No. 43. Acht en tachtigste Jaargang. 1886, V K IJ D A G 9 AP KIL. F FARO. Prijs der gewone Advertentiën: <S)fltctëel (Bebeelte. iSntUnlftnb. "FI^ITTT .T .'FITOIV. fótnncnlauë. ALKMAiMSCHECOURitNT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, De 3 nummers f 0.06. MM &R. IA~t? Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HEEMs. C08- TEE ZOON. Bij deze Courant is gevoegd een verslag van de Eaadszitting van 7 April 1886. De DIRECTEUR van het POSTKANTOOR te ALKMAAR, brengt ter kennis van den eigenaar, dat Woensdagavond 7 April, in de brievenbuis aan zijn kantoor is gevonden eene NOTA of rekeningwaarop de namen van verschillende per sonen en firma's voorkomen. De Directeur voornoemd GOUWE. BELG1E. Den 7 zijn op verzoek der gemeentelijke overheid 600 man van het garnizoen te Gent per snel trein naar Hinove gegaanwaar wanordelijkheden uit gebroken waren. DUITSCHLAND. E ij k s d a g. Den 6 zijn bij de tweede lezing van het wetsontwerp tot uitbreiding van de verzekering tegen ongelukken en ziekten tot werklieden in het landbouwbedrijf en de boscheuituur elf artikelen aangenomen. Peuisen. Heerenhuis. De commissie, belast met het onderzoek van bet wetsontwerp tot verdere wijziging der Meiwetten kwam den 5 bijeen ten einde van de regeering den uitslag vaD de met bet Vatikaan gevoerde onderhandelingen te vernemen. De mededeeling kwam hierop neder, dat de Paus bereid is den bisschoppen dadelijk last te geven om aan de regeering de namen mede te deelen van hen die de nu open zijnde pastoorsplaateen zullen vervuilen zoo dra genoemd wetsontwerp met de aanhangige wijzigin gen wet geworden wasdat de Paus de verplichting tot die mededeeÜDg der aantestellen pastoors echter ook voor latere vacaturen erkennen zou alsmede het recht der regeering om, zooals in Wurlemberg het geval wasde benoeming van haar niet welgevallige personen met haar veto tegen te houden zoodra de godsdienstvrede naar de Paus vast vertrouwde ver zekerd was. De commissie heeft over die mededeeling niet beraadslaagd maar besloten haar aan het Hee renhuis over te brengendat daartoe tegen den 12 bijeen geroepen is. ENGELAND. Den 2 is 'e Londen eene bijeen komst zoowel van liberalen als van conservatieven onder het voorzitterschap van den lord-mayor gehou den, waarin iedere poging, om aan de ieren een afzon derlijk par ement te Dublin te verleunen, afgekeurd is. Bij den roeiwedstrijd tusschen Oxford en Cambridge op den 3 hebben de roeiers van Cambridge den prijs gewonnen met twee derden bootslengte voor. De heer Labouehere heeft een voorstel aangekondigd tot verlaging der jaarwedden van sommige ministers, o.a. om die van de ministers van financiën binnenl. zaken en koloniën te brengen van f 36000 op f 24000. Novelle van STEFANIE KEIJSEE. 8) Voor de verdere veronachtzaming vond hij geene verklaring meer noodig. De hartelijkheid zijner ge sprekken ging tot beleefdheid over eindelijk sprak hij haar in het geheel niet meer. Hoe zij ook peinsde over wat hem aanleiding kon gegeven hebbenhaar te verlaten 't was haar niet mogelijk eenigen grond er voor te vinden. K^rt daarna had er een groot feeBt aan het hof plaats. Op den morgen van dien dag vernam zij dat Arved met de jonge blonde dame verloo d was. Het bericht trof baar als een bliksemstraal, doch welk een invloed zou deze gebeurtenis op baar leven hebben! Weemoedig richtte Melanie hare blikken naar de schrijftafel bij het vensterwaarboven de portretten harer ouders hingenhaar vader in zijne groenemet goud bestikte gala-uniform hare moeder in een kleed van blauw atlas, de lichtbruine haren in kleine bun deltjes krullen aan de slapen vastgestoken. Hare moeder was in de dagen van het feest licht verkouden geworden de brief aan den hofmaarschalk waarin zij berichtte niet aan het feest te kunnen deelnemenlag reeds gereed. Na de ontvangst van den verlovingsbrief dreef de gedachfe om vóór alles den schijn te redden en de wereld bij dit voorval een lachend gelaat te toonenhaar voort. Zij verscheen volgens de eischen der etikette gedecolleteerd op het balmet bleeke doch lachende blikken wenschte Melanie Arved gelukhetwelk hij met eene lichte beving in zijne stem beantwoordde. Bij hare thuiskomst had zij de zekerheid zoo verstandig mogelijk gehandeld te hebben, zooals ook FRANKRIJK. De kardinaal-aartsbisschop Guibert heeft den 30 Maart een schrijven gericht aan den pre» sident der republiek waarin hij zich beklaagt over de behandeling waaraan de r. k kerk in Frankrijk in den laatsten tijd heeft blootgestaan en o. a. de geeste lijkheid verdedigt tegen de verdenking, als zou zij vij andig zijn aan de bestaande staatsregeling. Te Decaieviile zijn de redacteurs der bladen Cri du Peuple en IntrausigeantDuc-Quercy sn Roche, we gens opruiing in hechtenis genomen. SERVIE. Op nieuw is de afgetreden minister-pre sident Garasbine belast met de samenstelling van een nieuw ministerie en is hij daarin gesl agd. Eistics, de vriend van Ruslandtrok zich op het laatste oogen- blik nog terug. De nieuwe minister van buitenlandsche zaken heelt een schrijven aan de mogendheden gerichtwaarin hij verklaartdat het Servië's streven zal zijn om de vriendschappelijke betrekkingen met alle mogendheden te handhaven. SPANJE. De verkiezingen zijn ten gunste van de liberalen uitgevallen. Van de 437 leden der Cortes zijn 325 liberalen terwijl de conservatieven en de re publikeinen ieder ongeveer 50 zetels verkregen. De aanvoerders der oppositie Canovas Casteilar Montez en Domingues werden allen herkozen. TURKIJE. De vertegenwoordigers der mogendhe den hebben den 5 te Konstantinopel de turksch-bul- gaarsche overeenkomst betreffende OoBt-Rumelie be krachtigd zonder zich te storen aan het verzet van prins Alexander, vorst van Bulgarije. Onmiddelijk na den afloop der zitting hebben zij per telegraaf eene gelijkluidende kennisgeving aan de grieksche regeering gericht, waarin zij haar van die onderteekening kennis geven en haar nadrukkelijk aansporen, een einde te maken aan den tegenwoordigen buitengewonen staat van zaken in Griekenland. VEREENIGDE STATEN. Het Huis van afge vaardigden heelt zich vereenigd met de wetwaarbij de scheidsgerechten tusschen werkgevers en werklieden geregeld worden. Dergelijke commissiëu bestaan uit 3 leden ééu gekozen door den werkgever, één door de werklieden en één door beiden. Aanneming der uitspraak wordt volkomen vrijgelaten. STATEN-GENERAAL Tweede Kamer. Den 6 werd art. 4 van het wetsontwerp ter invoering van de internationale overeenkomst tot bescherming van onderzeesche telegraafkabels, waarover den 5 de stemmen gestaakt hadden, aangenomen met 31 tegen 23 stemmen. Het wetsontwerp werd met nlgemeene stemmen aangenomennadat op art. 5 eene door den heer Beelaerts aangegeven wijziging aangenomen was met 44 tegen 14 stemt algemeen door het gezelschap dat aan het feest deel genomen had erkend werd. Die troost was echter niet zeer opwekkend, toen hare moeder den volgenden dag ernstig ziek werd en na snel toenemende zenuwkoortsen voor altijd de oogen sloot. De diep bedroefde vader vervulde stipt alle verplichtingen bij de deftige begrafenis, maar... kwam met eene longontsteking van het tochtige kerk hof' thuis, werd bedlegerig en na eene zcrg.uldige verpleging van een half jaar sloot Melanie ook zijne oogen. Het had haar steeds bevreemddat hij in den laatsten tijd zijner ziektemet zooveel troost over hare inschrijving als stiftsdame gesproken had. Na zijn dood werd haar dit duidelijk. Overeen komstig de gewoonte van dien tijdwaarin het niet passend geacht werd van eene dochterom onderzoek te doen naar den toestand der geldmiddelen der fa milie was zy geheel onkundig gebleven van den waren stand ervan. Nu kwam zij weldra tot de ervaring arm te zijn en begreep zij ook de reden van Arved's handelwijze. Haar verstand bon hem vrijspreken en dit verlichtte haar hart. Maar toch moest zij bekennen, dat het edelor van hem geweest zou zijn als hij baar openlijk eenige opheldering gegeven had in plaats van zich a s een kleingeestig diplomaat uit de zaak terug te trekken. Hoewel met smart zou zij toch zonder bitterheid voor zijn welzijn toegegeven hebben. Zij betrok hare kamers in het stiftsgebouw. Op den dag dat zij hare meubelen liet overbrengen legde het jonge paar in eene sierlijke equipage visites af. In het stiftsgebouw woonden ongehuwd gebleven dochters van adellijke familiën. Melanie vond er dus lotgeuooten die zich over mogelijke teleurstellingen reeds laDg daarmede getroost hadden dat hare plaats baar den titel van Mevrouw, een voldoend inkomen en eene nette woning verschafte. Critiseerende ge sprekken over de gebeurtenissen van den dagver trouwelijke mededeelingen uit de ehronique scandaleuse Bij de voortgezette beraadslaging over het wetsontwerp tot onteigening voor den aanleg van een nieuw aanvoerkanaal te Zandvoort, ten behoeve van de Amsterdamsche duinwatermaat- schappij, gaf de beer Oorver Hooft te kennendat hij tegen dit ontwerp zou stemmenomdat naar zijne meening onteigening ten algemeenen nutte voor dit doel niet te pas kwam. Erkennende het nut der amsterdamsctie waterleiding, zoo moesten andere belangen toch niet over het hoofd gezien worden. Gold het uitsluitend te voorzien in drinkwater voor Amsterdam, hij zou voor dit ontwerp stemmen, doch nu het water zelfs ge bruikt wordt voor wasschen enz., wil hij, door vóór het ontwerp te stemmen, dit misbruik niet in de handwerken. Wanneer de gemeente bewees, dat er in geene andere duinen water te krij gen was dan in deze duinen, kon er sprake zijn van eene onteigeningswet. Was men zoo vrijgevig met het verzekeren van duinwater aan Amsterdam, dan zou misschien bet feit zich kunnen herhalen, dat de riolen met duinwater werden door gespoeld. De heer Reekers is in beginsel voor het ontwerp, acht het bezwaar van Nieuwer-Amsteldat eigenlijk Amsterdam dwingen wil om zekerheid te krijgen, dat het water ontvangen zaloverdreven en meent, dat verwerping van dit ontwerp in het nadeel van Nieuwer-Amstel zou zijn. De heer T. Mackay zal tegenstemmen, omdat door onttrekking van water aan de duinen de vruchtbaarheid der aardappeleultuur zal verminderen en door dit ontwerp aan Amsterdam de gelegenheid wordt gegeven tot het uitoefenen van drang op de inlijving van een deel van Nieuwer-Amstel. De heer Roëll acht de bezwaren van Nieuwer-Amstel van nul en geener waarde, maar vreest wel gevaar van den aanleg der kanalen voor de aardappelcultuur. Hij beveelt aan de onteigeningswet eene minder verretrekking te geven door het slotkanaal te doen vervallen, waar juist de aardappeleultuur het grootst is. De heer G i 1 d e m e e s t e r sloot zich aan bij den heer Roëlldoch kwam met veront waardiging op tegen de beschuldigingen van den heer van den Biesendat Amsterdam eenigen druk uitoefende, om Nieuwer- Amstel te dwingen in inlijving toe te stemmen. De heer van der SI ij den telde de bezwaren van Zand voort niet licht en die van Nieuwer-Amstel niet zwaar. Hij achtte uitbreiding van het kanaalnet te Zandvoort onnoodig en toonde aan waarom. De heer Rutgers van Rozenburg ontwikkelde ver schillende bezwaren. Het bezwaar van den Zandvoorder aard- appelenbouw woog bij hem bet. zwaarst. Hij zou de beraad slaging* gesehorst willen zientotdat een zelfstandig onderzoek door de regeering ingesteld en afgeloopen was. De heer van den Biesen hield vol, dat er thans geen gebrek aan water te Amsterdam is en bij aanneming van dit ontwerp nog grooter toevloed zal komen Hij ontkent gezegd te hebbendat Amsterdam drang uitoefende en hij heeft ook volstrekt geen insinuatie bedoeld Hij heeft gezegddat de bepalingen der overeenkomst zouden doen gelooven aan drang. De minister van binnen!, zaken beschouwt het ontwerp als van een groot volksbelang. De bezwaren berusten deels op dwalingendie hij vreestdat met bijoogmerken zijn aangevoerd. Wat hier gevraagd wordt, is de toepassing van het gemeene recht. Dat Amsterdam drang op de regee ring zou hebben uitgeoefend, is onjuist. Dit is echter waar, dat de belangen van 400 0U0 ingezetenen van Amsterdam en Haarlem zwaarder moeten wegen, dan die van enkele belang hebbenden te Zandvoort. Maar elke schijn, dat ten voordeele van Amsterdam iets onbillijks zou gevraagd wordenmoet verdwijnen. De oorspronkelijke concessie strekte om Amster dam van water uit de duinen te voorzien. Dit is de eenige geschiedkundige grondslag. Sedert is met liberale hand uit breiding aan de zaak gegeven, ivinar een feit is het, dat de strekking was Amsterdam te voorzien en dat eene vorstelijke hand voor dat werk de eerste spade in den grond heeft gestoken. der residentie en de lezing van 't Lexicon voor den adel waren de gewone middelen van tijdverdrijf. Melanie voerde in den beginne strijd met zich zelve; hare goede eigenschappen overwonnen. Zij sloot zich bij de professoren aan en in den omgang met de mannen der wetenschap verrijkte zij baren geest met zaken die haar boven liet lot, dat haar ten deel was gevallen verhieven en haar gelukkig maakten al was 't op andere wijze dan zij eens gedroomd had. Toen de staatkundige veranderingen in Duitsehland zoovele toestanden en plannen omverwierpenwerd ook Arved begrepen onder degenen op wier leven zij een beslissenden invloed hadden. Het hertogelijk legertje werd ingedeeld bij bet Pruisische, zijn vader kreeg pen=ioen en hijzelf, die in de residentie een eigen huis bezat, werd naar een afgelegen garnizoen ver plaatst. Een paar jaar geleden had zij hem bij toeval weder eens ontmoet. Zij wachtte op reis zijnde aan het station eener stad die een middelpunt van duitsche spoorwegen is op haren trein. Daar zag zij hem staan. Zy herkende hem dadelijk ofschoon hij zijn gelaat van haar afgewend hield. Hij was beladen met een paar koffers en plaids, terwijl hij zijne vrouw een arm gaf en vier dochters om hem stonden. Het verheugde baar nu alle strijd over was hem weder te zien en zij ging naar hem toe. Maar toen hij zich omwendde bleef zij een oogenblik staan. Was de man met dat onte vreden gelaatdie zoo wrevelig voor zich uit zag was dat Arved P Ja bij was het. Met een bitteren iach aan welken slechts de helft van sijn gelaat deelnam begroette hij haar en vroeg hij of zij misschien het middel ontdest had steeds jonger te worden. Ook zijne vrouw was veranderd de frissche tint van baar gelaat was verdwenen en de argelooze blik van het op het land opgegroeide meisje scheen geheel door kleingeestigheid vervangen. Met afgunst vergeieek zij Melanie's stofmantel en lange, zijden handschoenen met haar eigen toilet. Zelfs het dienstmeisje dat haar

Alkmaarsche Courant | 1886 | | pagina 1