No. 32\ Acht en tachtigste Jaargang. 1886. ZONDAG IA MAART TWEEDE BLAD. Prijs der gewone Advertentiën: (SMhcieel (öeDeelte. KeUgratische fiBrtchlesï lètabs-berichten. KANTONGERECHT. JSeur- cu IfiarKlbertcSlta. II ALKMAABSCHIE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele rijk f 1, De 3 nummers f 0,06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERM». COS» TER ZOON. De DIRECTEUR van bet POSTKANTOOR te ALKMAAR maakt bekeud, dat op zon- en algemeen erkende christelijke feestdagen, de postbode naar de Rijp ten 11 ure 's morgens vertrekt. De Directeur voornoemd GOUWE. GEVONDEN VOORWERPEN. Aan het Commissariaat van Politie zijn voor de recht hebbenden terug te hekomen: een gouden manchetknoopeen ringetje met drie sleuteltjes; een kinderoverschoeneen lap beezelgoed; een breimandjeeen glacé handschoen; een bruiue handschoen; een rood kinderwantje; een bril in étui; een wit kussensloop een paardendek een sclioenboorn een aangebreide zwarte kous met pennen 131 u en I au Bij kon besluit van deu 5 z n benoemd in de orde van den Nedorlandscben .Leeuw tot komman- deur baron Osij, lid der belgiscbe kamer van afge- vaa-digdeutot ridder de beeren J. Casier de Hernp- tinne en A. Surmont de Volsbergbe, leden van den be'gischen SeDaat T. P F Janssen» eu A. H. Guijot, leden der begische kamer vaa afgevaardigden. Bij bet den 8 en 9 gehouden vergelijkend examen naar de zeven beschikbare beurzen aan de rijksnor- maallessen te Haarlem, waarvoor zich 26 kandidaten aangemeld hadden waarvan 23 aan bet examen deel namen werd het hoogste aantal punten behaald door J,.hanna Eiizabetb Rakkers van Voorburg, Hendima Paulina Petronella Wils van Halfweg, Cornelis Huis man van Buiksloot Dirk van Zomeren van Akersloot, Magdalena Hendrika Zieren van Bennebroek Samuel van Sittert van Zegwaart en Hendrik Twuiver van Wieringerwaard die voorgedragen zijn. Leendert Rodenhuis, sedert 1837 tamboer bij de dienstdoende schutterij te Leeuwarden herdacht den 9 deu dag waarop hij 55 jaren vroeger by het 2e reginieot infanterie te Alkmaar in dienst trad. Te Sybekarspel is den 9 door 't mannenkoor aldaar eene uiivoering gegeven, waarvan de opbrengst strekte tot leniging van den nood in de gezinnen van vele werklieden. De algemeene synode der Ned Herv. Kerk heeft den 9 beslistdat bet prov. kerkbestuur van Noord bolland de zaak der voorloopig geschorste k.irkeraads- leden dier gemeente te Amsterdam met de daarop be trekking hebbende stukken ten onrechte bij haar heeft overgebracht en vernietigd de beslunen vun dat kerk bestuur van den 13 en 21 Januari 1.1. Verder moeten al de op deze zaaft bet'ekkmg hebbende stukken door bet prov. kerkbestuur verzonden worden tiaur het klas sikaal bes uur van Amsterdam, opdat dit bestuur zoo bet oordeelt dat naar art. 47 van het reglement voor kerkelijk opzicht en tucht de zaak tot ontzetting zou kunnen aanleiding geven haar met alle daanoe be trekkelijke besc eiden verzende naar bet prov. kerkbe stuur om door dit bestuur in eersten aanleg berecht te worden. Den 10 is te 's Gravenhage voor onderwijzeres in de fraaie handwerken geslaagd mej. J. de Liefde te Hoorn. Den 10 is tot lid van den raad te Groningen verkozen de liberale kandidaut, de heer J. van Houten, met 569 st. tegen 503 op den kandidaat der anti-re volutionairen, den heer Hueksema. De gemeenteraad van Rotterdam heeft den 11 aan den gewezen g< meente-eecretaris van Delltsha.en voor 3 jaren een wachtgeld van f 1800 verleend waarna zijn pensioen zal worden geregeld en besloten tot het houden eener voorj aars-paardenmarkt op den laatBten Vrijdag in Mei. Een sedert et nige weken onbewoond buis aan den Gasthuissingel te Haarlem is in den nacht van den 11 op den 12 geheel uitgebrand: aan onvoorzichtigheid der werklieden die met licht in het perceel gewerkt hadden, wordt de brand toegeschreven. Den 12 zijn de leden der commiss e, die het adres der werkeloozen te Amsterdam zouden overbrengen bij den burgemeester toegelatendie hun o. a. mede deelde dat bij ben niet als commissie kou ontvangen, doch bereid was van ieder in het bijzonder het beplei ten hunner belangen aan te booren. Nadat zij een en ander omtrent den algemeenen nood medegedeeld had den gaf hij hun den raadzooveei mogelijk bijeen komsten te voorkomen en af te raden, omdat zij anders wellicht de oorzaak zouden worden van het ongeluk van anderen want dat hij vast besloten wasin elk geval de orde streng te doen handhaven. Eenige oploopen werden door de politie uiteenge dreven. Van de Staat had vóór het gaan naar den burgemeester ougeveer 400 personen in het Volkspark toegesproken en o. a. aangeradenaan de huizen der kapitalisten aan te schellen en werk te vragen. Bij de verdeeling van 25 broodtn, door een onbekende geschon ken voor ben die daaraan behoefte hadden ging het vrij druk toe. Mej. M. G. Top te Enkhuizen is den 12 te 's G avenhage geslaagd als onderwijzeres in de nut tige handwerken. De 4 pet. geldleening ten laste v»n Rotterdam is den 11 gegund tegen 102 pet. met '/v pet. pro visie voor makelaars en commissionairs. Men schrijft ons uit Zype Evenals voor veertien dagen de ijsclub deed hield den 11, op initiatief van den diaken A. Schermer, eene bijzondere commissie eone uitdeeiing van spek en erwten. Aan 40 armen werd 2 mud erwten en 65 pond spek uitgedeeld. Eere den gevers, die op deze wijze de beer8chende armoede eenigzins hielpen lenigen. Bij de den 11 gehouden stemming voor hoofdin gelanden van het waterschap Starnmeer en Kamerhop zyn herkozen de aftredende leden de heeren Cs. de Goede en R. Veldhuis, Gekozen werden in plaats van wijlen den heer Dk. de Vries, de heer Ks. Slooten en in plaats van den heer S. Appel, die bedankt heeft, de heer M. Bus. Bij het blusschen van een binnenbrand in de Vinkenstraat te Amsterdam is het verkoolde lijk ge vonden van een 67jarigen man. Hij had om zich te warmen waarschijnlijk een test n.et vuur in bed genomen. De rijksmiddelen hebben in Februari opgebracht 7.206 073.80 tegen 6.801 314 85% in 1885. De directe belastingen de suikeraccyns en de successie rechten hebben de hoogere ontvangst veroorzaakt. In 1885 is bij de spaarbank te Weetgraftdijk in gebracht f 3277,89% en opgevraagd 2818,27%. Op uit. Dec. was in de bank ingeschreven f 9220,68 makende met f 243,89% aan interesten die als kapi taal werden bijgeschreven, 9 164 57%. De bezit tintten der bank vertegenwoordigen een kapitaal van 10520,19, zoodat er een reservefonds is van f 1055 61%. Den 17 herdenkt de heer J. H. L. Bonman den dagwaarop hij vóór 25 jaren de evangeliebediening aauvaardde. Achtereenvolgens was hij predikant bij de Ned Herv. gemeente te Eenigenburgte Kolhorn te Amerslol en tbaus te Kuilenburg. Voor de betrekking van hoofd der openbare sehool te Koedijk hebben ziob 43 sollicitanten aan gemeld. Door den gemeenteraad van Warmenhuizen is besloten, de kolfbaan en het tooneel van den herber gier C. de Gaus altaar te buren om daarin school ie houden tijdens den aan- en verbouw der school, te be- gmnen met 1 April a.s. Te Beemster zal op de hoeve van den heer J. Koopman aan den Zuiderweg eene kaasfabriek opgericht worden. A. Postmaoud 19 jaren, arbeider, thans in hechtenis, is door het gerechtshof te Leeuwarden ver oordeeld tot 5 jaren tuchthuisstraf, op grond dat hij den 12 Dec. 1885 iu eene cel te Groningen waarin hij 2 jaren gevangen astraf ondergingna vooraf het opzet genomen te hebben den bewaarder, die zijne col zou binnentreden, te trefien, den bewaarder Emond bij zijn binnentreden eene houten vormflesch tegen bet hoofd te hebben geworpen, waardoor deze bewaarder verwond werd. Het bof achtte niet bewezen, dat hij dit gedaan bad met het opzet om den bewaarder te dooden. De Ontvang- en Betaalkas te Amsterdam keert over 1885 f 47 per aandeel van f 1000 uit. De kamer van koophandel en tabrieken te Delft beeft aan den minister van financiën gevraagd, gelegen heid te geven tot het verruilen van onbruikbaar ge maakte plakzegels die niet tot het geven van kwijting der schuld gediend hebben tegen nieuweevenals dit met briefkaarten kan geschieoen. De liberale kiesvereeniging te Assen heeft gesteld tot kandidaat voor de 2e Kamer den heer mr. P. J. G. van Diggelen te Zwolle de kandidaat der auti-revolutio- nairen is de heer jhr. mr. M. A. de Sa'ornin Lohinau te 's Gravenhage. De liberale kiesvereeniging te Moppel stelt tot kandidaat den heer mr. H. Smeenge, griffier bij bet kantongerecht aldaar, die ook kandidaat gesteld is door de burger kiesvereeniging te Assen Aan den gemeenteraad van Tilburg is het voor stel gedaan de ten laste der gemeente bestaande 4% pet. geidleeningen per resto g-oot 366000, in eene 4 pet. geldleening te doen overgaan. Boven de gewone vergoeding van 30 pet. in de kosten van het lager onderwijs zijn voor de behoorlijke inrichting van dat onderwijs subsidiën verleend o. a. aan Graft 1100, Oostzaan f 1470, W estzaan 3800, Ameland 3000, Schiermonnikoog f 1210 en Sloten 350. Men schrijft ons Sedert dr. Keijzer uit de Schermeer vertrok is men daar grootendeels verstoken van geneeskundige bulp. Dat de behoefte hieraan diep gevoeld wordtbewijzen wel de emBtige pogingen die men in 't werk stelt cm weder een arts te verkrijgen. Het traktement dat f 500 bedroeg, werd, door samenwerking van de diakonie te Noordschermeer met het gemeentebestuur en de diakonie van Oierleek op 900 gebracht; Boven dien is men bezig een kapitaal te vormen met het doel daarvoor eene geschikte woning in gereedheid te brengen. Krijgt dit laatste zijn beslag en kan men een buis dat aan de vereischten voldoet, te nuur o_ te koop aanbieden dan zou het minstens verwonde ring baren indien de gewenschte hulp noi; langer op zich liet wachten. Met de Buurt of den Stompen Toren tot standplaats, biedt de Schermeer een dokter alle voorwaarden voor eene flinke praktijk te meer nn er ook op de dorpen Oterleek en Sehermerhorn geen geneeskundige is gevestigd. Zaterdag 13 Maart. 's Gravenhage De aanneming van het zalmtractaat wordt in parlementaire kringen zeker geacht. Benoemd tot rechter in de Arrondissements-Rechtbank te Ui recht mr. F. A. van Leeuwen, thans te Alkmaar De lentemaand vordert, maar de winter wo, dt hce langer hoe strengerniet te verwonderen is bet dus dat de verschillende filantropische instellingen al bet mogelijke doen om de heerschende armoede te ver lichten. Maar aan de geldmiddelen komt eindelijk een einde en daarom doet de Algemeene Commissie tot spijsuitdeeling een beroep op den liefdadigheidszin van alle gezindten om met ruime hand te geveD, wanneer zii Dinsdag, den 16, met jpen scha 1 zullen rondgaan. By de den 12 alhier gehoudene aanbesteding, voor het bouwen van twee a beiderswoniügen aan het Ropje-kuii voor den heer H. van den Brink, (begroo ting 2198,werden 13 billetten ingeleverd. De hoogste insehryving bedroeg f 2219,— de laagste 1694, - He' wers is aan den laagsten inschrijver, 0. van Eik alhier gegund. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 11 Mrt. Wilem .loosteu, wednr. van Bregtje van der Ben en Aafje Leijenwed. Hendrik Koorn. OVERLADEN. 11 Mrt. Trijntje Stam, wed. Cornelis Hooij79 j. en 9 m. 12 Grieje Koorn, wed. Simon Klein. 77 j. Zitting van den 12 Maart. C. L., Rijp; G. P.. Uitgeest, overtreding van de wet op den ijkieder 50 cents boete ot 1 dag gev. A. S., Alkmaar, als voren, twee boeten, elk van 50 cents of 1 dag gev. voor elke boete G. M., r-uidseiiarwoudelaten loopen van vee op eens anders grond 3 boete of 1 d^g gev. P. K., Hei'oo, jagen zonder vergunning, f 10 boete of 1 dag gev E. V., Heer Hugowaardjagen zonder akte10 boete of 1 dag gev. P. S. en G. H., beiden Uitgeestpoging om wild te be machtigen op verboden wijze, Pder f 10 boete of 2 dagen gev. J L., Oostzaan, jagen zonder vergunning, f 10 boete ot 1 dag gev J S, Egmond aan Zee, zetten van wildstrikken in de duinen (2 maal) en delven naar konijnen in de duinenzonder vergunningtwee boeten van 20 of 4 dagen gev. en f 10 boete of 2 dagen gev. G. S„ 3. V., A. S., W. P., K. W., K. S., J. Z. en P de G., Egmond aan Zee, delven naar konijnen zonder vergun ning ieder 10 boete of 2 dagen gev. Alkmaar 12 Mrt Kleine Kaas f 26, Commissie f 21, Mid delbare 20,50, aangevoerd 85 stapels, wegende 20975 P. Ter graanmarkt aangevoerd 337 mudden. Tarwe (7, Rogge f 5,50, Gerst 5, id. cbev /6a 6.25, Haver 3,75 a 4 40 Paardenboonen /6a 6,75, Bruine boonen /9a ll Citroen dito 11 a 12, Witte dito 14, Erwten: groene /12 a 16,50, grauwe f 15,50, vale 14, witte /9a 12. Alkmaar 13 Mrt. Aangevoerd 3 Paarden 80 a 120, 11 Koeien en Ossen 80 a 140, 214 nucht. Kalveren /5a 14, 135 Schapen /14 a 20, 100 magere Varkens /14a 18, 140 Biggen 6 a 12 14 Bokken en Geiten 3 a 6, 2 Kleine Bokjes f 0,25 a 0,30, Kipeieren 3 a 4 per 100, Boter per op ('s middags 12 uren) t U,65 a 0,75. Amsterdam 12 Mrt. Aardappelen Friescbe Dokkummer jam men f 2,75 a 2,85 dito Engelsche 1,80 a 2 Zeeuwsehe Spuische Jammen 2,80 a 3,10, dito Poters 1,80, dito Flakkeesche 2,80 a 3, dito Blauwe 2,70 a 2 80. Geld. blauwe 2,60, Pruisische Hamburgers f 2,30 a 2,80, üelderscbe Cham pignons t 1,50 a 1,80, Groninger Turken f 1,70 a 1,80, Prui sische Roode f 2 a 2,20. Aangevoerd 5 versche ladingen. Raapkoeken 75 a 80, Lijnkoeken t 9 a 12per luü P. Petroleum flauw loco f 8,10, April f 8,10, Sept.—Dec. f 8,50 entr. In cons, f 9,50. D Urtn 11 Mrt. Boter per kwartvat 62 a 74per P. 1,55 Èdam 11 Mrt. Aangevoerd 365 stukken Boter /1,30 a 1,35 per pond, Roomboter Tuyn Co per acbste vat f 34 per pond 1,70 a 1,80, Kipeieren 3,50 a 4 per 100.

Alkmaarsche Courant | 1886 | | pagina 5