No. 34. Acht en tachtigste Jaargang. 1886. V R IJ D A G 19 MAANT. Prijs der gewone Advertentiën: Plaatsgebrek noodzaakt ons het feuilleton achterwege te laten. Cöebeelte. ZEEMILITIE. De zakboekjes der te Alkmaar aanwezige zee- miliciens van de lichtingen 1883, 1884 en 18S5 moeten ten spoedigste ter gemeente-secretarie worden ingeleverd. N V T 1 O A E E M I L I T I E. De te Alkmaar wonende verlofgangers der mi litie worden uitgenoodigd liunne zakboekjes ter gemeente-secretarie vóór 20 Maart 1886 te bezorgen, om aan de betrokken korps-kommandanten te worden opgezonden, Bnitcnlanb Ëtnneulanö. ALKAIAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, De 3 nummers f 0.06. ARiaHV Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HEBMs. COS- TER A ZOON. SOLLICITANTEN naar de betrekking van le helpster op f 50,jaarwedde en o 40.— bij het onderwijs in de vrouwelijke handwerken aan de openbare school voor onvermogenden te Alkmaar, worden verzocht zich vóór 2-2 Maart a. s. bij eigenhandig op zegel van f 0 22% geschreven verzoekschrift te wenden tot het gemeentebestuur van Alkmaar. De volgende personen worden verzocht zich ter gemeente- «ecretarie aan te melden Maria Anna Kunze. laatste woonplaats Amsterdam; Stijntje van Zoonen, wed J. Hoogendijk, L w. HaringcarspelNeeltje Kaat, 1. w. Zaandam. ""Lijst van brieven, waarvan de geadresseerden onbekend zijn; verzonden gedurende de 2e helft der maand Januari 1886 G. Keijzer verder aan Mej. Oosterhoff, De Glasbazerij „De dam". Amsterdam; M. de Wit Ez Eeningeburg J b Simons, Rijswijk; H. van Delden, Utrecht; Wed. Poel, verder aan Aantje Poel, Wieringen; Saartje Dekker, Wed. van Wouter van Dijk Van het hulpkantoor: Hoogwoud: SmeedingHoorn. Oudkarspel: Mej J. Jeuken, Amsterdam. Zuidscharwoude; Wed. J an MadderomAkersloot of Oostgrafdijk. Brieven. Verzonden geweest naar: B e 1 g i e Cs. de Geus Brussel. BELG1E. Den 13 heeft minister Beernaert bij ge legenheid van de behandeling der begrooting van finan ciën in den Senaat medegedeeld, dat men muntstukken sloeg, waarop de opschriften niet alleen in et fransch, maar ook in het vlaam.ch aangebracht werden. Bij de behandeling der begrooting van justitie vestigde de heer Lammens de aandacht op het toenemend aantal misdaden door hem toegeschreven aan de feitelijke afscbalfing der doodstraf en drong hij met eenige an dere leden aan op het uitgeven eener vlaamsche ver taling van de Moniteur. Toen in den loop der be raadslaging de heer de Sélijs een vlaamsch lidge tart had in de vergadering zijne taal te gebruiken, stond de heer van den Bemden op die na met klem de rechten zijner landgenooten te hebben gehandhaafd, ten slotte in die taal uitriep: Ik spreek hier in den naam en voor de rechten van het nederlmdsche volk. Tegen den 13 Juni is eene groote socialistische ver gadering te Brussel aangekondigd. De burgemeester van Brussel heeft de burgemeesters der voornaamste ge meenten in de provincie Brabant gevraagd hoe groot bij benadering het aauta' personen zal zijn die daar aan u t hunne gemeenten zullen deelnemen. DU1TSCHLAND. Te Frankfort aan de Main is den 17 de commissaris van politie Meijer tot 3 maanden, de agenten Winglert tot 2 maanden, Hohmann tot 1 maand en Schweiger tot 14 dagen gevangenisstraf ver oordeeld wegens misbruik van macht bij de begrafenis van een sociaal-demckraat op den 7 Juli 1885. ENGELAND. De hertogin van Connaught is den 17 des morgens voorspoedig bevallen van ene dochter. Minister Gladstone beeft de ministers Chamberlain en Trevelyan verzocht, hun besluit om onts ag nog eeDS in overweging te nemen. Men zegtdat hij zijn plan met Ierland zal omwerken om de bezwaren zijner ambtgenooten uit den weg te ruimen. FRANKRIJK. Louise Michel is te Saint-Germain, evenals onlaDgs te Versailles, zeer slecht ontvangen. Bij bare aankomst aan de station werd zij reeds op scheld woorden onthaald en toen zij des avonds optrad ontstond er zulk een rumoer, det zij moest wel heengaan. Met moeite werd zij door de politie naar de station teruggebracht. Kamer. Naar aanleiding van een verzoek van den heer Soubeyran om een interpellatie tot de re geering te mogen richten heeft de minister van finan ciën den 16 verklaard dat in het ontwerp der staats- begrooting geene belasting op de rente voorkwam. OOSTEN RIJK-HONGARIJE. De oostenrijk sche regeering geeft als reden voor het ontslag van den minister Pino op, zijne verordening over de pos spaar- banken waarbij den directeur der kassen eene bijna ministerieele macht wordt toegekend waarvan d-- mi nisterraad de intrekking verlangde, welke hij weigerde. EGYPTE. Moektar-pacha heeft in antwoord op het voorstel der engelsche regeering, om de eugelsche troepen terug te trekken naar Assoean en de verdediging der grenzen te Wady Haifa aan de egyptische troepen over te laten verklaard dat het egyptische \ojer op het oogenblik niet in staat is, om de grenzen tegen de opstandelingen te verdedigen. STATEN-GENERAAL Tweede Kamer. Den 17 is met 44 tegen 40 stemmen aaangenomen het voorstel van den heer Lohmanom na afloop der algemeene beraadslagingen over de grondwetsherziening hoofdstuk X (onderwijs en armwezen) het eerst te benandelen. Vóór stem den alle"1 leden der rechterzijde met den heer van Houten; de heer Ruijs van Beerenhroek was tegenwoordig. Tegen stemden alle liberalende heer Heldt was bij de stemming afwezig. Daarna ving de algemeene beraadslaging a.n. De heer van Baar hield eene korte rede, waarin by te kennen gaf, dat hij met de herziening niet zeer ingenomen was en de noodzakelijkheid der herziening niet inzag Hy werd be antwoord door den min. v. biunenl zaken, die de noodzake lijkheid der herziening volhield Daarna vroeg de heer Sckaep- iii an het woord, doch werd de zitting lot den 18 verdaagd. De heeren AE. Mackay, de Savornin üohman, Vermeulen, Schaeptnan, Ruijs van Beeren hroek en Beelaerts van Blokland hebben voor gesteld art. 194 der grondwet aldus te lezen: Het onderwijs is een voorwerp van de aanhoudende zorg der regeering Het geven van ond rwijs is vrij. Het toezicht van de overheid op het onderwijs in het al gemeen de inrichting van het openbaar onderwijs envoor zoover het lager onderwijs betreft, de aan den onderwijzer te stellen eischen van bekwaamheiu en zedelijkheid worden dooi de wet geregeld. De openbare scholen zijn toegankelijk voor leerlingen zonder onderscheid van godsdienstige gezindheid. In of voor elke gemeente wordt lager onderwijs gegeven voldoende aan de behoette der bevolking. Het wordtvoor zooveel daarin niet op andere wijze is voorzienvan over heidswege verstrekt in openbare scholen voor onvermogenden kosteloos, voor anderen tegen betaling van een billijk schoolgeld In de kosten van het hijzonder onderwijs kan, naar bij de wet te stellen regelen, uit openbare middelen worden bijge dragen, onverschillig of het onderwijs al of niet vohioer. aan het in het vierde lid bepaalde vereisctite voor openbare scholen De Koning doet jaarlijks van den staat van het onderwijs een uitvoerig verslag aan de Staten Generaal geven. Men schrijft ons uit St. Pankras Evenals den vorigeu winter begon bier weder in me nig werkmansgezin armoede te heerscben tengevolge van bestaande werkeloosheid. Heeft in het voorjaar van 1885 het gemeentebestuur welk verschaft, nu is het 't bestuur van het polderdistrict St. Pankras, dat in zijne vergadering van den 11 besloot werk te ver schatten. Reeds is een twaalftal hoofden van gezinnen werkzaam, om „de Wijde Vaart" op eene betere diepie te brengen waardoor de gemeenschap te water met Langedijk veel verbeterd zal worden. De heer Cs. Pranger heeft wegens vertrek zijn ontslag genomen als lid van den gemeenteraad te St. Pankras. Zijne plaats in het bestuur in het pol- derjistrict is bereids ingenomen door den heer Jacob Toldaartoe door stemgerechtigde ingelanden gekozen. Het getal kiezers voor leden van de 2e Kamer en de prov. staten is volgens de herziene lijsten in de gemeente St. Pankras 3 minder dan in 1885, terwij het getal kiezers voor leden van den raad 3 meer bedraagt. Den 19 zal te Broek op Langedijk het verge lijkend examen worden gehouden voor buoid der open bare school wiens jaarwedde 700 zal bedragen. 4 Sollicitanten zijn daarvoor opgeroepen 1 uit G.omn gen 1 uit Overysel 1 uit Gelderland en 1 uit Utrecht waaronder twee hoofden van scho'en. De gemeenteraad van Oostzaan heeft den 12 be sloten tot den aanbouw van drie lokalen ieder van 48 leerlingenbij de openbare school aan de Kerk buurt aldaar en in verband daarmede het onderwijzend perceel met één te vermeerderen. Den 13, des namiddags, zijn te Westerblokker twee huisjes tot den grond afgebrand. Den 15 is te Sehellinghout tot lid van den ge meenteraad verkozen de heer G. Stapel in plaats van den heer P Stapeldie zijn ontslag nam, met 18 van de 29 stemmen. Den 15 ia besloten tot het oprichten van eeren stoombargedienBt tusscben Avenhorn en Wormt rveer, tot vervoer van personen en goederen, in directe aanslui ting aan bet spoorwegnet. Het kapitaal ad f 5000, verdeeld in aandeelen van f 25, is geheel volteekend Tot directeur werd verkozen de heer dr. J. van der Vliet te Rijp en tot commissarissen de heeren dr. M. J. van Leeuwen J. J C. Sarlet en K. Admiraal te Rijp en, de heer K. Rodenburg te Schermerhorn. Den 15 kwamen de obligatiehouders der kom- manditaire vennootschap Lens en Bergsma bijeen ter bespreking van een door de beheerende vennooten aan de schuldeischers aangeboden akkoord, waarbij, uifc overweging dat eene minnelijke en onderhandsche af doening van zaken boven eene gerechtelijke de voor keur verdiende in b&ofdzaak werd voorgesteld afstand van alle inschulden ter afdoening door eene commissie van 3 personen zijnde de heeren D. Fleming en mr. A. F. K. Hartogh te Amsterdam en A. F. Lens te Arnhem, under toezicht van vijf commissarissen Eene door den voorzitter, den heer mr. J. C. de Vries, voorgestelde motie, luidende: de vergaderinggthoerd de gevraagde inlichtingen acht het aannemen van het akkoord wenschelijk, werd by acclamatie aangenomen. Bij kon. bes'uit van den 16 aan den beer mr. K. A. Poortman op zijn verzoek eervol ontslag ver leend als notaris te Schiedam. Den 16 is de voor een jaar gebouwde ho'stede B oembeuvel te Zeist van den heer T Wijoen afgebrand. Het vee werd gereddech de inboedel slechts ge deeltelijk. Den 16 zijn in het hnofdkieadistrict Assen voor lid van de 2e Kamer der Staten-Generaal 1938 stem men uitgebracht. Herstemming tusschen de liberale kandidaten de heeren mr. P J. G. van Diggelen te Zwolle, die 724 en mr. Smeenge griffier bij het kan tongerecht te Meppel die 791 stemmen bekwam. Op den heer Savornin Lobman te 's Gravenhage waren 490 stemmen uitgebracht. De gemeenteraad van Dordrecht heeft den 16 de jaarwedde van den 2en geneesheer van het krankzin nigengesticht op 2000 vastgestelddaar zich op f 1200 jaarwedde slechts één sollicitant had aangemeld. Den 17 was het 50 jaar geleden, dat te Hengeloo d heer C. F Stork zijne loopbaan als fabriekant be«ron. Bij die ge egenheid heeft de firma Stork een pensioen- louds voor de werklieden opgericht, waarin zij zelve a s eerste bijdrage 50000 stortte. Het loon werd tevens met 3 pet. verhoogd, Mej. A. Heem'kerk te Heiloo staat No. 1 op de voordracht voor onderwijzeres aan eene openbare lagere school le klasse te Amsterdum. De bevolking der gemeente Groningen bestond op 1 Januari 1886 uit 132530 mannen en 135668 vrouwen, samen 268198 tegen 131276 mannen en L34411 vrouwen samen 265687 op 1 Januari 1885. Te Andijk werd in de vorige week eene schuur in bet veld waarin ongeveer 50 zak uien waren door eenige baldadige jongens uit Grootebroek in brand gestoken. Een jongen van 16 jaar en een werkman die nog laat op het veld werkten hebben de daders ten getale van 6, na eene vervolging van 1% uur over ijs en velden achterhaald en hunne namen aan de po litie opgegeven. Gedeputeerde Staten van Noordbrabant hebben de loting voor de nationale militie te Klundert ver nietigd op grond dat do militiecommissaris de loting had doen aanvangen 3 kwartier vóór het daartoe be paalde uur waardoor 2 lotelingen belet zijn gewerden zeiven hunne nummers te trekken. De 13treebtsebe hypotheek-bank geeft f 300.000 4 pet. pandbrieven uit tot den koers van 98*/4 pet. De bevolking der provincie Limburg bedroeg op 1 Januari 1886 127.743 mannen en 124.391 vrouwen, samen 252 134 tegen 126.186 mannen en 122.882 vrouwen, samen 243.018 op 1 Januari 1885. Mej. H. H. Hoflman wonende te Gouda, over leden te Utrecht, waar zij om gezondheidsredenen in den laatsten tijd verbleefheeft de gemeente Gouda tot erfgename benoemd van hare aan ienlijke nalaten schap. ouder voorwaarde dat aldaar worden opgericht een volksgaarkeuken en een gesticht voor behoeftige meisjes uit den fatsoenlijken stand. Slechts enkele legaten moeten worden uitgekeerd, waaronder één van f 10 000 ten behoeve van de werkinrichting tot wering van bedelarij te Gouda. Onder Apeldoorn tusschen Ruurloo en Kootwijk zijn 300 bunders heide verbrand. De heer Hora Siccama beeft besloten aan den Koning de samenstelling eener commissie te verzoeken, die een onderzoek zal instellen naar de mogelijkheid, de kosten en de wijze van uitvoering eener zeehaven bij ScheveniDgen. Bij de gemeente-gasfabriek te Krommenie wordt een 2e gashouder geplaatst. Te Dordrecht is de roodvonk-epidemie als geweken verklaard. Het sociaal-demokratirch programdezer dagen te Amsterdam verspre dbevat rechtstreeks de vol gende punten 1° Algemeen gelijk, rechtstreeks kies- en stemrecht met geheime en verplichte stemming door alle staatsburgers voor alle verkiezingen van staats- en gemeentebestuur. 2° Directe wetgeving beslissing over oorlog en vrede door het volk.

Alkmaarsche Courant | 1886 | | pagina 1