2*. eene commissie te benoemen tot het houden ran een uitvoerig onderzoek in deze zaak en om den Baad te dienen voor informatie en advies; 3*. dat deze commissie gehouden zal zijn in de sub lm. vastgestelde vergadering haar rapport en even tuele voorstellen in te leveren. De gemeenteraad van Hoorn heeft den 27 vast gesteld voor 1886 het kohier van den hoofdelijken om slag op f 23239.22$ en dat voor straat-, brand- en lantaarngeld op f 10552.70. De exploitatie-rekening der gasfabriek werd goedgekeurd met een voordeelig slot van 9847.29. Den 28 werden de statuten der vereen'ging tot droogmaking der Zuiderzee vastgesteld. Het doel der vereeniging werd aldus omschreven bet doen instellen van een volledig en grondig (technisch en financieel) onderzoek of en zoo ja naar de wijze waaropen de middelen, waardoor eene afsluiting (mede ter voorbe reiding eener latere geleidelijke drooglegging) v;>n de gebeele Zuiderzee, de Wadden en de Lauwerzee wen- Bchelijk en uitvoerbaar is. De zetel der vereeniging is gevestigd te Amsterdam, waar ook de algemeene ver gadering moet worden gehouden. Tot leden van het algemeen bestuur werden d9 leden der voorloopige commissie met hunne geassumeerden bij acclamatie ge kozen zijnde de heeren Buma (Hindeloopen), v. Dig gelen (Zwolle), Donker (Bennebroek) Zijlker (Win schoten) Thiebout (Zwolle)v. Heeckeren v. Keil ('s Gravenbage)A. O. Wertheim (Amsterdam), Tromd (Amsterdam) en v. d. Houven van Oordt (Apeldoorn). Na eenige bespreking over het aantal bestuursleden, waarbij gewezen werd op bet belangdat ook de zui delijke provinciën in het bestuur vertegenwoordigd wer den omdat het hier eene nationale zaak gold werd besloten, het algemeen bestuur uit 36 leden te doen bestaanzoodat alle provinciën en buitendien Amsterdam afzonderlijk door drie leden kunnen vertegenwoordigd zijn. Het aantal leden van het uage- lijkseh bestuur werd bepaald op 9. De timmerlieden en metselaars te Westzaan heb ben den 28 besloten, de arbeidsloouen met ingang van den 1 met 1 cent per uur te verlagen. Den 29 is te Zaandam benoemd tot leeraar in de scheikunde en de nat. historie aan de gemeentelijke hoogere burgerschool en burgeravondschool de heer dr. J. M. F. Caudri te Groningen. De heer J. D. Gerritse te Vlieland is den 29 tot lid van den gemeenteraad verkozeu met 23 van de 34 uitgebrachte Btemmen. De heer A. K. M. Hartog be kwam 11 stemmen. Den 29 is des namiddags omstreeks half zeven, tijdens de afwezigheid van de bewoonsterhet boven huis van een perceel aan het Heiligland te Haarlem uitgebrand het benedenhuis bekwam veel waterschade. Het huis en de inboedel van het bovenhuis waren niet verzekerd. Den 29 is de tot het landgoed Pijnenburg te Soest behoorende boerderij met den inboede lafgebrand. Het vee was reeds in de weide. De brand ontstond in den schoorsteen. Den 29 werd te Utreoht verslag uitgebracht over den toestand der vereeniging tot christelijke verzor ging van krankzinnigen en zenuwlijders in Nederland over het eerste jaar van haar bestaan. Zij telt thans 2174 leden en 47 begunstigers en heeft 32 afdeelingen en 116 correspondenten, terwijl 87 instellingen haar steu nen. Den 28 Januari 11. zijnde beide eerste paviljoens geopendruimte bevattendo voor 32 lijders. Thans worden 9 mannen en 11 vrouwen verpleegd. Een lij der was hersteld ontslagen en twee lijders waren over leden. Wanneer alle gebouwen gereed zijn, kunnen 200 lijders verpleegd worden. Den 30 heeft de arr. rechtbank te 's Hertogen- bosch de gemeente Andel veroordeeld tot betaling van f 80 van in December 1885 vervallen coupons der ge meentelijke geldleening, waarvan de betaling door de bestaande onregelmatigheden in het beheer geweigerd is. Bij kon. besluit van den 30 is de heer jhr. mr. Zich oprichtendezag hij Amor met do pelsmuts juist in het door de maan beschenen gelaat. Er lag eene spottende uitdrukking in de verweerde trekken. Daar werd den jongen doctor plotseling eene geheel andere waarheid over het wezen der liefde duidelijk, dan diewelke hij na maanden lang ingespannen stu- deeren en denken meende gevonden te hebben. Hij begreep dat hij verliefd was zoo eenvoudig en natuurlijk als ook de simpelste knaap 't kon zijn. Hij verborg de bleeke roos op zijn luid kloppend hart. En de jonge philosoof daalde niet af in de diepten van zijn eigen ik maar zijn eigen ik rees op uit de diepte zijner philosophieals een maskerwaarvan de neus door het ware leven ingedrukt was. Daar stood nu zijn eigen ik hulpeloos als een pasgeboren kind, ver legen met zichzelf, vol verlangen naar een warmen blik uit zachte vrouwenoogenvol bescheidene wenschen naar een eigen haard waar eene ouderwetscheware liefde geluk aanbrengen konvol hoop en vrees en overtuigd dnt hy niet boven de liefde, maar deze boven hem stond. Evenmin als de jonge doctor dien nacht slapen kon, evenmin als Bartenstein vrede vond door een dollen riteven zoo min vond Ereme rust. De turksche pantofieltjes hadden den geheelen dag rusteloos door het huis geklapperdvooral toen de rijtuigen de feestgenooten naar het feest brachten en nieuwsgierige blikkensoms met leedvermaak op het huis der familie Clusius geslagen werden. Toen zij 's avonds op het smyrnatapijt rustig naast elkander stondenstaarde hunne meesteres met wij 1 geopende oogeo in de donkere nacht en peinsde er over na, boe zij beginnen zou, zich eindelijk over hare zegepraal te verheugen. Maar hoe zij ook peinedezij voud geen middel; slechts zijn beeld zooals zij het de laatste maal gezien had, stond haar steeds voor oogen; hoog opgerichtmet vlammende blikken de donkere wenkbrauwen die zich als adelaarsvleugels uitbreidden, W. F. Bochussen benoemd tot lid van den raad van state. Bij kon. besluit van den 30 is de heer dr. T. E. Frijlinck te Medemblik, met ingang van den 1, benoemd tot tweeden geneesheer in 's rijks krankzinnigengesticht aldaar. De balans der Amsterdamsche chininefabriek over 1885 wijst een verlies aan van meer dan 40 pet. van het gestort maatschappelijk kapitaal. De aandeelhou ders hebben den 30 de beslissing omtrent de vraag over al of niet voortzetting der onderneming verdaagd, om het bestuur de gelegenheid te geven, aangeknoopte onderhandelingen ten einde te brengen. Het gerechtshof te Leeuwarden beeft den 30 uitspraak gedaan in het bekende geding van dr. E. Masoinhoogleeraar te Leuvenappellanttegen dr. G. W. Bruinsma te Steenbergen c.s., redacteur en uitgever van het Maandblad tegen de kwakzalverij over een stukin dat Maandblad opgenomen om trent handelingen van dien hoogleeraardat hem aanleiding had gegeven om in rechten te eischendat redacteur en uitgever zouden worden veroordeeld om aan hem tegen voldoende kwijting te voldoen f 5000 en f 10.000; dat de gepleegde daad zou worden ver klaard te zijn lasterlijkhonend en beleedigenden dat het te wijzen vonnis, ten koste der gedaagden en in zooveel exemplaren en ter plaatse als de rechter zou bevelen zou worden aangeplakt welke eiseh door de reohtbank te Leeuwarden was ontzegd. Het hof heeft het incidenteel appèi ongegrond verklaard het vonnis der rechtbank bevestigd, voor zoover de vordering daarbij ontvankelijk was verklaard dooh voor het overige ge deelte vernietigd met veroordeeling van de gedaagden om aan den appellant te voldoen twee sommen van f 500 de gepleegde daad honend en beleedigend (niet lasterlijk) verklaard met last, dat het arrest ten koste van gedaagden zou worden aangeplakt te Leeuwarden, Utrecht en Steenbergen, en veroordeeling van gedaagden in de kosten van het geding in beide instantien. In den voormiddag van den 1 bezocht de Ko ningin te Amsterdam de gasfabriek aan den Haarlem merweg der Imperial continental gas-association en de zalen der internationale kunstvereeniging aan de Hee rengracht des namiddags bezochten de Koning en de Koningin de magazijnen der firma Laudré en Glinder- man aan de Spuistraat en het gebouw der maatschappij voor deu wet kenden stand aan ue Kloveniersburgwal. In de acht nissen der groote zaal waren de acht afdeelingen der maatschappij vertegenwoordigd, namelijk, de straatrei niging de ambachtsschool, de kosthuizen, de dagteeken- school voor meisjes, de industrieschool, bet weldadigheids- fonds, de eerste ambachtsschool en de volksvoordrachten. Ten slotte werd een bezoek gebracht aan de Handelskade, waar de hydroalische kraan ia beweging gebracht werd. Een gewicht van 33000 pond werd daarmede opga- heschen. Des avonds woonden zij de voorstelling in den schouwburg bij en den 2 des morgens de godsdienst oefening in de Nieuwe Kerk. Ds. de Graaf sprak naar aanleiding van Johannes 21 vers 16hebt gij mij liefp De Koningin bracht des namiddags vergezeld van prinses Wilbelmine het gewone bezoek aan Artis. Des avonds bracht zij een afscheidsbezoek aan de Ko ningin van Zweden in het Amstelhotel. Den 3 ver trok de koninklijke familie te 9.50 naar het Loo nadat de Koning den burgemeester verzocht had zijn tolk bij de burgerij te zijn om zyne waardeering uit te spreken voor de bewijzen van gehechtheid aan hem en zijn huis betoond en hem f 2000 voor de algemeene armen ter hand had gesteld. Den 1 is te Amsterdam aanbesteed het maken van de Prise d'eau het ketelhuis, de beambtenwoning en verdere tot het pompstation behoorende werken, ten dienste der Delftsche duinwaterleiding. Van de 14 inschrijvers was de heer H. J. Nederhorst te Gouda voor 115,800 de laagste. Den 1 is onder algemeene deelneming te Delft begraven de 22jarige student aan de polytechnische school P. Mesuoverleden aan de gevolgen van het spoorwegongeluk, hem voor eenige weken te Schiedam onheilspellend saamgetrokken en telkens stokte bij dit beeld haar adem. Langzamerhand verdwenen deze herinneringen achter den sluierdien de voortgaande uren van deu nacht daarvoor weelden. Vermoeid sloot zij eindelijk de oogenom bij de eerste stralen der zon met schrik wakker te worden. "Weer hoorde zij die stem spreken „Wij vergoten ona bloed opdat gij rustig uwen inkt verschrijven kondet." Achhad zij op ditzelfde oogenblik haar leven voor eene groote zaak mogen opofferen 1 Hoe gaarne had zy het gegeven 1 Hoe waardeloos scheen het haar na Zij ging van de eene kamer in de anderetrap op trap af. „Zult gij uwe kanten niet stoppen P vroeg hare tante. „Uw kleed moet nog gegarneerd worden waarmede ge naar de plechtige herdenkingsrede op den geboor tedag van den hertog moet gaan." Ereme stikte bijna zij wist niet of 't door de ge dachte aan de kanten of door die aan de redevoering waB. Zij opendenaar frissche lucht smachtendehet venster. Eene drukkende hitte kwam naar binnen de zon nestralen schenen te branden op de straatsteenen. De univeraiteitsklok sloeg het uur, waarop Bartenstein gewoon was met zijn eskadron voorbij te komen. In de verte klonk muziek. „Ik ben een Pruis, kent gij myn kleuren F" bliezen de trompetten. Met ingehouden adem luisterde zij. Zjj wist, dat zy naderbij komen zouden. Maar de muziek werd weder zwakker en zwakker. Hij vermeed den weg langs haar buis dat was ten minste gewonnen. Maar het eeuwige plein met de kleinsteedschesnappende dienstmeiden bij de bron de baardelooze studenten en de oudegekromde pro fessors was toch ook vervelend. Zij sloot het veuBter. Toen het schemerdeging zij in den tuin zitten De groote kuipen met de oranjeboomen stonden sym. metrisch op het glad geharkte kiezelzand. De schoone overkomen. Hij was een der meest belovende en een der meest beminde leden van het korps. Den I is des avonds omstreeks half elf in de Warmoesstsaat te Amsterdam een volksoploop ontstaan door bet geschreeuw van den venter van het blad Becht voor Allen Belderok waardoor de politie ge noodzaakt was hem aan te houden. Dit ging met zooveel verzet van eenige personen gepaarddat de agenten met hunne stokken de menigte moesten uiteen drijven. Den 2 is op het stationsterrein te Leiden de machinist Vastenouw op het oogenblik dat hij een dienstorder overbracht naar den machinist van den trein die naar Amsterdam zou vertrekkendoor den voorbij rijdenden trein overreden. Hij was dadelijk dood. De heer J. D. Stork commissaris van politie in de 2< sectie te Amsterdam die in Januari 1.1. zijnen 25jarigen gemeentelijken politiedienst vierde is door den Koning benoemd tot ridder in de orde van de Eikenkroon. Den 3 werd den heer van Someren Brandtko lonel-commandant der d.d. schutterij te Amsterdam, ter gelegenheid zijner benoeming tot ridder van de orde van den Ned. Leeuw door het korps officieren eene serenade gebracht. Het hoofdbestuur der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen heeft ter kennis van de departementen gebrachtdat ter vervanging van de heeren J. A. Böbringer en mr. C. H. B. Bootdie op 1 Juli a.s. als hoofdbestuurders moeten aftredenzijn opgemaakt de navolgende dubbeltallen I. A. C. Wertheim en mr. A. J. Boyaardsbeiden te Amsterdam en II. mr. B. Mees te Botterdam en mr. A. Bloembergen Ezn. te Leeuwarden. Volgens den regenmeter der rykslandbouwschool te Wageningen is ia April 20 streep regen gevallen tegen 21 in April 1885. Te Eistgemeente Beenen heelt een nog jeug dig man die uitg:ng om teenen te snijden van een berucht strooperdie wildstrikken nazag en in hem een onbezoldigd veldwachter meende te herkennen, een schot hagel in de borst gekregen. Zijn toestand is zeer zorgelijk de dader werd gevat. De min. van waterstaat heeft bepaald dat den 1 Aug. het nieuwe stationsgebouw te Geldermalsem in gebruik zal worden gesteld. Burg. en weth. van Schagen hebben aan de in gezetenen kennis gegeven dat de gemeenteraad het recht van den concessionaris der gasfabriek om met den 6 de exploitatie te eindigen heeft erkend en dat de gasrerbruikers dus na dien dag op andere wijze in de verlichting hunner woningen enz. moeten voorzien. Het rijk heeft de oude pastorie der oud-katholieke gemeente te Egmond aan Zee aangekocht voor post- en telegraaf kantoor. In de vorige week is te Amsterdam het huwelijk voltrokken tusschen de dochter van den bekenden ar chitect, den heer Cuypers en den chineeschen koopman Taen Err Toung later genaamd Frederick George Arrhee. De marktcommissie te Nijmegen, daartoe in staat ge steld door eene bijdrage van het gemeentebestuur, beeft voorde in dit jaar te houden veemarkten gratis verlotingen van voorwerpen, voor land- en tuinbouw geschikt, vast gesteld. Elk aanvoerder van vee en elk kooper van 3 stuks vee ontvangt één lot; elk kooper van 6 stuks vee 2 en van 10 stuks 3 loten in die verloting. Onder de te ver loten voorwerpen behooren o. a. een ijzeren ploeg4 bascules, een karnton met karnmachine, graanschoppen en hooivorken. Op eene in de vorige week te Uitgeest gehouden veiling van bloembollen is besteed voor 18 regels „Ba- zelman Major" f 70 en voor 22 regels „Sulpher Trom pet" f 50 Het hoofd der christelijke school te Beverwijk, de heer C. Lijesen is als zoodanig benoemd te Vrees wijk en het hoofd der christelijke school te Velsen, de heer P. Vermeulen t» Schraard. zomerdagen waren echter voorbij. Beeds begon een krekeltje onder den warmen haard te zingen. Uit gewoonte sloeg zij haar blik over den muur in de straatvanwaar zoo dikwijls de vluchtige hoefslag zijner fraaie paarden weerklonken had. Zijne blikken vlamden en als zij ernstig zijnen groot beantwoordde reed hy in willen galop nog eens terug. Hoorde zij daar niet duidelijk het trappelen van een paard Zij richtte zich op. Acb noenhet was slechts bedrog geweesthaar hart klopte zoo hevig, dat zy 't meende te booren. ,,'t Is hier nu mooi stil" sprak hare tante die een lampje op de tafel plaatste en met haar breiwerk naast Ereme plaats nam. „Geen ulaan heeft zich laten zien, juist alsof zij reeds voor de manoeuvers uitgerukt waren, 't Heeft toch goede gevolgen gehad dat gy mijnheer van Bartenstein een wenk gegeven hebt." „Ik verzoek utante", riep Ereme met moeielijk bedwongen hevigheid, „over deze geheele zaak te zwijgen." Tante liet van schrik een steek vallen. Zij tilde haar breiwerk in de hoogte en bezag het nauwkeurig. „Waarom wordt ge toch dadelijk zoo heftig? Nu, neem nu dien steek even op. Maak je maar niet ongerust; hij zal zich wel troosten. Hij trouwt eens met een meisje als Elsaeen resoluut vrouwtjedat zich overal gemakkelijk beweegt. Alsof zij ingekwartierd was waB zij dadelijk bij ons thuis. Dan zal hij zich gelukkig gevoelen. Maar wat scheelt je? Nu trek je de heele pen er uit. Ge zijt toch in dat heidensche land niet verleerd hoe men met breiwerk omgaat Ereme legde het werk op tafel. „Lieve tante die gevallen steek krijg ik niet klaar. Ik heb heden zulke ijskoude vingers, dat wij 't maar vergeten zullen. Goeden nacht." Zij liet hare tante in de grootste verbazing over het vergeten van een gevallen steek en begaf zich naar hare slaapkamer. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1886 | | pagina 2