No. 36. Acht en tachtigste Jaargang. 1886. WOENSDAG 24 MAAKT. F A N F A R O. BtüUttlanb FEÏUILLSTOIV. Prijs der gewone Advertentiën: ISitmeulaub. ALKMAARSCBECOUttANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Dond.6rd.ag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, De 3 nummers f 0.06. BELGIE. De ongeregeldheden te Luik op den 18, den verjaardag der parijsche commune, voorgevallen, wa ren niet verwaeht. Alleen ivaa eene groote samenkomst aangekondigd door 2 burgers in naam van de anar chisten te Luik, waarop het onderworp, de parijsche com mune, tot punt van behandeling waa gemaakt. Tegen half 7 des avonds waren op het Lambertusplein ongeveer 2000 personen bijeen welke te 7 uren in optocht door de stad gingenvoorafgegaan door twee roode vlaggen. Bij de terugkomst op dat plein hield een ongenoemde eene ze6r opruiende toespraak waarop weinige oogen- blikkeu later met het inwerpen der ruiten een aanvang werd gemaakt. Een zekere Wagener uit Herstal beval het gebruik van dynamiet aan als het beste middel ter afdoening van sociale vraagstukken toen hij in de voor de vergadering bestemde zaal in het nationaal koffiehuis aan het Deleourplein het woord voerde. Deze Wagener werd met nog 48 personen later in hechtenis genomen. Te Luik is het verder rustig gebleven. Te Jemeppe in do nabijheid van Luik zijn wanordelijkheden voorgevallen. De bekende kanunnik Bernard is door de rechtbank van Charleroi tot 17 maanden gevangenisstraf, 150 boete of subsidiair 3 maanden gevangenisstraf en in de kosten veroordeeld. Daar hij reeds 14 maanden voorloopig in hechtenis geweest is, heeft hij het grootste deel zijner straf, volgens de belgische wetreeds bij voorbaat ondergaan Deze geestelijke was belast geweest met het in vei igheid brengen eener som van ongeveer f 2J millioen uitmakende de bisschoppelijke kas der diocese Doornik waarop de afgezette bisschop Dumont en dt nieuw benoemde bisscbop Durousseaux beiden aanspraak maakten en had zich eenigen tijd in Noord-Amerika verborgen gehouden totdat hij eindelijk te Havana de hoofdstad van het eiland Cubawas aangehouden, beschuldigd van verduistering van gelden. Voor zoover zjjne handelingen in Belgie betrofwas hij door de rechtbank te Brussel vrijgesproken, welke vrijspraak in hooger beroep bevestigd is. Thans stond hij op aanklacht van bisschop Durousseaux terecht, beschuldigd van ver duistering van gelden in Amerika gepleegd. De rechtbank heeft deze beschuldiging als bewezen aangenomen. Den bisschop was het er bovenal om te doen, weder in het bezit te geraken van de miljoenen, tijdelijk in de Nationale Bank nedergelegdin afwach ting van de uitspraak wie daarvan de rechtmatige eigenaar ie. Door als civile partij in het proces op te treden hoopte de bisschop van de rechtbank de be slissing te erlangen dat hij als bisschop eigenaar q.q. in der miljoenen, en deze hem dus moesten uit gekeerd worden. Wel heeft de rechtbank thans uitgemaakt, dat Bernard in het buitenland een eel der hem toe vertrouwde gelden verduisterd en uitgegeven had, maar tevens onbewezen verklaard, dat degene, die hem de bedoelde Bom bad toevertrouwd ook daarvan de wet tige eigenaar was. Novelle van STEFANIE KEIJSER. 2) Nn was zij reeds een paar weken terug, maar thuis gevoelde zij zich nog niet. In haar huis op het uni versiteitsplein was alles juist zooals zij het verlaten had, eene weduwe, bloedverwante van haar vader, had met trouwe zorg er toezicht op gehouden. Maar daar buiten bevond zij zich in een geheel andere wereld. Tusschen de studenten bewogen zich ulanenwant Greifenberg had garnizoen bekomen. Vrijpostig keken die militairen een elk aan. Een van hen had zich verstout zelfs haar, Ereme Clusiusmet zijn onbeschaamde blikken te ver volgen. Dat was ongehoord zelfs de dolste studenten respecteerden haar. Een leerling van haar vaderdien zij als student verlaten had en als privaatdocent terug zaglegde zijn eerste bezoek bij haar af als reserve luitenant juist voor de herhalings-oefeningen opge roepen. Met moeite herkende zij dr. Gerharddie vroeger zoo bedaard het universiteitsgebouw binnen trad, in den luitenantdie na eenige oogenblikken haastig afscheid nam daar hij vreesde anders te laat op het appel te zullen komen. En zelfs toen zij haar intiemste, doch oudere vriendinde stiftsdame Melanie van See- bergen die aan de overzijde in het voormalige oude klooster woondehare verbazing over at die veran deringen mededeelde antwoordde deze lachende „Eisch niet te veel van ons voor u en uwe wereld. Denk er om wij hebben nu ook een Leonidas. Generaal Werder heeft met zijn corps ook bij een bergpas wacht gehouden en zich zelfs niet laten verdrijven." Zelfs de groene Eichberg was niet dezelfde meer. Toen zij 't donkere, wijd geopende oog naar de zacht wuivende boomtoppen opsloeg zag zij op het hoogste punt van den berg den grooten zwarten ijzeren adelaar, Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Den 21 is het te Brussel zeer rustig gebleven, hoe wel in de voorsteden socialistische bijeenkomsten aan gekondigd waren. Uitgebreide voorzorgsmaatregelen waren genomen. PRUISEN. Huis van Afgevaardigden. Bij de derde lezing der begrooting verklaarde de minister von Puttkammer op eene vraag van den afgevaardigde Rickertdat hem niets bekend was van maatregelen, door de russische regeering tegen in Rusland verblijf houdende duitschers genomen. Met het oog op de vriendschappelijke verhouding tusschen Pruisen en Rus land moest dan ook worden aangenomen dat het door den heer Rickert ter sprake gebrachte gerucht uit de lucht gegrepen was. ENGELAND. Hoogerhuis. De minister voor Indie verklaarde den 22 dat een groot korps opstan delingen in de nabijheid van IJemethen uiteenge jaagd was. Lagerhuis. Met 115 tegen 109 stemmen is eene door den heer Richard voorgesteldedoor minister Gladstone als onpraktisch afgekeurde motie verworpen, waarbij verklaard werddat het onbillijk en ondoel matig was zonder toestemming van hot parlement oor log te verklaren, verdragen te sluiten of landstreken in te lijven. Den 22 werd met 187 tegen 166 stemmen verworpen een voorstel van den heer Howard Vincent om de 8taatsbijdragen aan de vrijwilliger-korpsen te verhoogen. Minister Gladstone bad zich tegen dit voorstel verzet, als in strijd met de grondwet. De minister van oorlog deelde mededat de regeering besloten had om de engelsche troepen langzamerhand naar Assoean terug te trekken. De onder-secretaris van buitenlandsche zaken verklaardedat met Italië geen overeenkomst betreflende het bezetten van Massoeah bestond. FRANKRIJK. De gemeenteraad van Lyon heeft den 19 een voorstelom voor de werkstakers te Deea- zeviile 2500 beschikbaar te stellenverworpen met 26 tegen 13 stemmen. De toestand onder de werklieden aldaar blijft dezelfde. Senaat. Art. 17 der wet op het lager onderwijs bepalende dat het personeel bij dat onderwijs uitslui tend uit leeken zal bestaan, werd den 20 aangenomen. Kamer. Den 20 is het wetsontwerp, waarbij Parijs gemachtigd wordt tot het aangaan eener leening van 125.000.000 voor het ondernemen van openbare wer ken ten behoeve van den werkenden stand in zijn ge heel aangenomen. GRIEKENLAND. De grieksche vloot heeft de ha ven van Salamis verlaten de plaats harer bestemming is onbekend. De nog te Athene aanwezige kavalerie heeft bevel ontvangen naar Thessalië te gaan. RUSLAND. Het Dagblad van St. Petersburg be toogt de noodzakelijkheid dat de Vorst van Bulgarije die met uitgespreide vleugels en ver naar 't westen uitgestrekten hals en kop op de zuil Btond die „hot dankbare vaderland" voor de gevallen krijgers opge richt had. Weemoedig boog zij het hoofd Zij had zoo gaarne het grootBche dat gedaan was bewonderd maar het trad hear vreemd en heerschzuchtig tegemoet, terwijl het leven dat haar lief was en dat zich zoo lang hier ongestoord ontwikkeld hadop den achtergrond ge sehoven werd. Niemand gevoelde dit met baarzij bleef steeds Ereme, de eenzame. Alles juichte den nieuwen tijd toe. Zelfs het met stokken gewapende troepje kinderen, dat juist kwam aanloopen en door elkander schreeuwde „Daar komen ze," Om den hoek van het bosch dat een gedeelte van het groote exercititieveld aan het gezicht onttrok, kwa men eenige ulanen te voorschijnmet bunne lange lansen met zwarte en witte vaantjes. De bevelhebber vooraan de trompetter een paardenlengte achter hem. De wind deed Ereme's blauwen sluier ais een wim pel waaien. Zij trok die naar zich toe en begaf zich naar de rivier. Daar hoorde zij eene krachtige stem onwillekeurig zag zij om. De ritmeester had zich hoog op het zadel opgericht. „Escadron tot den aanval gereed 1 Lansen geveld klonk het kommando. De trompetter blies een signaal, de ulanen zetten zich in korten drafnog een signaal versnelde den drat tot galop en bij een derde langer geschetterdat Ereme zelfs deed schrikken stoof het escadron met gevelde lansen over de vlakte voortde ritmeester met de blanke sabel in de vuistvooraan. De grond dreunde onder de stampende hoeven, de lucht weerklonk van het gekletter der wapens. Zij wendde zich tot een jongen man die met eene hark in de hand en een oude soldatenmuts zonder nummerplaat op het hoofd zijn arbeid staakte om naar de oefeningen der ulanen te zien. „Wat is dat voor woeste manier van rijden toegeeflijkheid betoone. Alle mogendheden achten het noodzakelijk, dat het voorstel der Porte tot het stellen van een vijfjarigen termijn voor de betrekking van gou verneur van Oost-Rumeüë bekrachtigd worde. De Vorst zou zich dan ook ten zeerste vergissen, indien hij mocht hopen dat Europa hem in zijne jongste vorderingen zou to gemoet komen. VEREENIGDE STATEN. Aan boord der Oregon waren 598 zakken met brieven en 2400 aangeteekende brieven in 66 zakken. De aangeteekende brieven uit Engeland en Duitschland zijn gedeeltelijk verloren gegaan. Van de overigen zijn 94 zakken gered. STATEN-GENERAAL Tweede Kamer. Conversie. Art. 1 v&n het wetsvoorstel tot wijziging der tarieven van in- en uitvoerrechten in Nederland is met het daarop door 5 katholieke leden voorgestelde amendement tot wederinvoering der diflerentiëele rechten den 22 in behandeling genomen. Het amendement werd verdedigd door den heer Ëahlmann en bestreden door de heeren de Bruyn Kops, W. K. van Dedem en den minister van koloniën. De heer A. van Dedem, hoewel in beginsel voorstander van het amendementkon zich daarmede toch niet vereenigenomdat Engeland een groote mededinger in Indië is en ook het vrij handelstelsel huldigt. Ook vond hij het vreemddat boter en kaas niet opgenomen waren in het amendement. Den 23 voort zetting. Vrij algemeen werd in de afdeelingen der Tweede Kamer erkend, dat eene vrijwillige conversie, waar zy, tengevolge van eene algemeene en duurzame verlaging van den rentevoet, zonder te groote opofferingen en zonder benadeeling van het Staatscrediet kon geschiedenvoor den minister van financiën niet alleen recht, maar een plicht was. Intusschen meenden vele ledendat ook eene vrijwillige conversie in de toepassing tot menige onbillijkheid moest leidenzij wezen op minderjarigen, onder eurateele gestelden, instellingen, ambte naren verplicht zekerheid te stellen in insehrijving op het Grootboek en dergelijke gevallenwaarin het zeer hard was voor de belanghebbenden '/s van hunne inkomsten te moeten missen. Ook aan levensverzekeringen, indertijd op deugdelijke wijze naar een rentevoet van p ct.berekend, werd door eene renteverlaging de grondslag ontnomen. Andere leden ontken den dat in deze gevallen onbillijkheid werd gepleegd. Eenige leden betwijfeldenof het tijdstip voor conversie gelukkig gekozen was en meenden, dat men wachten moest totdat de Staatgeruimen tijd achtereeneene hoogere rente betaald had dan andere soliede schuldenaars en de openbare meening dus voor renteverlaging was gewonnen. De minister ontwierp de conversie, toen de 2% pet. 71% stond, doch het publiek geeft de voorkeur aan een 2% pots. fonds a 71% boven een 3% pets. fonds a pari. Hij scheen dan ook zijne toevlucht te hebben moeten nemen tot bankiershulp en zich te dier zake bezwarende bedingen moeten laten welgevallen Zij meenden, dat de daling van den rentenvoet niet als normaal was te beschouwen en bij eenige verlevendiging in zaken de rentevoet weer zou stijgen. Een andere bedenking, gedeeld door hen, die in het algemeen den tegenwoordigen stand der geldmarkt niet ongunstig oor deelden voor conversie, was gelegen in het gemis aan de noodige „Wij noemen het „Fanfaro", antwoordde hij. „Wat is dat?" vroeg zij verbaasd. De jongens om haar heen riepen op hunne beurt verbaasd„Hodie weet niet wat fanfaro iBen velden hunne stokken als lansen. „Het is een commando dat bij de infanterie „Marach, Marsch i uidtantwoordde de man wiens houding verrieddat hij ook gediend had. Ook dit begreep Ereme niet. „Het is het commando tot den aanval", verklaarde de man. „Dat is ritmeester Bartenstein Hij rijdt als een duivel Weder klonk een signaal. „Nu wordt het ophouden geblazen'', vervolgde hij. De officieren salueerden met desabels. Het eskadron reed weder langzaam voort. Ereme begaf zich naar de plaats aan den oever waar het bootje lagwaarmede men werd overgezet. De veerman kwam uit zijn huisje en sprak haar ver trouwelijk toe. „Er is bier veel veranderd sedert ik u de laatste maal overzette. Toen was uw vader er ook nog bij. Het speet ons allen toen wij hoorden dat de beroemdste professor der universiteit overleden was. En dan nog wel zoo ver van zijn vaderland." „Hij zou het evenmin herkend hebben als ik", ant woordde Ereme." „Jawij zijn sinds dien tijd groot geworden", her vatte hij. „Wij hebben het duitsche keizerrijk gesticht. Ik heb ook voor Parijs gelegen en mijn kerstboompje met granaatsplinters in plaats van met appelen en noten versierd." Zij zag hem verwonderd aan. Dat had men vroeger galgenhumor genoemd. Maar dit woord paste nu niet meer; de man lachte welgemoed en het ontbrak baar aan tijd er verder over te denken. De ulanen naderden en keerden naar hunne kazerneeen ond kasteel van den keurvorstterug. De officierdie zooeven zoo woest voortrende reed weder aan het hoofd en ook nu vestigde hij zijne blikken,

Alkmaarsche Courant | 1886 | | pagina 1