98tiit«tilanb. fiitmctilaub. stemmen. Zij heeft het alzoo in hare macht gehad een bepaling in de Grondwet te doen opnemen die aan een later te maken schoolwet overliet, zoowel overal aan de openbare school een redelijk schoolgeld te heffen als bijdragen uit de openbare kassen toe te kennen aan alle bijzondere scholen ook aan de niet voor allen toe gankelijke. Het is inderdaad verklaarbaar, dat sommige liberalen niet konden besluiten zoo ver te gaan maar dat de reohterzjjde weigerde aan te nemen wat haar alzoo werd aangeboden zal velen in den lande verba zen. Dat de liberalen zouden medewerken om in de Grondwet den vollen eisch der tegenpartij op te nemen en voor te schrijvendat aan alle openbare scholen schoolgeld zal geheven worden en tevens aan alle bij zondere scholen ook al zijn zij niet voor allen toe gankelijk bijdragen uit de openbare kassen gegeven zullen kunnen worden was toch waarlijk niet te ver wachten. Het laat zich niet aanziendat in de eerste jaren voor de tegenstanders der gemengde school gunstiger bepalingen in de Grondwet te verkrijgen zullen zijn dan thans door hen zijn afgewezen. En toch verklaar den sommigen hunner geestverwanten hunne eischen nog te bescheiden Onder zulke omstandigheden is het einde van den schoolstrijd niet te voorzien en bestaat er geen uitzicht meer op wijziging van art. 194. BELGIE, De minister van justitie heeft den 16 een wetsontwerp ingediend, waarbij straf bedreigd wordt tegen aansporing tot misdaden ook als die niet tot gevolgen heeft geleid, een op het gebruik van ontplof bare stoffen en een op het dragen van wapenen. Mi nister Beernaert vroeg een krediet van f 500.000 tot ondersteuning der nijveren, wier fabrieken verbrand zijn. Den 17 bedroeg het aantal werkstakenden te Charleroi nog 2300 uit de steenkoolmijnen. In de glasblazerijen en andere fabrieken werd weder gewerkt. De advokaat van der Smissen beeft op aandrang van den minister Beernaert zijn ontslag genomen als lid der Kamer. ENGELAND. Den 16 hebben de eigenaars van eenige ijzersmederijen besloten de productie van ruw ijzer te beperken. Het Hoogerhuis ging den 16 tot 6 Mei uiteen. Lagerhuis. Den 16 verklaarde minister Gladstone, dat hij niet geloofde den 19 iets met vrucht over Griekenland te kunnen mededeeien maar dat in de plaats gehad hebbende gedachtenwisseling tusschen Griekenland en de Porie en tusschen Griekenland en de mogendheden niets was, waarover hij verschil van meening in het huis kon verwachten. Hij heeft vervolgens zijne onteigeningswet uiteengezet. Het hoofddoel der regeering was de sociale orde en daarom streefde hij naar een eindoplossing van het iersche landvraagstuk. De oorzaak der agrarische misdaden lag in de onderdrukking der pachters door de landheeren. Engelanddat het opper gezag hadwas steeds blijven aanzien en had somtijds zelfs de handelingen der landheeren gesteund daarom was het thans verplicht het vraagstuk op te lossen. Het ingediende wetsontwerp op den aankoop van grond in Ierland bevat in hoofdzaak de volgende bepalingen. Grond aan te koopen door middel van 3 pets. consols, tot den parikcers uit te geven en aan alle grondbezit ters het recLt van optie te geven bij den verko:p van hun grond. De boer wordt onmiddelijk na den verkoop eigenaar, maar de pachter wordt niet gedwongen grond eigenaar te worden. In meer bevolkte streken is de staat niet slechts de tusschenperBOon bij den aankoop, maar wordt eigenaar. De vraag of in zulke streken de gedwongen onteigening moet ingevoerd worden, blijft voorbehouden. De grondeigenaar, die verkoopt, wordt vrijgesteld van hypotheken en staatslasten. Slechts den rechtstreekschen grondeigenaar komt het recht van optie bij verkoop toe. De zuivers pachtsom over twintig jaren wordt tot grondslag van den koopprijs genomen. Het voornemen is om in 1887/88 f 120.000.000in 1888/89 240.000.000 en in 1888/89 f 240.000.000, samen f 600.000.000 consols uit te geven. De alge- meene ontvanger der belastingen wordt met Engelands machtiging benoemd alle pachten en inkomsten gaan door zijne handen, en daarvan wordt niets voor Ierland gebruikt, voordat de jaarlijksche rente, ten bedrage van f 94.904.000, betaald is. Het ontwerp werd bij eerste lezing, zonder hoofde lijke stemming, aangenomen. De tweede lezing werd op 13 Mei bepaald. Alle ochtendbladen, uitgezonderd Daily News, lieten zich den 17 over dit ontwerp on gunstig uit en achtten de wet om geldeljjke en staat kundige reden en onaannemelijk. EBANKRIJK. Den 18 is de heer Decroix con servatief, in het district der Beneden Loire tot senaats lid verkozen. De dagbladschrijvers Duc-Quercy en Roce onlangs te Decazeville aangehouden zijn tot 15 maanden gevangenisstraf en in de kosten veoordeeld. „En mij geleidt een jonge rat „Wat?" vroeg Melanie, aan den arm van Dr. Gerhard. „Noemt men dan de jonge studenten niet zoo in tegen stelling met de oudere studentende moskoppen vroeg Elsa. „Vos en bemost hoofd zijn de bijnamen" verbeterde Melanie nogterwijl zij zich bij de rij aansloot. Deze omgaf reeds de door bloemen en schalen met vruchten versierde tafel men schoof de stoelen terug; de dames plooiden hare lange slepen sierlijk om de voetenongeveer als katjes den langen staarthet gezelschap zette zich aan tafel. Melanie had Dr. Gerhard zoo weten te leidendat zij tegenover Ereme en Bartenstein kwamen te zitten; zij kon zich niet het genoegen ontzeggen het interes sante paar waar te nemeD. Wordt vervolgd. De waarnemende stationschef te Roquebrune is wegens zijne schuld aan het bekende spoorwegonheil van Monte- Carlo tot 15 maanden gevangenisstraf veroordeeld. Senaat. De hertog d'Audriffet Pasquier interpel leerde den 17 minister Goblet over de sluiting eener kapel te Chateauvillain en de daarbij voorgevallen gebeur tenissen reeds vroeger in de Kamer behandeld. Met 191 tegen 89 stemmen werd de eenvoudige orde van den dagwaarmede de regeering verklaard had in te stemmen aangenomen. Kam er. Den 15 werd het wetsontwerp tot wering van spionage spoedeiachend verklaard en zonder be raadslaging dadelijk aangenomen. ITALIË. Te Brindisi kwamen den 16 19 cholerage vallen voor waarvan 7 met doodelijken afloop, den 17 4 met 6 sterfgevallen. SPANJE. Den 18 op het oogenblik, dat de bisschop in de kathedraal te Madrid den zegen uitdeelde, loste een priester 3 revolverschoten op hem. De bisschop stortte bij het tweede schot nederdaar hij het be wustzijn had verloren, meende men dat hij dood was Hij leefde den 19 nogmaar zijn toestand was zeer zorgelijk. De moordenaarGaleote genaamdwerd gevat. De gendarmerie omringde de kathedraal. Dit voorval maakte een diepen indruk. TURKIJE. EngelandFrankrijk en Italië hebben het laatste schryven der Porte betrekkelijk Griekenland in denzelfden zin als de 3 keizerrijken beantwoord. Niettegenstaande alle mogendheden het thans eens zijn over de noodzakelijkheid der ontwapening van Grieken land weigert Griekenland tot ontwapening over te gaan. i nniiii iiaaa mi— Bij kon. besluit van den 9 (Staatsblad No. 49) zijn bepalingen vastgesteld ter voorziening in de uit voering der wet van 31 Dec. 1885 (Staatsblad No. 264) tot verhooging en uitbreiding van het zegelrecht op effectenwelke wet blijkens besluit van dezelfde dagteekening (Staatsblad No. 50) in werking zal treden 1 Juni s.s. Den 13 zijn te Krommenie door het op hol gaan van het paard een boer en eene oude vrouwdie met hem mede was geredenuit het rijtuig geworpen en zwaar gewond. De vrouw is ten gevolge van hare wonden overleden. Den 14, des avonds omstreeks half elf, is te Oostzaan de bakkerij van Gerrit Schouten met eene zaagselschuur en den winkel geheel afgebrand. De arr. rechtbank te Amsterdam heeft den 15 tegen den heer A. Plate J.Gzn., beheerend mede-vennoot der firma Lens en Bergsma thans te Bueaos-Aijres rechtsingang verleend met bevel tot gevangenneming wegens diefstal. Den 16 hebben eenige arbeiders der firma J. F. Scholten en Zoon te Enschedé het werk hervat. Des avonds werJen de goedgezinde arbeiders met steenen geworpen waardoor eene vrouw aan den arm getroffen werd. Den 19 hebben weder een zestigtal werklieden den arbeid hervat, nadat die heeren nogmaals verzekerd hadden dat het loon niet verhoogd kon worden. Den 16 is te Amsterdam aanbesteed1°. Het bouwen van een winkelhuis voor de firma L. A. F. L. Kattenburg Co,met kantoren enz.aan den hoek Dam en Nieuwendijk, 2°. Het bouwen van kantoren enz. voor de algemeene expeditie-onderneming van Gend Loos, firma H. Colignon Co., met boven huizen aan Dam en Valkensteeg. Laagste inschrijvers waren voor perceel 1 de heeren W. P. Yoorham en D. W". Veenemans voor f 45.440 perceel 2 dezelfde heeren voor f 39.337 in massa voor f 84,430. Den 16 is te Hoorn overleden den heer P. Brin kerink wethouder en den 18 te Texel in den ouder dom van 76 jaren de heer S. Keijzer Sz.wethouder, beiden lid der prov. staten van Noordholland. Bij kon. besluit van den 17 is met ingang van 1 Aug. a.s. op zijn verzoek eervol ontslag verleend aan den heer J. Goossensprov. inspecteur der belastin gen te Amsterdam, behoudens aanspraak op pensioen en onder dankbetuiging voor de trouwe en belangrijke diensten gedurende nagenoeg 50 jaren den lande bewezen. Den 19 des morgens ontstond brand in een huis te Benningbroek aan de Wijzend. Aan blusschen viel niet te denken de bewoners hadden nauwelijks gele genheid hun lijf te bergen en moesten have en goed aan de vlammen prijs geven. Door het hoofdbestuur der algemeene vereeniging voor bloembollencultuur, gevolg gevende aan den wensch van de algemeene vergadering, is de aandacht van hee ren directeuren en notarissen bij openbare veilingen van bloembollen gevestigd op het feit dat van de in vorige jaren in veiling gebrachte bloembollen sommige koopenbijna of geheelwaardeloos bleken te zijn waarvan het gevolg was dat dergelijke koopen door hen ten wiens name zij geboekt warenof in 't geheel niet of slechts ten deele werden opgerooid of ook wel kosteloos aan anderen werden afgestaanen beleefd verzochtzoo mogeljjktegen dergelijke practijken zulke maatregelen te beramen dat deze niet of, in het vervolgzoo weinig mogelijk meer voorkomen. In ieder geval schijnt het wenschelijker de geheel of bijna waardelooze koopen te vernietigendan gelegenheid te geven, dat er handel gedreven wordt op eene wijze, waardoor het algemeen belang van den bollenhandel zeer zeker benadeeld wordt. De Liberale Unie vergadert den 8 Mei te lO'/z uur te Amsterdam in het gebouw van de Maatschappij voor den Werkenden Stand o.a. ter gedachtenwisseling, in verband met de aanstaande verkiezingen voor de Tweede Kamer ter bespreking van de algemeene strek king der door het bestuur uitgegeven „Inleiding tot de behandeling van eenige vraagstukken van sociale wetgeving" en vau de daarop betrekkelijke mededee- lingen van het bestuur en ter behandeling van het vraagstuk der belasting-herziening. Uit het 26e jaarverslag van de vereeniging voor christelijk nationaal schoolonderwijs over 1885 blijkt j dat bij de herdenking van haar 25jarig bestaan ruim f 12000 ontvangen zijn voor het fonds tot opleiding van onderwijzersbekend onder den naam van Groen van Prinsterer-fondsterwijl de kas nog met ruim f 2100 gestijfd werd. Aan 189 onderwijzers is het diploma uitgereikt. Uit het fonds tot het verleenen van voorschotten voor den bouw of herbouw van christelijke scholen kon geene hulp verstrekt worden. Van de 2e leening, groot f 50000zijn 146 aandeelen van 250 geplaatst. De 196 door haar gesubsidieerde scholen werden bezocht door 33629 leerlingen of 1460 meer dan bij het begin van 1885. Het onderwijs werd gegeven door 225 hoofden, 266 onderwijzers, 44 onderwijze ressen en 252 kweekelingen. Van 188 scholen met 28570 leerlingen ontving men mededeelingen omtrent den geldelijken toestand. Zij kostten 434.627.11 of nagenoeg f 2312 per school en f 14.59 per leerling. De normaallessen vermeerderden met één en bedra gen thans 20. Zij werden op 1 Januari bezocht door 267 kweekelingen van 14—19 jaren, 22 meer, voor wie, tegen 15 per kweekeling4005 werd uitgekeerd. Het aantal kweekelingen aan de normaallessen in de verschillende inrichtingen bedraagt thans 380. Jaarlijks komen nu reeds voor de 430 scholen 70 a 80 onder wijzers en ouderwijzeresson beschikbaar, die onmogelijk geplaatst kunneu worden. Daarom geeft het bestuur in overweging bij het aannemen van nieuwe leerlingen tot die lessen met alle omzichtigheid te werk te gaan. De ontvangsten beliepen 66.960.58%, de uitgaven 66.772.96%, saldo 187.62. Te Amsterdam genoten op 1 Januari 1886 4606 kinderen ouder dan 6 en jonger dan 12 jaren geen onderwijs tegen 4854 op 1 Jan. 1885. Omtrent de te Amsterdam te houden bakkerij- tentoonstelling vernemen wij nog het volgende Met het oog op den korten tijd, beschikbaar voor de veel omvattende werkzaamheden, aan het organiseeren eener tentoonstelling op het gebied der maaldery en brood-, koek- en banketbakkerij verbonden nu in ééne maand moet geschieden, wat bij elke tentoonstelling van dergelijken omvang zeker een jaar vordert meende het comité het woord „internationaal" te moeten weg laten doch de tentoonstelling het grootst mogelijk internationaal karakter te doen dragen door uitnoodi- gingen te richten tot deelname en inzendingdirect aan de meest bekende fabrikanten in Belgie, Duitseh- land, Engeland en Frankrijk. De officiëele weg werd, met het oog op den korten tijd, geheel vermeden. Toch liet Frankrijk zich door het consulaat te Amsterdam betreffende de tentoonstelling inlichten en hoopt het uitvoerend comité van daar nog belangrijke inzendingen te wachten. Met het oog op het verband tusschen de maalderij en den landbouw werd de medewerking ingeroepen der maatschappijen van landbouw en nijver heid in Nederland in antwoord waarop reeds de af- deeling „Amsterdam" van eerstgenoemde maatschappij eene gouden medaille en f 100 toezegde, welke medaille zal worden geschonken aan de beste inzending inlandsch meel. De afdeeling „Westland" deed mededeeiing, dat zij op de tentoonstelling collectief zou inzenden eene uitgebreide verzameling vruchten. Nu het blijkt dat men zich in het algemeen ver heugen mag over talrijke toezegging tot deelname aan de tentoonstelling zoowel van Nederland als van het buitenland, meende men aan de vele aanvragen tegemoet te komen door de termijn voor aangifte tot 1 Mei a.s. te verlengen. Om de lust tot het bezoek aan de tentoonstelling niet alleen bij de vakgenooten doch ook bij alle be langstellenden op te wekken, zullen aan de tentoonstelling bijzondere wedstrijden verbonden worden. Van bevriende zijde werd ter harer beschikking gesteld de som van f 150 voor het uitschrijven van eenen wedstrijd voor het fraai ste „Pièce montée." De heer Couturier te Amsterdam loofde f 50 uit als prijs voor de grootste en hoogste „Vol au Vent", op de tentoonstelling gebakken. Bedankt voor het beroep naar do ned. herv. ge meente te Dokkum door ds. L. van 't Sant te Helder. Prinses Maria van Pruisen, vroeger Prinses Hen drik der Nederlanden than3 gehuwd met den hertog van Saksen Altenburg i3 bevallen van eene dochter. Het ontwerp voor een modus vivendi is door de Synode der Ned. Herv. Kerk bij eindstemming aange nomen met 11 tegen 7 stemmen, terwijl Ivoorstander afwezig was. De retourbiljettendoor de Holl. spoorwegmaat schappij afgegeven wordende op den 24 en 25, blijven voor den terugkeer op den 27 geldig. De heer M. P. T. Previnaire heeft bedankt voor de benoeming tot lid van den gemeenteraad te Callantsoog. Mevrouw Weehuizen—-Adriaan onlangs te Am sterdam overledenheeft èn aan de diakonie èn aan de kerk der Herv. gemeente te Helder f 500 vermaakt. Te Hoorn wordt aan de ingezetenen een adres aangeboden houdende verzoek om de stedelijke bank van leening te herstellen. Mej. J. M. M. Schlingemannveroordeeld tok 45 dagen celstraf in zake mevrouw Bulkley c.s., heeft af gezien van het door haar ingestelde beroep in cassatie. Met den zomerdienst zal een door de heeren Meyer en Huart vervaardigde reisgids het licht zien ten dienste van reizigers op de spoor- en tramwegen naar otficiëele gegevens samengesteld. Het boekje wordt uit gegeven in portefeuille formaaten ismet kaart voorzien zoodanig ingerichtdat een ieder daarin, zon der lang zoeken zijn weg vinden kan. r, BCuniT? I Ti "TTf P Dinsdag 20 April. Madeid. De bisschop overleed heden ochtend aan vreeselijke wonden. De moordenaar sliep rustig en toont de grootste onverschilligheid. De opgewondenheid van het volk tegen den moordenaar is zonder voorbeeld. Gisteren avond is to Barcelona eene groote republi- keinsche demonstratie door duizenden bijgewoond. Alles is echter rustig gebleven.

Alkmaarsche Courant | 1886 | | pagina 2