JSnitctsiaab. ËimaeulAnb. den weg der verzoening inslaandan cal men moeten handelen in de richting tbana door Gladstone aange wezen. De eenheid des Rijks kan misschien beter worden verzekerd dan door hem wordt voorgesteld maar de toekenning van eigen bestaan aan de Ieren cal onvermydelijk zijn. Ongelukkig schuilen hier juist de grootste bezwarenwant Ierland is niet één en eensgezind. Er bestaat een groote Katholieke meer derheid maar ook een Protestantsche minderheid in bet noorden des lands. Laat men de Ieren aan zich zeiven overdan kan de vrees voor schromelijke onder drukking van de minderheidvoor het plegen van schreeuwend onrecht door de meerderheidvoor felle bloedige twistenwaarvan het voorspel herhaaldelijk aanschouwd isten slotte voor burgeroorlog werkelijk niet hersenschimmig genoemd worden. Dat gevaar voorkomt men niet door aan het Protestantsche gedeelte een evenredig aantal stemmen in het Iersche Parlement te verzekeren. Het protest en het tegenstemmen dier minderheid zouden haar niet baten. De geschiedenis van Ierlandde geheel verschillende toestand van het noordelijk en het overig deel van het ongelukkige eiland, de sedert jaren toenemende verbittering der ge moederen maken de vijandelijke partijen voor langen tijd ongeschikt om elkander recht te doen en als zonen van één groot gezin een regeling tot stand te brengen en voor een bestuur te zorgenwaarbij voor elks rechten en belangen gewaakt wordt. Zou niet veeleer mag men vragen aan de verschillende graafschappen van Ierland groote zelfstandigheid moe ten worden toegekend Of zouden niet aan het Ier sche Parlement zekeie bevoegdheden ontzegd moeten wordendie overigens elk Parlement uit den aard der zaak toekomen Zou zijn macht niet in menig opzicht beperkt moeten worden meer dan Gladstone voor stelt Maar dan rijst de ernstige vraag is die be perking vol te houdenals het Iersche Parlement een maal zal bestaan en tegen baar in verzet komt P Onteigening van het Iersche grondbezit door den Staat is zeker een uiterste maatregel; maar op welke andere wijze wil men den Ierschen boeren en pachters te hulp komen en tevens de grondbezitters redden van het Boycott-stelsel P Niet minder moeilijk dan Ierland is Griekenland te bevredigen. Tegenover de gemeenschappelijke bedreiging der gezamenlijke Europeesche mogendheden zet de Grieksche Regeering de oorlogstoerustingen voort en zendt haar troepen naar de grenzen. Feitelijke tusschen- komst ter zee insluiting der Grieksche vloot blok keering der Grieksche havens schijnen onvermijdelijk maar een botsing van de Grieksche en Turksche strijd krachten te land kunnen de mogendheden feitelijk niet beletten, en zij is eiken dag mogelijk. BELGIE. Den 22 staakten te Gramont alle werk lieden der lucifersfabrieken het werk. Zij vereenigden zich in de stad en draaiden de twee bruggen over de Dender af, zoodat de ontboden gendarmerie niet in de stad kon komen. Twee uren later gelakte het eerst aan haren bevelhebber, de bruggen weder te doen toedraaien waarop de gendarmes binnentrokken en met steenen door de werklieden ontvangen werden. Des middags kwamen zij met elkander in botsing waarbij eenige personen gekwetst werden. De burgemeester van Brussel, de heer Buis, heeft in den gemeenteraad voorgesteld het oprichten van ar beidskamers om als bemiddelaars op te treden tusschen den arbeid en het kapitaal. Ongeveer 120 duitschers zijn door de overheid over de grenzen gezet, waar de pruisische overheid ze in ontvang neemt. Onder hen was een deserteur van het garnizoen te Keulen In de gevangenis te Luik bevinden zich, naar het schijnt, 140 duitschers, beschuldigd van het aanstoken of' bevorderen der laatste ongeregeldheden. DUITSCHLAND. Het nieuwe wetsontwerp betref fende de suikerbelasting den 24 bij den bondsraad ingediendstrekt tot belasting van beetwortelsuiker Ereme's klassieke rust was docr de voortdurende op winding verdwenenals een kunstwerk door het vuur, In de kringen, waartoe zij behoorde, werd zij reeds als eene afvallige beschouwd; veel bijval vond daar, zooals goede vriendinnen haar vertelden het gezegde van een professor „Juffrouw Clusius is de eerste zedelijke ver overing, die de Prniaen bij ons maken." De officieren beschouwden haar reeds als aan het corps verbonden de vrouw van den majoor zag haar al met groote oogea aantoen Ereme bij eene ont moeting op eene visite niet den fauteuil voor haar open liet. Iedereen had een scherts of eene plagerij. Hoe onaangenaam dit alles was gaf bet de lijderes niet veel ongenoegenzij had altijd laag neergezien op het oordeel der wereld. Maar wat haar in het diepst van hare ziel angstig en toornig maaktewas de raadselachtige toovermaehtdie Witold's persoon lijkheid over haar uitoefende; zoodra hij tegenover haar stond was haar wil als verlamd. Zij gevoelde dat het noodig was die macht met ge weld te verbrekenwilde zij niet geheel ten onder gaan. 't Werd hoog tijd. Hare verzamelingen waren door de vele bezoekers in wanorde geraakt haar tijd werd zoo in beslag genomen door de talrijke bezoekendat er weken verliepen vóór dat zij de kunstschatten weder op hunne behoor lijke plaats kon zetten. Nu was zij er aan begonnen. Fas bad zij een zilveren muntstukje met het Athene- beeld en den uil weder in de muntenverzameling gelegd, de antieke vaas waarop een Amor geschilderd was die op een kreeft uit visacben ging, in de kast geplaatst, toen reeds weder de oude bediende verscheen en „Ritmeester van Bartenstein" aankondigde. Welnu, er moeBt een einde aan komen. Met vaste stem beval zij den ritmeester binnen te laten. Zij kon evenwel niet voorkomen dat 't bloed haar naar het hoofd steeg toen zij de ovale schaal van geel met lT/i« mark per dubbelen oentenaar en tot bepaling der vergoeding bij uitvoer van 1 Oct. 1886—30 Sept. 1887 op 18 en na dien termijn op 1774 mark. GRIEKENLAND. Da minister-president heeft den 25 den franschen gezant te Athene medegedeeld dat Griekenland op aandrang van Frankrijk, toegestemd heeft in ontwapening. Van deze mededeeling gaf de gezant kennis aan de Porte. Inmiddels zijn 4 engelache pantserschepen een dnitsch een oostenrijksch en een italiaansch pantserschip uit de Soeda-baai naar de Phaleries, een der havens van Athene, vertrokken. De vertegenwoordigers der mogendheden vergaderden ten hnize vau den engelschen gezant. Men zegtdat de mededeeling der grieksche regeering niet voldoende werd geacht. ITALIË. De Koning heeft den 26 het besluit tot ontbinding der Kamer geteekend. De verkiezingen zijn op den 23 Mei bepaald. CHINA. Het verdrag met Frankrijk is den 25 te Tientsin geteekend. VEREENIGDE STATEN. Te Brooklyn staakten 6000 suikerraffinadeurs den arbeid, omdat de gevraagde loonsverhooging geweigerd was. De wetgevende macht van Nieuw-York heeft de door omkooping verkregen vergunning tot den aanleg en de exploitatie van den Broadway spoorweg nietig verklaard. Eene commissie nit het huis van volksvertegenwoor digers stelt een onderzoek in naar de werkstakingen op de spoorwegen. Uit een verhoor van den meester knecht Powderlij omtrent liet aandeel dat „de Ridders van den Arbeid" iü deze werkstakingen gehad hebben, is gebleken dat deze vereeniging een geheim genoot schap is in 1869 reeds te Philadelphia opgericht. In 1874 had hij zich aangesloten en verscheidene jaren was hij aan het hoofd daarvan geweest. Die vereeniging bedoelde bescherming van allen die handenarbeid ver richten en hield zich geheel binnen de perken der wet. Haar ledental ging de 500.0000 uiet te bjven. Uit St. Louis wordt gemeld, dat 500 beambten eener spoorwegmaatschappij op last van deze vereenigiDg weder het werk gestaakt hebben. De gemeenteraad van Enkhuizen heelt den 8 besloten1°. des Woensdags van iedere week eene kaas-, graan- en zaadmarkt te houden benevens eene markt voor veo varkens pluimgedierte en landbouw- voortbrengselenzullende geene kaasmarkt gehouden worden van 1 Januari tot 31'Maart; 2». eene voor- jaarsmarkt te houden op den 27 April en eene najaars- markt op Vrijdag vóór den tweeden Maandag in Novem ber, alzoo telkens 3 dagen voor de Hoornsche voorjaars- en najaarsmarkt, met dien verstande evenweldat, zoo de 27 April op Zondag valt, de markt op den 28 en zoo de 27 April op Zaterdag valt, de markt in dat geval op den 26 wordt gebonden. Eene huiamanswoning met landerijen aan en bij den Boschweg te Zijpe, groot 30.17.08 bunders, heeft den 21 bij opbod kunnen gelden 7580. Don 28 wordt zij afgeslagen. Den 22 heeft de gemeenteraad van Oostzaan be sloten tot bet aanstellen van een vast brandweerkorps ter vervanging van den thans bestaanden algemeenen dienstplicht. Bij kon. besluit van den 23 zijn met 1 Mei be noemd 1°. tot archivaris in Friesland, de heer mr. J. L. Bernsdoctor in de rechtswetenschap te Arnhem met vergunning om tevens te bekleeden de betrekking van bibliothecaris der prov. bibliotheek van Friesland te Leeuwarden en 2° tot amanuensis bij het depót der oude-rijksarehieven in Friesland te Leeuwarden de heer H. Eilers, thans amanuensis bij de prov. bibliotheek aldaar, met vergunning die betrekking te blijven be kleeden. Den 24 is te Rotterdam aan eenen timmerman, werkzaam op de spoorw9gviaduct, door een trein een been afgereden. marmer op dtn schoorsteenmantel wilde plaatsen, beefden hare banden zooJanig, dat er een klein voor werp uit viel en uen binnenkomende voor de voeten rolde. Hy raapte het op en sprak „Ia het een goed voor teeken dat het radertje van een spoor mij te gemoet komt P" „Het radertje van een spoor riep zij uit. Dus inderdaad Hem een zeer ontevreden blik toewerpen de vervolgde zij langzaam als een rechter tegenover een schuldige „Het is eenigen tijd geleden in den tuin gevonden. Een indringer, die niet eens den ge- heiligden huiselijke» vrede eerbiedigdeheeft het daar verloren." Een donker rood kleurde zijn voorhoofd. „Zoo moet gij een dollen streekwaarover men reeds groot beronw heeft gehad niet opvatten", verzocht hij ontsteld. Hy wilde het radertje weder in de schaal leggen. Zy trok deze terug. „Neen, 't gaat in de prullenmand," antwoordde zy met minachting. Hy was getroffen maar hield zich kalm. „Ik moet de straf dragen ik zie dat ik ze verdiend heb, maar het plaatsjedat gij bet tusschen de mosselschelpen gegeven hadwas toch bescheiden genoeg", be proefde bij te schertsen. Zij liet bet snoer kleine, sierlijke schelpen door de handen glijdenHet zijn schelpen van het slagveld van Marathon", zeide zij gewichtig. „Na, dat is al zoo lang geleden" antwoordde hij er klonk iets verwijtends in zyne stem. „Ja, 't gebeurde in de twee en zeventigste Olym piade, den 12 September van't jaar 490 vóór Christus." „Wie weet" antwoorde hij met een licht melancho lisch lachje„of dit spoorradertje nog geene veldslagen bygewoond heeftdie van meer belang voor u zyn dan die van Marathon." Zij haalde de schouders op en wees met eene koele, uitnoodigende beweging op een stoel. „Laat ons niet langer redetwisten, mejuffrouw" sprak De heer jhr. mr. C. J. Speelmanpresident der arr. rechtbank te Leeuwarden, is bij kon. besluit van den 24 benoemd tot ridder der orde van den nederland- schen leeuw. De gemeenteraad van Haarlemmerliede en Sparen- woude heeft den 24 W. C. Vergers, secretaris en ont vanger dier gemeente, uit die betrekkingen ontslagen en in zijne plaats benoemd den heer J. C. A. Weerts, le beambte aan de secretarie te Bloemendaal. Genoemde Vergerswonende te Haarlem werd den 24 aange houden wegens een tekort in zjjne kas. De gemeenteraad van Dokkum heeft aan de school hoofden het recht toegekend leerlingen, die zich aan wangedrag schuldig maken zonder ingewonnen advies van de plaatselijke commissie van toezichtvan de echool te verwijderen. In 1885 zijn in Nederland 1456 menschen aan besmettelijke ziekten overleden, als aan typhus en febris typboïdea 123 pokken 10roodvonk 610 (waarvan alleen te Leeuwarden 63), mazelen 238, angina diphthe- rina 232 en dysenterie 243. Mej. J. E. Meijerdochter van wylen mr. Jonas Daniël Meijer voor eenigen tijd te Amsterdam over ledenheelt het gesticht voor oude mannen en vrouwen der ned. herv. gemeente aan den Binnen-Amstel aldaar tot haren erfgenaam benoemd en o.a. de volgende legaten vermaakt25000 onder den last van vrucht gebruik aan het ned. israël. oude mannen- en vrouwen huis te Amsterdam f 5000 aan bet r. k. oude mannen- en vrouwenhuis (St. Jacob), aan bet ned. israël. jongensweeshuisaan het ned. israël. meisjesweeshuis en aan het luthersche weeshuis aldaar en aan de maatschappij van weldadigheid f 4000 aan de inrich ting voor doofstommen-onderwijs te Rotterdam en samen f 4000 aan het blinden-instituut en net gesticht voor ooglijders (Spinozastraat) f 3000 aan de inrichting tot opname van arme en verwaarloosde kinderen te Neer bosch de maatschappij tot opvoeding van wiezen in het gezin de Prins Hendrikstichting te Egmond aan Zeehet fonds voor visschers-weduwen en weezen te Ylaardingen het gesticht voor ziekenverpleging aan de Prinsengracht bij de Spiegelatraat en de instelling Liefdadigheid naar vermogen te Amsterdam f 2000 aan het doofstommen-instituut te Groningen, de Noord en Zuidhollandsche reddingmaatschappij het visschers- gesticht voor onde lieden te Urk het nederl. zende linggenootschap te Rotterdamhet Falckshuis te Amsterdam het weduwenfonds der sijn. herv. gemeente en het gesticht Bronbeek bij Arnhem f 1000 aan de vereeniging tot aanleg van een rij- en wandelpark te Am sterdam en aan het stedelijk gasthuis voor herstellende zieken f 500 aan de soholen voor havelooze kinderen en f 300 aan het fonds voor het personeel der brand weer te Amsterdam en f 100 aan het toevluchtsoord voor noodlijdende dieren te 's Gravenhage. Het portret van haren vader heeft zij aan het rijksmuseum vermaakt. -De centrale diamant-handelsboud heeft te Am sterdam in een perceel aan de Nieuwe Heerengracht oene diamantbeurs gevestigd welke den 2 Mei geopend zal worden. Zij zal den naam dragen van „Adamas". De 's Gravenhaagsche melkinrichting keert over 1885 4% pet. dividend uit. De directeur der wessinriehting te Neerbosch heeft besloten, in Augustus a.s. naar Amerika te ver trekken om daar iu de hollandsche nederzettingen lezingen te houden over die inrichting en zijn arbeid onder de weezen. Het gerechtshof te Amsterdam heeft zeven per sonen ter zake van het doorsteken van een dam in den Diemerpolder veroordeeld ieder tot 45 dagen cel straf en f 50 boete. De gemeenteraad van Bergen op Zoom heeft met 7 tegen 6 stemmen besloten geen gevolg te geven aan het verzoek van Ged, Staten om alsnog op de gemeentebegrooting de ontvangsten en uitgaven der gemeente-gasfabriek uit te trekken. De winst der fabriek bedraagt f 18000 a 19000. De Groninger waterleiding heeft over 1885 eene zuivere winst behaald van f 28490.75 van dit bedrag hij. „Ik kom u een verzoek doen. Wy geven een feest in het Casino, waartoe vele kennissen uitgenoodigd zijn. Natuurlijk is 't mijn hoogste wensch dat ook gij en mevrouw uwe tante het bjwonen zult." Hare oogen schitterden een oogenblik. „Ik dank u voor uwe vriendelijke uitnoodigiog ik kan baar even wel niet aannemen." Hy werd ongeduldig en fronste licht do wenkbrauwen, „Ik weetgij bezoekt niét gaarne gezelschappen. Maar ditmaal moet gij ter wille van den dag eene uitzon dering maken." Hij wilde verzoeken maar er klonk eene met moeite bedwongene ontevredenheid in zyne stem en zonder het te willen daagde hy uit. „Ter wille van welken dag?" vroeg Ereme. Hij opende wijd zijne oogen. „Het is de 16e Au gustus" antwoordde hy en daar zij hem nog niet be greep vervolgde hij „de herinneringsdag van den slag van Vionville dien ik de eer had mede te maken." „Vionville?" herhaalde zij onverschillig. Hij was een oogenblik sprakeloos. Daarna ging hij langzaam voort„Gij weet den dag waarop de slag van Marathon plaats vond en houdt ualsof de veld slagen door uwe landslieden geleverd, u niets aangaan? Gy wilt mij toch niet doen geloovendat gij zulk eene slechte patriotte zijt." Zij zag hoe de triompheerende lach van zijn gelaat verdwenen was. Nu gevoelde zijdat het voor de eerste maal in hare macht was hem te treffen zooals by reeds zoo dikwijls haar beleedigd en gekrenkt had en zonder verschooning vervolgde zy gloeiende van losbrekenden hartstocht„Ik ben het echte kind van dit huiswaarin tweehonderd jaar lang eene akade- mische beschaving heorschte. Ons vaderland is de groote republiek des geestes wij kennen geen scheids muur tusschen landen en standen voor ons staat de grenspaal daar waar de ontwikkeling, die wij genieten, ophoudt.'' Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1886 | | pagina 2