QLÏletrlei. ^(abö-öcrichtcu. Den 17 onderneemt de heer J. A. de Bergh hoofdredacteur van de Amaterdamsche courant, eene reia rondom de wereld voor 6 maanden. O. a. zullen Ba tavia Atjeh en San-Francisco 8 ingedaan worden. De indrukken van een en ander zal bij beschrijven. Bedankt voor het beroep naar de ned. herv. ge meente te Scbermerhorn door da. A. J. van Lcon te "Wieringerwaard. In de vorige week zijn op Terschelling 25 gevallen van roodvonk aangegeven waarvan 11 met doodelijken afloop. In het dorpje West-Terschelling met 2000 inwoners stonden 9 lijken tegelijk boven aarde. De gemeenteraad van Heusden heeft aan den heer Seret lid der 2e Kamermet een begeleidend schrijvenals aandenken een fraaien gouden gedenk penning aangebodenaan de eene zijde van het stads wapen voorzien terwijl aan de andere zyde de woorden gegrift zijn de gemeente Heusden aan den volksver- tegenwoordig' r, den heer H. Seretnaar aanleiding van de aanneming van zijn amendement Brug-Maasmond op 22 December 1885. De regenmeter te Frederiksoord heeft sedert 1 Januari 1873 voor het eeist nul gegeven in de maand Februaride gemiddelde opbrengst over die maand in de jaren 1873—85 was 47 streep; de geringste waterval in eene maand was tot heden geweest 3 streep. Bij de rijkspostspaarbank is in Januari ingebracht f 588 023 44% teruggehaald f 310.755.95, zoodat op het einde der maand het gezamenlijk tegoed der inleggers bedroeg 6 368.017.40%. In die maand werden 4647 nieuwe hoekjes uitgegeven 752 geheel afbetaald zoodat in omloop waren aan het einde 116.203 boekjes. Op de 3 pet. geldleening der maatschappij voor gemeente-krediet, groot f 300.000, is den 2 ingeschreven voor f 17.340.000. Het bestuur der Liberale Unie heeft aan den heer P. L. Tak op zijn verzoek eervol ontslag verleend ais secretaris der Unie en in ziine plaats benoemd den heer P J. de Witt te Amsterdam. Bij de stemmingden 2 te Heerhugowaard ge houden ter verkiezing van hoofdingelanden, ter voor ziening in de vacaturen ontstaan door de periodieke aftreding van den heer P. Kooij en het overlijden van den beer P. Bekkerwerden uitgebracht 61 geldige stemmen. Gekozen werden de beer P. Kooij met 61 en de heer W. de Groot Jbz. met 56 stemmen. Nog werden uitgebracht op den heer J. Stoop 3 en op den heer P. van Lange 2 stemmen. De commissie, die zich te Wcst-Graftdijk met de inzameling van gelden ten behoeve van de algemeene armen aldaar had belastheett f 180 bijeengebracht. Ongeveer de helft daarvan werd gebezigd om aan een dertigtal der behoeftigste huisgezinnen eene ondersteu ning in geld en turf te doen toekomen, terwijl de andere helft in den loop der volgende week wordt uitgereikt, Het bij den gemeente-ontvanger van Andel C. Noorloosgestolen bedrag wordt op f 10000 be groot. De dieven hebben den ontvanger zeiven met een stomp voorwerp een slag of slagen op het hootd gegeven zoodat hij bewusteloos in den gang nedorstortte. Gerucht hoorende was hij uit de aangrenzende kamer waar hij sliep, gaan kijken. Omtrent de dieven is niets bekend bij hunne vlucht door bet raam hebben zij een zakje met omtrent f 150 verloren. Een der bedienden van de credietvereeniging te Amsterdam heeft aan die instelling 2000 ontvreemd, De tabak-maatschappij Arendsburg keert over het boekjaar 1884/5 100 pet. dividend uit terwijl f 51000 op de reserve-rekening is gebracht. Deze week werd 's avonds te Doesburg tot veler verbazing een tamboer vermist. Na eenigen tijd naar hem gezocht te hebbenbegon men te vreezen dat hij bij ongeluk in de diepe gracht zou geraakt zijn en aldaar verdronken. Den volgenden ochtend ging men daarom ijverig aan het visschen naar den drenkeling en men was nog steeds daarmede bezig toen de ver miste met den stoomtram van Dieren te twaalf uren zeer bedaard kwam aanrijden. Denkelijk zal hem de gelegenheid tot herhaling van een nieuw reisje voor eerst niet zoo spoedig worden geboden. Do heer A. J. Servaas van Rooijen te 's Hage schrijft in de Ldb. Ct. Tegen St. Nicolaas of Nieuwjaar wordt nog wel eens een vet varken verlootvoornamelijk op het platteland. Het is een van die gebruiken, die langzamerhand slijten en in onbruik raken enhoezeer ook daarin niet alles goud is wat er blinkt, dreigt toch met al dergelijke af schaffingen 't beetje poëzie te verdwijnen, dat in deze prozaïsche wereld zoo dikwerf te pas komt. Tegen den tijd dat dergelijke verlotingen geheel ophouden, wil ik er één van 1809 in herinnering brengen. Ik volg het ge drukte biljet, daarvan in de gemeenteboekerij aanwezig. „Verloting zonder nieten op maandag den 20 van Slagtmaand 1809. Jan Hiilenaar, castelein in de dertien Cantons te Ryswyk, zal ten zyoen Huyze das avonds ten zes uuren laaten verlooten, een extra fijn vet wey-varken, wegende circa 250 ponden, op de volgende conditiën Ieder Medespeelder za! een Endvogel en een halve Fles wyn genieten. Daar zullen 50 looten zijn ieder lot a. f 2,Men zal in eens af met drie steenen door een Tregter gooyen. Die de hoogste oogen gooit, zal het varken gewonnen hebben. Op een na de hoogste oogeneen Haas. Op twee na de hoogste een Varkenskrap a 6 pont. Op drie na de hoogste twee Konynen. Op vier na de hoogste twee Endvogels. Op vyf na de hoogste ogen gooyt een Endvogel. Die de laagste oogen gooyt zal een Schaap gewonne hebben. Op een na de laagste, een Haas. Op twee na de laagste, een Varkenskrap a. 6 pont. Op drie na de laagste twee Konynen. Op vier na de laagste twee Endvogels. Op vyf na de laagste oogen gooyteen Endvogel. Die het varken winten niet gelieft te honden kan daarvoor 26 guldens bekomen. De casteleyn geeft 15 Flessen wyn in het gelag, en Die het varken wint moet 10 flesse wyn in het gelag geevenk ééne gulden de flesen ééne gulden voor den Armen van Ryswijk en die het schaap wint 10 stuivers. Jan Hiilenaar zeer kloek van moed Die laat verlooten zeer best goed Dus vrienden wilt gy'er nu van smaaken Kunt gy aan spekaan schaapja zelfs aan Haase bout raken Endvogels Konynen en ook Varkenskrap Verschaft een goede knap En een halve fles wyn Wie zou niet vrolyk zyn, De casteleyn alhier Die wacht u met piaizier! De looten zyn te bekoomen by de Weduwe van Buuren in de Kroon bij H. van Raaden in het Meehuis en bij de Bovengenoemde Casteleyn. N.B. Zoo de verlooting op dien dag niet konde door gaan zal dezelve nader bepaald worden aldaar; die een lot heeft en op dien tijt'er niet is, zal voor gegooyt worden. Zegt het voort." „Ik volbreng dien last," voegt de afschrijver er aantoe. Op de eerste zitting der Floralia-commissie den 3 alhier gehoudenwerden aan 151 vier cents be talende personen bons voor 445 stekken uitgereikt terwijl voor 10 L leerlingen der school voor onvermo- genden 202 stekken werden aangevraagd. Aan 10 weezen die zich daartoe bij de commissie aanmeldden, werden 20 stekken kosteloos toegezegd. Den 10 zal weder eene zitting gehouden worden. Bij koa. besluit van den 3 is de heer H. Tus senbroek benoemd tot leeraar aan de rijks hoogere burgerschool alhier. GEMEENTERAAD. No. 2. Zitting van Woensdag 3 Maart 1886. Voorzitter de Burgemeester A. Maclaine Pont. Tegenwoordig 10 leden. Afwezig de heeren J. C en T. L. Koorn wegens ongesteldheid en de heeren C. Bosman en mr. A. P. de Lange wegens uitstedigheid. De Voorzitter opent de vergadering, waarna No. 1. de notulen der vorige vergadering gelezen en goed gekeurd worden. 2. Stelt de Voorzitter voor, over te gaan tot het onderzoek der ingekomen geloofsbrieven van den heer A. Conijn Az. Daartoe besloten zijnde, noodigt de Voorzitter de heeren Preijer, Kraakman en Buctiner uit, zich met dat onderzoek te belasten. Nadat deze heeren de vergadering voor eenige oogenblikken verlaten hadden, stellen zij, teruggekeerd zijnde, voor, den beer Conijn als lid van den raad toe te laten. Dienovereenkomstig wordt met algemeene stemmen besloten. Zijn medegedeeld de sedert de vorige vergadering ingekomen stukken. 3. Brief van Ged. Statenhoudende mededeeling dat de minister van binnenl. zaken het voorschotwaarop deze ge meente volgens art. 45 der wet op het lager onderwys over 1886 aanspraak heeft, bepaald heeft op f 11740.50, berekend naar f 39135. Voor kennisgeving aangenomen. 4. Rapport der speciale commissiedie onderzocht heeft eenige door Burg. en Weth. ter onbewoonbaarverklaring voor gedragen woonhuizen. Na dat onderzoek stelt zij voor: a. met 1 Mei 1886 onbewoonbaar te verklaren de volgende perceelen, die wegens slechten staat, van onderhoud, gebrekkige inrichting, geen of slecht drinkwater enz., voor de gezondheid der bewo ners nadeelig en daardoor gevaarlijk voor den openbaren gezond heidstoestand zijnais aan de Laat, wijk D, Nos. 198 en 199, van M. S. Emmering; aan de Oudegracht, wijk D, Ns. 234, 235 en 236, van J. v. Dijk; aan de Ramen, No 26, van de wed. Z. van Teunenbroek geboren Mager, bewoond door L. Bantdit perceel kan weder bewoond wordenzoodra eenige door de commissie aangege ven verbeteringen uitgevoerd zijn; aan de Oudegracht, wijk D, No. 47, van P. G. Geurts en P. G. Keet; aan het Verdronkenoord wijk C, No. 109, van C. Duin aan de Sandersbuurt, wijk D. Nos. 8. 9. 10 en 11, van A. Tjeertes; aan het Zeglis No. 147 van C. J. C. Scharfenstein aan de Kaatsbaan No. 44 van de wed. Holzmuller, geb. ten Broeke. b. te verbieden aan den eigenaar, vruchtgebruiker of be heerder dier gebouwen, die gebouwen te bewonen of te gebrui ken, te verburen of aan anderen ter bewoning of in georuik af te staan; c. te bepalendat dit besluit openbaar zal worden gemaakt bij bekendmaking van Burg. en Weth. in de Alkmaarsche Cou rant en door aanplakking op ïe plaatsenwaar gewoonlijk de gemeentelijke bekendmakingen worden aangeplakt en op de on bewoonbaar verklaarde perceelen zeiven. De commissie is overigens van gevoelendat de perceelen van de wed. Holzmuller aan de Ramen Nos. 19 en 20 en het perceel van de wed. Teunenbroek aan de Ramen No. 27 niet onbewoonbaar verklaard kunnen worden, evenmin de perceelen aan de Oudegraeht wijk D. Nos. 48, 49 en 50 van N. van der Voortna de verbeteringenin den laatsteu tijd aangebracht liet perceel aan de Paardensteeg No. 5 van R. Hofmeester en dat aan de Kaatsbaan No. 43 van E. Schoen, na de toezegging van de eigenaarsdat verschillende verbeteringen aangebracht zullen worden. Door afwezigheid van den bewoner kon het perceel aan de Keetkolk No. L van de wed. Holzmuller nog niet bezocht worden. De commissie verzoekt daarom ten aanzien van dat perceel diligent te worden verklwd e heer Kraakman wenscht bij deze gelegenheid de aandacht van Burg. en Weth. reeds te vestigen op het wenschelijke, dat nog eens nauwkeurig door den gemeen'e-arehitect worde nage gaan de toestand van perceelendie door gemis van privaten, gemis van drinkwater enz. voor den openbaren gezondheidstoe stand gevaarlijk zijn en dus op grond van art. 21 der politie verordening op het bouwen en sloopen vallen in de termen, om onbewoonbaar te worden verklaard. Vooral nu de gelegenheid bestaat, om bewoners van arbeiderswoningen op zoo weinig kostbare wijze van goed drinkwater te voorzien acht hij dezen maatregel hoogst wenscbelijk. De Voorzitter verklaart zich be reiddien wensch op de eerstvolgende vergadering bij Burg. en Weth. ter sprake te brengeD. Ter lezing voor de leden gelegd. 5. Verslag vin de plaatselijke commissie van toezicht op het lager onderwijs omtrent den toestand van dat onderwijs over 1885. Voor kennisgeving aangenomen, zullende voor de leden eenigen tijd ter lezing liggen. 6. Brief van de plaatselijke commissie van toezicht op het lager onderwijs, houdende mededeeling, dat zij met het oog op de steeds toenemende bevolking der gemeente en het gebrek aan ruimtedat zoowel aan de openbare school voor onver mogenden als aan de beide tussobenscholen bestaat, het tot haren plicht acht, den raad in ernstige overweging te geven de stichting eener nieuwe school voor onvermogenden. Voorin- lichtingen verwijst zij naar haar verslag over 1885 terwijl zij een staat overlegtaanwijzende over eenige jaren den loop der bevolking en der schoolbevolking en eene vergelijking van het aantal leeringen der openbare school voor onvermogenden met die cijfers. Bij den tegenwoordigen ongunstigen toestand van den arbeidersstand is bet vooruitzicht hoogst waarschijnlijk, dat de aanvragen om toelating tot de school voor onvermogenden in nog meerdere mate dan tot nu toe zullen stijgen. Zij meent dusin afwachting van een eventueelen schoolbouw, zelfs met kracht op het nemen van tijdelijke maatregelen te moeten aan dringen opdat met 1 Mei a s. in het geven van voldoend lager onderwys geen stoornis worde ondervonden. Uit den overgelegden staat blijkt o a. dat het aantal leer lingen op de openbare en bijzondere scholen geklommen is van 31 Deo. 1870, toen de bevolking 11554 zielen bedroeg van 1462 tot 2052 op 31 Dec. 1885 toen de bevolking 14882 be liep. Het aantal leerlingen op de school voor onvermogenden klom in dien tij! van 370 tot 467. Ter lezing gelegd. 7 tot en met 38. Verzoekscbrilten van J. Schenke, J. Schou ten Jr, C. P. Rijkenberg. C. HartogD. van den Ent, S. H. van DrunenW E. de Jong Jr., P. de Graaf, J. van der MeulenG. M. Honkoop, E J Porck, D Haasbroek, J Jan sen, M. van Gulik, W. Velthu'ys, S. Koster, K. ZuurbierCz., Jan Volkers, C. Eransen, J. van de Poll, H. Engelsman, Johs, Vasbinder, C. ErikkeeK. Amse Johs Schouten, Jan Dam, Johs. Burkunk, Johs. de Raat Az., G. W. van de Pol, E. Stadegaard, Jan Hart en J. Emmerig, om benoemd te worden tot marktmeester der kleine veemarktenin plaats van wijlen E. Jansen. Ter lezing gelegd, om daarop bij de straks aan de orde ko mende benoeming zooveel acht te slaan, als de raad vermeent te benooren. 39. Verzoek van J. Balvers, om vergunning tot het wegne men van een stuk geteerde schutting en tot het daarvoor in de plaats stellen van een rasterwerk naar binnen opendraaiende, dienende tot toegang naar zijne bloemkweekerij aan de Geest. Gesteld in handen van Burg, en Weth. om bericht en raad. 40. Verzoek van mej. A. H Bijleveldom eervol ontslag als le helpster bij het onderwijs in de vrouwelijke handwerken aan de openbare school voor onvermogenden met 1 April a.s. 41. Verzoek van mei. T. Marees, om eervol ontslag als helpster bij het onderwijs in de vrouwelijke handwerken aan de openbare school voor onvermogenden met ultimo Maart a.s. Beide verzoeken onder de bepalingen der verordening inge willigd Zijn in behandeling genomen de volgende voor de leden ter lezing gelegen hebbende stukken. 42. Verzoek van mej. M. Hazelhorst om eervol ontslag als onderwijzeres aan de openbare 2e tusschenschool met 1 Mei a.s. Eervol verleend. De heer Kraakman zou gaarne ziendat bij voorkomende gelegenheid Burg. en Weth de vraag overwogenof het niet wenscbelijk zou zijn, om bij vacaturen liet aantal onderwijzeressen in te krimpen en onderwijzeressen door onderwijzers te ver vangen. Er bestaan tegen de benoeming van te veel onderwij zeressen toch wel eenige bezwaren. De Voorzitter verklaart zich bereiddit punt bij voorkomende gelegenheid ter sprake te brengen, In dit geval moet echter eene onderwijzeres be noemd worden omdat het vak handwerken aan deze school door haar ook onderwezen moet worden. Overigens zijn onder wijzeressen voor de kinderen in de laagste klassen zeer ge schikt voor het onderwijs. 43. Rapport der vaste commissie van financiën op het ver zoek der Holl Maatschappij van Landbouw, om haar ook dit jaar den steun der gemeente niet te onthouden en ten behoeve van hare aanstaande paasehtentoonstelling van rijstieren, melk vee en vet rundvee eene subsidie van f 400 beschikbaar te stellen, op grond dat zij om de ten vorigen jare aangevoerde redenen dit jaar evenmin dien geldelijken steun kan missen als toen en dat juist met bet oog op den moeielijken toestand, dien de veehouder doorleeft, behoud der tentoonstelling ten zeerste gewenscht is. De commissie deelt mede, dat zij eenparig de aangevraagde som van 400 zeer hoog vindt en lie ver gezien had dat de afdeeling middelen beraamd bad, waar door die subsidie verminderd bad kunnen worden. Men verlieze toeh niet uit het oog, dat de gemeente, behalve eene geldelijke bijdrage, bet terrein voor de tentoonstellinghet üoelenveld, en het daarbij benoodigde materiëel kosteloos beschikbaar stelt, terwijl geen marktgeld geheven wordt. Heeft zij geen bezwaar voor te stellen voor dit jaar nog die bijdrage van 400 te verleenen, te voldoen uit den post voor onvoorziene uitgaven op de gemeente-begrooting voor 1886, zij wenscht thans reeds, er op te wijzendat zij geene vrijheid kan vindenhet verleenen van zulk eene belangrijke bijdrage voortdurend te ondersteunen Naar hare meening kan de afdeeling Alkmaar, wanneer zij voor. uit weetdat zij op den duur niet op zulk een aanzienlijke som heeft te rekenen bij tijds maatregelen nemen, om de uitgaven voor dit doel op andere wijze te bestrijden. Aangenomen na eene korte bespreking tusscben de heeren Kraakman die uiteenzettewaarom hij ongaarne uit het rap port der commissie van financiën de gevolgtrekking zou zien gemaakt, dat de afdeeling in volgende jaren niet op den steun van den gemeenteraad zou kunnen rekenen met welk gevoelen hij volstrekt niet instemde en de heer C. W. Bruinvis verklaard haddat het niet in de bedoeling der commissie lag om in het volgend jaar niets te geven, maar dat zij een verminderd cijfer aangevraagd wenschte te zien. Yan Burgemeester en Wethouders. 44. Voorstel om het tarief voor den tol op den Hoever- schelpweg dat tot 31 Maart a.s. goedgekeurd is, op nieuv onveranderd vast te stellen op grond van het feitdat de uit gaven voor den weg aanzienlijk hooger blijven dan de opbrengst van dezea tol. Tegenover een ontvangst van 7*8.64 in 1883, van t 771 25 in 1884 en van t 817.76 in 1885 staat een uitgaaf vsn f 1769 in 1883, van 1828.98 in 1884 en van 1836.21 in 1885. De commissie van financiën verklaart, zich met dit voorstel geheel te kunnen vereenigen. Het tarief onveranderd vastgesteld. 45. Rapport op het verzoek van N. Berger, landman te Heiloo om vergunning tot het leggen van een pomp of buizen in den weg naar de Zandersloot tot afvoer van hemelwater van een aldaar gelegen stuk weiland. Het voorstel strekt, om de vergunning onder de gewone voorwaarden tot wederopzegging toe te verleenen. Aangenomen. 46 Rapport op liet verzoek van H. J. van Eijk en J. van Eijk, timmerlieden alhier, om vergunning tot het leggen van een riool tot afvoer van vuil- en hemelwater uit eenige woon huizen, door hen te bouwen aan eene steeg, die uitkomt op de Gedempte Baansloot, naar bet gemeente-riool aldaar. Het voor stel strekt, om de vergunning tot wederopzegging toe onder de gewone voorwaarden te verleenen. Aangenomen. 47 Rapport op een verzoek van de heeren C. de Groot te Egmond aan Zee, G. E. A van Hall te Amsterdam en H. H. P. de Wit te Rotterdam, om de bij besluit van 20 September 1882 aan de heeren C. de Groot c s. verleende vergunning tot den aanleg van een paardentramweguitgaande van den Lim- merhoek door de stad Alkmaar langs de Laat, de Cboorstraat, achter de Groote kerk om, den Bergerweg naar het station van den spoorweg en naar Egmond aan den Hoef, fcgmond aan Zee, Egmondbinnen, Bergen en Heiloowelke den 20 Sep-

Alkmaarsche Courant | 1886 | | pagina 2