ftuücnl&ttb. iaaenlaufr te betalen t daarna nog genoeg overhoudt om gedurende de eerste dagen of weken in zijn onderhoud te voorzien en daarenboven goed zijn werk verstaatkan er met hoop op goeden uitslag zijn geluk beproeven. Maar wat baat dit aan die scharen van weikeloozen die niets bezitten wat niet volstrekt onmisbaar was hebben te gelde gemaakt en verteerden eindelijk in den uitersten nood naar een nieuw vaderland omzien Voor hen moet alles bekostigd voor hen dient gezorgd te worden voor hen dient in de kolonie de gelegenheid om te werken bij hunne aankomst open te staan. De Begeering waagt het niet landverhuizing op dezen voet voor rekening van den staat te ondernemen j en als de Begeering het niet doetwelke maatschappij zal het durven ondernemen? In elk geval is dit zeker, dat de onvermogenden zich door landverhuizing niet zeiven kunnen redden. Voor hun overtocht en aan vankelijk onderhoud is veel kapitaal noodig. Vooraf zou daarom onderzocht mooten wordenwelke onder neming van landbouw of nijverheid in een kolonie met een voor Europeanen dragelijk klimaat rekening zou kunnen maken; en wanneer haar bestaan althaDS voor eenigt n tijd verzekerd kon worden geachtzou men het vereischte aantal bruikbare arbeiders voor landbouw- of fabriekwerk kunnen laten overkomen. En nu mag men zich onzes inziens niet vooretellen, dat aan al deze onmisbare voorwaarden voor landverhuizing op groote schaal anders dan hoogst zelden voldaan zal kannen worden, Grooter zorg dan de kwijning van handel en nyver- beid en het gebrek aan werk baart echter nog de oplossing van de moeilijkheden met Ierlaud aan de Engelsche KegeeriDg. Gladstone is vast besloten zijn plan door te zetten ondanks de groote bezwaren die het bij velen zijner vrienden en geestverwanten onder vindt en den beslisten tegenstand dien het bij som migen hunner ontmoet. Toegegeven moet worden dat de grijze liberale staatsman zoo ver gaat als van Engelsche zijde slechts eenigszins mogelijk is. Ierland zal volgens zijn plan tot Groct-Brittanje ongeveer in dezelfde verhouding komen als een Engelsche kolonie als Canada. Het zal een eigen afzonderlijk Parlement hebben roet een Ministerie uit de leden gekozen en een Onderkoning door de Kroon benoemd die bui ten het ministerie zal staan en ondanks de wisseling van Ministerie als vertegenwoordiger der souvereiuiteit zijn zetel behoudt. Leger en politie zullen onder zijne bevelen etaan. De Iersche Begeering en vertegen woordiging zullen voor Ierland de Wetgevende Macht uitmaken en de Iersche zaken regelen en besturen zij zullen belastingen opleggen waaruit de kosten der Iersche huishouding zullen worden bestreden. Het leger en de buitenlandsche betrekkingen zullen onder het algemeene Bijksparlement staan waarin ook een aan tal afgevaardigden van Ierland zitting zullen hebben in verhouding tot de geldelijke bijdrage, die ten laste van Ierland zal worden vastgesteld ten behoeve van de Bijks schatkist voor het legerde vloot en de open bare schuld. Wanneer uitsluitend Engelsche en Schot- sche aangelegenheden worden behandeldzullen de Iersche afgevaardigden in het Bij ka-parlement geen zitting hebben. De Kroon zal echter altijd hare goed keuring aan de besluiten van het Iersche Parlement kunnen onthoudeuen ook de beslissing over de in- en uitgaande rechten zal volgens een belangrijke wij ziging die Gladstone in zijn plan heeft moeten brengen, niet aan het Iersche Parlement worden overgelaten zoodat althans een tarievenoorlog tusschen Qroot-Brit- tanje en Ierland niet mogelijk zal zijn. Ondanks Gladstone's grooten invloed staat de kans voor de goedkeuring van zijn plan door het Lager Huis zeer hachlyk en schijnt er vooralsnog geen vooruitzicht te bestaandat het Hooger Huis er zijn zegel aan zal hechten. BELGIE. Den 7 zijn te Charleroi 14 personen veroordeeld wegens inbreuk op de vrijheid van arbeid braakbedelarijdiefstal en het helen van gestolen een man die mij vrijpostig te gemoet treedtbinnen de perken der betamelijkheid terug te wijzen. Eu ik meen, mijn naam is zoo vlekkeloos dat ik ook iets buiten gewoons doen magzonder dat zelfs de schaduw eener verdenking op mij valt," Nu Melauie zag dat Ereme haar begrepen had vroeg zij op den gewonen conversatietoon die soms zoo gemakkelijk over gevaarlijke onderwerpen heenglijdt, „Hoe kwam het toch „Hij sprak mij in het bosch aan", antwoordde Ereme. Hij reeds hij dacht Melanie verschrikt. Ereme ging opgewonden voort„Hij drong mij zijn gezelschap opik kan u mijne verbazing niet zeggen dat mannen in zulk een stand zoo lomp, ongemanierd hunne gedachten uitdrukken." Lomp? vroeg Melanie verwonderd. „Ik ben gewoon de taal als het kleed van 's men- schen geest te beschouwen", antwoordde Ereme. „Mijn heer van Bartenstein bedieut zich van een barbaren- spraak die aïechts daarom niet plat klinktomdat hij de woorden zoo scherp uitspreekt, dat zij naast elkan der staan als soldaten hij zou zeggen als stramme kerels," Zij moest het woord dat haar werkelijk geër gerd had uitspreken om het als voor goed de deur te wijzen. Melanie lachte. „Ook ik heb mij dikwijls geër gerd aan den nieuweren conversatietoon want in mijne jeugd wikte men de woorden tot in het belachelijke. Nu schijnt men dit geheel na te laten. Sedert een eenigzins ruwe humor ons leger in den oorlog gehol pen heeftis dezen als nationale belooning een vaste verblijfplaats onder het geheele volk geschonken." „Ik hoorde er slechts de goedkoope alledaagsche scherts inwaarmede een onbeduidende geest zich behelpt", antwoordde Ereme. „Nu schat gij hem te laag'', waarschuwde Melanie uitdrukkelijk„juist omdat hij een begaafd persoon is, overschrijdt hij met souvereine macht de gebruikelijke vormen." „Dat mag passend zijn voor de dames van zijuen voorwerpenafkomstig van de verwoeste fabriek van den heer Baudoux, tot Btraffen van 8 dagen tot 6 maanden gevangenis. De voorzitter van den „Glas- blazersbond" Oscar Falleur is in hechtenis genomen en na verhoor gevangen gezet. De heer van der Smissen advokaat en lid der kamer te Brussel, heeft den 9, des nachts te I uur, op zijne vrouw eenige revolverschoten gelost. Wegens verzoening zou op de rol der rechtbank de eisch tot echtscheiding van dezen advokaat geschrapt worden. De heer van der Smissen wilde van zijne vrouw de brieven die zij van hem had waarin van verzoening gesproken werd, terug hebbenhare weigering om ze af te geven schijnt aanleiding te hebben gegeven tot den moordaanslag. Luidens berichten van den 10 is zij nog niet overleden. ENGELAND. De ochtendbladen van den 9 be- oordeelen Gladstone's wetsvoorstel betredende Ierland zeer ongunstig. Alleen de Daily News keurde het goed. De meeato bladen gelooven, dat Ierland volgt ns dit ontwerp tot eene kolonie zooals Canada, vervormd zal worden dat tot verbrokkeling van bet rijk moet leiden. De Times twijfelt er aan of bet britBche volk bereid is om aan Ierland een onafhankelijk staatkundig bestaan te verleenen. Te Barrow is de liberale kandidaat voor lid van het lagerhuis met groote meerderheid gekozen hoe wel hij zich min of meer tegen de iersche plannen van den minister Gladstone verklaard had. De aan hangers van Parneli hadden hunne aanhangers in dat district aanbevolen den conservatieven kandidaat te stemmen. Lagerhuis. Den 8 is in eene buitengewoon druk bezochte zitting die tevens bijgewoond werd door den duitschen gezant, nadat bij tweede lezing het wetsont werp betreffende het auteursrechtter uitvoering der internationale Berner overeenkomst aangenomen was, minister Gladstone in een ontwikkeling zijner iersche voor stellen getreden. Dwangmaatregelen waren in Ierland geene uitzondering meer maar tot gewoonte geworden. Toch geloofde hij niet dat Engeland en Schotland tot dergelijke maatregelen geneigd waren zoolang niet alle voorzieningsmiddeien uitgeput waren. Hij stelde een afzonderlijk parlement voor Ierland voor, ter af doening van de wetgevende en administratieve zaken afgescheiden van de vraagstukkenwelke het rijk in zijn geheel betreffen. Ierland zou noch in het lager huis noch in het hoogerhuis vertegenwoordigd zijn tenzij wanneer ingrijpende wijzigingen in de thans ont worpen regeling mochten voorgesteld worden. Zijne plan nen komen in hoof zaak hierop neer.. De belasting-eon- heid des rijks blijft behouden. Het iersche parlement zal bestaan uit 2 klassen, de eerste samengesteld uit de tegen woordige 28 pairs en uit 75 andere, door het volk te verkiezen volgens eene nieuwe kieswet; de tweede uit 103 volgens het tegenwoordige kiesrecht gekozen vertegen woordigers, welke klassen samen zitting hebben en beraad slagen, maar ieder eene afzonderlijk stemming kunnen vor deren. Dat iersche parlement zal geen recht van inmenging hebben ia de prerogatieven van de kroon, ia het leger, de vlootde koloniale en buitenlandsche zaken. Het kan geen bijzondere kerk tot staatskerk verheffen of daaraan schenkingen verstrekken. Het zal geene juris dictie over handel, scheepvaart, muntwezen of over den omloop der bankbiljetten uitoefenen. De vraag betreffende het postbeheer is opengelaten. De Onderkoning mag geen partijman maar wel katholiek zijn. De rechters worden door de iersche regeering benoemd. De polit e blijft voorloopig onder britsch toezicht. Ierland's bij drage in de rijkslasten wordt op een vjjftiende bepaald. Het draagt niet bij in de kosten voor de begrooting van oorlog, en heeft geen toezicht over tollen en accijnsen. Na deze mededeeling verklaarde de beer Parneli de wetsvoorstellen in het algemeen bevredigend doch teveES achtte hij eenige wijzigingen noodzakelijk. De beraadslaging werd daarop tot den 9 verdaagd. Nadat de regeering den 9 bad medegedeeld dat zij nog geen bericht ontvangen had dat prins Alexander van Bulgarije zich naar den raad der mogendheden omtrent het protocol zon gedragen en dat zij niets te voegen had bij het onlangs omtrent Griekenland mede- kring die even begrensd denken a s htj", hernam Ereme. „Maar laat hij zich wachten met zijne onbeschaamd heid zich aan personen te wagen wier hoog standpunt van beschaving hij blijkbaar niet begrijpt anders zal hij met even groote souvereine macht terecht gewezen worden. „Ik voor mij", voegde zij bier aan toe„zal zorg dragen dat de verwaande ulaan mij niet weder met zijne alledaagsche begrippen over de ware plaats der vrouw onderrichten kan en 't zal mij een genoegen zijn hem duidelijk te maken dat zijn sterke wil met alles volvoeren kan." Op dit oogenblik hoorde men luid spreken en sporen rammelen. Tante begroette eenen heer. Ereme en Melauie ontstelden niet weinig. De laatste herstelde zich 't spoedigst. De deur werd geopend Tante stond beleefd voor Bartenstem te buigen met haar rechter hand hem uitnoadigende binnen te treden terwijl zij met de linker die een schuimspaan vasthield als tot verontschuldiging naar de keuken wees. Bartenstein stond met de czapka in de bandin eerbiedige houding voor haaren trad in de kamer terwijl tante de deur achter hem sloot en naar de keuken ging. Met een overmoedigen blik maakte hij eene buiging voor de beide dames, tot Ereme zeggende: „Mejuf frouw ik weet niet hoe de groet der Grieken luidde Verward door dezen plotselingen aanval, antwoordde zij onwillekeurig „De vreugde zij met u." „Ik dank u ook met u moge zij zijn", antwoordde hij lachende. „Ik kon niet nalaten na de voor mij zoo onderhoudende wandeling van gisteren een bezoek bij u af te leggen en ik hoop dat mij niet de deur ge wezen wordtdaar de gastvrijheid bij de oude Grieken heilig was." Ereme wees met eene langzame beweging naar den stoel, die naast Melanie stond. Zij kon echter eene geringe beving der vingertoppen niet onderdrukken. Bartenstein seheen dit op te merken. Melanie begroetende sprak hij „Overtuig u hoe men het toeval te hulp komen kan." gedeeldeverklaarde de heer Chamberlain zich te ver zetten tegen een afzonderlijk iersch parlementzonder dat waarborgen werden gegeven voor de handhaving der onschendbaarheid van het rijk en voor het over wicht van bet rijks-Parlement. Hij was er ook tegen om het krediet van Engeland voor 120 millioen pond sterling te verbinden tot- uitkoop van pachthoeven. De slotsom van xijn betoog was verdaging der gerech telijke uitzettingverleening van voorschotten aan de grondeigenaars en een federatie-plan. De heer Hartington was tegen het ontwerp omdat het land daarvan tijdens de verkiezingen geen kennis droeg. Hij geloofdedat het land de tegenwoordige voorstellen niet goedkeurde maar hij verwaehtte van de vertegenwoordigers des volks onder alle partijen dat zjj zich als één man zouden vereenigen om de volkomen onschendbaarheid van den staat en de overwicht der wet in het geheele rijk te handhaven. De heer Morley meende, dat noch de heer Cham berlain, noch lord Hartington een juist inzicht hadden omtrent den tegenwoordigen toestand. De staatkun dige nederlaag van het Kabinet zou de onderdrukking noodzakelijk maken van het nationaal verbond door middel van geduchte dwangmaatregelen. Zijdie dit gevaar erkennen zullen aan het regeeringsontwerp een billijk onderzoek gunnen om een volkomen verzoenende staatkunde in de hand te werken. Den 12 voortzetting. FBANKRIJK. Kamer. Den 8 werd op verlan gen der regeering met 246 tegen 236 stemmen besloten de interpellatie over de werkstakingen te Decazeville te verdagen tot na de behandeling der leening. Bij de voortgezette beraadslaging over de leening heeft de heer Boche zich daartegen verklaard als nutteloos het krediet van den Staat benadeelende en de aanmerkingen van de tegenstanders der republiek rechtvaardigende. Hij voegde er bij dat hij met het oog op de hoogere be langen des lands aan de regeericg zijnen steun niet onttrok. (Toejuichingen in het centrum). Met 293 tegen 229 stemmen werd besloten, tot de behandeling der arti kelen over te gaan. Na aanneming der verschillende artikelen met deze w jziging dat verplichte aflossing voorgeschreven werd, is de geheele wet met 292 tegen 233 stemmen aangenomen. PRUISEN. Huis van afgevaardigden. De eerste der Polenwetten tot bevordering van duitsche nederzettingen in de oostelijke provinciën is den 7 met 214 tegen 120 stemmen aangenomen. ITALIË. Het ministerie heeft den Koning voor de keuze gesteld ontslag te geven of de Kamer te ont binden. VEBEENIGDE STATEN. In het le kwartaal kwamen 3203 faillissementen voor met 29 miljoen dol lars echuld tegen 3658 met 46 miljoen dollars schuld in datzelfde tijdvak van 1884. Het huis van vertegenwoordigers verwierp met 161 tegen 126 stommen het voorstel van den heer Bland betreffende de vrije aanmunting van zilver. Den 28 zal des voormiddags te 10 uur, in het Hotel Krasnapolsky, te Amsterdam eene vergadering plaats hebben van de vereeniging „liet Nederlandsche Bundveo-Siambcek", waarin o. m. wijzigingen zullen worden voorgesteld in de statuten der Vereeniging en in de bepalingen omtrent het houden der stamboeken en inschrijvingen van vee. De rekening van genoemde vereeniging over 1885, sluitende in ontvang en uitgaaf met 19595.67, toont een voordeelig saldo aan van 5205 85. Bij de uitgevers W. J. Ttneme Co., Zutfen is de le les van den tweeden cursus verschenen van de Scheikundige Brieven om door zelfonderricht de che mie aan te leeren. Een volledige tabel van tiet internationale post verkeer waarop alle wijzigingen zijn aangebrachtmet 1 April j.l. in werking getreden, tegen den lagen prijs van 35 cents onder ieders bereik te brengen is van den uitgever Brinkman eene goede gedachte. De in- richting is zeer practisch. „Ik begrijp nu" antwoordde Meianie, „hoe de Fran- schen er toe kwamen te gelooven dat de ulanen met boven- of liever onderaardsche machten in verbinding stonden." „In den oorlog ontstaan steeds geheimzinnige ver halen", antwoordde hij. „Onze manschappen hebben zich echter tegen de veronderstelling dat zij onkwetsbaar waren, verweerd door het schoone vers: Ulanen worden na 't gevecht Naast andere dappren neergelegd. Maar veroorloof mijmejuffrouw" wendd6 hij zich weder tot Ereme„dat ik dien kameraad daar eens bezie." Hij vestigde den blik op het beeld en riep verrast: „Eene Minerva! Nu, dat had ik wel kunnen denken." „Pallas Athene", verbeterde Ereme hem langzaam volgende„de poging van een jong kunstenaar eene Athene te vervaardigen voigeDS de beschrijving van het metalen beeld van Pheidiashetwelk men de Athene Promachos noemde." „Promachos?" herhaalde Bartenstein. „Ja voorvechtster'", verklaarde Ereme. „Voor een voorvechtster heeft zij den helm te ver naar achter gezetzonder den stormband om te doen", kritiseerde hij. „Zij staat eigenljjk juistalsof Vader Zeus plaats rust" gekommandeerd heeft. Daarbij zit hare uniform ook niet volgens 't reglement." „Van bet standpunt van een ulaan" merkte Ereme sp ttend op. Hij scheen den spot niet te hooren. „Zekervan het standpunt van een ulaandie zich als Duitsch soldaat bewust isdat woorden ruimte kleeding en tijd hem karig toegemeten zijn. Van het standpunt van den Duitschen soldaatmoet ik u zeggen dat deze antieke maagd van Orleans mij slecht bevalt en nog meer het volk dat vrouwen placht af te beelden, die met zulk een lans te velde trokken." Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1886 | | pagina 2