fiitmculAnb Allerlei. ^Telegrafische Berichten. Slabs-berichten. KANTONGERECHT. fiturB- eu JttarKibcvictttcn dige bepalingen Toor een spoedige aflossing. Wg kannen niet inzien dat daartegen overwegend bewaar bestaat, al ontkennen wij evenwel dat er gevaar bestaat voor misbruik. Daartegen echter behoort een goed Minister van Fi nanciën daartegen bebooren waakzame en voorzichtige Staten-Generaal te waken. Dat dit in de laatste jaren niet altijd is geschied kan erkend worden maar zelfs dan nog zouden wij schromen ons aan een vast misschien al te dogmatisch stelsel te binden. Wij er kennen met den sclrjjver, dat het in die gevallen beter is de uitgaven over een grooter aantal jaren te verdeelen zoodat zij uit de gewone middelen kunnen gevonden worden msar wij moeten ook de mogelijk heid onderstellendat dit niet doenlijk isof dat 's lands belang een spoedige uitvoering binnen een be- trekkelijk korten tijd vordert. Voor zulke gevallen zou dit middel ons in den steek laten. Maar de schrijver heeft nog andere gronden die wij behooren te overwegen en maakt een voorbehoud waarop wij dienen acht te geven en dat misschien de zaak onder een geheel ander licht kan brengen. Den 18 is bij inschrijving verpacht de met 1 Mei in den westelijken vleugel van het rijksmuseum te Am sterdam te openen gelegenheid tot het gebruik van ververscbingen. De ruimte onder een drietal gewelven der kelderverdieping wordt daarvoor ingericht. Er wao slechts één inschrijver, F. Bakker te Avenhorn voor f 500 volgens de voorwaarden moet de pachter echter f 1000 storteD ten bate van het rjjk als bijdrage in de inrichtings kosten. Aan het vergelijkend examen voor hoofd der openbare school te Broek op Langedijk is den 19 slechts door 2 onderwijzers deelgenomen. Men schrijft ons uit Warmenhuizen Van wege het algemeen armbestuur bad tot heden 2 maal eene bedeeling in brandstoffen en tarwemeel plaats terwijl bovendien de herv. diaconie eenmaal een< extra turlbedeeling gaf. Den 19 bield deze instelling eene collecte langs de buizen der leden barer gezindte tot het doen eener tweede extra bedeeling in brand stoffen, welke f 109 opbracht. Door de ruime bedee ling uit de verschillende armenkassen voorkomt men hier echter de ware armoede, terwijl het rietscheerou inde Greb aan velen werk verschaft. Aan de weinige werke- loozen werd Zaterdag werk verschaft door hen het ijs in de vaart naar Schoorldam te doen openbreken, waar door niet alleen de verbinding met het kanaal weder tot stand kwam, maar ook eenige landerijen bereikbaar worden om daarop te kunnen troggen enz. In de 7e en laatste vergadering van „Nut en Genoe gen'' te Uitgeest, trad den 19 als spreker op de heer J. A. Schultz van Krommenie die zijne toehoordersin hooge mate wist te boeien door de voordracht eener meester lijk geschreven novelle van W. P. Wolters, getiteld „De twee Vaders." De heer F. A. A. Bendt gaf op verdienstelijke wijze eene musicale bijdrage teu beste die ook zeer in den smaak viel. Zoo besloot deze laatste vergadering op waardige wijze de rij der genoeglijke bijeenkomstendie bij de leden den aangenaamsten indruk zullen achterlaten. Te Driel zijn acht gevallen van pokken voorge komen waarvan 4 met doodelijken afloop. Een landbonwer en veehouder te Zaandam is door de arr. rechtbank te Haarlem veroordeeld wegens het niet afzonderen van en het verzuim van aangifte wegens 76 schurftzieke schapen tot 76 geldboeten, elk van/2, subsidiair 1 dag gevangenisstraf voor elke boete. De gemeenteraad van Woerden heelt besloten tot het aangaan eener 4 p et. geldleening groot f 71000 ter aflossing der 5 en 4% pet. schuld groot f 37000 en ter voldoening van f 34000 voor den aanbouw van eene school en een raadhuis. Den 18 was de heer Arnold Terwindt te West- Pannerden voor 85900 laagste inschrijver voor het maken der aardebaande kunst- en andere werken voor den lokaalspoorweg DierenApeldoorn geraamd op 122000. De gunning is aangebonden. lot secretaris van de vereeniging van oningepol- en die, waarin bun boekhandelaar woonde naar Ae^lus den god der winden en al droeg ook de restauratie waar zij d-^n beroemden honing van het met thijm be dekte Hymettosgebergte proefden den naam van den grooten wetgever Solon. Maar de wereld van heden verzonk voor hen, als zij bij bet licht der maan boven op de stille Acropolis vertoefden. De invalide, dien zij als gids mede ne men moesten, bleef, tevreden zijne tot fooi gekregen drach men natellendeachter. Dan wandelden zij tusschen de ruïnen eenzaam in het licht der zilveren maan, die zoo groot scheen alsof zij de volwassen zuster onzer kleine maan was. Als een uit de onderwereld gestegen Griek der oudheid vond de bleeke geleerde zijn weg tusschen de trotsche zuilengangen en de marmeren pamhoopen. In zijn geest herstelde hy de grootschheid en pracht van weleerin bezielende gesprekken en gloedvolle verzen weerklonk de taai van Pericles en Fbidias weder te midden hunner werken, en de avond wind voerde zacht de melodische rgthmen als op vleu gelen met zich voort. 't Was een heerlijk leven vol genot. Maar zooals voor alle stervelingen zou ook bun geluk voorbij gaan. Het was een heldere, zonnige dag, toen zij weder den Acropolis bezochten. Haar vader was zeer stil en 't was haarals gevoelde zij een angstdie haar geest beklemde, en dien zij zich niet verklaren kon. Zij zocht de oorzaak in hare omgeving. Zij stonden juist bij den voormaligen tempel van Athene. Een vervallen toren, die eens dienst gedaan had als minaret der Turken stak er thans boven uit. In een hartstochtelijke klacht gaf zij haar ergernis te kennen over de barbaren, die eens het schoone beeld vernield hadden, zoodat er niets meer over was dan de kleine kopiedie zij in een der museums telkens op nieuw bewonderde. Maar haar vader schudde ernstig het hoofd„Het Godsbeeld is vernield; wij betrenren het, maar moeten derde landen onder Egmondbinnen is benoemd de heer J. H. Holland. Ten bate van de stichting van een instituut voor doofstommen te LoDden werd dezer dagen te Gravesend een weldadigheidsbazar gehouden een damescomité belastte zich met den verkoop van vrouwelijke hand werken. De hertog van Connaught met gevolg en daarna onderscheidene aristocraten, hielden zich verscheidene uren in de lokalen op, en een jong cavalier, Lord Edivanbegaf zich naar een kraampjewaarin drie ladies antimacassar's verkochten. Lachend sprak de lord Ik zou niet weten wat ik met die dingen moert beginnen, maar (hij wendde zich speciaal tot miss Flora Page) als u mij een lok van uw goudblond haar wil afstaan geef ik er gaarne twintig pond sterling voor." De jonge dame kreeg een kleur als vuur en keerde zich omop dit oogenblik kwam de beschermvrouw van den bazar naderbij en zeide „Ge zult ter wille van het liefdadig doel dit offer zeker wei willen bren gen''; schertsend greep zij naar het haar der jonge damedie zich haastig terugboog en op hetzelfde oogenblik hield de doodelijk ontstelde patrones een valsche chignon in banden. De arme Flora viel in zwijm en een tooneel vol verbijstering volgde; niemand wist wat eigenlijk was gebeurd. Toen men er eindelijk achterkwam ging de hertogin van Connaught naa* miss Flora en troostte haar met de woorden „Men weet hetdat eene dame niet gaarne 'okken van heur eigen haar opoffert." Donderdag 20 Maart. Londbic. De Central News is door den minister Chamber'ain gemachtigd tot de verklaring, dat hij met den heer Gladstone niet heeft onderhandeld, zoodat de toestand dus onveranderd en zijn aftreden zeker is, als Gladstone's wet omtrent Ierland onveranderd blijft. Den 28 zal de rijksveldwachter J. Janse alhier, den dag berdenken, waarop hij vóór 40 jaren in rjjks dienst trad, waarvan hij de laatste 15 jaren hier is gestationeerd geweest. Alkmaars Nuts departement heeft bet doel bereik', 't welk het beoogde. Donderdagavond genoot bet de uitstekende voordrachten van den rotterdamschen artist W. van Zuylen wiens spreken de aandacht eeDer talrijk bezeite vergadering van leden en geïntroduceerde^ hoogst aangenaam bezighield. Het bleek ten volle dat de berichtgever van ons blad bij de voorloopige mededeeling van des kunstenaars toezeggingdat hij den 18 Maart in ons midden zou optredendit ge- weoscht genotniet ten onrechte als eene praktische les in de kunst van voordragen begroette. Hoe aan genaam de overige vijf stukken waardoor de heer van Zuylen zich als een zeer begaafd tooneelspeler wist te doen waardeereo voor eene blijmoedig gestemde ver gadering ook wezen mochten en de uitingen van vrolijkheid en bijval verwierven, voor eene Nuts-ver- gadering was zekerlijk hoogst gepast 's mans bezield voorlezen neen voordragen en doen leven, van Max Havelaars Saidjah en Adinda. De aandachtige en ernstig toehoorende leden van Alkmaars publiek konden zoo zg bet niet wisten, de ervaring opdoen, dat er onder scheid is tusschen lezen en lezen Gaarne hadden wij meer jongelieden onder de toehoorders geteld. Overigens dankbaar voor het genotene zou het overtollig zijn do vijt overige dramatisch voorgedragen stukken te ver melden voor lieden die geen lust hadden van den vergunden toegang gebruik te maken. (Ingezonden.) Do commissie voor de tentoonstellingverbonden aan den wedstrjjd voor voorwerpen vervaardigd door werklieden en leerknapen uitsluitend alhier woonach- i verzoekt ons te berichten, dat zij de verloting der door haar aangekochte voorwerpen zal houden op den bedenken dat boe reiner het Godsidee zich ontwikkelt, des te meer zullen vormen en zinnebeelden verdwijnen. Laat ods nog eens op den gevel gaan." Met vasten tred ging hij het gevaarlijk pad op en zette zich boven op een der reusachtige marmerblokken neder. Zijn blik gleed over den spiegel der zee tot aan de hoekige getande bergen waar de Akroko- rintbus staatevenals de Acropolis een ruïne eertijds versierd met de heerlijkste marmeren beelden en trotsche gebouwen, thans een puinhoop, waar over blijfselen van zuilen kapiteelen lijsten en standbeelden op en door elkander liggen, door den tijd gebronsd, met stekelige aloëplanten omgroeid. Toen sprak hg zacht„Zelfs het grootscbe volk dat een bloeitijd beleefde als geen ander, moest vergaan, 't Menscbeljjk lot! Hoe zou de enkele hopen, dit te ontgaan Zij zag hem ontsteld aanals zocht zij naar eene uitlegging dezer woorden. Maar zijn gelaat drukte eene stille berusting uitdie zicb naar elk gebod der goden voegen zou. Hg vatte haar arm tot steun en langzaam daalden zij naar omlaag. Slechts met gesloten oogen ging fay nog eens de vervallen heerlijkheid voorbijtoen bijnaar de ge woonte des landsin de open lijkkist naar de laatste rustplaats gedragen werd. Zij kon niet dadelijk van bet graf baars vaders scheiden noch van de plaatsen, waar zij zulke gelukkige dagen met hem doorgebracht had. Eene familie, met welke zij bekend was en die baren vader zeer geëerd had bood haar gastvrijheid aan en hielp haar in bet regelen der verschillende zaken. Daar een bekende geleerde om de nagelaten papieren van haren vader verzocht voor een levensbericht van hemmoest zij de geheele nalatenschap doorzien. De zielenadeldie uit zijne geschriften sprak, schonk de beuroefde dochter troost in haar leedverzachtte haar smart tot wee- 22 des voormiddags te half tien dat zij die voorwer pen zal betalen tusschen 12 en 1 uurgedurende welken tijd de aan particulieren verkochte voorwerpen weggehaald kunnen worden. Van 2 tot 4 uur kunnen de onverkochte voorwerpen worden afgehaald, ter wijl des namiddags te 6 uur de bekroningen of prijzen uitgereikt zullen worden. Heden Zondag is de ten toonstelling nog toegankelijk tusschen 12 en 5 unr, a t i e n cents per persoon. Onder de groep XI. schilderen wordt in ons vorig nummer als bekroond genoemd A. de Vries. Dit moet echter zijn H. de Vries, terwijl verzuimd werd te ver melden dat aan H. Scboonboven een 2e prijs werd toegekend voor een bloemenstandaard. Voor de le klasse der rijks normaallessen, waar voor zicb 9 aspiranten hadden aangegeven, zijn geslaagd: B. H. Elfrink D. Koorn F. Briefjes M. J. Vogel poelM. J. M. BoradoriJ. Wogoum en C. Appel, terwijl S. de Vries is toegelaten tot de 2e afdeeling der voorbereidingsklasse. Van de beide aspiranten naar de le afdeeling der voorbereidiugsklaste C. G. van Arnhem en R. E J. Roeterinkis de eerste onvoor waardelijk, de tweede voorwaardelijk toegelaten. D. van Zomeren leerling van de 2e afdeelmg der voorbe reidingsklasseverwierf eene rijksbeurs te Haarlem, Zitting van den 19 Maart. C. B., te Nieuwe Niedorp, overtreding van het kanaalregle ment 10 boete of 1 dag gev. B. B., te Alkmaar, als voren, straf als voren. A. H., te Akersloot en J. R,, te Alkmaarhet laten loopen van vee op eens anders in den oogst staanden grondieder 3 boete of 1 dag gev. C. R., te Castricumhet tappen na bezetten tijdf f> boete of 1 dag gev. K. B., te Castricum, het zich bevinden in een herberg te Castricum na bezetten tijd1 boete of 1 dag gev. Trijntje de G., te Zuidscharwoudehet niet weerhouden vaa haar hond als die de voorbijgangers aanviel en vervolgde, f 3 boete of 1 dag gev. J. T., K. B., P. R., te Uitgeest, maken van nachtelijke bu rengeruchten aldaarieder f 5,50 boete of 1 dag gev. J. K., te Uitgeest, het werpen met sueeuwballeu op straat aldaarf 2 boete of 1 dag gev. K. T., te Alkmaar, het stoken aldaar zonder behoorlijk ge- metselden schoorsteen f 3 boete of 1 dag gev. C. C., te Alkmaar, het voldoen aan eene natuurlijke behoefte op straat aldaar,/1 1 boete of 1 dag gev. J. Gte Alkmaar, het in zijne tapperij niet duidelijk leesbaar ophangen van een gedrukt exemplaar van de drankwet, f 1 boete of 1 dag gev. L. P., P. P., J. G., J. Q S. G., G. B., E. W„ K. B„ te Egmond aan Zeedelven naar konijnen in de duinen zonder vergunning, ieder 10 boete of 2 dagen gev. E. Th. B., te Alkmaaropenbare dronkenschap 1 boete of 1 dag gev. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN. 18 Mrt. PietertjeD. ran Jan Engelsman en Elisabeth Kes. 19 Theodora AlidaD. van Johannes de Lange en Jo hanna Hornong. 20 Klaartje, 1). van Pieter IJsbrand Twisk en Eofje Kokkes. OVERLEDEN. 19 Mrt. Kloris Bakker, 70 j. VEILINGVAN VAST EGOEDE REN. 18 Maart. Door den Notaris J. VAN LEEUWEN. Huis, Breestraat, 14. Str. J. E. Lubbe q.q. f 1525,— (Afslag 25 Maart) Alkmaar 19 Mrt. Kleine Kaas f 25, Commissie /21, Mid delbare 22, aangevoerd 59 stapels, wegende 14531 P. Ter graanmarkt aangevoerd 949 mudden. Tarwe f 6.75 a 7,85, Gerst 4,75 a 5,50, id. chev. /6a 6,65, Haver 4 a 4,50, Paardenboonen 6,25 a 6,75, Bruine boonen 8,50 a 11, Citroen dito t 13, Witte dito 16, Kanariezaad 10, Erwten: groene /12 a 16, grauwe 15 a 17, vale 10 a 14. Alkmaar 20 Mrt. Aangevoerd 6 Paarden 100 a 180, 11 Koeien en Ossen 130 a 180, 153 nucht. Kalveren 6 a 18, 1 Ezel 30262 Scbapen 14 a 26, 3 Lammeren 6, 86 magere Varkens 14 a 17, 190 Biggen 5 a 8, 6 Bok ken en Geiten 5 a 86 Kleine Bokjes f 0,30Kipeieren /3a 3,50Eenden dito 4 per 100, Boter per kop ('s mid dags 12 uren) t 0,60 a 0,72%. moedig aandenken en een stil voortleven in den geest van den overledene. Dit was de oorzaak dat zij zich, met den stervenden vader, in de geschiedenis der oude Grieken verdiepte, terwijl in Duitschland onder den donder van 't geschut een nieuwe tijd aanbrak; dit was de oorzaak, dat terwijl zjj kampte met de eerste hevige smart baars levens, de tijdingeD van het onbeschaamde verzoek van den erf vijand, van het eendrachtig optreden van haar volk, van de overwinningen van het duitsche leger en van den roem- vollen vrede als ijdele klanken haar oor voorbij gingeD. En toch was een nagalm dier tijden machtig genoeg haar naar het vaderland terug te doen keeren. Ongeveer een jaar na den dood van haren vadar keerde zij van een wandeling in het slotpark, indertijd door koningin Amalia aangelegd, huiswaarts. Het gezang der nachtegalendie hier tusschen de oranjeboomen en palmen verblijf hielden klonk om baar heen. Op eens hoorde zij voor het slot de Grieksche regiments kapel een melodie spelen frisch en opgewekt als bet volkslied van haar vaderland. Eene menigte omstan ders luisterden met aandacht naar de muziek. Het was inderdaad de „Wacht am Rhein." Hare gedachten vloden terug ze gevoelde een heim wee dat baar sinds dien dag bij b'leef en baar weldra toebereidselen tot de terugkeer naar Duitschland deed maken. Op dezelfde stoomboot, die haar gebracht had, voer zij op een avond met den ouden dienaar weder weg en het land der Grieken verzonk achter haar in de duisternis der nacht en der wateren. Den volgenden morgen beklom zij in de haven vbd Syra de groote stoombootdie baar naar het vaderland terng zou voeren. Met gouden letters glinsterde de naam in het heldere zonlichtMars heette zjj. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1886 | | pagina 2