Op de groote Palmpaardenmarkt te Utrecht waren den 19 1102 paarden aangevoerd. Men besteedde voor weeldepaardt n f 500 a 800voor werk 100 400 oude 40 a 100ljarige veulens f 80 h .1502jarige f 150 a 250. De handel was levendig met vele binnen- en buitenlandsche kooplieden. In den nacht van den 19 op den 20 is te Leiden een winkel in gemaakte kleeren van M. Verhoeven met de daarin aanwezige goederen afgebrand. De koop mansgoederen waren niet tegen brandschade verzekerd. In den naclt van den 19 op den 20 beeft de politie te Botterdam een heer en eene dame aangehou den die sedert eenige dagen in twee hotels logeerden en grove verteeringen maakten. Hij bleek een Engels man te zijn, die zich ten nadeele eener engelsche bank, waar hij als klerk in betrekking was, naar men zegt zich van 24000 had weten meester te maken. De dame was eene duitsche die hij ergens ontmoet had. Bij zijne aanhouding was hij nog in het bezit van f 18000. Den 19 en 20 zijn te Amsterdam van de 16 voor onderwijzeres geëxamineerden 5 geslaagd te weten de dames C. A. de Liefde te Velsen E. J. Klant van Oosthuizen M. Terwogt van Hoorn G. O. Seharff en C. M. van Gelder te Haarlem. Den 20 is de trein die om 9.15 uit Amsterdam naar Botterdam vertrekteven voor Woerden ont spoord. Vier wagens raakten van de rails af. Per soonlijke ongelukken hadden niet plaats. Bij het den 20 te Haarlem gehouden toelatings examen voor de Kweekschool voor onderwijzeressen zijn als interne kweekelingen toegelaten mej. C. J. C. E. Voget van AbcoudeA. C. Uilkens van Grootegast C. C. Alma van EerwerdM. A. Witsenburg van Helder C. J. van Pesch van BredaM. Hommema van L. Vrouwe Parochie, A. Kouwer van Zaandijk, C. E. van der Linden van Amsterdam A. S. E. Vorst man van Amsterdam E. M. Buys van Alkmaar. Verder voldeden aan de eischen van het examen de eandidaten voor extern kweekeling E. Vrijdag, I. P. T. van der TogtM. van der LeyA. L. J Bok G. OverA. Brouwers, B. KempeM. E. Kuipers, M. van Wins- heyraL. Muller, S. C. Hogenbirk en 0. M. Sobels. Den 21 is te 's Gravenhage aanbesteed het ma ken van gebouwen en verdere werken, noodig voor de stations-uitbreiding te Leeuwarden. Laagste inschrijvers de heeren T. Th. Kloosterman te Hemelum en H. G. Brouwer te Stiens voor f 104.700. De gemeenteraad van Amsterdam heeft den 21 met algemeene stemmen op één na aangenomen het door burg. en weth. overgenomen amendement van den heer Pijnappelstrekkende om de Imperial Continental Gas-Association gelegenheid te geven om binnen een nader te stellen termijn de werken op het terrein van de fabriek zoo te wijzigen als door burg. en weth. ver langd wordt en dat de Imperial van de boete wegens het niet nakomen daarvan verschuldigd, tot den laatsten dag van dien termijn zal worden ontheven. Bij de den 21 te Uitgeest gehouden aanbesteding voor buitengewone herstellingen aan den gemeentetoren aldaar, begroot op 3675, was laagste inschrijver de heer P. van Lithte Uitgeestaan wien het werk gegund is. De Hollandsche hypotheekbank sloot in 1885 126 leeningen tot een bedrag van f 2 949.000 sedert de oprichting van f 24.183.000, Op 31 Dec. was een bedrag van 16.983 000 aan pandbrieven in omloop. De gemaakte winst bedroeg f 98356,93% in één geval werd gebruik gemaakt van de bevoegdheid tot inkoop van het verbonden goed, zijnde verschillende woningen met erven te Schagen. Het dividend werd bepaald op f 22,50 per aandeel van f 1000 en 10 per aandeel van op richters. Het gerechtshof te Amsterdam heeft bevestigd het vonnis der arr. rechtbank aldaar, waarbij de zich noemende russische ingenieur Tolstoï tot een jaar cel- in de hand en stelde een toast in op de goede ver standhouding tusschen den „weerstand" en den „leer- stand". Melaniedie het jonge paar met aandacht gadege slagen had, schudde hierbij bedenkelijk het hoofd. Ereme hield haar glas voor den vorm in de hand doch Bartenstein klonk dapper mede. Aan de tafels waar de jeugdige gasten zaten ging het niet minder druk toe. Men hoorde duidelijk Elsa „Hoeral" roepen, terwijl zij een half gevuld champag neglas in de hoogte hief. Hare moeder zag de gastvrouw vragend aan, waarop deze de tafel deed eindigen. Toen het gezelschap in de danszaal teruggekeerd was, trok Ereme haar hand uit Bartensteins arm en beant woordde zijne diepe buiging met eene vluchtige bewe ging van het hoofd die eerder eene zwijgende afwijziDg dan een groet geleek. Plotseling hoorde zij tot zich fluisteren „U gun ik hem; want gij zijt een knap paar. Weet gij, hoe zijn voornaam is? Witold." Het was Elsa, die haar door den champagne geopend hartje voor Ereme uitstortte. Ereme zag haar verwonderd en ontevreden aan Elsa's giootmoedigheid werd echter beloond want nu Bartenstein haar zoo vertrouwelijk bij Ereme zag staan, engageerde hij haar voor den volgenden dans. In 't snelste tempo vloog bij met haar door de zaal. Onwillekeurig zag Ereme hem na. Welk eene schoone gestalte bad hij Hoe krachtig teekende de smalle voet het begin van eiken nieuwen dansmaatDaar kwam haar plotseling bet voetspoor in den tuin in de gedachten. Zou het mogelijk zijn Jahet was hem toe ie vertrouwen. Hij vreesde zelfs eene ontdekking niet. Zij moest aan den schoonen Athener denkendie door een wilden dans zijn geluk de hand eener ko ningsdochter, welke een koninkrijk tot bruidschat had? verloor en zich hierover troostte met de lichtzinnige woorden weldra in geheel Hellas bekendWat geeft Hippokleides daarom? Wat geeft Witold daarom, dacht zij. straf veroordeeld werd wegens diefstal in het logement de Oude Graaf te Amsterdam. De bevolking der provincie Noordbrabant is in 1885 vermeerderd met 2254 mannen en 2000 vrouwen en bestond op 31 Dec. uit 249.124 mannen en 246.063 vrouwen. De bevolking van Tilburg bestond uit 31424 's Hertogenboseh uit 25591, Breda 19947, Bergen op Zoom 11490, Oosterhout 10606, Boozendaal c.a. 10023, Helmond 8256, Loon op Zand 7102, Prinsenhage 6943, Steenbergen c. a. 6841, Zevenbergen 6554, Oss 6458, Uden 5842, Veghel 5635, Woenselc. a. 5514, Schijn- del 5451. De gemeentelijke gasfabriek te Leeuwarden heeft in 1885 eene zuivere winst behaald van f 54 686.39. Het gasverbruik beliep 1.819.110 kub. el, 4.84 pet. meer dan in 1884. De prijs bleef 8 centhet getal gasverbruikers was 1336. Eene door de friesche maatschappij van landbouw benoemde commissie om een onderzoek in te stellen naar de bruikbaarheid en de uitkomsten van het inkui len van veevoeder heeft op grond van haar onderzoek, dat hoofdzakelijk te Steenbergen in Drente plaats had, medegedeeld dat haar gebleken is dat dezelfde boe veelheid ingekuild gras aanmerkelijk meer voederwaarde bezit, dan wanneer het tot hooi wordt gewonnen; dat bet veevoor de helft gegoed met ingekuild voeder, meer melk geeft en die melk meer boter bevat, alsmede dat het toedienen van ingemaakt voeder niet ongunstig werkt op de gezondheid van het vee. Daar de melk en de boter van het veedat uitsluitend met inge kuild voeder wordt gevoed, meermalen onschadelijk werd bevonden en melk en boter volkomen goed zijn bij ver strekking van 1/3 ingemaakt voeder met 2/3 hooi, zoo beveelt zij san om voor melkvee het dagelijksch rant soen voeder voor niet meer dan 1/3 uit iDgekuild voe der te doen bestaan. De senaat van de Bijks-Universiteit te Utrecht heeft, naar het U. D. meldt, in zijne vergadering van Donderdag L5 April 11. besloten naar aanleiding der viering vau het tweehonderdvijttigjarig bestaan der hoo- geschool het doctoraat honoris causa toe te kennen aan de navolgende heeren P. A. Tiele, bibliothecaris der Bijks-Universiteit te Utrecht, het doctoraat in de nederlandsche letterkunde. H. Was, predikant te St. Oedenrode het doctoraat in de wijsbegeerte. A. G. van Hamelhoogleeraar in de franacke taai en letterkunde aan de Bijks-Universiteit te Groningen, het doctoraat in de nederlandsche letterkunde. W. P. Buijscbreferendaris der afdeeling medische politie, te 's Gravenhage, het doctoraat in de geneeskunde. P. O. Plugge hooglearaar aan de Bijks-Universiteit te Groningen het doctoraat in de geneeskunde, J. B. van der Meulen Lector in de heelkunde aan de Bijks-Universiteit te Utrechthet doctoraat in de heelkunde. E. B. Daubanton, predikant te Zwolle, het doctoiaat in de godgeleerdheid. W. Erancken predikant te Botterdam het doctoraat in de godgeleerdheid. E. H. Lasonderkerkelijk boogieeraar aan de rijks universiteit te Utrecht, het doctoraat in de godge leerdheid. I. P. Sprenger van Eyk minister van koloniën, het doctoraat in de rechtswetenschap. E. Eruin Hoogleeraar aan de Bijks-Universiteit te Leiden het doctoraat in de rechtswetenschap. E, P. Mees E, Az., lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaalhet doctoraat in de staatswetenschap. E. J. van den Berg, oud-hoogleeraar aan de poly technische school te Delfthet doctoraat in de wis- en natuurkunde. K, W. van Gorkumoud-directeur der indische cul tures, te Baarn, het doctoraat in de artsenijbereidkunde. P. J. H. Cuypersarchitect te Amsterdam het doc toraat ia de wis- en natuurkunde. In het volgend cogenblik werd zij toornig op zichzelve, dat zij den naam onthouden bad. Zou deze haar nu ook vervolgen even als alles wat met dezen man in verband stond in haar geheugen ingebrand scheen Elsa danste hoogst gelukkig in Witolds arm voorbij. Een gevoel van weerzin tegen het jonge meisje steeg in haar op. Zij zocht er de oorzaak van in de omstandig heid dat Elsa haar den voornaam opgedrongen had. Met eene sombere uitdrukking zag zij bet paar na. Plotseling ontmoette zijn blik den hare en kwam er eene uitdrukking van voldoening op zijn gelaat. Ontevreden over hem en 't meest over zichzelve wendde Ereme zich naar eene andere zijde. Waarom had zij naar hem gezien? Dat zou den ijdelen man weder opnieuw van zijn onweerstaanbaar heid overtuigen. De paarlemoeren staafjes van haar waaier werden met kracht toegeslagen. Zij zocht hare tante op en nam met deze van de gastvrouw afscheid. Dr. Gerhard kwam in 't zelfde oogenblik naar Melanie; de champagne scheen hem licht opgewonden te hebben. „Hoe beheeracht de wiegelende rythmu3 de paren" sprak hijde zaal overziende. „Zelfs een zoo ruw natunrmensch als Bartenstein schikt zich al is 't ook onbewustnaar de wetten der aestbetica". De overstedie naast Melanie stond, zag hem een oogenblik guitig aan. „Wilt gij die ook niet eens, met bewustheid over uwe leden laten heerschen Dr. Gerhard knoopte zijne bandschoenen dicht en begaf zich haastig tusschen de dansende paren. Terwijl hij Thuaneldade dochter van den professor in de geschiedenis engageerde lichtten de oogen barer moeder alsof haar een ster der hope opgiDg- Zorgvuldig ordende zij het blonde, gegolfde haar der dochter op het blauwe grenadine-kostuum voor deze den doctor volgde. Zoodra hij zijn eerste pas gemaakt had opende Melanie haren waaier en was niet te bewegeneen oogenblik meer naar haren jongen vriend te zien. De overste lachte en mompelde: „Een zeer ver dienstelijk jong geleerdedie Dr. Gerhard. Maar geen spoor van wiegelenden rythmus. Hij danst bij voorkeur staccato." Tot secretaris van den polder de Egmondermeer is benoemd de heer J. H. Holland. Te Amsterdam he3taat het plan dezen zomer een groot zwemfeest te doen houden. Eenige geaboneer- den en oud-geabonneerden van de Zwemschool en Badinrichting aan den Westerdoksdijk hebben zich tot eene commissie vereenigd, om te trachten, met een luis terrijke feestelijk beid bestaande in waterspelen, zwem wedstrijden, muziekuitvoering enz., het 40jarig bestaan van genoemde inrichting te doen vieren. Deze Zwem school is de oudste hier te lande en de bedoeling van het feest is tegelijkertijd eene hulde aan de voorgang ster van zoovele in ons land verrezen inrichtingen van dien aard en een krachtige bijdrage tot bevordering van het heilzame zwemmen en baden. Deze laatste overweging heeft aan de commissie voor hare plannen den bijval en zedelijken steun verzekerd van de geneeskundigen dr. G. A. N. AUebédr. Jb. van Geuns dr. Joh. G. Mezger prof. dr. B. J. Stokvis en prof. dr. C. L. Wurfbain. De commissie verwacht voor hare plannen deelneming en belangstelling van allen die het zwemmen beoefenen en voorstaan en die waardeeren het vele goede, dat de zwemkunst voor de gezondheid voor het behoud van menschenlevens en voor het opwekken van een gezonden, reinen geest gewrocht heeft. Hoewel een programma nog slechts in vage trekken ontworpen is staat het denkbeeld vasteen champion- prijs uit te loven in een wedstrijd voor prijswinners van de laatste jaren uit geheel ons land. Het bestuur van de regelingseommissie bestaat uit de heeren Chs. BoissevainpresidentP. J. Appel vice-presidentJ. H. van Heteren penningmeester en J. G. C. Ansmiuksecretaris. De heer mr. P. E. Previnaire heeft voor zijns benoeming tot lid van den gemeenteraad te Callantsoog bedankt. De inlevering der stembriefjes voor de verkiezing van twee leden der Provinciale Staten van Noordholland, in het hoofdkiesdistrict Helderzal plaats hebben den 11 Mei e.k., en zoo herstemming noodig mocht zijn den 25 Mei d. a., terwijl de opening geschieden za onderscheidenlijk den 13 en 27 Mei. Te St. Pankras is tot lid van den gemeenteraad verkozen de heer Dirk Kloosterboer met 15 van de 26 uitgebrachte stemmen. Het kohier van den hoofdelijben omslag te Uit geest voor 1886 is vastgesteld op f 3775,35, verdeeld over 296 aangeslagenen. De hoogstaangeslagene is/ 143 en de laagste f 0,50. Het aantal kiezers voor de 2e Kamer en de Prov. Staten te Uitgeest bedraagt volgens de herziene kie zerslijsten 118 dat voor den gemeenteraad 174. Door den gemeenteraad van Zijpe is tot regentes van het weeshuis benoemd mej. N. Kos geb. Jimmink die door regenten met de dames S. Bess—de Graaf en T. Hagen—Bakker aanbevolen was. Uit de lijsten, bedoeld bij art. 80 en 81 der wet op bet lager onderwijsopgemaakt te Zijpe blijkt, dat aldaar op 1 Januari j.l. aanwezig waren 724 kinderen van 6—12 jaren, waarvan 45 de school verzuimden alzoo 6.21 percent. Voor het a. s. seizoen zijn reeds harddraverijen uitgeschreven te Breda 26 April, te Nijmegen 14 Juni, te Veendam 13 Juni, te Heerenveen 17 Juni, te Amsterdam 17 en 18 Juni, te Leeuwarden (gouden zweep) 18 Juni, te Winsum 19 Juni, te Appingedam 1 Juli, te Bafloo 10 Juli, te Leeuwarden 19 Juli, te Amsterdam 31 Juli, te Zuidborn 31 Juli, te Buiten post, 5 Aug., te Sneek 14 Aug., te Grijpskerk 20 Aug.te Groningen 28 Aug.ta Amsterdam 9 en 10 Sept,te Bergum 21 Sept.te Charlois 5 Mei. Het koninklijk gezin vertrekt den 27 om half twee uit 's Gravenhage naar Amsterdam om van daar den 3 Mei des voormiddags te 9.45 zich te begeven naar Apeldoorn. „Niets is zoo moeilijk als zichzelf ia zijne jeugd te leeren kennen", sprak Melanie tot zijne verontschul diging. De overste knikte haar ingenomen toe. „Ik geloof, dat hij nog naar vele zijden in duisternis tast. Maar zijne oogen zullen wel opengaan." Dr. Gerhard kwam na deze extra-tour met stralend gelaat naar Melanie terug en zette zich naast haar. „Juffrouw Thumelda is een zeer aardige jonge dame", merkte zij op. „Wie vroeg hij. „Gij hebt juist met haar gedanst." Dr. Gerhard lachte. „Dat wist ik niet. Men kan die jonge meisjes, die gezamenlijk niet den minsten geest bezitten niet allen kennen." Melanie dreigde hem met haren waaier. „Hebt gij indertijd niet gezegd dat een maneen denker bij de vrouwen geen geest verlangt." Hij beantwoordde hare dreiging met een vriendelijken blik. „Jamaar ik zie in dat deze stelling aan tal- looze wijzigingen onderworpen is. Hij schikte even naderbij en fluisterde haar vertrouwelijk toe „Ik ben tot de overtuiging gekomen, dat mij geene vrouw passen zou die mij in ontwikkeling niet gelijk staat. Bij de scherpe critiek die ik uit den aard mijner ontwikkeling gewoon beu uit te oefenen heb ik eene vrouw noodig, die door verstand zachtheid en goedheid mij met het bestaande kan verzoenen." „Ik geloof eerder" antwoordde Melanie„dat deze verzoening door u zelf tot stand zal komen en gij als elk edel mensch met goeden aanleg, tot de zachtere critiek komen zultdie de boogsto opvatting van het leven de helderste beoordeeling der menschelijke ziel medebrengt. Want gij zijt od uwen leeftijd nog lang niet aan het einde uwer geestelijke ontwikkeling." Bartenstein kwam uit de zaal terug. „Waar is juffrouw Clusius vroeg hij Melanie. Do juist voorbij komende gastvrouw antwoordde vriendelijk „De dames Clusius hebben ons reeds ver laten. Zij zijn juist naar huis gereden." Zijn gelaat verduisterde. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1886 | | pagina 2