No. 47*. Acht en tachtigste Jaargang. 1886. TWEEDE BLAD. ZONDAG 18 APRIL. De gewone Maandagsche veemarkt Official Ocbccltc, flsnittui&ttb. Btnnenlanb. ILKMAilRSCHE COURANT. wordt bij gelegenheid der GROOTE KOEMARKT op 19 April 1886 gehouden op de Gedempte NieuweslootnabU de SS4aoaalkade en op den koningsweg. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van belanghebbenden, dat aan hen vergunning is gevraagd door JOHANNA HUBERT A ELISABETH MARIA VAN HEST, weduwe BERNARDUS ALPHONSUS FRANCISCUS HUSKEN tot het voortzetten van den klein handel in sterken drank in het perceel aan het Hof, in wijk B, No. 1, en door SIMON MANTEL, wonende te Zaandam, in het perceel aan de Geestersingelin wijk ENo. 357tot heden bewoond door M. VAN GULIK. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 17 April 1886. De Secretaris NUHOUT VAN DER VEEN. GEVONDEN VOORWERPEN. Aan het Commissariaat van Politie zijn voor de recht hebbenden terug te bekomeneen zwartbont bokje, een karwats; hondenpenningen Ns. 342, 83, 188 een bril; een zilveren oorbelletjeeen wandelstok een zwart kinderzakje, inhoudende zakdoekjes en beursje, een halskettingje met slootje; een duim stok een kaart met knoopjeseen gouden manchetknoopeen nickel horlogeketting; een kerkboek; vier kinderslabbetjes; een kinderregenmantel. PRUISEN. H e e r e n h u i s. Bij de behandeling der poolsche kolonisatie-voorstellen antwoordde prins Bismarck op de bestrijding der voorstellen door den afgevaardigde Koszielskidat de regeering met haar voorstel alleen ten doel had het verhinderen van de uit roeiing van het duitsche element door de Polen. Zij wenschte te voorkomen, dat, gelijk in de 30 laatste jaren gebeurde geheele gemeentenwier vroegere bewoners steeds duitschers geweest waren, geheel poolech werden in die matedat niemand er meer een woord duitsch ver stond. Tegen dit als een kanker voortwoekerend ver- poolschen kwam zij ophet was haar niet te doen om uit te roeien maar om zelf niet uitgeroeid te worden. De gezamenlijke voorstellen ter bescherming der ooste lijke provinciën namelijk de wetsontwerpen betredende de poolsche nederzettingen het schoolverzuim en de herhalingsscholen werden daarna aangenomen. Het Huis van Afgevaardigden is tot 4 Mei uiteen gegaan. De Kroonprins is door de mazelen aangetast. ENGELAND. Te Ipswich waar door de ongeldig- verklaring der verkiezing van 2 liberale leden eene verkiezing noodzakelijk was geworden zijn gekozen de conservatieve kandidaten Dalrymple en Elcho met eene kleine meerderheid. In eene druk bezochte bijeenkomst van conservatieven en liberalen in het operagebouw te Londen zijn de heeren Hartington en Salisbury in eene beoordeeling getreden van de voorstellen van minister Gladstone betreffende Ierland. Zij werden uitbundig toegejuicht. De heer Salisbury verklaarde, dat het ingediende wets ontwerp eene schandelijke overgave bedoelde, waardoor, mocht het worden goedgekeurdhet geheele rijk zou worden verzwakt en rampen zonder wederga in de ge schiedenis over Engeland zouden worden gebracht. Lagerhuis. De kanselier der schatkist gaf den 15 een overzicht van de staatsbegrooting. Het tekort van het vorige dienstjaar bedroeg f 25.500.000. De ra ming voor het tegenwoordig dienstjaar wasaan uit gaven 1.080.000.000, aan ontvangsten 1,074.000.000, te kort f 6.000.000. Tot dekking daarvan werd geene belastingverhooging voorgedragen maar eene vermin dering van het schuldaflossingsfonds met f 9.600.000, Hij stelde eene kleine vermindering voor van de be lasting op bier, dat voor eigen huiselijk gebruik wordt gebrouwen. Na eene beraadslaging van eenige uren werd de ontwerp-begrooting van ontvangsten zonder stemming bij eerste lezing goedgekeurd. FRANKRIJK. Te Lyon staakten 1400 glasblazers den arbeid. Den 12 heeft de heer Pasteur in de Akademie van wetenschappen nieuwe mededeelingen gedaan omtrent zijne methode ter voorkoming der hondsdolheid. Hij verpleegde reeds 726 personenwaarvan 505 uit Frankrijk75 uit Rusland, 40 uit Algerie25 uit Engeland24 uit Italië13 uit Oostenrijk 10 uit Belgie9 uit Noord-Amerika6 uit andere staten, 5 uit Duitschland 5 uit Portugal4 uit Spanje 3 uit Griekenland 1 uit Zwitserland en 1 uit Brazilië. Onder deze personen waren 688 door dolle honden en 38 door wolven gebeten. Yan de eersten waren allen uitgezonderd een meisje in goeden welstand en meer dan de helft waren het incubatietijdperk te boven en derhalve buiten alle gevaar. Van de 19 door wolven gebeten russen uit Smolensk waren 3 aan watervrees bezweken de overige waren zeer wel en dien dag naar hun land teruggekeerd. Hoe het ten slotte met hen zou afloopenwas nog onzeker. Tusschen den beet van een hond en dien van een wolf was groot verschil. Uit de ondervinding wist mendat op de 100 door een wolf gebeten personen 82 stierven van de bovenbedoelde 19 russen zouden naar die rekening 15 of 16 gestorven zijn. Zooveel stond vastdat het incubatie-tydperk voor door een wolf gebetenen veel korter was dan voor hendie door een hond waren gebetenen dat de sterfte in dat geval ook grooter was wegens den veel ernstiger aard der toegebrachte wouden. Overigens was uit de proeven met het merg van een der overleden russen op konijnen en marmotten genomengeblekendat de door een wolfsbeet ver oorzaakte dolheid op zich zelf van de door een beet van een hond veroorzaakte niet verschilde. Hij geloofde dan ookdat de methode van behandeling dezelfde kon zijn voor beiden. Alleen moest men by een wolfs beet zich zooveel mogelijk haasten. De voorzitter wenschte den heer Pasteur in naam der Akademie hartelijk geluk en betuigde hem haren dank voor het gehoorde. ITALIË. Den 14 werd het besluit tot verdaging der zitting van de Kamer door den minister-president Depretis voorgelezen. Te Monopoli zijn verscheidene cholera gevallen voor gekomen, waarvan één met doodelijken afloop. Krach- tige maatregelen tot beteugeling zijn genomen'. Te Brindisi zijn gevallen van cholera in lichten graad voorgekomen. Yan 76 aangetasten overleden 16. In de provincie Pavia is onder de boerenarbeiders eene werkstaking ontstaan. GRIEKENLAND. Den 14 is door de gezanten der groote mogendheden aan de grieksehe regeering een gemeenschappelijk schrijven gericht, waarin mede- deeling wordt gedaan van de overeenkomst tusschen Turkije en Bulgarije en de hoop uitgesproken wordt dat thans ook Griekenland aan den wensch der mogend heden gehoor zal geven. De regeering heeft in een uittartenden toon daarop geantwoord. Zij vraagt uit voering van het berlijnsche verdragalleen daardoor kan Griekenland bevredigd en de vrede in het oosten verzekerd worden. De minister van oorlog is afgetreden. TURKIJE. Duitschland Rusland en Oostenrijk hebben het schrijven der Porte aangaande de dreigende houding van Griekenland in een voor Turkije gunsti- gen ziu beantwoord. Zij verklaren nieuwe maatregelen te zullen nemenom Griekenland's ontwapening te bewerken. ZUID AMERIKA. Volg< ns berichten uit Lima is Cacerès tot president van Peru verkozen. STATEN-GENERAAL Eerste Kamer. Den 16 werden achtereenvolgend met algemeene stemmen aangenomen de volgende wetsontwerpen tot: 1°. Wijziging der invoeringswet van het Strafwetboek. 2o. Wijziging van hoofdstuk V der begrooling 1885. 3°. Grensverandering tusschen Weerselo en Hengelo. 4°. Naturalisatie van negen personen. 5». Wijziging van hoofdstuk ÏX der begrooting 1885. 6». Goedkeuring van Indische kredieten voor 1886. 7°. Onteigening voor de verbetering van het bovenpand der Drentsche Hoofdvaart. Het wetsontwerp tot onteigening voor het Merwedekanaal (gedeelte Nigtevecht-Utrecht) werd na eenige beraadslaging aangenomen met 23 stemmen tegen 1 stem van den heer Huijdecoper. De minister van waterstaat verzekerde uitdruk kelijk dat de bezwaren der belanghebbenden ernstig onder zocht zouden worden. Daarna ging de Kamer lot nadere bijeenroeping uiteen. Tweede Kamer. Het wetsontwerp tot bevordering der verdeeling van markt- gronden is den 16 met geringe wijziging aangenomen met 44 tegen 24 stemmen. Den 14 is aanbesteed a. het verrichten van schil derwerk aan het hoofdgebouw b. bet maken van op ritten met grondmuren naar de perrons tusschen het hoofdgebouw en de beide doorgangen op de centrale personenstation te Amsterdam. Laagste inschrijver voor a. de heer G. H. Heine te Amsterdam voor f 17994 en voor b. de heer P. Duinker aldaar voor f 38637. Den 14 is tusschen Amerongen en Eist een he vige bosehbrand ontstaanwaarbij eene belangrijke hoeveelheid hout van graaf Aldenburgh Bentinck ver brand is. Den 14 zijn te 's Gravenhage voor de nuttige handwerken o. a. geslaagd de dames G. A. Verwijs, C. F. van Duin H. Polak en A. Blokker van Hoorn. In den nacht van den 14 op den 15 is te Haarlem brand uitgebroken in een perceel aan de Frankestraat. De tweede verdieping brandde grootendeels uithet benedenhuis en de bovenste verdieping werden behouden met veel waterschade. Den 15 is bij enkele inschrijving aanbesteed het voortzetten der verbetering van den omringdijk op het eiland Marken geraamd op f 4500. Laagste inschrij ver was de heer C. P. Bakker te Stavoren voor f 3864. De gemeenteraad van Rotterdam verwierp den 15 met 23 tegen 13 stemmen het voorstel van den districts schoolopziener, cm den voor ééne maand ge schorsten onderwijzer P. Leenderts Hzn. als hoofd der burgerschool in de Baan te ontslaan. Zeven en zeven tig ingezetenen ouders of voogden van op die school gaande kinderen hadden den gemeenteraad verzocht dat voorstel t6 verwerpen. De door wijlen D. Rezelman te Winkel nage laten onroerende goederengroot ruim 50 bunders weiland, met huizen enz., hebben den 13 f 104000 opgebracht. Een der beste stukken land groot onge veer 3 bundersbracht 2600 per bunder op. De maatschappij tot exploitatie van staatsspoor wegen heeft den 13 bij wijze van proef een bliksemtrein m6t Westinghouse-rem laten loopen op de ljjn Utrecht 's Hertogenbosch de afstand die per gewonen snel trein in een uur wordt afgelegd, werd nu in 45 minuten afgelegd. Den 15 werd te Amsterdam de vergadering van leden en schenkers der „Prins Hendrik-Sticht ng voor behoeftige oude zeelieden" te Egmond aan Zee geopend door den heer A. C. Wertheim door regenten uit hun midden tot voorzitter gekozen in de plaats van wijlen den heer A. van Laermet eene toespraak waarin hij de groote verdiensten van dien heer voor de stichting herdacht. Een portret van hem was ten geschenke ontvangen van den heer P. van Bonga te Leiden en in het gebouw der stichting opgehangen. Uit het verslag bleek, dat het aantal verzoeken om plaatsing steeds toeneemt. Het aantal ingeschreven verpleegden was in 1885 50. De exploitatie-rekening bedroeg 8196.77. Het aantal leden vermeerderde in het afgeloopen jaar met 2 en dat der schenkers met 94. De rekening en verantwoording van den penning meester werd goedgekeurd. De aftredende regenten, de heeren G. E. A. van Hall te Amsterdam en C. de Groot te Egmond aan Zee werden herkozen. In plaats van de> beer A. Planteydt te Barsingerhorn die voor herkie zing niet in aanmerking wenschte te komen werd gekozen de heer H. J. Jolles, en in plaats van wijlen den heer van Laer, de heer W. G. Wendelaer. De heer A. Planteydt werd tot eere-lid vau het bestuur benoemd. De voorzitter deelde vervolgens mede, dat het bestuur den heer G. W. A. van Laer tot vice- voorzitter had gekozen. Eenige voorgestelde wijzigingen in de statuten werden zonder beraadslaging aangeno men. In de voorafgaande bestuursvergadering was be sloten nog 3 verpleegden op te nemen het geheele getal bedraagt thans 47. Den 15 is te Enschede een brand in de zooge naamd brandvrije Duivelskamer der stoomspinnerij van de heeren ter Kuile en Morsman spoedig geblnsoht. De schade aan in bewerking zijnde katoen werd op ongeveer f 2000 begroot. Den 15 zijn geplaatst op de kandidatenlijst voor heemraad in de vier Noorder-koggen 1° K. Winkel, bur gemeester te Sijbekarspel, 2° J. Wit te Midwoud en 3° D. Jongert sr. te Benningbroek. De Alg. Synode der ned. herv. kerk heeft den 15 de laatste hand gelegd aan het interim thans aan het oordeel der kerkelijke besturen te onderwerpen. Zoo veel de ernst van het werk gedoogdeis spoed ge maakt met dezen arbeidopdat het plan ter tafel kan komen in de Mei-vergadering der provinciale kerk besturen. Het plan heeft den vorm aangenomen van bepalin gen omtrent het vormen van gemeente-afdeelingen en van tijdelijke wijziging en intrekking van verschillende reglements-artikelenwaardoor eene grootere mate van vrijheid aan de gemeenten gelaten wordt bij de aan neming en bevestiging van lidmaten zoodat na keuze der gemeente de oudere of de nieuwere belijdenisvragen kunnen voorgelegd worden bij de vervulling van vaca tuurbeurten zoodat bijv. eene gemeente niet gedwongen is, een predikant in haar midden te zien optreden van eene richting die zij niet wil bij de toelating tot de Evangeliebediening en het uitreiken der acte van be voegdheid tot het geven van godsdienstonderwijszoo- dat de prov. kerkbesturen en de klassikale besturen zeiven kiezen kuunen welke verklaring en belofte zij eischen willen: de oudere of de nieuwere en de examinandi vrij zijn in de keuze van kerkbesturen die óf de oudere óf de nieuwere voorleggen om voor zulk een kerk bestuur hun examen af te leggen. Het belangrijkste van dezen maatregel ligt in de „bepalingen omtrent het vormen van gemeente-afdee lingen". In elke gemeente kunnen afdeelingen ge vormd worden. Het aantal stemgerechtigden, hiertoe vereischtstaat iD verhouding tot het aantal predikanten der gemeente. In verhouding tot de talrijkheid van de leden der afdeeling heeft zij recht predikanten, ouder lingen diakenen enz. te benoemen. De afdeeling blijft behooren tot de gemeente maar regelt zelfstandig en wettig alles wat in haren kring behoort tot evangelie prediking catechisatie, godsdienstoefening, doop, avond maal enz.enz.en kan eigen dooplidmaten- en trouwboeken houden zij vaardigt ook hare ouderlingen af naar de klass. vergaderingen; de kerkeraadsleden die zij benoemtbehooren tot den algemeenen kerke- raad enz. Langs dezen weg trachten deze bepalingen (die wel dra officieel in druk worden gegeven) aan de ver schillende godsdienstige richtingen in de Kerk de meest mogelijke vrije ontwikkeling en een onaangevochten bestaan te verzekeren met den wensch dat zij allen te meer zich vereend zullen gevoelen door de banden der liefde en der reinheid van zin. Een door G. Nibbeling te Reenen afgeleverde os woog ter vee-bascule aan de rjkslandbouwschool te Wageningen 906 ned. ponden. De Geertruidapolder te Bergen op Zoom groot 12.98.90, is in het openbaar verkocht voor f 20850 aan den heer W. Laane kassier te Roosendaal. Te Haarlem heeft een 13jarige knaap een 56ja- ric?en werkman die eene woordentwist met zjne moe der badeen vrij belangrijken steek met een mes in den rug toegebracht. Het Amsterdamsch westelijk entrepót keert over J 1885 10 pet. uit.

Alkmaarsche Courant | 1886 | | pagina 5