No. 47. Acht en tachtigste Jaargang. 1886, 18 APHIL. Mevrouw Bosboom-Toussaint. Paasch-Tentoonstelling. Prijs der gewone Advertentiën: Dit nummer bestaat uit twee bladen. EERSTE BLAD. jBitrnznlauD. &glet|v&ftgctie ftgrtgfeicw. ^tab0-ö«riciitcn. Vet Rundvee, uitsluitend met hard voeder gemest. VETTE ©SSEN, geboren in 1882 ot vroeger. Stieren. pinkstieren van Inlandscli ras, geboren in 1885. ALKIAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Saterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,80; franco door het geheele Eijk 1, De 3 nummers 0.06. Ar ia^j Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Het Nederland^che volk heeft door den dood van Mevrouw Bosboom—Toussaint een verlies geleden dat het gevoelt en lang zal blijven gevoelen. Bene onzer meest begaafden eene onzer edeleten is van ons heen gedaan, eene wier plaats door geen der levenden kan worden ingenomen. Haar te missen van hare hand niets meer te ontvangen, het zal ons vreemd ziju he eal een ledig doen ontstaandat niet spoedig z» worden aangevuld. Een halve eeuw heeft zij onder ons gewerkten dat zij gewerkt heeft met algeheele toewijding, met onverzwakte volharding en tot den einde toe met onverminderde frisehheid van geest, daarvan ge tuigt de lange lijst van romans en novellen, die haar naam aan onze letterkunde verbinden en dien naam zullen doen leven zoolang er een Nederlandseh volk zal bestaan dat zijn taal zal liet hebben zijn geschie denis zal eeren en belang zal stellen in wat er in de 19e eeuw door de uitnemeudsten in den lande is ge voeld en gedacht. Ernsthooge ernst heeft haar van den aanvang af bij hare taak bezield geen onderzoek was haar te veel omvattendgeen inspanning te groot. Zij was een persoon zij wilde niet behooren tot eenige partij of eenige richtingzij wilde schrijven voor het geheele Nederlandsche volk. In volle vrijheid ging zij haren weg zelfstandig onafhankelijk vast in haar overtuiging, vast in haar geloof, en toch zoo vrij van formalisme zoo ruim van opvatting dat zij met vrucht en waardeering voor allen werkzaam kon zijn. Haar volk had zij lief, daarom was het nog vóór drie jaren de 70jarige een behoefte den derden druk van haar „Delftschen Wonderdokter", den edelen volksvriend die predikt door daden, met een zoo hartelijke toe spraak aan het Nederlandsche volk op te dragen en dat volk zal deze liefde niet vergeten. De heer P. J. Kuipers te Nieuw-Baerta heeft de benoeming tot hoofd der schooi te Broek op mnge- dyk aangenomen. De rekening der gemeentelijke gasfabriek te idols- ward over 1885 sluit in ontvang op 19059.29} in uit gaaf op 12.137.73, alzoo voordeelig slot van Zb.Ji l.öb j. 104 ingezetenen gasverbruikors, hebben met aandrang beduidende vermindering gevraagd van den gasprijsthans ƒ0,10 per kub. el bedragende, te meer omdat het in de ge meentekas vloeiende voordeelig slot strekt tot vermin dering van den hoofdelijken omslag en dus ten voor- deele der niet-gasverbruikers komt. 1Qo- De bevolking der provincie Utrecht nam m lo J toe met 1316 mannen en 1314 vrouwen en bedroeg op 31 Dec. 103758 mannen en 105574 vrouwen. De bevolking van Utrecht bestond op dat tijdstip uit 7/431, Amersfoort 14863 en Zeist 6403 personen. De minister van binnenl. zaken heeft aan hldert Bruin te Benningbroek kweekeling aan de r* Bor- maaischool te Hoorn eene beurs verleend van f 300 's jaars. Bij herstemming voor een lid van den gemeente raad te Sijbecarspel is gekozen de heer Glas te Ben- ningbroek met 37 Het kohier van den hoofdelijken omslag te Leeuwarden voor 1886 is vastgesteld op een belastbaar inkomen van ƒ4.406 518 en een invorderbaar bedrag, berekend tegen 3 95 pet., in plaats van 3.50 pet. in 1885, van f 174056 55. De heer P. H. Kaars Sijpesteyn heeft de ge meente Krommenie gedagv;a~d tot terugbetaling van een deel van zijn hoofdelijken omslag over 1885, groot 700, op grond dat hij gedurende een deel van dat jaar buiten de gemeente verbleef. Als eene merkwaardigheid bericht men ons, dat bij den landbouwer Jan Helder, te Veenhuizen bij Oude Niedorpeen bokkeiinggeboren 17 Februari 1885den 14 dus 1 jaar en acht weken oud met goeden afloop gekalfd heeft. De bevolking der provincie Friesland is in ISSo vermeerdord met 1453 mannen en 1116 vrouwen en bestond op 31 Dec. van dat jaar uit 165513 mannen en 167922 vrouwen. De bevolking van Leeuwarden bestond uit 29329, Weststellingwerf 14858, Opsterland 14770, Tietjerksteradeel 13754, Schoterland 13743, Wonseradeel 12887, Wijmbritseradeel 12092 Sneek 11127, Menaldumadeel 10633, Aehtkarspelen 10593, Dantumadeel 10366, Harlicgen 10303, Smallingedand 9841Leenwarderadeel 9560 Ooststellingwerf 9093 't Bildt 8874, Ferwerderadeel 8282 Westdongeradeel 8039, Oostdongeradeel 7992, Haskerland 7951, Barra- deel 7841 Kollumerland en Nieuw Kruisland 7349, Franeker 6946, Baarderadeel 6160, Bolsward 6022, Lemsteriand 5845 Gaasterland 5639 Idaarderadeel 5517, Franekeradeel 5298, Utingeradeel 5124, Hen- naarderadeel 5078 en Noordwolde 5053. Dertig glasblazers van de fabriek der firma Regout te Maastricht hebben wegens loonsvermindering het werk gestaakt. Tot dijkgraaf van den West wouderpolder, gemeente Akersloot, is gekozen de heer H. Reijne, tot heemraad de heer G. Hos. In de vergadering van het bestuur der banne Haringcarspel van den 12 is tot hoofdingeland voor Geestmerambacht, Oosterdijk en Holengeersen gekozen de heer Jb. Swan, burgemeester dier gemeente, in plaats van den heer J. Weel Sr., die als zoodanig had bedankt en tot lid van het dagelijksch bestuur dier banne de heer H. Berkhouwer Pz. ter vervulling der vacaturemede ontstaan door bet bedanken van ge noemden heer Weel. Oscar Carré wenscht ter oprichting van een vast circus te Amsterdam «ene 5 pet. leening te sluiten van 300.000, met jaarlijkscbe aflossing, onder hypothecair verband en andere waarborgen. Honderd obligation van ƒ1000 zijn reeds geplaatst; voor de overige 200 wordt een beroep gedaan op den geldelijken steun van be langstellenden. Zaterdag 17 April. 's Gravenhage. Met den meesten eenvoud werd heden mevr. Bosboom-Toussaint begraven. Op het kerkhof aan het banaal daarentegen was eene onafzien bare scha e van letterkundigen schilders en mannen van wetenschap bijeen. Bij de met prachtige bloemen en kranzen overdekte lijkbaar sprak de heer Ising namens Oefening, dr. Beynen als vriend prof. ten Brink namens de maatschappij van letterkunde en mr. van Hall namens de redactie van de Gids en stelden hare verdiensten in het licht voor de letterkunde de geschiedenis en het volk. Naar men vermeentis de rechterzijde bereid het bewind te aanvaarden zij zou terstond veriagmg van den census en herziening der kiestabel voorstellen. Londen. Alle ochtendbladen behalve de Dauy-News bestrijden Gladstone's bill tot onteigening aan lersche grondbezittersnoemende die finantiëef en politiek on- mogelijk. De heer A. van Witzenburg Hz. alhier is den 15 benoemd tot onderwijzer te Zaandam. Hen 17 herdacht de heer mr. D. F. van Leeuwen alhier den dag, waarop bij vóór 25 jaren zijn ambt als officier van justitie aanvaardde. Van verschillende zijden, o.a. van de Rechtbank en van de burgemeesters uit het westelijk deel van bet arrondissementvielen hem talrijke bewijzen van belangstelling ten deel. Naar wij vernemen is vergunning verleend om bij gelegenheid van de groote veemarkt op den 18 en 19 te laden en te lossen aan de Kanaalkade tussehen het afgesneden kanaalvak en de brug over de Kaarsenma- kersgracht. meereudeel der inzenders zeiven. Ook het fokvee vond verscheidene koopers a! was daarin de handel minder vlug. Het aantal betalende bezoekers beeft ongeveer 650 bedragen, maar zeer f alrijk waren de leden der Hollandsche Maatschappij van Landbouw op het terrein vertegenwoordigd. Het groote bezoek getuigde van toenemende belangstelling in deze Paaschtentoonstel- ling van de zijde van den boerenstand en dat haar naam ook buiten onze onmiddelijke omgeving eenen goeden klank heeftdat bewees de aanwezigheid van vele personen uit andere provinciën. Men vond zich dan ook niet teleurgesteld ia de verwachting, alhier te zullen vinden eene "uitgezochte zeldzaam schoona ver zameling van het echt noorhollandsch veeslag. In dit opzicht onderscheidde deze tentoonstelling zich gunstig van die van het vorig jaar toen met de wetenschap dat eenige amerikaansche kooplieden aanwezig zouden zijn, iede°r veehouder, die iets te verkoopen hal zon der zich aftevragen of zijn dier werkelijk van buiten gewone qualiteit was, het naar de tentoonstelling zond, ?n de hoop er een amerikaanseh hoogen prijs voor te bedingen Dit is nu dit jaar niet het geval geweest, men heeft niet ingezonden indien men niet wistdat men mededingen kon. Te 2 uur hadna een kort woord van den heer jhr. mr. P. van Foreestdie den wegens ambtsbezig heden afwezigen voorzitter verving op de kleine zaal de uitreiking der prijzen plaatswaarmede deze ten toonstelling weder tot het verledene behoo do Niet ingezonden. VETTE OSSEN, geboren in 18SS. Wed. D. Jz. KaanWieringerwaard Ie Prijs. Jb. Kooij Dz., Wieringerwaard 2e D. Jz. KaanWieringerwaard F t 8 J. Kaan, WieringerwaardBestuursprjjs. Jb. Koning, Sehermeer Bestuurspnjs. VETTE KOEIEN (afgewisseld). K. Blom Dz., Sint Maarten Ie Prijs. dezelfde q® G. van Zoonen As., Schagen de P. Wonder Az., "Veenhuizengrijsbont Bestuuispnjs. JX Uitenthuis, Purmer, witbont Bestuursprgs. C. Groenewoud, Koedijk, blauwbont bestuurspnjs. VETTE KOEIEN (niet afgewisseld). D. Schenk, BarsingerhornIe Prijs. J. Kaan, Wieringerwaard -Ze Jhr. Mr. J. H. v. Foreest v. d. Palm, Anna Paulowna dezelfde uitgeloofd door den heer K. Blom Dz., te St. Maarten. RUSTIEREN van inlandsch ras, geboren in 188». J Dz. Schenk, Wieringerwaard, „Columbus, No. 391; M.: „MarieNo. 1260 N. R. S. Ie Prijs. De jaarlijkse he Paasch-tentoonBtelling van rijstieren, melk- fok- en vet rundvee, den 16 op het Doelenveid alhier gehoudenmag uitnemend geslaagd worden ge noemd. Zooals wij reeds in een vorig nummer mede deelden, waren 140 beesten aangegeven, waarvan 44 toe het vette vee, de overigen tot het fokvee behoorden, die ook nagenoeg allen werden ingezonden. De talrijke bestuursprijzen, dit jaar uitgereikt, bewijzen voldoende dat de collectie ditmaal eene inderdaad uitgezochte was en de keurmeesters eene zeer moeieljjke taak te vervullen hadden. Het terrein was anders in gericht dan vroeger en naar de algemeene bevinding in de eerste plaats aangenamer voor de bezoekers ter wijl het vee aan alle zijden goed kon worden opgenomen. Stonden de beesten vroeger in 5 a 6 rijen achter el kander nu waren zij in eenen kring geplaatstzoodat aan de buitenzijde een flink pad en aan de binnenzijde een aanzienlijke ruimte den zeer talrijken bezoekers eene vrijere beweging dan vroeger mogelijk maakte, liet met talrijke vlaggen versierde terrein bood een vrooiij- ken, opwekkenden aanblik, vooral op het middaguur, toen het aantal bezoekers het toppunt had bereikt. Mede in afwijking van vroeger waren de ingezonden dieren reeds te acht uren op het terrein aanwezig waarop de keuringscommissiën hun werk aanvingen. Te 11 uur werd de tentoonstelling met een van waar deering getuigend woord voor hetgeen de huidige ten toonstelling aanbood door den voorzitterden heer Mr. A. P. de Langegeopend in tegenwoordigheid van het dagelijksch bestuur dezer gemeente en eenige raadsleden. Spoedig na de opening ontwikkelde zich niettegenstaande geen buitenlandsche kooplieden aan wezig waren, een levendige handel, vooral wat het vette vee aangaat, waarvoor buitengewoon hooge prjjzen werden besteed: geheel tegen de verwachting van het N. vLeeuwen, Eenigenburg, n°. 499 N.R.S. 2e J. Bakker Jz., Wieringerwaard, „Zwarte Willem," No 351 N. R. S.; V.: „Wil lem II," No. 183 N.R.S., No. 240 N.H. R. S.; M.: „Aagje," No. 4043 N.R. S. 3e P. Vader Jz., Zuidschermeer, „de Jonge Mantel," No. 521Bestuurspnjs. K IJ STIEREN van inlaudscli ras, geboren in 1884. N. Klerk, aan den Omval, gem. Alkmaar, „Ebbo, No. 681 N.R.SV.„Nico," No. 497 N.R S. Ie Prijs. R. NoomeBeemster, „Rembrandt," No- 620 N. R. S. - 2e S. de Jongh Oudorp „Gerrit", No. 894 N.R.S. en No. 178 N.H. R. S, geb. 2/3 '84 bij P. Donker Jzn- Sr. te Twisk; V.: „Kees"; M-„Heiloo," No. 1472 N. R. S3e P. Kalis Oterleekzwartbont Bestuurspnjs. Jn. Koorn Dz., AartswoudBestuurspnjs. Wed. II. Franzen, Osdorp, geb- 25/3'85; V.: „Nicolaas," No.567; M-: „Alida," No. 5052 N. R SIe Prijs? K. de Heer Az Beemster, geb. 27/2 '85; V.: Adolf," No. 468 N.R.S.; M.: „Dirkje," No. 2734 N. R. S. 2e J. L. Groot, Zijpersluis, geb. 28/4'85: V.: „Arnoud," No. 274 N. R. SM.: „Bet- je," No 5639 N. R. S IJ. Oties, Beemster,r J Koel, Oterleek, geb. 20/2 '85; V.: .Nico," No. 262 N. R. S.; Grootv.: „Prins," No.92N.R.S. J. Bakker Jz., Wieringer waardWil lem No. 912 N. R S., No. 241 N.H. R S V.* Willem II," No-183 N.R S-, M. Aagje," No. 4043N.R S. Bestuurspnjs. Wed. T.' Heuvel, Beemster, „Jacob, geb- 19/3 '85 V.„Hendrik I, No. 376 N R.S.; M. „Trijntje," No. 4704 N R.S. Bestuurspnjs. 3e Bestuurspnjs. Bestuursprijs.

Alkmaarsche Courant | 1886 | | pagina 1