De Andere. No. 31. Acht en tachtigste Jaargang. 1886. V R IJ I) A G 12 MAART. PATENTEN. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs por 8 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1,—. De 3 nummers f 0.06. Prijs der gewone Advertentiën: ©fticiëel ©cbeclte. vember, December e:i Januari j f5nttsniaub PEUÏLLETON. SümculauD. ALKMAARSCHE COURANT. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HEBMa. COS- TEE ZOON. De Patenten aangevraagd in de maanden I^o- kunnen ter gemeente secretarie te Alkmaar, worden afgehaald tot en met 20 Maart 1886, uitgezonderd den 14, van des voormiddags 9 tot des namiddags 2 uren. NATIONALE MILITIE. CORNELIS KOOL, verlofganger van de 6 batterij, 2e regiment veldartillerie, wordt verzocht zich ter gemeente secretarie aan te melden. DU1TSCHLAND. Te Zwickau in Saksen is een sociaal demokraat tot lid van den rijksdag gekozen met 8420 stemmen tegen 7674 op den kandidaat der con servatieven. De Paus heeft de benoeming van dr. Andreas Thiel, vicaris generaal tot bisschop van Ermelnnd bekrachtigd, terwijl de Keizer den titularis in zijne nieuwe waar digheid heeft erkend. De commissie uit den Eijksdag voor het onderzoek van het wetsontwerp lot verlenging der socialistenwet heeft met groote meerderheid tegen den zin der regee ring aangenomen de door den heer Windthorst voor gestelde amendementen waaronder datom de wet slechts voor 2 jareD namelijk tot 30 Sept. 1888 te verlengen. E ij k s d a g. Den 10 verklaarde de minister Bötticber bij de beraadslaging over het voorstel Windthorst be treffende bet vrijstellen der afgevaardigden van den dwBDg om getuigenis af te leggen dat er niets tegen was, om bet voorstel tot onderzoek naar eene commissie te verzenden doch dat een eenvoudige verklaring van de zijde des rijksdags zonder invloed zou zijn. Ten slotte werd het voorstel WiDdlhorst naar de commissie voor de regel ng der werkzaamheden verzonden. Een voorstel van den veldmaarschalk von Moltke tot wijzi ging der wet op de militaire pensoenen werd ve zonden naar eene commissie van 2i leden. De voorsteller had in zijne toelichting opgemerktdat de handhaving der verstand ge vredes-staatkunde van Duitschland slechts mogelijk was door een Bteeds tot den oorlog bereid leger. Het behoud der legerofficieren was een waarborg voor het beboud van bet leger zelf. Wilde bet leger aan zijn doel beantwoorden krachtig en jeugdig blijven dan moest verbetering in de pensioenverhoudiDg ge bracht worden. Pruisen. Huis van Afgevaardigden. Den 8 ving de berai dslaging over de begrooting van eeredienst aan. Bij den posttractement van den minis ter van eeredienst, verklaarde de heer von Windthorst, dat hij, met het oog op het nieuwe ker- DOOR W. H El M BURG. 2) „Ik ga naar het kerkhof', zeide ik. „Gaat gij mede?" Zij stond tp nam zonder een woord te antwoorden, ha en hoeddie spoedig als een zwarte stralenkrans haar gelaat omlijstte, streek voor den spiegel de donkere lokjes, die diep over haar voorhoofd vielen, weg en trok hare handschoenen aan. Somber, metsamengetrokken wenkbrauwen liep zij naast mij en toch waren tallooze bl kken bewonderend op haar gerichtik zelf kon niet nalaten, haar telkens weder aan te zien. Ja, mijn zuster Lotje was onbetwist het liefste, bevalligste schep seltje uit onze geheele residentiezoo meende ik zoo meenden wij allenen ik ge oof bijna zij zelf ook. Zij was vaders lieveling geweest, ons aller atgod, het prinsesje zooals zij bij ons heette sedert den dag, dat zij in hare kleine schoentjes zoo bekoor ijk en be vallig door de kamer trippelde. \'an hare geboorte af beschouwde ik mij zelve als baar moedertjezorgend en wekend, maar steeds ook meer en meer verbaasd, dat dit fijne schepseltje mijne zuster was. Zij beantwoordde mijne hartstochtelijke genegenheid wel maar zooals verwende kinderen dit doendie gevoelen dat zij ons volkomen in hunne macht hebben, met luimen en tranen en als h t zoo te pas komt met stormachtige liet kozingen. Zij kreeg daarmede alles gedaan. Tot dweepens toe echter hechtte zij zich na den dood harer moeder aan H nsbeiden stonden als een vastgesloten muur tegenover vadergrootmoeder eu mij. Het wasalsof ik niet bet minste recht had mij „zuster" te noemen, alsof wij niet een en vader hadden lief te hebben. Zij waren het altijd eenszij kehj*e wetsontwerp, er van afzag, ditmaal, gelijk vroeger, bij dezen post de Klachten der katholieken kenbaar te maken dat hij zich evenzeer wilde onthou den van elke uiting omtrent dat wetsontwerp, om geen invloed op de beraadslagingen van het Heerenhuis uit te oefenen dat het centrum op zijn oud standpunt is gebleven en dat hij hoopte dat de beraadslagingen in het Heerenhuis tot den vrede zouden leiden. ...Ssa ENGELAND. Lagerhuis. Den 9 is het voorstel van den heer Dillwyns tot het afschaffen der staatskerk in Wales verworpen met 241 tegen 229 stemmen. In den loop der beraadslaging werd het bestreden door minis ter Harcourtdie o a. verklaarde, dat het kerkelijke vraagstuk in Wales onafscheidelijk was van dat in Eu- geland waarvan minister Gladstone tijdens de verkie zingen gezegd had dat het in dit parlement niet ter tafel zou komen. BRITSC B-IN DIE. Het engelsche garnizoen te Ye- methen (Birma) is door ongeveer 9000 opstandelingen omsingeld. Generaal Prendergast rukte den 9 met ongeveer 100 manschappen daarheen. FRANKRIJK. Te Decazeville wordt de toestand volgens mededeeling van den minister van binnenl. zaken in den ministerraad op den 9 gunstiger. Ongeveer 120 arbeiders hebben den arbeid hervat. Van drie mijnwerkers, die met geweld dreigden, is een tot 4 maanden en zijn twee tot 14 dagen gevangenisstraf veroordeeld. De maatschappij blijtt de geëiechte terug roeping van den ingenieur Blazy weigeren. De gemeenteraad van Toulon heelt 250 toegestaan voor de mijnwerkers te Decazeville. SPANJE. De verkiezingen zijn uitgeschreven tegen den 4 Aprilterwijl de eerste bijeenkomst der nieuwe Kamors bepaald is op den 10 Mei. STATEN-GENERAAL Tweede Kamer. De conclusie van liet rapport der commissiein wier handen gesteld waren de inlichtingen op het adres vau jhr. J.Hartsen betrekkelijk zijne concessie-aanvrage voor een spoorweg van Amsterdam naar IJ muiden, die den 9 met 30 tegen 25 stemmen aangenomen werdstrekte om de meening uit te sprekendat aanbiedingenom buiten bezwaar van 's rijks scliatkist eene directe spoorwegverbinding met den mond van het Noordzee kanaal tot stand te brengen, ernstiger overweging en belang stelling van de zijde der regeering verdienden dan tot dusver aan die van dezen verzoeker te beurt was gevallenen dat de aanvaarding van de concessie voor een spoorweg, gelijk die tot nog toe door de regeermg ter beschikking van dezen ver zoeker was gesteldvoor dezeu zoo al mogelijk, inderdaad zeer bezwaarlijk was. Lij de algemeene beraadslaging over de invoeringswet-straf, wetboek werd door den heer Rooseboom gezegd, dat by door eene reeks van amendementen getracht bad het mililaire strafrecht in overeenstemming te brengen met bet nieuwe straf. verdedigden elkander altijd met vuur en toen de kwade dageu met Hans begonnen toen het eene bewijs van zijn ongeregeld leven na het andere aan het hebt kwam toen er heftige tooneelen met vader voorvielen en het eiudelijk met Hans spaak liep, toen was Lotje degene, die er maar niet aan gelooven wilde en tranen van wanhoop schreide en van zich zelf viel, toen Hans den dienst vaarwel zeggen en het land verlaten moest. Zelfs vaders dood had haar niet uit hare doffe smart kunnen opwekken zij sprak slechts over Hans' vertrek naar bet buitenland en terwijl grootmoeder eu ik onder tranen van bitter verwijt zijner gedachten beklaagde zij hem alsof hij buiten zijne schuld zulk een zwaar lot te dragen had. De zomersche avond was reeds ver gevorderdde laatste stralen der zon vielen met donkerrooden gloed op den broeden wandelweg en deden het voorkomen alsof de tallooze wandelaars, rijtuigen eu ruiters in eene doorschijnende stofwolk zich voortbewogen. Het loof der boomen aan weerszijden van den weg was ai-cbgrauw en in de sierlijke tuinen der landhuizen voerde de waterstraal eenen vergeefschen strijd met de tel kens zich vernieuwende stoflagen op bladeren en bloesems. Het was om te stikken beweerde ik maar Lotje Bcheen er anders over te denken. Hare donkere oogen zagen bijna verlangend naar dit bontgekleurd, gloed'ijk tooneel nu en dan beantwoordde zij met eenen trot- schen hoofdknik den groet van eenen bekende en eens bloosde zij vluchtig toen een jong ruiter, in den uniform van het Y gardertgimentde hand groetend ophief. „Eberhard von StoltenHans' beste vriend", zeide zij. „Arme Hans „Die mede schuld is aan zijnen ondergang", vulde ik bitter aan. „Schuld?" antwoordde zij, „schuld zijn onze omstan digheden, onze jammervolle omstandigheden! Indien wij fortuin hadden, dan was Hans de achtenswaardigste man ter wereld." wetboek. De minister van binnenl. zaken achtte het hoogst bedenkelijk bet indienen van amendementen op dit ontwerp op bet laaiste oogenblik en waarschuwde ernstig tegen een te snel beraad daarover De minister van justitie voegde daaraan toedat bij met den minister van oorlog den hoogleeraar Pols te Utrecht reeds uitgenoodigd bad, een ontwerp tot herziening der militaire crimineele wetboeken te maken welk ontwerp later tot onderzoek zou worden gegeven aan eene commissie van militairen. Na de sluiting der algemeene beraadslaging werden de artikelen 1 tot 8 goedgekeurd, üp art. 9 waren 14 amendementen voor gesteld. Eenige dier amendementenbetrekking hebbende op de desertie, werden door de voorstellers ingetrokken, nadat de Voorzitter bezwaar gemaakt bad ze als amendementen te beschouwen. Den 10 werd de beraadslaging voortgezet. Verscheidene amendementen van den beer Rooseboom op art. 9 werden na bestrijding door den heer van der Kaay, namens de commissie van rapporteurs, en door den minister van justitie ingetrokken, terwijl een paar door de regeering overgeno i en werden. Na goedkeuring van art. 9 werd bij art. 10 door de regeering over genomen een amendement der commissie van rapporteurs, om art. 22 der wet betrekkelijk de rechtsmacht der hoog-en andere heemraadschappen dijk- en polderbesturen van kracht te doen blijven en te bepalen, dat de opbrengst der boeten, bij schikking opgelegdten bate van bet waterschap komt. Een voorstel der commissie van rapporteursom art. 44 der wet op de jacht en visscherij van kracht te doen blijven, werd aangenomen met 34 tegen 27 stemmen. Regeling der werkzaamheden. De Voorzitter meent, dat de beste regeling is: 1°. zeer eenvoudige ontwerpen2°. het zalmverdrag3°. de indische tarieven4°. de grondwetsherziening. Hij wil met de grondwetsherziening aanvangen den 17, en daarvoor bepalen de 3 laatste dagen der weekmet ééne uitzondering, nl. als de conversiewet gereed is. Mocht er verschil bestaan over de volgorde der hoofdstukken van de grondwet, dan wensebte hij daarover te doen beslissen bij de algemeene beschouwingen. De beer van Wassenaer acht dit voorstel volkomen goed. Hij deelt echter reeds nu mede, dat hij bij de algemeene be schouwingen over de grondwetsherziening zal voorstellen, Hoofdstuk X bet eerst aan de orde te stellen. De beer van Houten deelt ook mededat zooals de zaak nu staatniet met deze regeering kan overgegaan wor den tot grondwetsherzieningdoch dit zijn gevoelen kan wijziging ondergaan door de algemeene beschouwingen over die herziening. De beer Keuchenius bereidt de Kamer ook voor op eene motie omtrent hare onbevoegdheid om over de grond wetsvoorstellen te oordeelenwaardoor wordt uitgesproken, dat bet een miskenning der volksrechten en belangen is om met eene Kamerdie naar de eigeu meening der regeering 9 leden te min telt, de grondwetsherziening te ondernemen. Nadat besloten Was tot beiiandeling der punten 13 stelt de heer Haffmans als amendement op bet voorstel des Voor zitters voorreeds nu te bepalendat na de algemeene be schouwingen over de grondwetsherziening hoofdstuk X bet eerst behandeld zal worden Na eenige bespreking werd bet voorstel Haffmans verworpen met 51 tegen 33 stemmen. Alle liberalen, 8 anti-revolutionairen en de heer Schaepman stemden tegen. Het voorstel des voor zitters o.n de beslissing over den voorrang, aan hoofdstuk X te geven, aan te houden tot de algemeene beschouwingen over de grondwetsherziening op den 17 en in elk geval de motie Keucbenius vooraf te doen gaan, werd aangenomen met 78 tegen 6 stemmen van de heeren Bablmann, van Laar, Haffmans. Lam- breohtsBrouwers en Reekers. Ik zweeg maarbet was altijd betzelfde aotwoord. Eindelijk lag bet frissche groene kersbof voor ons een gevoel van diepen vrede beving mij. Het gedrang en bet gewoel der wegen was ver achter ons gebleven, slechts enkele gestalten vertoefden bij de graven en in de breede middenlaan langzaam op- en neerwandelend, de beide oude dames, die, naar de doodg'aver ons eens vertelde, iederen dag hare wandeiing hier maakten. Ik bad mij daarover altijd vroolijk gemaakt; nu, sinds de laatste moeiehjke weken, begreep ik het: hier was vrede, rust en hoop op het einde aller aardsche smait. Wij zaten zwijgend naast elkander op het bankje voor de drie graven daar mijne moeder dan Loije's moeder, en dit bet nieuwe grat van vader. Geen van ons beiden vergoot eene traan het was alsof wij er te trotscb toe waren; wij dachten beiden aan Haus. Nu beeft hij nog geen flauw vermoeden, dat hier een nieuw graf of bad de treurmare hem reeds bereikt, nadat bij nog nauwelijks vasten grond onder de voeten had? Eene zware vreeseljjke bondschap voor hem Ik kon mij voorstellen hoe het bericht hem schokken zou hoe hij zich zelf verwijten deed dat hij de schuld was >an vaders snellen dood; ik wist, dat hij zou weenea, zich de haren zou uittrekken en een half uur later zou bij een vroolijk deuntje fluitend een of ander amusement opzoeken. Onbegrijpelijke, beminne lijke, kinderlijk goede Hans! Lotje was plotseling opgestaan en dichter op het graf toegetreden; op eens knielde zij neder, boog zich voorover, Btrekte de armea over vaders graf uit en begon stil maar beltig te weenen haar slank lichaam beefde en schokte onder haar ingehouden hartstochte lijke smart. Wel een kwartier lang bleet zij in de zelfde houding en ik stoorde haar meteindelijk stond Z] op eu droogde bare tranen „Het helpt toch mets, wij moeten ziendat wij ons in de ellendige positie schikken." Hoe bedoelt gij r" vroeg ik haar. Zij keek ontzettend onverschillig voor zich uit. „Hans

Alkmaarsche Courant | 1886 | | pagina 1