fóiatienlanb. alistische bladen in Belgie konden straffeloos tot roof en plundering ophitsen en daarbij kan vermoedelijk het oproer aldaar grootendeels verklaard worden door het misbruik, van het recht tot het oprichten van vereeni- gingen en het houden van vergaderingen gemaakt. Bezat Belgie wettenwaarbij het verspreiden van op roerige geschriften en het houden van vergaderingen kon worden tegengegaan, dergelijke buitensporigheden waren misschien verhoed. De katholieke kerk die in het grootendeels katholieke Belgie zich geheel vrij kan bewegen is tegen eene dergelijke woeste uitbarsting der hartstochten niet opgewassen gebleken. Duitsch- land met zijne hechte monarchie is een der sterkste bolwerken tot behoud van rust en orde. Zelfs wanneer deze wet niet verlengd werd, zouden rust en orde nog niet in gevaar komen. De regeering heeft de macht en den wil om zelfs de geringste beweging der sociaal- demokraten met onwederstaanbare kracht te onderdruk ken. Ten slotte verklaarde hij dat het voor den Kei zer op den avond zijns levens een bittere teleurstelling zou zijn, wanneer de volksvertegenwoordiging weigerde om in Duitsehland onlusten te helpen weren. Na den minister sprak de heer Windhorst, die niet inzag dat de ongeregeldheden in Belgie in betrekking stonden met de sociaal-demokraten in Duitscbland. De minister antwoordde daarop, dat volgens de mede- deelingen der bladen duitschers aan het hoofd der belgische beweging stonden. Vooral deed hij echter uitkomen dat de gebrekkige wetgeving van Belgie dergelijke uitspattingen mogelijk had gemaakt. Daarom was het de plicht der duitserie regeering, Duitsehland voor eene dergelijke gebrekkige wetgeving te behoeden. De heer Bebelsocialistbestreed de bewering, dat samenhang zou bestaan tusschen de voorvallen in Belgie en de duitsche sociaal-demokraten. Da belgische bour geoisie gaf, naar zijn vermoeden dikwijls met opzet en voorbedachtelijkaanleiding tot zulke bloedbaden en zelfs de regeering lokte ze uit. Bebel werd wegens die uitdrukkingen door den Voorzitter tot de orde ge roepen. Minister von Puttkamer bestreed Behels be weringen en noemde hem den gevaarlijksten van alle socialistische opruiers. Pbuissk. Hoerenhuis. Voordat tot de behan deling der aan de orde gestelde kerkelijke wetten werd overgegaan, stelde prins Schöneich Carolath den 27 voor om de daarop door bisschop Kopp ingediende amendementen naar de reeds gekozen commissie te ver zenden. Hij verklaarde namens zijne partijgenooten, dat zij door dit voorstel volstrekt niet hunne ingenomenheid met de voorgestelde wijzigingen wilden te kennen geven. Ofschoon bereid om tot herstel van den vrede tusschen staat en kerk aan de wenachen der katholieke kerk zoo ver mogelijk tegemoet te komeD, waren zij toch in geen geval geneigd om de grenzen welke in het belang en de waardigheid van den Staat waren getrokken, uit het oog te verliezen. Alle leden van het huis stemden voor zelfs prins Bismarck en de minister van justitie. De volgende zitting is bepaald op den 81. Huis van afgevaardigden. Het wetsont" werp betreffende den aanleg van kanalen tusschen Rijn en Eems en Oder en Spree werd den 26 door verschillende leden bestreden om de hooge voor den aanleg dier kanalen gevorderde kostenniet in verhouding staande tot de voordeeien welke daaruit voor de nijverheid zouden voortvloeien en omdat men daarvan benadeeling der staatsspoorwegen vreesde. De vertegenwoordigers der belanghebbende districten, voor namelijk de kolendistrkten van Rijnland en Westfaleo, betoogdendat ook de spoorwegen voordeel zouden trekken van de ontwikkeling, door het BiijnEems- kanaal aan de mijnnijverheid der westelijke provinciën te geven. De r; geering deed uitkomen, dat zoowel de nijverheid in het westen ala de landbouw in het oosten des lands door dit ontwerp gebaat zou worden, want deze nieuwe kanalen zouden, behalve de mede dinging der engelsche steenkolenook die der ameri- kaansche granen helpen bevorderen. Zij wilde de spoorwegen niet in de eerste plaats als bron van in komsten doch als middelen van verkeer beschouwd zien. Na de voltooiing van het Noord—Oostzeekanaal zouden de spoorwegen overladen wordener zouden dus nieuwo spoorwegen aangelegd moeten worden indien de nu voorgestelde kanalen niet een deel vaD het goederenvervoer der spoorwegen overnamen. Wat keerde hij zich snel omgreep een over den weg groeienden eikentak en boog hem krachtig nederwaarts, zoodat haar den weg door de groenewelriekende takjes versperd werd. „Waarom wilt gij vluchten, mejuffrouw?" vroeg hij met eene eerbiedige buiging. Zij was zoo verbaasd door deze nieuwe vrijpostigheid dat zijin plaats van zwijgend op zijde te gaan ant woordde „Ik zocht de eenzaamheid." „En ook daar volgt u de ulaan dien gij met uw toorn vereerd hebt", sprak hij half spijtig, half schertsend. Het waren hare eigen gedachten. Maar zij ant woordde koel„Toorn Jegens den vreemde „Vreemde herhaalde hij het ongewone woord, dat hem aan een oud treurspel ontleend scheen en een oogenblik een glimlach op zijne lippen riep, „Vreemde? dien gij toch gekrenkt hebt" voegde bij er aan toe. „Gekrenkt herhaalde zij nu als had zij het woord niet goed begrepen. „Zeker" bevestigde hij. „Al is het slechts door een blik. O een blik kan veel zeggen Hij kan beleedigen en ook verzoenen, soms te gelijk. Zij keek hem met trotsche terugwijzing aan. „Daar is hij weder, die koude blik, maar in bracht een bliksemstraal gelijk", ging hij voort, „bewonder mij dat ik blijf staan." Ereme wendde vertoornd hare oogon van hem af. „Er is niet veel moed tegenover een wees noodig mijnheer", antwoordde zij met bevende stem. Oogenblikbelijk liet hij den tak los. „Neen dat gaat te ver voor een onschuldige scherts. Maar 't is mijn schuldik ben begonnen. En ik heb m j nog niet men dus door de verwerping van dit ontwerp zou uitsparen zou toch aan nieuwe spoorwegen uitgegeven moeten worden. ENGELAND. Hoogerhnis. De heer Dudley heeft den 30 gezegd, dat de regeering bereid was, den tabaksbouw in Engeland bij wijze van proef toe te staan, mits vooraf ten dienste vsn de schatkist aangegeven werd de hoe veelheid zaad de voor den bouw bestemde grond ge makkelijk voor de belasting-ambtenaren toegankelijk was en van het als bruikbaar gebleken product belas ting betaald werd. Lagerhuis. Minister Gladstone stelde den 29 voorop den 8 April te behandelen het ontwerp tot wijziging der iersche bestnurswetop den 12 de be grooting en op den 15 het ontwerp tot wijziging der wet op koop en verkoop van vaste goederen in Ierland. De beer Heston stelde den 30 voor, om onderhan delingen met andere regeeringen aan te knoopen voor een wereld stuiverpoststelsel. De heer Hutton gaf als ondervoorstel in overweging, om dezen maatregel tot, het engelsche rijk te beperken. De secretaris vo ir de schatkist bestreed beide voor stellen. Het ondervoorstel Hutton werd zonder hoofdelijke stemming en de motie Heaton met 258 tegen 127 stemmen verworpen. Het voorstel van den heer Cameron om de staats kerk in Schotland af te schaffen werd met 237 tegen 125 stemmen verworpen. Na korte beraadslaging is den 31 bij tweede lezing aangenomen de door de regeering ondersteunde wet tot het verleenen van kiesrecht aan de politie-dienaren. FRANKRIJK. Te Roubaix hebben eenige wevers en kolendragers meest belgen afkomstig uit Luik en Verviers het werk gestaakt. De werkstaking te Decazeville is thans algemeen. Er zijn bevelen gezonden naar de aan Belgie grenzende districten om uitbreiding der ongeregeldheden te voor komen terwijl krachtige maatregelen zijn gelaat ter onderdrukking van mogelijke aanrandingen van eigen dommen. De Temps en de République fran9aise drin gen er op aan dat de regeering strenge maatregelen neemt tegen de bladen der anarchisten die het plun deren in Belgie verheerlijken en openlijk oproer prediken. De begrootings commissie besloot met 28 tegen 11 stemmen na verwerping van verschillende cijfers de leening op 400 000.000 vast te stellen. Na den 31 de regeering daarover te hebben gehoord, is beslist dat f 238 000 000 voor de spaar- ea onderst,andskassen zal worden bestemd door de eenvoudige uitgifte van rentebrieven en het overige bij openbare uitgifte Met 15 tegen 13 stemmen is het rentetype van 3 pets. aflosbare schuld aangenomen met het amenkaansche stelsel van toewijzing en met kleine stukjes f 1 50 rente. Het geheele ontwerp is daarop goedgekeurd met 16 tegen 5 stemmen. Kamer. Den 27 zijn de beraadslagingen naar aanleiding van de spoorwegtarieven ten einde gebracht. Met 378 tegen 136 stemmen werd eene motie van den heer Steeg aangenomenwaarmede de regeering ver klaard had in te stemmen waarbij besloten werd de parlementaire spoorwegcommissie op 44 leden te bren gen en te belasten met het voorstellen van wettelijke maatregelen, om de rechten en den invloed van den staat ten aanzien van de spoorwegen te versterken. Den 30 werden de laatste artikelen van het wets ontwerp op de vrijheid der begrafenissen aangenomen en het gebeele ontwerp met 338 legen 165 stemmen goedgekeurd. De iinkerzijde juichte dezen uitslag toe. Senaat. De wet tot regeling van het onderwijs op de elementaire scholen is met 133 tegen 109 stem men aangenomen. SPANJE. Bijna overal zijn de ministerieele kandi daten gekozen als personen, die toezicht moeten uit oefenen op de stembureaus bij gelegenheid der verkie zingen op den 4, zoodat eene meerderheid in de nieuwe Cortes voor de regeering verzekerd wordt geacht. PERU. De verkiezingen zijn geheel ten gunste van Caceres uitgevallen. De wetgevende vergadering komt den 1 Juni bijeen. Er bestaat reden om te vertrouwen, dat de vrede ondacks d en uitslag bewaard blijft. .U Uil 'jUtliU HILII.-JWAIWth.'ilAU^a'WiJ-t'aillfcmigreg ■1.1'HI' -ryjBy-J-iaaJW.iu.-ju eens voorgesteld vergun mij mejuffrouw dat ik het verzuim herstel „Ritmeester van Bartenstein." Zij zag hem wantrouwend aan. Geen trek van zijn gelaat verried meer een spoor van overmoed. Hij stond voor haar in de beleefdeelegante houdingwaarin een heer in de salon voor de dame staat en onwille keurig beantwoordde zij zijne voorstelling met een lichte neigiüg van het hoofd. „En nu vraag ik verschooning voor mijne vrijheid", ging hij snel op denzelfdeu toon voort. „Ik moet aan den terugweg denken", antwoordde zij. „Het is laat geworden." „Dan veroorlooft u mij, u te begeleiden?" hervatte hij snel. „Het is werkelijk reeds schemerig in het bosch." Zij wilde zijn aanbod afslaan maar had niet spoedig genoeg woorden tot hare beschikking tegenover den argeloozen toon waarop hij zijn geleide als een zaak die van zelve sprak aanbood en voor dat zij iets zeg gen kon had hij zijn paard reeds bij den teugel ge nomen en zich zonder verderen omhaal bij haar aan gesloten. Ridderlijk paste hij zijne schreden naar haren trot- sehen, langzamen gang af'. Mocht hij ook gisteren in het heldere daglicht in tegenwoordigheid van anderen vrijpostig en driest geweest zijn, nu bij den val lenden avond ging hij des te bescheidener naast haar, lichtte de over het pad hangende takken weg haar het midden van den weg latende, terwijl hij met zijn paard ter zijde voortging zonder ook slechts den zoom van haren sluier of haar kleed op eenige wijze aan te raken. Wordt vervolgd. STATEN-GENERAAL Tweede Kamer. Den 30 werd bij den aanvang der zitting door den minister van binnenlandsche zaken heropening der beraadslaging ge vraagd over art. 2omdat daarop den 29 een amendement aangenomen waswaarvan de redactie de uitvoering der wet onmogelijk maakte. Nadat dit, geschied was deelde de minister van financiën mede, dat geene conversie tot stand te brengen was, zoo de regeering te gelijk met de bepaling van het tijd stip waarop de rechthebbenden zich zullen verklarenmoet bepalenwanneer de aflossing moet geschieden. Hij stelde daarom voor, het slot van alinea 2 aldus te lezen: tegen rentegevende N. S. dan icel aan aflossing binnen een door ons te bepalen termijndevoorkeurgeven. Dit voorstel gaf aanleiding tot eene zeer scherpe beraadsla ging, waarbij de heer Verniers van der Loeff, meenende dat de regeeringbezwaren hebbende tegen zijn amendement, dit den vorigen dag had te kennen moeten geven, voorstelde de woorden binnen een door ons te bepalen termijn te veranderen in binnen een termijndie te gelijk met het openstel/en der gelegen heid om zich te verklaren zal worden bekend gemaakt. De heer Verniers van der Loeff verklaarde ten slotte zijn amendement intetrekkenmaar deed uitkomen, dat de wij ziging, nu door de regeering gemaakt, ten gunste strekte van de heeren van het consortium. Waarom wilde men de vrije hand laten met het bepalen van den termijn? 1°. Omdat hoe onzekerder men den termijn maakte, hoe meer drang men maakte tot conversie en hoe gemakkelijker men de 1' 4 p. c. bezorgde aan het consortium! en 2» omdat het in het belang van het consortium was de aflossing te vertragenals er verande ringen kwamen in den bestaanden toestand, rampen in Europa, en de regeering de gedienstige geest was, die dansen moest naar de pijpen van het consortium, De minister van binnen 1. zaken verklaarde, dat de regeering zich niet verwaardigen zou te antwoorden op de be schuldiging, alsof een oogenblik de mogelijkheid bestaan zou, dat deze ministers iets anders dan 's lands belang op het oog hadden bij dezen maatregel. Hij zou er niet anders op ant woorden dan met eene uitdrukkelijke ontkenning. (De minister zegt dit metluider stem, terwijl hij een zwaren slag op tafel geeft. Bravo's van verschillende banken.) De minister vau financien zal op de insinuatien het antwoord schuldig blijven, maar zegt, dat, als.de heer van der Loeff dit van hem denkt, hij als volksvertegenwoordiger verplicht is, een votum van wantrouwen tegen hem voor te stellen. De heer Verniers van der Loeff heeft alleen gezegd, dat in dit ontwerp 's lands belang met dat van het consortium geïdentifieerd wordt. Art. 2 wordt daarop aangenomen met 57 tegen 3 stemmen. Bij art. 9bepalende, dat bij verwisseling eene vergoeding van hoogstens 3 pet. zal worden gegevenneemt de minister van financiën een amendement Roëll over, om bij verwisseling de vergoeding niet minder dan 2 pet. te laten bedragen. De be paling, dat de prijs van uitgifte niet minder dan 97 pet. mag bedragen en de minister de nieuwe leening geheel of ten deele a 96' t mag verkoopen, wordt na bespreking aangenomen. Den 25 ledendie tegen de geheele wet stemden, warea de heeren: de Jong, GildemeesterGleiehtnan, Mees, van Gen nep, van Osenbruggen, de Vos van Steenwijk, van der Eeltz, Schimmelpenninek, Viruly, Oorver Hooft, de Kanitz, Borgerius, van der LoeffKistCremervan Berckelvan der Schrieck, Vos de VVael, van Wassenaer, 't Hooft, Donnervan der LindenGoekoop en Zijlker. Op een adres van den griffier der rechtbank te Amsterdam mr. van üaeime van Variek, zich beklagende over schade, door de nieuwe strafwetgeving te lijden, stelde de heer Kist voor, inlichtingen te vragen aan den minister van j ustitiewelk voor stel verworpen werd met 47 tegen 15 stemmen. Omtrent een adres van een gewezen militair nopens niet vol doende regeling van zijn pensioen was voorgesteld, inlichtingen te vragen aan den minister van oorlog. De heer van Kerkwijk zeide dat ten vorigen jare om trent dergelijk adres was overgegaan tot de orde van den dag. Hij zag geene enkele redenten opzichte van dit adres anders te handelen, en stelde daarom voor, ook ten aanzien van dit adres over te gaan tot de orde van den dag. Met 49 tegen 7 stemmen werd dit voorstel aangenomen. Den 31 werd de beraadslaging over hoofdstuk X der grond wet voortgezet. Van liberale zijde voerden de heer Mees, de Meijier en Rutgers van Rozenburg het woord en van de rechterzijde de heeren van Baar, Keuchenius en R u ij s. Den 27 waa de heer W. Greva te Buiksloot voor f 18908 laagste inschrijver voor het bouwen van 5 huizen te Nieuwendain, voor rekening van dr. Mezger te Amsterdam, Den 27 ia te IJmuiden door het hoofdbestuur der Noord- en Zuidhollandsebe reddingmaatschappij een proeftocht gemaakt met de nieuwe reddingboot volgens amerikaausch stelseldie in de buitenhaven aldaar geplaatst zal worden De boot heeft zeer goed voldaan. Den 28 das avonds 7 uur, ontstond ta Tilburg brand in eene woning die zoo snel toenam dat zoo wel dit huis met al het huisraad ala een daarnaast gelegen perceel geheel afbrandden. Den 29 ia aan de Geinbrug gemeente Weea- perkarspeleen arbeider, die hout moest halen en daartoe over eenige buizen ging, zoodanig beklemd geraakt tusschen sommige buizen, welke onverwachts onder hem wegrolden, dat hij op de plaats zelve dood bleef. Uit het jaarverslag der Neder!, harddraverij- en renvereenigingden 29 te Amsterdam uitgebracht bleek, dat zij 75 leden telt, die ieder f 100 bijdragen dat de ontvangsten der wedrennen te Ch'ngendaal 3736.99 hadden bedragen tegen f 5396 uitgaven met inbegrip der prem ën en dat de rekening sloot met een batig slot van f 5485. Er werd medegedeeld, dat den 23 ea 25 Juli weder wedrennen te Ciingen- daal zullen worden gehouden waarvoor eene som van 8000 b schikbaar is, terwijl voor het weekblad de Sport f 200 beschikbaar werd gesteld. Do vier vermiste manschappen van het neder- landsche oorlogschip Java zijn den 30 aan boord van het schip Loch Broom te Londen aangekomen. Den 30 is aan de universiteit te Utrecht doop den heer dr. H. J. Hamburger met goed gevolg het can- didaatsexamen in de geneeskunde afgelegd. Den 30 is te Hoorn door den gemeenteraad tot onderwijzeres benoemd mej. P. S. Morhaus te Hensbroek. De synode der Ned Herv. kerk heeft den 30 met 17 tegen 2 stemmen besloten, nog in deze zitting het ontwerp van den modus vivendi (regeling tusschen de verschillende richtingen) in behandeling te nemen, algescheiden van de tucutzaa^ der geschorste kerke* raadsleden van Amsterdam.

Alkmaarsche Courant | 1886 | | pagina 2