No. 55. Acht en tachtigste Jaargang 1886. V RIJ D A G 7 M E I. F A N F A R O. Prijs der gewone Advertentiën: ©ïhcieel «fteöeelte. S'S'ülöKLil JI4 MIJ SB Uil. lónttculanD fit r-titcni aai» ALIMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco dooi het geheeie Rijk f 1, De 3 nummers f 0.08- Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Bezichtiging tegeu 10 cents per persoon ZONDAG, 9 Mei 1886 van 1 tot 3 uren. KOSTELOOZE bezichtiging op ZONDAG 16 Mei 1886 waarvoor toegangskaarten te verkrijgen ter ver gadering der commissie van toezicht op DONDERDAG, 13 Mei 1886, 's namiddags tusachea 2 en 3 uur, op het stadhuis. Verder wordt herinnerd dat het Museum iederen MAANDAG en VRIJDAG, van één tot drie uren des namiddagskan worden bezichtigd tegen 25 cents per persoon. PRUISEN. Huis vanAfgevaardigden. Bij de eerste lezing van het kerkelijk wetsontwerp ver- blaarde Gneist zich daartegen. Windtborst verklaarde, dat het centrum het ontwerp eenvoudig zooals bet uit het Heerenbuis ontvangen was zou aannemen. Cuny verklaarde, dat de nationaal liberalen tegen zouden stemmen. Prins Bismarck antwoordde dat het laatste schrijven van Jacobini de verwacute verklaring wel niet behelsdemaar toch in zekere mate eene voorloopige kwijting inhield van vroeger gedane toezeggingen om trent den plicht tot aangifte van voorgenomen benoe mingen van geestelijken. De Curie had door deze tege moetkoming zeker zoo veel mogelijk eenstemmigheid in het Huis willen bevorderen en in elk geval daarmede haar vertrouwen aan den dag gelegddat hij prins Bismarck ten opzichte van den tegenwoordigen Paus ten volle beantwoordde. Dat het ontwerp in eenig opzicht de stelling der regeering aan het wankelen bracht of eenigermaie de rechten van den Staat prijsjaf, kon bij niet toegeven. Bij de betrekkingen tusscben Staat en kerk kon men nu eenmaal niet alles tot op den laatsten ei vooruit afbakenen. Wetten waren slechts vatan welker vul ling slechts uit wederzijdech vertrouwen verkregen kon worden. Kwam de Curie de bedoelde verplichting tot kennisgeving van benoemingen éénmaal na dan zou zij het altijd kunnen doen zonder van hare waardigheid iets prijs te geven. Als minister moest hij zich steeds afvragen wat tot nut en voordeel van het vaderland strekken kon. Nu wendde hij pogingen aan om, ter uitvoering van 's Konings denkbeeld op de nog over gebleven plaats een tempel des vredes te stichten. Daartoe zou hij de hand bieden en verzocht dushet onlwerp zoo eenstemmig mogelijkzonder veel woor denstrijd aan te nemen. In den verderen loop der beraadslagingen legde hij er nogmaals den nadruk op, dat hij volkomen ver trouwen stelde in den tegenwoordigen Paus. Het komt er vooral op aan zeide bij, dat wij er meer aan denken, hoe wij allen landgenooten zijn dan daaraan dat wij verschillende geloofsbelijdenissen aankleven. Ten slotte werd de verdere behandeling tot den 5 verdaagd. TPW.TTTT -T ■IHT'OTV. Novelle van STEFAN IE KEIJSER. 18) Nu verontrustte het beeld van den toornigen man haar niet. In plaats hiervan zag zij Elsazooais zij haar eenmaal bij een bezoek ontmoet hadals eene kleine huisvrouw met een wit boezelaar voor en een lepel in de hand. En werkelijk! Deze verschijning kwelde haar nog meer dan de vorige. Den volgenden dag gingEreme's stemming in een ander stadium over. Hoe verheven ook hare levensopvatting waszij dacht en gevoelde toch als alle jonge meisjes. Als zij haar hoofd gevolgd hebben, worden zij eenigszins angstig en nieuwsgierig om de gevolgen barer handel wijze te leeren kennen. Als eene redding uit den nood viel haar de gedachte in naar Melanie te gaan. Die was toch op het casino- feest geweest. Het was werkelijk niet enkel inbeelding van Ereme, dat de wereld er nu andera uitzag dan een paar dagen geleden. Alles kwam haar veranderd voor. De jonge officierendie haar vroeger met zooveel voorkomendheid gegroet haddenzagen haar nu van verre met halftoegeknepen oogen aanals wisten zij niet, wie zy was en groetten eindelijk zeer onachtzaam. In het park reed het rijtuig van den bankier haar voorbij. Miss Smith zag baar niet meer als vroeger met afgunstige verbazing aan. Al baar aandacht werd door Kronheim in beslag genomen die tegenover haar zat en door de vertrouwelijkheid waarmede hij baar parasol voor haar opendeed bewees dat hij nog voor het uitrukken naar de manoeuvres een vast recht op de bleekblonde dame en hare millioenen verworven had De beer von Zodlitz had uit naam der vrij-con- servafcieven verklaard dat deze partij de opvatting des rijks-kaDseliers gedeeltelijk beaamde, maar aan den an deren bant niet gerust kon zijn zoolang niet eecer- zijds de grens van de herziening der Mei-wetten en anderzijds de omvang van de concessien der Curie te overz en was. De heer Richter verklaarde uit naam der vrijzinnigen, dat zij voor het ontwerp zouden stem men maar keurde het af, dat het ontwerp niet het eerst bij het Huis van Afgevaardigden was ingediend om daar met do bevoegde vertegenwoordigers der roomsch- katholieke bevolking te worden behandeld. Hierop antwoordde prins Bismarck dat de heer Richter met zijne opmerkingen slechts getoond haddat hij voor nemens was zijn plicht als onderdaan jegens zijnen souvereinhet centrummet welks hulp hij gekozen werd, gestand te doen. ENGELAND. De koloniale en indische tentoon stelling is den 4 te Londen in tegenwoordigheid van de koninklijke familie en van eene menigte toeschouwers geopend. De Koningin drukte in antwoord op eene aanspraak van den prins van Wales, den voorzitter der uitvoerende commissie de hoop uitdat de tentoon stelling zou medewerken om de bestaande banden tus- sehen de verschillende deelen van het rijk te verzekeren. De weg, langs welken de Koningin moest gaan was door 4000 soldaten der garde afgezet. Lagerhuis. Den 3 werd bij tweede lezing het regeeringsvoorstel tot wijziging der wet op het examen en de bevoegdheid der artsen aangenomen. Het voorstel bevatte o. a. de bepalingdat de certificaten van koloniale en buitenlandsche universiteiten erkend wor den indien de betrokken landen dienaangaande voile wederkeerigLeid verleenen. Minister Gladstone verklaarde den 4 dat de voor Griekenlanis antwoord geetede termijn den 3 des na middags te 5 uren verstreken was. Sedert was geen afdoend bericht ontvangen. Het vorige antwoord van Griekenland was door de gezamenlijke mogendheden niet voldoende of bevredigend geacht. FRANKRIJK. De minister van koophandel heeft een besluit genomen waarbij een wedstrijd geopend wordt voor plannen ten behoeve van de gebouwen voor de tentoonstelling van 1889. Er worden 12 prijzen uitgeloofd tusschen de f 500 en f 2000; alleen franschen mogen mededingen. GRIEKENLAND. De gezanten te Athene waren uitgenoodigd om den 5 het Te Deum in de kathedraal bij te wonen bij gelegenheid van het Georgefeest. Zij besloten daaraan deel te nemen, doch niet Dij te wonen de daarop volgende receptie ten paleize. SPANJE. Galeotede moordenaar van den bisschop van Madrid heelt uit de gevangenis aan den pause- iijken nuntius en aan het kapittel der Diocese brieven geschreven waarin hij zijn opreeht berouw uitspreekt over zijne daad het gevolg van zijne ellende en zijne ijdelheiden in de nederigste bewoordingen hunne vergiffenis en die van den Paus afsmeekt. Ereme bereikte haar doel, vertrouwelijk met Melanie te praten niet. Zij vond reeds bezoek. De oude prioreseene kleine bejaarde dame met hoogmoedig gelaatzat van ouderdom met bet hoofd knikkendeop de sofa. Tegenover baar zat de overste met een rood gezichtdat nog een tint donkerder gekleurd werdtoen Ereme binnen trad. Hij groette haar alsof zij hem geheel vreemd was. Melanie schrikte blijkbaar door de toevallige ont moeting en drukte haar de hand als bij eene condolatie. Slee Ins Darling ontving baar blijde, terwijl hij zijn blauwzijden kussen verliet en kwispelstaartend haar te gemoet trad. De priores zette het gesprek met den overste dadelijk voort en verminderde de verwarring van het eerste oogenbltk nierdoor. „Vier heeren dio zestien voorvaderen tellen", sprak zij „zijn er noodig voor de benoeming eener nieuwe stittsdamezij moeten verklaren dat ook de dame zestien voorvaderen heeft. Nu is de oude majoor van Ebra gestorvenUdo van Ebra een tijdgenoot van mij. Heb ik n reeds verteld boe bij in 1823 officier werd Dat was hoogst amusant. Ik heb het beleefd, als dienstdoende hofdame van wijlen mevrouw de her togin. Hij was het bedorven kind van het geheeie hof. Hij had eigenlijk een diplomatische loopbaan willen kiezen had volgens de oude methode ge studeerd en men examineerde hem op moderne de magogische manier. Hij kwam er niet door. Toen hielp hem de hertogin op hare gracieuse wijze. Bij de tbee beweerde zij tegenover haar gemaaldat men zeer goed een zonnebloen in het baar dragen kon. Toen hij haar uitlachtebeloofde zij het te doen maar dan moest hij zijn woerd geven als de buitengewone coiffure hem bevielmijnheer von Ebra tot officier te benoemen. De joviale oude beer stond het lachende toe. Den volgenden avond verscheen de hertogin in den schouwburg met een kapsel gekroond door een rosette van zwarte kantmet eene zonnebloem in het ZWITSERLAND. Den 2 werd zoowel in het kanton Bern als in het kanton Solothurn eene volksstemming gehouden die in beiden aan de liberale partij eene overwinning verschafte door bekrachtiging van de keuze der leden van den kantonnalen Grooten Raadwaar de meerderheid aan de liberale partij behoort. Tevens werd in het kanton Bern gestemd over de nieuwe wet, die de gedwongen inëating voorschreef; zij werd met 28.606 tegen 23.215 stemmen verworpen. VEREENIGDE STATEN. Den 4, des namiddags, vielen de werkstakers te Chicago de politie met steenen en geweren aan. Één officier werd gedood en een ander doodelijk gewond. Onderscheidene oproerlingen sneuvelden en eenige werden in hechtenis genomen. Het arsenaal werd dour de militie bewaakt ter voorko ming eener plundering en versterking der militaire macht uit Milwaukee werd verwacht. ZUID-AFRIKA. De transvaalsche regeering be krachtigde den 30 de door haren gemachtigdeden heer Albraehtbelgisch consul te Pretoria met eene groep nedsrlandsche bankiers gesloten overeenkomst voor de stichting van eene bank en eene nationale munt, met een maatschappelijk kapitaal van f 6,000.000. De zuid-afrikaansche munt zal bestaan uit gouden, zilveren en koperen stukken in waarde gelijk aan het engelsche geld doch met een iets hooger goudgehalte en bollandsehe opschriften. Men zal hebben het gouden „pond sterling" en „half pond sterling", de zilveren „halve kroon", „twee schilling''; „schilling", „zes pens" en „drie pens" en den koperen „penning" en „halven penning". - De heer Coenrsad Busken Huet geb. 28 De cember 1826 te 'a Gravenhage is den 1 des namid dags te Parijs onverwacht overleden. Hij was na het diner, gelijk hij gewoon was, naar zijne kamer gegaan om eene sigarette te rooken. Hij was volkomen wel en had aan tafel met zijn zoon een levendig gesprek over letterkunde gevoerd. Door eene plotselinge ver lamming van het hart getroffen stortte hij ineen. Zijne vrouw vond haren echtgenoot dood in zijne studeerkamer liggen. De uitdrukking van zijn gelaat was zeer kalm. Hij leefde te Parjjs vrij afgezonderd in eene reeks van vertrekken welke bij zeer net en smaakvol bad ingericht. De weinige tijd welken hij zich voor ontspanning gunde, wijdde hij aan een kleinen vrien denkring. Hij was bezig met de laatste band te leggen aan een nieuw deel zijner „Letterkundige Fantasiën" en koesterde het voornemen om eene fransche vertaling van bet „Land van Rembiandt" te bewerken. Den 4 is hij op zeer eenvoudige wijze begraven. In den nacht van den 2 op den 3omstreeks half een is te Purmerend brand uitgebroken in den met lucifers vuurmakers petroleum enz. gevulden winkel van het perceel van Chr. Kassteen aan den Buitenkantbewoond door 3 gezinnen. Binnen korten tijd was alles uitgebrand; de bewoners, die rustig te midden. Zij zag er voortreffelijk uit, won de wedden schap en mijnheer von Ebra werd officier. „Maar, mevrouw", beproefde de overste, wien van het aanhooren van dien onzin de parels op het voor hoofd gekomen waren haar in de rede te vallen. Zij maakte eene afwijzende beweging met de hand. „Doch ter zake. Hebt gij onder uwe officieren niet eenen Ba: tenstein Die is van den oudsten adel't komt er slechts op aan of de stamboom goed is." „De stam is goed, maar in zijne vertakkingen ver- toont hij kleine onregelmatigheden" sprak de overste, met geweld haren woordenvloed verbrekende. „In den boerenkrijg heeft een Bartenstein een landmeisje gehuwd, dat met levensgevaar hem hulp verschaft had tegen een woesten hoop boeren en tijdens den zevenjarigen oorlog heeft een ander van het geslacht met een pre dikantsdochter een stuk uitgehaald als „Leouore" doch met gelukkiger einde." „O foei", sprak do prioresalsof zy zich aan een steen gestooten had, „dan is er geen denken aan dat wij hem tot de benoeming kunnen toelaten." De overBte werd vuurrood „Mevrouwelke dame moest het zich tot een eer rekenen als Barten stein 1 aar met zijn woord voor zulk eene zaak hel* pen wil. Eea edeler karakter, een braver hart en een helderder hoofd vindt ge in de geheeie wereld niet. En dan welk een officierDe geboren aanvoerder in den strijd dol dapper in den aanvalmaar daarbjj vol tegenwoordigheid van geest, kalmte en vastbera denheid nooit moede e« als de armste soldaat met alles tevreden. Ik ben overtuigd dat eene schitterende loopbaan voor hem openstaat. En ik kan 't hem niet kwalijk nemen dat bij weer uit dit kleine nest weg wil waar de kleingeestigheid iemand wanhopig maakt.' Terwijl bij sprakhad hij Ereme met vreeselijke oogen aangezien elk woord scheen haar een dolksteek. De priores evenwel meende dat de geheeie rede tot baar gericht was. Zij beantwoordde deze zooals het bij 't hof gewoonte was waar elke opwinding als stry-

Alkmaarsche Courant | 1886 | | pagina 1