Ëinntnlanö. bepalingvoor andere riviervisch bestaande, betreffende het sluiten ran den viscbtijd gedurende drie maanden. Verder werd met 199 tegen 34 stemmen goedge keurd de overeenkomst met de Eastern en braiiliaanscbe onderzeesche telegraafmaatscbappijen, ten doel hebbende het leggen eener telegraafkabel tnsscben St. Vincent en het eiland St. JagoBathurstde westkust van AfrikaSierra LeonaAccraLagos en de monden van den Niger. De heer Bryce onder-secretaris voor buitenlandsche zaken, verklaarde den 8, dat Duitscbland toegestemd heeft in het zenden van een gevolmachtigde naar de conferentie te's Gravenhage over den brandewijnhandel op de Noordzee. De regeering onderhandelde thans met het nederlandsche kabinet en twijfelde niet aan de spoedige bijeenroeping der conferentie. Hij deelde verder mededat aan de zuidoostelijke grenzen van Rumelië een tolcordon was getrokken waar een uitvoerrecht van 1% pet. der waa-de op rundvee en schapen werd gehevenin strijd met de grondwettelijke bepalingen en met het berlijnsche ver drag. De mogendheden onderhandelden daarover. Intusschen kon men zeker zijn, dat tot aan het treffen eener schikking geen rechtaan de oostrumelisch-turksche grenzen zou geheven worden. Na eene beraadslaging van zeven uren is het wets ontwerp betreffende het kleine grondbezit der boeren in Schotland, zonder hootdelijke stemming, voor de tweede maal gelezen. FRANKRIJK. Te Levallais-Perret woont eene vrouw van 75 jaren die geregeld eiken dag in eene schamele bleeding te Parijs kwam bedelen en aan vaste huizen giften ophaalde. Door een toeval kwam dezer dagen aan het lichtdat deze vrouwbehalve 30 huizen samen geschat op f 250.000nog al eenige effecten bezat. Do zaak is niet aangegeven door een barer vaste weldoenersdie haar betrapt had, op hare stellige belofte van niet meer te zullen bedelen en op hare toe zegging om f 500 te zullen schenken ten behoeve van de armen harer woonplaats. Op het einde der beurs loste iemand den 5 in de binneogalerij eenige schoten op het beurspubliek, waar door een persoon zeer licht gekwetst werd, nadat hij vooraf een flesch met bijtend vocht bad neergeworpen. De dader weigerde aanvankelijk zijn naam te noemen hij noemde zich een anarchist, die de kapitalisten wilde straffendaar zij bet volk exploiteeran. Later is ge blekendat hij Galiot heette, 27 jaren oud, transchman van geboorte, boekdrukker en cbemist, doch eenigen tijd zonder werk was. In 1879 is hij wegens het vervaar digen van valsche munt tot 8 jaar opsluiting veroor deeld en in October 1.1. was hij uit de gevangenis ont slagen. De Senaat heelt het verdrag met Madagascar be krachtigd. De gemeenteraad van Parijs heeft den 5 f 1250 geweigerd voor de feestviering ter gedachtenis van den beroemden geleerde Aragodoch f 5000 toegestaan tot leniging der ellende onder de werkstakers te Deca- zeville. °Deze som zou ter beschikking van den burge meester dier gemeente gesteld worden om den nood van de inwoners zijner gemeente die onder de werk staking iu de mijnen leden te lenigen. Een voorstel, dat tot strekking had om uitdrukkelijk partij te kiezen vóór de werkstakers en tegen het bestuur der maat schappij en de overheid, werd met 48 tegen 12 stemmen verworpen. BULGARIJE. Aan de serviërs die tengevolge van den oorlog over de grenzen gezet waren, is vergund in het rijk terug te keeren. De Vorst gaf bevel de troepen naar huis te zenden. NOORWEGEN. De Tweede Kamer heeft met 105 tegen 99 Btemmen het voorstel aangenomen tot het heffen van een invoerrecht van 2 kroonen per 100 pond rogge tarwe maïsnoten en boonen. van zijn vermogen nam Hans in den vorm van met moeite betaalde wiesels en rekeningen mede naar Amerika. Gij zult je echter ook weten te schikken hoop ik en mij het harde lot helpen dragen dat mij aan den rand van het graf nog getroffen heeft. Ook gij prinsesje niet waar Geef mij de hand." Het meisje was opgestaan legde een oogenblik hare hand in de dorre rechterhand der spreekster rukte zich toen haastig los en ging de kamer uit. Uit de zijkamer drong een korte kreet doordie hall als lachen half als snikken klonk. Ik zat aan de schrijf tafel en hield de trillende pen boven het papier het wilde mij niet recht gelukken, aan die onbekende mevrouw Roder te schrijven naar die onbekende plaats, waarheen het nood'.ot ons brengen wilde en waarvan ik verder niets wist, dan dat in de nabijheid er van Borsfelde ligt, het voormalige familiegoed der Werthern's, dat reeds vele jaren geleden door een reeks van on gelukkige omstandigheden in andere handen was over- gegaan. u r Toen ik eindelijk klaar was en grootmoeder den brief gaf, om dien door te lezen, zag de oude vrouw be kommerd naar mij op. Ik heb nooit weder een paar zulke verstandige oude vrouwenoogen gezienwel is waar ontbrak er ieder spoor van zachtheid aan en ik zag er nooit eenen vochtigen glans in. Zelfs op den dag der begrafenis mijns vadersharen eenigen zoon had zij geen traan gelaten. En toch zag ik gaarne in die heldere oogen men moest er vertrouwen in krijgen, er spiegelde zich een geheel menschenleven in af voorbijgegaan in de meest nauwgezette plichtsvervulling en streng, klaar, beslist was de uitdrukking er van, zooals vrouwen die krijgendie in baren echtgenoot slechts een groot kind hebben enin plaats van eenen steun te vinden, genoodzaakt zijn, onder eeuwige zorg en onrust over hem te waken opdat alles in orde blyvehet huisde huishoudingde kinderen. Mijn grootvader was zulk een kind geweestlichtzinnig heftig tot razernij toe en doodgoed. Dat lag zoo in den aard der Werthern's. SPANJE. Den 2 is de voornaamste aanvoerder der opstandelingen te Carthagena, overeenkomstig het vonnis van den krijgsraad met den kogel gestraft. Hij had het bevel gegeven om te schieten op den reeds over leden generaal Tajardo. De berichtgever der eDgelsche Times te Madrid schrijft dat deze geheele opstand het werk is geweest van verachtelijke beursspeculanten te Londen en Parijs. VEREENIGDE STATEN. Den 4 staakten de be ambten der tramwegmaatschappijen te Nieuw-York het werk omdat hun loonsverbooging geweigerd was. Toen de werkstakers door anderen vervangen werden, ontstonden ernstige ongeregeldheden door bet opwerpen van versperringen werd het verkeer onmogelijk gemaakt, zoodat de dienst gestaakt en de orde door de politie hersteld moest worden. Den 5 wilden de maatschap pijen de loonsverbooging toestaan doch toen eischten de werkstakers bovendien het ontslag van drie of vier directeurs ST ATEN-GEN ER AAL Tweede Kamer. Wet op het gevangeniswezen. Art. 8 luidende „De veroordeelden in de strafgevangenissen en in de buizen van bewaring ontvangen in den regel gedurende de eerste twee etmalen van bun straftijd niets anders dan water en brood", werd den 4 met 46 tegen 15 stemmen, na kracbiige ver dediging door den minister van justitie, a ngenomen, na verwerping met 3d tegen 28 stemmen van een amendement Mackayom die voeding ook toe te passen op ben, die celstraf verkiezendocb uit te zonderen hendie na geneeskundig onderzoek daarvoor ongeschikt blijken te zijn en met 49 tegen tegen 9 stemmen van een amendement van Hennep, die dit stel sel alleen wilde toepassen op de tot 3 dagen of minder veroor deelden tot hechtenis in gemeenschap. De heer Beidt achtte deze strafverzwaring hoogst onbillijk voor mingegoeden, die de boete met kunnen betalen en de subsidiaire gevangenisstraf dus moeten ondergaan. Bij zou voor die gevangeuen de gewone voedmg willen aannemen. De heer Lobman wees den heer Beidt er op, dat in de door hem bedoelde ongelijkheid voor mingegoeden voorzien was door iu hel strafwetboek het minimum der boete op politie- overtredingen te bepalen op t 0,5U. De mindere man zal dus tot U,5U veroordeeld worden legeu meergegoeden tot 5, als compensatie voor één dag subsidiair. Die boete van 0,50 kan de mingegoede wel voldoen. Op art. 9bepalendedat de pistole alleen bestaat in de hui zen van bewaring en in céne strafgevangenis stelden de beeren Lobman en v. d. Kaay voor, in ééne strafgevangenis weg te laten. Dit door den beer de Vos van Steenwijk en den mi nister bestreden amendement werd aangenomen met 38 tegen 23 stemmen. De artikelen 1Ü, 11 en 12 werden goedgekeurd. Art. L3, verplichte buisdienst voorschrijvende voor veroordeelden in buizen van bewaring, werd verworpen met 36 tegen 27 stem men. In art. 14 werd bet woord cantinengeld op voorstel van den heer de Vos van Steenwijk vervangen door bet bol- landscbe woord zakgeld. Bet voorstel van de beeren van Gennep c. s., om een nieuw artikel op te nemen, bepalendedat in de gevangenissen en rijks werkinrichtingen gelegenheid wordt gegeven om gods dienstonderwijs te ontvangen,werd door deu minister overgenomen. Op art. 19, inhoudende, behoudens uitdrukkelijke vrijstelling nemen de gevangenen en verpleegden aan de godsdienstoele ningendie te bunnen beaoeve gebonden worden, deel, stelde de beer de Vos van Steenwijk eene toevoeging voor dat die vrijstelling steeds zon worden verleend, wanneer ze op grond van gemoedsbezwaren gevraagd werd. Dit door de beeren van Gennep, van Wassenaer, bchaepman en de Beaufort bestreden amendementwaarvoor de beeren Donner en Lobman verklaarden te zullen stemmen werd verworpen met 27 tegen 26 stemmenbet artikel werd aangenomen uiet 34 tegen 15 stemmen. Den 5 werd bij tie algemeene beraadslaging over den vijfden titel tucht uitvoerig behandeld de vraag, of kromsluiting in de boeien voor ten hoogste veertien dagen iu de gevangenis als disciplinaire straf wenschelijk is. Werden lijfstraffen aan de eene zijde als middel tot hand having van orde noodzake.ijk geacht door de beeren van den B i e s e n, met een beroep op de ondervinding in Engeland, II e n g e r s op grond van zijne ervaring als lid der commissie van beheer over de gevangenis te LeeuwardenLobman met een beroep op bet woord der Heilige Schrift en den minister van justitie, aan de andere zijde werden zij bestreden door de heeren van Gennep, de Meijier met een beroep „Het is goedTone. Zeg mij nu eenshoe denkt gij over ons plan „Mij is alles goed", gaf ik ten antwoord, ten hoogste verwonderdzoo zelden in mijn leven werd mijne meening gevraagd. „Goed gij zijt verstandiger dan Lotje. Het is bare schuld wel nietdat zij tegen alles in opstand komt zij beeft het van hare moederdie was zulk een dwarshoofd." Lotje was eene halve zuster van mijHuns, 2 jaren ouder dan zij haar volle broeder. Ik de oudste der zustershad mijne moeder niet gekend zij stierf reeds bij mijne geboorte. En nauwelijks anderhalf jaar later trouwde mijn vader voor de tweede maal. „Zij is eerst achttien jaargrootmoeder", veront schuldigde ik het meisje. „En gij zijt reeds een oud vrouwtje, niet waar vroeg de oude vrouw „vier en twintig is ook reeds een heele leeftijd „Maar ik ken de wereld die Lotje nu verlaten moot, nu die juist zoo verlokkend vóór haar ligt." „Het is zeker hard bevestigde grootmoeder en keek de stille deftige straat in waarin onze woning lag. „Maar", voegde zij er als in gedachten verzonken bij „het is het ergste nog niet. Het is veel erger hier te zitten en gebrek te lijden onder de oogen van hendie ons eens in betere dagen gekend hebben. Er zijn nog veel erger dingen Wanneer men zoo oud geworden is als ik, weet men dat maar al te goed Zy knikte stil voor zich heen. „Wie moet, beeft geen keuze", ging zij voort. „Morgen zullen wy over leggen welke meubelen wy mogen en kunnen mede- nemen het overige wordt verkocht." Nu was het toch alsof hare stem beefde. Ach, alsof het ook niet reeds weemoedig genoeg is op den ouden dag nog gebrek te moeten lijden wanüeer men een lang leven in overvloed achter zich beeft Hans was van alles de schuldHy was de schuld dat wy arm waren geworden, de schuld, dat vader gestorven was, schuld dat twee onverzorgde meisjes als klissen aan I op het uitstekend advies van mr. Modderman, Goeman Borgesitu en van der Kaaydie zich ook beriep op bet ongunstig oordeel van mannen in de praktijk van het gevangeniswezen over lijf. straffen. De heer L o h m a n merkte opdat de oud-minister Mod derman die ten aanzien van de straffen niet gestreng was, lang niet zachtzinnig was, wat de uitvoering betrof en te dien aanzien zeker strenger zou zijn geweest dan de tegenwoordige minister. Daarna kwam aan de orde art. 20als disciplinaire straffen toelatende 1°. kromsluiting in de boeien-, 2'. opsluiting in een volstrekt donkere strafcel 3°. gewone sluiting in de boeien 4°. opsluiiing in eene gewone strafcel; 5°. opsluiting in eene gewone cel 6°. verstrakking van water en brood in plaats van bet gewone voedsel (deze alleen toegeoast om den anderen dag) en 7°. onthouding van arbeid, van bet genot der vrije lucht, van lectuur van bezoek van bet schrijven of ontvangen van brievenvan het gebruik maken der cantine of andere voor rechten. De commissie van rapporteurs beeft voorgesteld als amende ment de kromsluiting in de boeien te laten vervallen. Over dit amendement en over art. 22, bepalende, dat in de bijzondere strafgevangenis te Leeuwarden ook de lijfstraf kan worden opgelegdwerd langdurig gesproken. De stemmingen hadden ten slotte den volgenden uitslag a. een a-iendement de Beaulortom de kromsluiting in de boeien alleen voor Leeuwarden toe te passen in plaats van lijfstraffen werd verworpen met 51 tegen 15 stemmen b. art. 21 werd aangenomen met 42 tegen 24 stemmen; c. het amendement, om uit art. 20 de kromsluiting te doen ver vallen, werd aangenomen met 54 tegen 12 stemmen, nadat de min. na de stemming over art. 22 gevraagd bado( hij bet nog kon overnemen, dat door den voorzitter onmoge lijk was geacht. Ten slotte werd de geheele wet aangenomen met 44 tegen 16 stemmen'. Uit het reeds in druk verschenen wetsontwerp blijkt, dat, behalve de reeds gemelde bijzonderheden, de conversie zoowel op de 4 pet. inschrijvingen op bet grootboek als op :1e leeningen van 1878, 1883 en 1884 slaat Binnen een termijnbij kon. besluit te bepalen worden belanghebbenden in de gelegenheid gesteld, te verklaren, of zij aan verwisseling hunner 4 pet. in 3 S pet., dan wel aan aflossing de voorkeur geven. Zij die zieh niet verklaren, worden geacht de conversie te verkiezen en hebben van een nader te bepalen dag af alleen recht op eene jaarlijksohe rente van 3% pet. Bij verwisseling der 4 pet. in 3 f, pet. wordt eene vergoeding in geld toegekendniet Uooger dan 3 pet. over bet nominaal bedrag der te verwisselen 4 pet schuld De minister hoopt, dat de Kamer dit ontwerp als spoedeischend zal willen aanmer ken en behandelen. De afdeelingen van de Tweede Kamer hebben benoemd tot verslaggevers omtrent de wetsontwerpen 1*. voor de uitgifte der mijnconcessiën in Nederl-Indiëde beeren KielstraW. van DedemSchimmelpenninck, van Gen nep en Schimmelpenninck van der Oye 2". tot conversie der 4 p.ct staatsschuldde heeren Gilde- meester, de Bruyn Kops, Schimmelpenninck, Verniers van der Loeff en van Delden 3°. tot wijziging van hoofdstuk IX der Staatsbegrooting voor 1885 de beeren: van der Sleyden, van Kerkwijk, Bor- gesius Roëll en Schepel 4» betreffende de ten uitvoerlegging van vonnissen bij schut- terljoverlredingen en 5°. houdende wijziging in het Wetboek van Burgerl. Rechts vorderingde heeren: van der Linden, BeelaertsReekers, de Vos van Steenwijk en Rengers. Het grasgewas aan den Westzanerdijk en eenige aDÓere dijken toebehoorende aan den polder Westzaan, werd den 4 verpacht voor 1995 tegen f 2361 in 1885. Den 5 heeft te Utrecht een veldartillerist de stukrijder Wenteler, in de kazerne een kameraad die staldienst had den milicien Bergman met een revolver dood geschoten. Hij gaf zieb dadelijk als den dader aan en werd daarop in hechtenis genomen. Aanleiding tot deze daad beeft bestaan in eene beschuldiging, door Bergman tegen Wenteler geuit waarvoor hij voorloopig in arrest gesteld doch later vrijgelaten werd. In den nacht van den 5 op den 6 is onder Mij- dracht bij Uithoorn eene boerderij afgebrand. Behalve de inboedel zijn 42 koeien verbrand. Bij kon. besluit van den 6 is benoemd tot direc teur van bet rijkstelegraafk»ntoor te Egmond aan Zee de heer W. R. J. Hackfoort tbaus telegrafist 2e kl. eene oude vrouw hingen die andersop zich zelve i zonder zorg bare dagen had bunnen slyten. Met kracht drong zieb de gedachte aan mij op: Dat moogt gij niet Gij moet je zelf helpen „Grootmama", begon ik snel„ik ga niet mede naar Rotenbergik zal ik wil ergens eene betrekking zien te krijgenzooals u weetheb ik hier ook de huishouding gedaan." Zij schudde het grijze hoofd. „Neen, Tone, jon kan ik niet missen, gij moet by mij blyven. En Lotje die is daarvoor nog lang niet rijp, en boven dien zoolang ik zorgen kan zal ik zorgen God zal verder helpen. Gij blijft beiden bij mij Ga nu maar heen en zie dat gij Lotje tot bedaren brengt, dat kinderachtige ding." Ik vond deze echter niet huilende. Zij bad met koortsachtig gloeiende wangen een deel van Meijer's Konversationslexikon voor zich en mij ziende riep zij uit: „Daar, Tone, luister! „Rotenberg, provincie X op 3 uren afstands van IJ, landstadje van 5000 inwoners Tone, hoort gij goed, 5000 inwoners P „Belangrijke landbouw en veeteelt; heeft eene hoogere burgerschool, twee kerken en eene naaldenfabriek" goede hemel, eene naaldenfabriek en o wonder „een vorstelijk slot met een schoon park dat echter onbewoond is sedert de residentie naar Kerrburg is verlegd."" Zij bad met klimmende opgewondenheid gelezen. „God beware mij! Zal ik mij daar moeten begraven riep zy nu uit. „Het kan daar wel heel lief zijn!" vergoelijkte ik. „Heel lief? Goed zieltje dat je bentIk vind, dat; wat raon gewoonlijk „heel lief" noemt, altijd erg ver velend is." „Let eens op prinsesje, het zal nog beter uitvallen dan wij denken." Zy antwoordde nietongeloovig trok zy de lippen op. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1886 | | pagina 2