alteriei. kasrnimte. Dit gemis wordt aangevuld door tusachenkomst van bankiersdie feitelijk de conversie uitvoerenwaartoe de mi nister de noodige middelen niet bezit. Op die wijze eischte de conversie groote opofferingen van de schatkistterwijl het twijfelachtig isof de te verkrijgen voordeelen die offers waard zijn. Ook was naar veler oordeel het oogenblik niet gunstig voor conversiewijl de Staat eerlang weder eene nieuwe leening moet sluiten. Daarbij kwam voor sommige leden nog het staatkundig bezwaar, of in de tegenwoordige staatkundigeomstandigheden deze regeering krachtig genoeg wasvoldoende het vertrouwen der tertegenwoordiging bezat en van haar te verwachten wasdat zij de conversie geheel kon uitvoeren. Reeds daarom scheen aanneming van dit ontwerp thans ongeraden Het mislukken eener poging tot conversie zou toch het staatskrediet benadeelen en eene later wellicht op voordeeliger voorwaarden te verkrijgen conversie bemoeilijken. Deze beschouwingen werden door eenige andere leden niet gedeeld. Verscheidene leden meenden, dat men moest wachten, totdat tot een veel voordeeliger conversie in 3 p.ot. kon worden over gegaan, welke volgens anderen nu reeds de voorkeur verdiende en bij uitsluiting aflosbaar pari bij den tegenwoordigen stand der geldmarkt gemakkelijk tegen ol althans zeer nabij 90 p.ct. kon geplaatst worden. Voorts vond ook een 3s/4 fonds, a pari te plaatsen, verdedigers. De berekening van den ministervolgens welke de geheele te sluiten leening in 79 jaren zou worden afgelost, werd on juist geacht. Om daarvoor zekerheid te hebben, zouden de inschrijvingen op het nieuwe grootboekop de eene of andere wijze tegen pari aflosbaar moeten gemaakt worden. Ook werd verplichte aflossing van slechts l/4 pet. der schuld, vermeerderd met het bedrag der vrij gevallen rente, onvoldoende geacht. Ook tegen de onderdcelen bestonden verschillende bezwaren. O. a. dat geen juist tijdstip was aangegeven, waarop de belang hebbenden hun kapitaal terug ontvingen. Zoo ook noemden sommigen het een draconische bepalingdat zij die zich niet binnen zekeren termijn verklaarden, geacht werden de verwis seling te verkiezen. Op vele leden had het een ongunstigen indruk gemaakt, dat de regeering de coupons ook in bet bui tenland betaalbaar wilde stellen. In eene afdeeling werd het denkbeeld ontwikkeld, om niet alleen de obligatiën dér Amster- damsche Kanaalmaatschappij in de conversie te begrijpen, maar ook de obligatiën van het voormalig Amortisatie-Syndicaat, welk laatste de commissie van rapporteurs echter in lijnrechten strijd achtte met de vastgestelde voorwaarden van aflossing Eindelijk vroeg menof de minister wellicht reeds met een sjndicaat van bankiers eene voorloopige overeenkomst had aan gegaan. Zoo ja, dan wenschte men overlegging van die over eenkomst of althans mededeeling der hoofdbepalingen. In het tegenovergestelde geval zou men er prijs op stellenomtrent d#n stand der onderhandelingen te worden ingelicht. De Ka mer kon dit wetsontwerp niet wel beoordeelenzoolang zij niet wist, in hoever de minister zich bij de uitvoering der con versie de noodige vrijheid van beweging en voor de houders der schuld de noodige waarborgen had voorbehouden. Grondwetsherziening. De heeren de Beaufort, van Houten, Kist, Mees en deRanitz, liberale leden der 2e Kamer, hebben voorgesteld, art. 191 der grondwet te lezen als volgt Het geven van onderwijs is vrijbehoudens het toezicht der overheiden bovendien voor zoover het middelbaar en lager onderwijs betreftbehoudens het onderzoek naar de bekwaam heid en zedelijkheid des onderwijzershet een en ander door de wet te regelen. De inrichting van het openbaar onderwijs wordt door de wet geregeld. Het lager onderwijs wordt zoodanig ingericht, dat voor ouders, voogden of verzorgers de gelegenheid niet ontbreke, om de kinderendie onder hunne macht zijn of aan hunne zorg zyn toevertrouwdin het genot te stellen van voldoend lager onderwijswaarbij hunne godsdienstige overtuigingen niet worden gekrenkt. De Koning doet van den staat der hoogemiddelbare en lagere scholen jaarlijks een uitvoerig verslag aan de Staten- Generaal geven. zooals hij reeds een of twee malen by eene ontmoeting gedaan had weder zoo vorsehend en scherp op haar als wilde hij baar aan den grond vastnagelen. Na eenige woorden tot de andere officieren gesproken te hebben, sprong hij plotseling met zijn paard over de heg, die het land van den weg scheidde reed snel over het weilandsprong over de slootdie het aan dezen kant begrensde en naderde de plek waar Ereme stond. Haastig stapte zij in de bootde veerman maakte de ketting los en stiet baar af. Zonder zich te bedenken sprong de stoute rijder baar met paard en al na. Verschrikt keerde zij zich om. Glimlachend zag hij haar aan, terwyl zijne slaoke, buigzame gestaltedoor de uniform eng omsloten zich rustig op het vurige vospaard yerhief, dat snui vende door het water ging. Vroolijk wapperde de witte pluim van zijn czapka. De andere toeschouwers waren blijkbaar aan bijzondere rijtoertjes van den ritmeester gewend. De oude veer man meesmuilde de arbeiders op het hooiland zagen lachende naar den afloop terwijl de ulanen zich om niets bekommerden en hun weg vervolgden. Slechts een luitenant bleef staan en zag opmerkzaam naar het tooceel. Het water reikte het paard tot aan den buik; de ritmeester reed verder met dezelfde volhardende luimige uitdrukking op het door een bruinen baard omlijste gelaat. Het scheen als dacht hij „Gij zult uw wil niet hebben wat go ook doet." Op eens zonk het paard met de voorpooten zoo diep wegdat het den kop ver uitrekken moestom boven water te blijven. De uitdrukking der koene, gebruinde trekken bleef echter even overmoedig als to voren hij trok de teugels kort aan en ging verder. De stroom dreef het bootje zoo dat het naast don ruiter kwam en de veerman behoedzaam sturen moest om niet te dicht bij het paard te komen. Maar nu zag Ereme niet meer naar haren vreemden ridderlijken begeloider om. „Als gij uw verdiend lot ondergaatis 't mijn gehuld niet", scheen zij te denken. Eindelijk bereikten zij den oever. Ereme gaf den veerman zijn geld. „Hier is de obolus", sprak zij. „Eene vaart in Charon's schuit naar de onderwereld kan niet onaangenamer zijn dan deze 't was." De man verwonderde zich niet over deze woorden. In kleine akademiesteden is ook de geringste aan figuurlijke of hoogdravende taal gewend. De ruiter luisterde blijkbaar met welgevallen naar baar volle stem. Zij verliet de bootstapte aan wal, zyn paard beklom den oever en ca zagen zij elkander aan. In den nacht van den 16 op den 17 heeft een landbouwer te Lutjewinkel door verdrinking een eindo aan zijn leren gemaakt. - De collecte den 17 te Heilooten bate der algemeene armen gehouden, heeft opgebracht de som van f 252.05. Van dit bedrag ontvingen de verschil lende gezinnen giften aan geld. Het uit de provincie Groningen den 18 inge diende verzoekschrift aan den minister van financiën, waarbij de heffing van invoerrechten op graan gevraagd wordtbeslaat 15 bladzijden en was voorzien van 3587 bandteekeningen uit 20 gemeenten. Den 19 zijn te Lobith het huis van den burge meester en dat van den expediteur d'Harvant in korten tijd afgebrand. De acr. rechtbank te Amsterdam heeft den 19 beslist dat een slijter, die geene vergunning heeft tot den verkoop van sterken drank in het klein wel niet minder dan 2 kan sterken drank mag verkoopen maar wel de sterke drank bij kleinere hoeveelheden, bij voor beeld 1 kan, mag afleverenwanneer die afgeleverde boeveelheid een deel i3 van eene verkochte hoeveelheid van ten minste 2 kan. Den 19 is aan den heer J. J. H. Verhulstbij gelegenheid van zijn 70en verjaardago.a. namens eenige vereerders, bij monde van den burgemeester van Amsterdam een kostbaar geschenk met daarbij behoo- rende oorkonde aangeboden. Des avonds werd in het Paleis voor volksvlijt te zijner eer onder leiding van den heer Dan. de Lange een feestconcert gegeven. Den 19 werd te Leeuwarden aanbesteed het ver beteren en kanaliseeren van de rivier de Tjonger in 2 perceelen. Voor perceel 1, geraamd op f 35550, was laagste inschrijver van 8 inschrijvers T. Volker te Dord recht voor25850 voor perceel 2raming f 204850 laagste van 13 E. A. de Vries te Rijg en E. H. v. d. Veer te Sondel voor f 169542; in massa, -aming f 240000laagste van 6T. Swets te Ameide en C. Sterk te Heukelom voor f 201000. Den 19 zijn te Herkenbosch (Limburg) ruim 80 bunders dennenbosch afgebrand. De gemeenteraad van Delft heeft den 20 een voorstel tot afschaffing der kermis verworpen met 15 tegen 4 st. Allo liberale en r. k. ledeu stemden tegen de afschaffing. In den avond van den 20 zijn te Hengeloo van een man die onder den trein geraakte, beide beenen afgereden. Hij is kort daarna overleden. De aandeelhouders in de Nederl. Rijnspoorweg maatschappij hebben den 20 goedgekeurd de met de regeering gesloten overeenkomst betreffende de ver lenging der concessie van de maatschappij en de daar door noodig geworden wijzigingen in de statuten. Ook in de Noordschermeer heeft eene commissie van particulieren in de vorige week zich beijverd om gelden in te zamelen voor de behoeftigen aldaar. Dien tengevolge werd den 21 ten huize van den kastelein M. Hos eene uitdaeling gehouden van levensmiddelen, waarbij ongeveer 65 huisgezinnen werden verblijd met eene gave bestaande uit eene hoeveelheid koevet en rijst. Den 22 is te 's Gravenhage aanbesteed het bouwen eener nieuwe schutsluis aan den Leidschendam, geraamd op f 100.000. Laagste inschrijver, de heer M. A. J. Taverne te 's Gravenhage voor f 91647. De brandspuitdoor middel van slangen op de buizen der waterleiding den 22 te Bergen beproefd voldeed tamelijk goed aan de verwachting. In geval Zonder er zich aan te storen dat het water in stroo men van hem en zijn paard afdroop bracht hij met volmaakte hoffelijkheid en gratie de hand groetende aan de czapka en reed zonder op een wedergroetdie hem ook niet ten deel vielte wachten wegterwijl zij huiswaarts keerdeonder een bedaard voortstappen den toorn verbergende, dien de vrijpostige lansier bij haar opgewekt had. Zij had aan elkeen willen vertellenwelke onbe leefdheid haar wedervaren wasen thans had zjj geen menschtot wien zij zich in hare opgewondenheid wenden kon. De goede tante thuis zon haar niet be grijpen nauwelijks aanhooren hare gedachten waren in het van vruchten overvloeiende zomerzaisoen inge nomen door aalbessensap en frambozengelei en voor de wederwaardigheden van het leven had zij steeds een spreekwoord gereed, dat eiken steen des aanstoots van baar levensweg wegruimde. Met weerzin bedacht Ereme, dat zij tot troost het onloochenbare gezegde krijgen zou „De kruik gaat zoolang te water, tot ze breekt. Daar verhieven zich de stiftsgebouwen voor haar met hunne spitse gevels en den met leien gedekten toren. Naar Melanie zou ze gaan. De stiftsdame, die steeds alles ten goede keerde moest hooren hoe hare beroemde strijders zich thans gedroegen. In den tuin zag zij tusscben lelies en bleeke rozen, die aan den voormaligen kloostertuin herinnerden, eenige dames zit ten, doch Melanie was er niet bij. In het voorportaal ging zij de met zachte tapijten beiegde steenen wenteltrap op en de met gothische kruisbogen gewelfde gang in die naar de kamers van Melanie voerde. Bij eene glazen deur gekomenschelde zij. "Weldra verscheen een net dienstmeisje tegelijk het rozerood neusje van een sneeuwit King-Charles hondje met een zijden hals bandje. „De juffrouw heeft u zien aankomen maar zij laat zich vriendelijk rerontsehuldigen. Zij is juist aan baar toilet", raffelde het meisjevoor Ereme nog iets gezegd had. „Er is vanavond een concert van het muziekkorps der ulanen in het park. De juffrouw noodigt u uit, met haar daarheen te willen gaan. De juffrouw zal u met veel genoegen komen afhalen." „Ik dank er voor", antwoordde Ereme een weinig bits „ik heb heden reeds genoeg van de ulanen gezien en gehoord." „Llat zal de juffrouw zeer spijten", antwoordde het meisje. Ereme keerde in geen vroolyke stemming huiswaarts. Wordt vervolgd. van nood zal dus de gemeente voortaan van dit blusch- middel gebruik kunnen maken. De maatschappij voor gemeente-crediet sloot in 1885 blijkens het jaarverslag 14 leeningen met gemeen ten tot een bedrag van 250.800 en met 7 water schappen tot f 67.850, samen f 318.650 daarvan wa ren 3 gemeenten en 5 waterschappen in Noordholland, eene gemeente en een waterschap in Zeelandzes gemeenten en een waterschap in Limburg eene ge meente in Zuidholland en Gelderland en 2 gemeenten in Overijsel. De voortdurend lage rentestand was oor zaak, dat geen hooger bedrag aan leeningen bereikt werd. De winst- en verliesrekening sluit met een voordeelig saldo van f 72.788waarvan een bedrag van 6000 bestemd is tot afschrijving op de koersre- kening der 4 pet. obligatiën. Op de aandeelen serie A wordt voor gewoon en buitengewoon dividend f 21 en op de serie B f 53 uitgekeerd. De winst- en verliesrekening der Kon. maatschappij de Schelde sluit met eene winst van 5000 welke tot afschrijving bestemd is. De heer Jacob de Boer te Zaandam was voor f 24.486.68 laagste inschrijver voor het leggen van gegoten ijzeren buizen hulpstukken en brandkranen ten behoeve van de gemeentelijke hoogdruk-waterlei ding te 's Hertogenboech. De gemeenteraad van Wormerveer heeft afwijzend beschikt op het verzoek der heeren Schretlen en Zwaan om verlenging hunner concessie tot het exploiteeren der bestaande gasfabriek aldaar. Tot den inboedel van wijlen den heer K. Zwik- ker te Westzaan, die den 23 en 24 verkocht wordt, behoort o.a. een fraai gedreven zilveren theebus en een zilveren beker, geschonken door Czaar Peter de Groote aan Klaas Janssen Tromp, groot scheepmaker te "W est- zaan die zich in 1711 naar Rusland begaf. Voor het bouwen van 65 arbeiderswoningen voor de Leidsche bouwvereeniging was de heer J. Hesaelingen te Meppel voor f 55.900 laagste inschrijver. Aan behoeftige kinderen die de openbare school te Schagen bezoeken zijn gedurende eenige dagen bo terhammen uitgereikt. Op de uitgeschreven 4 pet. geldleening ten laste van de gemeente Helder, groot f 80.000, ia aangebo den 298.000. De Nederlandsche studenten-roeibond heeft be sloten den jaarlykschen wedstrijd, behoudens goedkeu ring van het gemeentebestuur, den 30 Mei te houden op het Buiten Sparen te Haarlem. Met 1 Mei is tot deurwaarder der directe belas tingen voor het district Beverwijk benoemd de heer L. J. Hogeveen thans in die betrekking te Bergum. Ter bekoming eener acte als onderwijzer of on derwijzeres hebben zich in Noordholland 104 mannelijke en 75 vrouwelijke kandidaten aangemeld. - De Nieuwe Rotterdammer Courant heeft in een hoofdartikel, waarbij naar aanleiding van de jongste proef nemingen van den beer Pasteur te Parijs tot genezing van personen, aangetast door hondsdolheid, er op gewezen wordt, dat het voorkomen dier ziekte toch nog de voorkeur verdient boven het genezen herinnerd aan de uitmun tende uitkomsten, verkregen door de wet van 1875 tegen hondsdolheid. In de laatste 4 maanden van 1875 kwamen 42 gevallen van die ziekte voor, in 1876 55, in 1877 14, 1878 4, 1879 7, 1880 13, 1881 11, 1882 20, 188 15 en 1884 12. In de laatste jaren bepaalden de ge vallen zich alleen tot de grensprovinciën of bij honden, uit het buitenland hierheen overgebracht. De afdeeling Ursem en omstreken der Holl. Maat schappij van Landbouw heeft besloten, in den nazomer van 1886 eene tentoonstelling te houden van half- en anderhalfjarig rund- en wolvee. De heer mr. M. W. baron du Tour van Bel- iinehave minister van justitieheeft de betrekking van commissaris der Nederl. Rijnspoorwegmaatschappij nedergelegd. De arr. rechtbank te Heerenveen heeft den ge wezen notaris B. te Oldemarktthans in hechtenis wegens misbruik van vertrouwen veroordeeld tot 45 dagen celstraf. Aan den heer G. H. Schultze is eervol ontslag verleend als secretaris van de gemeente Graft. Een der voor den stoomboot-veerdienst Stavoren Enkhuizen bestemdegeheel van staal vervaardigde booten, „Holland" gedoopt, voor rekening van den ondernemer, den heer C. Bosman te Alkmaar, door de Koninklijke Eabriek van stoom- en andere werktuigen, te Amsterdam gebouwd is zoover gereed dat zij den 23 kon worden te water gelaten. De bootdie eene lengte heelt van 52 bij eene breedte over de raderkasten van 11,75 eene holte van 2,90 en eenen diepgang met ketels, machine enz. van 1,77 el, zal voorzien zijn van eene compound machine, sterk 400 indicateur paarden- krachtenterwyl de ketels zullen worden gestookt op zes atmosfeeren en voor de raderen patentwielen ge kozen zijn. De vereischte snelheid is 12 engelsche mijlen of 1852 el per uur. Het stuurtoestel wordt door stoom bewogen en voor mogelijk defectis een handstuur- toestel aangebracht. Yoor in de boot zal zich de derde klasse kajuit, achter in die der eerste en tweede klassen bevinden. Op het achterdek zal een groote salon, eerste en tweede klasse worden aangebracht terwyl men de raderkasten heeft ingericht tot rookkamers en eene mail kamer voor de posterijen. Het geheel zal electrisch ver licht en door stoom verwarmd worden. Ook machine en ketels worden door genoemde fabriek gebouwd. Over het adres van „een vermoorden patient" werd den 18 een rapport uitgebracht in de Tweede Kamer. Zij noemt zich mej. M. van Gaaien te 's Gra venhage en aan de griffie had men haar adies „van niet te omschrijven strekking" geacht. De commissie voor de verzoekschriften heeft deze echter welomschreven. Adressante eischt n.l.: 1°. levensonderhoud van iemand, dien zij haar moordenaar noemten na diens dood de helft van zijn kapitaal met een kindsgedeelteen 2°, voor bare geestesontwikkeling een onderwijs van den Staat naar hare krachten.

Alkmaarsche Courant | 1886 | | pagina 2