CniUnUnb. fiiancutauo. DUITSCHLAND. Het „Oberlaudesgericbt" te Naumburg heeft het sociaal-demokratische lid van den rijksdag Heine veroordeeld tot terugbetaling aan de schatkist van de hem uit de middelen zijner partij voor den duur der zitting toegekende daggelden op grond dat de rijks grondwet den leden alle emolu menten ontzegt. Oe commissie uit den Rijksdag belast met het on derzoek van het wetsontwerp tot invoering van het monopolie op gedistilleerd beeft de 2 eerste paragrafen, die den kern van het geheele ontwerp bevatten ver worpen en wel de eerste met 19 tegen 6 en de tweede met 20 tegen 5 stemmen. Den 16 wordt de behan deling voortgezet. PRUISEN. Huis van Afgevaardigden. Een voor stel om het onderwijs in de stenografie verplichtend te stellen op de scholen voor meer gevorderden is verworpen. ELZAS-LOTHARINGEN. In den Landdag is dezer dagen door 49 leden het voorstel gedaan om de re geering te verzoeken aan de stad Straatsburg weder een door de burgers gekozen gemeenteraad te geven. In 1873 werd de gemeenteraad van Straatsburg ont bonden omdat zijne leden weigerden onder den toen door de regeeriüg aangestelden commissaris werkzuam te zijn. Overeenkomstig de franscbe wet is de siad sedert dien tijd door een regeerings-commissaris be stuurd. Genoemd voorstel is met algemeene stemmen aan genomen, nadat de minister von Hofmann zich in wel willende, hoewel zeer voorzichtig gekozen woorden daar over had uitgelaten. Hij verklaardedat de re jeering de keuze van een nieuwen gemeenteraad reeds had overwogenvoordat haar van dit voorstel iets bekend was. Zij was echter tot het besluit gekomen daartoe niet over te gaan, voordat eenige zekerheid verkregen was omtrent den geestwaarin de nieuwe verkiezingen zouden uitvallen. Het onderzoek naar het vermoedelijk antwoord op die vraag was ingesteld, maar niet afge- loopen. ENGELAND. Lagerhuis. Den 11 is door den minister van koophandel Mundella een voorstel inge diend betreffende het spoorweg- en kanaalverkeer. Hij wenscht eene uitbreiding van de bevoegheid der spoor- wegcommissie en eene herziening van het vrachttarief Elke spoorweg- en kanaalmaatschappij moet binnen één jaar bij het ministerie van koophandel eene opgave in dienen welke vervolgens in den vorm eener wetsvoor- dracht aan het Parlement zal voorgelegd worden. Het voorstel werd bij eerste lezing aangenomen, FRANKRIJK, Den 9 heeft Gaston Verne, 25jaar oud, student te Parijs, op zijnen neef, den bekenden schrjjver, Jules Verne, twee revolverschoten gelost, waarvan één bem in den linkervoet kwetste. Hij moet krankzinnig zijn. De wet, waarbij Paasch- en Pinkstermaandag als feestdag erkend en met den Zondag gelijk gesteld worden, is uitgevaardigd. Tusschen Cobbé-Roquebrune en Monte Carlo zijn den 11 twee passagierstreinen in volle vaart tegen elkander ingereden. De schok veroorzaakte een knal als van een kanonschot. Het ongeluk geschiedde op een punt waar de weg eene kromming maakt langs een booge rots. De locomotieven werden in elkander gedrongen, de wagens vlogen op elkaar en Sloegen daarna te piet- kalm bedaard, volstrekt niet lichtzinnig meer? Dat zou het heerlijkste zijn En alsof dat alles slechts van mij afhingschoof ik dichter bij grootmama drukte baar de handen en zag haar in hot kleine verou derd gezichtje. „Alles komt nog terecbt", zeide ik, „alles 1" En de oude vrouw boog ernstig het hoofd. „Waar om ook niet F Maar toch is het goeddat de toekomst verborgen is." Voordat de zon onderging, hield de trein te Trie- belsberg stilbet station waar wij de coupé met den omnibus moesten verwisselenwant Rotenburg bezat nog geen spoor. „Nu komt het n-eest vermoeiende deel der reis", merkte grootmoeder op. „Mogelijk kunt gij mij dood uit de rammelkast te voorschijn balen wanneer wij te Rotenbu'g aangekomen zyn. Maar dat is nu eenmaal niet anders, voorwaarts dus I Lotje, geef my je arm Tonezorg voor de bagage en neem plaatsen in de arke Noachs." Bet langesmalle rijtuig met de twee afgeleefde paarden wekte ook inderdaad niet zeer myn vertrouwen, toen ik den hoek van het station omsloegmaar daar naast stampten een paar groote kogelronde appelschim mels het kiezel van het plein los en op den bok van de deftige koets zat een koetsierdie zelfs eene soort van liverei droegeen knappe jonge man. Hij hield de zweepwaaraan van boven een hoogroode strik bevestigd was, vast, als een schildwacht zijn geweer en floot daarbij een deuntje. Het span maakte een grooten indruk op mij of was bet afgunst F Ik moest in het voorbijgaan nog eens er naar kijken. „Als ik dat eens voor grootmama had 1" Op dat oogenblik trad er iets tusschen mij en het voorwerp mijner bewondering en eene mannenstem zeide: „Pardon, mejuffrouw, heb ik eer eene der dames Wer- thern te zien F Ik ben Frits Roden en bier gekomen om de dames met ons rijtuig af te halen." Ik bad reeds bij zijne eerste woorden met groote vreugde toestemmend geantwoord cn mjjne rechterband in de trouwhartig toegestoken band van den jongen man gelegd. Het waren een paar ernstige eer'ijke oogen die half verlegen op my neerzagenwant Frits Roden was een jonge reusdie, ofschoon ik volstrekt niet tot de kleinen behooreen hoofd boven mij uitstak. En deze oogen keken van onderen uit een gewelfd voor hoofd, waarboven zich hoogblonde haren krulden, even blond en dik als by onzen Hans. Ik bad volstrekt niet het gevoel alsof bij geheel een vreemdeling was en stelde hem schielijk aan grootmoeder en Lotje voor, die mij op den voet gevolgd waren, uitermate gelukkig ter. Drie wagens vielen van de rots ter hoogte van 60 75 el in zee. Eeu reiziger werd dood gevonden een ander viel in zee en wist nagenoeg ongedeerd zich te redden een meisje van 13 jaren vi I van de rots en brak beide armenhaar vader, met wien zij reisde, stierf kort na het onheil. Hulp was spoedig bij de band. Uit de puinhoopen werden de gekwetsten te voorschijn gebracht en naar Monte-Carlo vervoerd. De stoker overleed onderweg nog van een vierden doode wordt gewag gemaakt. Onder de ruim twintig gekwetsten waren velen zeer gevaarlijk gewond; o a. een lamilie bestaande uit een dame met dochter, scboouzoou en klemkind, die allen hoogst ernstig gewond werden. Reeds werd een onde dame een been afgezet. Een parijscbe fami lie, uit vier personen bestaande, is mede getroffen. Een vijfenzeventigjarige, tot dit gezin beooorendi dame mist beide beeuen. De redding bad wegens do ligging van bet terrein met ongelooflijke moeielijkheden te kampen. De weg op deze plaats is zeer smal er was bovendien slechts één spoor. De treinen hadden op elkander moeten wachten te Cobbé-Roquebrune. Een kind vau vier jaar werd uit de zee gered zon der eenig letsel te hebben bekomen. Kamer. Don 11 laakte de minister Baihaut bij de beantwoording der interpellatie van den beer Ca mel. uat over de werkstaking ie Decazoville de üoudiug van zekere leden der u terste linkerzijde waardoor de werkstakers in bun verzet gestiifd werden. Hij deed een beroep op de eensgezindheid weike zoo dringend noodig is om de crisiswaarin de nijverheid verkeert, te boven te komen. De verdere beraadslaging werd tot den 13 verdaagd. STATEN-GENERAAL Tweede Kamer. Voordat den 11 de invoeringswet van het strafwetboek met algemeene stemmen aangenomen werdis bij de behandeling van art. 526 nog eene belangrijke beslissing genomen. Dat artikel bepaaldedat straf bepalingen in waterscLnpsreglemen'en enz. vdór l September 1887 mei die wet in overeenstemming moesten worden gebrac tdaar anders overtreding er van met strafbaar werd, en dat in alle gehandhaafde keuren de gevan genisstraf v. rvangen werd door hechtenis het minimum daarvan gesteld op één dag en dat der geldboete op U,oü. De heer de R a n i t z stelde voorde laatste bepaling te doen vervallen en dus de siraf bedreiging in de watersehaps- reglemenien onveranderd ie laten. De heer Goekoop stelde een amendement voor, strekkende om door eene andere redactie van art. 526 in den geest te blyven van het regeerings-stelselmaar te bepalen, in plaats dat al die verordeningen in één |aar moesten zijn herzien, dat de herziening der slral bepalingen z*l geschieden lelkeus als eene verordening gewijzigd of herzien moest worden. Zyn amendement üad ten doel, te voorkomen, dat alle keuren op het laatste oogenblik herzien werden. De heer van Houten verklaarde namens de commissie van rapporteursdat de meerderheid voor het ameudeuient- Goekoop, doch eenparig tegen liet amendement de Kauilz was. De minister van binnen 1. zaken zeidedat het eene vreemde anomalie zou zijnde straffendoor wetten en besluiten opgelegdin hechtenis te veranderendoch diein verordeningen bepaald onveranderd te laten. Met net amen dement de Raniiz kon hij zien met vereemgen. De regeencg erkendedat de termyu voor de herziening der verordeningen tot 1 september 1887 te kort was en verlangde dien te stellen op i September 1888. De heer Goekoop was van oordeeldat die tweejarige termijn weinig zou baten en bandüaatde zyn amendement. Het amendement de Ranitz werd verworpen met 48 tegen in Let vooruitzicht, ia eeu gemakkelijk rijtuig te kun nen rijden en zulke vriendelijke menscheu in het onbe kende Rotenburg te vinden. Hij had werkelijk iets onbeholpens, die mijnheer Frits Rodenwant toen hij nu voor grootmama en Lotje stond wist hij niet wat hij zeggen zou hij stotterde slechts en sc udde de oude dame de handals ware zy zijne intieme vriendin en toen Lotje, die baren sluier teruggeslagen had hem vau onderen tot boven opnam, waarbij zich langzamerhand een verwonderende glimlach over baar bekoorlijk geinat verspreidde, werd hij vuur rood en liep ijlings vooruit naar bet rijtuig. Toen wij ingesiapt waren, sloeg hij, nog sterker blozend, de uit- noodiging af om naast my Lotje kon niet tegen achteruitrijden te gaan zitten en sprong by den koetsier op den bok. Lotje bad inlusschen met den- zelfden verwonderenden blik, waarmede zij Frits Roden aanzagden koetsier de paarden en de gehaakte ■preien over de rytuigkussens opgenomen nu leunde zij achterover, met den bond tusschen baar en grootmama liet den zwarten rouwsluier om baar bleek gelaat flad deren en de lokjes die over baar voorhoofd hingen door den avondwind heen en weêr waaien en verzonk in droomeryen zooals dat hare gewoonte was. Grootmoeder sliep en Scbnipa legde den kop op Lotje's schoot, knipoogde nog wat en sliep toen eveneens in wij gingen in langzamen drat voort, terwijl de avond viel en achter ons de zon in vurigen gloed onderging. Ik keek er zoo lang indat de oogen my begonnen pijn te doen en toen ik ais verbliud omkeek zag ik door de groene voor mijne oogen dansende vlekken Frits Roden die zich op den bok half had omgedraaid en Lotje aanzag. Toen nu mijn blik zich naar haar wenddebemerkte ik dat zij hem eveneens aanzag maar het was eene trotsche uitdrukking m die groote scboone oogen, alsof zy wilde zeggen: „Wie zyt gij F Wat wilt gij F la het ook de moeite waard u op te merken F" Ik begreep haar op dat oogenblik niet en plotseling verdween dat zalige gevoel van geluk, dat mij nog zoo even doortinteld badeene huivering overviel myik ergerde my en kon niet zeggen, waaromF Na een poosje boog Lotje zich voorover en fluisterde my lachend in het oor „Alles van hetzelfde slagTonede dikke •ohimmels en die groote man met zijne hooge laarzen en Joppede paardea zullen er niet van doorgaan en bij zy zweeg plotseling, want juist keerde hij zich weder om en zeide: „Nu zijn wij dadelijk thuis." Het was volslagen duister geworden het rijtuig reed 9 stemmenhet amendement-Goekoop aangenomen met 35 tegen 25 stemmen. Na de aanneiing der wet betuigde de Voorzitter namens de Ramer der commissie van rapporteurs dank voor het vol brengen van haren moeielijken arbeid. Den 12 werd de interpellatie over den handel in kunstboter van den heer A. van Oedem tegen den 16 aan de orde gesteld. Daarna ving de beraadslaging aan over de motie van den heer Keuchenius, luidende: De Kamer, lettende op het door de regeering erkende feit, dat de Tweede Kamer der Staten-Generaai netten leden minder telt, dan waaruit zij ter voldoening aan art. 77 der Grondwet behoort te bestaan. en van oordeeldat onder zulke omstandigheid het in over weging nemen van de regeeringsvoorstellen tot herziening der grondwet op het tegenwoordig oogenblik eene miskenning zyn zou van 's volks recht en belangin strijd bovendien met de grondwet, gaat over tot de orde van dtn dag. Na toelichting door den heer Keuchenius, bestreed de heer Ver meulen de motie om den vorm, daar hij de Kamer wel bevoegd actitte, om de herziening der grondwet te over wegen. Hij zag in de motie eeu protest tegen de onvoltallig heid der Kamer, alleen tengevolge van de schuld der liberale partijdie geweigerd had mede te werken tot herziening der kiestabel. Verschuiving der beslissing over de grondwetsher ziening achtte hij niet wenschelijk. De heer Schaepman was beslist tegen deze motie, omdat zij onvolledig, onduidelijk en ontijdig was. Daardoor werd op een zeer ongelegen tijdstip een nieuwe twistappel in de Kamer geworpen. De neer Haffmans verklaarde uit volle overtuiging voor de motie te zullen stemmen. De minister van binnen 1. zaken verklaarde, dat de regering meende, dat de Kamer, samengesteld naar do bestaande wetten, bevoegd was al datgene te behandelen, wat binnen hare bevoegdheid lag. Nadat de heer Keuche nius zijne motie nogmaals verdedigd had, werd zij verworpen met 63 tegen 5 stemmen van de heeren Ëahlman, Keuche nius, Lambrechts, Vos de VV a e 1 en Haffmans. Vervolgens werden aangenomen: a. eenige naturalisatie wetten; b. wetsontwerp tot bekrachtiging eener pro vinciale heffing in Friesland na bestrijding door den heer van Kerkwijk aangenomen met 48 tegen 7 stemmen c. verlenging van den termijn voor de uitvoering der druifluis- overeenkomst met 53 stemm- n tegen 1nadat op voorstel vaD den heer Viruly de termyn van tot 1 Januari 1887 veranderd was in tot I Januari 1888. Het zalm verdrag werd danrna verdedigd door de heeren Clerckx, Kolkman en Sehimmelpenninck van d e r U ij e en bestreden door de heeren Viruly, van der Linden, van Osenbruggen en Reekers. Den 15 wordt de behandeling voortgezet. De leden der algemeene ouderlinge verzekering- maatschappij bij besmettelijke ziekten „de Philantroop" te Bolsward b.-bben van het bestuur de mededeeling ontvangen dat in bet tarief verschillende wijzigingen moeten worden gebrachtterwijl over 1885 boven de vaste bijdrage eeoe bijheffing van f 7357.42 moet ge schieden. Ongeveer 11000 personen namen in de maatschappij deel en droegen volgens het tarief ongeveer f 2700 bij in het geheel werd echter uitgekeerd 7230. De vele uitkeeringen zijn grootendeels een gevolg vau het beerschen van roodvonk in verscheidene gemeenten. Deze treurige uitkomst heeft aanleiding gegeven lot het voorstel, om de vaete bijdrage te verdubbel sn of de uitkeering op de be ft te brengen en eene lagere klasse in te stellen waarin bij ziektegevallen 10 zal worden uitgekeerd. Van het 3e kind, Dirk van Wieringen dat ver mist werd na den brand in de Egelantierstraat te Am sterdam zijn bij de opruiming ook de overblijfselen gevonden. De manop wiens kamer de brand ont stond is in hechtenis genomen. sneller door eene donkere laan toen ging het ratelend over een verschrikkelijk plaveisel, zoodat grootmoeder onzacht gewekt werd en kuchend recht ging zitten. En nu huizenverlichte venstersonder eene poort ging bet door, over eenen gemakkelijkan weg, trotsche hoornen voorbij waarachter zich als eene donkere massa een uitgestrekt hoog gebouw verhiefrechts een zon derling mengelmoes vau muren en overladen versierde gevelsnu weder eene poort en wij reden een uit gestrekt plein op. Helder verlichte vensters wenkten onshondengeblaf klonk ons tegenhet rijtuig hield voor de gewelfde wijd geopende huisdeur stil en door de vestibule kwam snel eene oude dame ons tegemoet loopeudie zich ijlings de handen afveegde aan bet schitterend witte schort. „Mevrouw von Werthern riep zij. „Heerlijk dat gij komtAch en die lieve arme kinderen Toen verslikte bare stem in tranen. Dat was de moeder van Frits Roden. Zoo moest zij er ook uitzien, dacht ik, toen wy reeds lang in de huis kamer aan eene gedekte tafel zaten en ik nog steeds niet moede werd, haar in het vriendelijk gelaat te zien. Hoe gaarne zou ik die prettige gezelligheid beschrijven! Die groote niet al te hooge kamer, die sneeuwwitte gordijnen voor de vensters, die blankgeschuurde vloer; in bet midden van het vertrek de tafel, met het fijne zelf gesponnen damast en de ouderwetsche borden en schotelsde groote klok tegen den wand, de soliede mahoniehouten secretaire en de groote geelachtige kachel, die zoo vroolijk snorrend in den hoek stond, de gemakke lijke stoel er naast. Daarbij die bevallige handige vrouw met het innig goede gelaat en de blauwe oogendie zoo vaak ia tranen schitterden. En boe behoedzaam ging de reus met zijne moeder omalsof zy een kind was en hoe trotsch keek de moeder naar haar „eenige", wanneer hy door de kamer liepof wanDeer hij op zijne kalme manier hare radde woorden afbrak! Alle verle genheid scheen hem hier waar hij heer en meester was, vreemd plotseling kreeg hij eene soort van waardigheid, over zich, die zijn jeugdig gelaat zeer goed stond. Hij zat boven aan de talel op de eereplaats en sneed bedachtzaam het gebraadvoorat had hijachter zyn stoel staande, eeu kort gebed uitgesproken. Aan weerszijden van hem zaten de onde dames en Lotje en ik sloten den kring. Lotje bleef nog steeds zwijgen en hare blikken vlogen heen en weêr tusschen moeder en zoon. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1886 | | pagina 2