Boel huis Boelhuis Levende Have enz., Openbare Verkooping, Hooi en Stroo Openbare Verkooping Uit de hand te koop Herberg, met vergunning, ïlnittnlftttb. Sïboirtcntiën. IBoeren- en Bouwgerectlschappen. Op de plaats bestaat geene gelegenheid voor uit spanningdoch wel in de onmiddelijke nabijheid aan de Zes Wielen en te Oudorp bij de weduwe F. DE GOEDE. ingezetenen of vreemden zijn die het geld daarvoor hebben voorgeacboten en rente en aflossing terugont vangen. Maar ook met de uitdrukking „kapitnalsbe- legging" zij men voorzichtig. Men mocht eens willen betoogen dat een leening voor uitgaven die als kapi taalsbelegging beschouwd kunnen worden, niet afgelost behoett te wordenzoo slechts het kapitaaldat er voor verkregen isniet in waarde vermindert. Brengt b. v. een spoorweg genoeg op aldus sou men kunnen redeneeren om de rente te betalen van het voor zijn aanleg geleende geld en om den spoorweg zeiven behoor lijk te kunnen onderhouden, waarom moet dan van de be lastingschuldigen zooveel worden gevorderd, dat ook de schuld gedelgd kan worden? Tegenover de rente eischende schuld staat een rentegevende spoorweg. Indien men immers, in plaats van geld te leenen, beschikbare geld sommen voor den aanleg van den spoorweg had gebruikt, of er b. v. een staatsdomein voor had verkochtzou men er toch niet aan denken op nieuw geld op te leggen in plaats van het verbruikte, of op nieuw land aan te koopen tot staatsdomein. Is het eindelijk wel zoo onjuistals de schrijver be weert dat men den Btaatdie geld leent voor een werk waarvan de ingezetenen jaren lang nut en voor deel zullen hebben, vergelijkt bij een goed huisvader, die bij een notaris of een bankinstelling geld opneemt voor een uitgaaf die hij niet uit zijn gewone inkomsten kan bestrijden, doch waarvan bij en zijn kinderen jaren lang gebruik en genot zullen hebben b. v. voor het bouwen of vernieuwen van een huis? De tegenwerping, dat bij den staat geldopnemer en geldleener één zijn vermits toch de burgers als leden van de gemeenschap belastingen en leeningen moeten opbrengen, schijnt ons niet afdoende. De zaak verandert onzes inziens niet wanneer de staat buiten 's lands geld leent en rente en aflossing aan vreemdelingen worden betaald. De huisvader kan wel niet in den eigenlijken zin van het woord van zich zeiven leenen maar indien bij nu eens niet van een ander kon of wilde leenenmaar eigen kapitaal losmaakte en uit zijn gewone inkomsten jaar lijks een som afzonderde om dat kapitaal weer geheel terug te krijgen zou het dan toch niet volkomen op hetzelfde neerkomen Ons komt het daarom vooralsnog voordat de beste grond die tegen een valsche onderscheiding tusschen gewone uitgaven waarvoor nieten buitengewonewaar voor wel geleend mag worden, ban worden aangevoerd en die dan ook de heer Boissevain krachtig doet gel den hierin bestaatdat men in den regel altijd te doen heeft met uitgaven van dezelfde soort of tot het zelfde doe!doch onder verschillenden vorm en dus eigenlijk met gewone uitgaven. Ten slotte wijzen wij op een voorbehouddat de schrijver maakt bij zijne economische bezwaren tegen geldleeningen met behoorlijke aflossing in plaats van onmiddelijke betaling uit de opbrengst der belastingen, des noods met tijdelijke verhooging van belastingen. Hij gaat nit van de onderstelling van een goed geordend belastingwezen met een juiste verhouding der belasting plichtigen onderling wat van het bestaande belasting stelsel niet gezegd kan worden. De Ministers en staats lieden die hij bestrijdthebben dat ongetwijfeld niet gedaanzij hadden in de praktijk te doen met den bestaacden toestand, en zouden waarschijnlijk met den sc-hrijver minder in gevoelen verschillen als zij van het zelfde standpunt hadden kunnen uitgaan. Waren wij in het bezit van een goed belastingstelsel, b. v. van een goed werkende algemeene inkomstenbelasting, dan zou het zeer zeker in den regel de voorkeur verdienen haar jaarlijks met een k.ein percentage te verhoogen of te verlagen naarmate de uitgaven iets hooger of iets lager zijn. BELGIE. De berichtgever de Indépendance Beige staat de meening voor, dat de werkstaking te en om Luik minder het gevolg is van enkele plaatselijke ei- schen dan wel van een internationale anarchistische beweging. Dit blijkt uit de snelheidwaarmede de werkstaking zich op verschillende punten verspreidde en hij behoort te zijnterugvoeren", vervolgde bij met nadruk. „Gij wilt dus een kleinen veroveringskrijg beginnen", antwoordde Melanie met eene poging om de zaak schertsend te behandelen. Maar hij vervolgde dezen toen niet. „Het is geen verover ngskrijg als men voor het vaderland terugwint, wat er aan behoort't mag een oude provincie of een jong meisje zijn", antwoordde hij stijfhoofdig. „Het zal u niet aan tijd ontbreken om uw plan voor den veldtocht te ontwerpen", sprak Melanie vroolijk „want ge zult zoo spoedig geene gelegenheid hebben mijne vriendin te leeren kennen, als het toeval u niet te hulp komt. „01 ik het toeval", antwoordde hij, vertrouwend lachende en klopte met de eene spoor, van welke het radertje door een verdacht rammelen te kennen gaf, dal het eenigszins los zattegen den stoel. Een zwerm raketten vloog in de lucht; de duitsche keizerskroon vertoonde zich in brillantlicht, schitterend als een sterrenbeeld. Plechtig hief de muziek aan„Heil dir im Siegerkranz." Een langdurig applaus volgde. Een oude professor in een oud-duitschen rok met een staanden kraag en één rij knoopen zwaaide bet hardst met zijn hoed. Hij was indertijd lid geweest van bet Burschensehaft-ver- bondhad in zijne jeugd voor een vereenigd Duitsch- land geijverdten tijde der politieke vervolgingen in de gevangenis daarvoor geleden en nu als grijs aard het geluk de vervulling zijner jongelingsdroomen te mogen toejuichen Het muziekkorps pakte de instrumenten in en ver trok de aanwezigen insgelijks. De jonge officieren sloegen spoedig den weg in naar het Zomertheaterde studenten begaven zich naar hunne kneipen. Langzaam wandelend verliet groep voor groep den tuin. Wordt zervolgd. nit de in de bijeenkomsten der werkstakers gevoerde taal. Daar toch werd door de woordvoerders een beroep gedaan op de laagste hartstochten en zelfs vernietiging van alle bestaande maatschappelijke in stellingen op den voorgrond gesteld. Bij de eerste botsing tusschen de werkstakers te Seraing en de politie is een koopman die een klein huisje bewoonde en weigerde zijn venster te sluiten na drie malen daartoe aangespoord te zijndoor de soldaten doodgeschoten. Dit geschiedde nadat hij geroepen had geef mij een revolver, dan zal ik jelui wel antwoorden. Bij zijne begrafenis, waarbij men on geregeldheden gevreesd had, liep alles rustig af. In de volksbijeenkomstin den avond van den 25 te Brussel gehoudenwerden heftige redevoeringen uitgesproken en de werklieden uitgenoodigd de voor genomen groote bijeenkomst op den 13 Juni, ondanks alle verzette doen plaats hebben. De politiedie uitgebreide voorzorgsmaatregelen genomen en o. a. alle optochten vóór en na die bijeenkomst verboden had dreef een troep personendie aa de bijeenkomst een optocht trachtten te vormen en de Marseillaise aan hievenuit elkaar. Gedurende de bijeenkomst waren ongeveer 1000 personen voor het gebouw bijeendie zich zeer rustig gedroegen. Met een troep volks die naar het pa'eis trok en door de politie achterhaald werd, ontstond eene schermutseling, waarbij de menigte uiteenging, nadat de politie de sabel had getrokken. 5 Personen werden in hechtenis genomen. Plakkaten, waarin tot plundering en brandstichting aangespoord werd werden door de politie weggenomen. Den 26 staakten te Bergen in Henegouwen in de steenkolenmijnen van Gilly ongeveer 1000 arbeiders het werkloonsverhooging vragende. Eenige hunner gingen naar Rinsantom ook in de mijnen daar het werk te doen staken. In de omstreken van Luik worden de brievenbe stellers door soldaten vergezeld. Te St. Nicolas werd de woning des burgemeesters door werkstakers aange vallen die eenige ruiten verbrijzelden. Twee werk stakers aldaar werden doodelijk gewond. Het 9e linie regiment vertrok den 25 daarheen. Den officieren van bet leger is het recht gegeven, proces-verbaal op te maken tegen de dragers van verboden wapenen. Bij de station te Hasselt is een pak gevonden met 35 dynamiet-patronen en wel op 6 voet afstand van de rails. Te Charleroi breidden zich de werkstakingen den 26 zeer uit. Te Chatelineau ontstond eene botsing tus schen gendarmes en werkstakerswaarbij aan beide zijden velen gekwetst werden. Des avonds stonden de glasblazerijen van Baudoux te Jumet, de bierbrouwerij van Binardhet hout magazijn van Plette te Chatelineau iu brand. De toe stand was zeer ernstig. DUITSCHLAND. Bijksdag. Den 23 ia bij derde lezing aangenomen het wetsontwerp betreffende den aanslag van officieren in gemeentelijke belastingen. De vrijzinnige partij stemde tegen dit ontwerp, omdat zij die belasting heffing voor het gebeele rijk had willen regelen in plaats van haar aan de verschillende landswetten over- te laten. Daarna kwam aan de orde het wetsontwerp betreffende de rechtspleging in de duitsche koloniën dat den 24 aangenomen werd. Den 26 werd het wetsontwerp op het brandewijn monopolie in tweede lezing behandeld. Prins Bismarck voerde daarbij bet woord. Hij betoogde de volstrekte noodzakelijkheid van vermeerdering der rijks inkomsten welke door directe belastingen niet te bereiken was. De brandewijn was als voorwerp van belasting bijzon der geschikt. Bij verwerping van het monopolie-ont werp zou do regeering genoodzaakt zijn tot eene belas ting op het verbruik van brandewijn over te gaan. Hij gat zijn leedwezen te kennen over de wijzewaarop de meerderheid de regeeringsvoorstellen behandelde. Hij betwijfelde of, bij zulk eene meerderheid, nog wei in het algemeen een steunpunt voor duitsche eenheid in den Bijksdag te vinden was. Indien de Bijksdag zijne taak niet beter opvatte maakte hij zich over de toekomst bezorgd. Mochten eenmaal verwikkelingen van buiten opdagen dan moest de hechtheid van het Rijk gevestigd zijn. Hij voorzag thans wel geen onmid dellijke gevaren maar ook in het voorjaar van 1870 had hij die niet voorzien. Indien de hechtheid van het Bijk op zwaardere proef mocht gesteld worden moe3t men daarvoor thans reeds voorzorgmaatregelen nemen. De aanneming van het monopolie-ontwerp zal strekken om het rijk te bevestigen de verwerping zal schade doen. Mocht het voorstel verworpen worden en gelijk lot ook de belasting op het verbruis treffen dan zou in Pruisen de vergunningsbelasting moeten inge voerd worden. Ten slotte werd de beraadslaging tot den 27 verdaagd, nadat prins Bismarck nogmaals het woord had gevoerd om de bedenkingen van den heer Bichter te weerleggen, waarbij hij voornamelijk deed uitkomendat de heer Bichter zich tegen elk regeeringsvoorstel verzette. Wanneer hem, rijkskanselier, werd voorgeworpen, dat hij zijnen meester bewoog om naar Canossa te gaan dan moest bij zeggen reeds erger Canossa in den Bijks dag beleefd te hebben. ENGELAND. Lagerhuis. Den 25 verklaarde de beer Harcourtkanselier der schatkist, namens minister Gladstone die op raad van zijnen geneesheor wegens verkoudheid zijne kamer moest houdendat cp den 8 April de denkbeelden der regeering ten aanzien van het iersche vraagstuk medegedeeld zouden worden. De regeering hoopte de bogrooting in de eerste helft van April in te dienen. Met 290 tegen 66 stemmen werd bij de eerste lezing van de begrooting van oorlog een voorstel van den heer Campbell dat ten doel had de kleedingskosten voor het bezettingsleger in Egypte met de helft te verminderen ten einde de ontruiming van Egypte daar door te bevorderen, verworpen. Den 26 verklaarde minister Gladstonedat hij den 29 of 30 den tekst zijner voorstellen betreffende het toekomstig bestuur van Ierland hoopte mede te deelen. T te ALKMAAR, in het Café van den heer J. Muijs, aan de Kaasmarktop Dinsdag 30 Maart 1888, bij opbod, en 6 April d. a. v., bij afslag, telkens des avonds te 6 uren, ten overstaan van den te Alkmaar gevestigden Notaris HENDRIK METMAN, van; 1. Een Sluis en Erf, staande en gelegen te Alk maar, aan de Oostzijde van de Nieuwstraat, kadaster sectie B, Nr. 517, groot 82 centiaren. 2. Een voor weinige jaren nieuw gebouwd Pak huis met twee ÜBovenwoningen en Erf, staande en gelegen te Alkmaar, mede aan de oost zijde van de Nieuwstraat, kadaster sectie B No. 3061 groot 74 centiaren. Dit perceel heeft vrij dom van grondbelasting tot 1890. Breeder bij biljetten omschreven en nadere inlich tingen te bekomen ten kantore van bovengenoemden Notaris. Het onlangs nieuw gebouwd kapitaal $Yoonhuis bevattende Stalling voor 14 Koeien en 4 Paarden en ruime bergplaats voor Hooi met Schuur en Erf aan den Gees tersingel in de gemeente Alkmaar, groot 8 roeden 78 ellen, waarin gedurende eenige jaren de handel in vroeger onder de firma WE1«1S Co. is en thans door MART. DE GRAAF nog wordt uitge oefend heeft bij de op den 26 Maart 1886 ge houden veiling slechts kunnen gelden 4§®0. De afslag en finale toewijzing is en blijft bepaald op den 2 April 1886 's middags 12 uur in het koffiehuis van den heer AVIS aan het Waagplein te Alkmaar. GOUWENotaris. te OU DORP, ten woonhuize van den heer P. N. BIBO, op Donderdag, den 15 April 1886 des mor gens 10 uur, van: 4 Geldekoeien 6 Kalf koeien, 2 Pinken, 1 Mer- riepaard (vos) gelijktands1 Tentwagen 1 Kar op veêren 1 Boerenwagen 1 driewielde Kar, 1 lerkar met bak, 1 Arretrog1 Kaaspers (dubbelde), 1 MelkwagentjeKarn en Hond, Wei vaten Kaastob- benEmmers, Zetters en Makers, Karns, Hekken, Melkstal 1 Zoutkist1 Kaasweekereen Hek van ongeveer 50 voet. H. J. DE LANGE Notaris. op Vrijdag, 2 April 1886, 's morgens te 9 uur, ten huize van K. DOORNBOS, te Zuid-en Noordscher mer, bestaande in 21 Kalf koeien3 Gelde- en 4 Kalfvaarzen6 Hokkelingen1 dito Stier, eenige Kalveren1 bles Merriepaard oud 8 jaar6 Varkens waaronder 2 vette14 Schapen met lammeren verder 1 Kapwa- gen op veeren 1 Kar op veeren met kap2 Boe renwagens met toebehooren1 driewielde Kar, 1 Var kenshok 1 Hort1 Slede. BOEREN- en BOUWGEREEDSCHAPPEN. Tevens zal worden te koop aangeboden een partijtje RIJZEN, SLIETHOUT en ruim 4000 bos RIET. van om contant geld, op Woensdag, den 7 April 1886, des voormiddags ten 10 uur, op de Hofstede, bewoond door P. VAN TWUIJVER, aan de *Hol- landsche Tuin", te Uitgeest, ten overstaan van den aldaar resideerenden Notaris B, WIELAND LOS bestaande in 15 Kalfkoeien 1 Geldekoe5 Pinken, eenige Kalvereu 2 Paarden 1 Speelwagen ;op veeren1 driewielde Kar, 1 Melkwagen, 1 Hond met Hok1 Karnmolen1 Schuitje en verdere Boerengoederen eu Gereedschappen, Alles in uitmuntenden staat. Nadere informatiën zijn te bekomen ten kantore van voornoemden Notaris. eene zeer goed beklante en uitmuntend bestaan gevende genaamd B&cfjzerhofte Hargen, gemeente Schoorlnaast het Zandspoor, annex Winkel in Strnidenleris- en grutterswaren, enz. Het perceel bevat hooiberging en paardenstalling en biedt tevens geschikte gelegenheid aan voor rij tuigberging. Te bevragen bij de Uitgevers dezer Courant.

Alkmaarsche Courant | 1886 | | pagina 2