De Andere. No. 30. Acht en tachtigste Jaargang. WOENSDAG 10 MAAltT. oist. Prijs der gewone Advertentiën; ©fficieel ©cbeclte. 84 B K IIJ M T 1<: J&iutcai iiuD. ALKMARSCHE COUR ANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs par 8 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, De 3 nummers f 0-08. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HEBMs. COS- TEB ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen naar aanleiding van het 2e lid van art. 35 der wet van 4 Juli 1850 (Staatsblad Mo. 37) tij deze ter algemeer.e kennis, dat bij de herziening der lijsten, aanwijzende de per sonen, die bevoegd zijn tot bet, kiezen van leden voor de Tweede Kamer der Staten-Generaalde Provinciale Staten en den Ge meenteraad, de namen der volgende personen wegens het verlie ten van een of meer der gevorderde vereischten ol uithoofde van overlijden daarop zijn geschraptals A. Wegens het verliezen van een op meer der ge- torderde VEREISCHTEN 1. foor de Tweede Kamer der Staten-Generaal en de Provinciale Staten W. Alfrink, Jan Bakker, J. BakkumR. J. Berkhout, P. Bleij G. BoerseuA. van Dam C. DekkerB. Du- mansM. L. van GemertJ. Hamburger, S. E Ham burger, I. Harder, P. Helder Kz.. J. Hoff, J. Holman, J. van der Kaay, I. Keesje, G. ten Kleij, N. A. Kloet, H. B. Knuppel, J. Kuijs, Mr. A. van Lier, S. Manbeim P. R. Meutz, J. van der Meulen, C. Moerbeek, W. Mooij, A. Oortmeiier, E. van Reijen K. Ruiter, C. A. J. Schroder, J. Bakker Schut, Jb Smit, A. J. P. van StnjenP. IJ. Twisk Jb. Tol, P. van der Veen, W. H. van Weede, J. B. Westen, H. Wit en W. H. van Wijngaarden. 2. Voor den Gemeenteraad W. Alfrink, J. Amman, Jan Bakker, J. Bakkum. J. R. van Beek, G J. van den Berg, R. J. Berkhout, G. Boersen, Jan Boom, C. van den Brink, A. Bruin, J. Bruntiuk, J. Buijs K. Bijl, C. Carbaat, P. H van Daallioff, A. van Dam, C Dek ker, J. J. Delver, W. G. van Driesten, B. Dumans, A. Einwachter, Jobs. Geels, K. Gelder, M. L. van Gemert, P. van de Graaf, C. van Graft C. Groot, J. Hamburger, S. E. Hamburger, M. Hardorff, P. Heddes, P. Helder Kz., D. Hildering, G. M. Hondius, D. Hoogeveen, D. in 't Hout, B. E. Huijberts, J. Huijbers, G. L. Hutter, I. Keesje, G. ten Kleij, P. Klinkert, N. A. Kloet, H B. Knuppel, Jobs. Koopman, K. Koster, J. Kroon, J. Kuijs, Mr A. van Lier, H. S. LoranP. R. Mentz, C. Moerbeek, K Olij EzC. van der Oord Cz A Oorlmeijer, H. T. Pastoor, A. Pieterse, W. Portegiis, li. Scbrieken, C. A. J. Schroder, J Bakker Schut, HT~D. Scbwarzer, A. W. J. van der Steen, A. J. P. van Strijen P. van der Veen, H. Velleman, Jan Visser, R. W. Vlaming, Jobs. van der Wal, C. de Waij en J.van der W issel. B. Wegens overlijden: J. W. van Amerongen Jb. Blom, H. Bots, H. J. Conijn J. Dekker, Mr. W. Timmer Eckelboom P. van der Gulik, J. Hobbelman, Albt. de Jong, C. de Jong, C. Jonker, J. M. Koopman, C. Kramer, D. Logeman J. Bens, H. M. Scheepers, T. C. Serré, H. Storm, K. M. E. van Strijen en C. de Veer. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 9 Maart 1886. De Secretaris, NUHOUT van der VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen bij deze ter kennis van de ingezetenendat de lijsten, aanwijzende de personen die bevoegd zijn tot liet. kiezen van leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, van de Pro vinciale Staten en van den Gemeenteraad, zijn vastgesteld, aan geplakt en van heden af, gedurende veertien dagen op de DOOR W. HEIMBURG. 1) „Voor mevrouw zeide het dienstmeisje en over- handigde aan mijne grootmoeder, mevrouw ton Wertbern, eenen brief. De oude dame, die, aanhoudend het hoofd op en neer bewegende zat te breien, werd daardoor aan bare droomen onttrokken, hield met baar werk op, bracht de voor bet voorhoofd geschoven bril voor de oogen en bestudeerde het adres. Het was stil in de kamerzoo onaangenaam stil als dit slechts het geval kan zijn na dagen van de grootste smart, na wreede slagen van het noodlot; sedert twee weken was nauwelijks een woord gesproken, dat niet bepaald noodzakelijk was Nu schrikte ik bijna, toen de oude vrouw met zulk eene krachtige stem tot mij zeide: „Tone „Lieve grootmama 'f' „Roep Lotje eens I" Ik stond op en ging naar de zijkamer. Daar was ons zoogenaamd boudoirdaar stonden de meubelen mijner overleden moeder, mijne bloemen Lotje's piano en schildersezel en een zacht tapijt bedekte den vloer. „Lotje?" vroeg ik, toen ik baar niet dadelijk zat< zij richtte zich van de sopha op en zag mij aan met roodgeweende oogen welker glans alle tranen echter niet hadden kunnen verduisteren. „Wat moet ge van me?" vroeg zij met aar helder, eigenaardig klankrijk orgaan en schudde de lange vlech ten naar achteren. „Is er visite?" „Neen, Lotje, grootmama wil met ons praten." Zij zuchtte en ging met mij mede; wij kwamen samen secretarie dezer gemeente, van des voormiddags 10 tot des na middags 2 ure voor een ieder ter inzage gelegdterwijl zij die zich ten onrechte daarop niet geplaatst vinden of vermeenen mochtendat anderen daarop ten onrechte zijn gebracht, worden uitgenoodigdhunne bezwaren bij ongezegeld verzoekschrift, door de noodige bewijsstukken gestaafd, binnen veertien dagen na heden aan den Gemeenteraad in te dienen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 9 Maart 1886. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. NATIONALE MILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis: vi j «-.ï dat ter gemeente-secretarie in den loop dezer maand aanvraag kan worden gedaan door lotelingen van deze gemeentelich ting 1886om bij de zeemilitie te worden ingelijfd. De voordeelen, aan dezen dienst verbondenzijn vermeld in de daartoe aangeplakte openbare kennisgeving. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 9 Maart 1886. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. BELGIE. De oud minister Malou heeft zijn ont slag genomen als lid der Kamer en zich kandidaat gesield voor lid van den Senaat te St. Ntcolaas, voor welk district hij vroeger ook als senaats id heelt gezeten. DU1TSCHLAND. Rijksdag. Den 6 sprak de staatssecre- tar.s von Hötticber namens prins Bismarck leedwezen uit, dat bij door gezondheidsredenen (rbumatiek) verbinderdwas de beraadslaging bijtewuneu. ilij hoopte eotiter eventueel m de commissie en bij eeue tweede leziug de gronden uiteen te zetten, die hem tot de indiening van bet mono polie-voorstel geleid hadden. Hij bad spreker verder ge- maetitigd te verklaren dat hij tegenover het voorstel met vau meemug veranderd was en dat daaromtrent in omloop zijude geruchten volkomen uit de luent gegrepeu waren. Tea slotte sprak hij de hoop uit aat int aantal voorstanders van dit monopolie bij de verdere beraadslaging mocht aangroeien opdat bet ontwerp ten slotte toen tot wet werd erheveu. Aan bet einde der zitting werd het voorstel naar eene commissie van 28 leden verzunden In den loop der beraadslaging weerlegde de minister van financiën von Scholz nog maals de bedenkingen tegen het ontwerp geopperd. Hij verzekerde, dat de regeermg mets zou verzuimen, om der commissie te g moet te komen en hoopte nog steeds, dat overeenstemming mocht worden bereikt. ENGELAND. De heer Churchill heeft in eene te Manchester uitgesproken rede den heer Gladstone de verpersoonlijkte inounsekwentie genoemd. Daardoor hadden de algemeene verkiezingen onder valsche leuzen piaats gevonden. Hij deed een krachtig beroep op de gematigde liberalen om zicb by de conservatieven aan te siuileu. by de oude dame. Zy keek ons eerst een poosje kom mervol over bare brilleglazen aantoen slak zy mij den biiet toe. „Voorlezen Tone!' zeide zij kortaf. „Vau wie?" vroeg Lotje. Wachl je beurt ai, prinsesje!" luidde hetantwoord „Ga bier zitten klonk bet oumiddelyk daarop. Lotje bad eene beweging gemaakt, aisul zij vluc ten wilde; zij ging eebter gehoorzaam op den naasten stoel zitten en hield de handen gevouwen op baar rouwkleed. Zij zaj er zeer berustend uit, maar ik kende bet verraderlijk trillen harer fijne neusvleugels maar al te goed. Ik begon te lozen „Beste mevrouw von Wertbern Uw lieve brief beeft mij erg doen schrikken en geheel van streek gebracht. Wat is de menscb moest ik mij zelf afvragen dat hij het hootd zoo hoog draagt en zich zoo groot acht? Een klein toeval en uit ib het met alle pracht en heerlijkheid Ach, goede Wer tbern, het valt hard, een menscb te moeten zien sterven, maar bet hardstwanneer het een eigen kind is dat God tot zich roept. En daarom druk ik u in gedachten de hand en zegdat ik met u gevoel en met u treur over uwen zoon. Ik heb er ook drie moeten afstaan, drie groote flinke jongens maar, stil daarvan, lieve Wertbern. Gij zjjt er nog erger aan toe; bet waa uw eenigstei Wat gij verder nog geschreven hebt, daarop wil ik u dadelijk antwoorden. Het woont hier heel goed, duur is het niet. Er zijn woningen genoegbet zijn wel geen berlynscbe huizen in den geheimraadswjjk maar lief en gezellig. Mijn Erits heeft uitgerekend, dat gij met betgeen gij te verteren hebt, bier als eene vorstin leven kuDt. In ieder geval hier beter dan in de resi dentie. Het zijn toch duizend gulden en dat voor drie dames! Wanneer nu de jonge meisjes iets in het huis houden doen en gij stelt u met ééne meid tevreden dan beboete gij u geen zorgen in het hoofd te balen. Wat ons betreft, wij zullen u gaarne met raad en daad bijstaan. Ik weet ook eene nette woniDg bij ons in de Den 7 werd te Manchester eene bijeenkomst van sociaal- demokratieche vereenigingen aangekondigd. Er namen ongeveer 5000 personen aan deel. De gehouden rede voeringen kenmerkten zich door kalmte en gematigdheid. Voorstellen werden aangenomen om bij de regeering aan te dringen op het verschaffen van werk aan de noodlijdenden tegen een ioontoereikend voor hunne behoeften. Men ging daarna bedaard uiteen. De door de socialistische hoofden den 7 belegde openbare vergadering op bet plein van Clerkenwell in de noordelijke wijk van Londen, liep zeer rustig af. Eenige honderden menschen luisterden naar de rede voeringen zonder eenige drukte te maken. Minister Gladstone moet tengevolge van verkoudheid zijne kamer houden het ministerie vergaderde den 8 te zijnen huize. Lagerhuis. Den 4 werd beraadslaagd over het voorstelingediend door den heer Holmesin een vorig nummer medegedeeld. Minister Gladstone be toogde in den loop der beraadslaging nogmaalsdat het vraagstuk der maatschappelijke orde zoo nauw met dat der regeling van het grondbezit en het toekomstig bestuur van Ierland was verbonden, dat een afzonderlijke oplossing onmogelijk zou blijken. De regeering wilde geene verbetering der maatschappelijke orde door middel van repressieve vetten doch door maatregelen, welke de regeling der twee laatstgenoemde vraagstukken ten doel hadden. De heer Churchill achtte noodig het land opmerkzaam te maken op een dreigend gevaar. Er waren in Ierland twee regeeringen, die der nationa listen en die der Koningin en de laatste was onmachtig. De nationalis en waren thans rustig, maar de strijd zou weder beginnen zoo de regeeringsvoorstellen hen niet bevredigden en dan st'md een strijd op leven en dood tot herstel der orde te^^wachten. Een door de regeering besteden voorstel tot verdaging der beraad slaging werd met 361 tegen 204 stemmen en daarna bet voorstel Holmes zonder hoofdelijke stemming ver worpen. De wet tot het toekennen van schadever goeding aan de slachtoffers der laatste ongeregeldheden te Londen werd bij tweede lezing met 106 tegen 79 temmen aangenomen. De heer Labouchère ontwikkelde den 5 eene motie, waarin verklaard werd dat het erfelijk pairschap (lidmaatschap van het hoogerhuis) onvereenigbaa' was met de beginselen van het vertegenwoordigend .egee- ringsstelsel. Minister Gladstone bestreed dit voorstelals van te ingrijpenden aard. Eene hervorming van het hooger huis werd algemeen noodzakelijk geacht, maar de op heffing van het beginsel der erfelijkheid was niet te rechtvaardigen. Door de aanneming van zulk eene motie, mocht de toekomstige regeling van dit belangrijk vraagstuk niet aan banden worden gelegd. De motie werd daarop met 202 tegen 166 stemmen verworpen. Bij tweede lezing werd het wetsontwerp aangenomen voorschrijvende, dat paling uitgesloten ia van de buurt en wanneer gij met uwe kleindochters komt, dan komt gij eerst bij ons. Het is lang geleden, dat wij elkander het laatst heb ben gezien 1 Toen waart, gij nog de ziel het middel punt van ons gezellig kringetje en ik eene jonge levens lustige vrouw toen leefde mijn goede man nog en de jongens waren klein en bij het oogstfeest op Borstelde dansten wij op den dorschvloer. Nu zijn de bladeren van de hoornen gevallen, goede mevrouw von Wertbern, eD de zwaluwen weggetrokken Borrelde is in vreemde handen en de jonge levenslustige olficier, die toen zoo dapper met ons danste dood en zijne dochters staan als weezen vo -r u. Maar Hier brak de brief af en het slot verried dat de schrijfster tranen had gestort„Fnts en ik groeten u hartelijk. Als steeds uwe u hartelijk toegenegen Frederika R." Toen kwam nog een postscriptum „De woning, die ik bedoel kost honderd en tien gulden in bet jaar." „Dat zou goed zijn knikte grootmoeder na eene lange pauze „Ga aan de schrijftafel zitten, Tone, en schrijf, dat zij de woning maar buten moet en bedank haar voor haar vriendelijke inlichting." „Wie?" stamelde ik verschrikt en wij zagen beiden in greote spanning in het oude gelaa: dat zoo kalm weder op het zacl.t kletterend breiwerk keek. „Aan mevrouw Roden." „Te?" „Te Rotenberg." „Zullen wij daarheen gaan, grootmama vorschte ik. „Ja met October." Zy liet haar werk weder rusten ec zag nu eens mij, dan Lotje aan. Het schoone meisje zag donkerrood en hare lippen drukten vast de punt van den vochtigen zakdoek dien zij samengefrommeld in de hand hield. „Hier blijven kunnen wij niet zeide de oude vrouw zacht„deze woning kost juist zooveel als wij voortaan jaarlijks te verteren zullen hebben. Met je vader ver- loort gij ook het onbezorgde leven en het laatBte rest ja

Alkmaarsche Courant | 1886 | | pagina 1