No. 54. Acht en tachtigste Jaargang. 1886. WÜENSD AG 5 M E I. FA NFARO. Prijs der gewone Advertentiën; dDfficiëel Cöebeelte. NATIOHALK MILITIE. finiUalABli. PEJUILLEITON. Biantnlaab. ilLKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door bet geheele Rijk f 1, De 3 nummers f 0.06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. De BURGEMEESTER der GEMEENTE ALKMAAR brengtbij gemis van eene bekende woon- of verblijfplaats ter kennis van den loteling dier gemeente JOHANNES H1L- LEGERDUS VERHEUL, No. 60 der lichting van 1886, dat hij door den Commissaris des Konings in Noordholland is opgeroepen om op Woensdag 12 Mei 1886 voormiddags ten half tien ure, tegenwoordig te zijn te Nieuwediep, gemeente Helder, aan het lokaal Tivoli, ten einde bij de Militie te worden ingelijfd. Genoemde loteling behoort zich voormiddags 7% uur van gemclden dag te bevinden voor het spoorwegstation alhier, ten einde naar den Helder te worden overgebracht. Alkmaar De Burgemeester voornoemd, 4 MM 1886.A. MACLAINE PONT. Lijst van brieven, waarvan de geadresseerden onbekend zijn, verzonden gedurende de le helft der maand Maart 1886 J. PluschenA. Kwantes, Amsterdam; A. C. Kruger, mej. van Voorst, Haarlem; Pieter Alles, SehermerhornS. Groot, Venhuizen. Van het hulpkantoor: Egmond aan Zee: M. Pels Amsterdam. Briefkaart: Kroon, Amsterdam. Brief, verzonden geweest naar B e 1 g i e Mevr. Dr. van MonkhovenBrussel. DUITSCHLAND. Pruisen. De minister vaneeredienst deelde den 1 aan den voorzitter van het Huis van Afge vaardigden mede, dat de regeering, bij een schrijven van 23 April aan de pauselijke curie hare bereidwilligheid tot verdere herziening der kerkelijk staatkundige wet ten bad betuigd. Zij ontving daarop, tot hare levendige tevredenheid, een antwoord van kardinaal Jacobini van den 25o.a. inhoudende„Om aan de pruisische regeering een nieuw en bijzonder bewijs van zijn ver trouwen en zijne bereidwilligheid te geven heeft de H. Vader den kardinaal-staatssecretaris gemachtigd, aan die regeering mede te deelen dat het zijne bedoeling ia, om met de kennisgeving aan de regeering van de geestelijken voor de tegenwoordige vacante pastoors plaatsen reeds van nu af te beginnen en zonder ver traging voort te gaan. Wanneer Uwe Excellentie deze mededeeling aan de regeeri g doetzult gij niet ver zuimen de bijzondere waarde daarvan te doen uitkomen, voornamelijk met betrekking tot het tot stand komen van den vrede op godsdienstig gebied. ENGELAND. Bij een brand in Regentstreet te Londen zijn den 28 drie inwonende kostgangers om gekomen. Twee hunner verbrandden en de derde die te vergeefs om hulp riep aan een venster, viel door den rook bedwelmd naar beneden en was dadelijk dood. De heer J. Lubbock heeft een wetsvoorstel inge diend om het aantal uren te beperken gedurende welke een jongeling of meisje tusschen de 13 en 18 jaren in e9n winkel werkzaam raag zijn. Als maximum wordt een tijd van 12 uur bepaald. Novelle van STEFAN IE KEIJSER. 18) Kronheim maakte van het afbreken van het gesprek gebruik om Bartenetein te vragen of hij aan't croquet- spel deelnemen wi de. Bartenstein wenkte ontkennend. Op 't zelfde oogenblik trad de bankier hem te ge- moet. Melanie hoorde hem duidelijk zeggen „Het is merkwaardig, hoe geld weder geld aantrekt. Onze vriendin heeft heden bericht ontvangen dat zij bij baar millioen nog drie millioen van een oom in Californië geërfd hoeft. Nu is 't natuurlijk noodzakelijk, dat zij spoedig naar Amerika terugkeertom deze zaak te regelen. Wat zegt gij daarvan?" Melanie dacht„Men hoopt op eene verloving nit spijt. Dat is meer gebeurd." Witold zag den jongen geldman nauwelijks aan. Hij haalde onverschillig de schouders op. „Gij moet beter weten dan ik wanneer de eerstvolgende boot vertrekt." Meteen liet hij hem staanterwijl hij zieh in het gezelschap begaf. Melanie bield haren waaier voor het gelaat. Ja wel heette 't nn „Er door 1" Zij zag hoe de bankier met een wanhopige gesticulatie bij zijne dames terug keerde en dadelijk daarop de Amerikaanscbe dame naar 't croquetspel van Kronheim geleidde. Eindelijk kon dr. Gerhard Melanie naderen. „Iade u belegerende krijgsmacht afgetrokken vroeg hij ge raakt. „Ik heb u beklaagd." „Daar was geen reden toe", antwoordde zij kalm. „Ik zou wel willen weten", antwoordde hij spottende, „wat gij aan die lui vindtdie met elke beweging ecbijnen te zeggen„Geest is ietsdat wij u niet ont nemen willen. Ge moet toch wat hebben." Bij hec jaarlyksche feestmaal van de koninklijke Aca demie op den 1 voerde de minister van buitenlandsche zaken het woord. Met betrekking tot Griekenland hoopte hij, dat de bestaande moeielijkheden nog opge lost zouden worden. Mocht deze hoop niet verwezen lijkt worden dan zou dit in geen geval toe te schrijven zijn aan gebrek aan zorg en toewijding der tegenwoor dige regeering. Minister Gladstone heeft een manifest aan de kiezers van Midlothian gericht, waarin hij verklaart, de ernstige beteekenis van het verschil van gevoelen over het ier- sche vraagstuk niet gering te schatten en de aandacht vestigt op vroeger voorgekomen tweespalt onder de libe ralen waarvan de Tories voordeel trokken. Naar zijn gevoelen moet Engeland nu het vrij en sterk isaan Ierland iets toegeven en zal de instelling van een iersch parlement de werkzaamheid van het rijks-parle ment verhoogen en het rijk versterken. FRANKRIJK. In den nacht van den 28 op den 29 heeft in een kelder eener mijnwerkerswoning op 1 mijl afstand buiten de stad Decazeville eene nieuwe ontploffing plaats gehad. Men had een Btuk ijzeren pijp van 4 duim doorsnee met buskruid en vlas ge vuld in den kelder gebracht door een in de deur ge maakt gat en doen springen door middel van een lont van el. De deur werd door de ontploffing verbrijzeld, maar overigens was de aangerichte schade onbelangrijk. De bewoner van dit perceel had aan de werkstaking niet willen meedoenzijn buurman wordt voor de dader gehouden. Den 3 is te Parijs tot lid der Kamer verkozen de heer Gaulier radikaal met 145274 stemmen tegen 100375 op den anarchist Roche den aanstoker der werkstakingen te Decazeville. De nieuwe leening wordt uitgegeven tegen den koers van 79.80. De storting is als volgt bepaald 15 op den dag der inschrijving en 21.60 op 1 Juli, 1 Octo ber 1886 en 1 Januari 1887. GRIEKENLAND. Minister Delyannis bad den 30 een langdurig onderhoud met den franschen gezant bij welke gelegenheid hij ten krachtigste opkwam zoo wel tegen de woorden, welke hem toegedicht waien bij de ontvangst van eenige afgevaardigden als tegen de onjuiste uitlegging aan zijn schrijven tot de pre fecten gegeven. Hij beschouwde al deze geruchten voor kwaadwillige verzinsels van zijne staatkundige tegen standers of vijanden van Griekenland. De onjuistneid daarvan was raeds ter kennis der mogendheden gebracht, benevens het duidelijk omschreven besluit tot ontwape ning binnen korten termijn zoodra de tegenwoordige moeielijkheden uit den weg geruimd waren. De regee ring zou de lichtingen der reserve twee aan twee ontbinden en daarby tevens maatregelen nemen ter ver mijding van elke rustverstoring. Het antwoord van den minister-president schijnt door de mogendheden niet voldoende te worden gacht. SPANJE. De ministers van oorlog en marine hebben „Deelt gij ook het vooroordeel der burgerlijke heeren tegenover militairen P" vroeg Melanie gesrenkt. „Of u het zwak der dames voor hen vervolgde hij. „Gij hebt ocs eens uitgelegd", antwoordde zij geër gerd „dat menschen der gedachte zich aangetrokken gevoelen door lieden van de daad." Hij klopte zenuwachtig op het waarschuwend opge heven handje van den Amor. „Wees op uwe hoede mejuffrouw", sprak bij met bevende lippen „dat ook gij niet het betere verwerpt en het mindere behoudt." Ti usnelda verscheen. „Doctor", verzocht zij„er ontbreekt nog een persoon bij het croquetspel. Doet gij mede „Waarom niet?" antwoordde dr. Gerhard. „Als men den geheelen dag de hersencellen zoo ingespannen heeft als ik kan de bezigheid die men 's avonds verricht om uit te rusten niet dwaas genoeg zyn." Hij volgde Thusnelda. Melanie gevoelde zich beleedigddat dr. Gerhard geheel den eerbied vergatdien hij haar schuldig was en zich verstoutte haar als een jong meisje te behande len. Gelukkig bedacht zij dat den steeds zoo matigen geleerde de wijn naar het hoofd kon gestegen zijn evenals den braven, grijzen overste. Zij vergat en vergaf. Ni-g eenmaal wierp zij een blik op het kasteel, welks met half gebroken steenen bloemenguirlandes over laden gevel in het wegstervend avondlicht als een grijs beeld achter het vroolyke gezelschap stond, gelijk eene waarschuwingdat op elke vroolijk doorleefde jeugd een gebrekkige ouderdom kan volgen j zij zag over het lagere terras, waar de jonge doctor ontstemd tusschen de spelers rondliep en door zijne onbedrevenheid slechts verwarring veroorzaakte en verder op de met wazigen dauw bedekte weilanden, waar tusschen Bartenstein op zijn snellen „Stormvogel" voort joegals ijlde hij zijne verloren rust na. Met een diepen zucht verliet zij het terras en reed naar huis. Ook het overige gezelschap verdween lang zamerhand. hun verzet tegen de bezuinigingen van den ministex van financiën laten varen. Laatstgenoemde minister, die afgetreden zou zijnblijft thans weder. VEREENIGDE STATEN. De gewezen president der zuidelijke statenJefierson Davisdie sedert teh einde van den burgeroorlog niet in het openbaar optrad, heeft in de vorige week den eersten steen gelegd voor een gedenkteeken te Montgomery in Alabama opge richt wordende ter herinnering aan de in dien oorlog gesneuvelde zuidelijken. Op zijne reis daarheen werd hij aan alle stations door eene talrijke menigte luid toe gejuicht. De kamer van koophandel te Nieuw-York heeft den 27 eene groote samenkomst gehouden ter overweging van het arbeidersvraagstuk en na eene degelijke ge dachten wisseling waaraan verschillende voorname kooplieden deelnameneene motie aangenomen ten gunste van scheidsrechterlijke uitspraak in geschillen van patroons en werklieden en van aller recht op as sociatie en coöperatietevens verklarendedat geen werkgever wettelijk of zedelijk verplicht is om werk stakers in dienst te nemen en dat werkgevers integen deel gehouden waren om degelijke plaatsvervangers tijdens eene werkstaking in dienst genomen Diet te ontstaan om plaats te maken voor terugkomende werkstakers enz. Den 29 is de bekende duitsche socialist Most we gens opruiing tot gewelddadigheden, te Nieuw-York in hechtenis g. nomen. Den 27 hebben de stemmen in den gemeente raad van Hoorn gestaakt (6 tegen 6) over de volgende door den heer Agbina voorgestelde motie. De Raad der gemeente Hoorn Gezien het adres van den heer H. Kroon Dz. en medeonderteekenarenallen patentplichtige ingezete nen der gemeente Hoornhoudende verzoek om de veemarkten te verplaatsen naar eene plaats meer ge legen in het midden der gemeente. Gezien de adressen van marktbezoekers zoo koopers als verkoopers houdende verzoek om gezegde markten te handhaven op de tegenwoordige standplaats: Gezien de uitvoerige Memorieten deze ingediend door Burgemeester en Wethouders Overwegende dat de ter wederzijde aangevoerde be- to gen den Raad geen voldoenden bewijsgrond leveren om thans reeds in deze te beslissen Overwegende dak door adressanten niet is aangege ven op welke plaats en op welke wijze zij de te ver plaatsen veemarkt wenschen te zien overgebracht en ingericht Besluit 1°, adressanten te kennen te geven, dat op hun adres zal worden beschikt in eene vergadering van den Gemeenteraadte houden in de maand September dezes jaars Dr. Gerhard begaf zich naar de rivier en wandelde aan den oever in diep gepeins op en neder met over elkander geslagen armen. Hij wist niet, hoe of wat hij wilde. Vastberaden zooals hij het in zijn werk over bet denken verlangdezocht hij de diepten van zijn eigen ik te doorvorschen. Maar hij vond slechts eene ge dachte Melanie had hem ter wille van anderen ver onachtzaamd. Dat was hem in zijn leven nog door geen der men schen die hij kende, geschied. Zijne onderwijzers hadden hem steeds als modelleerling tot voorbeeld gesteld zijne examinatoren op de universiteit hem de beste getuigschriften uitgereikt en zijne moeder aanbad den voortreffeiijken zoon die niet rookteniet dronk geene schulden maakte en geene liefdesbetrekkingen aanknoopte. Neen ook het laatste niet 1 Hoe zou hij daarvoor tijd hebben kunnen vinden in zijne met studiën over laden jeugd? Melanie was de eenige dame, waarmede bij nader bekend was. De toorn over de van baar ondervonden kren king overmande hem opnieuw. Hoe kon zij ter ver ontschuldiging van haar uitsluitend gesprek met de beide officieren zich op zijne theorie beroependat een man van de daad en een vrouw met geest zich tot elkander aangetrokken moesten gevoelen Een in wendige stem verhief zich bij hem hiertegen. Eer hy het dulddedat het leven zijne theorie op deze wijze gelijk gaf, wilde hij ze liever verwerpen. Misschien was het zoo erg niet. De pessimistische trek van zyne natuur liet hem mogelijk de zaak te zwart inzien. Nog eens wilde hij naar Melanie gaan, om uit hare kalme woorden rust te kunnen vinden Toen hij op bet terras aankwam, was alles leeg. Op de bank waar zij gezeten badzag hij een helder voorwerp liggen, Hij bukte zich en raapte het op. 't Was eene der rozen uit Melanie's kapsel. Hij drukte de zachte bladeren aan zijn biandend voorhoofd.

Alkmaarsche Courant | 1886 | | pagina 1