Te Delft, te Kaalte en te Buurloo ia een aftredend liberaal lid der Prov. Staten vervangen door een anti- Eberaalte Groningen twee anti-liberalen door libe ralen te Gouda twee liberalen door anti-liberalen te Utrecht en te Arnhem een anti-liberaal door een liberaal. Te Botterdam werden de aftredende liberale leden herkozen met 802 tot 788 stemmen. De kandidaten der katholieken en anti-revolutionairen bekwamen 501 tot 480 stemmen. In eenige gemeenten moet herstemming plaats hebben. De gemeenteraad van Terschelling heeft den 28 April besloten om de tot nog toe in April gehouden voorjaarsveemarkt af te schaffen en in plaats van 2, voortaan 3 najaarsmarkten voor vee, paarden veulens, schapen en lammeren te houden en wel in het dorp Midsland op 6 en 24 Sept. en op 15 Oct., of op den dag daarna wanneer die dagen op een Zondag moch ten invallen telkens van des voormiddags 10 tot des namiddags 4 uren. Den 8 is te Amsterdam uit gebrek aan belang stelling en aan geld besloten tot de ontbinding der Wil- lem-Barents-vereeniging en tot de oprichting van een "Willem-Barents fondsom daaruit in gunstiger tijd nieuwe wetenschappelijke reizen te laten doen. De opbrengst van het te verkoopen poolschip Willem Ba rents komt ten bate van dat fonds. De Liberale Unie heeft den 8 in openbare ver gadering instemming betuigd aan het bestuur met de algemeene strekking van de „inleiding tot de behande ling van eenige vraagstukken van sociale wetgeving" en machtiging verleend om kleine geschriften uit te geven over punten van sociale wetgeving en in de eerste plaats over de volgende onderwerpen 1. de beperking van arbeidsvrijheid en arbeidstijd 2. toezicht in het belang der gezondheid op den fa brieksarbeid 3. vestiging van arbeidskamers en scheidsgerechten 4. toestand en eischen van het professioneel onderwijs. Zij sprak als hare overtuiging uitdat feiten over de aanhangige vraagstukken dienden verzameld te worden. Bij kon. besluit van den 9 is P. J. Henderson met ingang van den 16 voor éóu jaar benoemd tot hoofdopzichter in 's rijks krankzinnigengesticht te Medemblik. De gemeenteraad van Enkhuizen heeft den 10 besloten dat de gemeente zelve zal toetreden als lid der maatschappij tot afsluiting van de Zuiderzee. Den 11 werd te 's Gravenhage aanbesteed het maken van nieuwe lokalen enz. voor de dienst der semaphore te IJmuiden. Laagste inschrijver was de heer J. G. ten Broek te Helder voor 2485. Bij de den 12 gehouden verkiezing voor twee hoofdingelanden van den polder Zijpe, werden 40 stem men uitgebracht. Voor de vacature G. Schuit is de heer C. Groenveld met 23 stemmen verkozen, terwijl voor de vacature Beusekom herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren G. P. de Wit en P. J. de Wit, die achtereenvolgens 10 en 9 stemmen bekwamen. Bij de verkiezing voor een lid van den gemeen teraad te Graft werden 30 stemmen uitgebracht. Daar geen volstrekte meerderheid verkregen werdmoet herstemming plaats hebben tnssehen de heeren W. Kop pen en P. J. Potgieser die achtereenvolgens 9 en 6 stemmen op zich vereenigd hadden. De Centrale Kiesvereeuiging in het hoofdkiesdis trict Alkmaar zal op Donderdagden 20des voor middags 11 uurte Schagen ten huize van den heer C. Kos Pz vergaderen tot bespreking van het ontwerp- reglement en der candidaten voor de Juni-verkiezing. Tevens worden in deze vergadering verwacht de van de afgevaardigden verzochte adviezen in zake kiesrecht. Te Oostzaan is eene koe aan miltvuur gestorven en op last van den districts-veearts volgens de wettelijke voorschriften begraven. In 1885 was de uitvoer van vee uit Nederland vrij belangrijk. Yoor verzending naar het buitenland werden te AmsterdamBotterdam Harlingen en Vlis- voortgaloppeerden allen den vijand tegemoet. Ja, toen eindelijk de dragonders met luid gejuich triompheerend op den vijand losstormdendacht menig kameraad „Vervloekte kerelsmochten wij slechts mederijden I" Hij nam zijn pet af. Het voorhoofd werd hem nog warm als hij aan dien tijd dacht. Melanie evenwel had gelijk gehad de grootsche herinneringen verdrongen de smart om eigen leed. „Wat moest ik uitstaan", vervolgde hijin den beginne het gesprek op gewonen toon vervolgende later door het onderwerp in geestdrift gerakende, „toen ik met een patrouille op verkenning uitreed. Door mijn verrekijker zag ik hoe onze troepen op het kale plateauwaar de straatweg over liep neergeschoten werdenterwijl de vijand op de heuvels aan den rand steeds nieuwe batterijen opsteldede bosscben met zijne infanterie bezetteregimenten cavalerie in het verschiet opstelde en dof kanongebulder in de verte de nadering van nieuwe troepen aankondigde. Daar sloeg eindelijk het uur der verlossing. Generaal van Voigts-Bheetz kwam aanrennen en bracht het bevel dat wij de Brandenburger uianen en de kurassiers van Halberstadt de batterijen aan den straatweg tot zwijgen moesten brengen. Onze regimenten waren te zamen slechts zes eskadrons sterk twee waren af gezonden geworden om de Vionviller bosschen te zuiveren. Naar wij gisten moesten er dertien regi menten tegenover ons staan." Witolds gelaatstrekken waren verlevendigd. Hij zag niet, hoe Ereme beefde. Hij was nu geheel soldaat. Melanie zag hem met bewondering aan. Vol geestdrift vervolgde hij terwijl zijne oogen als in het verschiet staarden „Nu ging het voorwaarts over hoogten en laagten over platgetreden graanveldenwaar het koorn reeds tot schoven was gebonden geweestover door het ge schut omgewoelde akkers on velden en overal wezen de lijken der gesneuvelden den wegdien onzen ka meraden reeds gevolgd waren. Eindelijk kwamen wij singen samen gekenrd 5376 runderen 38826 kalve ren 247008 schapen 9737 varkens204 paarden en 12 geiten. Hit Amsterdam alleen werden uitgevoerd 1151 runderen 10901 kalveren101250 schapen 5470 varkens en 11 paarden. Uit het verslag der commissie voor de gemeente gasfabriek en waterleiding te Nijmegen blijkt dat het overschot der exploitatie van de gasfabriek 30.677.03^- of f 5669.77% meer bediaagt dan dat over 1884. De exploitatie der waterleiding leverde een overschot op van f 2698.03. Beide inrichtingen behaalden dus eene winst van 33.285.06|. De prijs van het gas is sedert 1 Juli 1883 per kub. el 8 cents. Op de jaarlijksche aigemeene vergadering van het Algemeen Nederlandsch Werklieden-Verbond den 13 en 14 Juni a.s. te Amsterdam te houden in het ge bouw van den Amsterdamschen Werkmansbond, Spui straat 2 worden o.a. de volgende punten behandeld Wat is de richting van het Algemeen Ned. Werklie den-Verbond algemeen stemrecht of niet Kan het Verbond meerdere krachten wijden aan de beweging voor algemeen stemrecht? Hoe denken de afgevaardigden over de uitwerping van B. H. Heldt uit den Bond voor algemeen kies- en stemrecht Kan die uitwerping aanleiding geven tot afscheiding van afdeelingen uit het Algemeen Neder landsch Werklieden-Verbond? Wat kan er gedaan worden tegen de bestaande en de elk jaar wederkeerende werkeloosheid Is het niet wenschelijk om meer propaganda te ma ken voor het Alg. Ned. Werklieden-Verbond? Afschaffing van de plaatsvervanging en nummerver wisseling bij de nationale militie. Wat kan het Alg. Ned. Werklieden-Verbond doen om de mededinging van het buitenland tegen te gaan Het gerechtshof te Leeuwarden heeft D. T. Ku- peruskastelein te Sneek die te recht stond ter zake van moedwilligen doodslag gepleegd op zijnen schoon vader, vrijgesproken en zijne invrijheidstelling gelast. Het achtte bewezen, dat zijn schoonvader den 11 Fe bruari jl. uit een zolderraam boven den stal zijner wo ning te Sneek naar beneden was gevallen op het met klinkersteenen bevloerde pleintje voor dien stal en ten gevolge daarvan in den daarop volgenden nacht over leden maar het had niet de volledige overtuiging ge kregen dat hij ziinen schoonvader moedwillig uit dat raam had geduwd of gestooten. Belangstellenden wordt herinnerd, dat tot en met den 19 bij den secretaris W. Teengs te Wierin- gerwaard aangifte kan worden gedaan van veedat men wenscht in te zenden op de tentoonste'ling, den 26 van wege de vereeniging tot ontwikkeling van den landbouw in Holland's Noorderkwartier te Schagen te houden. Bij genoegzame deelneming rijdt des namid dags circa half vijf ure een extra-trein van Schagen naar Hoorn. In de landbouwvergadering te Uitgeest is besloten, aldaar een dep6t Ie vestigen van accijns-vrijzout. Tot secretaris der vereeniging werd gekozen de heer L. Breebaart, ter vervanging van den heer P. Aafjesdie als zoodanig niet meer in aanmerkiag wenschte te komen. In October a.s. heeft een vergelijkend onderzoek plaats van adspiranten voor de betrokking van surnu merair bij de posterijen waartoe 12 plaatsen ter ver vulling open gesteld zijn. Adspiranten wenden zich vóór 1 Sept. tot den minister van waterstaat onder overlegging der stukken genoemd in de staatscourant van dou 11. Aan het finantiëel verslag der Holl. IJzeren Spoorwegmaatschappij over 1885 worden de volgende bijzonderheden ontleend. Het reizigersvervoer bracht met inbegrip van de opbrengst der lijn Zaandam Enkhuizen f 4.085.660.88, of f 8742.55 minder dan in 1884 op, welke vermindering toegeschreven wordt aan den minder gunstigen geldelijken toestand, in het bijzonder van den landbouw den ongunstigen zomer en de mede dinging der maatschappij tot exploitatie van staats spoorwegen in verbinding met de Bijnspoorweg-maat- bij de liniedie het meest naar voren geschoven was. Tegenover ons stond de vijand. Wij namen in eene breede stelliDg plaatslinks de kurassiers rechts wij. Daar klonk het commando: „Aanvallen!" Er werd „Fanfaro" geblazen en nu ging het er op los De batterijen van den vijand bulderden met verdub belde kracht wij renden tegeu het vuur in de hoogten op. Dat had men niet verwacht. De manschappen die het geschut bedienden versteenden van schrik en werden neergesabeld. Na weinige oogenblikken renden wij weder voorwaarts op de fransche jagers te voet los. Wat binnen het bereik der lange zwaarden der knrassiers kwammoest er ann gelooven onze lansen ruimden alle vijanden op die zich van verrassing niet konden bergen. De tweede batterij hield niet eens stand om onzen aanval af te wachten. De affuiten werden weggenomen en alles vluchtte. Wij vlogen hen langs een hollen wegdie van den straatweg naar Besonville voertaokterna. Onze eskadrons waren van elkander geraaktwoedend bleven wij albn den vijand achtervolgen. Daar vertoonden zich plotseling voor ons roode petten de afrikaansche jagersin het kreupelhout blonken de koperen helmen van fransche dragonders en in gesloten gelederen vielen fransche kurassiers ons in den flank. Wij waren geheel door het vunr ingesloten. Het ge sehut donderde de mitrailleuses knetterden en ratelden, boven onze hoofden knalden gonzende fransche shrapnels en ontplofden met harde slagen de pruiBische granaten; de fransche infanterie was weder van den schrik hersteld en overstelpte ons met een kogelregen. Daar tusschen schreeuwden de strijdenden en kermden de gewonden. Dunner en dunner werden onze gelederenterwijl de rijen der gevallenen steeds dichter werden. Wy vochten tegenover een vijfvoudige overmacht. Daar werd plotseling het signaal van verzamelen geblazen. Het verdubbelde onze krachten. Ik sloeg mij door het gedrang heen en mijn flink paard „Voorwaarts" dat daarvoor nu nog het genade- schappij ten koste van het verkeer over de Ijjnen AmsterdamUtrecht en AmsterdamBotterdam. Het totaal der inkomsten bedroeg f 6.950.891.97%, zijnde f 209.100.26 meer. De gemiddelde opbrengst per mijl van alle lijnen bedroeg 17.377, tegenover f 17.883. De uitgaven bedroegen in 1884 3.762.208.64%, in 1885 3.801.203.62%, zijnde van de ontvangsten res pectievelijk 55.80 pet. en 54.68 pet. Het batig saldo der winst- en verliesrekening bedroeg f 1.001.242.74, zoodatna aftrek van het aan den raad van beheer toegekende aandeel in de winst en van f 7530 als be looning aan sommige geëmployeerden, f 65 per aan deel kan worden uitgedeeld waarvan op 1 October reeds f 20 voorloopig is betaald. De lijst der hoogst aangeslagenen in 's Bijks di recte belastingenverkiesbaar tot leden der Eerste Ka mer, bevat voor de provincie Groningen 84 namen. Hoogst aangeslagene is de hear jhr. mr. J. E. A van Panhuys te Groningen f 4571.20%; laagste de heer P. van Oalcarte Hoogezand 575.41% die voor Noordbrabant 156 namen hoogst aangeslagene de heer dr. J. A. de Bain te Borgen op Zoom,/3438.71; de laagste de heer F. J. M. Tilman te 's Hertogenbosch, f 435.26%. Het bedrag van het presentiegeld voor de raads leden der gemeente Schoorl is met ingang van 1 Ja nuari 1886 nader vastgesteld op 70. Benoemd tot onderwijzeres te AartBwoud mej. T. van Twisk te Spanbroek tot onderwijzer te Zand- voort C. Tates te Aardawoud en te Wijde Worm or A. Poen te Beemster. Uit de XII aflevering van het friesch rundvee stamboek blijkt, dat thans in het geheel ingeschreven zijn 791 zwartbonte stieren, 4660 zwartbonte koeien, 140 roodbonte koeien 13 gemengd kleurige stieren en 190 gemengd kleurige koeien. Te Helder moet voor lid van den gemeenteraad herstemd worden tusschen de heeren J. G. B. Vos en J. Verfaille en te Texel tusschen de heeren T. Zijm en A. Keijser. De heer mr. P. C. 't Hooft beeft zijn ontslag genomen als lid der 2e Kamer voor het hoofdkiesdis trict Middelburg. Ook de heer Sluiter afgevaardigde voor 's Gravenhage wordt gezegd niet meer in aan merking te willen komen. Te Wijk aan Zea en Duin moet voor lid van den raad herstemming plaats hebben tusschen de heeren H. Scholts Hz., die 20 en H. Overmeyer, die 14 stemmen bekwam. De nieuwe afrikaansche handelsvennootschap kan over 1885 geen dividend uitkeeren. Er is f 100,000 verloren. De Nederl. bank keert over 1885 f 122de Java-bank 7%U pet. per aandeel uit. Te Graft moet herstemming plaats hebben tusschen de heeren W. Koppen en P. J. Potgieser voor lid van den gemeenteraad. Het bestuur van de afd. Leiden en omstreken der Hollandsche Maatschappij van Landbouw heeft aan den raad verzocht, de verordening op het gebruik van het waaggebouw en boterhuis te Leiden zoodanig te wijzigen, dat daarin worde opgenomen de bepaling, dat dit gebouw des Zaterdags, des morgens tot 12 uren, uitsluitend bestemd is tot het te koop aanbieden en verhandelen van boteren het verboden isop dien tijd aldaar surrogaten van boter, hoe ook genaamd, (kunstboter) te koop aan te bieden of aan te voeren Inhoud van het Meinummer der Economist Jansen, de gesubsidieerde stoomtramlijnen dr. J. Th. M, een oude strijd in een nieuwen vorm. De margarineboter; Sassen spaarbankzaken. Mededeelingen uit binnen- en buitenland; Vergelijkend overzicht van de nederlandsche scheepvaart en scheepsbouw in de laatste jaren; Opgave van de laagste en hoogste koersen aan de Beurs te Amsterdam. Januari—Maart 1886 Overzicht der geld en fondsenmarkt. JanuariMaart 1886 Cremer de uitvoeren van nederlandsch papier naar Nederlandsch Indie en elders Het statistisch instituut; Economische nalezingen en berichten. brood op ons landgoed eetdroeg mij naar de plaats waar het signaal weerklonk. Naar adem hijgend van inspanning kwamen de onzen van alle zijden aanstuiven paarden zonder ruiters renden op het bekende signaal op ons toe. Gewonden trachtten op te staan, om weder ineen te zinken, stervenden sloegen de oogen tot ons op" hij hield plotseling op. Zijn hand balde zich tot eene vuist. Ereme's oogen zagen hem in pijnlijke spanning aan het scheen als wilde zij hem met innige deelneming de hand reiken. Hij zag het in 't geheel niet. „Ook toen gold het „Er doorvervolgde hij half luidtoen hij Melanie's opgewondsn gelaat bemerkte en hare oogen met de grootste belangstelling naar hem gericht zag. „Nu ging het terug in een dichten hoop, met vijandelijke ruiters tusschen ons inover staande en omgeworpen stukken geschutstekende, schietende, houwende. Men gevoelde niets meer. Een paar malen was 't mij alsof het voor mijne oogen lichtte op eens streek er een lichtstraal met een suisenden slag op mijn slaap, 't Deed echter geen pijn. Vriend en vijand tot één vechtenden hoop vereenigd ging den heuvel af. Het gedrang werd zoo grootdat wij de armen niet meer konden bewegen en elkander slechts woedend konden aanzien." Hij lachte luid en wild. „Toen wy eindelijk op de plaats kwamen vanwaar wij waren weggereden was nauwelijks de helft van ons aantal manschappen aanwezig. Wij vermisten onzen majoor. Wij riepen om onzen standaard ook die was weg Nu trokken wij naar het brandende dorp Fla- vigny. Mijne wonden begonnen pijn te doen't werd donker voor mijne oogen en slechts met groote inspan ning hield ik my in den zadel. Daar hoorden wij een luid hoera-gesohreeuw. Uit een zyweg kwam nog eene afdeeling nlanen met onzen geredden standaard. Zooveel kracht had ik nog om hem met gejuich te begroeten. Toen zonk ik van het paardnog eens sloeg ik de oogen op en zag een bidpaal met het beeld der Moeder Gods naast mij staan. JTordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1886 | | pagina 2