beginselen der sociaal demokratie komt hem voor zóó roekeloos en verderfelijk te zijn dat hij door de beschikbaarstelling van een lokaal tot het houden eener openbare verga dering niet den schijn op zich wil laden alsof hij zou instemmen met die wijze van strydvoeren. Met den Bond overtuigd van de noodzakelijkheid van ingrijpende wijzigingen in de maatschappelijke verhouding, verwacht hij alleen verbetering van kalm overleg en van gelei delijke hervorming van de practiscbe toepassing der hoogste 1 efde en der hoogste wijsheid. Genoemde bond daarentegen schijnt heil te verwachten van gewelddadige omwentelingin zijne uitingen ontmoet men telkens eene prikkeling der bartstoc! ten eene prediking van bitteren haat die hij in de hoogste mate betreurt en afkeurt. Wie door zoodanige middelen zyn doel tracht te bereiken ontmoet ia hem steeds een beslist tegen stander. Den 28 Februari kwam de trein van den Helder, die te 10.8 te Amsterdam moest aankomen te 11.40 aan daar de locomotief boven Alkmaar defect was ge worden en moest worden verwisseld. Onder zeer talrijke blaken van belangstelling her dacht de heer L. van de Vijzel, te St. Pancras den 1 den dag, waarop hij vóór 25 jaren de betrokking «an hoofd der school in genoemde gemeente aanvaardde. Vóór de woning van den jublia is was eene eerepoort opgericht en de weg naar zijne woning met groen en bloemen versierd. By zijne komst in het schoollocaal werd hij door gezaug zijner leerlingen begroet en o. a. toegesproken door den heer P. Nobelnamens den gemeenteraad van St. Pancras door den districtsschoolopziener, den heer J. Nuhout van der Veen die tevens mededeeling deed van een be langstellend schrijven van de arrondissement s- onderwijzers-vereeniging, waarvan de jubilaris secretaris is door den heer S. Kramernamens den gemeenteraad van Koedijk uit welke gemeente onder scheidene kinderen te St. Pancras de scnool bezoeken, door den heer J. Veen namens de oud-bulponderwij- zeressen en onderwijzers en door den heer Dorsman hoofd der school te Noordscharwoudenamens de onderwijzers-vereeniging atdecling B oek op Langedijk. Vele stoffelijke bewijzen van de liefde en toegenegen heid die zich de heer van de Vijzel heeft weten te winnen werden daarbij aangeboden. Dinsdag 2 Maart. Gorinchem. In den afgeloopen nacht is te Andel bij den gemeente-ontvanger ïngebronen de geheele ge meentekas is gestolen. Parijs, De heer Freijcinet deelde in den minister raad mede, dat Servie en Bulganje tot overeenstem ming gekomen waren heden zou de vrede geteekend worden. De stand der werkstaking te Decazeville is onver anderdde werkstakers zoomin als de werkgevers willen toegeven. In het zuiden van Limburg wordt in den laatsten tijd de smokkelhandel in vee meer dan ooit op groote schaal gedreven; het binnensmokkelen is er een formeel bedryt geworden. De eigenaar van het ingevoerde vee weet wat bij voor den invoer van elk stuk aan den smokkelaar te betaleu heelt en ook wat hij Lij even tueels aanhouding en verbeardverkiaring van dezen ontvangt. Op de uiterste grens heeft men zelfs voor d.en smokkelhandel inrichtingen getroffen. Zoo o. a. te Smeermaas en op den Bilzeuerweg, waar de achter- deur van een huis uaar Belgie en de voordeur naar Nederland toegang verleent. Dat het met zulke toestanden voor de ryks-ambtena'eo moeilyk valt, het smokkelen tegen te gaan is te begrijpen te meer wanneer men bedenkt, dat geene overtreding kan geconstateerd wor den indien de ambtenaren met gezien hebbendat het vee over de grenzen werd gevoerd. Den zestienden dezer maand werd te Miinchen in het lokaal „Bayerische Hof" een bal masqué van vrou welijke artisten gegeven dat door zeshonderd dames werd bezocht. Heeren werden niet tot de feestelijkheid toegelaten. Onderscheidene gemaskerden waren in manntnkleeren, als olficieren enz. Den achttienden vond wederom een dames-bal plaats, waarbij de bediening door vrouwen plaats vond. Als het zoo voortgaat, zegt de irankf. Zeit., waar aan het beriebt ontleend wordtzijn de heeren der schepping in de Isar stad weldra de overtolligste meu bels, die er bestaan. Men mag echter aannemen, dat de geëmancipeerde danseuses weldra weder berouwvol t t de gedurende twee avonden terzij gezette dansers zullen terugkeeren. De met nieuwe krachten herleefde Floralia- commissie heeft tot aankweeking de navolgende stek- planten bestemd voor in huis bladbegonia (gekleurd blad), begonia weltoniensis (roode bloem), begonia semperflorens (witte bloem), coleus bybrida (gekleurd blad), grasplant, isolepus (hangplant)voor buien: dubbele geramum(groen blad) roode geranium (geelbont blad), bloeiende fuchsia (groen blad), cuphea platicentra (rood bloeiend) en bloeiende bolbegonia. Zij beeft de volgende aigemeene bepalingen voor de tentoonstelling vastgesteld 1. de wedstrijd wordt uitgeschreven Avoor de leerlingen der hoogste klasse der schooi voor onver- mogenden Bvoor leerlingen der hoogste klassen der tusschen- en bijzondere scholenC voor personen uit den arbeidenden s'and. 2. Elk deelnemer aan Afd. A ontvangt twee stekken kosteloos deelnemers aan de afdeelingen B en C kunnen van elke soort niet meer dan ééa stek en in het geheel met meer dan 6 stekken aanvragen, tegen betaling van 4 cents per stek (met pot)te voldoen bij het uitreiken der bons. 3. Het afhalen der stekken geschiedt op nader te bepalen dag en plaats. Evenzoo zal het inleveren voor de tentoonstelling, alsook het bedrag der uit te loven prijzen later bekend gemaakt worden. 4. Om aan den wedstrijd deel te nemen moeten door personen der afdeelingen B en C minstens de helft der verkregen stekplanten ingezonden worden. 5. Plantendie niet door de aanvragers zeiven zijn gekweekt of niet oorspronkelijk door de commissie uit gereikt, zijn van mededinging uitgesloten. Aan inzenders van sehoone of merkwaardige planten, zelf gekweekt en ter opluistering ingezonden kunnen echter op voordracht van hb. keurmeesters getuigschriften worden toegekend. 6. Het is verboden de uitgereikte stekplanten in andere dan door de commissie verstrekte potten te plaatsen of andere planten daarin te zetten. 7. Planten ingeleverd zonder afgegeven bon, worden niet ter mededinging op de tentoonstelling toegelaten. 8. Inzenders van stekplanten of planten ter opluis tering hebben vrijen toegang tot de tentoonstelling. 9. De planten blijven het eigendom der inzenders. In een dezer dagen betreffende bare werkzaamheid te verspreiden prospectus geeft zij eene nuttige hand leiding voor eene rationeele verzorging der planten. Als eerste levensvoorwaaiden voor de plant gelden licht lucht en water. Nimmer mag voor het be gieten brak of te koud water worden gebruiktmen zorge dat het water even warm zij ais de plant. Begiet de planten 's morgens of 's avondsnimmer overdag of bij vollen zonneschijn. Oek dient men er om te denken dat men het water slechts van boven op de aarde der potten giet en steeds zorgtdat er geen water staat in de schoteltjes of bakjes waarin de potten geplaatst zijn. Eene goede verdeeling van licht en lucht is niet minder noodzakelijk. Zet de planten daarom nimmer te dicht bij het venster en niet altijd met dezelfde zijde naar het licht gewend opdat de plant niet aan die zijde beter groeie dan aan de minder goed verlichte zijde. Een eenvoudig middel ter verkrijging eener ge lijke ontwikkeling is het omkeeren der plant om de twee of drie dragen. Men zorge ook de planten te be schutten tegen al te feilen zonneschijn. Plantendie in huis gekweekt worden dienen in goedefrissche lucht te staan ze mogen vooral niet 's nachts buitenin den regen of in den tocht ge plaatst worden. Plantendie langen tijd in de schaduw gestaan heb ben mogen nimmer plotseling in sterk zonlicht ver plaatst worden. Lange en te schriel groeiende spruiten dienen, wan neer andere uitloopers achterlijk blijven, voorzichtig een weinig gekort te worden opdat de andere beter kunnen groeien en de plant vertakkingen krijgen kan. Al geschiedt dit zelfs ten koste van eene enkele bloem, dan wordt deze schade later vergoed door de over het geheel krachtiger ontwikkeling der andere deelen. Aan den heer P. Kool Jcz. alhier is, op diens verzoek eervol ontslag verleend als president-brand meester, met ingang van 1 Mei as. en in zijne plaats benoemd de lieer J. Gouwe. ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK. Correctioneele Terechtzitting van 2 Maart. J. Z., Heiloo rebellie6 dagen gev. R. I)., Eginond aan Zee, mishandeling, f 12 boete, subs. 4 dagen gev. J. S. Lz, Egmond aan Zee, mishandeling, 15 dagen een zame opsluiting. P. D., Hoorn, openbare dronkenschap, 7 dagen gev. P. d. G., Noordseharwoude, mishandeling, t 12 boete, subs. 4 dagen gev. K. B., Broek op Langedijk, diefstal, 3 dagen eenzame op- S' 2. en p. JZ., beiden Zuidsckarwoudediefstalieder 3 dagen eenzame opsluiting. J. G„ Broek op Langedijk, mishandeling, 1 5 boete, subs. 2 dagen. gev. J. A.f Wognum, spoorwegovertredingf 10 boete, subs. 6 dagen gev. K. P., Enkhuizen, ijkovertredingvrijgesproken. J. K., Helder, verwonding, vrijgesproken. G. L„ Hoogkarspelals veehouder bij verschijnselen van vee ziekten Verzuimen daarvan aangifte te doen bij den burgemeester, 3 boeten, ieder van t 5 subs. 2 dagen gev. voor iedere boete. De heer W. C. Mensonides geb. te Spanbroek, is den 1 aan de rijks hoogesebool te Utrecht tot doctor in de geneeskunde bevorderd met een proefschrift getiteld: over den invloed van active byperaemie op den lympbstroom. 1 Maart. Door den Notaris H. MET MAN. Boerenplaats, aan de Noordervaart, in de 8ckermeer gem. Schermerhorn, E, 126, 127, 18, 19, 20, 21, 15, 16. 4.13 en 12, 21.76.30. Str. P J. Laut 351UJ, (Afslag 8 M.art.) BURGERH1JE.E a'lANl). 28°Eebr. Dirk Min en Marijtje Bleeker. Jacob Herminus Romiju en Trijntje Prins. 27^Eebr! Hend'rica JaeobaD. van Willem van djr Snel en Jacoba Rike. T 28 Jacob Pieter, Z. van Joost Karei Crum en Johanna Maria Sieuwers. IU

Alkmaarsche Courant | 1886 | | pagina 3