JSinuculanb. Wordt vervolgd. werkstakers, die de maren wilden bestormen en vol hielden na de aanmaning om weg te gaan door de troepen geschoten werd. Eena te Louvières in den avond van den 23 ge houden bijeenkomst van werklieden liep rustig af en den 29 werd in de fabrieken aldaar het werk hervat. Bij een aanval der cavalerie op de werkstakers te Marcinelle werd de gewezen brusselsche advokaat Roeh Splingard die met een hamer gewapend, de muiters aanvoerde en het woord gevoerd had op eene bijeenkomst van sociaal-demokraten te Brussel waar eenstemmig de handelwijze der regeering, om door het leger de orde te doen herstellen in het mijndistrict, schandelijk en afschuwelijk genoemd was in hechtenis genomen. Van de te Roux in het geheel gesneuvelde op roermakers werden 7 den 29 begraven terwijl 10 lijken door de familie opgevraagd waren. Daar waren 30 gekwetsten. Den 29 werd te Luik de arbeid hervat en was in de omstreken van Charleroi door het krach tig optreden der troepen de toestand veel beter. Slechts kleine groepen werklieden gingen nog bede lende van dorp tot dorp rond. DU1TSCHLAND. Rijksdag. Den 27 werd de beraad slaging over het wetsontwerp op het brandewijn-monopolie voortgezet. Bj hoofdelijke stemming werd ten slotte een voorstel van den heer Kardorflom het ontwerp naar de commissie terug te zendenverworpen met 181 tegen 66 stemmen. Daarna werden mede bij hoofde lijke stemmingmet 181 tegen 3 stemmen (37 leden onthielden zich) de twee eerst9 artikelen van het ont werp het beginsel bevattendeverworpen de overige artikelen werden zonder beraadslaging en zonder hoof delijke stemming verworpen. ENGELAND. De Koningin heeft den 24 den eersten steen gelegd voor een gebouw te Londen dat bestemd zal zijn tot het examineeren van geneesheeren en heelmeesters. De Koningin heeft het door de ministers Chamberlain en Trevelyan aangeboden ontslag aangenomen. Zij keurde tevens goed de benoeming van den heer Stans- feld tot opvolger van minister Chamberlain en van den heer Dalbousie tot minister van Schotland, als opvolger van den heer Trevelyan. GRIEKENLAND. De regeering heeft onverwachts de Kamers tegen 1 April bijeengeroepen. STATEN-GENERAAL Tweede Kamer. Den 29 werd de behandeling van art 2 der conversiewet bepalende, dat gedurende een nader te bepalen termijn gele genheid aan de rechthebbenden wordt gegeven tot inwisseling of aflossing, en dat zij die zich binnen dien termijn niet verklaard hebbengeacht worden de verwisseling te verkiezen, met het daarop door den heer Corver Hooft voorgestelde amendement, om laatstgenoemde bepaling te doen vervallen, voortgezet. De heer van Baar bestrijdt het amendement. De heer A. van Dedem stelt als amendement voor dat zij die zich niet verklaard hebben, het recht zullen hebben, behalve op 3% pet. rente, op eene vergoeding van geld ten bedrage van het verschil tusschen het nominaal bedrag van hun kapitaal en den voor de nieuwe schuld door den minister krachtens art. 9 te bepalen prijs. De minister van financiën bestreed sterk het amendement Corver-Hooft en achtte dat van den heer A. van Dedem onnoodig. Het amendement Corver Hooft werd verworpen met 61 tegen 11 stemmen, terwijl de beer A. van Dedem het zijne introk. Met 43 tegen 31 stemmen werd aangenomen een amendement van der Loefidat bij het openstellen der gelegenheid tot het doen eener keuze tevens de termijn voor aflossing zal bepaald worden. De art. 3 en 4 werden goedgekeurd. Bij art. 5 werd verworpen een amendement Gildemeester om de aflossing op pet. te bepalen met 50 tegen 22 stemmen en een van denzelfde, om die aflossing op te brengen, met 46 tegen '22 stemmen. Een amendement Roëll om de provisie aan bankiers voor de uitbetaling der coupons van de uit te geven nieuwe sckuldbe- zoo verliefd aankeek Als toch die lamp maar wat helderder brandde Nu, wat kon men ook verwachten van een licht- toesteldat zeker reeds voor twee duizend jaar gebruikt was gewordenDat scheen den eenig geloofbaren ouderdom te zijn. Hij meende toch te kunnen zien dat de figuur op een beeld geleek met een helm op. Zou het een van de helden uit den laatsten oorlog zijn? Wat zat er op dien helm? Een arend? Of wat anders? Himmelkreuzdonnerwetter Had hij zich bewogen Of was het door den tocht van het open venster? Het lampje ging uit. Hij hoorde een deur Bluiten en ging nu weg. Ereme begaf zich haastig naar hare slaapkamer. Zij had bij het bezichtigen van bet beeld der godin Athene in de tuinkamer, plotseling een gewaarwording gekre gen alsof zij niet meer alleen wasalsof zich iets tusschen haar en 't voorwerp barer beschouwingen indrong. Zij gevoelde zich niet vrij. Was het de verontwaar diging over de vervolging van den driesten nlaandie in hare zenuwen natrilde? Was het een dreigend onheil dat bare ziel vermoedde? Wat kon haar nog ontnomen worden Zij was de eenzamedie geen levende beminde of door eenen bemind werd. Zij begaf zich ter rust. Maar tot in haar droom vervolgden haar sombere gedachten. Zij hoorde klagende stemmen. H> t waren vrouwen uit Athenedie met toornig gelaat door de straten jjiden. Ook haar hart scheen beangstigd. Woeste met lansen gewapende benden sloten onder wild geschreeuw de stad in en nu hoorde men de jam merklacht, dat Poseidon de heilige zoutbron had laten opdrogen. Ontsteld stond zij uit den slaap op. Het was reeds dag. Gewoel en leven klonk van het universiteitsplein. Zij trok een morgenkleed aan en trad aan het venster. Voor haar stond in bet vroege morgenlicht het stee- nen bassin der fontein, met groepen zeemonsters versierd. kentenissenwanneer buitenlandsche plaatsen voor de betaling aangewezen werden, te bepalen op 'f8 in plaats van op '/4 wordt aangenomen met 65 tegen 8 stemmen, terwijl de minister over nam zijn amendement, om in plaats van jaarlijks 3/ 0 pet. af te lossen. Een derde amendement om den staat tot vroegere of meerdere aflossing bevoegd te verklaren tot 1 Januari 1894, in plaats van tot 1 Januari 1896, werd ingetrokken. Art 57 werden goedgekeurd. Den 30 voortzetting. De minister van waterstaat beeft ter algemeene kennis gebrachtdat ingevolge het kon. besluit van den 19 No. 21 (Stblad No. 42), wat Nederland betreft, van 1 April a.s., en, wat Nederl. Oost- en Westlndië betreft, van 1 Juni aanstaande het port der brieven rechtstreeks over zee tusschen het rijk en zijne kolo niën of bezittingen in andere wereiddeelen gewis seld nader bepaald isvoor de gefrankeerde brie ven op 0.1214 en voor de ongefrankeerde brieven op f 0,25 voor elk gewicht van 15 wichtjes of gedeelte van 15 wichtjes. Den 23 is door den gemeenteraad van Egmond- binnen tot onderwijzeres aan de openbare school te Egmond aan den Hoef benoemd mej. Antje Koopman, tijdelijk aldaar werkzaamwelke benoeming geacht wordt te zijn ingegaan 1 Feb. j.l. De zilveren beker, een geschenk van Czaar Peter aan Klaas Janszoon Tromp is den 23 door den heer Dk. Zwikker voor f 165 aangekocht, In het stamboek der vereeniging het Rundvee- tamboek van Noordholiand zijn thans ingeschreven 227 stieren en 2114 koeien en in het kaiverboek in boek A 18, in C 23 stierkalveren in B 160 en in D 103 kuikalveren. Na langdurige beraadslaging werd den 24 in de algemeene vergadering van leden o. a. besloten, 7 rijstieren te stationeeren, waarvan 1 in de Schermeer en 1 in de Beemster, gedurende 4 maandenvan 1 Mei tot 1 September, onder bepaling dat voor iederen gestationeerden stier f 100 uit de kas aan den eigenaar zal worden verstrektwordende het spriuggeld bepaald op f 2 voor koeien van leden en op f 4 voor koeien van niet-leden. Een voorstel tot het houden eener tentoonstelling van fokvee te Hoorn in den loop van April of Meievenals jaarlijks te Alkmaar geschiedt werd ingetrokken nadat de heer van Foreest te Heiloo opgemerkt had dat het tegenovergestelde van het spreekwoord „Eendracht macht maakt" zou plaats vinden als men bij de tentoonstelling te Alkmaar en bij die, van wege Holl. Noorderkwartier te Schagen te houden, nog een derde in het leven riep en zoo de belangstelling verdeelde terwijl bet oordeel niet aan jalousie, maar aau de billijkheid moest overgelaten worden. Aan eenige statistieke opgaven betreffende de nederlandsche koopvaardijvloot, opgenomen in de staats courant van den 24, worden de volgende bijzonderheden ontleend. Op 31 December 1885 bestond die vloot uit 740 vaartuigen waaronder 106 stoomschepen, me tende 302769 ton of 856836 kub. el tegen 780 vaar tuigen, waaronder 107 stoomschepen, metende 308 986 ton op 31 Dec. 1884. In 1885 werden voor de eerste maal aan 33 vaartuigen waaronder 5 stoomschepen metende 38040 kub. el nederlandsche zeebrieven uit gereikt. Ingeklaard werden 7620 geladen vaartuigen en 401 in ballast tegen 8078 en 353 in 1884 uitge klaard werden 5159 geiaden vaartuigen en 2755 in ballast tegen 4904 en 3427 in 1884. Den 25 heeft de heer dr. J. W. Schuit te Be verwijk den rechterarm gebroken, terwijl de linkerarm verwond werd. Per rijtuig naar huiskeerendestortte de grond nabij de spoorbaan ter hoogte van een dui ker die ten vorigen jare gedeeltelijk hersteld in slechten staat bleek te verkeeren plotseling in, waar door het rijtuig in den ongeveer 1% el diepen kuil te recht kwam. Verdere ongelukken werden voorkomen door dat genoemde heer de tegenwoordigheid van geest had, de strengen van het paard stuk te snijden. De gemeenteraad van Elam heeft den 25 besloten, de 414 en 4'/z pets geldleeningen ten laste der ge meente te converteeren in eene 314 pets ieening Maar geene waters'ralen ontsprongen uit hunne vooruitgestrekte muilen. Er om heen stonden meiden met emmers te kibbelenterwijl de studenten in de open vensters hunner kamers half liggend hunne lange duitsehe pijpen rookten en oin de verlegenheid van het ploertenvoik lachten. Zij hadden 's nachts de wel over oude, maar toch eeuwig nieuwe grap uitgehaald om de pijpen der leiding te verstoppen. Ereme's onaangename droom verdween uit hare ge dachten. Zij begon aan haar toilet. Nauwelijks bad zij echter de zware blauwzwarte vlechten met den gouden pijl bevestigd, of een levendig gesprek klonk uit de wijde gang van het huis. Haastig knoopte zij den gordel van haar morgenkleed toe en begaf zich naar beneden. In de deur, die naar den tuin voerde, stond de oude bediendemet den groenen gieter in de hand voor tante en Doorije de keukenmeid die juist het koffie- Bervies naar zijne plaats onder de oranjeboomen wilde brengen. Toen Ereme verscheenriep de bediende haar dadelijk zeer ontsteld toe: „Mejuffrouw, van nacht is er zeker iemand geweest die in den tuin citroenen wou steien. Waarschijnlijk is de schelm verjaagd ge worden want er ontbreekt niets. Maar bij den muur staan voetstappen in het kiezelzand. De muts vaa tante richtte zich dreigend naar Doortje„Ge gaat toch, hoop ik geen vrijer in huis halen? Ge weet, dat wij dit hier nooit dulden. Denk er om niet mede te gaan ais dit slechte volk je ver lokken Wil." „Ja, maar als het nu goed volk is?" mompelde Doortje terwijl zij weg ging. Vervolgens namen de dames plaats aan de ontbijt tafel die naar grieksch gebruik onder een uitgespannen linnen zeil aangericht waswaar Tante het korfje met verseh gebakken wafels eer aandeed. Ereme dronk verstrooid uit een klein kopje baar koffiedie even sterkzwart en zoet voor haar gezet wasals zij haar in het hotel „Griekenland" te Athene waartoe een aanbod was ontvangeneene brug te bouwen over de Purmerriugsloot bij Kwadijk naar het station aldaar, behoudens subsidie van het rijk en de provincie, en bij het college der zeeviascherijen aan te dringen, dat den Volendammer visschers vergund worde, op een groot deel der Zuiderzee wel met den wonder- kuil te visschen en op inkorting van den proeftijd. In de zitting van den gemeenteraad te Utrecht van den 25 is gebleken dat de burgerij voor het te stichten universiteitsgebouw reeds 48,051.32 bijeen gebracht heeft. Den 25 werd te 's Gravenhago eene vergadering gehouden van aandeelhouders in de drukkerij der so ciaal-demokraten Excelsior ter bespreking van de schor sing van den directeur dier inrichting door commissa- r ssen. Het bestuur, boewei bekend met de verdeeldheid onder de sociaal-democraten over die handeling dacht niet anders of die schorsing zou worden bekrachtigd, doch Dotnela Nieuwenhuis en zijne aanhangers zagen daarin eene poging om de drukkerij waar het blad Recht voor allen gedrukt wordt geheel te hervormen en het drukken van dat blad te staken. Na warme beraadslaging behaalde de partij van D. mela Nieuwen huis de overwinning. Met 42 tegen 23 stemmen werd het schorsingsbesluit vernietigd waarna de sleutels van het gebouw weder aan den directeur ter band werden gesteld. Te Mook is in den nacht van den 25 op den 26 eene boerenwoning door den bliksem getroflen en af gebrand. Te Apeldoorn sloeg de bliksem in eene stal en doodde een schaap. Den 26 is de Koningin van Zweden te Amster dam weder aangekomen zij heeft haar intrek genomen in bet Amstel-hötel waar dr. Mezger haar opwachtte. De gemeenteraad van Beverwijk heeft den 26 besloten tot het aanschaffen van materieel ten dienste van het brandwezen in verband met de brandkrsnen der waterleiding. Benoemd bij kon. besluit van den 26 tot burge- meester van Zwaag de heer J. Rozendaal. Den 26, des avonds, is te Leiden door een nood lottig toeval een student uit een venster gevallen, aan de gevolgen vau welken val hij den 27 overleden is. Te Benningbroek is den 26 eene voorstelling gegeven bij mteekeningwaarvan de opbrengst, f 60, verdeeld wordt onder de algemeene armen. In den nacht van den 26 op den 27 is te Hel mond in de kantoren van 3 fabrieken ingebroken. Zij hebben in een kantoor slechts eenig geld gevonden. Den 27 werden te Amsterdam de onderhoudswer ken op den spoorweg Helder- Amsterdam en Zaandam Enkhuizen, geraamd op f 24.723, in 5 peroeeien aan besteed. Laagste inschrijvers waren voor perc. 1. L. C. Oudt te Winkel f 5880; perc. 2 V. Ph. Braun te Beverwijk f 4000; per 3 H. J. Meekers te Amster dam f 7000pere. 4 J Plas te Purmeren.l f 2430 perc. 5 J. Botman te Bovenkarspel voor f 1150. Den 27 is te Amsterdam aanbesteed het bouwen van 64 woningen aan de Jan van der Heijdenstraat voor rekening van het bestuur der vereeniging ten be hoeve der arbeidersklasse. Laagste inschrijver was de heer L. C. Schaade voor f 89,650. Den 27des avonds te ruim 9 uren is inge broken in het tijdelijk onbewoonde, doch geheel gemeu belde zomerverblijf „Klein Berkenrode" van den heer H. v. Wickevoort Crommeiin te Heemstede. De 3 daders werden door den heer Crommeiin en zijnen zoon op beeterdaad betrapt op diefstal van twee bedden en eenigo flesschen cognac. Zij trachtten daarop te ont vluchten doch dit gelukte slechts aan één de twee anderen werden door die heeren aangehoudenaan handen en voeten gebonden en aan de politia overge leverd. De aangehoudenen waren ChristLan Adrianus van Batem oud 24 jaren kleermaker en Rainier Jo hannes Damen oud 19 jaren timmerman. De derde dader Hermanns Collaert, oud 30 jaren, steendrukker, werd eenige uren later door de politie te Haarlem ge vat. Yan Battem en Collaert ondergingen reeds meer- gewend was. Zij gevoelde zich onaangenaam gestemd door de ontdekking, welke zoo wonderlijk met de ge waarwording overeen stemde, die Laar gisteren avond uit de tuinkamer verdreven had. Haar blik wendde zich telkens naar de voetstappendoor den bediende nog niet uitgewischt. Zij teekenden duidelijk een smai- len voet met niet te grojten bak af. Kon die van den minnaar van een dienstmeisjevan een man uit het volk of van een gewonen dief' afkomstig zijn? Daar blonk iets op het kiezelzand. Zij raapte het op. Het was een sierlijk ijzeren radertje met een getandeu rand en in het midden doorboord. „Zou dat een oud geldstukje zijn dat uit uwe mun ten verzameling bij ongeiuk hierheen verzeild is vroeg tante. Ereme antwoordde ontkennend: „slechts de Spartanen betaalden met ijzermaar het was niet gemunthet waren staafjes." Tante bekeek de vondst ook, „Bewaar het maar, wie weet waar 't nog goed voor is. Misschien vinden wij wel laterais wij er bijna niet meer om denken het ding waartoe het behoort." Het ontbijt was afgeloopen. De doktersweduwe begaf zich naar hare kamer en..,, het huishoudboek, terwijl Ereme besloot, hare uit Griekenland mede gebrachte kunstschatten en anti quiteiten in orde te brengen. Zij begaf zich naar de hoogste verdieping. De helft hiervan werd door de koele hooge zalen der bibliotheek ingenomen. Langs de met brum eikenhout bekleede wanden stonden hier de boekeu door eene geleerde familie sedert twee eeuwen verzameld rii aan rij zoowel de in geel geworden perkament gebonden folianten als de brochure die de vorige week de drukkerij verlaten had. In de hoeken stonden licht te hauteeren trappen om bij de bovenste planken te kunnen komen.

Alkmaarsche Courant | 1886 | | pagina 2