QUIerJki. oogenblik voor behandeling nog niet is aangebroken, misschien zelfs nimmer zal komen. De mogelijkheid van nieuwe leeningen belet niet tot conversie over te gaan. De bedenkingen dat het zekere voor het onzekere wordt opgeofferdis ook aan te voeren tegen den aanbevolen maatregel van conversie, hetzij in een 4 pets fonds tegen weinig beneden pari, hetzij in een3% pets. fonds tegen pari, ot in een 3 pet. tegen den koers van 90al wordt aangenomendat dit laatste later zal gelukken. Een 33/„ pets. fonds komt hem volstrekt ongewenseht voor. Nadere bepalingen omtrent de aflossing in de verre toekomst acht hij overbodig. Het '/4 ten honderd voor de aflossing is z. i. niet te weinig. De minister ziet niet inwaarom aan houders der geldleening van 1884 eenig voorrecht boven anderen moet worden toegekend. De termjjn voor verwisseling zal zoo lang mogelijk gesteld worden. Voor alle belanghebbenden zal gelijk en gelijktij tig gelegenheid bestaanzich voor conver sie of voor aflossing te verklaren. De wensohelykheid van herziening der wetgeving nopens de grootboeken der nat. Schuld beaamt hij in beginsel. Hij meent, dat rechtstreeksche overschrijving van 4 pets. obligatiën op het 3% pets. Grootboek geoorloofd isen deelt verder mededat met de bankiers nog geen overeenkomst is gesloten. Wel zijn besprekingen gevoerd met bankiers-syndicaten en heeft één hunner toegezegd, om na aanneming van het wetsvoorstel met den minister ge machtigd door den Koning een overeenkomst te sluiten, die de uitvoering der conversie verzekert. Het staatsbelang boudt hem echter terugden inhoud daarvan vroeger mede te deelen dan na afloop der conversie. Den 19 is te Bolsward een 26jarige timmermans knecht die met eene bijl zijnen 62jarigen vader het hoofd wilde klovoD in verzekerde bewaring genomen. De slag werd nog gedeeltelijk ontweken, zoodat de man niet doodelijk verwond was. Huiselijke twist wordt als reden genoemd. Den 19 waren 3 jongens te Goorle bij Tiiburg bezig met het uitgraven van wit zand uit eene groote zandlaag, toen plotseling zooveel zand nederstortte dat alle drie er onder bedolven geraakten. Hoewel de jongens spoedig er onderuit gehaald werden was de oudste een 16jarige knaap, reeds overleden. Den 21 werd te Helder een dronken kanonnier die met uitgetrokken sabel liep, door de politie aange houden. Den 22 zijn te 's Gravenhage o. a. als onderwijzeres in de nuttige handwerken geslaagd de dames J. Jansen te Wijk aan Zee eu C. A. de Liefde te Velsen en den 23 mej. A. C. Boursse te Amsterdam. Den 23 heeft voor het gerechtshof te Amsterdam te recht gestaan P. B. oud 26 jaren geboren te Bar- singerhorn wonende te Schagen, beschuldigd van dief stal van vee uit de weide. Tegen hem werd 2 jaren celstraf geëisebt. De kiesvereeniging Burgerplicht te Amsterdam heeft den 23 in eene door 72 leden en 136 genoo- digden bijgewoonde vergadering met algemeene stemmen, na eene langdurige beraadslaging over het Atjeh- vraagstuk de volgende motie aangenomen De kiesvereeniging Burgerplicht van oordeel dat de tegenwoordige stellingdoor bet Nederland- Bche gezag in Atjeh ingenomen Diet tot het beoogde doelde onderwerping van Atjeh geleid heeft dat de langdurige oorlog met Atjeh van de schat kist zoo groote opofferingen en van het Ned.-Ind. leger zoo groote inspanning eischt, dat de spoedige beëin diging van dien oorlog is een zaak van het hoogste nationaal belang en van volstrekte noodzakeüjbeid draagt harer commissie van bestuur opzich te wenden tot de regeeringmet het dringend verzoek dat zoo spoedig mogelijk zulke maatregelen worden getroffenals noodig zijn om wederom krachtig op te tredenden Atjeh-oorlog inderdaad te doen eindigen en Atjeh voorgoed aan Nederland te onder werpen. Den 23 is te Groningen in den ouderdom van 44 jaren overleden de heer S. S. de Koesedert Oct. was om een officier van het roemrijke leger te ver overen en dat zij speciaal Bartenstein daartoe ge kozen had. Aan de andere zijde hoorde men zeggenDoctor Gerhard heeft weder eene scherpzinnige verhandeling geschreven over „De waarheid in het bestaan der liefde.'' „Is hij daar zoo ervaren in vroeg de overste ter wijl bij Melanie lachende aanzag. „Ik geloof, dat bij de liefde slechts uit de boeken en gehoorzalen kent", antwoordde zij. De vrouw van den overste, eene dame, die het gewicht van hare hooge waardigheid naar behooren begreep, voorkwam verdere plagerijen. Zijt gij met hem bekend, juffrouw von Seebergen?" „Ja mevrouw antwoordde Melanie. „Het verkeer met de jeugd is voor ons oudere dames steeds van hooge waarde. Het houdt ons in verbinding met den tegenwoordigen tijd'* en doet tevens een blik slaan in de toekomst." „Daar komt de schrijver aan hij zal ons dadelijk wel het een en ander van zijn nieuwste werk vertellen1', sprak de overste, „Hij gaat natuurlijk naar zijne„be sproken", plaats." Zoo noemde men den stoel naast Melanie, dien dx. Gerhard steeds placht in te nemen. Juffrouw van Seebergen keek om. De jonge geleerde stond in onberispelijke kleeding, met een cylinderhoed van het nieuwste model in de hand achter haar. „Ik ben benieuwd te vernemenof ik met uwe beschouwingen over de ware liefde instem", sprak Me lanie tot hem. Een eenigszins pedante uitdrukking vertoonde zich op zijn gelaat. „Welnuwat verstaat u hieronder examineerde hijterwijl hij de „besproken" plaats innam. „De liefde tusschen twee mensehendie van den beginne af voor elkander bestemd zijn en slechts in hunne vereeniging rust en geluk kunnen vinden", antwoordde zij. Hij lachte toegevend. „De verouderde leer van Eros en Anteros. Hoe kan eene dame, die als gij op de hoogte der beschaving zijt en nieuwere schrijvers leest zulks gelooven „Ik lees ze maar laat mij niet te veel met hen in", hervatte zij „ik heb meer op met de oude dichters, wier woorden onze ziel verfrisschen terwijl de wijsheid 1884 hoogleeraar aldaar in de geschiedenis der christe lijke kerk enz. Den 23 is tot dijkgraaf van den Oosterzijpolder herkozen de heer jhr. mr. P. van Eoreest en tot hoofd ingeland de heer W. Kaandorp Az. Den 24 werd aan het ministerie van waterstaat te 's Gravenhage aanbesteed het maken van de aar den baan, kunst-, overgangs- en eenige verdere werken voor het deel van den spoorweg BotterdamHoek van Holland loopande van den oostelijken oever van den Boonervliet tot de oostelijke kade van de haven te Maassluis, geraamd op 131.500. Laagste inschrijver was de heer M. C. de Jong P.M Zzn. te Sliedrecht voor f 118.900 Bij de dien dag gehouden herbesteding van het maken van de aarden baan, de kunst-, overgangs- en verdere werken voor het deel van denzelfden spoor weg dat loopt van piket 58 tot den oostelijken oever van den Boonervliet, was de heer G. A. van Hattem te Sliedrecht voor f 848.000 laagste inschrijver. De raming was f 672 000. In de den 24 te Amsterdam gehouden algemeene vergadering van stemgerechtigde aandeelhouders der Deli-maatschappij is het dividend over het oogstjaar 1884 op 107% pet. betaald. Het voorstel om het reserve-kapitaaldat thans reeds tot 1.497.950.33 geklommen is tot f 2 000.000 te verhoogen, werd aan genomen. Het eentraal-eomité der anti-revolutionairen heeft beslotenbij de herstemming voor lid der 2e Kamer te Assen den beer Smeenge aan te bevelen, na kennis te hebben genomen van de van beide kandidaten inge komen berichten. Het zanggezelschap Crescendo te Bijp heeft in het kerkgebouw der doopsgezinde gemeente aldaar eene uitvoering gegeven ten voordeele der armenwelke f 165 heeft opgebracht. Mej. C. P. Schaafsma te Enkhuizen is benoemd tot onderwijzeres aan de bijzondere school te Warnsveld. Wijlen mej. J. E. Meijer, overleden te Amsterdam, heeft aan de Prins Hendrik-Stichting te Egtnond aan Zee f 3000 vermaakt. De maatschappij voor meel- en broodfabrieken te Amsterdam keert over 1885 f 6 per aandeel uitmin der dan over 1884. Te Heerenveen wordt een vrijwillig brandweerkorps opgericht. De Leidsche broodfabriek keert over 1885 20 pet. uit. Op de voordracht voor hoofd der school te Broek op Langedijk zijn geplaatst de beide sollicitanten die aan het vergelijkend examen hebben deelgenomen de heeren Kuypers van Nieuw-Beertaen Beijenga, van Daarlerveen. Het waterschap de Purmer heeft besloten, mede te werken tot het vervangen van het schouw over de Purmerringvaart nabij Kwadijk door eene brug door het onderhoud eener brug op zich te nemen wanneer de gemeente Edam haar legt. Het gerechtshof te 'sQravenhage heeft bevestigd het vonnis der arr. rechtbank aldaar, waarbij een schip per uit Delft en een concierge van het ministerie van waterstaat vrijgesproken zijn van den hun ten loste gelegden diefstal van oud papier ten nadeele van dat ministerie. Met 1 April verstrijkt de termijn van aangifte voor de eindexamens der gymnasia en daarmede gelijk gesteld examen. Latere aanvragen, om in 1886 tot die examens te worden toegelaten kunnen niet worden ingewilligd. Vierhonderd drie en vijftig personen te Volendam hebbon aan het college voor de zeevisscherijen verzocht, dat het college het initiatief moge nemen om totdat door andere wetsherziening aan hunne bezwaren te der nieuwere sehrijvers ons als een molensteen om den hals hangt." „Men moet de waarheid kunnen verdragen, al is zij ook zoo zwaar als een molensteen", antwoordde dr. Gerhard hoogdravend. „Heeren hier wordt een strijd gevoerd tusschen verstand en hart. Dat is zeer belangrijk riep de oversteterwijl hij zijnen stoel naderbij schoof. Het gezelschap luisterde. De meisjesdie met of ficieren en studenten om het groote middenperk van rozeD wandelden bieren staan. „De onderzoekingen der wetenschap hebben bewe zen", sprak dr. Gerhard„dat de leer van de eenige ware liefde een hersenschim is. Wy worden allen wel twintigmaal verliefd." De overste lachte genoegelyk. „Hoe kan zulk een solide ketel zich zoo openlijk voor een Don Juan uit geven „Even als vlammen verdooven", vervolgde dr. Ger hard zyn voordracht„zoo vergaat de liefde tot het eene individu om op nieuw voor een ander te ont vlammen." „Gij meent dus", vroeg Elsa„dat elke heer op elke dame verliefd kan worden. Ook als er een groot verschil in leeftijd bestaat De doctor zag haar een weinig verward aan. „Bij voorbeeld"; vervolgde zij„als hij reeds een es- cadron commandeertterwijl zij nog op school gaat „Sst" riep de overste. Elsa stilde door een glas selterewater met frambozen haar opwinding. Dr. Gerhard doceeide, den in nieuw glacé gehulden wijsvinger opheffende „Een bepaalden smaak heeft natuurlijk elkeenmaar aan dezen voldoet niet één enkel persoon maar honderdendie het thema zijner wenschen en neigingen doen afwisselen. Men kan als bewezen aannemen dat tegenstellingen elkander aan trekken om te zamen een goed geheel te vormen. Zoo zullen een man die de daad boven de gedachte laat gaan en een vrouw met een goed ontwikkelden geest elkander naderenter andere zijde zal een denker een praktische vrouw zoekenal had zij ook als een andere gans het kapitool kannen redden." Melanie zag hem glimlachend aan. „In dat geval zijt gij dus 1" gemoet gekomen is, eene minnelijke schikking te treffenwelke hun de uitoefening van hun bedrjjf althans ten deele veroorlooft. Zij meenen dat een van het college uitgaand voorstel tot verkorting van den proeftijd bij de hooge r8geering zeer waarschijnlijk gun stig zou worden ontvangen en inmiddels beide partijen bevredigd zonden kunnen wordenwilde het college aan de wonderkuil-visscherij een afgebakend terrein op de Zuiderzee toestaan, bijv. benoorden de grenslijn, te trekken van den vuurtoren van Marken op Elburg, terwijl alsdan de Zuidwalmet een uitgestrekt visch- water, geheel vrij en onbelemmerd voor de Zuidwaller visschers overblijft. De te Botterdam woonachtige schippersknecht P. N. de Laat is bij de spoorbrug te Purmerend in het Noordhollandsch kanaal gevallen en verdronken. Het dividend der naamlooze vennootschap de cou rant het Vaderland over 1885 is bepaald op f 25 per aandeel. Men verzoekt ons onderstaand overtenemen Gedichten? Wie leest er in den tegenwoordigen tijd gedichten Onze prozaïsche tijd haalt de schouders op voor „vaerzen." Dat is zoo, Of zegt het feit niets, dat de grootsten onzer hedendaagsche meesters soms geen of met moeite een uitgever voor hunne geestes kinderen kunnen vinden? Voor den een of anderen dichterlijken „schat" eene bijzondere aanbeveling neer te schrijven is dan ook een vrij ondankbaar werk. Op onze schrijftafel ligt een bun deltje dat nochtans om kennismaking vraagt en laat er ons dadelijk bijvoegenvolle attentie verdient. Een paar jaar geleden deed 't zijne entree te Amster dam onder den eenvoudigen titel „Komische gedichten van den controleur." Niemand minder dan Prof Alb. Thijm had een goed woord voor 't twaalftal toen 't de wereld ingingal noemde hij ze wat 't dan ook werkelijk zijn berijmde schetsjes. De mandie ze destijds in de kleêren stak, is dood, en daar ze met eenige nieuwelingen een frisch ge waad noodig hadden heeft de heer A. L. Land te Heereveen de zorg daarvoor op zich genomen. „Ko mische" voordrachten zijn dun gezaaid en toch wordt er ijverig naar gezocht. Welnu dat mag gerust ge zegd worden de hier geboden beknopte schetsjes voor slechts 60 cents geven rijkelijk wat ze beoogen aanleiding tot een gullen lach. In rechte handen zal de „vis eomica", de komische ader hare werking niet missen. Vooral „Schele Trijn" en „Dito" zijn aller- vermakehjkste stukjes. r In een plaatsje in 't Hannoversche zynvolgens het Berl. Tageblattdoor de politie op de botermarkt drie boerinnen bekeurd wegens te weinig gewicht. Hoe zwaar moet daar eene boerin wel zijn om in het oog der politie genade te vinden vraagt het Dagblad. Een der vijf te Hontenisse bestaan hebbende meest- ovende „Oranje," is voorleden week voor afbraak verkocht. Het gebouw dat bij de stichting f 40.000 heeft gekost, werd voor f 2750 toegewezen. Wat die kapitalisten toch gelukkige lui zyn voegt 't Haagsche Dagblad er terecht bij met 't oog op de schreeuwers ia de steden die 't sociale samenleven onophoudelijk op onverantwoordelijke wijze ondermijnen. Trouwens niemand beter dan de landbouwer weet, .lat zonder kapitaal al bitter weinig te doen is en de even onschatbare als onmisbare waarde kent wel nie mand beter dan de landbouwer, (Ldb. Ct Hij knikte met het hoofd tot bewijs van toestemming. „Wij mannen der wetenschap zoeken rust, tevreden heid, een warme kamer en een goed diner. Verstand behoeven onze vrouwen niet te hebbendat hebben wij zelf." De overste zag den jongen geleerde wiens brille- glazen onveranderd op Melanie's aantrekkelijke gestalte gevestigd bleven scherp aan „In theorie kunt gij gelijk hebben. Maar zulke stel lingen bleken steeds onvoldoeldeals men ze op een bepaald geval toepaste" „Ik vind zulk een opvatting zeer persoonlijk", merkte de vrouw van een professor in de theologie aan die een groote kous zat te breien voor een liefdadig doel „elk huwelijk kan gelukkig zijnals de eehtgenootea slechts in vertrouwen op den Heer voortleven." Dr. Gerhard liet zich niet in een woordenstrijd met haar indaar de theologische en de philosophiscbe faculteit nu eenmaal niet met elkander overeenstemden. De vrouw van een ritmeestereen ernstige dame uit West-Pruisenzag hem met een verwijlenden blik aan. „Ik begrijp niethoe men over zijne heiligst» gevoelens zoo in 't openbaar spreken kan." „Maar de liefde is het boeiendste hoofdstuk van het leven", meende een jonge weduwedie reeds voor het derde jaar rouw droeg, omdat zwart krep haar zoo goed stond. „Ik vind het slechts vermakelijk dat men den smaak in een stelsel brengen wil." „De mijne is gericht op een grooten slankendon keren ruiter" verkondigde Elsa. Haar moeder sloeg zuchtend de oogen hemelwaarts. Aangemoedigd door Elsa's voorgaan namen ook de andere meisjes aan het gesprek levendig deel „Ik hoad van blond „Nublond of bruinals een heer slechts net is" Omdat de zaak wetenschappelijk besproken werdgeloofde men zich niet behoeven te geneeren. De heeren daarentegen lachten en verzwegen de richting van hun smaak. „Hoe is 't mogelijk iemand zoo verkeerd te begrijpen riep dr. Gerhard wanhopig uit te midden van het ge kakel over slanke tailles schoone oogenwitte tanden en blonde snorren zijn stem weerklonk echter zonder gevolg. Wordt tiroolgd.

Alkmaarsche Courant | 1886 | | pagina 2