Sniker-accgns. De wet van 20 Juli 1884 tot hef fing van den accijns op de suiker op den grondslag der sac- cbarimetrie moet vddr 1 Januari 1887 worden herzien. De minister van financiën heeft die herziening reeds nu ter hand genomen en in het daartoe aan de Tweede Kamer ingezonden wetsontwerp enkele veranderingen voorgesteld, welker invoering ook het belang der nijverheid moet ten bate komen Wegens de bevredigende uitkomsten der saccharimetrie strekt dit voor stel dan ook om de tegenwoordige regeling te bestendigen, be houdens de volgende verbeteringen. De gelijkstelling van bnitenlandsehe basterd met ruwe suiker vervalt; er bestaat geene voldoende reden om oen voltooid fabrikaat, dat zonder verdere bewerking voor dadelijk gebruik geschikt iswat de heffing naar het gehalte betreft, op ééne lijn te stellen met suikerwelke nog geraffineerd moet worden Hierbij is voor al het oog gehouden op het gebruik van glucose tot het vermengen van vreemde blanke basterdenwaaruit gevaar gevreesd wordt voor de opbrengst van den accijns. Voorts in aanmerking genomen dat de nederlandsche raffinadeurs door de lagere belasting van vreemde basterd in den verkoop van hun eigen bijproduct op de binnen- landsche markt bemoeielijkt worden, wordt voorgesteld. de binnenlandsche basterden te belasten naar het getal polarisatie procenten, zonder aftrek voor g'ucose en de asch De accijns der suiker zal dan dooreen genomen f 4 per 100 P. hooger zijn dan thans Eeue tweede wijziging betreft de korting voor het fabrieks- verlies bij de verwerking van ruwe rietsuikerdat grooter is dan bij het verwerken v>n beetworlelsuiker. De wette lijke regeling veroorzaakt hierdoordat de suikers uit de nederlandsche koloniën niet met evenveel voordeel kunnen verwerkt worden als beetwortelsuiker. Dit acht de regeering noch met de billijkheidnoch met het staatsbelang in over eenstemming, en zij stelt daarom voor, de korting voor de rietsuiker op 2& pet te stellen, tot dekking van het na- deelig verschil. Volgens de weerkundige waarnemingen te Helder heeft het in den nacht van den 6 op den 7 negen, van den 7 op den 8 tien en van den 8 op den 9 27 streep ijs gevroren. Do heer G. J van Eeden hield den 8 in de zaal van de „Ooievaar" een openbare les in de gym nastiek met zijne jeugdige leerlingen, terwijl na de pauze verschillende zware toeren die van kracht en vlugheid getuigden werden uitgevoerd door eenige turners san Uitgeest en Krommenie. Een en ander voldeed uitmuntend aan het talrijk opgekomen publiek. De welwillende en zeer gewaardeerde medewerking van het fanfare-corps te Uitgeest droeg niet weinig bij tot het wel lagen van dezen g notvollen avond. Den 9 is te 's Gravenhage voor onderwijzeres in de nuttige handwerken geslaagd mej. H. P. Kluit van IJmuiden en den 8 te Zwolle mej. S. J. de Vos van Enkhuizen, Den 9, des morgens is te 's Gravenhage bij een brooddepotbouder aan den stationsweg brand ontstaan in een vertrek achter den winkelwaarbij 2 kinderen, een van 2 jaar en een van 5 maanden omgekomen zijn. Toen de ouders den brand ontdekten was red ding reeds onmogelijk. Het gordijn van bet wiegje, waarin bet jongste kind lag schijnt in aanraking te zijn gekomen met den kachel en den brand veroorzaakt te hebben. Den 9 is te Nieuwolda eene boereohuizing van den heer T. D. Geertsema bewoond door 2 gezinnen, afgebrand. De inboedels en de aldaar van den beer Geertsema gesta'de paarden en koeien werden gered doch zeventien schapen zijn omgekomen. Den 9 traden de sociaal-demokratiseha leiders Domela Nieuwenbais, Eortuyn en van de Stadt in drie zalen van het Volkspark te Amsterdam a s sprekers op in eene door strooibiljetten bijeengeroepen bijeenkomst van werkeloozen. Ten slotte werd eene eensluidende motie in de 3 zalen voorgesteld en zonder beraadslaging aangeno men. Bjj die motie werd gevraagd: 1°. aanleg en exploitatie van een tram Kaampoort-centraal station-Plantage; 2 verlaging van bruggen 3°. verbetering van de bestra ting der Jordaan; 5°. demping van grachten, als Laurier grachtKiomboomsioot enz.; 5°. bouw van arbeiders woningen en die te verburen tegeu den kostenden prijs; 6°, bouwen van bruggen over Amstel en IJ 7°. beter stelsel voor afvoer van fseealiën in het oude deel der stad 8°. teruggave van alle lijfgoed uit de stads-bank van leening; 9°. droogmaking der Zuiderzee; 10*. een zeide altijd", kwam bet over hare lippen „wij menschen zgn als de poppetjes van mjin kindertheater, die wg naar welgevallen aan de touwtjes heen en weder bewe gen hij was wat zijn geloof betrefteen volmaakte Turk." Ik keek baar nog steeds vragend aan. „Maar ik", voegde zij er snel bij en streek met de hand over hare roodgeweende oogen „ik wil mij niet laten trekken, ik wil niet Ik kan zoo niet voortleven." En zij keerde zich plotseling om en liep tusschen de graven door naar den uitgang van het kerkhof, zoo snel dat ik baar nauwelijks volgen kon. Zwijgend keerden wij naar huis terug; Lotje om zich dadelijk in de chaise longue te werpen en „Schnips", bet achtergelaten hondje van Hans, te streelen, te kus sen en te plagen en het daarbij allerlei over zijnen baas te praten. En het dier spitste de ooren toen het bet woord „baas" boorde, sprong van de sofa en liep naar de deur, alsof het op den bekenden tred wachtte, kwam weder naar Lotje terug en zag baar vragend met zijne verstandige schitterende oogen aan. Toen nam zij het diertje op hare armen en drukte haar gelaat tegen de gele huid van den hond. „Neen ik wil niet boorde ik haar nog eens zeggen. De eerstvolgende weken werden geheel in beslag ge nomen door toebereidselen voor de verhuizing. De oude vrouw zat op bare kamer den plattegrond der Boten- burgsche woning te bestudeeren iegüe de el nu eens op dit dan op dat voorwerp en teekende de meubelen, die verkocht moesten worden, op een groot vel papier aan. Het gaf vreeselijke tooneelen als Lotje vernam dat een of ander lievelingsstuk in vreemde handen zou overgaan de eetkamer met de gesneden eikenhouten meubelen werden stuksgewijze door haar verdedigd, maar te vergeefs; het zou haar niet mogelijk zijn, zich daar van te sobeidenmeende eg. „Daarvan toch nog het best", besliste grootmoeder „betgeen wjj behouden, zjjn herinneringen aan je moeder, krediet van eenige honderd duizenden (al zijn miljoenen noodig) aan de Vakvereenigingeu, ter uitvoering van verschillende werken. Bij dit alles moest invoering van een normalen arbeidstijd worden geëisebt. Men ging toen op weg naar bet stadhuis om deze motie den bur gemeester aan te bieden. Zij werd door Bos, Butter en Geel aan den bode vau den bu-gemeester overhandigd die hun liet weten, dat bij de commissie niet ontvangen kou en het antwoord wel zou zenden. Na dien tijd is bet gedurende eeuigen tijd op straat zeer woelig geweest. Ia de Marnixtraat kwam de menigte met de politie in botsing twee agenten werden daarbij gewond door de talrijke steenen die tegen hen geworpen werden. In de Bloemstraat, Akoleijenstraat, Bizengrucht en Baan gracht wapende het volk zich met talhouten uit de ramen werden steenen potten en schalen op de hoofden der agenten geworpen, die gedwongen werden met den stok en de blanke sabel herhaalde uitvallen te doen. Tusschen drie uur en half vier werden 5 belhamels in hechtenis genomen en in de politiepost der 5e sectie gebracht. Om vier uur was de politie genoodzaakt eeneD flinken uitval door de Marnixtraat te doeu (zijde Haar lemmerplein), om het volk dat de agenten weder met steenen begon te werpenuit elkaar te jagen. Ook hier werd weder van den stok geb uik. Ongeveer 70 agenten hadden moeite om de orde te handhaven. Ook den 10 was het vrij rumoerig op straat. Op nieuw ging men naar den burgemeester om antwoord te balen doch deze weigerde de commissie te ont vangen omdat de brief niet in den behoorlijke vorm was zooals een der brengers later mededeelde. Den 9 ontstond door het vlam vatten van roet in de kac el pij p en den schoorsteen brand in e n buisje aan den Hondenweg te Heer Hugowaard. Voordat de spuit het bereiken kouwas het met bijna alles wat er iu wasin de asch gelegd. Dit buisje werd bewoond door denin Alkmaar en omstreken welbe kenden A. Mul, stoelenmatter. Den 9 is de heer J. Latenstein bij herstemming tot lid van den raad te Zaandijk geko en. Den 9 geraakte door bet afglijden van het lemoen aan den Walingdijk een rijtuig, waarin 3 per sonen gezeten warenin de ringvaart. Door spoedig verleende hulp van eenige wakkere mannen van Aven- horn werd een der reizigers uit zijnen gevaarlijken toestand gered. Den 10 is op de 2e reeks der 4 pet. geld'ieening van 1885', ten laste van Botterdam, groot f 1.500 000, ingeachreven in 338 posten voor ƒ17.500 000. De han delmaatschappij schreef evenals de rotlerdamsche bank voor de geheele leening in laatstgenoemde bovendien nog voor f 129.500. Ds. J. Kraijenbelt te Botterdam van 1870 tot 1879 predikant te Alkmaar, vierde den 10 zijne 25jarige evangeliebediening. Den 10 ontBtond des avonds ongeveer 9 uren brand in de Egelantierstraat bij de Baangracbt te Am sterdam in een door vele gezinnen bewoond huis vermoedelijk door bet omvallen eener petroleumlamp. In weinige oogeublikk=n breidde het vuur zich snel uit. De bewoners vluchtten overal heen. Aan een man Broesman genaamd, gelukte het, langs de trappen van de bovenste verdieping eene vrouw met een kind te redden. Deze vrouw was zoo verschrikt, dat zij niet kon spreken, waardoor zij niet in staat was mede te deelen, dat zich op de kamer nog meer kinderen bevonden. Later zijn de lijken dier kindereu Antje van Wieringen, oud 12 jaren en Pieter Willem van Wieringen, oud 16 maanden gevonden. Een derde kind Dirk van Wie ringenoud 10 jaar, werd nog vermist. De vader was afwezig. Met 3 stoom- en 3 handspuiten ble^f de brand tot de twee bovenste verdiepingen beperkt. Bij de den 10 gehouden herstemmingen voor hoofdingeland van den polder de Schermeer, werden de beeren J, Koster met 154 en E. Scbermerhorn met 119 stemmen gekozen. De heer W. Scherraerborn bekwam respectivelijk 35 en 74 stemmen. Te Kolborn werd den 10 eece bardrijderij op schaatsen en eene hardprikkerij gehouden waaraan uitsluitend door behoeftige werkeioozen kon worden die fraaiigheden schafte Willem" zoo noemde zij den overledene „zich eerst aantoen hij regimentscom mandant werd en hij zijnen stand moest opaouden. Ik neem al mijne oude lieve dingen mede, jullie je boudoir; wij hebben daar slechts drie kamers, wees dus verstan dig, Lotje 1" Maar Lotje was niet verstandig. Op den dag, dat de meubelen werden gehaald om te worden verkocht, lag zij onder een vloed van tranen op de sofa zij snikte dag en nachtzij werd bleek en ziek en ten slotte moesten wij den docter laten balen „Zenuwen 1" meende de vriendelijke man. „Lucht- verandering Het treft uitstekend, dat gij juist Berlijn verlaatbuitenluchtde residentie uitdat zal haar goed doen 1" Maar ik kon de angst toch niet van mij afzetten. Toea op den laatsten avond van ons verblijf te Berlijn bet kind nog steeds weende ging ik naast haar bed zitten en nam hare kleine beete hand in de mijne, „Lotje, lieveling", smeekte ik, „stort je hart toch eens voor mij uit niet waarje laat hier iets achter dat „Jaja", snikte zij„mijn gansche geluk „En je bart prinsesje „Och onzin antwoordde zij op geheel veranderden toon terwijl zij met weenen ophield. „Ik dacht het, omdat gij zoo ongelukkig rijt; de vriend van Hans kwam mij voor den geestEberhard von Stol ten week gij, gij hebt zooveel met hem gedanst. AchLotje Zij zweegmaar zij lachte zacht. „Wat zou ik met hem doen", zeide zij daarop, „hij heeft immers bjjna evenveel schulden als Hans." „Jawel! Maar wanneer gij hem lief hebt, zon dat eene reden te meer zij a om te weenen „Ik trouwen met eenen armen man vroeg zij bijna verontwaardigd „maar Tone je bent dwaas Het is verschrikkelijk, om arm te zijnhet is sen deelgenomen. Met hardrijden werden prijs en premie behaald door twee Friezen (schippersknechts) van wie de een reed ten behoeve van eenen armen zieken huisvaderde andere ten behoeve eener weduwe. Met prikken behaalde den prijs G Bakker, de premie J. Moeijelijker. Ieder deelnemer oQtving iets, zoodat niemand met ledige handen naar huis ging. 32 Kooplieden te Zaandam hebben zich tot den minister van financiën gewen i met het verzoek al dat gene te doen, wat nojdig is, om hen in de gelegen heid te stellentegen eeoe aan den dienst geëren- redigde betaling telefonische gemeenschap te erlangen met het centraal-bureau te Amsterdam op grond dat zij op hunne aanvrage tot verbinding van Amsterdam met het door de Beil-telefoonmaatschappij te Zaandam gevestigde centraal-bureau steeds vernomen hebben, dat eene daartoe strekkende uoodzakelijne machtiging des Konings niet kan verkregen worden, doch thans ont waren, dat verschillende firma's vergunning erlangen hunne buiten Amsterdam gelegen kantoren met het centraal-bureau van genoemde maatscaappij aldaar te verbinden. Betreffende den toestand van de Amsterdammer, Dagblad voor Nederlandzijn aan de deelnemers in de laatste leening 2 brieven gericht. De eerste is de kennisgeving van de m9t het beheer dier leening belaste commissarissen aan de obligatieboudersdat de firma Ellerman Harms 0°. deu 31 de uitgave van het blad zal staken daar hunne poging tot plaatsing van nieuw kapitaal mislukt is eu de tweede van ge noemde firma, houdende mededeelingdat de sedert het laatst van Januari aangewende pogingen, om nieuw kapitaal te verkrijgen, ten gevolge hebben gehad bet teekenen voor ruim 1/3 van de benoodigde f 200000; dat dus aan de voorstelliugen als zou het vinden van nieuw kapitaal onmogelijk zijn, behoorlijke grond heefl ontbroken en dat zy nog meenen, dat bij krachtigen steun vau geestverwanten en belaDgbebbendeu aau het vinden van het kapitaal niet gewanhoopt behoeft te worden; dat die krachtige steun dus vooral vereischt wordt om tijd te winnen tot het bijeenbrengen van het kapitaal, Het recht vau uitgave van dat dagblad alsmede van bet weekblad van dien naam wordt van 1 April te koop aaugeboden betzij te zamen 1 etzij afzonderlijk. - Beroepen naar de doopsgezinde gemeente te En schede ds 0. N. Wijbrands te Westzaan. Bedankt voor bet beioep bij de ned. herv. ge meente te Broek in Waterland door ds, P. Jzn. Proost te Blonker. De Imperia! continental gas-maatschappij heeft zich bij den gemeenteraad van Amsterdam beklaagd over de boete van 212 000 door burg. en weth. haar opgelegd welke boete door haar verbeurd is voor de 212 dagen welke zijn verloopen zouder dat de gebeele voltooiing beeft plaats gehad van de zuiverings buizen met hunne inwendige inrichting, overeenkomstig de wyz'giugeu door burg. en weth. gemaakt in de plannen door de maatschappij aan hunne goedkeuring onderworpen. De maatschappij beweertdat de zui- verngsbuizen wel voltooid ziju en bestrijdt, dat die werken niet gemaakt zijn overeenkomstig de wijzigingen in de plannen. Het ten laste gelegde valt naar hare zienswijze buiten boete-bepaling. Het werkelijk geschil loopt volgens haar over de vraag, of zij vrij is voor de bereiding en zuivering van haar gas de middelen te kiezen welke zij noodig acht om steeds gas te kunnen leveren van de bij hare con cessie geeisebte hoedanigheid. Zy beweertdat zij die vrjjbeid bezit en het recht beeft, de wijze van bereiding en zuivering naar eigen oordeel te bepalen erken nende dat burg. en weth. alle redelijke middelen van toezicht kunnen bezigen om dé gemeente-belangen te verzekeren, Zj verzoekt den raad in haren geest te bes'uiten. Aan den gemeenteraad van Zwolle is een plan ingediend tot beveiliging der stad tegen overstroomin gen door het maken van afsluitingen op eigen terrein, waarvan de kosten door den gemeente-architect geraamd zijn op 154.000. H—HB— ramp! En al was hij een halfgod nooit P Neen, dat zou nu juiot ziju „zich laten trekken" en ik laai mij niet „trekken" „O zeide ik verwonderd en verwijtend want het duizelde mij op dat oogenblik voor de oogen. Zij had zijne in het oog vallende complimenten met haar be- minneljkst lachje aangehooid. „Wat heb ik dan misdaan?" vroeg zij. „Je hebt hem nu juist niet ontmoedigd „Ja, toen zijn oom nog leefde", merkte zij droogjes op. Ik wistwat dat beteekende. De neef had door gegaan voor den toekomstigen erfgenaam van den ouden rijken man; nu was deze gestorven en had hij zijnen neef niet bedacht. „Er is nu niets geen uitzicht", voegde Lotje er, ga pende, bij. Myn bart stond stil bij zooveel overleg. „Ik dachtdat je hem liefhadt en om hem tranen st rttet Zij reide verder niets dan: „Verbeelding! Ik ben niet sentimenteel „Dus kan ik gerust zijn?" vroeg ik koel. „Volkomen antwoordde zij kort en legde het scboone hoofd op den anderen kant. Ik ging bijna ontsteld heen en zocht de kamer van onzen overleden vader op. De volle maan zond haar blauwachtig licht door de vensters d >or geen gordijn meer tegengehouden en deed de leêge wanden des te sterker uitkomen. Het was mij onbeschrijfelijk treurig te moede. Wat was er van Charlotte geworden in de laatste weken? Had bet ongeluk zulke sombere scha duwen over haar jeugdig gemoed geworpen, of kwamen de kenteekenen van een slecht karakter nn eerst voor den dagnu de zon niet meer stralend boven oni huis stond Er zijn menschen wie het ongeluk zacht en goed maakter zijn ook zielen die in de smart ondergaan. Wordt vtrtolgd. J

Alkmaarsche Courant | 1886 | | pagina 2