No. 42. Acht en tachtigste Jaargang. 1886. WOENSDAG 7 A PUIL. F A m F A R O. Prijs der gewone Advertentiën: ©Ificiëel ©ebeeltc. HuittnianD. FBUILLSTOM. ISinneniaaö. ALOIAAItSCHE COUR ANT. Deze Courant wordt Dinsd&g-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Aikniaar f 0,80; franco door het gebeele Rijk f 1, De 3 nummers f 0.06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. NATIONALE MILITIE. Ter gemeente-secretarie zijn de zakboekjes van de volgende personen beschikbaaralsCornelis van den Berg, I. Moetwil, M. Storm, D. van Dam, C. Gr. EckhardJ. E. Sluiter, G. C. E. Oortgijsen, Jan de Moor, Jobs. Boots. GEVONDEN VOOR WERPEN. Aan het Commissariaat van Politie zijn voor de recht hebbenden terug te bekomen: een kaart met knoopjes; een aehippersvaarboomvoorzien van een druit en ijzeren punt een kerkboek; een niokel horlogeketting met paardenkop; vier kin derslabbetjes; een kinderregenmanteltjeeen portemonnaie met geld; een hondenhalsband met penning No. 117; een zilveren oorbelletje; een zinken aker; een ijzeren hoepel van een rijtuig wiel.; een rozenkrans; een viervoets duimstok; een jongenspet; een gouden oorbelletje. BELGIE. Onder de 241 personen die bij de voor gevallen ongeregeldheden in hechtenis werden genomen, waren 14 buitenlanders. Van deze waren slechts 2 franschen. Het beweren, dat de invoering van een nieuw stelsel van ovens met smeltbefekens in de fabriek van den heer Baudoux oorzaak was van groote ontevredenheid onder de werklieden is later van verschillende zijden beves tigd. Van dit stelselwaarmede hij zijne mededingers zou kunnen overvleugelen zou een aanmerkelijke be zuiniging aan steenkool te wachten zijn zoodat het werd het algemeen op de glasblazerijen ingevoerd, een nadeeligen invloed zou uitoefenen op de verdiensten van de arbeiders der steenkolenmijnen in den omtrek. Onder de glasblazers was verder de meening verbreid dat veel handenarbeid door die nieuwe ovens uitge wonnen zou worden. Daardoor wareD zoowel de mijn werkers ais de glasblazers op dien fabriekant verbitterd. Twee dagen voor de verwoesting was de fabriek bezocht door den beer Richarme eigenaar van een der grootste franscbe glasblazerijen in het departement der Loire, met wien de heer Baudoux eene belangrijke overeenkomst gesloten bad. De gevangenis te Charleroi is zoo voldat men in de voor één persoon bestemde cellen thans drie beeft gehuisvest. De toestand aldaar is overigens zeer be vredigend. Den 5 werden door de rechtbank te Charleroi we derom verschillende deelnemers aan de ongeregeldheden der laatste dagen veroordeeld tot gevangenisstraf van 3 maanden tot 5 jaren. Er waren dien dag in de omstreken nog 10000 werkstakers, waarvan de meesten den 6 het werk zouden hervatten. DUITSCHLAND. Rijksdag. Den 2 is de socia listenwet zooals zij bij de 2e lezing was vastgesteld bij 3e lezing onveranderd aangenomen met 169 tegen 137 stemmen. Uit de later bekend geworden bijzonderheden omtrent de behandeling der socialistenwet is gebleken dat de Novelle van STEFAN IE KEIJSER. 7) De lichtplekken op den boschweg verdwenen de door den dauw bevochtigde klaverblaadjes vouwden zich te zamen en de madeliefjes sloten hunne witte randen. Het gezang der vogels verstomde langzamerhand. Reeds vloog er een uil bijna onhoorbaar voorbij het scheen Ereme een slecht teeken dat de vogel van Athene van den linkerkant te voorschijn kwam. Bartenstein wierp een onderzoekenden blik op zijne zwijgende gezellin. Haar wit kleed gleed golvend over den met mos begroeiden bodem. Het zware donkere haar hing in een eenvoudigen griekschen knoop over haar rug een lange iok was losgeraakt en krulde over haren schouder. Zij scheen in gedachten verzonken. „Waar denkt gij aan fvroeg hij plotseling met luide stem als wilde bij een toovermacht verbreken die haar omgaf. „Ik dacht er aanhoe ik nog eens door cavalerie begeleid werd", antwoordde zij. „Op een uitstapje van Athene naar Eleusis begeleidden grieksche huzaren ons ter bescherming tegen roovers." Hij zag haar verrast aan. „Gij dacht aan grieksche huzaren "W aren er ook officieren bij", vroeg hij met zichtbare belangstelling. Zij haalde de schouders op. „Dat weet ik niet. Hoe kon op dien weg een gedachte aan de menschen van heden in ons opkomen? Wij reden op den heiligen wegdie nog de sporen der wielen draagtdie er eens voor de wagens der godenbeelden in gehouwen werden. Hier en daar stak een oud gedeakteeken op een graf boven de vlakte uit. Vervolgens kwamen wij in het heilige olijvenwoud der godin Athene waarvan de oudste boomen nog den bloei van Griekenland ge leider van het centrum dr. Windtborst van die ge legenheid gebruik gemaakt heeftom op te komen tegen het hem in de dagbladen geiaan verwijt, al" zou hij meenendat de Keizer die wet verlangde ter bescherming van zijnen persoon. Allen wisten hoe die geliefde monarch zijn leven op de slagvelden ge waagd had maar zijn persoon was hun aller eigendom en daarom verlangden zij bem in het bijzonder te be schermen. Van daar zijn voorstel, om den kleinen staat van beleg voor Berlijn en den naasten omtrek te behoudendoch overal elders af te schaffen. In die zitting is het overigens tusschen de leden vrij onstuimig toegegaan. De sociaal-demokraat Bebel riep tegen den bekenden hofprediker ds. Stöckergij zijt een gek! en tegen het centrumslid baron von Hert- iinggij zijt een lasteraarProf. Hanel noemde ds. Stöcker„den Bebel der godsdienstige verdraagzaamheid", en deze wederkeerig den professor „den Sabor der vrij zinnigenDe afgevaardigde Bebel verklaarde daarop zich beleedigd te achten door eene vergelijking met ds. Stöckermaar de afgevaardigde Saboreociaal- demokraat, gewezen leeraar aan eene israëlitisebe sehool, zeide zich niets aan te trekken van hetgeeu ds. Stöcker, een der veraehteiijkste personendie hij ooit zag verkoos te zeggen. ENGELAND. Lagerhuis. De regeering antwoordde den 5 op eene vraag, of Griekenland zich thans naar de raadgevingen der mogendheden gevoegd had en zich van europeesche vredebreuk onthouden zou dat de grieksche regeering de aanneming der bedoelde raad gevingen niet aangekondigd had en dat geene berichten ontvangen waren welke baar in staat steldenom het tweede deel der vraag te beantwoorden. FRANKRIJK. De minister-president deelde den 3 mede dat de toestand ia hot oosten niet verbeterd wasdat de franschen zonder eenig bijzonder voorval Lao-Kong bezet hadden en dat de toestand te Decaze- ville onrustbarender werd, zoodat nieuwe troepen der waarts zouden worden gezonden. Het blijkt thans dat Rochefort afgezien heeft van zijn plan, om naar Belgie te gaan, toen hij gewaar schuwd wasdat hij niet zou worden toegelaten. Den 4 is de heer Seblineliberaal republikein tot lid van den Senaat gekozen in het departement Aisne, ter vervanging van den heer Saint-Vall er. Kamer. Voordat het wetsontwerp betreflende de vrijheid der begrafenissen goedgekeurd werdis een amendement, om de lijkverbranding vrij te laten, nog aangenomen met 323 tegen 180 stemmen. Door de r geering was te kennen gegeven, dat zij hoewel niet afkeerig van lijkverbranding, mits onder waarborgen voor het opsporen van misdaden, van oordeel was, dat deze zaak bij afzonderlijke wet geregel i moest worden. Bisschop Freppel bestreed de lijkverbranding als on christelijk en kwam er tegen op oin haar ter keuze te laten omdat dit een eerste stap zou zyn tot ge dwongen invoering daarvan. zien hebben. Nu stonden zij op don drogen steen- achtigen bodemdoor den ouderdom gekromd en misvormdspaarzaam door het grauwgroene loof om geven. De eens zoo trotsch ruischende beek Kephissos was bijna geheel opgedroogd en het eentonig gezang der cikaden vervulde het bosch met een treurlied." Bartenstein had zichtbaar met aandacht toegeluisterd; de onverstoorbare kalmte die uit haar gelaat sprak de kunstig gekozen rede boeiden hem doch hoe meer haar geheele wezen hem een zekeren dwang oplegde des te krachtiger verzette dij zich er tegen. „Dan hebben wjj het hier toch beter", antwoordde hij met de grootste losheid vroolijk omziende. „Dat gras is zo friseh met al die bloempjes De duivel mag wetenhoe zij alle heeten. En die eike- boomen dat zijn stramme kerels Ereme ontstelde over den inhoud dezer opmerkingen. „Integendeel", antwoordde zij „dit landschap Bcbijnt mij arm tegenover het grieksche." „Arm tegenover dat steenachtig uitgedroogde land?" riep hij ongeloovig. „Ja wel heerscht daar het steen het onverganke lijke", hervatte zij onwillekeurig in vuur gerakende bij den aanval op het landdat zij zoo vereerde„steil en schitterend stijgt het uit de eeuwig bewogen golven op den vergankelijken tooi der plantenwereld terug wijzende als wilde het zeggen Ik behoef u nietin mij sluimert eeuwig leven als ik slechts de hand vind die het in mij opwekt. En bet heeft die hand gevonden bij Pheidias en Praxitelis. Andere volken plantten hagen om hunne heilige plaatsen de Grieken schiepen hagen van marmeren „beelden om hunne tempels." „Een haag van standbeelden", riep hij ontevreden „die altijd in denzelfden stand staan behalve dat zij langzamerhand hoofden en ledematen verliezen die niet weder aangroeien, zooals de bladeren hier aan de boomen." Twee beroemde beeldhouwers. GRIEKENLAND. Den 3 kwam de Kamer bijeen. Minister Delyannis bood drie wetsontwerpen aan. Bij een daarvan wordt machtiging gevraagd om iret de nationale bank eene leening van 25.000.000 drachmen te sluiten. De twee andere hebben betrekking op het leger en de vloot. De minister verklaardedat deze ontwerpen noodig waren voor de nieuwe vermeerdering der strijdkrachten te land en ter zee. De heer Trieoupis gaf zijne verwondering te kennen dat de minister aan de Kamer geene mededeeling deed van de maatregelen dar regeeriog en van de staatkunde, welke zij voortaan dacht te volgen. Hij zag daarin eene kabinets-kwestie. BULGARIJE. Vorst Alexander heeft in zijn ant woord aan den turksehen grootvizier verklaarddat zijne wenschen en pogingen strekten om het welslagen te waarborgen van het streven der buigaren in over eenstemming met de door hen gebrachte offers, evenzeer als om de eenig wettige souvereiniteit des sultans te handhaven. Hij kan de aand niet leenen aan het her stel van een staat van zaken, waaraan alle kracht zou ontbreken een toestand welke niet geëerbiedigd zou worden en die de belangen des vredes zou benadeelen. Hij- blijft vasthouden aan de op 1 Februari gesloten turkseb bulgaarsche overeenkomst tegenover de turkech-euro- peesche schikkingindien zijn verzoek omtrent den vorm zijner benoeming niet in overweging wordt ge nomen. Hij verklaart ten slotte een heiligen plicht jegens zijn volk te vervullen en meent tevens de be langen van den suzerein te behartigen. Den 5 den geboortedag van den vorstwerd een plechtig Te Deum gevierd waarbij de gezanten uit gezonderd die van Rusland tegenwoordig waren. Het gebouw waar die gezant woontwas het eenigedat niet in feestdos gehuld was. STATEN-GENERAAL Tweede Kamer. Zitting van den 5 April. De heer Smeengenieuw benoemd lid uit Assenis na goedkeuring zijner geloofsbrieven toegelaten en beëedigd. Geneeskundige wetten. De heer van Kerkwijk stelt voor, niet in de afdeelingen te onderzoeken de wijzigingen der geneeskundige wetten, tegen den 6 in de sectiën aan de orde gesteld. Hij heeft van die ontwerpen nog geen keunis kunnen nemen. De heer van der Loeff verklaart namens de centrale sectie die ontwerpen van de agenda van den sectiearbeid af te nemen. De heer Schepel vroeg verlof tot eene interpellatie tot de ministers van financiën en waterstaat over twee adressen van de heeren Tonckens te Zuidhorn en Cremer in Limburg betreffende de heffing van graanrechten, den 17 Juni 1885 om inlichtingen aan de regeering verzonden. Den 6 zal worden bepaaldof de interpellatie zal worden vergund. Jachten visscherij Zonder beraadslaging werd met algeineene stemmen aangenomen het ontwerp tot wijziging van eenige bepalingen dezer wet. Hij mompelde nog eenige woorden 't scheen „Ik houd liever van iets levends", maar zij vertrouwde haar ooren niet. Met eene kleine, oplettendheid verzoekende beweging, zooals hij nog nooit bij eene dame gezien had en die hem toch beviel vervolgde zij„Zelfs bij de laatste overblijfselen van die scheppingen ja bij den klank der oude namen schijnt alles wat onze tijd voortge bracht beeft klein en onvolkomen. De overdrijving in deze laatste woorden krenkte hem weder. „Verbeelding" sprak hij misnoegd. „Gij wilt zeggen", antwoordde zij, „dat de verbeelding ons de puinhoopen schoon en verheven doet schijnen." Hij lachte. „Ik verkies liever die schoonheidover welke ik niet eerst behoef na te denken om hare be koorlijkheid te vindeD maar waarbij ik dadelijk gevoel, dat zij schoon is of waarbij ik iets wensch." „Wenscheu zou vergeefs zijn tegenover die verdwenen wereld antwoordde Ereme. „Zij leidt ons tot ernstige beschouwingen en dient ons tot voorbeeld, hoe wij ons leven moeten vormenopdat het onder onze handen een kunstwerk wordt." Nu was zijn geduld op. Véór hen werd het bosch lichterde hooigeur der weiden kwam hun reeds te gemoet en nog steeds hield het schoone meisje naast hem een voordracht als een oude professor voor een jongen student. Dat was niet de plaats, die de vrouw tegenover den man innemen moest. Met gebiedende stem alsof hij instructie hield sprak hij „Mejuffrouw uw leven maakt aldus op mij een zeer gekunsteiden indruk. Maar dit zal den lang- sten tijd geduurd hebben. Het lot, dat de vrouw beschoren is zal ook tot u komen. Dan zult gij het vormen van uw leven ter zijde moeten stellen om u naar den wil van den man te schikken die het onder neemt om u tot eene duitsche huisvrouw op te leiden." Met de grootste verbazing zag zij hem aan zij wist zich echter te bedwingen en vroeg spottend „Denkt gij dat dit een man zoo gemakkelijk gelukken zal

Alkmaarsche Courant | 1886 | | pagina 1