Qltlegv&tischt Uertcftteu. /Sta&ö-lüsrichten. KANTONGERECHT. De huzaar van Oirechot te Haarlem ia den 6 met militaire eer begraven. De muziek der schutterij voerde treurmuziek uit. Mej. G. Posthumus van N. Niedorp is den 6 te Utrecht voor nuttige handwerken geslaagd. Te Voorthuizen en Kootwijk is den 7 alles rus tig toegegaan. Den 8 werd door diakenen der herv. gemeente te Ursem eene buitengewone uitdeeling gehouden aan niet-bedeelden van vet eetwaren en brandstoffen. De minister van oorlog heeft bepaald, dat recru- ten, die voor de cavalerie aangenomen worden, niet zwaarder mogen wegen (gekleed) dan 70 ned. pond. Beroepen bij de Ned. Herv. gemeente te Assen delft ds. J. F. L. Muller te Gorredyb. De koninklijke goedkeuring is verleend aan de statuten der le nederi. veeverzekeringmaatschappij tegen vaste premiën De Veestapel te Hoorn met een kapi taal van f 10000, in 100 aandeelen van f 100. Bij kon. besluit van 25 Februari is bepaald dat de lichting der nat. militie voor 18S6 11000 man bedraagt, waarvan 600 voor den dienst ter zee. Het aandeel van Noordholland bedraagt 1879 man. Volgens bet verslag van den staat der hooge middelbare en lagere scholen over 18841885 werden de rijks hoogescholen bezocht door 1363 en de Aai- sterdamsehe hoogeschool door 615 studenten. Aan de 26 gymnasia en 4 pro-gymnasia die bezocht werden door 2305 leerlingen, waren 389 leeraren verbonden. Voor het hooger onderwijs werd in het geheel f 2.143.895.1/% uitgegeven tegen 2 101 124.96 in het vorige jaar. Het getal hoogere burgerscholen bleef 61, die bezocht werden door 4990 leerlingen terwijl het onderwijs door 722 leeraren werd gegeven. 14 hoogere burgerscholen voor meisjes met 177 leeraren en leeraressen werden bezocht door 1251 leerlingen. A'le uitgaven voor dit onderwijs beliepen f 1.815 749.17% die van het rijk alleen beliepen f 1 030.566.76. In 1884 gaf het rijk uit voor 't openbaar iager ender wijs 6.680.388.72% of f 598 167 52% minder dan in 1883, terwijl de inkomsten beliepen 161.178 26 tegen f 151.448 13% het vorige jaar. De gemeenteu gaven voor hetzelfde doel uit f 13.256 342.21, d. i./1.643 626 41* minder dan in het vorige jaar, en ontvingen 5.788 114.4-.»* of f 708.978 06 minder. Het zuiver bedrag der uitga ven van rijk en gemeenten samen voor dit onderwijs in 1884 was 13.353.889.27% tegenover f 15.026.378.02% in 1883. Voor alle inrichtingen van onderwijsuitgezonderd het militair onderwijs, dat in de gevangenissen en be delaarsgestichten en dat in de bewaarscholen werd door rijk provinciën en gemeenten in 1884 uitgegeven f 17.739.123.20% tegenover f 19.435.019.16 in 1883. De te Haarlem gevestigde afdeeling van Patri monium heeft zich tot den gemeenteraad gewend met het verzoek de kermis aldaar al te schaffen. De beer L. Cohen boterhandelaar te Haarlem tevens lid der vennootschap Cohen van der Laan, fabrikant van margerineboter aldaarheeft een actie ingesteld wegens laster tegen de beereu Weydom Claterbos te Kampen dr. L. Mulder te 's Gravenhage en de firma W. E. J. Tjeenk Willink, uitgever der Landbouw-CouraDt, wegens bet opnemen in dat blad van een artikel door eerstgenoemde ingezonden, waarbij de tweede eenige aanteekeningen gevoegd en in een volgend nummer daaraan eenige nadere beschouwingen gewijd heeft welk een en ander voor hem compromit- teerend zou zijn daar zijne handelingen bij de na eving van de door hem gesloten overeenkomst tot levering van boter aan het krankzinnigengesticht te Meereoberg in een ongunstig daglicht gesteld worden. Die actie strekt tot betering van geleden nadeel in eer en goeden naam hij eischt daarvoor 10000 of zooveel als de rechter hem meent te moeten toewijzen. Wegens de tentoonstelling te Antwerpen beeft de Koning der Belgen tot ridder der Leopoldsorde benoemd de heeren dr. A. Th. van Aken te 's Gravenhage jhr. mr. E. W. Berg, thans te Amsterdam; J b. Duyvm, lid der 2e Kamer; M. Hijmans van Wadenoyen, A E van Kempen, lid der firma J. M. van Kempen Zoon, J. van der Toorn hoofdiügenieur van den waterstaat, T. Tromp en P. A. Vernèie, allen te 's Gravenhage, P. Smidt van Gelder en Westerouen van Meeleren directeur van het Handelsmuseum beiden te Amster dam en J. Timmermans te Waalwijk. Verder zijn bevorderd of benoemd in dezelfde orde de nederi. kunstschilders Boks, te Antwerpen; J. Bos boom, J. Israëis en J. Maris, allen te 's Gravenhage, en de heer Bouvy, fabriekant te Dordrecht. De Koningin heeft f 1000 aan den burgemeester van 's Gravenhage geschonken voor werkverschaffing. Voor de 15 plaatsen voor surnumerair der pos terijen hebben zich 67 kandidaten aangemeld. In eene te Leeuwarden gehouden vergadering van predikanten en gemeenteleden uit de vier noorde lijke provinciën door 40 personen bijgewoond is met algemeene stemmen de volgende verklaring algelegd met het doel baar aan de gemeenten in zoo wyd mo gelijken kring bekend te maken. „De ondergeteeken- den overtuigd dat God vooral in de laatste 40 jaren aan en door onze Ned. Herv. Kerk grooten zegen ge schonken heeftovertuigd dat het gewelddadig ver breken van het kerkverband miskenning is van dien zegen en voor land en volk een ramp zou zijnen tevens van oordeeldat de tegenwoordige toestand on zer kerk in menig opzicht bedroevend is, en dat ook hare organisatie verbetering behoeft „verklaren dat zij met de beweging van het kerk verband in deze dagen ontstaan niet mogen mede gaan en dat zij op herstel en zuivering onzer kerk ■en getrouwheid aan Gods Woord willen werken zoo- lang het blijvtn in haar midden hun niet onmogelijk wordt gemaakt." Het hoofdbestuur der Hollandsche Maatschappij van Landbouwgeheel deelende de meening van het nederlandsch landbouwcomitédat bij den gedruhten toestand van den landbouw pogingen in het werk gesteld moeten worden om den landbouwers zooveel mogelijk op voordeelige voorwaarden de noodige mid delen ter uitoefening van hun bedrijf te verstrekken heeft de afdeelingen uitgenoodigd aan hem, zoo mogelijk voor 15 Aprilonderstaande vragen te beantwoorden 1°. Op welke wijze wordt krediet aan den landbouwer in uwe afdeeling verstrekt 2°. Bestaan er krediet-instellingen in uwe afdeeling? Zoo ja welke 3°. Welke voorwaarden en welke renten worden gewoonlijk bedongen De visscherij-maatschappij Triton te Helder keert over 1885 3 p.ct. dividend uit na 3 p.ct. afschrijving. De beeren Mrs. A. M. van Stipriaan Luisciusen W. Thorbecke, rechtsgeleerde raadslieden der algemeeDe synode der ned. herv. kerk, om haar van raad te dienen over rechtsvragen met het oog op de verwikkelingen te Amsterdam Kootwijk, Voorthuizen enz., hebben krach tens door de synide verleende bevoegdheid als derden raadsman aangenomen den heer Mr. G. H. van Bolhuis te Utrecht. In de weesinrichting te Neerbosch is een wees jongen vau zijn werk komende om zich naar de in richting te begeven met de bor t tegen een der boomen eener handkar aangeloopen die kwam aanrijden en door hem niet opgemerkt was. Hij werd inwendig zoo gekwetstdat hij onder hevige pijnen bezweek. Bedankt naar de Ned. Herv. gemeente te Ernst door ds. J. Moutbsan te Egmond aan Zee. Bij het door Ged. Staten van Noordholland in gestelde onderzoek naar de beweering:, dat bij de lo ting voor de nationale militie te Amsterdam het ver schil tusschen hooge en lage nommers aan de bijzon dere tint van het papier, waarop die nommers gedrukt waren van buiten te zien was is gebleken dat dit een los gerucht is geweest, van allen grond ontbloot. Wel waren alle nommers niet op volkomen gelijk pa pier gedruktdoch in elke van de verschillende tinten waren zoowel hoogere als lagere nommers gevonden zoodat er niet de minste zekerheid bestond van door het kiezen eener bepaalde tint van papier een hoog of een laag nommer te trekken. Hiervan is aan de kla gers kennis gegeven hoewel het verzoek om vernieti ging der loting toch wegens een gebrek in den vorm, niet ontvankelijk moest worden verklaard. Als een bewijs der slechte tijden kan dienen, dat het kapitale logement „Het Wapen van Friesland" aan de Warmoesstraat te Amsterdam, opgehouden is op f 30.000. Uit het 26e openbaar jaarverslag over 1884 1S85 van de inrichting voor spraakgebrekkige of achter lijke kinderen te Amsterdam Heerengracht 96 bij de Heerenstraatd recteuren de heeren F. Kingma F. IJntesz en J. L. Kingma, blijkt, dat het aamal leerlingen dat in 1883/4 135 bedroeg geklommen is tot 175. Op een verzoek aan den gemeenteraad van Amsterdam om voldoend subsidie uit de gemeentekas waartegen directeuren de verplichting op zich zouden nemen om alle kinderen die wegens hunne achterlijk heid en spraakgebrekkigheid van de openbare lageie scholen der le en 2e klasse geen gebruik kunnen ma- keu en van daar naar hunue inrichting worden verwezen, op te nemen en sommige hunner als internen toe te laten, zoo hun toestand dit mocht vorderen werd alwyzend beschikt. Zij geven hun voornemen te kennen dat zij spoedig weder een gewijzigd verzoekschrift zullen indie nen. Wij hopen dat hunne inrichting op de een of andere wijze steun moge ontvangen. Verscheidene aan het verslag toegevoegde verklaringen bewijzen wederomhoe verscheidene spraakgebrekkigen aldaar volkomen genezen zijn. Dinsdag 9 Maart. 's Gravenhage. Tweede Kamer. De heer A. van Dedem beeft verlof bekomen op nader te bepalen dag eene interpellatie te doen over den handel in kunst boter. Eenparig werd daarop aangenomen hei, ontwerp om de consulaire wetgeving in overeenstemming te brengen met het strafwetboek. Met 38 tegen 25 stemmen werd eene conclusie aangenomen waarbij bet gemis aan be langstelling der regeering voor de concessie-aanvrage Hartsen voor den spoorweg naar IJmuideo wordt be treurd. Eenparig is de conclusie der commissie in zake de dienstregeling van den spoorweg AlmeloZwolle aangenomen. De minister beloofde andermaal een on derzoek naar verbetering bij den zomerdienst. De dis cussie over de invoeringswet van het strafwetboek is aangevangen. Morgen voortzetting. Voorthuizen. Alhier zijn adressen geteekend aan de Synodeprotesteerende tegen ^de handelingen van den kerkeraad. Op de gelden op het Grootbuek is door het provinciaal kerkbestuur beslag gelegd. Londen. Volgens berichten uit Nieuw-York hebben ook 4000 meubelmakers het werk gestaakt. Over ge heel Amerika breidt zich de werkstaking uit. Naar men verneemt, zal in de voor te stellen con stitutie voor Ierland ook helling van accijnsen en in stelling van plaatselijke politie aan Ierland worden toegestaan. Wkenen. Men verwacht heden het ultimatum van Turkije aan Gnekenland. De kiezerslijsten dezer gemeente, door burgemees ter en wethouders opgemaaktbevatten 1050 kiezers voor leden van den gemeenteraad. 673 der Tweede Kamer. 670 Prov. Staten, tegenover 1012, 633 en 631 in 1885. Bij kon. besluit van den 6 is bij de dienstdoende schutterij alhier op zijn verzoek aan den heer L. Top eervol ontslag verleend als le luitenantonder gebou- denheid dat hy de op hem uit kracht der wet nog rustende verplichtingen als gewoon lid der schutterij volbrenge. De commissie voor den wedstrijd in huis- en handwtrkenijverheid van werklieden en leerknapen, uitsluitend te Alkmaar woonachtigheeft beslotende inlevering der toegezegde voorwerpen te doen plaats lebben op Din8dag16 Maart, van des voor- middags 8 tot des namiddags 1 uurop het boven lokaal van den heer G. BOUMA. hoek Schapensteeg en gedempte Nieuwesloo^. De tentoonstelling dier voor werpen zal aldaar geopend worden op WoeDsdag 17 Maart, des namiddags te 1 uur en op dien dag, tot 4 uur des namiddags, alsmede op Donderdag, 18 en Vrijdag 19van 10 tot 4 uretoegankelijk zijn tegen betaling van f 0 25 en op Zaterdag 20 van 10 tot 4 en op Zondag 21 van 12 tot 5 uur, tegen be taling van 0 10 per persoon. Het voornemen bestaat zooveel mogelijk voorwerpen aan te koopen en die te verloten. De prijs per lot is bepaald op 0.50 na afloop der tentoonstelling heeft de verloting plaats. De collecteden 8 door diakenen der ned. herv. gemeente alhier, ten bate hunner bedeelden ge houden, heeft de niet onbelangrijke som van f 468.08% opgebracht. Daarvoor zijn vooieeret uitgereikt 240 portiën tezamen bestaande uit 300 ponden s; ek eu 6% mudden erwten. Den 9 werden nog 9000 turven verdeeld. Ook de spijskokerij S. Willebrordns doet het hare om de armoede te verlichien. Blijkens achter staande advertentie zal zij a.s. Zondag eene extra-uit- deeling houden en daartoe gratis bons doen bezorgen aan de koopers van kaarten tot ge'ijk getal als men kaarten genomen beeft. Bovendien upent zij ook anderen de gelegenheid zich voor dien dag a 10 cents bons le verschaffen moge menigeen zich gedrongen gevoelen, op deze wijze zijne arme natuurgenooten op een warm maal te vergasten. Niet om kunstgenot te smaken woonde men den 8 de voorstelling bij van het Nieuwe Ro'terdamsche Tooneelgezelschaponder directie van den heer Aiex. Faassen, maar wel, als men een beetje goedlachs was, om eens ferm te .acben over de opeenstapeling van dwaasheden en caricaturen die men in het opgevoerde stuk Sckmoll en Kratzer en Co. te aanschouwen kreeg. Al zal ook menigeen die het stuk door andere krachten heelt zien weergeven niet altijd vrede hebben gehad met de vertolking door dit rotterdamsche gezelschap en bij zich zelf de opmerking hebben gemaakt, dat een scherpziend en veeleisehend criticus blijvend aan het gezelschap verbonden behoorde te zijn toch zullen de meeste toeschouwers een genoegelijken avond hebben doorgebracht. B URGE KL IJ HE STAND. GETROUWD. 7 Mrt. Gerrit Jas, wednr van Grietje Wijnberg en Maartje Houtkooper, wed. Jan Wilbrink. Micbiel Holman en Aaltje Beute. GEBOREN. 6 Mrt. Gerrit, Z. van Jan Buysman en Catharina Roskam. Jan, Z. van Jan Alderlieste en Maaijke Koadenbure. 9 u Simon Petrus, Z. van Wijnand Kraakman en Alida Kapteijn. OVERLEDEN. 6 Mrt. Pieter van der Gulik 72 j. 7 v Trijntje, D. van Pieter Pels en Trijntje Tuinman, 3 j. en bijna 8 m. Zitting van den 5 Maart. R. D„ J. P., R. D„ J. D„ A. V., G. Z, K. K., W. K., J. W., A. B., A. V G. V., A. V., G V„ E. V., A. V., T. Z. en R. D., allen te Egmond aan Zeedelven naar konij nen in de duinen, ieder f 10 boete of 2 dagen gev. J. S., te Egmond aan Zee. als voren, (tweemaal) twee boeten elk van f 10 of 2 dagen gev. voor elke boete. P. G., te Egmond aan Zee zetten van wildstrikken in de duinen f 40 boete of 7 dagen gev. J. V. en J. S, beiden te Egmond aan Zee, als voren, ieder f 20 boete of 4 dagen gev. T. S., te Egmond aan Zee zich met wildstrikken bevinden in de duinen 20 boete of 4 dagen gev. H. S en E. S„ te Egmond aan Zee, als voren, ieder f 10 boete of 2 dagen gev. J. V. en A. V, te Egmond aan Zee, bemachtigen van wild door middel van wildstrikken, ieder 20 boete of 3 dagen gev. P. G. en J. G, te Egmond aan Zee, bemachtigen van wild door middel van wildstrikken en zulks des nachts en het del ven naar konijnen in de duinen zonder vergunning, ieder t 20 boete of 6 dagen gev., en f 10 boete of 3 dagen gev. ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK. Correctioneele Terechtzitting van 9 Maart, H. v. d M., Hoogwoud, mishandeling. 3 maanden gev. en f 8 boetesubs. 1 dag gev., alles in eenzame opsluiting. J. T., Castricum, jaebtovertreding, 7 dagen gev., en 2 boeten, ieder van 20subs. 5 dagen gev., en verbeurd verklaring van de strik en de baas. J. v. d. O, Zijpe, openbare dronkenschap, 7 dagen gev. en opzending voor 3 maanden naar een werkbuis. R. P., Scbermerbornmishandeling, f 15 boete, subs. 5 da- ggU ggy, C. G„ Hoogwoud, en J. B., Haringcarspel, mishandeling, de eerste 7 dagen gev. en t 8 boete, subs. 1 dag gev., de tweede 14 dagen gev. en f 8 boete, subs. 1 dag gev., beiden alles in eenzame opsluiting W. Ij., Schagen, ijkovertreding, f 3 boete, subs 1 dag gev. K, K., Spanbroek, verwonding, 8 dagen gev. en 8 boete, subs. 1 dag gev., alles in eenzame opsluiting. D. v. B., W. v. d. R. en P. B., allen Hoorn, diefstal, allen vrijgesproken. L. R-, zonder vaste woonplaats, diefstal, 1 maand gev. J. B., Egmond aan Zee, bedelarij 14 dagen gev. VEILING VAN VASTE G O E L) E R n, a 8 Maart. Door den Notaris H. MET MAN. Boerenplaats, aan de Noordervaart, in de Schermeer, gem. Scbermerborn, E, 126 127, 18, 19, 20, 21, 15, 16, 14, 13 en 12, 21.76.30. Str. P. J. Laut 35102,— Verhoogd door A. J. M. Keijsper q q. met ll'iO,— ötuffl- eu ittaf Hlbct tC&teu Alkmaar 8 Mrt. Aangevoerd 4 Koeien t 110 a 2u0, 103 vette Kalveren t 45 a 110, 65 nucbt. dito /4a '6,91 vette Varkens 0.44 a 0,57 per P., 6 Magere dito 14 a 18. Amsterdam 8 Mrt. Aardappelen Eriesche Dokkummer jam men f 2,60 a 2,70, dito Engelsche f 1,80 a 2 Zeeuwsche Spuische Jammen f 2,70 a 3 dito llakkeesche dito 2 70 a 2,80, dito Blauwe 2 a 2,60, dito dito Poters 1,60 a 1,70, dito Champignons f 1,80 2, Geld. blauwe 2,60 Pruisische Hamburgers 2,60 a 2,80, dito itoode f 2,10 a 2,30. Raapkoeken t 75 a 80, Lijnkoeken 8,25 a 12 per 100 P. Petroleum flauw; loco f 8,25, Sept.Dec. f 8,55 entr. in cons, f 9,ö0.

Alkmaarsche Courant | 1886 | | pagina 3