No, 37. Acht en tachtigste Jaargang. 1886. VRIJDAG 26 MAART. F A INS F A R O. Prijs der gewone Advertentiën: (ÜDfficiëcl <B«bee(te. SSnit«ttiAttb. FESUIXJLjEïTON. iUuticulauö. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Saterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door net geheele Kijk f 1, De 3 nummers f 0.06. füii IA V Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMa. COS- TEE ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van de belanghebbenden dat de militieraad in dit distriet ten raadhuize der gemeente ALKMAAR op Maandag, den 12 April e.k., des voormiddags ten 11 ure, zijne 2e zitting zal houden tot bet beoordeelen der plaatsvervangers en nummerverwisselaars, die door of namens de lotelingen dezer gemeente onder over legging der vereischte stukkenworden aangeboden. Ingeval de plaatsvervanger of nummerverwisselaar goedge keurd isbehoort het bewijs zijner goedkeuring ten spoedigste ter secretarie dezer gemeente bezorgd te worden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 24 Maart 1886. De Secretaris, NU HOUT VAN DER VEEN. Lijst van brieven, waarvan de geadresseerden onbekend zijn, verzonden gedurende de le helft der maand Pebruari 1886: Elisabeth Isack AmsterdamP. GootBreda; P. Kruishof, 'sGravenhage; Kruishaf, 's GravenhageD. HinkHaarlem E. Prob (F), Spaarndam. Van de hulpkantoren Egmond aan den Hoef: Antje TonOudorp. H e i 1 o o Anna Braakman Amsterdam. Verzonden geweest naar Amerika: Annie Hart, Houward Wisconsin. Van het hulpkantoor: B e r g u mD. OosterhofMichigan. BELGIE. De Senaat heeft den 20 met 34 tegen 19 stemmen aangenomen de voorstellen van den mi nister van oorlog betreffende de reserve en daarna zijne begrooting met 44 tegen 3 stemmen. In de omstreken van Luik breidt de werkstaking zich steeds uit. In het steenkolendistrict Cloes staak ten de mijnwerkers o. a. gedeeltelijk den arbeid, In den nacht van den 23 op den 24 kwamen met bijzon dere treinen 500 soldaten aan. In de vergadering ven den gemeenteraad van Luik op den 22 heeft de burgemeester uitvoerige mededeelingen gedaan om trent de maatregelenter handhaving van de orde in die gemeente genomen. Onder levendige toejui chingen van de raadsleden en bet publiek bracht hij warme hulde aan de burgerwachtde gendarmerie en de politie. Op bevel van generaal Delooz is in den avond van den 24 ongeveer kwart over tienen de geheele burger wacht plotseling opgeroepen. De avondploeg aan de kolenmijnen „Bonne Eiu" weigerde af te dalende burgerwacht heeft daarop die mijnen bezet, vóór welke zich talrijke samenscholingen vormden. Alle in hechtenis genomen mijnwerkers hadden revol vers bij zich. Tegen den 28 zijn bijeenkomsten aangekondigd te Gent, Lalouvière, Verviers, Leuven en Ardenne. De weduwe van don door de gebroeders Peltzer vermoorden advokaat Bernaijs treedt eerstdaags in het huwelijk met den te Antwerpen woonachtigen advokaat Delvaux. Novelle van STEEANIE KEIJSEB. 3) Toen de avond aanbrak was het park in feesttooi. Sierlijke, veelkleurige lampions verspreidden een zacht licht over de bloeiende jasmijnstruiken en acaciaboscbjes, de restauratie was op gewone wijze geillamineerd en evenals de muziektent met vlaggen versierd. Een uitgelezen publiek vulde langzamerhand de breede lanen om plaats te nemen onder de populieren, eiken en dennen grillig door het matte schijnsel der lampions verlicht. Bedienden liepen haastig heen en weer met ijs en limonade voor de dames en het niet te vergeten bier voor de heeren. De overste van het ulanen-regimenteen stram officier, liet de veldheersblik zijner eenigszins toege knepen oogen over het gezelschap gaan. Juist trad de rector magnificuseen beroemd rechtsgeleerde wiens redevoeringen in den duitschen Rijksdag en het noord-duitsche parlement niet zonder invloed op de rechterlijke organisatie van het duitsche rijk geweest waren het park binnen. Tegelijk traden de beide deftige heeren op elkander toe om elkander de hand te reiken als de vertegen woordigers van twee machten die tot zelfs in beleefd heid niets op hunne rechten lieten afdingen. Hierna richtte de overste zijn blikken op de jongere officieren van zijn regimentdie onder een kastanjeboom in de onmiddellijke nabijheid der restauratie hunne tenten opgeslagen hadden de petten een weinig scheef op het rechteroormet lang uitgedraaide snorren en door de zon verbrande gezichtenallen in druk gesprek gewikkeld. Onwillekeurig ving bij enkele gezegden op. „Wie was toch die avontuurlijke damedie alleen buiten Wagener is wegens het uitspreken der medegedeelde opruiende rede veroordeeld lot 6 maanden gevan genisstraf. ENGELAND. Bij een rijtoer, dien de Koningin met prinses Beatrice den 24 des namiddags te Londen maakte, sprong een man eensklaps van het trottoir voorwaarts en wierp een brief in het rijtuig. De man werd dadelijk aangehouden. FRANKRIJK. Senaat. Het amendement om den termijn binnen welken het onderwijs in de openbare school uitsluitend opgedragen zal zijn aan leeken, te bepalen op 10 in plaats van op 5 jaren, zooals in het ontwerp was voorgesteld is verworpen met 143 tegen 121 stemmen. Kamer. Den 22 is zonder verdere beraadslagin g bet wetsvoorstel van den heer Michelin aangenomen strekkende om de vergaderingen van den gemeenteraad van Parijs en van den algameenen raad der Seine openbaar te maken. ITALIË. De Kamer heeft met 196 tegen 49 stom men de geldelijke maatregelen der regeering bij ge heime stemming gcedgekeurd. RUSLAND. Het Dagblad van St. Petersburg keurt ten sterkste het gedrag en de eischsn van Vorst Alexander van Bulgarije af. Deze eischen geven blijk van minachting van de besluiten der mogendheden en Bchokken haar vertrouwen op hem. Dit voorbeeld versterkt natuurlijk de grieksche regeering in hare wei geringom aan den wenscb der mogendheden gehoor te geven. ZWITSERLAND. Den 21 is in het kanton Tesaino de wet tot nadere regeling der betrekkingen tusschen Kerk en Staat bij volksstemming met 10506 tegen 10000 stemmen goedgekeurd. De elericale partij heett de overwinning behaald. STATEN-GEN ER A AL Tweede Kamer. Den 24 is ingekomen een wetsvoorstel van de heeren Schiai- melpenninck van der Oye, Kielstra en Rooseboom tot wijziging van het crimineel wetboek voor het krijgsvolk te lande, betref fende de desertie in tijd van vrede. Verzonden naar de afdeelingen. Daarna werd de beraadslaging voortgezet over art. 2 van bet wetsontwerp tot wrjziging van de tarieven van in- en uitvoer rechten in Ned. Indië met de daarop voorgestelde amendementen: 1». van de meerderheid der commissie van rapporteurs tot afschaffing der uitvoerrechten, behalve op tin en vogelnestjes 2°. van den heer Bahlmnnn en 8 andere leden tot afschaffing der uitgaande rechten, voor goederen met bestemming naar Nederland. De heer C r e m e r toonde breedvoerig aan, dat het le amen dement moederland en kolonie tot voordeel zou strekken en dat het 2e zou leiden tot verslapping van den handel, die moet leiden tot herstel van het oude gouvernementscultuur- en con- ronddwnalde eu voor Bartenstein in de boot vluchtte Kronheim gij kunt het wetengij waart er bij." Kronheim de officierdie het waagstuk van Bar tenstein op den oever gadegeslagen had antwoordde „Ge zoudt beter doen niet zoo luid te spreken. De dame behoort tot een der aanzienlijkste families der stad." „Tot uw dienst. Dus niet de actrice van het zomer- theater „Wel neen die speelt heden." „Hoe lang duurt 't concert?" „Om elf uur is alles gedaan. Juist nog tijdig genoeg om aan het souper van den troep in de schouwburg- restauratie deel te nemen." Op voorstel van een hunner werd besloten een bowl te maken bedienden kwamen reeds aanloopen, toen de komst van den overste het vroolijk plan verijdelde. „Welnu, heeren, wilt gy een plaktafel maken vroeg hij ironisch. „Ginds zitten de jonge dames. Kom verveelt u ook eensDaarvoor wijt ge olficieren 't is een der plichten van uw stand." Zwijgend maakte men „linkB om". Met hoog opge- haakte sabels richtte men de schreden zoo voorzichtig, alsof men op eieren liep, naar het aangewezen doel want sabelgekletti r en sporengerammel was in goed gezelschap door de e'ikette verboden. De overste wierp in het voorbijgaan nog een blik in het prieel aan de overzijde, waar eenige meisjes met jongelieden praatten, die door hunne uniform met den driekleurigen sjerpals leden van het studentencorps aangeduid werden. Zijn dochtertje bevond er zich ech ter niet bij. Hij zag haar met eene vriendin van haren ouderdom in eene der lanen wandelenwaar zij het volgende gesprek voerde: „Ja, hij is in het water ge sprongen natuurlijk op zijn „Stormvogel", den goud vos, want geen van zijn andere paarden had dit waagstuk kannen volbrengen. De moeielijker kunststukken als bij bijvoorbeeld de trap van bet casino oprijdtdoet hij met zijn zwarten moorschimmel den „Koh-i-noor". Wat hebben zijne paarden mooie namen. Verbeeld je, papa s signatie-stelsel. De heer B 1 u s s die van hetzelfde gevoe len is wijst op Engeland, dat wel gevaren is bij zijn stelsel, om den handel zonder belemmering over het gansche wereld deel uit te breiden en steeds op meer ruimte van beweging bedacht is geweest. Wij hebben dan ook d« eerste verademing gekregen door het vrijhandelstelsel in Engeland, waardoor wij onze granen konden afzetten. Wij moeten zorgendat onze klanten ryk worden, dan kunnen zy onze boter, kaas, vee enz. goed betalen. Door vrijheid gaan wij hand aan hand voor uit. Wil men nu die vrijheid van dat onmetelijk gebied prijs geven Dan wordt onze handel op onze koloniën ook belemmerd. Laten wij toch in 's hemels naam niet zoo rade loos zijnom den toestand van malaise te verergeren. Met dwangmiddelen is die toestand niet te verbeteren. Wij moeten, evenals Engeland, ons door vrijheid van handel uit dien toestand trachten op te beuren. (Bravo's links). De heer Bahlmann verdedigde zijn amendement en bestreed de heeren Cremer en Blussé. Hij merkte aan het slot zijner rede opdat een ge deelte het belang van Indië, een ander gedeelte dat van Engeland wil beschermenmaar het kleinste gedeeltede minderheid in de Kamer, het vaderland. Welnu, zijn amen dement strektom die minderheiddat kleinste deelmeer derheid te doen worden. De heer Borgesius blijft als vroeger gekant tegen herstel der difterentieele uitvoerrechten. Hij kan met de amendementen niet medegaan en zal, al wordt het le amendement aangenomen, tegen de wet stemmen. De heer van Dedem bestreed den heer Bahlmann en vroeg aan den minister van koloniën eenige inlichtingen omtrent de tegen woordige waarde der koffie en theeondernemingen in Midden-Java. De minister van koloniën bestreed het 2e amen dement, waarvan de aanneming ons in de oogen van Europa belachelijk zou maken en verklaarde, dat het le amendement niet vijandig aan het ontwerp was. Het trachtte n u te doen, wat de regeering later wilde uitvoeren in verband met de princi- pieele regeling der landrente. De heer van der Loeff wees er o. a. op, dat Nederland volmaakt het tegendeel gaat doen van concurreere.ide landen door de javaansche suiker te gaan belasten en verdedigt ove rigens het le amendement. Ten slotte wordt de zitting tot den 25 verdaagd. Het ingediende wetsontwerphoudende nadere bepalingen omtrent den accijns op gedistilleerdstrekt tot 1°. wijziging van het bij de wet bepaalde minimum van den trek voor de gewone graanbranderijen2°. herziening der regeling van de kortingen voor verlies bij het bewerken van gedistilleerd en 3°. machtiging om bij algemeenen maatregel van inwendig bestuur in het belang van den handel of de nijverheid in sommige opzichten af te wijken van de wettelijke bepalingen nopens den accijns. Conversie. De minister van financiën handhaaft in zijn antwoord op het verslag der afdeelingen omtrent de conversie de billijkheid van den maatregel, om de 4 pet. in pet. te converteerende rente voor geldleeaingen gelijkstellende met huurwaardedie dalendegelegenheid geefthet gehuurde het geld tegen minderen prijs te bekomen. Die maatregel moge aan sommigen hard vallenhij is het gevolg van het onbetwistbaar recht van den schuldenaarom zijne schuld ten allen tijde te kwijten. Ook handhaaft hij het voor de conversie gekozen tijdstip, om dat het onzeker is, of anders meer voordeel kan worden be haald, en wijst er op, dat de geldelijke opoffering van den staat minder is, dan in andere landen voor dat doel is betaald. Aan zijn voorstel verbindt hy het doel der verwezenlijking van een jaarlyksch voordeel van ruim 13 tonmaar hij ziet in andere voorstellen eene speculatie op de toekomstwaarvoor du3 het nieuwe bruin heet Pomuchelskopp. 't Is vreeselijk 1" „Elsa I" riep de overste en eene welmeenende vader lijke wenk wees haar een plaats aan in den kring waar hare moeder zat. Ook hij begaf zich naar de groote tafel in het midden van den tuin waar de ge trouwde officieren en professors met hunne vrouwen zaten. Daar had ook Melanie von Seebergen plaats genomen. Het jaar van zooveel gewicht voor de jeugd der vrouw, het dertigstewas zij reeds een tijd voorbij. Zij was echter eene van die zeldzame persoonlijkhedenwaar de ouderdom zich des te bescheidener op een afstand houdt, naarmate hij vriendelijker verzocht wordt te naderen. Het aantrekkelijkfijnbesneden gelaat was nog door geen rimpeltje ontsierdzilverdraden ver toonden zich nog niet tusschen het lichtbruine haar, door een luchtig hoedje met natuurlijke bloemen overdekt. Bezig met een handwerkje een vliegennet van pur peren zijde voor haar schoothondje Darlingliet zij het gesprek over bonnes en costuums, renpaarden en mili taire aangelegenbeden om zich heen zonder groote aan dacht voortgaan. Nu en dan hoorde zij ook interessante onderwerpen. „Neen, de naam Bartenstein kan niet van de barden der oude Germanen afgeleid worden", verklaarde een der medewerkers aan Grimm's woordenboek aan een Amerikaansche dame„ook is de t geen verouderde spelling, maar heeft volkomen recht van bestaan. „Barte" beteekeut by 1strijdbijlen het geslacht heeft zeker ten allen tijde er meer van gehouden om er op in te houwen dan van zangen en sagen." Miss Smith hoorde zwijgend toe. „Dus van zeer ouden adel", fluisterde zij tamelijk verstaanbaar de dame in het ooronder wier bescher ming zij in het gezelschap verschenen was. Het was de vrouw van een jongen bankiermet zooveel wit rood en zwart geblanket dat zij den spotnaam van „de Duitsche vlag" verworven had. De officieren Jachten om het gesprek. Het geheele regiment wist, dat het voor Miss Smith een levenzaak

Alkmaarsche Courant | 1886 | | pagina 1