No. 52, Acht en tachtigste Jaargang. 1886. V R IJ D A G 30 APRIL. I FANFARO. Prijs der gewone Advertentiën: (Dfóciëcl (öebeeltc. Aan belanghebbende miliciens wordt bericht, dat talrjjke zak boekjes van de korpsen zijn te rug ontvangen en beschikbaar zijn aan de gemeente-secretarie. JSniUttlAtib. FEUILLETON. ISittactilAttd. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar 0,80; franco door het geheele Kijk f 1, De 3 nummers f 0.06. Aria M Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HEEMs. C08- TEE ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van belanghebbendendat aan hen ver- ■unning is gevraagd door ANNA FORMER, weduwe van •AN VAN DE POLLwonende alhiertot het voortzetten van den verkoop van sterken drank in het klein in het perceel aan het Fnidsen wijk C No. 29, welke vergunning vroeger stond ten name van nu wijlen haren echtgenoot. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 29 April 1886. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. BELGIE. Het socialisten congres te Gent is zonder ongeregeldheden a'geloopen. Het volgende congres wordt te Brussel gehouden. In de omstreken van Charleroi blijven nog ongeveer 600 man weigeren den arbeid te hervatten. DUITSCHLAND. Graaf Herbert van Bismarck, zoon van den Kanselier, lijdende aan longontsteking, was den 27 iets beter. GEIEKENLAND. Het besluit der regeering om bare eischen tot gebiedsvergrooting voorloopig te laten varen en haar leger te ontwapenen is door den mi nisterraad genomen nadat de fransche gezant op vriend* schappelijke wijze tot toegeven had aangespoord. De fransche minister-president de Freycinet had met nadruk gewezen op de gevaren, waaraan Griekenland zich blootstelde door den wil der mogendheden te trotseeren. Eenmaal zouden betere dagen voorGriekenland aanbreken en dan zou de fransche regeering niet vergeten dat de grieken aan Frankrijke verlangen gehoor hadden gegeven, want daardoor werd voorkomen dat de enropeesche vredeaan welks behoud de fransche regeering veel gewicht hechtteniet werd verstoord. Dit was in hoofdzaak het door den franschon gezant aan den mi nister-president, Delyannis, medegedeelde namens „eene regeeringwelke steeds vriendschappelijk jegens de Grieken gezind was." Het besluit tot ontwapening deed de gezanten der overige mogendheden afzien van het stellen van een laatsten termijn binnen welken aan den gestelden eisch van ontwapening gevolg moest zijn gegeven. En geland bad dien termijn op acht dagen Italië op 24 nren willeo bepalen. De pantserschepen der verschillende mogendhedenuitgezonderd Frankrijkkeerden ver volgens terng. 16) Novelle van STEFANIE KE1JSEB. Hij stond op. Zijne blikken vlamden van drift. „En gij beroemt u op deze koude, gevoellooze wereld, waar het reeds een daad van gewicht is, een gebroken arm aan een verweerden marmeren romp te passen Mijne vooroudersdie hunne eigen ledematen op de grenzen van ons vaderland verlorenhebben met hun bloed den muur opgerichtwaarachter de nwen veilig hunnen inkt verschreven." Zij beefde inwendig van toorn. Maar voor het uiter* lijk ijskoud, antwoordde zij: „Das eindelijk erkent gij, hoe hemelsbreed uwe meeningen van de mijne verschillen en dat geen brug ze ooit verbinden kan Zij zagen elkander aan en werden beiden tot in de lippen bleek. Slechts een litteeken aan Witold's linker slaapdat Ereme nu voor bet eerst bemerkte werd brandend rood. Eenige oogenblikken bleef het stil. Zij hoorden duidelijk de houtwormpjes in de oude boekenkast tikken. Beiden ontbrak de adem om nog iets te zeggen. Eindelijk meende Ereme een schor „Uitte hooren. Hij tastte een paar malen onzeker naar de czapka om haar op te nemen. Daarna boog hjj zwijgend en vertrok. Ereme hoorde hem langzaam de trap afgaan. De deur viel toe. De klopper gaf nog een slag na alsof de cerbernskop dit heengaan voor altijd bekrach tigen wilde. Daarna werd bet doodstil. Ereme had overwonnen Doch waarom zonk zij nu doodsbleek op den stoel neder, sloot zij de oogen en had zij slechts eenen wensch: ze nooit, nooit weder te moeten openen Waarom? Ja, Waarom r SPANJE. De minister van financiën Camacbo heeft in den ministerraad de hoofdtrekken zijner staat kunde medegedeeld. Hij zal trachten het evenwicht tusschen inkomsten en uitgaven te herstellen 1°. door bezuiniging in alle takken van dienst; 2°. door her vorming van het tabaksmonopolie 3°. door eene nieuwe landmeting, waardoor de belastbare eigendommen, waar van nu een derde vrijkomtzullen vermeerderen 4°. door eene verlaging der invoerrechten hetgeen als het zekerste middel wordt beschouwd, om de inkomsten der schatkist te vermeerderen. Op eene den 24 te Hoorn gehouden door 200 belangstellenden bijgewoonde vergadering van ingezete nen bijeengeroepen ter bevordering van de verplaatsing der wekelijksche veemarkt is met slechts 6 personen tegen de volgende motie aangenomen „De vergadering gehoord hebbende de toelichting van den burgemeester en wethoudersverklaart zich krachtig voor de voorgestelde verplaatsing der nieuwe veemarkt als noodzakelijk in het algemeen belang van Hoorn's burgerij." Den 25 is een knaap in eene put achter het rijksmuseum te Amsterdam gaan zwemmen en ver dronken. De uitslag der op den 26 te Nijmegen gehouden wedstrijd van wielrijders uitgeschreven door de Gel- dersche Wieirijdersvereenigingen, was als volgt 1°. Wedstrijd om het kampioenschap van Gelderland, afstand 5009 el15 ronden. Eerste prijs gouden kam pioenspenning, A. W. E. Kerkhoven, van Arnhem, 11 minuten 7 seconden tweede C. W. Boer, van Dode- waard, 11.10; W. van Ittersum, van Apeldoorn, 11.12. 2°. Wedstrijd voor leden der Arnhemsche Vereeniging „De Zwaluw", afstand 2000 el. Eersteverguld zil veren medailje, W. F'. H. v. Leeuwen 4.12*/stweede A. E. W. Kerkhoven 4.27"/s derdeP. JStokvis 5.50, allen van Arnhem. 3°. Uitnoodigiugswedstrijd (internationaal), afstand 1600 el. Eereprijs, geborduurde sjei p in de Geldersche kleuren 10 deelnemers winner E. Kiderlen, van Delfs- haven, in 3.2^ tweede aankomende E. J. de Stuers van Amsterdam 3.5'ls. 4°. Weds rijd van leden van „Velocitas", Nijmegen afstand 2000 el. EerBte C. W. Boer, van Dodewaard, in 4.153/s tweede: G. H. v. Os, van Nijmegen, in 4.24. 5°. Internationale wedstrijd met voorgitt, aletaud 3000 el8 deelnemers. Eerste E. J. de Stuers, van Am sterdam 5.51'/c tweede E. Kiderlen, van Delfshaven, 5.52derde: C. Deilmann, van Bochum. De uitslag van de harddraverijen, den 23 te Breda gehouden wan als volgt 1°. Provinciale Harddraverij (onder den man) voor paarden die nooit een prijs wonnen. Ingeschreven 8 paarden. Ie Prijs, gouden horloge, Marie, van Blommerden te Standdaarbuiten 2e prijs, zilveren horloge, Hectorj Met een beklemd gemoed was Melanie naar het feest gegaandat door de officieren in het casinoge bouw gegeven werd. Onder het toilet had de kamenier haar verteld dat Doortje haar verdrietig gezegd had„Nu komt er niets van een bruiloft. De juffrouw heeft het aan zoek van mijnheer den ritmeester niet aangenomen." Zoo was de breuk onherroepelijk gevolgd. De weemoeddie iemand gevoeltals men, sedert lang gekende plaatsen geheel veranderd terugziende aan de vergankelijkheid van ons bestaan herinnerd wordt, gevoelde de stiftsdame nu dubbel, toen zij het oude kasteel betraddat tot eene kazerne ingericht in een zijvleugel de casino gebouwen bevatte. 't Had een rol gespeeld in de vertellingen van bare grootmoeder en der oude vrienden barer ouders. Een prius van het voormalige hof had daar in een verkwis tend hofleven e6ne ongelukkige liefde zoeken te ver geten of liever te verdooven. Nu was zijn devies ,vive la joie' boven de poort in steen gehouwen met grauw mos begroeideen reus achtige W van blinkende pistolen gevormd en door een groenen eikenkrans bekroond verborg het geheel. Uit de stallen, waar eens beroemde isabel paarden eene zorgvuldige verpleging kregenklonk nu het gehinnik van ulanenpaardende vergulde koetsen in de remiseB waren vervangen door fouragewagens. Nieuw leven woonde in het ou erwetsche gebouw doch de overonde begeleider van het menschelijk ge slacht de smartging ook heden er in rond. Dat kondigden haar het bleeke gezicht en de don kere oogen vau Bartenstein aan, die blijkbaar slechts met de uiterste zelfbeheersching zijne plichten jegens het gezelschap in acht nam. Hjj had misschien de vervul ling van een wensch zijns harten van dit feest verwacht. Maar het kokette kasteel, in rococo-stijl uitgevoerd was nu eenmaal bestemd, om slechts licht geschoeide vreugde te verspreiden. Ook heden waren er schoone dames lekkernijenpaarlende wijn maar geluk was er niet. van Bommen te Leur 3e prijs, zweep, Madame, van Aarden te Standaardbuiten. 2°. Noordbrabantsche Harddraverij voor paarden, ge spannen voor sjees of tilbury Handicap met verschil lende afstanden. GrootBte afstand 1600 el. Ingeschreven 9 paarden. Ie Prijs (van de stad Breda), een compleet tilburytuig, Eataplan, E. v. Loon te Eosendaal; 2e prijs, zilveren horloge, Vitesse, gebr. Ooninx te Teteringen; 3e prijs zweep, Emma, M. Simons te Breda. 3°. Tally-ho-Cap. Wedren voor officieren van het ned. of ned -ind. leger en gentlemen riders nit Ne derland. Afstand 2600 el. Prijseen kunstvoorwerp ter waarde van 100 Master Bob luit. Wagner te Arnhem. 4°. Internationale harddraverij voor paarden uit alle landen en alle rassen, ingespannen voor 2- of 4wielige rijtuigen Handicap met verschillende afstanden, grootste afstand 4000 el. Ingeschreven 12 paarden. Prijsf 300. Bosa II, J. Bouter te Ameide, pre mie de inleggelden, Concordia, W. J. K Albers te Dordrecht. Military, voor paarden die nooit in een wedren, noch in plat, noch over hindernissen geloopen hadden, waar van de prijs meer dan 300 bedroeg, afstand ca. 2400 el. Ingeschreven 5 paarden. Ie prijs 100. Princes of Orange. Jhr Eutgers van Bozenburg te Breda 2e prijs f 25, Bertha, luit. baron v/d Capelle te Leiden. Uit het den 27 uitgebrachte verslag over den toestand der Amsterdamsche Bijtuigmaatschappij in 1885, blijkt, dat het gemiddeld aantal paarden 282 stuks be droeg. Op 1 Januari 1886 waren aanwezig 246 stuks. Op de balans is de waarde van ieder paard op 282 uitgetrokken. Verbruikt werden in den loop van het jaar 469.000 P. haver ter waarde van 35.978.12; 733.600 P, hooi ter waarde van f 16.330.31; 559.289 P. stroo voor 6.203.105, aan fcurage, maïs, haver enz. 24.770.52. De kosten van ligging en voeding beliepen per paard en per dag 0.80. Verder dat de maatschappij met 1° Mei geheel vrijkomt van de overeenkomsten met de in de maatschappij samengesmolten rijtuigvereeniging, waardoor zij in verband met de gemaakte bezuinigingen, na dien tijd in een veel gunstiger toestand komt. Het verlies door sterlte en verkoop van paarden geleden bedroeg 8074,88. De winst- en verliesrekening sloot wederom met een tekortzoodat geen uitdeeling kon plaats vinden. Bij kon. besluit vvn den 26 zijn benoemd tot ridder in de orde van den nederl. leeuw do heeren J. van Someren Brand, koloael-kommandant der dienstdoen de schutterij en mr. W. baron Boëll, wethouder te Amsterdam. Den 27 werd te Amsterdam de algemeene ver gadering gehouden van de vereeniging „Het Neder- landscbe Bundvee-Stamboek." Uit het jaarverslag bleek, dat het getal leden 1449 bedroeg, verdeeld over alle elf provinciën en bet aantal ingeschreven runderen 2185, en wel stieren van inl. ras boek I 314, koeien van inl. Zij gevoel e verlichtingtoen bet diner geëindigd was de deuren van het terras geopend werden en bet gezelschap naar buiten trad om in de zachte avond lucht een kop koffie te drinken. Twee lijnrechte rijen populierboomen liepen van de hoeken van dit gedeelte van het kasteel langs het terras tot aan den oever der rivier en omsloten als in een natuurlijke lijst het uitzicht op het gebergte in het verschiet. Dunne nevels zweefden reeds over de wei landen en den vloeddoor het ritselende loof der populieren schitterden echter nog de roode stralen der ondergaande zon. Met een sierlijk koffie-kopje in de hand trad Melanie tot aan den rand van het terras de op enkele plaat sen verbroken balustrade was door eene onderling met guirlandes verbonden rij ulanen-lansen vervangen. Tusschen de slanke echacbten wier witte en zwarte vaantjes lustig in den wind fladderdenverhief zich als overblijfsel van voormalige beeldwerken een kleine bolwangige Amordie door zijne pelsmuts aantoonde dat hij den winter voorstelde. Zjj nam plaats op de steenen bank voor dit beeldje en overzag het gezelschap, dat al pra-ende en schert sende dooreen woelde. Aan de overzijdeonder de oude populieren stond Bartenstein in ben door de ondergaande zon verlichte verschiet ziende. Hoe melancholisch zagen de anders zoo overmoedige oogen By de lansen vereen gden zich de jongere officieren. „Wat maakt Bartenstein een spektakelnu die geleerd© tante niet met hem wil uitgaan 1" „Spreek zoo niet, het was hem ernst. Hij heeft niets gegeten." „Ais zij danste, zou men haar den geheelen winter tot straf' als muurbloem laten zitten." „Juffrouw Clusius is dus niet uitgenoodigd", grinnik ten de jongejuffrouwen onder elkander. „Het is een erge misrekening voor haar", Bprak de jonge weduwe in rouwgewaad, met eenigen nadruk.

Alkmaarsche Courant | 1886 | | pagina 1