No. 29*. Acht en tachtigste Jaargang. 1886. TWEEDE BLAD. ZONDAG 7 MAART. «el (Bcbcelle. I5tiitculanb fSituieuland. Jugezonben Stukken. Q. N, ALK1AARSCHE COURANT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis, dat P. KOOPMAN, machinist alhier, hun vergunning gevraagdjlheeft tot den verkoop van ster ken drank in het klein in het perceel aan Varnebroek, kadas traal bekend in sectie E onder No. 1311, met 1 April a.s., rooals door den vorigen eigenaar Hendrik Henning daarin verkocht is. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. S Maart 1886. Ue Secretaris, NUHOUT VAN OER VEEN. DUITSCHLAND. Tegen het alcohol-monopolie zijn by den rijksdag omstreeks 5000 adressen ingekomen waaraan de Köln. Zeitung echter weinig waarde hecht. In het rijk zijn 200 000 tappers en deze bunnen zeer gemakkelijk elk 10 hunner begunstigers tot het teekenen van zulk een adres bewegen. Den 4 heeft de minister van financiënde heer von Scholz in den Rijksdag het ontwerp tot invoering van genoemd monopolie toe gelicht. Hij wees op de behoeften der schatkist van het rijk en van de verschillende Staten des rijks op het voorbeeld van FrankrijkEngelandRusland en Amerikawaar honderden miljoenen uit de belasting op het gedistilleerd geput worden. De regeering zou zich tegen wijzigingen in de bijzonderheden van het ontwerp niet verzetten. Hij deed verder opmerken dat de regeering door een monopolie geene groote uit breiding van macht verkreeg het recht van het par lement om gelden toe te staan onverkort bleefalleen belastingverhooging in anderen vorm dan in dien van een monopolie groote bezwaren in had en de econo mische voordeelen van een monopolie onmetelijk waren, zelfs al verminderde het epiritusgebruik met meer dan 20 pet. Hij eindigde met eene opwekking tot weêr- keerige waardeering van meeningen en eendrachtig sa- samenwerken. De woordvoerder van het centrum verklaarde zich tegen het ontwerp, maar wilde het toch naar eene commissie verzonden zien. Die van de vrijzinnige partij (de heer Richter) wilde het ontwerp reeds bij de eerste lezing doen verwerpen. Namens de conservatieven beval de heer von Wedell-Malchow bet ontwerp aan. Den 5 verklaarde de heer Bühl, natrens de nationaal- liberalen dat het ontwerp onaanneembaar wasdoch dat zijne partij tot eene hoogere brandewijn-belasting bereid was. De minister van financiën bestreed de bedenkingen, door de tegenstanders van het monopolie geopperd, en hoopte, dat men tot eene verstandhouding over eene hoogere belasting van den brandewijn zou geraken. De beierscbe gevolmachtigde de heer Lerchenfeld deed uitkomendat Beieren eene vermeerdering der rijksinkomsten noodzakelijk achtte. Het brandewijn-mo nopolie was het beste belastingontwerp. Hij hoopte dat bij invoering van het monopolie in het rijk de te genstanders van den maatregel in Beieren tot ander inzicht zouden komen. De heer Spaniecki verklaarde uit naam der polen dat zijne partij zich hare stem voorbehield totdat de zaak verder gevorderd was. De heer Simonie, namens*'de elzassers het woord voerende achtte het monopolie-ontwerp onaanneem baar. Den 6 voortzetting. ENGELAND. Bij den jaarlijkschen maaltijd der vereeniging tot ondersteuning van noodlijdende bui tenlanders den 4 te Londen gehoudenheeft de heer Waddingon, de fransche gezant, in eene toespraak o. a. gezegddat hij zoowel uit zijn eigen naam als uit dien der traneche republiek kon verklaren, dat Frank rijk, de macht bezittende om zijne belangen en zijn eer te verdedigenin vrede en eendracht met de gnn- scha wereld wenschte te leven. Den 5 zijn 8 mannen als schuldig aan de ongere geldheden vaD 8 Februari door het hof van assises veroordeeld, één tot 5 jaar dwangarbeid, 3 tot 18 maanden en de overigen tot 3 a 12 maanden. FRANKRIJK. Het besluit van den ingenieur te Decazeville om alle groeven te sluiten is door bet be stuur der maatschappij bekrachtigd. Den 6 worden de werkzaamheden over een uitgestrektheid van 4 mijlen gestaakt, terwijl alleen buitenlandsche werklieden in dienst blijven om de vuren te bewaken. De afgevaar digden Buely en Camelinat blijven de mijnwerkers in hun verzet steuneneene poging, om de werklieden aan de smederijen te Firmy te bewegen, den atbeid te Btaken, is mislukt. Kamer. Nadat den 4 besloten was, het voorstel Duchó betreffende de onverwijlde verbanning der prinsen dadelijk te behandelen, werd het bestreden door den heer Lelèvre Pontalisop grond dat de prinsen geen gevaar voor de republiek opleverden. De minister-president de Freycinet verklaardedat de regeering maatregelen tegen de prinsen zou nemen, z>.odra zij reden tot gevaar gaven maar de Kamer zou inbreuk maken op de rechten der uitvoerende macht door de verbauning uit te spreken. De regeering kon dit voorstel dus niet aanvaarden. Het was nu niet bet oogenblik om aan de republiek verlegenheden te bereiden nu zij een tijdperk beieeide, dat men den kritieken leeftijd eener regeering mocht noemen. De heer Clémenceau zou Stemmen voor het voorsteldoor hem een wapen ge noemd tegen de monarchisten die de republiek willen omverwerpen hetzij langs wettigenhetzij langs ge- weldadigen weg. Nadat de minister-president nader geantwoord hadwerd het voorstel Duchó verworpen met 345 tegen 195 stemmen en het bemiddelingsvoorstel van den heer Rivet, om aan de uitvoerende macht de bevoegdheid te geven, tot d:e verbanning over te gasn, wanneer zulks noodzakelijk mocht worden, met 333 tegen 183 stemmen. De heer de Lauessan linkerzijde, merkte toen op, dat aan de beraadslaging toch een uit slag moest worden gegeven waarna met 353 tegen 112 stemmen tot de orde van den dag overgegaan werd nadat de minister president verklaard had zich daarmede te kunnen vereenigen. ITALIË. De Kamer heeft met 242 stemmen eene door de regeering goedgekeurde motie van den heer Mardini aangenomen, waarbij de Kamer verklaarde, dat zij na de verklaringen der regeering tot behau deling van de artikelen der begrooting overging. ZWEDEN. De Eerste Kamer heeft den 4 het wets ontwerp betreffende de rechten op granen met 75 tegen 57 stemmen verworpen. YEREENIGDE STATEN. President Cleveland heeft den 2 aan het congres een boodschap gericht met de tusschen het ministerie en den chineeschen gezant gewisselde stukken betreffende de mishandelingen waaraan de chineezen in den laatsten tijd hebben bloot gestaan. De gezant verlangt schadeloostellingen in geld doch de president geeft nadrukkelijk als zijne meening te kennendat de regeering in dezen niet aansprakel :k is. Overigens laat hij de beslissing in deze zaak aan het Congre3 over. Volgens een later bericht heeft de chineesche ge zant van den gouverneur-generaal van Canton het be richt ontvangen, dal in die stad groote gisting heerschte en de bevolking weerwraak dreigde te nemen. Den 3, des avonds te 11 uren, heeft te Haarlem op het terrein voor de kavallerie-kazerne een huzaar, Leenards genaau d een kameraad, A. van Oirscbot met een revolver doodgeschoten en daarna zich zeiven. De moordenaar was oppasser bij wijlen luitenant L. Vos en als zoodanig in dienst gebleven bij zijne weduwe hem was de dienst opgezegd om gebleken oneerlijk heden. Hij verdacht de meiddat zij hem verraden had en was daarom op wraak bedacht. Deze dienst bode verkeerde met den korporaal der huzaren Kroese. Den 2 was Leenards in verhoor geweest over een in de kazerne gepleegden diefstal. Den 3 des avonds 10 uren wacbtte hij de meid in de Frans Hahstraat op zoodra zij kwamwilde hij haar mishandelen waarop zij vluchtte. Daarop viel hij Kroese aan en stompte hem in het aangezicht. Kroese vluchtte in bet huis van Mevrouw Vos, dat hij later door de achterdeur verliet. In de kazerne gekomen, deelde hij het gebeurde mede, waarop de kommandant eer wacht eene patrouille uitzond. Leenards ging gewillig met haar mededoch op het terrein voor de kazerne haalde hij eensklaps uit zijne kleeren een revolver, door oplichting verkregen bij een geweermaker te Haarlem en schoot den genoemden huzaar die naast hem liep en daarna zich zeiven dood. Gewone en buitengewone uitgaven, door den heer G. M. Boissevain te Amsterdam, is de t'tel eener dezer dagen bij P. N. van Kampen Zoon aldaar verschenen vlugschrift (prijs 0,90), dat, nu zoovele pennen in beweging gebracht en zoovele plannen aangegeven worden om het verbroken even wicht in 's lands geldmiddelen te herstellen zeer ze ker veler aandacht verdient. Ware in de dagen van voorspoed die gedurende eenigen tijd in ons land be staan hebben, het onderscheid tusschen gewone en buitengewone uitgaven beter in het oog ge houden en had de regeeriDg in het algemeen bij de volksvertegenwoordiging krachtiger aangedrongen op vermeerdering van de inkomsten toen de gewone uit gaven de gewone inkomsten overtroffen in plaats van leening op leening te stapelenzooals het lid der Tweede Kamer Blussé zich uitdrukte, om uit de op brengst daarvan het tekort op de gewone uitgaven te dekkende noodzakelijkheid om nieuwe middelen van inkomst in te voeren zou niet zoo dringend zijn als zij in den laatsten tijd geweest is. Het is altijd een zeer verleidelijk middel voor een min. v. financiën, om eenige uitgaven onder de buitengewone te rangschikken en ze door buitengewone middelen namelijk leening, te ver effenen. In dit vlugschrift wordt voor hen, die tijd noch gelegenheid hebben, om kennis te nemen van het in de Tweede Kamer verhandelde, een niet al te uitvoerig overzicht gegeven van hetgeen in de laatste jaren op dit gebied in de Kamer is gebeurdaan het eiiide waarvan de schrijver als rijn gevoelen uitspreekt, hoe sedert het aftreden van den minister Gieiehman de Staten Generaal in den tegenwoordigen min. v. finan ciën den beer Bloem voor het eerst weder een mi nister gevonden hebben die aanstonds duide- lijkzijnezienswijze omtrent den finan- eiëelen toestand deed kennen en tevens er voor zorgde, dat onverwjjld eene re geling plaats vond, met zijne zienswijze overeenkomende, al voegt hij er dan ook da delijk bijdat zijne oplossing lijnrecht staat tegenover die, door minister Gieiehman beoogd. Hij bestrijdt daarna echter uitvoerig do meeningen van dien minister omtrent hetgeen waarvoor geleend mag worden. Aan bet slot van zijn betoog zegt hjj, dat het in ieder geval moet vaststaan, dat men zich voor- neme, van geen financieel beheer meer te willen weten, „dat schulden cp schulden stapelt ter vermijding der noodige belastingheffing waardoor tijdelijk een bedriegelijke schijn wordt veroorzaakt van meer welvaart dan in werkelijkheid bestaatmaar wezenlijk verarming des volks ontstaat tn aan de duurzame welvaart onberekenbare schade wordt aangebracht" Tevens doet hij zich kennen als voorstander van het gevoe len om met krachtige hand de geregelde aflossing onzer oude staatsschuld te ondernemen. Komt de thans aanhan gige conversie der 4 pCc. schuld tot stand, dan zou hij de daardoor te verkrijgen rentebesparing tot het in het leven roepen dier aflossing willen aanwenden. Zoodoende zou een grootsch en bij uitnemendheid nuttig doel be reikt kunnen worden, zonder dat daartoe eenige meer dere belasting der algemeene nijverheid in den laude noodig zou wezen. Aau bet slot wordt als bijlage een staat gevoegd be treffende de voorziening in de uitgaven voor de vol tooiing van het vesting stelselnadat vooraf nog be handeld is de vraag, of het wenschelijk is, de begroo ting in tweeën te splitsente weten eene begroo ting van gewone en eene van buitengewone uitgaven en middelen. Doet hij zich als tegenstander daarvan kennenin dit deel zijner brochure haalt hij tevens eenige gedeelten aan uit de redevoeringen van den be kenden franschen financier Henri Germain in de ka mer van afgevaardigden tegen dat stelsel. De Lzing van dit vlugschrift kunnen wij aan hen, die belang stellen in den toestand van 's lands geldmid delen, zeer aanbevelen. EEN STADSBELANG. Het zou toch zonde en jammer zijn indien de ver melding van de jongste Toonkunstuitvoering in onze plaatselijke bladen zich bleef bepalen bij bet waardee- rend uitvoeriger verslag in de Nieuwe Noordhollandsche Couranten de in aantal regels veel geringer maar in scherpte van omschrijving dat- terecht prijzend- op stel te boven gaande meêJneling in het „stadsnieuws" van 28 j. 1. harer oudere zuster. Reeds op zich zelve genomen was die uitvoering van Haydns Jabreszeiteu te meesterlijk dan dat ze niet iets waardig zou zijn boven een korte aanstipping, of zelfs eene dio verdiende loftuitingen bevattemaar toch ïieb tot algemeenheden bepaalde. De N. N. H heeft op goeden grond de solisten ge- prezen. Meêsleepend was de niet sleehts correcte maar bovendien fijngevoelde voordracht van mej. J. D., en niet gering te achten hare rust en zekerheid. De solo-bas C. W D. hield met zijn klankrijke Btem en haar meesterlijke beheerscbing zijn treffelijken naam op. Verdienstelijk was der Dritte im Bundede fijn beschaafde tenorsolist L. H. S., met zijn van geen minder goede scbo >1 getuigende, edele metbode. Doch betoekene het ook véél, en zelfs zéér véél, over de welwillende medewerking van zülke solisten te kun nen beschikken: voor goede uitvoeringen, als de ge noemde wordt iets méér gevorderd dan dit-alléén. De meeste hoorders van een tooDschepping als dit oratorium vermoeden in den regel weinig hoevele moeilijkheden er aan verbonden zijn haar terug te geven zóó als ze dat mag vorderen en daartoe haar in den waren zin des woords „goed te verstaan." Toch is het ontegenzeggelijk dat dit schoone werk vol is van voetangels en klemmen. In de koormassaas niet minder dan in de soli. Des gelijks in de begeleiding. Zoo beeft het dan recht op breedere herinnering hoe u'tnemend, ten opzichte van laatstgenoemde, de Am- sterdamscbe Orkestvereeniging zich heeft gekweten altijd,- overal,- maar waarlijk niet het minst in aller lastigste passages, welke uitvoerig te mogen aanwijzen een genot zou zijn. Behoeft er echter geringere lof te worden gegeven aan het „koor"? Iu geen enkel opzicht Zóó als dAt bij deze gelegenheid zijn plicht deed, zou het voor geen ander behoeven uit den weg te gaan. In grootere plaatsen moge men trotscher massaas bijeen kunnen brengen. Maar is het in het „aantal" gelegen? Ofwel in de „hoedanigheid"? Deze vraag vordert eigenlijk geen andwoord. Dooh luidt dat zóóals het behoort te luidendan mag er veilig op worden gewezen hoe dit koor niet slechts blijk gaf van degelijke en grondige studie, maar tevens, als de begeleidinguitblonk door vastheidfrisch- heid zuiverheid en over het algemeen zelfs „rijkdom" van toon door wat men de „kleur" eener uitvoe ring mag noemen. Geon wierookzwaaijerij hebben bovenstaande regelen ten doel. Voor wie zich werkelijk verdienstelijk ma ken is het genoeg zelveu te weten d a t ze dit doen. Maar blijve daarom ophef uitgesloten, en zelfs het afda len in bijzonderheden niet vergeten worde door Alkmaars ingezetenen wat ze bezitten in hun Aldeeling van de Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst; en wenschelijk was het misschien, onder den indruk van dezen nieuwen triumf der door Koerman zoo meester lijk geleide Zangvereeniginger de aandacht op te vestigen dat de Afdeeling waartoe ze behoort, in het maatschappelijk jaar 1 Sept. 86 31 Aug. 87., haar 12Mijarig bestaan, baar koperen feest zal beleveD.

Alkmaarsche Courant | 1886 | | pagina 5