No. 38*. Acht en tachtigste Jaargang, 1886. ZONDAG 28 MAART. TWEEDE BLAD. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door bet gebeele rijk f 1, Buitenianb. Binneulattb. Prijs der gewone Advertentiën ALKNAARSCHE COURANT. De 3 nummers f 0,06. FRANKRIJK. Maria Theresia gravin van Ckam- bord ia den 25 des voormiddaga te half elf te Görz in Illyrië aan eene verlamming van het hart overle den nadat zij ten gevolge van verkoudheid een dag bedlegerig was geweést. Haar overlijden wordt algemeen letreuïd daar zij oin hare groote weldadigheid zeer bemind was. De minister van binnenlandsche zaken heeft aan de prefeeten kennis gegevendat hun voortaan gere geld inlichtingen zullen worden verstrekt omtrent de landen waarheen landverhuizing minder raadzaam is opdat de burgemeesters en de commissarissen van politie landverhuizers kunnen waarschuwen tegen be- driegelvjko voorspellingen van agenten. De begrootings-eommissie alleen uit republikeinen bestaande beeft den heer Rouvier, d'e tegen het regee- ringsvoorste! gestemd is, met 17 stemmen tot Voorzitter gekozen. Clémenceaudie gunstig voor het ontwerp gezind is, bekwam 16 stemmen. GRIEKENLAND. Bij kon. besluit zijn alle mannen der reservegeboren in 1857 en 1858 opgeroepen tegen 7 April onder de wapenen te bomen. STATEN-GENERAAL Tweede Kamer. Conversie. De heeren Gildemeester, Gleichman en Oorver Hooft bestreden den 25 het wetsontwerp tct conversie van de 4 pet. in 3% pet. rentegevende nationale schuld, dat ver dedigd werd door den heer Godinde Beaufort. De voornaamste bezwaren tegen het ontwerp aangevoerd al was men in beginsel voor conversiewarenhet. hooge bedrag, dat aan de bankiers moet worden betaald als 40 pot. der fondsen houders niet converteerenmaar aflossing vragendan verdie nen zij nog en eene dergelijke conversie zou toch heeten mislukt te zijn en niet bevorderlijk wezen aan het staatskrediethet te lage bedrag der aflossinghet ongunstige tijdstipdaar geen gebruik mag worden gemaakt van een oogenblikkelijke daling van den rente-standaard; het gemis van eenige kasruimte, welke ruimte in 1851 wel bestond en van het bestaan van eenen be trekkelijk lagen rentestand gedurende eenigen tijdniet ten gevolge van malaisede omstandigheid, dat spoedig en wel in 1887 weder eene nieuwe leening moet worden aangegaan. De heer Godin de Beaufort ontkende niet het bestsan van bezwarenmaar die bestonden bij iedere conversie. Bij den tegenwoordigen toestand der geldmiddelen achtte hij conversie plichtmatig; daardoor werd het mogelijk zonder oplegging van nieuwe lasten de rentebesparing te gebruiken voor rentebetaling der nieuwe leening, die zeker noodig zal zijn. Hij ontkende, dat het staatskrediet door deze conversie benadeeld zou worden. Hij achtte den maatregel populair, al was men te Amsterdam, om bekende redenener niet mee ingenomen. Dat de minister de uitvoering aan een consortium van vreemdelingen wilde toe vertrouwen zou wel voortvloeien uit de omstandigheiddat bij hen gunstiger voorwaarden te bedingen waren. Den 26 werd de beraadslaging voortgezet. De heer Schimmelpenninck zag in dezen maatregel geene bezuinigingwel eene rentebelastiag op de houders der 4 pet. schuld. En die houders waren voor een deel zij die door de wet gedwongen waren het hun toevertrouwd geld in dat fonds te beleggen en voor een groot deel kleine burgers, die hun spaargeld in dat fonds hadden belegd. Alvorens tot dezen maatregel te besluitenmoest men wel van de noodza kelijkheid overtuigd zijn. En dat hij niet gerechtvaardigd is, werd reeds aangetoond. Bovendien moest in de toepassing en uitvoering de bardheid van dien maatregel zooveel mogelijk verzacht worden en dit was bij deze voordracht niet geschied. De heer de Bruyn Kops bestreed de meening van den heer Schimmelpenninckdat deze conversie eene rentebelasting op eene soort van ingezetenen zou zijn. Het gold hier eene schikking tusschen den Staat en zijne sckuldeisehersdoor de omstandigheden geboden en aan de houders der schuld werd geen onrecht gedaan. Van dwang tot conversie zal zelden of nooit sprake zijnhet geheele oordeel over de billijkheid eener conversie hangt af van de beoordeeling van den rentestandaard van het oogenblik. De tegen de uitvoering bestaande bezwaren moesten zooveel mogelijk uit den weg worden geruimd. De heer Verniers van der Loeft, in 't algemeen voor conversie, wilde kennen de voorwaarden, door het con sortium gestelddes noods in comité-generaal mede te deelen, alvorens zijne slem aan 't ontwerp te kunnen geven. De heer Mees wees den minister op de omstandigheid, dat verscheidene ledendie vóór art. 1 zijn, bezwaren hebben tegen onderdeelen van andere artikelen en dat de minister het zich zelf te wijten zal hebben, als hij de wet in gevaar brengt, door zich tegen elk amendement te verzetten. De heer R o 11in 't algemeen voor conversiedrong ook aan op overlegging der met de bankiers gesloten overeenkomst. De minister van financiën, het ontwerp verdedi gende, merkte o. a. op dat hijdie goed krediet heeft, steeds met hoop op goeden uitslag zijne schulden kan converteeren en de omstandigheden van 1852 pleitten juist voor zijn beweren. Toen was de kas ruim en ondanks die ruime kas ging de con versie niet door. Voor den goeden afloop van dezen maatregel is naar des ministers meening wel degelijk bankiershulp noodig. In het midden van 1887 zal eene leening van ten hoogste f 30.000.000 noodig zijn voor vlottende schuld. Wat betreft de bezwaren tegen het consortium, wijst hij er op dat het Nederl. kapitaal in de zaak onvermijdelijk is geïn teresseerd en Nederl. bankiers er aandeel in hebben, want door hen is de regeering in aanraking gebracht met vreemde huizen Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERM». COS- TER ZOON. en aan het hoofd van het consortium staan huizendie op financieel terrein eene historische reputatie hebben verworven voor wie verbintenissen heilig zijn en daarin nooit te kort schoten. De winst der bankiers is niet I1/, p.ct., maar 1 p ct., want de bankiers moeten '/4 p.ct. afstaan aan andere. Of hij vast is verbonden aan het consortium en of de Kamer bij amendement wijzigingen mag voorstellen De regeering kan zich niet bin den, dan behoudens bekrachtiging van den wetgever en naarmate de amendementen worden voorgesteldzal zij beoordeelen of daardoor al dan niet de maatregelen op losse schroeven worden gezet. Hij ontkentdat eene eatagorie van ingezetenen bevoordeeld wordt boven anderen. Het karakter van dit ontwerp is een schikking over kwijting van schuld. Dat de aflossing te gering isontkent lijjmaar het staat der Kamer vrij haar te ver- lioogen. Wat het bezwaar betreft omtrent de leening van 1884, de Staat heeft zich altijd de bevoegdheid voorbehouden haar af te lossen. Hij heeft ernstig de conversie overwogen en daarna de waarschijnlijke uitvoering op zich genomen. Haar voor eigen rekening te nemen streed met 's lands belang. Het con sortium is onmisbaar voor de uitvoering maar dit wil men wel eens vergeten men krijgt niets voor niets. Nadat verscheidene leden hun gevoelen nader toegelicht en aangedrongen hadden op het geven van nadere inlichtingen om trent het consortium en de minister o. a. verklaard had dat naar menschelijke berekening de uitvoering door de bankiers gewaarborgd was en de bankiers onder alle omstandigheden mits op de voorwaarden in deze wet genoemd, verplicht waren tot naleving der overeenkomst, wordt de algemeene beraadsla ging gesloten. Art. 1bepalendedat binnen een nader te bepalen termijn de conversie zal geschieden en de niet geconverteerde schuld zal worden afgelost, werd met 55 tegen 19 stemmen aangenomen, nadat door den minister van financiën overgenomen was een amendement van den heer de Bruyn Kops, om in het artikel op te nemen vketzij in eens, hetz ij achtereenvolgens" en met 44 tegen 20 stemmen aangenomen was een amendement van den heer Godin de Beaufortom de 4 pet. leening der Amsterdamscke Kanaalmaatschappij in het artikel op te nemen, waardoor 6.000.00D meer geconverteerd worden. De beraadslaging over art. 2 ving aan en wordt den 29 voortgezet. Grondwetsherziening. De heer Keuchenius heeft voorgesteld, art. 194 der grondwet aldus te lezen Het onderwijsin overeenstemming met de liefde tot God en den naaste en bevorderlijk aan kennis en wetenschap is volksbelang. Het geven van onderwijs is vrij. Het toezichtdaarover van overheidswege uitgeoefendwordt geregeld bij de wet. De wet regelt de inrichting van het openbaar onderwijs. Zij bepaalt in welke mate iederdie van dat onderwijs gebruik maaktmet uitzondering van de onvermogenden in de kosten daarvan bijdraagt. De vrije inrichtingen van onderwijs kunnen, naar regelen bij de wet gesteldslechts in zoover door Rijkgewest of gemeente worden ondersteundals tot opheffing van onbillijke belemmering of tot vermijding van alle bevoorrechting der open bare lagere scholen noodig is. De Koning doet jaarlijks van den staat van het onderwijs aan de Staten-Generaal verslag geven. - Den 22 is het dividend de? Goudsche waterlei dingmaatschappij over 1885 op 5 pet. bepaald. Uit het uitgebrachte verslag bleek dat in 1885 408 feub. el water per dag naar de stad opgevoerd werd tegen 331 kub. el in 1884. Het aantal overeenkomsten klom tot 1019, of 1/3 meer dan in 1884. Daar voor geleverd water f 15850 ontvangen washeeft de gemeente Gouda niets te betalen. Zij heeft sleehts over één jaar ongeveer f 4500 opgeofferd, Den 24 zijn 147 meisjes en 87 jongelingen die te Amsterdam leerlingen geweest waren van de predi kanten Ternooy Apèl en Laurillard en van den kerkeraad der Ned. Herv. gemeente hunne attesten van goed zedelijk gedrag verkregen hadden te Koog aan de Zaan aangenomen en bevestigd door ds. J. C. Singels aldaar. Des ochtends geschiedde die plechtig heid met de meisjes en des avonds met de jongens die allen met eene afzonderlijke boot gekomen waren en ook vertrokken. Daar de heer Laurillard ongesteld was sprak ds. Ternooy Apèl beide keeren na de bevestiging de aannemelingen toe. Den 24, des morgensis te Zuiderwoude nabij Monnikendamde woning van den landbouwer W. Tromp afgebrand. Met moeite werd het vee gered terwijl het alleen staande perceel reeds ingevallen was, voordat hulp kon worden verleend. In den nacht van den 24 op den 25 is te Leeu warden aan den Harlinger trekweg afgebrand de wind en stoommeelmolen der fima Swildens en Kuipers benevens de belendende pakhuizen. Een aanzienlijke partij granen pas opgeslagen verbrandde mede: deze was niet verzekerd. De brand ontstond in de machi nekamer. Den 25 is het bouwen eener ijzeren draaibrug in plaats van de bestaande Melkbrug over bet Sparen te Haarlem, geraamd op 54700, gegund aan den heer G. P. J. Beccari aldaar voor f 52710. Den 25 is te Amsterdam benoemd tot onderwij zeres mej. A. Heemskerk te Heiloo. Een houten huisje in de 2e Spaarndammerstraat te Amsterdam is den 25 des avonds door het omvallen eener petroleumlamp afgebrand. Een deel van het huisraad werd gered. Den 24 is tot lid van den gemeenteraad te West- zaan gekozen de heer K. IJff met 19 van de 37 uit gebrachte stemmen. Den 24 verbrandde te Wognnm een door een werkman bewoonde boerenwoning behoorende aan den heer Commandeur aldaar. Yan vier hokkelingen kon slechts één gered worden en o. a. verbrandden nog veertig vachten wol. De gemeenteraad van Amsterdam heeft den 25 bij de behandeling der verschillende voorstellen be treffende den gasthuisbouw, met 28 tegen 4 st. verwor pen een voorstel om een gasthuis te bouwen op het terrein der veemarkt en met 20 tegen 12 stemmen dat tot den bouw van een centraal ziekenhuis met opheffing van het bestaande binnen-gaathuisdoch aangenomen het voorstel van burg. en weth. tot het bouwen van een nieuw gasthuis ter vervanging en op het terrein van bet buiten-gasthuis, met aankoop van gronden der maatschappij „Overtoom", bij mogelijke behoefte aan meer terrein dan nu beschikbaar is. Den 25 is te Haarlem bij enkele inschrijving aan- besteed het heratellen en verbeteren van 's rijks zee- en havenwerken op Urfe geraamd op f 5990. Laagste inschrijver de heer G. Beenhakker Gz. te Sliedrecht voor f 4848. De arr. rechtbank te Haarlem heeft den 25 Jb LeguitA. Dekker en P. Molenaar wegens het op 24 Januari weigeren van toegang aan de politie en den burgemeester van Wormerveer bij geiegenbeid van bet honden eener vergadering van den sociaal-demo- kratischen bond in een gebouw aldaar, waarbij het publiek werd toegelaten overeenkomstig den eisek van het openbaar ministerie veroordeeld tot geldboeten den eerste tot f 25 of 4 dagen de beide anderen ieder tot f 5 of 1 dag gevangenisstraf. Zij beslistedat boewei de aankondigingen zouden doen denken aaa eene gesloten niet openbare vergadering de bedoeling eene andere geweest was namelijk om iedereen toe te laten uitgezonderd de politie. De arr. rechtbank te 's Gravanhage heeft den 25 den schrijver van een opruiend artikel in het blad Reeht voor allen veroordeeld tot eene geldboete van f 50. Dit bet jaarverslag der Amsterdamsebe Kanaal maatschappij in likwidatie over 1885den 25 aan de aandeelhouders uitgebrachtblijktdat de uitkeering van den staat heeft bedragen f 257.025.83$ongeveer 50000 minder dan in 1884grootendeels als gevolg van het verlaagdeop 1 September 1884 in werking getreden tarief, makende met f 2367.67$ wegens rente van beleggingen f 259.393 51terwijl voor kosten en bezoldiging der likwidatie-commissie f 7981.17$ gevor derd werd. De rekening van ontvangst en uitgaaf be droeg f 439.107.86 in ontvang f 297.586.67$ in uit gaaf, alzoo saldo op 1 Januari 1.1. f 171.521.18$. De wees een bedrag van f 5.406.519.11 aan de debet- en balans credit zijde aan en werd goedgekeurd. In den nacht van den 25 op den 26 omstreeks 1 uuris te 's Hertogenbosch eene hevige onweers bui losgebarsten. Den 26 is de geregelde stoombootdienst op de lijn Groningen—LemmerAmsterdam hervat. Te Haarlemmermeer zal op den hoek van den Aalsmeerder- en Sparenwouderweg eene kaasfabriek opgericht worden. Het recht tot uitgifte van de Arasterdammer het dagblad schijnt gekocht te zijn door den heer Ailert de Langeuitgever te Amsterdam wanneer het aan de heeren Levy HeinekenReynvaan en Willeumier als commissarissen geluktvóór 1 April f 100000 bijeen te brengen om er een goedkoop blaadje van te maken zonder ochtendblad. De veestapel in de prov. Friesland bestond op 1 Januari 1886 uit 23500 paarden 212807 runderen 110521 schapen 16257 varkens en 3342 geiten en bokken zijnde 446 paarden, 442L runderen, 2568 schapen en 257 geiten en bokken meer en 403 varkens minder dan op 1 Januari 1885. De naamlooze vennootschap „de Wageningsche berg" keert over 1885 1% p et. uit. Het te Enkhuizen gevestigde genootschap Oeco- nomia Enchusana heeft o. m. voor dit jaar premiën beschikbaar gesteld ter bevordering van den bloei der veemarkt aldaar. Yoor de op den 16 en 17 Juniter gelegenheid van het 39ste lanahuishoudkundig congres te Leeu warden te houden landbouwtentoonstelling, zjjn uitge loofd 1. door de vereeniging „Het Paardenstamboek" voor de beste inzendingen van eene stamboeksmerrie, in- landsch raseerste prijs f 100, 2e f 25van eene stamboekemerrie vreemd of gebruist rasle prijs f 100, 2e 25 2. door de vereeniging „Het Friescbe rundveestamboek" voor da beste inzending van eene stamboebskoe met minstens twee volbloed afstammelin gen le prijs f 150, 2e f 75 3. door den voorzitter van laatstgenoemde vereeniging voor de beste inzending van minstens vier stamboeksbalveren met hun vader, dus een twenter of ouderen stier, eene gouden medalje.

Alkmaarsche Courant | 1886 | | pagina 5