57. Acht en tachtigste Jaargang. WOENSDAG 12 MEI. FANFARO. Prijs der gewone Advertentiën: BntttnUnb. FElUIX.LBTOISr. ALKMAABSCHECOUBANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, De 3 nummers f 0.06. ALC Per regel f 0,15. Groote lettere naar plaateruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. BELGIB. Prine Boudewijn zoon van den graaf van Vlaanderen, heeft den 6 den eed afgelegd op het vaandel van het regement grenadiers, waarbij fcij tot luitenant benoemd was. Den 11 heeft te Brussel de verkiezing van een lid van den Senaat plaats. Generaal Jacmart is kandidaat der clericalenburgemeester Buis der liberalen en advokaat Janson der radicalen. PRUISEN. Huis van Afgevaardigden. De nationaal liberalen stemden tegen de meeste artikelen van het wetsontwerp tot wijziging der Meiwetten. BEIEREN. De rsgcering wil do schulden des Ko- nings door eene etaatsleening voldoen, af te lossen uit eene jaarlijksche korting op de civiele lijst. De reden waarom zij op deze wijze de zaak wil rege len, ligt in de lagere rente, die voor zulk eene leening betaald moet worden. Dit voorstel vindt bij de u.tra- montaansche party in de Kamer groot bezwaar, vooral omdat pas 2 jaren veretreken zijn, sedert des Konmgs geldzaken in orde zijn gebracht. Omtrent het bedrag der schuld loopen verschillende geruchten. olgens sommigen zou zij eenige miljoenen bedragenvolgens anderen 3 a 4 miljoen. ENGELAND. De Times, den toestand in Grieken land besprekende, was van oordeel, dat, wanneer minister Delyannis hardnekkig bleef, de terugroeping der gezanten spoedig door rechtetroekscbe dwangmaat regelen moest worden gevolgd. Daarbij had men de keus tussohen blokkade der grieksche havens of opheffing der beperkingen, welke het vrije optreden van Turkije belem merden. Wanneer de mogenheden zich niet om Grieken- land's toekomstige welvaart bekommerden, dan konden zij volstaan om den Turken de vrije hand te geven. De Porte zou volkomen in haar recht zijn als zij de grieken te land en te zee aanviel. Alleen een bombardement van Athene zou als een ramp voor do geheele beschaafde wereld moeten beschouwd worden. In het belang van Griekenland moesten echter de mogendheden liever tot een blokkade der grieksche havens overgaan en het den grieken overlaten, om hun geluk met de turk- sche troepen aan de grenzen te beproeven. Mocht de oorlog uitbreken dan zouden de mogendheden er naar streven om dien tot Griekenland en Turkije te be perken. Een korte en beslissende oorlog ware dan wenschelijk. Lagerhuis. Den 6 werd het regeeringsvoorstel tot regeling van het verkeer op kanalen en spoorwegen zonder hoofdelijke stemming bij tweede lezing aange nomen. Verder had de eerste lezing plaats van het voorstel tot voortduring der bijzondere bepalingen op tet bezit van wapenen in Ierland. PR AN KRUK. De heer Pasteur heeft den 11 in de Akademie van geneeskunde medegedeeld dat van 950 door hem behandelde personendie leden aan Novelle van STEFANIE KEIJSER. 20) Ereme ging, verdoofd van alles wat zij gehoord en gezien badhuiswaarts. Toen zij de deur met den blinkenden cerberuskop achter zich dichtsloeg, hoorde zij de vermanende stem harer tante„Doortje, de aker is niet op zijne plaats." „Mevrouw, hij staat naast de emmers", was 't ant woord. „Doortje, de koperen aker heeft vijf en twi itig jaar aan den ijzeren haak boven het hek voor de emmers gehangen en zoo moet bet blijvenzoo niet alles te gronde zal gaan. Ach Eremewat zyt gij laat. 't Is reeds tien minuten over den tijd van dineeren." „De manoeuvre-adelaars zijn bijna geheel verbrand", merkte Doortje op, terwijl zij de gebradene duiven voordiende. Daarbij hield zij 't hoofdje trotsch in den nek't zij over de vermeerdering harer taalkennis met dezen zuiveren kazerne-stijl of mogelijk door 't bewust zijn dat zij haren vrijer nog bezatterwijl de juffrouw- den hare kwijt was. Ereme tikte, zonder er op te letten wat zij deed, met haren vork tegen het bord. Tante deed den duiven en den doperwten alle eer aan en praatte genoegelijk voort: „Wat ik zeggen wilde, ja, wat was het toch? 't Was eene zaak van belangO ja 1 We moeten een asperge-bed laten aanleggeD. Kijk eens, de tuin is toch voor niets anders te gebruiken en dan hebben wij binnen een jaar of vier asperges in overvloed." Ereme rilde bij het vooruitzicht over vier jaren hier nog asperges te moeten eten. Met de gewoonte van bejaarde lieden om jongelui tot vertwijfeling te brengen giDg de oude dame voort watervreesoverleden waren vijf door wolven gebeten russen en twee door dolle honden gebeten personen zijnde een meisje en eene mede uit Rusland gekomen oude vrouw die 16 wonden aan de handen en het aangezicht had en zeer laat ingeënt was. De gemeenteraad van Lyon beeft den wensch uit gesproken naar verwijdering der godsdienstigo zinne beelden uit de zalen der vrederechters en aan dezen wensch is d>or den burgemeester dadelijk gevolg ge geven. Deze behandeling wordt door het gematigde blad Journal des Débats sterk afgekeurd. GRIEKENLAND. De minister-president De'yannis heeft den 6 verklaard, dat hij, onder den dwang van het ultimatum en de aanwezigheid van bet internationale eskader, bereid was alle gewenschte verklaringen te geven en een begin te maken met de ontwapening, maar zich overigens in de tegenwoordige omstandigheden slechts kon houden aan het antwoord door hem den 29 April op het ultimatum gegeven. Hij beklaagde zich verder over den dreigenden vorm van het nieuwe schrijven waarin binnen den tijd van één dag ophelderingen werden gevraagd. De minister van marine gelastte, dat de kanoneerboot Salaminia dadelijk naar Konstantinopel moest vertrekken om den griekschen gemachtigde Condouriotis te halen. Dit bevel werd gegeven na de komst der turksche kanoneerboot Hanje in den Piraeus. Den 8 kwamen de eerste secretarisseu van de ge zantschappen der 5 groote mogendheden bijeen tot onderteekening van een schrijven aan de grieksche re geering, waarin de blokkade der griekiehe havens werd afgekondigd tegen schepen, die de grieksche vlag voeren. Die blokkade strekt zich uit van kaap Malea tot aan kaap Kolonaeus en van het noordelijkste punt der grieksche grens tot aan de golf van Corinthe en langs de westkust en word onmiddellijk na de aanbieding van het schrijven, die des middags plaats had, van kracht. Het officiëele blad der regeeriDg deelde den 8 mede dat de beweging der troepen niet als het bewijs eener oorlogzuchtige Btemming moest beschouwd worden De regeering had besloten den vrede met te storen en aan dit besluit zou zij getrouw blijven. Evenwel was het noodig, niet onverschillig te blijven en maatregelen te nemen indien anderea met de vijandelijkheden een aanvang maakten. Den 9 nam het ministerie zijn ontslag. De Koo>'ng weigorde bet aan te nemen en schreef aan den presi- dent-miniator Delyannis een brief, waarin hij verklaarde hem verantwoordelijk te stellen voor den tegenwoordigeu toestand van Griekenland. Dienzelfden dag had te Athene op het Plein der constitutie eene groote volks vergadering plaats. Na oorlogzuchtige en heftige rede voeringen werd een leslnit genomen,waarin aangedrongen werd op versterking van het legeronder verklaring dat de Koning van verblijfplaats veranderen en naar Larissa gaan moest. De menigte begaf' zich vervolgens naar de woning van Delyannis, die in eene redevoering- verzekerde dat de regeeriDg nimmer de ontwapening „En dan moet gij met een professor trouwen. Dan kunt gij hier in dit mooie huiswaar er alles voor ingericht is, blijven wonen. Wat uwe voorvaderen verzameld hebben komt dan nog aan uwe kinderen en kindskinderen ten goede, 't Blijft toch altijd een waar woord dat gelijken bij elkander passen. Daar gij niets meer schijnt te gebruikenmoge 't u wel bekomen ik ga Daar mijne kamer." Tante verwijderde zich om haar middags'aapje te doen en Ereme begaf zich Daar de tuinkamer. Op de tafel lag eene juist verschenen nieuwe aflevering van een prachtwerk over Hellas. Gedachteloos sloeg zij het open. De eerste plaat was eene afbeelding van het fries dat de optochten voorstelt, welke ter eere van Pallas Athene naar de Acropolis gehouden werden. Zij liet haar blik vallen op de hel.'eenBche ruiters, die in gelederen tusschen den stoet reden met bunnen aanvoerder aan het hoofd. Voor de eerste maal kwam er by Ereme eene kritiek op van deze plaat. Waren de in elkander gedrongen paarden met korte halsen en kleine koppen niet dezelfde paarden, die men nu nog in Athene ziet? Ook de aanvoerder scheen haar geen model van schoonheid. Hij zat te dicht op den hals van het paard, in eene houdingdie twijfel deed ontstaan omtrent de heer schappij over zijn rossinantede punten zijner voeten waren zoo ver naar beneden gestrektalsof hij met geweld den grond wilde aanraken. Eene uitdrukking van energie ontbrak volkomen. Zij sloeg het boek dicht en keerde zich cm. Nu zag zij ju st in het starre witte gelaat van Pallas Athene, zag de poppenhand aan de lans en daarnevens doemde voor haar geest de donkere gestalte van den officierdie haar deed zien hoe een waar heldenbeeld in het werkelijke leven er nit ziet. „Hij heeft u zoo bemind" boorde zij Melanie zeggen; „hoe kondt gij hem dit doen vroeg Elsa. Zij had willen weenen van smart. zou onderteekecen. Vervo'gens irok zij naar de woning van Tricoupisdien zij een verrader en een eerlooze noemde. Ongeregeldheden werden niet gepleegd. Den 10 volhardde minister Delyannis bij zijn besluit om af te treden. Tricoupisdie daarna van den Ko ning de opdracht ontving om een ministerie te vormen bedankte voor die taak. De keus der regeer ng in een grond wettigen staat moest uitgaan van de Kamer niet van den Koning. OOSTENRIJK HONGARIJE. Kort na den grooten brand te Stry is de mede in Galicie gelegen stad Lisko groatendeels afgebrand. Van 420 huizen verbrandden in 4 uren tijds 271 en 458 gezinnen samen 2017 personenwaren van alles beroofd. SPANJE. Volgens de Imparcial is de minister van financiën in staat gesteld de bosten van de plannen voor oorlog en marine te dekken door de ontdekking van den minister van openbare werken, dat aan het rijk toek >mende bosschen ter waarde vaD 250 miljoen, in handen van bijzondere personen zijn. VEREENIGDE STATEN. Den 4 kwam het te Chicago des avonds tot een hevig gevecht tusschen de politie en de socialistendie ten getale van 15000 vergaderd waren en, om op den eisch der politie uiteen te gaaD, weigerden. Ziodra een der eprekers den kreet van te wapeu aanhief, werden 3 bommen in het midden der politie-agenten geworpen, waardoor 21 van hen gewond werden. Gelijktijdig werden verschillende revolver schoten op de agenten gelost, die met een geweervuur antwoordden waardoor de menigte niteenstoof en de politie meesteres van het terrein bleef. Het geheele verlies der politie beliep 8 dooden en 39 gekwetsten waarvan 4 doodelijk. Van de socialisten was 1 dood' en een stervende terwij! 25 gewond waren. Vele ge wonden waren door hunne makkers mede genomen. Den 5 kwamen weder ongeveer 8000 menschen bijeen en werden eenige winkels aangevallen en geplunderd. Do politie joeg de oproerlingen uiteen en nam o. a. 25 letterzetters in de werkplaats van de Arbeiter-Zeitung in hechtenis onder beschuldiging van moord. Dit blad had sedert geruimen tijd de lieden tot moord en plun dering opgeruid. In het nummer van den 4 werd o.a. het volgende gelezen „Een standenoorlog is ophouden. Gisteren zijn voor Mac Cormicks fabriek werklieden neergeschoten wier bloed om wrake roept. Wie za! ontkennen», dat de tijgersdie ons regeeren dorsten naar het bloed des werkmans? Maar de werklieden zijD geene schapen en zullen op het Witte Schrikbewind antwoorden met het Roode Schrikbewind... - De moorddadige kapitaalbees ten zijn dronken van het rookend bloed onzer mannen. De tijger is ineengedoken lot den sprong, zijne oogen gloeien moorddadig. Hij roert ongeduldig den staart en al zijne Bpieren staan gespannon. Het is volstrekt noodzakel.jk te roepenTe wapen te wapen I" Spies en Fielding.de hoofdaanvoerders der socialisten, werden op het kantoor van de Arbeiter-Zeitung gevan- Daar hoorde zy een licht geruisch van den Eichberg. Tevens kwam eene herinnering bij haar op aan den zaligen tijd toen tusschen datzelfde geruisch een lichte hoefslag weerklonk. Het trok haar met een onbedwingbare macht naar die hoogte waar de ade laar z n trotsch hoofd verhief Zij kreeg baar hoed en handschoenen en ging naar buiten. Haastig doorliep zij de straten. Aan bijna alle den- ren stonden ulanen met dienstmeisjes te praten er waren vele bedroefde gezichtjes bij en niet minder troostende woorden. „Overmorgen rukken wij uit", klonk het nu hier dan daar. Het groote exercitieveld wa s leeg. Op het hooiland lag het gemaaide nagowas in lange streepen en ver vulde de lucht met frisscbe geurenreeds enkele herfstdraden zweefden door de lucht. Op enkele plaat sen zong nog een krekeltje. Uit een pleiziertuin klonk het gezang van vroolijke studenten Ik min a nog, Ik minde u toch, lk minde u altijd nog Bij het begin van het boach ontmoette Ereme den oud-duitschen professor. „Gaat gy ook eens naar het gedenkteeken vroeg hij. Ja op Bommige dagen worden wij er door ons zeiven toe gedrongen. Ik kom er juist vandaan heb er mijn hoed voor de namen der gesneuvelden afgenomen en een beilwensch geuit. Ik, oude man kan niets meer voor hen doen dan mijn dank betuigen dat zij zoo schoon gedaan hebben, wat wij eens hoopten. De een bezwijkt op den weg naar het groote doel een ander neemt zijn werk over en volvoert het. Zalig hij die bij het scheiden op den levensweg nog eea nieuwen dageraad aanschouwen ma<*. Daarvoor ben ik den goeden God dankbaar." Hj groette en wandelde verder naar de stad. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1886 | | pagina 1