No. 58. Acht en tachtigste Jaargang. 1886. V R IJ D A G 14 M E I. F A N F A R O. Prijs der gewone Advertentiën; ©fficiëel (Scösclte. Tegen betaling van f 1,is ter gemeente secretarie verkrijgbaar een gedrukt exemplaar van bet door Burg. en Wetta. aan den gemeenteraad utigebracbte verslag omtrent den toestand der ge meente Alkmaar over 1885. fënit<talanb. JB* IBSUHjL "JS5:01M. Binnenland. Verkiezingen voor de Prov. Staten van Noordholland. Bij kon. besluit van den 11 (Staatsblad No. 105) is de minister van binnenlandscbe zaken gemach tigd om de tegenwoordige zitting der Staten Ge neraal te sluiten in eene vereenigde vergadering der beide Kamers op den 18des namiddags te 3 uren. Met dat tijdstip wordt de 2e Kamer ont bonden. Be verkiezingen der nieuwe leden zullen plaats hebben den 22 Juni en waar herstemming noodig is op den 6 Juli. De eerste samenkomst der Kamers heeft in vereenigde zitting plaats op den 14 Juli. ALKMAARSCHE COUR AIVT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco dooi het geheele Rijk f 1, De 3 nummers f 0.06. iAR i a^V Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HEKMs. COS- TBB ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AGKMAAR herinneren belanghebbendendat alle schuldvorderingen ten laste dezer gemeente over 1885 vóór of op 30 Juni 1886 inge diend moeten zijndaar alle niet binnen dien tijd ingediende sohnldvorderingen verjaard en nietig zijn. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 13 Mei 1886. De Secretaris, NU HOUT VAN DER VEEN. BELGIE. De herstemming te Brussel voor lid der Kamer heeft den 18 plaats. PRUISEN. Huis van Afgevaardigden. Den 10 werden bij derde lezing de verschillende artikelen van het wetsontwerp tot verdere wijziging der Meiwet- ten overeenkomstig de tweede lezing onveranderd goed gekeurd en vervolgens het geheele ontwerp aangenomen met 260 tegen 108 stemmen. ENGELAND. Den 7 is te Derby eene eerst voor eenige weken geopende schouwburg atgebrand. De brand was ontstaan door eene gasontploffing achter de scher men op een oogenblik dat ongeveer 200 personen in het gebouw waren. Een werkman werd gedood door het instorten van het dak en een tooneelspeler Btikte in de kleedkamer door den rook. De hertog van Buckingham conservatief, is met 122 stemmen verkozen tot voorzitter der comitó's van het Hoogerhuis, in de plaats van lord Redesdale, tegen 103 stemmen op graat Morley den regeeringskandidaat. Hoogerhuis. Den 10 werd door den minister van buitenl. zaken de briefwisseling betreffende Grie kenland overgelegd. Hij verklaarde daarbij, dat bet stre ven moest zijn, de verstoring van den europeeschen vrode te verhoeden. De laatste redevoering van minister Delyan- nia had bet bewijs geleverd, dat bij de grieksehe regeering het voornemen tot ontwapening niet bestond. De ver standhouding onder de mogendheden bleef gelukkig bewaard en de afzonderlijke handeling van Frankrijk had zonder twijfel hetzelfde doelnamelijk eene vrede lievende oplossing. Oostenrijk Duitschland en Italië trokken met Engeland ééne lijn en hij hoopte, dat de pogingen der mogendheden, gezamenlijk met de hande lingen van Prankrijk gelukken zouden Lagerhuis. De regeering deed den 10 de vol gende °mededeelingen. Er bestond noch oorlog tusschen Engeland en Griekenland noch tusschen dit land en eene der groote mogendheden de blokkade was eene vredesblokkade. Met Spanje werd een handelsverdrag geslotendat Engeland op den voet van het meest begunstigde volk plaatste, terwijl Engeland het invoer- Novelle van STEFANIE KEIJSER, 21) Ereme hield hare blikken naar den grond gericht. Zij waagde 't nietden grijsaard in de oogen te zien. Geen vogel zong meer in het boschslechts bet geruisch der boomtoppen verbrak de stilte. Geen bont bloementapijt spreidde zicb aan bare voeten uitde donkere schaduwen door vroohjke bloemen afwisselende; de boschviooltjes waren verwelkt, de blauwe bloemen van de eereprijs verdwenen. De zomertijd was voorbij, de dagen begonnen korter te worden; de herfst naderde. Bij eene kromming van den weg zag zij Melanie staan. De wandeling had een frisscbe kleur op hare wangen doen komen in hare hand hield zij een ruiker van wilde rozen en rozebottels aan dezelfde takjesdie sy in het bosch had geplukt. Melanie ontstelde. Zij bad zich na de drukke dagen een weinig willen ontspannen. Doch het noodlot ver volgde haar ook hier in het woud. Zij besloot zich er aan to onderwerpen. „Ik houd van dezen herfsttint", sprak zij, Ereme groetende. „Het is mij, alsof het woud een sluimerlied aanheft, dat zegt „Do bloesems zijn verwelktde bladeren vallen afzoo vergaat allesvreugde en leed." „En mij klinkt het geruisch der toppen", antwoordde Ereme„als de klacht der natuurdie naar het woord zoektdat haar uit eene betoovering bevrijden kan." „Elk hoort uit de stemmen van zijn geboorteland wat zijn ziel beheerscht", antwoordde Melanie. „Gij worstelt nog met de lasten van het levenik heb mijne rekening afgesloten en verlang naar rust." Zwijgend gingen zij verder. Het gedenkteeken rees voor ben op. Ereme stond onder den tak dien Witold eens over den weg gebogen bad. Zacbt streek zij over recht op spaansche wijnen van 30 graden alkoholgehalte tot f 0.60 per gallon verlaagde. De heer Drummond Wolff zal Egypte verlaten, na afloop zijner onderhan delingen met Moukhtar-pacha. De russische vertegen woordiger in de commissie voor de afghaansche grens regeling heeft de verwachte voorschriften verkregen en die commissie hare werkzaamheden hervat. De beraadslaging over de iersche wetsontwerpen van minister Gladstone duurde tot 's nachts kwartier voor eenen. De wet op het kleine grondbezit in Schotland werd bij derde lezing met 219 tegen 52 stemmen aan genomen. Den 11 werd medegedeeld, dat de vocrbereide zen ding van Macaulay naar Thibet ten doe 1 ad, met de cbi- neescbe commissarissen en de regeering van Lhassa onder handelingen aan te knoopen over de hervatting van het handelsverkeer tusschen China en Oost-Indie. Met 117 tegen 62 stemmen werd het door de regeering bestre den voorstel van den heer Pease tot opheffing der doodstraf verworpen. Bij eerste lezing werd aangenomen het regeerings- voorstelwaarbij schadevergoeding wordt toegekend door de rustverstoringen in Engeland en Wales ver oorzaakt. Het ontwerp heeft geene terugwerkende kracht. FRANKRIJK. Alle voorstellen tot schikking zijn door de werkstakers te Decazeville verworpen. De af gevaardigde Basly spoort steeds in heftige bewoordingen tot voortzetting der werkstaking aan. GRIEKENLAND. Papamicbalopoulos, oud-minister van binnenl. zaken onder Delyannis, heeft voor de aanvankelijk aangenomen opdracht tot vorming van een ministerie den 12 bedankt. Hij was bet niet eens met den Koningdie slechts een voorloopig ministerie wenschtebelast met de taakom de Kamer bijeen te roepen. De heer Valvis ontving toen de opdracht. Hij vormde een nieuw ministeriewaarin generaal Petzemas de portefeuille van oorlog Miadalis die van marine Louriotis die van buitenlandsche zaken aan vaardde. De ministers begaveu zich naar het paleis des Konings om dea eed af te leggen. Zes engelsche oorlogschepen kwamen den 11 des morgens up het eiland Zea aan. SPANJE. De Cortes zijn den 10 geopend met eene door minister Sagasta voorgelezen troonredewaarin het vertrouwen der Koningin wordt uitgedrukt, om met hulp van God en de wijsheid der Cortes den voorspoed van het land te verzekeren. De regeering zal zich bezig houden met voorstellen tot bevordering van de welvaart der handwerksklassen sociale-, economische-, handels- en handwerksvraagstukken en wetsontwerpen indienen tot uitbreiding van het kiesrecht en van de in de grondwet gewaarborgde persoonlijke rechten. De heer Montos werd tot voorzitter der Kamer verkozen. TURKIJE. De Porte heeft de opening der nationale vergadering op Candia tot 12 Juli uitgesteld. Het was op het eiland rustig. Twee engelsche en twee italiaanBche de donkergroene bladeren. Om den mond vau het kanon vloog fluitend en tjilpend eene geheele meezen- familie. Het klimop had nieuwe ranken langs de mar meren platen doen groeien en ze met groene kransen omstrengeld. Melanie naderde de zuil. Ereme bleef staan, 't Was haar alsof zij dezen grond niet betreden dorst. Daar verhief zich op de plekwaar zij eens gerust had plotseling een gestalte. H y was het. En zooals zij toen genaderd waseven ernstig en koel naderde nu hij. Geene uitdaginggeen overmoed, geen drieste scherts was er thans in zijn bleek gelaat. Nooit had zij gedacht dat hij zoo ernstig kon wezen. Nu was het door haar voorspelde oogenblik gekomen, dat zij elkander zouden voorbijgaanals hadden zij elkander nooit gekend. Waarom stond zij nu als aan den grond vastgeworteld, nu hij met een zwijgendenernstigen groet voorbijgaan wilde Melanie kon het pijnlijk tooneel niet aanzien vóór alles zocht zij steeds naar eene bemiddeling en al was 't een afscheidtoch wilde zij ook dit verzachten. Zij sprak hem aan. „Wij willen u niet verdrijvenmijnheer van Barten- stein. Als een dapper officier in deze dagen zoo rijk aan herinneringen door zijn hart naar de plaats gediongen wordtwaar voor de wapenfeiten van ons volk een gedenkteeken opgericht isdan past het onsdie niets konden doenzijne herinneringen te eeren en ons terug te trekken." „Ach, het ware beter, mejuffrouw, dat men zich niet zooveel behoefde te herinneren, maar alles spoedig vergeten kon", sprak bij in 't voorbijgaan met eene bittere uitdrukking. Melanie sloot zich by hem aan en sloeg eveneens den weg huiswaarts in. Terwijl Ereme bevende aan hare rechterzijde gingwierp Melanie een blik op Barteosteindie dralende bleef staan. „Dat zou treurig zijn. Hoe gering is het leed eene pantserschepen waren met de engelsche en italiaansche gezanten aan boord uit den Piraeus te Soeda aangekomen. Amsterdam. 1602 geldige stemmen. Herkozen de hee- ren mr. L. A. A. van Wensen 1445 stemmen mr. E. N. Rahusen 1128, mr P. A. Brngmans 1122, jhr. mr. J. W. H. Rutgers van Rozenburg 1121, mr. Herman J. van Lennep 1119, P. N. Muller 1113, mr. W. E. Dijkers 1111, mr. J. C. de Vries 1105, mr. N J. den Tex 1103 Joh. C. Zimmerman 1102 mr. H. J. Kist 1101, A. Prins 1101 mr. A. F. K. Hartogh 1092mr. W. H. K. Mouthann 1092 mr. F. S. van Nierop 1091 en mrj W. baron Röell 1027. Gekozen de heer A. D. Zur Müblen (1.) met 1055 stemmen. De kandidaten der katholieken en anti-revolutionairen bekwamen van 467 tot 493 stemmen. Het aftre dend lid mr. J. R. Corver Hooft, dio bedankt had, kandidaat dier partijen, bekwam 538 stemmen. Raar- lem 812. Herkozen de aftr. leden Jordens, burg. van Haarlem met 429, Dyserinck met 427 en van Tets meï 412 stemmen. Voorts werden uitgebracht op J. J. Bey- nes 369 mr. H. A. Groote 365 en P. Knaap Gz. 352 stemmen, kandidaten der anti-revolutionairen en katho lieken. Weesp 951. Verkozen mr. M. J. van Lennep (a. 1.) met 501 en mr. L. H. Povel (a. 1.) met 497 stemmen. Aftredende leuen waren de heeren C. E. Perk en W. Bruijn Jz. - Edam. Herkozen Pont aftr. met 165 stemmen. Purmerend 269. Herkozen de aftr. leden Appel met 221 en Scheringa met 217 stemmen. Hoorn 422. Herkozen baron van Dedem aftr. met 317 stem men. N.-Jmstel 444. Herkozen mr. F. Th. Woster- woudt aftr. met 322 stemmen. Zaandam 296. Her kozen de aftr. leaeu Corver van Wessem met 283 en Zwaardemaker met 284 stemmen. Enkhuizen 916. Herstemming tusschen de heeren R. Kooyman Pz„ burgemeester van Andijk (aftr. 1.) met 444, J. Blom, bur gemeester va i Westwoud (a. 1.) met 418, B. Baggerman van Houweninge burgemeester van Medemblik (a. 1.) met 343 en J. Zijp Klz., burgemeester van Abbekerk (1.) met 280 stemmen. Schaffen. Herkozen H. Rezelman (1.) met 517 en K. Breebaart (1.) met 493 stemmen. Helder 381. Gekozen mr. M. Büehner (aftr. 1) met 219. Herstemming tusschen de heeren D. O. Lotnan, die 162 en mr. K. J. C. Stakman Bosse, die 84 stemmen bekwam. persoonlijke krenking niet te kunnen vergeten, tegenover de groote vreugde de roemrijke daden van ons volk in herinnering te mogen houden Zoudt gij de herin nering aan de heldhaftige chargeden doodsrit van Vionville prijs willen geven?" Wat noch hare verzoekende blikken noch Ereme's bedroefd gelaat vermocht haddenbewerkte de woorden van lof, door Melanie gebezigd. De aan Bartenstein eigen afkeer van loftuitingen drong hem nu zich bij de dames aan te sluiten om zich hiertegen te verdedigen. „Doodsrit 1" viel hij Melanie korzelig in de rede terwijl hij aan hare linkerzijde voortwandelde. „Zoo noemden de Franschen in hunne overdrijving onzen aanval. Wij volvoerden eenvoudig het beveldat wjj ontvangen hadden." Melanie liet zich niet van haar stuk brengen. Met ongeveinsde bewondering herhaalde zij „Het was het heldhaftigste feit in den geheelen oorlog." Witold fronsde misnoegd de wenkbrauwen. „Zulke hoogdravende woorden moesten per dagorder verboden worden. Naar mijn gevoelen bestaan er geene helden daden. Als een man voor vaderland en vorst", vervolgde hy met nadruk „zijn kracht en zijn leven op het spel zetdoet hij niets dan zijne plicht. En dit deden alle regimenten die het plan volvoeren moesten Maarschalk Bazaine den terugtocht naar h&t hart van het land af te snijden en hem te beletten zich daar met het leger van Mac Mahon te vereenigen." „Maar den aanval van uw regiment was toch het grootste waagstuk van den slag bij Vionville'hervatte Melaniehem nog meer in de engte dringende. „Het was volstrekt niets", beproefde bij om de naar zijne meening vreeselijk overdreven denkbeelden tot eene verstandige maat terug te brengen. „Slechts dat was pijnlijk toen wij rustig in eene bedekte stelling stonden en moesten toezienhoe de bajonetten der infanterie-kolonnes op de heuvels blonken de rijdende batterijen ons voorbij vlogende huzaren langs on«

Alkmaarsche Courant | 1886 | | pagina 1