No. 49. Acht en tachtigste Jaargang. 1886. VR IJ D A G 23 APRIL. FA~N F A Q. Prijs der gewone Advertentiën: <9>föciëcl (öciseelte. De COMMISSARIS van POLITIE te ALKMAAR waarschuwt het publiek, naar aanleiding van her haalde bij hem ingekomen klachten, zich in eenige betrekking te stellen met ALBERT LIGTIIART aldaar woonachtig, die er zijn werk van maakt, verschillende artikelen alsladingen turfsteen kolen, ham, spek enz. van elders te laten komen, zonder voornemens te zijn deze te betalen. Reeds menigeen heeft zich daardoor laten misleiden. ütaitenlfttth. FEUILLETON. JSutttenlanb. ,HHl A:\RSCHECOUB A AIT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, De 3 nummers f 0.06. R.IA V Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HEEMs. 008- TEE ZOON. BELGIE. De afgevaardigde d'Oultremont heeft in de Kamer medegedeeld dat hij ca gehouden overleg met de hoofden der partijen voorloopig afzag van zijn plan om een wetsvoorstel in te dienen tot invoering van algemeenen dienstplicht. PRUISEN, De minister van binnsnlandsche zaken heeft de aandacht der onder hem behoorende ambtenaren gevestigd op de noodzakelijkheid, om bij werkstakingen te zorgen dat de geschillen tussehen patroons en werk lieden wettig en vreedzaam beslecht worden. Zij moeten daarom waken dab geen van beide partijen iets doet om daarop inbreuk te maken bescherming verleenen aan de bedreigde partij en vooral bet oog bouden op die werkstakingen, van de sociaal-demokraten uitgaande ot onder hunne leiding komende. In geval van cproer moeten de burgerlijke overheden onmiddelijk aan den militairen bevelhebber de afkondiging van den staat van beleg voorstellen. ENGELAND. Lagerhuis. De artikelsgewijze behandeling van het wetsontwerp betredende de kleine grondbezitters in Schotland liep den 20 af, waarna het huis tot den 3 Mei uiteen ging. Te Bradford ister vervanging van wijlen den heer Eorstergekozen de heer Shaw Lefevre (liberaal en voorstander van Gladstone's plannen met Ierland) met 4407 stemmen tegen 3627 op den heer Hoare (con servatief). BRITSCH-INDIE. Uit Mandalaij wordt gemeld dat de stad den 15 bij gelegenheid van het Birmeesche nieuwjaarsfeest door eene bende plunderaars op 6 plaatsen in brand is gestoken. Honderden huizen werden door de vlammen vernield maar het paleis bleef gespaard ofschoon het betaal- en postkantoor en de andere buizen, binnen de omheining van het paleis gelegen, alle eene prooi der vlammen werden. Men vermoedtdat de brand op bevel van den troonpretendent Myin Zaing gesticht is. PBANKRIJK. Kamer. De minister-president de Freycinet antwoordde den 20 op eene vraag van Novelle van STEFAN IE KEIJSER. 13) Terwijl Ereme hare lange handschoenen uittrok opende Bartenstein haren waaier en bezag de figuur welke daarop geschilderd was zij stelde Zephir voor een jongeling in een met rozen versierd gewaad. „Zelfs do waaier is grieksch", gispte bij. „Dan bevalt mij die van juffrouw von Seebergen beter. Als ik mij niet vergiszie ik daar het hoofd van eenen huzaar op." Melanie opende den waaier en toonde een huzaar uit den tijd van von Ziethen, die zijn arm om de wes pentaille van een zich hier tegen verzettend meisje sloeghetwelk met een roos en een paarlsnoer het gepoederd haar versierd had. „Hij laat het recht van den sterkste gelden", riep de gastheer opgeruimd tot Bartenstein. De heeren lachten Melanie deed haren waaier weder dichtBartenstein door Ereme's afgetrokkenheid tel kens tot nieuwe plager\j verlokt, zeide„De oude Grieken zonden de dame voorgesteld hebben op het oogenblik dat zij den huzaar met een steen neder velt Bij ons overwint natnurlijk de man." „Zyt gij daar zoo zeker van vroeg Ereme uit de hoogte. „In den eersten aanval mag de ruwe kracht voordeel aanbrengende laatste beslissende overwin ning wordt steeds door hoogere beschaving behaald." De professor in de geschiedeniseen oude heer met dichtegrijze lokken lachte twijfelend en vroeg op zijne beurt: „Zijt gij daar zoo zeker van, juffrouw Clusius?" Bedenk eensToen de beschaving der Grieken zulk een boog standpunt bereikt haddat een Archimedes door middel van brandspiegels vijandelijke sehepen in brand wilde steken werden zij door de nog ongeleerde den heer Passy over de houding van Griekenland dat hij het met hem eens was over het beginsel der scheids rechterlijke uitspraak, maar dat Frankrijk in de ooster- sche zaken onmogelijk het initiatief kan nemen. De veresnigde europeesche mogendheden waren de aange wezen scheidsrechters. Overigens waren de mogendheden reeds in dien geest werkzaam, want zij trachtten het tnrkseh-grieksche geschil inderminne te vereffenen. Van den aanvang af is ook Frankrijk steeds in den meest vredeiievenden zin werkzaam geweest. De Kamer heeft den 21 het wetsontwerp betreffende de tentoonstelling van 1889, ongewijzigd, met 350 tegen 131 stemmen aangenomen en is tot den 25 Me: uit- eengegaan. De verkiezingen in Tarn en Garonne werden na be raadslaging met 366 tegen 159 stemmen goedgekeurd. Die verkiezingen omvatten drie monarchisten en één republikein. OOSTENKIJK-HONGARIJE. Te Stry, eene vesting met weinig garnizoen is den 17 des namiddags in eene smidswerbplaats brand ontstaan, die zoo hevig toenam dat thans 7000 van de 15000 inwoners zonder dak zonder kleeding en zonder voedsel zijn. Metr dan honderd personen zijn daarbij omgekomen. Drie vierden der stad zijn verwoest. Tal van ingezetenen zijn naar verschillende plaatsen in den omtrek vervoerd. SPANJE. De vermoorde bisschop te Madrid Mar tinez Izquierdo was 56 jaren oud. Van geringe afkomst was hij door zijne talenten en deugden tot dit aan zienlijk ambt verheven. Als lid van den Senaat voor Salamanca was hij een der schitterendste redenaarsen ofschoon eene liberale staatkunde toegedaan werd hij wegens zijne persoon lijke verdiensten door het conservatieve ministerie tot bisschop gekozen. Sedert had hij alle geestelijken ge schorst die in zijne diocese aan zijne strenge eischen omtrent eene zedelijke levenswijze niet voldeden. ZWEDEN. De regeering had voor eenigen tijd aan den Rijksdag voorgesteld, eene toelage van 26,000 kroo- neu toe te staan aan den hertog van Gothland des Konings tweeden zoon nu bijna 27 jaren oud onder bepalingdat d9 twee jongste zonen hetzelfde uit de schatkist zouden ontvangen als zij den leeftijd van 27 jaren bereikt hadden. Zij had doen uitkomen dat de zonen des Konings niets uit de schatk st ontvingen niettegenstaande zij zich geheel aan 's lands belangen wijdeu en de wet hun zelfs verbood betrekkingen te bekleeden, die hen in staat zouden stellen een inkomen te verwerven. Hoewel bekend was dat de regeering die toelichting van den Koning persoonlijk ontvangen hadverwierp de Tweede Kamer het voorstel den 6 zonder beraadslaging en zonder hoofdelijke stemming en de Eerste Kamer den 7 met 74 tegen 41 stemmen. Hier werd wel eenige beraadslaging gevoerd, maar men vermeed eene heftige gedachienwisseling. Romeinen, die over de grootste kracht konden beschik ken overwonnen en een gemeen soldaat stak den grooten wiskundige ter neder. „Herinner u, professor" antwoordde Ereme, „het beschaafde aeolische voik door een thessalischen rui- terstamdie de aan Athene gewijde altaren omver wierp, overvallen en oDder het juk gebracht." Bar- tenstein's bruine baard krulde door een ingehouden lachen. Hij schonk Ereme's glas vol en zag haar aan. Ernstig ais eene verkondigster der eeuwige gerechtig heid vervolgde zij „Maar langzamerhand herstelt het meer beschaafde volk zich. Met de fijnere waper.s van ontwikkeling en beschaving begon het den strijd tegen het ruwe geweid onmerkbaar verloor dit zijne krachten en werden de door roem benevelde overwinnaars onderworpen." Melanie ontstelde over de bevende lippen van Ereme en de overmoedige uitdrukking in Bartenstein's gelaat. „Dus was de veret-niging voor beiden een zegen", merkte zij op. „De Tbessaliërs bezaten kracht, de Aeol'ërs beschaving. Zoo kon men tevreden zijn." Ook het gezelschap was tevreden dat men na die uitwijding over het aeolische volk tot de orde van den dag overging. Slechts Bartenstein scheen nog niet voldaan over de Aeoliëts. „Natuurkind als ik ben" zeide hij„meen ik toch de beieekenis van nwe geleorde uiteenzetting te begrijpen. Met de Tbessaliërs bedoelt ge een krach* tigen manmet bet aeolische volk eene beschaafde vrouw die hem gehoorzamen moet en die hij daarvoor toestaatzijne ruwe gewoonten te verzachten." „Uwe verklaring zou toepasselijk zijn", antwoordde Ereme„als men zich de verhouding tussehen man en vrouw als tussehen tijran en slavin denken wilde. Dat kan voorzeker slechts hij doen die geen denkbeeld der waarde eener vrouw heeft." „Bartenstein was ernstig. „Pardon mejuffrouw. De waarde eener vrouw acht ik hoog ik heb eene moeder. En een tijran ben ik ook nietik weet echter te Den 18 is te Leiden overleden de heer W, G. de Bruyn Kops, gepensioneerd secretaris van het hoog heemraadschap Rijnland en van curatoren der Rijks hoogeschool en den 17 te Leeuwarden de heer mr. H. Wiersma, wethouder, directeur der friesehe handels bank en gedeputeerd grootmeester-nationaal van de nederl. orde van vrijmetselaren. Bij een hevig oaweder, dat den 18 des voormid dags te Doornspijk woedde zijn twee boornen nabij de Herv. kerk door den bliksem getroffen waardoor groote opschudding ontstond in de kerk waar juist godsdienstoefening gehouden werd. Bij kon. besluit van den 18 is de heer H. P. van der Tak verplaatst als controleur der directe belastin gen enz. van Beverwijk naar Amsterdam le afd. en de heer J. Sijpkens van Lobith naar Beverwijk. Blijkens bet verslag den 19 uitgebracht omtrent den toestand der credietvereeniging te Amsterdam in 1885 waren de uitkomsten, ondanks de ongunstige tijdsomstandigheden en lagen rentestand, bevredigend de balan3 sluit met f 5 017.594 de winst bedraagt 15.126. De aandeelhouders ontvangen 5% pet., de crediet gen;etende leden 4 pet. dividend. Het aan de aandeelhouders in de Kon. West-Indi- scho maildienst den 19 uitgebrachte verslag vermeldt, dat de maandelijksche reizen geregeld gedaan werden en dat de mail met toestemming der regeering op de thuisreis te Havre ontscheept werd. De lage prijzen van suiker en koffie hadden een ongunstigen invloed op de terugvrachten, terwijl de slechte tijden maakten, dat de rechtstreeksche verbinding met landen als Venezuela Trinidad en Engelseh-Guvana nog van weinig nut was. Daardoor waren de uitkomsten der expeditiekosten niet gunstig toch krijgt de dienst een goeden naam voor reizigers en vervoer. De 12 reizen leverden een voor- deelig saldo van 45.899.45, of ƒ3825 per reis, tegen f 458.95%, of f 50 per reis, van de negen reizen in 1884. 5 pet. der ba'answaarde op de achepen is af geschreven zijnde f 51,524,2], zoodat het verlies over 1885 is ƒ18.211,92, makende met dat van 1884 samen een verlies van 68.846.51. Het assurantietonds was bij het einde des jaars 14.386 95%. In de vaart waren de atoomschepen Oranje-NassauPrins Willem I en Prins Maurits. De balans toont aan beide zijden een eindcijfer van f 1 547.073.54%, Tegen het einde van 1885 bracht e«n bestuurslid een bezoek aan de plaat sen in West-Indie, welke door de schepen bezocht wor den waarvan men de goede uitkomsten in 1886 hoopt te ondervinden. De balans werd goedgekeurd, Den 19 is des morgens te 4 uur te Houtrijk en Polanen een hevige brand uitgebarsten door het val len vau een luik op een stallantaarn, in de bouwmaus. woning van den heer C. Schoen bewoond doo D. Corringa. Met de grootste moeite werden de vrouw en de kinderen gered. Zeven koeien en eene geit verbrandden. heerschen. Ook mijzelf beheersch ik wat menige zeer beschaafde teeder besnaarde ziel niet kan", giDg hij lachende voort; „dit leerde ik in het cadettencorps, terwijl gij in het grieksch leerdet, hoe de krijgsgod door een vrouw overwonnen werd." „Dicht bij de grens der zelf bebeersching begint de vein zerij", antwoordde Ereme. „En eer ik mij voor mij zelf zoo ver verneder, dat ik deze grens overschrijd wil ik verdragendat gij mij wegens mijn eerlijken toorn geringschat." „Integendeel ik acht u zeer hoog", antwoordde Bartenstein snel, „slechts niet zoo hoog, dat gij voor mij onbereikbaar zoudt zijn. Een gelijk niveau is het beste veld voor den strijd dien wij voeren en die ten slotte toch door een schoonen vrede bekroond zal worden." „Gij hebt zeer veel vertrouwen in de toekomst", antwoordde zij ernstig. „Ik heb echter een Kassandra natuur. Ik zie den dag komen, waarop wij elkander' zuilen voorbij gaan, als hadden wij elkaar nooit gekend.' Hij zag haar ongeloovig aan. Dat klonk zeer tra gisch. „Gij ergert u, dat ik u een klein lesje geef P Gij blijft tegenover mij in dit opzicht ook niet in ge breke en ik neem ze gaarne aan. Maar gij moogt mij niet ernstig beleedigen. Anders zouden uwe woorden waar en alles uit kunnen zijn", antwoordde hij baar met een doordringenden blik. Een donkere blos bedekte hare wangen. Hij nam haar ontsteltenis als bewijs van haar on recht aan en wenkte tot teeken van verzoening met de schoon gebogen wenkbrauwen terwijl hij cp kal meren toon zei: „Nu wapenstilstand: voorloopig blijft alles bij het oude. Gij beschaaft mij en veroorlooft mij dat ik u ook op mijne wijze nu en dan zulke diensten bewijs. Eu wat de toekomst betreftgeloof ik niet dat 'de sombere voorspellingen van eene Kassandra maar wel de blijde verwachtingen van den ulaan gelijk zullen hebben." De gastheer stond op met bet eerste glas champagne

Alkmaarsche Courant | 1886 | | pagina 1