bed lagen konden xich met moeite redden. De inboedel ran Kassteen was verzekerd tegen brandschadedoch die van de twee boven wonende familiën niet. Op de paardenmarkt te Haarlem waren den 3 180 stnks aangevoerdmeest van inlandsch ras. By een vrij ievendigen handel werd van f 45 tot f 100 per paard betaald. Den 3 viel te Kolhorn eene vrouw, lijdendo aan vallende ziektein eene diepe vaart doch werd opge merkt en gered. Den 3 heeft onder Hoenderloo op de Veluwe een zware bosch- en heidebrand gewoed. Den 3 is te Helder een school met den bijbel geopendhoofd de heer Adriaanse van Middelburg. Het aantal leerlingen bedraagt 234. Den 4 is in de plaats van den als secretaris- penningmeester van den Grooten IJpolder ontslagen W. C. Yergers, als zoodanig benoemd do heer W. Buis te Haarlem. Den 4 viel te Barsingerhorn een kind van byna 3 jaren in het water hoewel terstond door de moeder opgehaald, mocht het echter niet gelukken de levens geesten op te wekken. De raad der gemeente Koedijk heeft in zijne vergadering van 4 dezer benoemd tot hoofd der school aldaar de heer C. Otter te Naaldwyk. De politie te Delft nam den 4 een groot aantal opruiende socialistische blaadjes in beslagwelke eeu milicien die te 's Gravenhage moest worden ingedeeld, aan zijne kameraden trachtte uit te reiken. Op de veiling van hedendaagsche schilderijen en toekeningen afkomstig uit de verzameling van wijlen den heer P. Verloren van Themaat te Utrechtden 4 te Amsterdam gehouden zijn o. a. verkochtJ. Israëls, Potkoken f 3000 Ch. Jacque in de Schaaps kooi f 2000 J. Israëls terug van 't Veld f 1800; A. Mauve Ter Vischvaugat f 1400 W. Roelofs in Gelderland f 1050. De kiesvereeniging Burgerplicht te Hoorn heeft den 4 den heer mr. \V. K. baron van Dedembur gemeester, weder kandidaat gesteld voor lid der Pro?. Staten en den heer J. A. Heule tot kandidaat, in plaats van wylen den heer P. Brinkerink, Het gerechtshof te Amsterdam heeft den 4 den bediende der AmBterdamsche bank, dia ongeveer f 18000 te haren nadeele stal, veroordeeld tot 2 jaren celstraf. De zaakwaarnemer K. van Oijen die den 5 voor bet gerechtshof te Amsterdam moest terecht staan wegens het uitgeven van een valschen coupon, is den 4 overleden. Den 4 was de heer L. de Rooy te Tilburg voor f 289,777 laagste inschrijver by de te Haarlem gehouden aanbesteding van het maken eener uitbreiding van het krankzinnigengesticht Meerenberg te Bloemendaal en daarbjj behoorende werken, geraamd op f 318 100. Den 5 zijn te Amsterdam van de 8 geëxamineer- den 3 als onderwijzer geslaagd, namelijk C. Diepsmeer te Alkmaar, J. Duin en M. Visser, beiden te Velsen. Uit het den 5 o?er 1885 uitgebrachte verslag omtrent den spoorweg Haarlem Zandvoort blijkt, dat van het aanlegkopitaalgroot f 600 000, tot en met 31 December 1885 was besteed 591.607, waarvan f 2765 in 1885, en dat op de exploitatie een batig saldo van 7119 was verkregen. Na aftrek van de bg de statuten aangegeven f 5000 tot vergrooting van het vernieuwingsfonds, bleef van dit saldo f 2119 be schikbaar op voorstel van commissarissen werd be sloten dit bedrag onverdeeld op nieuwe rekening over te brengen. De oorzaak van de minder gunstige uitkomst moet voornamelijk gezocht worden in de ongunstige weersge steldheid gedurende de zomermaanden en in de alge- raeene malaise en slechte zaken gedurende het geheele jaar want op de uitgaven is zooveel mogelijk bezuinigd, zoodat deze f 5531 minder bedroegen dan in 1884. Het aantal reizigers was 213.604 en aan goederen werden 4.479.295 ponden vervoerd. dig met de etikette verboden was. „Ik was niet van plan" antwoordde zij „mij te laten onderrichten over de verdiensten van dien mijnheer van Bartenstein waarvoor ik mij volstrekt niet interesseermaar" en zij hief haar krukje opals een waarzegster den tooverstaf en sprak plechtig „Onthoud wat ik zeg. Als aan de toestanden in welke wü nu leven, niet spoedig een eind gemaakt wordtzal de dag komendat men niet meer vier edellieden zal kunnen vinden om eone stiftsdame te benoemen." De overste stond op. „Tot weerziensmevrouw na de manoeuvres"' sprak hij tot Melauie. Met een boosaardigen glimlach vervolgde hy „Overmorgen ruk ken wij uit de pyramide van Greifenberg en wenschen den bewonersdie volkomen als mummiën kostbare kruiden in plaats van harten in de borst schijnen te drageneene aangename rust. Maar over drie wekea komen wij terug en zullen wij langzamerhand wel frissche lucht in de grafkamers brengen." Hij boog kort en stijf voor de priores en Ereme en vertrok. Ereme zat geheel terneergeslagen in haren fauteuil. "Was het dan mogelijk haar te beschouwen als eene parliigenoote der kleingeestige bekrompen, oude dame? Ja hij bad beiden tot de mummiën gerekend er was niets aan te veranderen en het ergste wasde slag was raak geweest. Gevoelde zij zich ook niet als eene mummie ingesloten en ingemetseld door doode steenen en geleerde boeken? De priores zuchtte: „Een man als een revolver." Terwijl zy begeleid door Melanievertroksprak zij vertrouwelijk tot haar: „Die goede overste was gepiqueerd dat wy hem niet tot de benoeming wilden toelaten. Maar dat is onmogelyk. Zijn grootvader is als gewoon soldaat begonnen en door Prederik den Tweede tot den adelstand verheren van daar die ruwe manieren. Een salon is voor hem niets beter dan een manege." Zjj ging weg. Melanie drukte Ereme de hand. „Het doet mij leed, <dat gij dit tooneel bijwonen moest. Maar gy moet de Aan het einde van het verslag deelde de directeur mededat door de welwillende medewerking van de hollandsche spoorwegmaatschappy en behoudens goed keuring der regeering, het station Bolwerk weldra zou worden opgeheven. Door dezen maatregel kon een vry aanzienlijk bedrag aan exploitatiekosten bespaard worden. Den 5des morgens te half zesis te Haarlem een bij een brood- en banketbakker aan de Breesteeg te Haarlem onstane brand spoedig door de politie met den slangeuwagen gebluscht kunnen worden. Door een jongen in de bakkery neergeworpen krullen waren ODgemerkt in brand geraakt. Programma van de te houden tentoonstelling der Hollandsche Maatschappy van Landbouwafdeeling „Beemster, Purmerend en Omstreken'', van vee, kaas, boter en gereedschappen, instrumenten en boekwerken, voor chemisch onderzoek met betrekkking tot zuivel bereiding op ZondagMaandag en Dinsdag 1516 en 17 Augustus 1886, in „de Tuinbouw" te Beemster, nabij Purmerend. P r ij s u i 11 o v i n g. KAAS. a. Gewone Edammer kaas, minstens 2 kilo zwaar, in te zenden 18 stuks, waarvan 6 in Mei, 6 in Juni en 6 ia Juli zijn gemaakt. b Commissie kaas, minstens 4 kilo zwaar, in te zenden 9 stuks, waarvan 3 in Mei, 3 in Juni en 3 in Juli zijn gemaakt. c. Middelaars kaas, minstens 5 kilo zwaar, in te zenden 9 stuks waarvan 3 in Mei 3 in Juni en 3 in Juli zijn gemaakt. Inzenders voor deze nummers moeten bij aangifte aan den secretaris opgeven Onder welke letter hij wenscht in te zenden het merk op de kistbet aantal melkkoeien soort van grond al of niet met kraehtvoeder bijgevoederd hoe veel liter of kilo's avond- en morgenmelk in strem zijn gezetboe warm de meik in strem is gezet hoeveel stremsel op 100 liters of kilo's melk is gebruikthoe veel kleursel op 100 liters of kilo's melk is gebruikt. Voor beide laatste nummers wordt opgaaf vau fabri kant verlangd. In hoeveel minuten de molk gestremd is; in hoeveel minuten de kaas is doorgehaald, (gesneden); in hoeveel minuten en tot welken graad de kaas is verwarmd hoeveel minuten er na het verwarmen in gewerkt is; hoevee! minuten het wei na do bewerkmg is afgetapt en hoeveel minuten daarvoor zijn noodig geweest; hoe veel tijd er verloopen ij van af het in strem zetten tot het perEenhoelang er geperst ishoeveel kazen er gemaakt zijn hoeveel kilo kaas er na de persing aan wezig washoelang de kaas in 't zout ot pekel is ge weesthoeveel graden warmte in de zoutkamer aan wezig was hoeveel graden warmte op de kaasbewaar- piaats of er 1 of 2 maal per dag kaas is gemaakt; of de kaas in een tobbe ot bak is gemaakt; of er al of niet ge oomd is, zoo ja hoeveel kilo's ot titers van de verwerkte melk en na hoeveel uur. BOTER. 15 Kilo Weiboter, waarvan 5 kilo in Mei, 5 kilo in Juni en 5 kilo in Juli is gemaakt. Inzenders voor dit nummer moeten bij de aangifte aan den secretaris opgeven Het merk waarvan de pot of potten zijn voorzien; van hoeveel liters of kilo's room de boter is gemaakthoe oud de room was vóór 't karnen hoe warm de room bij den aanvang van 't karnen was; hoe lang er gekarnt is en op welke manierhetzij met de band, of door een hond als anderzins; welk soort van karn er gebruikt is hoeveel zout er gebruikt is hoeveel boter er voor banden was na 't zouten. GEREEDSCHAPPEN, INSTRUMENTEN, BOEK WERKEN enz. a. De volledigste verzameling gereedschappen voor de zuivelbereiding voor gewone boerderijen. b. De volledigste verzameling inst umenten voor het barre woorden van den overste niet kwalijk nemen. In den grond der zaak ia 't toch vleiend, dat het regi ment zoo ongaarne de gedachte laat varen u te missen. Ook mij Bpijt 't, dat gij Birtensteins gevoelens niet beantwoordt. Als uwe toegenegenheid hem tegemoet gekomen waszou het verschil uwer meeningen wel verdwenen zijn. Hij gevoelt zich diep ongelukkig; want hij heeft u zeer bemind." 't Was de eerste maal, dat openhartig tot Ereme gezegd werd wat zij tot beden slechts vermoed had. Zij stond als geblinddoekt besluiteloos, sprakeloos voor Melanie, haar mat eeu om hulp vragenden blik aan ziende. Maar de anders zoo deelnemende dame, moest nu geen raad meer weten. Haar zwijgen bewees Melanie, dat de scheiding tusscben haar en Bartenstein voor altijd vast stond. Zij ging als door een benauwden droom geplaagd huiswaarts. Bij het inslaan eener straat kwam Elsa plotseling op baar toe, vatte hare hand en vroeg op verwijtenden toon „Waarom hebt gij dat gedaan Ik zou het niet voor mijn hart kunnen verantwoorden hem zoo te laten gaan." Hare moeder kwam juist uit een nieuwgebouwd huis, waarvoor nog kalkemmers en allerlei b •uwmaterialeu lagen. Zij was vroeger niet te gemeenzaam met Ereme geweest en behoefde slechts bare gereserveerde houding tegenover haar voort te zettenom de eer van het regiment noch door vriendelijkheid of teruggetrokken heid te benadeelen. De dames sloegen denzelfden weg in. Da vrouw van den overste begon „Ik hooptezoo dra het regiment naar de manoeuvres was uitgerukt naar mijne ouders te kunnen gaan. Maar daar zal niets van komen. Het huis waarin wij wonen, is ver kocht wij moeten verhuizen en ik heb juist dit ge huurd. Het is wel wat kleiner dan het vorige." Ereme sprak enkele woorden van leedwezen over deze teleurstelling en over 't verhuizen. De andere dame lachte even. „Of wy onze menbels in deze of in een andere kamer plaatsendat komt er minder op aan. Wij soldatenvrouwen moeten gewoon chemisch onderzoek en ten dienste vttn hét onderwijs in de zuivelbereiding. c. De volledigste verzameling boekwerken ten dienste van het onderwijs in de zuivelbereiding. VEE. De volledigste verzameling vee, behoorende tot dezelfde familie. In te zenden een koemet hare vrouwelyke afstammelingen. De inzender moet eigenaar en fokker zijn van de koe en bare afstammelingen. De aangifte moet geschieden vóór of op den 15 Juli 1886 aan het adres van den secretaris der afdeeling den heer A. Zijp te Beemster, bij wien programma's met nadere bepalingen verkrijgbaar zijn. - Uit het verslag van het vee-artsenykundig staats toezicht over 1885 is geblekendat in dat jaar in Nederland 83 gevallen van longziekte voorkwamen tegen 234 in 1884voor onteigening was 67450 noodig tegen f 714600 in 1884. De gemeentelijke gasfabriek te Krommenie beeft over 1885, niettegenstaande de verlaging van den gas- prijs en vele aangebrachte verbeteringen, eene winst van f 340 opgeleverd. Voor de 4 pet, geldleeninggroot 246000, ten laste van de gemeente Apeldoorn werd ingesobreven voor f 381000 tot den koers van 102'/> tot en met 100 pet. De laagste koers, tegen welke gegund werd, was 101'/i« pet. De bevolking der provincie Noordholland die op 1 Januari 1885 bestond uit 368553 m. en 393219 vr., bedroeg op 1 Januari 1886 374282 m. en 399752 vr. Op dat tijdstip bedroeg de bevolking van Am sterdam 372325, Haarlem 46730, Nieuwer-Amstel 21825, Helder 21109, Alkmaar 14884, Haarlemmer meer 14546, Z madam 14044, Hilversum 11315, Hoorn 10944, Sloten 6765, Texel 6351, Eakbuizen 6212 en Velsen 6127 personen. Over den spoorweg HaarlemZandvoort zijn in Maart 3587 reizigers vervoerd. De opbrengst was 970.91, zijnde per dag en per mijl f 3.68%. De door Gedep. Staten van Overjsel vastgestelde lijst van hoogstaangeslagenen in de rijks directe belas tingen bevat 91 namen. Hoogstaaugeslagene is de heer A. F. graaf van fiechteren Limpurg te Ambt- Almeloo vour f 4001.73% en de laagste de heer J. Koster van Houten te Heinoo voor f 502.92. Tot kantonrechter (eerste kanton) te Amsterdam is benoemd mr. W. C. Krabbe, thans kantonrechter te Alfen. De heer J. A. Sillem te Amsterdam heeft voor de candidatuur voor het lidmaatschap van de Prov. Statenhem door de kiesvereeniging de Grondwet aangeboden bedanktom bet argumentdat tegen den heer A. D. Zur Muhlen als eandidaat is aange nomen ingevoerd. Door den kerkeraad der Doopsgezinde gemeente te Zuid- en Noord-Zijpe is ter vervulling der vacature vau een predikant bet volgende drietal opgemaakt P, Botke te BovenknijpeA. van Gulik te Grouw en R. Kuiken te Warga. De exploitatie der gemeente reiniging te Sneek over 1885 is met een nadeelig slot van 8G7,77' ge sloten. De uitgaven beliepen f 11514,08, de ontvang sten f 10646.305. Het vischwater in den Egmondermeer werd ver pacht voor den tijd van 5 jaren H f 20 'sjaars aan G. Hartland te Koedijk het grasgewas van den Meer weg in dien polder aan P. Roskam Pz. en C. Kraak man Rj. voor f 50, tegen f 62 in 1885. De hoer A. Elink Sterk heeft by den gemeenteraad van Haarlem een plan ingediend van een viaduct voor rijtuigen en voetgangers over den spoorweg aldaar waardoor een einde zou komen aan den steeds druk kender en gevaarlijker last van den spoorwegovergang. Die viaduct zal 493 el lang zijn waarvan 220 el over brugd en 273 el eenvoudig opgehoogd zal worden. De kosten zijn geraamd op f 244.000f 154.000 voor het werk en f 90000 voor onteigening. zijn aan een bewegelijk leven. Wij zouden zelfs in een tent wonen als 't nu niet anders kon. En zoo erg is 't ook niet. De receptie-kamer zoowel als de huiskamer zijn voldoende er is echter geen plaats voor myn atelier. Landschapschilderen is namelijk een kleine hartstocht van mijdie mij uit mijne jeugd bijgebleven is. Dat moet ik nu opgeven." „Dan zou ik liever eene receptie-kamer opofferen dan mijn recht op het beoefenen der kunst", merkte Ereme op. „Een zekere zorg voor den omgang met anderen behoort tot onze plichten", antwoordde de vrouw van den overste „en plichten gaan voor rechten." „Maar onze geest heeft toch recht vau bestaan", her vatte Ereme „en ik beschouw het als eeu ongeluk als men hierin tegen gewerkt wordt." De heldere kalme oogen der dame zagen haar on derzoekend aan. „Zulke haarfijne begrippen van onge luk heb ik niet. Wat is toch de afstand van een zoo- genaamden eisch van onzen geest tegenover een mensch dien wy lief hadden Ook gij zoudt zoo denken, als gy, even als ik een jongen broeder gehad had die bij de bestorming' van Montbéliard en een zoon als mijn lieven Kunodie ons frisch en gezond verliet en bij de eerste ontmoeting met den vijand sneuvelde, voor hij nog een overwinning beleefd had. En gij zoudt niet eischen, dat gij u hadt moeten ontzeggen zulk een gegronde smart te beweenen ter wille van een echtgenoot, die na een vermoeiend oorlogsleven door ontzettende herinnerin gen overstelpt thuis kwam en wiens eerste woord was Nu om Godswil, geene tranen meerDan moet men zich overwinnen. En daartoe helpt de nieuwe plicht die ons oplegt den verwilderde weder zachtere zeden te doen aannemen. Dat is geene lichte taak. Maar 't is ons vrouwen nu eenmaal beschoren ons op te offeren en God heeft de zucht daartoe in onze harten gegeven." Zij bleef staan, „Hier scheiden onze wegen", zeide zij en sloeg na een korten groet met Elsa eene andere straat in. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1886 | | pagina 2