No. 28. Acht en tachtigste Jaargang. 1886. V IA IJ D A G 5 HI A AH T. Prijs der gewone Advertentiën: Plaatsgebrek noodzaakt ons ditmaal bet feuilleton achterwege te laten. (Bcbccltc. I2>n it en land Binnenlaat». ALKMAARSCHECOIIRANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, De 3 nummers f O 06. III1BI AR IA A Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ADKMAAR vestigen de aandacht van belanghebbenden op de in de Staats courant van den 2 dezer voorkomende bekendmakingdat gepensioneerde onderofficieren van de zeemacht en het korps mariniersdie zich in staat gevoelen om vlugnet en correct kopiewerk te leveren en geneigd zijn om bij het departement van marine te 's Gravenhage werazaam te worden gesteld tegen eene toelage van f 30 's maands boven hun pensioen verzocht worden, zich daartoe bij eigenhandig geschreven ge zegeld rekest tot den minister van marine te wenden. Burgemeester en Wethouders voornoemd. Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 3 Maart 1886. De Secretaris NUHOUT van der VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis, dat zij in hunne vergadering van den 2 Maart'aan den heer P. KOOL Jcz., op zijn verzoek, wegens gezondheidsredeneneervol ontslag hebben verleend als president-brandmeester, met ingang van 1 Mei a s„ onder dankbetuiging voor de in die betrekking aan de gemeente Alk maar bewezen diensten en dat zij, met ingang van dat tijdstip, tot president-brandmeester in zijne plaats benoemd bebb n den heer J. GOU WE, thans brandmeester bij spuit No. 1, die deze benoeming aangenomen heeft,. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A, MACLAINE PONT. Alkmaar, 4 Maart 1886. De Secretaris NUHOUT VAN DER VEEN. SOLLICITANTEN naar de BETREKKING van ONDER WIJZERES aan de openbare le tusschensehooi te Alkmaar, op t 650,jaarwedde (hoofd de heer A. P Zeilmaker), worden verzocht, zich vóór 15 Maart a s. onder overlegging van stukken te wenden tot het gemeentebestuur. Lijst van brieven, waarvan de geadresseerden onbekend zijn" verzonden gedurende re le helft der maand Januari 1886- I. Karrman, Aalsmeer; Wed. M. Voorbeitel—Cannenburg, C Dekker, Amsterdam; G. Peeters, BoksmeerPerelstein Piet MagielsenGorinchemJ. Kerkvliet, Haarlem; Kaptein, 'sHeer Hugowaard; P. H. StolkRotterdam. Van het hulpkantoor Egmond aan Zee: Wed. Courtot van Worcom, Fran sen, Amsterdam. Hoogwoud: A. VendenKaUndsoog. Oudcarspel: H. JomanHalfweg. DU1TSCHLAND. Rijksdag. De sociaal demokra- ten hebben voorgesteld de zoogenaamde dynamietwet van 9 Juni 1884 af te schaden. ENGELAND. Eene buitengewoon hevige sneeuwstorm heeft het spoorwegverkeer in verscheidene deelen des lands doen staken. Op sommige plaatsen lag zelts 10 voet sneeuw: te L nden verdween de sneeuw spoedig daar er onmiddelijk regen opvolgde. Te Whitbey cneeuwde een trein in waaruit de reizigers met moeite gered konden worden. De langs de kust ioopende treinen sneeuwden allen in. De socialistische leiders zijn den 3 onder borgstelling naar het hooggerechtshof verwezen. Lagerhuis. De heer Holmeslid van het af getreden ministerie Salisbury, heeft den 2 aangekondigd, dat hij de motie om de beraadslaging aan te vangen over de begrooting van het burgerlijk bestuur, zal be strijden door het indienen van een amendement, in houdende, dat het huis omeneigd is om zich met de begrooting voor Ierland b-zig te houden zoolang het niet onderricht is omtrent de staatkunde der regeering ten aanzien van de handhaving der maatschappelijke orde in Ierland. FRANKRIJK. Aan alle buitenlanders, in dieDst der stad Parijs, waaronder in de eerste plaats de duitsche straatvegersis de dienst opgezegd. Binnen 14 dagen moeten zij door franschen vervangen zijn. De commissie voor het voorstel, om de openbaarheid der gemeenteraadszittingen te Parijs toe te laten, heeft zich met 10 stemmen tegen 1 daarvoor verklaard. Te Decazeville is de toestand onveranderd. Noch de maatschappij noch de werklieden leggen verzoe ningsgezindheid aan den dag. De regeering blijft on zijdig en tracht alleen de orde te handbaveD. De minister de Freycinet bevestigde in den minister raad van den 2 dat bet tot een overeenstemming tusschen Servië en Bulgarije was gekomen zoodat eene schikking zeker scheen. Kamer. Den 2 werd een interpellatie van den heer Soubeijran over de douane van Rumelië behandeld. Minister de Freycinet verklaarde, dat de regeering opgekomen was tegen de schending der verdragen en met de belanghebbende mogendheden trachten zou genoegdoening te verkrijgen. Hij hooptedat de zaak spoedig afgedaan zou worden. Ten slotte werd eene door den minister goedgekeurde motie aangenomen. GRIEKENLAND. Aan den verslaggever van de Temps te Athene beeft minister Delyannis, over den toestand ondervraagd verklaard dat Griekenland on mogelijk de vereeniging van Bulgarije en Oost-Rumelië kan erkennen. Het ware dwaasheid, wauneer de Grieken alleen Turkije aanvielen, maar zij zouden gewapend blij ven, totdat een gunstige gelegenheid zich aanbood. Niet voordat Griekenlands eischeu waren ingewilligd zou het leger worden ontbonden. Noch eene handeling van het internationaal eskadernoch zelfs de vernietiging der grieksche vloot kon dit besluit veranderen. Zelfs Triconpis de leider der oppositie verlangde de voort zetting der krijgstoerustingentotdat eene gunstige gelegenheid zich voordeed. SERVIE Den 3 is het vredesverdrag met Bulgarije onderteekend. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Den 2 hebben de afdeelingen o. a. onderzocht de wetsont werpen tot heffing van een statistiekrectittot wijziging van het tarief van invoerrechtenlot uitbreiding der vrijstellingen van het patentrecht en tot onteigening voor het Merwede kanaal. Tegen den 8 is o. a. voor het onderzoek aangewezen dat betreffende de uitgifte van mijnconcessien in Indië. De heeren Godin de Beaufort, Brouwers, Öchimmelpenninckde Vos en Bahlmann zijn den 2 gekozen tot rapporteurs over de jngediende belastingontwerpen van den minister van financiën. De minister van waterstaat heeft een wetsontwerp ingediend tot wijziging van Hoofdstuk IX der staatsbegrooting voor 1885, strekkende tot verhooging van eenige artikelen, o. a. tot verbetering van den Rotter,iacnschen YVaterweg in Zuid- Holland met f 44,742, wegrui.ning van wrakken met ƒ15,41)0, vergoedingen van vracht aan de spoorweg-oaderneiningen met t 2i,UÜÜ, schadevergoeding enz. in zake den bouw van het departement van justitie f 32.989, inrichting van gebouwen achter de Kloosterkerk te 's Gravenliage t 21,329, verbetering van de Dordsche waterwegen t 30.U0U enz. De regeering heeft hare memorie van antwoord ingezonden op het ontwerp tot tijdelijke belegging van in 's rijks schatkist aanwezige geiden. Zij wederlegt de aangevoerde bedenkingen. Dat de maatregel onbeteekenende voordeelen zou afwerpen kannaar hare meening, nimmer eene weigering rechtvaardigen tot goedkeuring van een voorsteldatindien de onderstelling juist is, geene nadeelen en, als zij onjuist is voordeelen zal aiwerpen. Zij handhaaft haar voorstelmaar heeft de redactie van twee artikelen verduidelijkt. Zoo worden in art. 1 de woorden„gelden, aan gemeenten te verstrekkenalsnu vervangen door„tot tijdelijke voorziening in kas-lekorten gel den voor te schieten aan gemeenten wegens opcenten op de rijks-belastingen of net aan haar krachtens wettelijke bepalingen uit te keeren bedrag" Den 3 werd het wetsontwerp tot vaststelling der beginselen van bet gevangeniswezen in behandeling genomen. Na eene korte algemeene beraadslagingwaa-bij o. a. de beer va n Baar opkwam tegen de te ver gedreven menscheuliefde in de gevangenissen; de minister van justitie verklaarde, dat overdreven humaniteit zeker af te raden wasmaar het. streven toch altijd moest blijven, om na den straftijd den gevangene in zulk een loestand van gezondheid aan de maatschappij terug te gevendat hij in de mogelijkheid verkeertdoor handenarbeid in zijn onderhoud te voorziende heer van Gennep verklaarde, dit ontwerp te beschouwen als een aanvulling van het straf wetboek waarvan de geest was strengemaar humane oordeel kundige behandeling der gevangenen in het belang van en tot waarborg voor de maatschappij en dat geene pmlantropische redenen geleid hadden tot die meer humane denkbeelden, maar de ervaring, dat onder het vroegere afschrikkende sielsel, dat geheel fiasco gemaakt heeftde misdaden niet verminder den en de boeven niet in getalsterkte afnamen, wordt tot de artikelsgewijze behandeling overgegaan. Art. 1 wordt aangenomen. Art. 2 brengt het beheer bij directeur of cipier onder de bevelen van colleges van regenten, bij wier ontstentenis in de vervulling hunner werkzaamheden op andere wijze door den Koning zal worden voorzien. Na bespreking wordt op voorstel der commissie van rappor teurs met 67 tegen 3 stemmen gelezenbij wier tijdelijke ont stentenis en met 50 tegen 15 stemmen bepaald, dat afzonder lijke regelen zullen worden gesteld ooor het college over de rijks werkinrichtingen te Veenhuizen. De minister had verklaarddat het zeer moeiehjk zou zijn een college te Veenhuizen samen te siellen. Bij art. 3 neemt de minister over een amendement Kerkwijk, om bij de benoemingen van de cipiers en beambten altijd de col leges van regenten te hooren. De artikelen 4, 5 en 6 werden met geringe wijziging goed gekeurd. Bij art. 7 stelt de heer de Yos van Steenwijk als amendement voorom de eantine in de strafgevangenis niet toe te latendat bestreden werd door den minister, die afschaffing niet doenlijk achtte met het oog op de handhaving der orde en door den heer van Gennep, die van oordeel is, dat be- loouingendie op tijd gegeven en onthouden kunnen worden in de gevangenissen uitstekend werken. Na die bestrijding trekt de beer de Vos van Steenwijk zijn amendement in, dat echter overgenomen wordt door den heer L o h m a n. Ten slotte wordt dat amendement verworpen met 47 tegen 14 stemmen, zoodat de eantine behouden blijft De beraadslaging over art. 8, bepalendedat de veroordeelden in de strafgevangenissen en in huizen van bewaring in den regel gedurende de eerste twee etmalen niets anders dan water en brood ontvangen, liep niet af. De beer van Gennep stelde als amendement voor, die be paling te beperken tot veroordeeldendie hunne straf in ge meenschap ondergaan bij hechtenis van 3 dagen of minder, en alzoo de subsidiaire gevangenisstraf minder aanlokkelijk te maken. Den 4 voortzetting der beraadslaging. Den 26 zijn te Zaandijk in plaats van de heeren J. Couwenhoven Jz., J. Vis Cz. en T. 01 ijherkozen raadsleden die hunne herbenoeming niet aannamen tot leden van den raad gekozen de heeren J J. Honig, met 95, C. Snuif met 90 en J. de Jager Sz. met 59 stemmen. Bij beschikking van den minister van waterstaat van den 27 is met 1 Meia. eervol ontheven de rijksopziener op de spoorwegdiensten D. Storm te Haarlem,'van het dagelijksch toezicht op de dienst der spoorwegen Amsterdam—Rotterdam Haarlem Zandvoort Haarlem Uitgeest en VelzenIJmuiden b. met intrekking van het bestcande toezicht opgedra gen aan de rijksopzieners op de spoorwegdiensten J. J. Brutel de ia Rivière, ter standplaats Amsterdam het dagelijksch toezicht op de dienst van de spoor wegen AmsterdamEukhuizen ZaandamUitgeest AmsterdamHilversum —Utrechten van de stations emplacementen mede omvattende dat der Nederlandsche Rijnspoorweg-Maatschappij te Amsterdam B. de Jong ter standplaats Haarlem, het dagelijksch toezicht op de dienst van de spoorwegen Haarlem Helder, Velsen IJmuiden, AmsterdamHaarlem Rotterdam en Haar lemZandvoort. Den 2, des morgens, is een Hjarige knaap te Haarlem in den Burgwal door het ijs gezakt en leven loos opgehaHd. Den 2 werd des morgens omstreeks drie uur brand ontdekt in de schuur van J. Liets te Grost- buizen welke spoedig geheel afbrandde. Bij kon, besluit van den 2 is aan den beer P. Brinkerink op zijn verzoek eervol ontslag verleend als burgemeester van Zwaag. Den 3 is aan bet ministerie van waterstaat te 's Gravenhage aanbesteed het maken eener aardebaan, kunstovergaiïg en andere werken voor het gedeelte van piket 58 tot den oostelijken oever van de Boonervdet van den spoorweg RotterdamHoek van Holland, ge raamd op f 672.000. Eenige inschrijver was da heer H. van Rijn te Naarden voor f 720.S32. Bij de herstemming voor twee hoofdingelandfa van den polder Zijpe op den 3 is gekozenvoor de vacature Lanser de heer C. Paarlberg met 22 en voor de vacature Harp mede de beer C. Paarlberg met 30 van de 41 uitgebrachte stemmen. De heer C. Groenveld bekwam 19 en de heer H. Delver 11 Btemmen. Er moet dus op nieuw eene vrije stemming plaats hebben. Bij kon. besluit van den 3 zijn bij het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht benoemd tot reserve officier van gezondheid le klasse de bur ger geneeskundigen dr. G. Franken en dr. G. A. Hare- maner, beiden eervol ontslagen officieren van gez. le klasse van de zeemacht artsen respectievelijk te Nieuwer- Amstel en te Beverwijkzoomede J. van IJzeren eervol ontslagen off. van gez. 2e klasse van de zee machtarts te Werkendam. De arr. rechtbank te Amsterdam heeft den 2 den ingenieur Alexander Casiiur Iwan Tolstoi, die in 1882 in de Oude Graaf" een effect stal, tot 1 jaar cel straf veroordeeld. De eisch was 2 maanden geweekt. De Haarlemsche tramwegmaatschappij vervoerde in 1885 442.778 personen de opbrengst bedroeg f 40.356 70, d. i. per dagmijl f 4 80. De politie te 's Gravenhage heeft eene premie van 5 pet. toegezegd van alles wat door gegeven aan wijzingen moebt terugkomen van de in het begin van 1884 aldaar gestolen effecten tot een gezamenlijk be drag van 100 000, hoofdzakelijk obligatiëu Hongarije, russische sporen en oostenr. metalliekaan hem die de aanwijzing doet. Beroepen bij de ned. herv. gemeente te Broek in Waterland dr. P. Jz. Proost te Oosterblokker. Eene boerenplaats met ongeveer 38 bunders land te SaaRsum (Groningen), in 1877 verkocht voor ruim f 106000is dezer dagen verkocht voor f 27500. Volgens het verslag van de Unie zijn in Noord holland 59 scholen met den bijbel met 12256 'eeriingen en in bet geheele land 4J5 scbo'en met 70880 leer lingen. Sedert 31 December 1878 is het getal scholen met 125 toegenomen. De oud-ministerde beer mr. Kappeijne van de Coppello, heeft schriftelijk te kennen gegeven, dat hij in de tegenwoordige omstandigheden in het hoofdkiesdis trict Assen niet in aanmerking wenscht te komen voor lid der 2e Kamer. Onlangs is door de kiesvereeniging „Helder" aan de Hollandsche Spoorwegmaatschappij verzocht, om dagelijks een middagtrein te laten loopen van Alkmaar naar Helder, zooais nu alleen op Vrijdag en Zaterdag plaats vindt. Thans is door den gemeenteraad van Zijpe beslotendat verzoek bij die maatschappij te ondersteunen en daarbij teiens het verzoek te voegen, om niet alleen op marktdagenmaar dagelijks een trein van Helder en van Alkmaar te laten stoppen aan de balt te Oudesluis. Xe Kolhorn zijn ongeveer 100 tarwebrooden onder de behoeftigen uitgedeeld voor rekening van iemand buiten de gemeente, die onbekend wenscht te blijven

Alkmaarsche Courant | 1886 | | pagina 1