üEeUgrfttisfhe Berichten» QlierUi. &tab0~ Berichten. Wsrhf- ea StutabtKWhUa. Hij herinnert aan dan vroageren (ingezonden toestand van Am sterdam. Men zeide toen dan ook ik wil het water niet in mijne schoenen hebben, veel minder in rajjae maag. Ongetwij feld heeft de waterleiding een zeer gunstigen invloed gehad op denalgemeenen gezondheidstoestand, vooral met het oog op epide- mien. Het duinwater staat dan ook op een hoog standpunt als drinkwater. Het heeft de eigenschappen van goed regenwater en zuiver bronwater. De inzichten van den heer Rutgers over de toe passing der onteigeningswet hangen nauw samen met de Zandvoorder oppositiedie buiten de Kamer zeer vele mon den heeft, maar die toch slechts allen echo's doen hooren van een enkelen bezwaarde. Hij komt nu aan het bezwaar van Nieuwer-Amstel. Bepalingen van al of niet levering van water aan omliggende gemeenten komen in a'le waterleidings-con- tracten voor. Wat de inlijving betreft, hjj overweegt nog het voor en tegen. Hjj noemt het adres uit Nieuwer-Amstel be krompen egoïstisch. Het wil liever, dat Amsterdam minder en Nieuwer-Amstel in het geheel geen water heeft, dan dat Am sterdam meer water krijgt en Nienwer-Amstel geeue zekerheid zou hebben omtrent het verkrijgen van water. Onjuist is de bewering van den heer van den Biesen, dat Blos- mendaalHeemstede, Sloten en Watergraafsmeer geen water zouden bekomen. Bijna alom wordt het geleverd. Zelfs heeft de heer de Eavauge, de grootste cpposant te Zand voort, het in zijn huis. In strijd met de onteigeningswet ware hetmeer te ont eigenen dan voor het doel, ruim genomen, volstrekt noodig is. De regeering meendegeen onderzoek naar den omvang van den afvoer van het water te behoeven in te stellenomdat de commissie het zelf reeds had gedaanmaar het bezwaar is ook overdreven. Het graven van het Noordzeekanaal, dat wel eenigzins omvangrijker mag heeten, heeft geen noemenswaardigen invloed gehadalthans na eenigen tijdop het waterpeil in de omgeving. Men kan niet zonder kwaadwillige bedoeling en dan met kunstmiddelen de uitdrooging der duingronden bewerkstelligen. De duinwater-maatschappij erkent diten nu heeft de regeering van haar de verzekering erlangddat zjj zoodanige middelen niet zal aanwenden. Een andere keuze van duinen is voor de maatschappij onmogelijkzij heelt in de richting van Noordwijk reeds gedaan wat zij kon. Het is van het hoogste belangdat markten en andere openbare plaatsen niet met gracht-, maar met duinwater worden gereinigd. Het is zeker wcnschelijkdat liet Vechtwater te Amsterdam kome, maar niet om het te gebruiken voor drinkwater. Nadat verschillende leden hun gevoelen nader toegelicht had den en de minister van binnen 1. zaken de juistheid der bewering, dat de geheele aardappelbouw onmogelijk ge maakt werdbestreden hadwordt bij art. 1 door den minis ter overgenomen een amendement van den heer Roëll, om het kanaal aan de grens tusschen de gronden van den heer Eavauge en de erven Borski te doen vervallen, waarna het wetsontwerp aangenomen wordt met 41 tegen 20 stemmen. Den 7 verdedigde de heer Keuchenius zijn amendement op art. 194 der grondwet en de minister van binnenl. het nieuwe door hem aangegeven artikel, dat bestreden werd door de heeren Lohman en van Houten. De heeren van der Kaay en van der Loeff hebben voorge steld, aan de voorlaatste alinea van art. 194 der grondwet, zooals die volgens 2 van het gewijzigd wetsontwerp zou wor den gelezen toe te voegen Aan de openbare en uit de openbare kassen ondersteunde bijzon dere lagere en middelbare scholen wordt het onderwijs zoo ingericht dat ieders godsdienstige begrippen daarbij worden geëerbiedigd. Den 1 is te Helder in deu ouderdom van 27 ja ren overleden Mej. M. W. Waleson, onderwijzeres aan eene openbare school en leerares aan de rijksnormaal- schoolbekend door hare bekwaamheid op het gebied van vrouwelijke handwerken. Den 1 herdacht W. Over de Linden, boekdrukker te Enkhuizen, den dagwaarop hij voor 60 jaar als leerling aan de boekdrukkerij en binderij van zijnen vader optrad. Te Hoogwoud is den 2 in eene vergadering van belangstellenden eene commissie benoemd om plannen en berekeningen in te dienen voor het oprichten eener kaaafabriek. Ds Benit van Oudorp is den 4 des morgens te Bovenkarspel bevestigd door ds. G. H. Blanken van Lutjebroek en heeft des avonds zijn intreepreek ge- honden. Eerstgenoemde sprak tot de gemeente naar aanleiding van Exodus XX vers 14 en laatstgenoemde van I Korintben IX vers 16. Te Uden is den 4, des avonds om half acht nadat van 6 tot 7 uren de jongens congregatie was gehouden, brand ontstaan in de r. k. kerk, die met 4 aangren zende woningen afgebrand is. De kerksieraden werden allen gered, De gemeenteraad van Zwolle heeft den 5 120 toegestaan tot uitdeeiing van eieren enz. aan de leer lingen der 3 openbare scholen voor kosteloos onder wijs tijdens het aanstaande Paaschfeest. Den 5 is op de Zuiderzee tusschen de haven te Hoorn en Schellinkhout een met etraatmest geladen Groninger tjalkdoor den hevigen zuidwesten wind niet behoorlijk op stroom kunnende komen gezonken. De bemanning is gered. Darling nadroeg, was beter gekleed dan Arveds dochters, Maar Melanie begreep hare eens zoo gelukkige me dedingster toch niet. Wat had zij er niet voor gegeven, als zij de jongste die dezelfde oogen els Arved had dadelijk met zich had mogen nemen Zij vernam dat hij voor eene benoeming tot majoor gepasseerd was en nunadat hij ontslag genomen had, weder van plan was in de voormalige residentie te r,aan wonen. Hij vroeg inlichtingen omtrent het stifts gebouw en sprak ervan daar eene plaats voor eene zijner dochters te verzoeken. Ook vroeg hij naar de middelbare school voor meisjesdie eenigen tijd te voren in Greifenberg opgericht was. Zij kon uit zijne woorden hoorendat zijn vermogen niet groot genoeg wasom hem voor zorgen te bewaren. Eindelijk namen zij afscheid. Toen zy hem de hand reiktelegde hij de zijne er zoo krachteloos in dat zij eerst meende een ledigen handschoen te grijpen. Toen zij in hare coupé zatverwonderde zij zich nog zijne houding. Hij hield zich bij de ontmoeting alsof hij niet haar in den steek gelaten bad maar zij hem, en alsof hij er haar een verwijt van maaktedat zij zich tevreden gevoelde. En toch was zij er niet beter aan toe dan hij. H ij had zich weelde gewenscht en eenvoud gevonden zij had zich een gezelligen huiselijken haard gewenscht en weelde gevonden. Zulke misrekeningen veroorzaakt het noodlot. Maar gelukkig, nu was het voorbij. Wordt vervolgd. Bij kon. besluit van den 6 is aan den heer J. C. Steenbergen, met ingang van 1 Mei, eervol ontslag verleend als commissaris van politie te Amsterdam onder dankbetuiging voor de vele en belangrijke be wezen diensten. Den 6 heeft de gemeenteraad van Hilversum den gasprijs van 0,10 tot 0,08 per kub. el verlaagd. De synode der ned. herv. gemeente heeft den 6, na langdurige beraadslaging met groote meerderheid van stemmen een voorstel aangenomen om art. 2 van het reglement voor de kerkeraden in dien zin uit te breidendat uan hot provinciaal kerkbestuur de be voegdheid wordt toegekend in de plaats te treden van een klassikaal bestuur, dat, geroepen wordende om te doen wat des kerkeraads isverzuimt aan z'jne ver plichtingen deswege te voldoen. De beraadslaging over de modus vivendi wordt steeds voortgezet. De gemeenteraad van 's Gravenhage heeft den 6 met 22 tegen 12 stemmen aangenomen het door den wethouder voor onderwijs bestreden voorstel van den heer van Kempen tot verhooging van het school geld aan de hoogere burgerschool voor meisjes van 60 op 100. De internationale conferentie over den drank verkoop op zee vergadert in de eerste helft van Juni te 's Gra venhage. Nederland zal daar vertegenwoordigd worden door de heeren mr. E, N. Bahusenvoorzitter, en prof. Buys secretaris van het college voor de zeevis- scherijen en mr. Verkerk Pistorius, hoofddirecteur der directe belastingen te 's Gravenhage. Te Utrecht en te Leeuwarden of Groningen wordt den 21 Juni ea zoo noodig volgende dagen we der een examen gehouden voor kandidaat secretarissen en gemeente ambtenaren. De Haarlerasche bankvereeniging firma Teding van Berkhout en de Clercq keert over 1885 7'ho pet. uit tegen 7% pet. over 1884 de reserve is reeds ge stegen tot 55773 70. Verliezen werden niet geleden. Benoemd tot hoofd der openbare school te Broek op Langedijk de heer T. J. Kuipersonderwijzer te Nieuw-Beerta Uit Medemblik wordt ons gemeld, dat meer dan de heift van het aantal der bij den aanleg van den lokaalspoorweg MedembhkHoorn betrokken grond eigenaars in de gemeente Opperdoes bij de eerste op roeping hunne gronden, tegen de door eene commissie van taxatie vastgestelde prijzen, hebben afgestaan. De deelneming in de Zaanlandsc'ae waterleiding neemt toe en is te Zaandam en Wormerveer zeer vol doende te Koog aan de Zaan en Zaandijk minder en te Krommenie zeer gering. 154 Contracten tot een be drag vau f 4234,40 zijn reeds gesloten. Alle tot het postkantoor te Berg-ambacht be- hoorende registers en geldswaarden zijn bij den brand aldaar gered. Aangenomen het beroep bij de doopsgezinde ge meente te Enschedé door ds. Chr. N. Wijbrands te Westzaan. (Zuid) Tot bet afleggen van het vergelijkend examen voor 3 te benoemen hoofden van openbare lagere scholen le klasse te Amsterdam hebben zich 236 sollicitanten aangemeld. In 1885 werden in de Nutsspaarbank te Haarlem ingebracht 6121 posten tot een bedrag van 176.113.48% en terugbetaald 2931 posten tot een bedrag van 190.688.63%. Bij het begin van 1885 hadden 4827 deelhebbers een gezamenlijk tegoed van ƒ772.174 53%: op 31 December 4872 deelhebbers 778.155.92, Op dat tijdstip bedroeg de reserve 37.044.76. Van het kapitaal van 815.200.68 was belegd in ie. hypotheek op ongebouwde eigendommen 92000, in obligation ten laste van de provincie Noordholland 25000in beleening op effecten 24000 en in prolongation 667.100. Te Enschedé blijft het rustig. De fabriek van de heeren Soholten en Zoon werkt met V» gedeelte der weverij doordat alle vaste arbeiders aan het weven waren. Den 7 is tot voorzitter van het bestuur van het waterschap de oningepolderde landen onder Egmond- binnen gekozen de heer Jm. Veenhuijzeo. Tot secretaris van den Zuurvenspolder en den Philisteinschenpolder is benoemd de heer J. H. Holland. Donderdag 8 April. 's Geavenha3e. Tweede Kamer. Bij het voortgezet debat over art. 194 der grondwet stelden de heeren van der Kaay en van der Loef voor, om voor openbare en gesubsidiëerde bijzondere scholen te eischen dat het onderwijs niemands godsdienstige begrippen kwetse. De rechterzijde heeft haar amendement in tweeën ge splitst. De heeren van Delden en Gleichman hebben een amendement voorgesteld om het beginsel van ver plichte schoolgeldheffiing te doen vervallen. Van weers zijden werden uitvoerige amendementen verdedigd en bestreden. Morgen voortzetting. Weenen. Volgens berichten uit Sofia blijft de Vorst protesteeren tegen de door de mogendheden bekrach tigde regeling evenwel in gematigden vorm zoodat het status quo kan gehandhaafd blijven. De oorlogs zuchtige opwinding in Griekenland blijft aanhouden. Zelfs vele geestelijken offeren bunne gouden sieraden, Ongeveer een twintig jaren geleden vond een bel- gisch geleerdede heer Lamy het thallium metaal welks verzuursel of oxyde zich in alcohol laat oplossen en aan den wijngeest eigenaardige eigenschappen mede deelt. Een dezer bestaat hierin dat de vloeistof een hoog brekend vermogen voor het licht erlangtzoo groot zelfs, dat zij hierin den diamant evenaart of overtreft. Men weetdat de diamant hare groote waarde juist aan die eigenschap verschuldigd is. Vond men eene vaste stof met even groot brekend vermogen, en die zich bovendien gemakkelijk liet daarstellen het was uit met de fabelachtige prijzen tot heden voor diamanten besteed. Wel heeft men het in het namaken met behulp van bergkristal reeds zoover gebracht, dat een onkundige gemakkelijk kan worden beet genomen, en in een groote stad van ons land de juwelier, overi gens een achtingswaardig en deftig burgerbij ballot- tage den toegang tot eene vereemging geweigerd werd, wijl sommige, misschien zelfs vele dames valsche parures droegen maar de echitterende kleurschakeeringen van den diamant zijn nimmer overtroffen. Nu komt het bericht uit Amerika, dat men daar glazen bolletjes in een groot aantal facetten sljjpt, en die met eene oplossing van thallium oxyde in wijngeest vultwaardoor zij schitte en als de echte diamant. Wordt die tijding bevestigd en er is geen enkele reden om aan te nemen dat zij een canard zou zijn wijl de eigenschap van het metaal des belgischen go- leerde aan alle scheikundigen bekend isdan komen er weldra diamanten ter grootte van kipeieren tegen spotprijzen in den handel. Men ging zelfs verder en maakte twee concentrieke bolletjeswaarvan het buitenste in facetten geslepen en welker tusachenruimte met thallium alcohol opgevuld was. Vervolgens bracht men in het binnenste een miniatuur gloeilichtjemet een miniatuur galvanisch batterijtje verbonden. De dame, die zulk een diamant draagthoudt onder hare klee deren het batterijtje verborgen zij behoeft nu slechts even op een fijn knopje in baar ceintuur te drukken om den electrischen stroom naar het bolletje te voeren, dat onmiddelijk begint te lichten en wijd en zijd de meest fantastische kleuren verspreidt. Het schoone ge slacht wordt derhalve alweder eene nieuwe verras sing bereid. Den 6 des avonds ongeveer 7 uren waren op de kanaalkade eenige jongens bezig een los staanden wagen op de rails van het paardenspoor voort te du wen waarbij het elfjarig zoontje van P. uit den wagen op het hoofd viel, met het noodlottig gevolg, dat by spoedig daarop overleed. Bij het prijsschieten, door de alhier gevestigde afdeeling van den Nederlandsehen Wesrbaarheidsbond, den 6 tot sluiting der winteroefeningen gehouden, vielen de prijzen ten deel aan de heeren H. Ess0& 90 J. G. Burggraaf 87 P. Bosman 86, J. Chrispijn 84, H. B. Burgers 82, J. Burger 82, E. Bike 76, S. Sougé 72C. E. Steensel d. Aa 72 p. De rozenprijs werd gewonnen door den heer H. Essen, de conaolatieprijs door den heer J. G. Termolen me} 58 p. in 10 treffers. Op de eerste algemeene jaarlijksche vergadering van de maatschappij tot exploitatie van waterleidingen in Nederland den 7 te Ams'erdam gehouden is o.a. medegedeelddat Federt den 15 November tot dien dag alhier 177 contracten tot het leveren van duinwater gesloten waren tot een g zameulijk bedrag van ƒ3 743.70, terwijl nog aanvragen ora aansluiting onder handen waren tot een bedrag van ongeveer 1000. Voor de soliditeit van het fabrikaat der heeren Gebrs. van Vuure alhier, pleit zeer zeker de omstandig heid dat eene brandkast, in hunne werkplaatsen ver vaardigd, bij den hevigen brand te Twisk, de vuurproef uitnemend heeft doorstaan. De kastop het oogen- blik in hun magazijn aan de Zradmarkt ter bezichtiging gestelddraagt de sporen van het geweldige vuur waaraan zij had weerstand te bieden. De inhoud is volkomen ongeschonden geblevenniettegenstaande de hitte zoo sterk geweest isdat de wanden naar buiten gebogen zijn. Om haar te openenmoest het bovendekstuk worden afgehakt. VEILINGVAN VAST EGOEDEREN. 6 April. Door den Notaris H. METMAN. 1. Huis, Nieuwstraat, B 517. Str. N. Geels f 1415, "Verhoogd door de Vereeniging St Joseph tot 1575,— 2. Pakhuis met 2 bovenwoningenaldaarB 3061.. Str. H. L'jnbach 2600, Niet verhoogd. 3. Dito met woonhuis, Lindegracht, A 1745, 1746 en 1799 Str. J. Muijs t 2080,— Verhoogd door Jonas Elte tot2210, 7 April. Door den Notaris M. GOUVERNE. 1. Huis, aan het Hof. Str. H. Lind f 4680,— 2. Dito, Ramen. Str. Dezelfde1470, Gecomb. verhoogd met 15,— Opgehouden. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN. 6 April. Adriaan Wijbrand, Z. van Jurriaan Houtman en Neeltje Groot. 7 Maria Cornelia, D. van Cornells Rezel en Neeltje Spruit. 8 Roelof, Z. van Cornelis Roomeyer en Johanna Geer- truida Koster. OVERLEDEN. 6 April. Theodorus Adrianus, Z. van Evert Johannes Porck en Aaltje Wagenaar, 10 j. en 10 m. urn hi i i rj'ft.tifc—maf Amsterdam 7 April. Raapkoeken 1 75 a 83, Lijnkoeken t 10 a 13 per 100 P. Petroleum vasterloco f 8Sept. 8,35Sept.Dec. 8,55 entr. In cons, 9,25. Aangevoerd 168 vette Kalveren 0,60 a 0,80 per P., 169 nucht. Kalveren 4 a 7, 117 vette Varkens 0,40 a 0,46 per pond. Haarlem 7 April. Kleine kaas hoogste prijs f 23aange voerd 9 stapels kaas, uitmakende 899 stuks, wegende 1794 P. Aangevoerd 10 Koeien 110 a 150, 1 Pink 42, 72 nucht. Kalveren 3 a 5, 234 Schapen f 16 a 213 Lammeren. Kampen 5 April. Aangevoerd 659 stukken Boter van 20 pond, f 16 a 20129 van 10 pond, f 8 a 10,50, ruim 400 stukken van P., per pond 0,70 a 0,90, samen ruim 14660 P. Schagen 8 April. Aangevoerd 4 Paarden 50 a 1003 Stieren 90 a 150, 18 Geldekoeien f 70 a 270, 28 Kalf- koeien 100 a 1304 Vaarzen f 60 a 90 64 nucbt. Kalve ren t 4 a 13, 696 Schapen 15 a 23, 13 magere Varkens t 8 a 1325 Biggen t 7 a 9Boter per kop f 0,60 a 0,70, Kipeieren f 2,25 a 2,75, Eenden dito ƒ3,40 a 3,45 per 100. Schiedam 7 April. Moutwijn 1 7, Jenever 12,50 per v.

Alkmaarsche Courant | 1886 | | pagina 2