No. 40. Acht en tachtigste Jaargang 1886. F A N F A R O. V R IJ D A G 2 APRIL. Prijs der gewone Advertentiën: (fDffictëe! töcdseltc. fsnitzalanb Doch op het oogenblik, dat zij hem voorbijgaan wildtj ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt DiU.sd.Sg-, Donderdag- ea Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, De 3 nummers f O 06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. NATIONALE MILITIE. Ter gemeente-secretarie zijn de zakboekjes van de volgende personen beschikbaaralsCornelis van den Berg, I Moetwil, M. Storm, D. van Dam, C. G. EckbardJ. F. Sluiter, G. C. E. OortgijsenF. Beets, G. Jonkers, J. Beers, Jan de Moor, J. J. "Vredenburg, Johs. Boots, Jb. Pels, F. L. Gilles, G. S. Groenewoud. De volgende zeemiliciens worden verzoiht hunne zak boekjes ter gemeente-secretarie te bezorgen, als: Petrus Smit en Jos. Jobs. Halsema. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis dat heden op de gemeente secretarie ter visie is gelegd het aan hen ingediende verzoek met de bijlagen, van H. B.GRANS- J AN, huis- en kachelsmid alnier, om vergunning tot bet oprich ten van een huis- en kaehelsraederij in het perceel aan den hoek der Schapensteeg en Achterstraat, wijk B. No. 40 en dat op Don derdag 15 April 1886, 's middags te twaalf urenten raad- huize gelegenheid wordt gegeven om tegen het oprichten van die huis- en kachelsmederij bezwaren in te dienen. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 1 April. 1886. De Secretaris, NUHOUT van der VEEN. BELGIE. Onder do 67 personen den 27 des avonds te Brussel in hechtenis genomen waren 22 die samen reeds 90 veroordeelingen hadden ondergaan. Te Ecaussine staakten den 30 300 werklieden in de steengroeven bet werk en te Dinant 300 werk lieden in de merinosfabrieken. Op beide plaatsen werd de rust niet gestoord. Naar Anderlues, waar een schildwacht door een dolksteek vermoord was werd een bataljon infan terie gezonden. Te Doornik werd den 31 de arbeid bijna overal gestaakt. De werkstakers t.e Calonne ter beraadsla ging saamgekomen verbraken de telefoondraad tusschen Crèvecoeur en Allain. Achthonderd werkstakers ver oorzaakten te Calonne een oploop door bet bedreigen eener cementfabriek en rukten in zeer opgewonden stemming op Borges aan onderweg alles vernielende. De doortastende maatregelen der regeering deden te Charleroi en omstreken de stoutheid der oproerlingen verminderen en den moed der burgerij herleven. Aan het afbedelen van geld door de werkstakers werd een einde gemaaktmen wapende zich en sloot zich aaneen, om zoo bij dag als nacht rond te gaan. Zoo deed te Ran- sant eene patrouille in den nacht van den 28 op den 29 een oproermaker sneuvelen terwijl een ander ge kwetst en een derdedie 2 dynamietpatronen en een revolver met 24 patronen bij zich had gevangen ge nomen werd. Te Gosselies schoot een pachter twee mannen die bij hem wilden inbreken, meteen geweer dood. Te Charleroi boden zich 500 vrijwilligers uit de burgerij aan om de burgerwachtdie geheel uitgoput was af te lossen. TPTP.TTTT .T F.'FOM. Novelle van STEFANIE KEIJSER, 6) Hier en daar stonden in marmer, gips en metaal de busten der denkerswier geest in de boeken achter hen, voortleefde. Daar tusschen erhief zich hier en daar de slanke zuil van eene antieke lamp of een ander voorwerp uit de oudheid afkomstig. De groote tafel in het midden der kamer was bedekt door een gobelin kleed en de daarvoor staaude stoel droeg een uil, het zin nebeeld van den eenzamen vorscher in het nachtelijk uur. Ereme legde bet radertje in een antieke schaal van geel marmerdie ook andere curiositeiten bevatte Daarna opende zij de rijk met snijwerk versierde kastwaarin de gravuren lagen. Bovenaan lag de afbeelding van het gevelveld van bet Parthenon de geboorte van Athene voorstellende. De middelgroep was reeds vernield toen de teekening gemaakt werdin den eenen hoek kwam nog onge schonden het span van den z. nnegod uit den vloed, te nauwer noode in toom gehouden door Helios' sterke hand, terwijl het voortieed naar de godin van het verstand. De steenen golven begonnen voor Ereme's oog te leven in gedachten verzonken scheen het haar alsof' er lichtpunten doorheen kwamen en een slanke ruiter onverschrokken de golven doorkliefdehaar met een overmoedigen glimlach aanziende. Zij bracht hare hand aan het hoofd. Weder was zy bij het punt, waartoe hare gedachten, welken weg ze ook aanvankelijk insloegen steeds terugkeerden. Zij had reeds ontelbare malen tot zien zelve gesegd dat het waagstuk van den ulaan v0or haar in 't geoeel niet van beteekenis was; zij was zich bewust de ter gende driestheid koud en trotsch te hebben geduld en Den 30 was het te Charleroi rustig. De beer Gouile, een der redacteurs van bet blad Cri du Peupie te Parijs, werd bij zijne aankomst des morgens aan gehouden en onmiddelijk over de grens gebracht. Vele personen werden in hechtenis genomen. Den 31 was de arbeid bijna overal hervat. De schutterij was tot nader order ingerukt en de burgemeester had het carnaval verboden. Uit de berichten omtrent de plaats gehad hebbende vernielingen blijkt nog, dat den 27 op nieuw brand gesticht is in de fabriek van den heer Baudoux, en dat benden plunderaars karren, vol van onder de puinhoopen te voorschijn gebaalde voorwerpen weghaalden ouder de oogen der gendarmes, die machteloos er bij stonden. Een man werd door een neerstortende balk doodge slagen. Vooral te Roux, waar groute verontwaardiging bestaat tegen den burgemeester, die nergens te vinden was en weggegaan is, aan den wethouder van zyn weg gaan kennis gevende welke wethouder weigerde op te treden hebben de werkstakers ook vreesehjk huis gehouden. Gekomen voor de spiegelgieterij van den heer Monnierdie den aanval voorzien en om 6 uur troepen uit Charleroi gevraagd had waaraan om half tien nog geen gevolg was gegevenwilden ongeveer 50 man meerendeels met geweren gewapend onder bandelen. De heer Monnier geeft bevel de hekken te openen de binnengekomenen laten zich f 15 ter hand stellen en gelasten daarna dien heer, hen in de fabriek te vergezellen en al het werk te deen ophouden. Ge durende dien tocht door de lokalen der fabriek drongen 150 werkstakers in de kantoren en de gieterij ver scheurden alle boeken vernielden ade vensterglazen en verbrijzelden een voorraad van ongeveer 5 a 6000 el ruw en gepolijst glaster waarde van f 25 a 30000. Met houweelen werden de deuren, kasten en lessenaars en in de aangrenzende vertrekken alle andere werk tuigen opengebroken. Ten slotte sloegen zij 5 vaten petroleum stuk verspreidden die vloeistof overal en staken alles in brand De brand in de gietzaal kon nog gebluscht worden. Andere lieden hadden te ver geefs getracht in de woning van den directeur eener andere fabriek binnen te dringen en zonden juist eene woning in brand stekentoen het bericht kwam dat de troepen in aancoeht waren. In dreigende houding gingen zij de troepen jagers te voet te gemoet. De bevelhebber, kapitein Bulotziende, met wie hij te doen heeften bemerkende wat zij reeds verricht hebben, laat de gebruikelijke opei- sch.ngen doen waarop geen acht geslagen wordt. Integendeel zij gaan verder vooruit. Aan twee sec tiën zijner compagnie gelast de kapitein vuur to geven, waarna de oproermakers uiteen guan, 4 dooden en 7 gekwetsten, meest jongens van 16 a 17 jaar, achterlatende, die in de gemeentescüool werden nedergelegd. De gekwetsten waren op één na allen in het been getroffen. Den volgenden dag kwamen ongeveer 70 werkstakers van Marcbienne naar Roux. Ook zij sloegen geen acat op het bevelhun dicht bij de glasblazerij Bougard gegeven om terug te keeren. Toen werd vuur gegeven daardoor het avontuur te kunnen vergeten. En juist als zij zoo ver dacht te zijn zag zij hem weder voor zich, zag zij weder de kalme beweging, waarmede hij de teugels aanhaalde, toen het water plotseling tot aan den hals van het paard wies. Even driest als hij zich op haar weg geplaatst had drong hij zich nu in hare gedachten zonder zich er uit te laten verdrijven. Door zuike beschouwingen onderbroken vorderde het werk langzaam. De lange zomerdag spoedde ten eindevóór else merkwaardigheid op de geschikste plaats was. In de besloten kamer kon zij bet ein delijk niet langer uithouden. Zij kleedde zich voor een wandeling. Tante kon niet met haar medegaan. Uit de keuken klonk het geklop van een hamer en ontweek een damp van gesmolten metaalalsof Hephaisios er wapens smeedde j naderbij gekomen bleek er een loodgieter bezig te zijn met het dichtsoldeeren van bussen met ingelegde groenten. „Maar Tantewie moet dat alles opeten vroeg Ereme op de lange rij bussen wijzende. „Het is beter wat te veel dan wat te weinig'', luidde het antwoord. „Een geheel escadron heeft er wel genoeg aan" merkte Doortje op. Een bestraflende blik was haar antwoord. Ereme haalde de schouders op en ging heen. Zij ademde weder vrij toen het gewoel der stad achter baar lag en de hooge toppen der boomen zich boven haar welfden. Langzaam wandelde zij voort. De ondergaande zon verguldde de toppen der oude eikenop het wandelpad in de schaduw der hooge boomen viel slechts een mat licht. Roodborstjes en vinken zongen hun avondlied en in de verte hoorde men bet geroep van den koekoek. Eindelijk kwam zij op de ruimte, waar het nationale gedeukteeken stond. De zon omzoomde den gouden adelaar op de hooge zuil met gouden lynen. Om het voetstuk waren tropeeën opgericht van veroverde met het gevolg, dat 8 gedood en 9 gekwetst werden. En van deze 9 waren 4 zoo zwaar gekwetst, dat zij des namiddags nog stierven. Rochefort en Laguerre, die uit Parijs naar Charleroi vertrokken zouden zijn werden te Bergen door den officier van justitie aan den trein die uit Parijs aan kwam te vergeefs gewacht. De officie- zou hen dadelijk ter beschikking van de overheid gesteld hebben. Kamer. De minister-president Beernaert deelde den 30 een en ander mede over de wanordelijkheden in de laatste dagen voorgevallen. Hij wees op de schrale uitkomsten van de exploitatie der steenkolen mijnen in de laatste 8 jaren. Op bet daarbij betrokken kapitaal was slechts ongeveer 1 pet. verdiend. Wanneer deze winst onder de werklieden verdeeld was, zouden zij slechts f 0,03 per dag meer genofen hebben. Hij trad vervolgens in een geschiedkundig overzicht der gebeurtenissen waarbij bet dagblad Le Peupie en per sonen die reeds vroeger met de justitie in aanraking kwamen, vooral gemoeid waren. De overheid te Luik werd den 18 door de daar voorgevallen wanordelijkheden verrast. Den 20 werden de troepen opgeroepen en de orde was daar ten spoedigste hersteld den 26 brak de verwoesting over het bekken van Charleroi los en verspreidde aldaar werkelijke ontsteltenis. Toch liet de onderdrukking niet lang op zich wachten. Den 27 was generaal van der Smissen aldaar met 12 bataljon» en 9 eskadrons. Men beschuldigde de regeering, dat zij het effectief der troepen te veel verminderd had. Het effectief des legers bedroeg 44750 man en den 27 was bevel gegeven tot het oproepen van twee lichtingen. De orde zou spoedig hersteld zijn doch het was zaak om nu aan de toekomst te denken. Do regeering zou dit met kalmte doen en naar de middelen uitzien, om de werklieden aan arbeid te helpen. Niet op hen kleefde het verwijt van de aangerichte verwoestingen. Zij vroeg een krediet van f 21,500,000. Yele plannen van buurtspoorwegen werden thans onderzocht en vóór het einde van het jaar konden 325 mijlen in exploitatie zijn. DENEMARKEN. De Koning heeft eene voorloo- pige wet voor het 1886/7 uitgevaardigdwaarbij de regeering weer wordt gemachtigd tot het innen der bestaande belastingen en het doen der noodzakelijke uilgaven. Deze uitgaven mogen echter niet hooger zijn dan het bedrag der begrooting welke het Folkething weigerde goed te keuren. DUITSCHLAN D. Rijksdag. Bij de den 30 aangevangen tweede lezing over het voorstel tot vijfjarige verlenging van de socialisteuwet verdedigde de minister von Puttka- mer bet ontwerp en betoogde, dat aan de regeering het wapen ter bestrijding van wanordelijkheden niet uit han den mocht worden genomen, vooral niet op een tijdstip, dat in het naburige Belgie de wapenen gebruikt moesten worden om orde en rust te herstellen. Het was te hopen dat de belgiscbe regeering spoedig de oproer stokers meester werd. De gebeurtenissen aldaar moesten in Duitschland aansporen om maatregelen te nemen ter voorkoming van dergelijke uitspattingen. De soci- kanonnen groene klimop vlocht de takken er tusschen- door. Bij een metalen mond die eens dood en ver derf spuwde vlogen een paar meezen uit en inalsof het een holle boom was. Een kleurrijke vlinder zweefde om de marmeren platen waarmede de zijvlakken der zuil versierd waren en die de namen droegen der ge sneuvelde zonen van het stuk Duitschen grond, waar de adelaar op neder zag. Vermoeid ging Ereme op eene der banken zitten, die bij het gedenkteeken stonden. Over de boomtoppen van het lager gelegen gedeelte van den berg had zij een vergezicht in de heuvelachtige laudstreek. In een blauw waas verdwenen de heuvels aan den horizon. Zoo nevelig verdwenen de omtrekken der bergen in Grie kenland niet. Helder als de roodgetinte wolkendie in de lucht dreven stegen de roode rotsen die op haars vaders graf neerzagen uit de blauwe zee. Had den de oude Hellenen niet gelijktoen zij zeidendat de zuivere atmosfeer de zinnen scherptden geest verheldert en de ziel veredelt Daar was de vrije vlucht van hare gedachten door niets gestremd hier schenen de nevelsluiers, die de dalen vulden en om de hoogten zweefden, hare ziel te omhullen, zoo dat zij zichzelve niet meer kende. Daar klonk tusschen het ruisehen der bladeren en het zingen der vogelB een dof geluid. Zij stond op en luisterde. Nu hoorde zij een paard snuiven. Haar adem stokte; zij wistwelke ruiter in het volgende oogenblik om het vooruitstekende gedeelte van den bergdat het opwaarts leidende pad verborg, verschijnen zou. Daar verscheen hij reeds onder den Jaatsten eik. Zjj richtte zich in hare volle lengte op en ook de ruiter Bartenstein was blijkbaar verrast toen hij haar plotse ling naast de gedenkzuil zag staan. Vlug sprong hjj uit den zadel. Hare aandoening beheerschendoschreed zij lang zaam, zonder bera aan te zien naar beneden.

Alkmaarsche Courant | 1886 | | pagina 1