BERICHT. No, 33. Acht en tachtigste Jaargang. 1886. WOENSDAG 17 MAART. Deze Courant wordt Dinsdag-, Dondordag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Aikmaar 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Prijs der gewone Advertentiën; Het blijkt ons nu eerstdat het feuilleton, waarmede wij eenen aanvang hebben genomenreeds elders voorkomt zoodat wij meenen er mede te moeten eindigen en in een volgend nummer met een ander een aanvang zullen maken. DE UITGEVERS. #ffictëel (Scheelte. fJnttralanb fötnnenlauö. ALKMAARSCHE COURANT. De 3 nummers 0 08. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HEBMs. C08- TEE ZOON. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR maakt bekenddat ter secretarie dier gemeente ter lezing ligt bet bestekwaarnaar op 30 Maart e.k. te 's Gravenhage wordt aanbesteed het bouwen van een st,eenen maga- zijn voor de betonning te Enkhuizen. AlkmaarDe Burgemeester voornoemd 15 Maart 1886. A. M AOL AT NE PONT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis, dat zij in hunne heden gehou den vergadering ingewilligd hebben liet verzoek van JOHAN NES SMAK, slacbter alhier, om vergunning tot het oprichten eener slachteiij in het perceel aan de Geest No. 3. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 16 Maart 1886. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennisdat heden op de gemeente secretarie ter lezing is gelegd de staatvermeldende volgens art. 812e lid der wet op het lager onderwijsde namen der kinderen boven de 6 en beneden de 12 jaren, die niet voor komen op de lijsten der op 1 Januari j.l. schoolgaande kinderen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 16 Maart 1886. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. SOLLICITANTEN naar de betrekking van le helpster op f 50,jaarwedde en n 40,— a bjj het onderwijs in de vrouwelijke handwerken aan de openbare school voor onvermogenden te Alkmaar, worden verzocht zich vóór 22 Maart a. s. bij eigenhandig op zegel van t 0 22^ geschreven verzoekschrift te wenden tot het gemeentebestuur van Alkmaar. De volgende personen worden verzocht zich ter gemeente secretarie aan te melden Maria Anna Kunze, laatste woonplaats Amsterdam; Stijntje van Zoonen, wed J. Hoogendijk, 1. w. HaringcarspelNeeltje Kaat, 1. w. Zaandam; Johanna Hillegonda Nieuwkamp, geb. Sikkes, 1. w. Amsterdam. DUITSCHLAND. De Köln. Ze tung deelt omtrent de houding van prins van Bismarck bij de bsbande ling van het alkobol-monopolie mededat hij aan vankelijk voornemens was die behandeling bij te wonen doch dat zijn geneesheer hem zulks verbood. Daarom richtte hij toen tot minister Bötticher het in de zitting voorgelezen schrijven. De samenstelling der commissie van onderzoek was op dat oogenblik nog niet bekend. Later bleek uit de verklaring van het hoofd der centrumspartij. dr. Windthcrst, dat hij, hoewel stem mende voor eene verwijzing naar de commissietoch het monopolie niet wilde toestaan. Alleen wilde hij prins Bismarck nog eens voor het doode monopolie laten vechten en tot deze rol wilde deze zich niet leenen. Te Wiesbaden is in den nacht van den 14 op den 15 te 12.28 een sterke schok van aardbeving gevoeld. Den 15 begon te Frankfort aan de Main de openbare behandeling van het geding tegen den commissaris van pdtie Meijer en verscheidene polilie-agenten wegens over chrijdmg hunner bevoegdheid op den 22 Juli bij de begrafen s van een socialist aldaar. De commissaris verklaarde, dat hij de op bet kerkhof vergaderde me nigte driemaal had aangemaand uiteen te gaan en baar daartoe ook tijd gelaten hadeerst toen zijn bevel niet werd opgevolgd, had hij van de wapenen gebruik aten maken hij werd gedwongen tusschen beide te komen omdat er in strijd met de wet aaD het graf gesproken was. E ij k s d a g. Het wetsvoorstel om schadevergoeding te geven aan onschuldig veroordeelden is den 13 aan genomennadat de meeste artikelen overeenkomstig de voorstellen der commissie vastgesteld waren. De 3 eerste artikelen van dat voorstel luiden als volgt „Art. 1. Wanneer de veroordeelde, op wien de uit gesproken of gewijzigde straf geheel of gedeeltelijk is toegepast in revisie vrijgesproken wordtmoet het daardoor ontstane nadeel in vermogen naar den maatstaf der volgende voorschriften vergoed worden. Art. 2. Gerechtigd tot schadevergoeding zijn de vrijgesprokene en na zijn dood zijne echtgenoote en bloedve: wanten in opgaande en nederdalende linie en zijne broeJtrs ea zustersvoor zoover die personen overeenkomstig h^t burgerlijk recht door hem ondersteund moesten warden. Art. 3. In zoover als de beschuldigde zijne veroordeeling door opzet of grove schuld veroorzaakt bad is aanspraak op schadevergoeding buitengesloten." Pruisen. Huis van Afgevaardigden. Den 15 is in- gekomeu bet wetsontwerp betreffende den aanleg van een kanaal van Dortmund naar den Beneden-Eems met eene binnenhaven te Emden, waarvan de kosten geraamd worden op f 35 040 000 en tevens bepaald da', met den aanleg eerst dan zal worden aangevan gen wanneer de daarbij belanghebbende districten de noodige gronden öf kosteloos afstaan öf borg stellen voor da teruggave der tot den aankoop vereischte kosten. ENGELAND. Tot hoofd der politie te Londen is benoemd in plaats van kolonel Henderson generaa1 Oarles Warren, 46 jaren oud. Zijn inkomen zal f 21000 bedragen. Met 1 April wordt een pakketpost met Nederland ingevoerd. Het port voor pakketten tot 3 pond is f 0,60 van 3 tot 7 pond 0,90. In een op den 13 gehouden ministerraad beeft mi nister Gladstone zijn plan tot oplossing van het iersche vraagstuk gegeven. Over den inhoud van dat plan zijn geene vertrouwbare bijzonderheden bekend. Alleen schijnt het vast te Btaan dat aan de instelling van een ierseh parlement en de onteigening der iersche grondbezitters gedacht werd:. Lagerhuis. Den 11 is op voorstel van den heer L boucbère de post van f 1.344 000 voor het onderhoud van voor het publiek toegankelijke koninklijke parken en tuineD te Londen verminderd met meer dan ƒ600.000, omdat dit bedrag, als bestemd voor het onderhoud der parken ten bate van de bewo ere van Londen door hen zei ven betaald moest worden. FRANKRIJK. De ministerraad keurde den 13 de op den 16 in te dienen begrooting goed. Als hoofd beginselen zijn daarbij aangenomen afschaffing der buitengewone begrooting en overbrengst der uitgaven voor openbare werken en koloniën Daar de gewone begrooting waarop aanmerkelijke bezuinigingen zijn aangebracht; conversie der 3 p.cl. schuld op korten ter mijn en afl issing van een groot deel der vlottende schulu duor middel van eene 3 p.ct. leening, wijziging der be lasting op de dranken, opheffing van de uitoeleuing en recht van den verkoop in 't klein en verhooging van de belasting op alcohol. Van eene conversie der 4 en 4^ p ct. schuld werd afgezien. Generaal Bou.anger, de minister van oorlog, heeft een wetsontwerp ingediend waarbij alle ambtenaren die stukken over de landsverdediging uitleveren of geheime geschrilten inzienmet boete en gevangenisstraf be dreigd worden. Ook zijn strenge straffen bepaald tegen personen, die zich onder een valschen naam in militaire inrichtingen ophouden ot in de nabijheid van restingen opmetiugen doen. De stationschef te Cablé-Eoquebrune Didelotis in verzekerde bewaring genomen. Hij wordt gezegdde onwillekeurige oorzaak te zijn van de ramp daar hij zich verbeeldende dat de van Nice komende trein het station reeds voorbij wasden van Menton gekomen trein liet vertrekken. Kamer. Den 13 werd de beraadslaging over de interpellatie *an den heer Camélmat betreffende de werkstaking te DecazeHlle voortgezet. De heer Sar- riën betreurde de aanneming door sommige gemeente raden van voorstellen strekkende om de ellende te lenigen doch erkende tevens, dat hunne besluiten met vernietigd kouden worden. Minister Baibaut voerde daarop het woord. Hy verbond zich om bij de Kamer een wetsontwerp tot herziening der wettelijke bepalin gen op het mijnwezen in te dienen. Met 256 tegen 226 stemmen werd eene motie van vertrouwen, waar mede de regeering verklaard had in te stemmen, aange nomen. Na verwerping van nog zeven verschillende motion ging de Kamer tot den 15 uiteeD. In die zitting deelde de voorzitter mede dat hy 2 motiën van orde Lad ontvangen, welke hij voorlas. De eerste ging uit van drie gr epen der linkerzijde en daarin werd het vertrouwen in de regeeriQg te kennen gegeven ten aanzien van de herziening der wetgevende bepalingen op bet mijnwezen. De minister president verklaarde zich met deze motie te vereenigen, en antwoordde, op de bedenkingen van den beer Eaoul Duval, met een Dader betoog van de noodzakelijkheid, om de wetgevende bepalingen te ler- zien overeenkomstig recht en billijkheid en zonder inbreuk te maken op het recht van eigendom. Deze woorden werden zoowel door de rechter- als linkerzijde goedgekeurd. Ten slotte werd de motie der linkerzijde met 379 tegen 100 stemmen aangenomen. OOSTENRIJK-HONGARIJE. De minister van koop handel, Je heer Fino, heeft zijn ontslag gevraagd na de herhaaldelijk geuite beschuldigingen van oneerlijke middelen te hebben gebruikt by het geven van spoor- weg-concessien. BULGARIJE. Juist was eenstemmigheid verkregen over den vorm van het protocol der schikking tusschen Turkije en Bulgarije toen de Vorst het verlangen te kennen gaf, om tot gouverneur van Eumelie benoemd te worden, zonder bepaling van een termijn voor zijne herbenoeming. De mogendheden trachtten door hunne vertegenwoordigers te Sofia den Vorst van zijn besluit te doen terugkomen. ZWEDEN. De Rijksdag heeft den 13 bij gemeen schappelijke stemming met 181 tegen 164 stemmen de heffing van invoerrechten op graan verworpen. VEREENIGDE STATEN. Den 14, des namiddags, is de stoomboot Oregon gezonken na in aanvaring te zijn geweest met eene andere boot, de Fulda van de noordduitsche Lloyd. Alle reiz:gers werden aan boord van laatstgenoemde boot gered. EGYPTE. De engelsche minister van buiten), zaken heeft den heer Drummond Wolff", bericht dat besloten washet engelsche bezettingsleger in Egypte met 6 regimenten te verminderen hij heeft verder voorgesteld, engelsche troepen tot aan Assoean en de egyptieche troepen tot aan Wady Haifa terug te trekken. De heer Drummond Wolff" moest zich daarover met Moektar- pacha verstaan. Een petroleumbron is ontdekt aan de kust der Roode Zee, waarvan de regeering aanzienlijke inkomsten ver wacht. STATEN-GENERAAL Tweede Kamer. De algemeene beraadslaging over het Zalmverdrag werd den 15 voortgezet. Het verdrag werd aangenomen met 50 tegen 12 stemmen van de heeren van Osenbruggen, Corver Hooft, Reuther, van der Loeff, Wybenga, Viruly, Eabius, BahlmaunReekers van der Linden Keuchenius en Goekoop, De heer Reuther vroeg verlofden minister van oorlog op nieuw te ondervragen over de zaak van den heer de Hol lander In de volgende zitting zal daarover beslist worden. De heeren Bahlmann, Brouwers, Haffmans, Reuther en Vermeulen hebben op het voorstel tot wijziging der indisehe tariefwet een amendement voorgesteld, strekkende om de goe deren, van elders dan uit Nederland in Indie ten verbruik ingevoerdmet het dubbele recht te belastendat van de artikelen uit het moederland wordt geheven tenzij voorzien van een bewijs van ne.lerlandschen oorsprong of bewerking. De voorstellers gronden dit voorstel op de verandering sedert 1872 der economische verhoudingen tusschen de Staten van Europa in het algemeen en tusschen moederland en ko oniinin het bijzonder Zij wenschen de nederlandsche nijverheid in onze eigene koloniën schadeloos te stellen voor het ontnemen van belangrijke uitvoerkanalen in het buitenland, vooral nu de koloniën een lastpost geworden zijn voor het moederland. De heer Bahlmann heeft voorts met 8 led-n (de heeren Beelaerts, Godin, Brouwers, A. van üedem, Haffmans, van Pallandt, Reuther en Vermeulen) een tweede amendement voorgesteld de strekking hebbende om eindelijk het beginsel van tol-eenheid tusschen Nederland en zijne koloniënwat ten minste de uitvoerrechten betreft, tot eene waarheid te maken. Dientengevolge willen zij huiden, indigo, koffie, suiker, tabak en thee vrij naar Nederland laten uitvoeren, maar voor den uitvoer naar elders dan Nederland rechten volgens tarief heffen. De heeren Verniers van der Loeff, Kielstra, en van Gennep hebben daarentegen als amendement voorgesteld, om de uit voerrechten op indigo, koffie, suiker en tabak geheel af te schaffen. Te Nieuw Vos-neer ontstond in den avond van den 9 in een herberg twist tusschen eenige personen met het gevolg dat M. v. D., arbeider, 24 jaren oud tweemalen buiten de deur gezet werd. Eindelijk ging hij huiswaarts doch toen hij bijna tot aan zijne woning genaderd was keerde hij naar de herberg terug. Aan de deur ontmoette hij den jongeling v. R., dien bij en doodelijken steek toebracht, waarna hij nog 3 personen verwondde. V. R. overleed denzelfden avond aan de bekomen wonde. In den nacht van den 9 op den 10 zijn te Bo- choltz in Limburg zeven huizen en in den nacht van den 11 op den 12 is te Kapelle een graan- en schors- molen afgebrand. De gemeenteraad van Venloo beeft den 11 met 6 tegen 4 stemmen de volgende motie aangenomen de raad ontevreden over de handelingen van hot da- gelijksch bestuur, die bet in strijd acht met de belan gen der gemeentegaat over tot de orde van den dag. Dit besluit werd genomen nadat een der leden aangetoond had dat het bij aanbestedingen en leverin gen ten behoeve van de gemeente niet toegaatzooals de raad dit wenscht. Naar aanleiding daarvan beeft een der wethouders ontslag genomen. Te Zaandam is in den avond van den 12 aan de oostzijde eene boerderij in korten tijd geheel in de asch gelegd niettegenstaande de Zaandamscbe spuiten sp ied g aanwezig waren. Een kalf is in de vlammen omgekomen. Alles was tegen brandschade verzekerd. De bronzen medalje en een loffelijk getuigschrift is bij kon. besluit van den 13 o.a. toegekend aan J. Beth- lem te Wormer, K. van Lingen te Jisp en H. Botte lier te Uitgeest, wegens bet met levensgevaar redden van een drenkeling uit de rivier de Zaan in Januari 1.1.

Alkmaarsche Courant | 1886 | | pagina 1